menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > REGIONALNE > świętokrzyskie
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 14-05-2015, 23:14
ArkadiuszStawicki ArkadiuszStawicki jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kielce
Posty: 10
Domyślnie Świętokrzyskie Regionalne Centrum Analiz i Studiów Strategicznych


Szanowni Państwo.

Nazywam się Arkadiusz Jerzy Stawicki i jestem prezesem Świętokrzyskiego Regionalnego Centrum Analiz i Studiów Strategicznych (RCASS) To think-tank czyli instytucja, która analizuje średnio i długookresowe trendy społeczne i gospodarcze w Kielcach i województwie świętokrzyskim. Badamy co się stanie w naszym mieście i regionie za 15, 20, 30 lat.

Założyliśmy Centrum, bo z analiz i danych, m.in. Głównego Urzędu Statystycznego czy Ministerstwa Finansów wynika, że za 15-20 lat Kielce będą najstarszym i najbiedniejszym miastem wojewódzkim w Polsce, stolicą najstarszego i najbiedniejszego województwa nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

I chciałbym Państwa bardzo prosić o pomoc.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 14-05-2015, 23:17
ArkadiuszStawicki ArkadiuszStawicki jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kielce
Posty: 10
Domyślnie

Kielce i region świętokrzyski jeszcze nigdy w swojej historii nie stały w obliczu tak trudnej sytuacji jak obecnie.

Po raz pierwszy w historii Kielce systematycznie, przez okres 25 lat, tracą swoich mieszkańców.

W żadnym okresie dziejów naszego miasta nie traciliśmy populacji przez tak tyle lat.

Na dodatek - to dopiero początek.

W ciągu najbliższych 15-20 lat stracą ok. 25% swojej obecnej populacji.

(od momentu powstania miasta tylko dwa razy traciły więcej - w obu przypadkach było to jednak związane z tragicznymi wydarzeniami - Potopem szwedzkim w 1663r. oraz 100 lat później, w 1761r. gdy dekretem biskupim wygnano mieszkańców pochodzenia żydowskiego. Nawet w okresie II wojny światowej, tej hekatomby naszego narodu i wymordowaniu praktycznie wszystkich żydowskich obywateli straty w populacji Kielc nie przekraczyły 20%)

Kielce zmniejszą się wówczas do zaledwie 150 tysięcy mieszkańców i...ta liczba będzie dalej spadać.

Niestety bowiem, Kielce i region świętokrzyski są obszarem najdotkliwiej dotkniętym jedną z największych korzyści z jaką kojarzy nam się Unia Europejska czyli układem z Schengen i otwartymi granicami. Jesteśmy na 3 miejscu wśród obszarów o największym poziomie emigracji.

Co gorsza, nie tracimy mieszkańców tylko na rzecz innych krajów, ale i innych województw.

(Do tego - tracimy najlepszych. Ponad 90% laureatów naszej sztandarowej nagrody dla najzdolniejszych - "Nadzieje Kielc" podejmuje studia i pracę w innych miastach i krajach nie wracając do Kielc. Także prawie 90% uczniów kieleckich szkół średnich twierdzi, że nie widzi swoich perspektyw w naszym mieście i regionie i nie wiąże z Kielcami przyszłości)

Jednak zmniejszanie się liczby mieszkańców to tylko jeden z elementów wyzwań przed jakimi stoimy.

Niestety bowiem, nie tylko tracimy mieszkańców, ale też pozostała u nas populacja starzeje się w zastraszającym tempie.

Już dziś województwo świętokrzyskie ma drugi (po łódzkim) poziom ludności w wieku poprodukcyjnym w Polsce, co gorsze - liczba ta jest wyższa niż osób w wieku przedprodukcyjnym, co oznacza, że już za dosłownie kilka lat problemem będzie nie bezrobocie, a...brak rąk do pracy.

W tym czasie, gdy będziemy tracić 1/4 naszych mieszkańców będziemy się też starzeć najszybciej już nie tylko w Polsce, ale praktycznie w całej Unii Europejskiej. W 2030r. 40% populacji miasta będą to osoby w wieku poprodukcyjnym.

Dziś na 100 osób pracujących w naszym województwie przypada ponad 60 osób z grup niepracujących, a już w 2020 będzie to ponad 70 osób.

Na dodatek - wraz ze starzeniem się populacji będzie dramatycznie spadać liczba urodzeń.

Już obecnie jest ona na katastrofalnie niskim poziomie, zaś w ciągu tych kilkunastu najbliższych lat spadnie o...60% i w 2030r. w Kielcach będzie się rodzić zaledwie 40% obecnej liczby maluchów.

(w 1995r. liczba dzieci i młodzieży do 17 roku życia w naszym województwie stanowiła 27,5%, w 2011r spadła o niemal 40% - 38,7%, do poziomu zaledwie 17,8% poziomu populacji.

Warto zauważyć w tym czasie liczba mieszkańców regionu zmniejszyła się o 5,7%, co oznacza, że liczba najmłodszych spadała kilka razy szybciej niż ogółu populacji.

Do roku 2030 liczba dzieci i młodzieży spadnie o kolejne kilkadziesiąt procent i będzie wynosiła niecałe 10% ogółu populacji)

Obecnie w Kielcach i regionie świętokrzyskim rodzi się ok. 11000 dzieci rocznie.

Za 15 lat będzie to mniej niż 5000 dzieci, z czego w Kielcach będzie się rodzić ok. 2000 z nich.

Już dziś świętokrzyskie należy do jednego z regionów Polski w którym w ostatnich 15 latach przyrost naturalny był ujemny.

Ponieważ oba te elementy - wymieranie i starzenie się (choć w różnych powiatach w różnym stopniu) obejmują obszar całego naszego województwa za te kilkadziesiąt lat będziemy najstarszą stolicą najstarszego euro-regionu już nie tylko Polski, ale i Unii Europejskiej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 14-05-2015, 23:18
ArkadiuszStawicki ArkadiuszStawicki jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kielce
Posty: 10
Domyślnie

Od momentu powstania województwa świętokrzyskiego jest wśród 4 najuboższych i najsłabiej rozwiniętych województw Polski. Od wejścia zaś do Unii Europejskiej możemy się też "pochwalić" miejscem w TOP20 najsłabiej rozwiniętych i najbiedniejszych (NUTS-2) regionów europejskich.

Na wskaźniki te mają bardzo duży wpływ dominujące w naszym regionie rolnictwo (zatrudnionych jest w nim 20% pracujących), bardzo niski i stale spadający współczynnik urbanizacji (jesteśmy obecnie na przedostatnim miejscu w Polsce i wskaźnik ten cały czas spada: w 2000r. w miastach mieszkało 46% populacji, a w 2010 już tylko 45,2%), zacofany przemysł i brak dużych przedsiębiorstw (poziom nasycenia firmami sektora MSP jest wyższy niż średnia krajowa, zaś w TOP100 najbardziej innowacyjnych firm Polski nie ma ani jednej firmy z regionu. Nie ma nas też w czołówce branży IT) gdzie dominującymi branżami są handlowa, budowlana i przetwórstwa przemysłowego.

Problemem jest jednak to że gros tych firm działa głównie na rynku lokalnym, a poziom ich ekspozycji eksportowej (także do innych województw) jest najniższy w kraju.

Np. gdy w skali kraju w sektorze mikro-i małych przedsiębiorstw eksportuje ponad 13%, w świętokrzyskim jest to zaledwie 6%.

(dlaczego tak się dzieje - wyjaśnię przy innej okazji)

Oczywiście, mamy kilka chlubnych wyjątków, ale właśnie - wyjątków, podkreślających regułę.

Dość powiedzieć, że na 109 882 zarejestrowanych w 2013 roku podmiotów gospodarki narodowej eksportuje...250 z nich.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej naszej gospodarce.

Rolnictwo - stanowi jedną z ważniejszych branż naszego regionu, ale gdy średnia wielkość gospodarstw w Polsce to niemal 7 hektarów, u nas jest to niecałe 4.

Niższa niż w kraju (i to niemal o 20%) jest też liczba firm na 100 000 mieszkańców (1013 na 837).

Jeszcze gorzej i to bardzo wyraźnie wyglądają inwestycje zagraniczne. Gdy w kraju na 100 000 mieszkańców działa 190 firm z udziałem kapitału zagranicznego, u nas jest ich zaledwie 50. Prawie 3/4 mniej. Niemal 75% mniej.

Ewidentnie tę złą kondycję naszej regionalnej gospodarki pokazują wyniki finansowe netto naszych firm ujęte w raportach GUS, które systematycznie, od 2011 roku wykazują bardzo duże spadki. Np. w I kwartale 2013r. Świętokrzyskie było jedynym (!) regionem w Polsce wykazującym straty firm (skumulowane sięgały 220 mln pln). To zaś przekłada się na to, że świętokrzyskie było też regionem o największej liczbie upadłości firm w kraju.

To wszystko odbija się na kluczowym - z punktu widzenia mieszkańca, poziomie zarobków i zatrudnienia.

Przeciętny wskaźnik zatrudnienia w województwie jest niższy niż w reszcie Polski i wynosi 49,6% (w Polsce 50,2%). Mamy za to najwyższe w kraju bezrobocie długookresowe, liczbę osób (na 1000 mieszkańców) pracujących w szarej strefie, za pensję minimalną i tzw. umowy śmieciowe. Mamy też najniższe średnie zarobki w kraju.

Na dodatek - już dziś Kielce i region świętokrzyski mają jeden z najwyższych w Polsce i Europie poziomów utrzymania ludności ze świadczeń społecznych - dla 31,4% gospodarstw domowych to one (w szczególności emerytura) są głównym źródłem dochodów.

I teraz dodajmy sobie 2 do 2. Jeśli z powyższych danych wynika, że gros naszych firm obsługuje przede wszystkim naszych mieszkańców regionu (bo eksport delikatnie rzecz ujmując - kuleje), ci zaś mieszkańcy zarabiają najmniej w kraju, na dodatek prawie co trzeci utrzymuje się z transferów socjalnych, te zaś już za kilkanaście lat ulegną dramatycznemu zmniejszeniu (z obecnych 80% wysokości naszej przeciętnej pensji do poziomu 30-40%, co zawdzięczamy m.in. likwidacji OFE), to oczywistym jest, że te przedsiębiorstwa są słabe, a gdy tylko mieszkańców będzie mniej i będą mieć mniej pieniędzy - zaczną padać jak muchy.

Idźmy dalej i zastanówmy się nad perspektywami rozwoju.

Niestety, ale nasze województwo nie jest obecnie atrakcyjne dla inwestorów zewnętrznych. Główne powody są cztery:

- najniższy w kraju wskaźnik potencjalnej atrakcyjności inwestycyjnej (liczony od A do F dla naszego regionu wynosi F)

- bardzo słabe skomunikowanie (mimo relatywnie centralnego położenia) z resztą kraju. Brak nam dobrego połączenia drogowego nie tylko ze skrzyżowaniem autostrad, ale wręcz z każdym z otaczających nas regionów. Niedokończona jest nawet najbardziej zaawansowana trasa S7, Kielce-Warszawa. W całkowicie tragicznej kondycji jest zaś kolej. Te dwa elementy z kolei odcinają nas również od najbliżej położonych lotnisk. Na całym świecie ośrodki w promieniu 150-200 km od lotnisk są nimi spokojnie obsługiwane, ale nie w sytuacji, gdy transport kolejowy to 3,5-4 godziny.

- jedne z najbardziej zaawansowanych zmian demograficznych w skali kraju, które już za 15-20 lat doprowadzą do...braków w sile roboczej.

- jeden z najniższych w Europie poziomów innowacyjności (253 miejsce na 270 regionów UE objętych NUTS2), prędkości i nasycenia internetem oraz niższa niż średnia dla kraju liczba osób z wykształceniem wyższym - 18% (w Polsce 20%, nie mówiąc o Unii, gdzie jest jeszcze wyższy)

* W całym województwie w sektorze badawczo-rozwojowym pracują zaledwie 364 osoby (na 1,2 mln mieszkańców)

Do tego dochodzi to, co Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIZZ) delikatnie określa jako "mało sprzyjający mikroklimat rynkowy" (np. takie "drobnostki" jak bardzo niski poziom znajomości języków obcych wśród urzędników odpowiedzialnych za pozyskiwanie inwestorów czy...jeden z najwyższych w kraju wskaźników korupcji - jesteśmy wśród województw z najwyższą liczbą spraw prowadzonych w tej materii przez CBA- a nie jesteśmy przecież najwięksi jeśli chodzi o populację)

W sytuacji zaś w której władze regionu jednym z kół zamachowych chcą uczynić turystykę (w województwie które ma najniższą w kraju liczbę zabytków nieruchomych: gdy średnia w Polsce na 100km" wynosi 21 zabytków, w naszym jest to 13. Podobnie jest z miejscami noclegowymi, których nasycenie w stosunku do powierzchni plasuje nas na 14 miejscu w kraju, z czego połowa jest w subregionie kieleckim, przygotowana dla gości Targów) raczej nam nic dobrego to nie wróży

Niestety, to wszystko sprawia, że nie tylko nie doganiamy innych regionów, ale wręcz tracimy ten dystans.

Jeszcze w 2010 roku świętokrzyskie PKB stanowiło 2,7% gospodarki kraju, by w 2013...spaść do poziomu 2,4%.

W 2013 roku zresztą nasze województwo było jedynym, którego udział w PKB kraju się zmniejszył (o 0,2%)

Jeszcze wyraźniej widać to w poziomie PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca, który w 2012 roku wynosił 73,8% średniej dla kraju, by w 2013 roku spaść do poziomu 73%.

I to trwa od lat: PKB per capita regionu na tle PKB per capita kraju spada z 79,9% (2008r.) do 77,6% (2009 r.), 75,8% (2010 r.), itd.

Naszym największym problemem nie jest to, że Kielce i świętokrzyskie się nie rozwijają - ale że kiedy my robimy krok, inni robią w tym czasie co najmniej dwa, jeśli nie trzy. Gdy u nas tworzymy jedno miejsce pracy, gdzie indziej tworzą dwa lub trzy.

Dlatego nasze województwo - mimo że przecież cały czas coś się w nim buduje, jest słabsze niż było. I dlatego tak odbiegamy od innych, a nasi przyjaciele i członkowie rodzin wyjeżdżają gdzie indziej...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 14-05-2015, 23:31
ArkadiuszStawicki ArkadiuszStawicki jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kielce
Posty: 10
Domyślnie

Wiedząc, że w Polsce (niestety, także w Kielcach) nie wystarczy mieć merytoryczne argumenty, by być wysłuchanym, ale przede wszystkim być tym, który ma za sobą masy, Centrum stanęło przed ogromnym wyzwaniem jak pogodzić merytoryczność dyskusji z tym, by cała praca nie poszła na marne i by decydenci po pierwsze chcieli wysłuchać tego co RCASS ma do powiedzenia, a po drugie by zaczęli bardziej gonić czołówkę polskich miast od której, niestety, wyraźnie odstajemy.

Zdecydowaliśmy, że pójdziemy drogą wypracowaną przez prawicowe think tanki w Stanach Zjednoczonych, gdzie wokół idei i rozwiązań przez nie wypracowanych tworzono masowe ruchy poparcia (jak tzw. Tea Party mająca obecnie ogromny wpływ na Partię Republikańską)

W Polsce nieco podobnie działają rodzące się obecnie ruchy miejskie. Różnica polega na tym, że gros tych ruchów stara się zbudować poparcie do realizacji 1-2 haseł, my zaś do kompleksowej zmiany w mieście.

W RCASS działamy w następujący sposób:

Chcąc dotrzeć z ofertą do wszystkich mieszkańców Kielc podzieliliśmy zamieszkujące je osoby na kilka grup (młodzież, studenci, rodziny - rozumiane tu jako samodzielne gospodarstwo domowe, bezrobotni & słabo zarabiający, emigranci, osoby starsze, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy) dla każdej z nich tworząc oddzielny zespół roboczy przygotowujący rozwiązania dla danej grupy. Do tego przy każdym zespole tworzymy radę społeczną złożoną z przedstawicieli danej grupy i podmiotów ich reprezentujących, by oceniały one przydatność w życiu codziennym rozwiązań proponowanych przez zespoły robocze
(kto wie lepiej czego potrzeba osobom starszym niż one same?)

Z drugiej strony - by jeszcze bardziej poznać potrzeby mieszkańców, miasto zostało podzielone na dzielnice i w każdej z nich staramy się utworzyć Klub Miejski (lub współpracować z co najmniej jednym podmiotem lokalnie działających jego mieszkańców) by z jednej strony lepiej poznawać potrzeby lokalne (czego innego potrzebuje Czarnów, czego innego Ślichowice), z drugiej - by idee Centrum mogły docierać do szerszych grup mieszkańców.

W ten sposób oferta Centrum odpowiada na potrzeby niemal każdego mieszkańca Kielc sprawiając że jesteśmy atrakcyjni ze swoim przekazem niemal dla każdego z nich.

W Centrum przyjęliśmy zasadę samoorganizacji - poszczególne grupy, zespoły, kluby miejskie działają każdy wg formuły wybranej i dopasowanej do siebie.

Jedni preferują kontakt mailowy i spotkania w sieci, inni na żywo. Jedni dokładają do opracowań całe rozdziały, inni je tylko recenzują. Jedni współpracują ściśle z liderami Centrum, innych (szczerze) jeszcze na oczy nie widzieliśmy, a znamy się tylko maili czy telefonów (mamy np. wielu kielczan z innych miast i krajów)

W zasadzie jedynym stałym elementem każdego podmiotu tworzącego Centrum jest koordynator danej ekipy, który przekazuje ustalenia i opis aktywności "swoich" ludzi do RCASS co najmniej raz w tygodniu, dzięki czemu jesteśmy na bieżąco z tym co się dzieje.

Poniżej prezentujemy opis poszczególnych grup. I tu prośba - jeśli chcielibyście robić coś więcej, jeśli tylko macie jakieś pomysły, idee, chęć do działania (choćby raz w miesiącu) zapraszam do współpracy.
Pojedynczo - nas głos nic niemal nie znaczy, ale RAZEM! możemy naprawdę zmienić nasze miasto.

Tu przez wiadomość prywatną
mailowo: stawicki.arkadiusz@gmail.com
telefoniczne: 664 73 59 55

Dział Ekonomiczny (DE)

Przedsiębiorcy
Bezrobotni
Infrastruktura
Zwiększenie Przychodów-Zmniejszenie Wydatków

Dział Społeczny (DS)

Młodzi (Uczniowie – Studenci)
Rodziny
Emigranci
Osoby Starsze
Organizacje Pozarządowe

Dział Administracyjny (DA)

Grupa terytorialna
Grupa samorządowa
Grupa programowa
Grupa medialna
Grupa organizacyjna


Dział Ekonomiczny (DE)

(Najważniejszy: bo wszystko kończy i zaczyna się na przedsiębiorcach)

Kielce wymierają i uciekają bo nie ma tu pracy i godnych zarobków, a to będzie tylko wtedy gdy będą tu przedsiębiorcy tworzący właśnie w/w miejsca pracy.
Także – by realizować działania zmierzające do zwiększenia atrakcyjności miasta potrzebujemy pieniędzy.
A te nie spływają z nieba, ale z podatków.
To musimy wbić sobie do głowy i to musi być dla nas najważniejsze – nie uratujemy Kielc bez przedsiębiorców.
Pieniądze z Unii się skończą, pieniądze od państwa przecież też pochodzą z czyichś podatków, a więc kluczem do Kielc są dziś (i zawsze!) przedsiębiorcy.

Przedsiębiorcy, Głupcze! To musi być nasze motto!

Przedsiębiorcy

Ponieważ to pieniędzy potrzeba na wszystkie działania, a te płyną z podatków, musimy zrobić wszystko by stać się rajem dla przedsiębiorców.
Tu się zastanawiamy jak ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej już istniejących podmiotów, zachęcić do powstawania nowych oraz poprawić atrakcyjność inwestycyjną miasta dla podmiotów z zewnątrz.

Kluczowe zagadnienia i problemy

- od momentu utworzenie województwa świętokrzyskiego w wyniku reformy terytorialnej, udział PKB per capita naszego regionu w relacji do PKB per capita całego kraju cały czas spada
- PKB regionu spadło w 2013r o 0,2 % jako jedynym regionie w kraju
- liczba firm spada w Kielcach najszybciej w kraju spośród miast wojewódzkich w Polsce
- najniższa w Polsce ocenę atrakcyjności terenów inwestycyjnych (F)
- 25% spadek mieszkańców Kielc i regionu czyli klientów lokalnych firm w przeciągu najbliższych 15-20 lat
- najwyższa w kraju liczba upadłości firm
- brak terenów inwestycyjnych
- bardzo słabe otwarcie władz miasta na biznes w porównaniu z większością miast wojewódzkich
- brak wyraźnej i realizowanej strategii rozwoju gospodarczo-ekonomicznego miasta
- przewidywany spadek wpływów podatkowych samorządu o kilkadziesiąt procent za 15-20 lat
- brak pomysłu i chęci na aktywne pozyskiwanie przedsiębiorców i inwestorów

Bezrobotni & Słabo zarabiający

Ponieważ to właśnie brak pracy, niskie zarobki i brak atrakcyjnych miejsc pracy są najważniejszymi problemami dla Kielczan.
Tu się zastanawiamy w jaki sposób zwiększyć liczbę miejsc pracy, ułatwić powstawanie nowych oraz zmniejszyć bezrobocie.

Kluczowe zagadnienia i problemy

- drugie najwyższe w kraju bezrobocie wśród miast wojewódzkich
- najniższe średnie zarobki w kraju
- jeden z najwyższych w kraju wskaźników bezrobocia wśród młodych
- drugi w miastach wojewódzkich wskaźnik osób pracujących na czarno, umowy zlecenia i o dzieło
- jeden z najsłabiej ocenianych w Polsce Urzędów Pracy
- brak pomysłów władz na poprawę sytuacji podmiotów tworzących miejsca pracy i ich przyciągnięcie
- niedostosowany do realnych potrzeb rynku system szkoleń, kształcenia zawodowego, szkolnictwa i edukacji wyższej

Infrastruktura

Ponieważ mimo niemal centralnego położenia w kraju i otoczenia wieloma silnymi ośrodkami miejskimi Kielce są bardzo słabo skomunikowane z otaczającymi nas regionami,
(a bez tego nie ma co wręcz marzyć o rozwoju)
Tu zastanawiamy się które szlaki komunikacyjne są absolutnie kluczowymi dla Kielc i regionu i w jaki sposób doprowadzić do ich szybszego powstawania.

Zwiększenie Przychodów-Zmniejszenie Wydatków

To odwieczny problem budżetów – jak sprawić, żeby starczyło na wszystko. W Polsce podejściu władz ogranicza się w zasadzie do tego skąd wziąć więcej pieniędzy (czytaj – co by tu jeszcze i jak opodatkować)
Tu będziemy się zastanawiać nie tylko skąd wziąć pieniądze, ale tak jak i które wydatki zmniejszać, gdzie dokonać przesunięć, aby posiadane środki były lepiej, bardziej efektywnie wykorzystywane

Dział Społeczny (DS)

Młodzi (Uczniowie – Studenci)

Ponieważ Kielce wymierają i starzeją się praktycznie najszybciej w Polsce, kluczowym elementem jest sprawienie by to miasto było dla nich jak najbardziej przyjazne.

Ta część jest rozbita na dwie grupy:

- Uczniowie

- Studenci

Tu zastanawiamy się uczynić Kielce bardziej atrakcyjnymi dla młodych.
(kluczowa jest oczywiście praca, ale co oprócz tego)
Jak ich przyciągnąć i zatrzymać, ew. sprawić, by chociaż w tym czasie gdy u nas są miasto miało z nich jak najwięcej korzyści (skoro póki co większość i tak wyjeżdża)

Dzieci i młodzież

Kluczowe zagadnienia i problemy

- spadek liczby urodzeń o 60% za 15-20 lat
- 89% maturzystów chce wyjechać z Kielc
- 93% Nadziei Kielc wyjechało z Kielc
- dostosowanie sieci szkół do tak dużego spadku liczby dzieci
- zagospodarowanie budynków po szkołach
- zagospodarowanie nadwyżki nauczycieli
- wysoka chęć emigracji z miasta uczniów szkół średnich
- niski i obniżający się poziom kształcenia (słabe wyniki egzaminów w relacji do reszty kraju)
- niedostosowanie sieci szkół zawodowych do realnych, lokalnych potrzeb przedsiębiorców
- brak atrakcyjnej oferty kulturalno-rozrywkowej dla młodych
- brak sieci doradztwa zawodowego
- brak opieki medycznej i psychologicznej w wielu szkołach
- brak systemu wyłaniania liderów
- brak systemu aktywizacji społeczno-obywatelskiej dzieci i młodzieży
- brak systemu zniżek dla dzieci i młodzieży

Studenci

Kluczowe zagadnienia i problemy

- 50% spadek liczby studentów na kieleckich i świętokrzyskich uczelniach w ciągu ostatnich 10 lat
(gdy w skali kraju spadek liczby studentów sięga ok. 5-510%, samo UJK z ponad 30 tysięcy w 2005r w 2015r ma ok. 12 tysięcy)
- niedostosowanie oferty uczelni do potrzeb gospodarki regionu i kraju
- brak atrakcyjnej oferty życia studenckiego
- brak pomysłów i strategii na przyciągnięcie studentów do Kielc
- brak systemu wyłaniania liderów
- brak systemu aktywizacji społeczno-obywatelskiej studentów
- brak systemu zniżek studentów
- ponad 60% nie pracuje w wyuczonym zawodzie
(w kraju – połowa)
- 82% studentów kieleckich uczelni chciałaby po ich ukończeniu wyjechać z Kielc
- 95% studentów korzystających z zagranicznej wymiany studenckiej uważa że kieleckie uczelnie kształcą wyraźnie gorzej niż te które odwiedzili
- brak ofert pracy dla młodych
- bardzo niskie zarobki na start po studiach

Rodziny

Ponieważ za kilkanaście lat liczba urodzeń w Kielcach spadnie do katastrofalnego poziomu musimy zrobić wszystko, by jak najbardziej zachęcić rodziny (nieważne sformalizowane czy nie) do posiadania dzieci.
Oczywiście, nie będzie tego bez pracy i godnych zarobków, ale co oprócz tego?
Tu się zastanawiamy jak wspierać rodziny, zachęcać je do posiadania dzieci, jak im pomagać w ich wychowaniu.

Kluczowe zagadnienia i problemy

- 3 najwyższy poziom rozwodów z powodu pobytu partnera poza krajem
(spośród miast wojewódzkich w Polsce)
- 3 najwyższy poziom eurosierot spośród miast wojewódzkich w Polsce
- przychody kieleckich rodzin są 2 najniższymi spośród miast wojewódzkich w Polsce
- bezrobocie wśród rodzin kieleckich jest 2 najwyższym spośród miast wojewódzkich w Polsce
- brak systemu zniżek dla rodzin
- niskie zarobki
- brak wystarczającej liczby w żłobkach i przedszkolach
- system rekrutacji do żłobków / przedszkoli zachęcający do utrzymywanie związków partnerskich

Emigranci

W chwili obecnej Kielce i region świętokrzyski mają jeden z najwyższych wskaźników emigracji zewnętrznej (do innych krajów) i wewnętrznej (do innym regionów Polski) w kraju.
Tu zastanawiamy się jak wykorzystać ten ogromny potencjał kilkudziesięciu tysięcy, w większości młodych ludzi do wsparcia miasta i regionu (np. promocja)

Kluczowe zagadnienia i problemy

- Kielce mają 3 najwyższą liczbę osób emigrujących spośród miast wojewódzkich w Polsce

Osoby Starsze

Chińskie przysłowie mówi – Jeśli nie możesz pokonać wroga to się do niego przyłącz.
My zaś wiemy, że zaniechania, zaniedbania i fatalna polityka rządzących dotąd ekip doprowadziły do tego, że niezależnie co zrobimy teraz i tak nie unikniemy tego, że będziemy najstarszym miastem i regionem w Polsce i niemal w Europie. Możemy tylko próbować to załagodzić i zmniejszać.
A skoro wiemy że tak jest, to...spróbujmy to przekuć w nasz atut.
Tu zastanawiamy się nad tym jak najlepiej zadbać o osoby starsze.
Działania idą dwutorowo: z jednej strony uczynienie z Kielc najbardziej przyjaznego starszym miasta w Polsce, z drugiej jak przyciągnąć do Kielc osoby starsze z Polski, Europy I świata (I ich emerytury)

Kluczowe zagadnienia i problemy

- Kielce w 2030r. będą najstarszym miastem wojewódzkim w Polsce
- Kielce w 2030r. będą stolicą najstarszego euroregionu w Europie
- W 2030r. ponad 40% mieszkańców będą to osoby pow. 65 roku życia
- Ponad 75% z nich będzie otrzymywać wówczas najniższą dopuszczalną emeryturę wg nowego systemu
- brak w regionie zaplecza medycznego oraz kadry dla opieki nad osobami starszymi
- otwarcie oddziału geriatrycznego
- brak zaplecza opiekuńczego
- brak systemu opieki nad osobami starszymi w mieście i regionie
- brak świadomości i dyskusji na temat starzejącej się populacji
- stworzenie miejskiego systemu zniżek dla seniorów
- dostosowania urzędów do potrzeb najstarszej populacji w Polsce

Organizacje Pozarządowe

Nie da się stworzyć prężnego miasta bez aktywnej społeczności. Wiedząc że mamy najmniejszą w kraju liczbę organizacji pozarządowych i ludzi w nich działających na 1000 mieszkańców, tu zastanawiamy się jak zachęcić mieszkańców do większego angażowania się w sprawy miasta i regionu

Kluczowe zagadnienia i problemy

- Kielce posiadają najmniejszą liczbę organizacji pozarządowych na 1000 mieszkańców spośród miast wojewódzkich w Polsce
- Kielce posiadają najmniejszą liczbę osób działających w organizacjach pozarządowych na 1000 mieszkańców spośród miast wojewódzkich w Polsce
- wyraźna niechęć władz do współpracy z niezależnymi środowiskami pozarządowymi
- najniższy w kraju odsetek osób starszych angażujących się w działalność pozarządową

Dział Administracyjny (DA)

Grupa terytorialna

Jak dowiodły wieloletnie doświadczenia w kontaktach z władzami w Polsce (niestety, także w Kielcach) same, najbardziej merytoryczne argumenty nie wystarczają, by przekonać decydentów. Za to niezwykle szybko ulegają zdeterminowanym grupom nacisku. Dlatego w Centrum łączymy merytorykę z poparciem na poziomie lokalnym tworząc w każdej z kieleckich dzielnic tzw. Kluby Miejskie. Z jednej strony budują one poparcie dla postulatów Centrum w swoim otoczeniu, z drugiej pozwalają lepiej poznawać potrzeby mieszkańców i odpowiadać przez to bezpośrednio na ich potrzeby (ba, wręcz reprezentować te potrzeby, artykułować je)
*
W tej grupie działają osoby należące do takich Klubów oraz ich koordynatorzy, a na jej forum odbywa się wymiana pomysłów oraz koordynowanie wspólnych działań.

Grupa samorządowa

W jaki ranking by nie spojrzeć - Kielce w żadnym z nich (poza komunikacją) nie są w czołówce miast polskich już nie tylko porównywalnej wielkości, ale wręcz w ogóle.
Więc skoro tak jest oznacza to, że...może być lepiej.

Skoro są gdzieś miasta (i jego instytucje) działające lepiej - to znaczy że można poprawić je i u nas. Co stoi na przeszkodzie, by Kielce miały we wszystkich pozycjach jeśli nie pierwsze to przynajmniej jedno z TOP3, miejsca?
*
Tu mamy rozłożone na czynniki pierwsze wszystkie Wydziały Urzędu Miasta, wszystkie podlegające miastu instytucje i analizując jak działają ich odpowiedniki w lepiej ocenianych miastach Polski, Europy, świata, opracowujemy, dostosowane do lokalnych uwarunkowań, rozwiązania mające uczynić je najlepszymi w Polsce.

Grupa programowa

Zadaniem tego zespołu jest opracowywanie pomysłów, strategii, haseł, idei mogących zwiększyć rozpoznawalność Centrum wśród mieszkańców i zachęcić ich dzięki temu do poparcia prezentowanych przez RCASS koncepcji.

Grupa medialna

Tu działają osoby odpowiadające za kontakt z mediami i obsługę mediów Centrum (od strony internetowej po media społecznościowe i tradycyjne metody docierania do mieszkańców)

Grupa organizacyjna

To ekipa która odpowiada za organizację wydarzeń i akcji organizowanych przez Centrum.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 14-05-2015, 23:32
ArkadiuszStawicki ArkadiuszStawicki jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kielce
Posty: 10
Domyślnie

I teraz najważniejsze - O co chciałbym Państwa prosić?

Otóż chciałbym prosić Państwa o opinię, pomysły i koncepcje tego co można by zrobić w każdym z tych działów, aby poprawić sytuację grupy docelowej.

Są gdzieś bowiem w Polsce rozwiązania, które sprawiają że jakaś gmina, urząd, podmiot jest najlepszym w swoim obszarze działania w kraju? Najlepszy urząd pracy, najlepszy urząd miasta, najlepsze szkoły czy gminy zapewniające najlepsze wsparcie młodym, starszym, przedsiębiorcom?
Są.
My zaś w Master-Planie przeniesiemy je do Kielc.
Ktoś powie – to nie możliwe, żeby Kielce stały się najbardziej przyjaznym ludziom i biznesowi miastem w Polsce.
Ja odwrócę pytanie - A czemu Kielce nie miałyby się stać takim właśnie miastem?
Co stoi na przeszkodzie?
Pieniądze? Czas? Brak pomysłu?
Ale kto powiedział, że to ma się stać od razu, wszystko naraz i że wszystko będziemy wymyślać sami od nowa?
Zacznijmy od pomysłów.

Musimy zdać sobie sprawę z jednego: WSZYSTKO JUŻ BYŁO.
Każdy z problemów z którymi obecnie i w niedalekiej przyszłości będziemy się mierzyć w naszym mieście i województwie już gdzieś był. Już ktoś się z nim mierzył.
Może nie tak ze wszystkim na raz, może nie tak że wszystkie te czynniki wystąpiły tak skumulowane w jednym czasie jak u nas występują / wystąpią w ciągu tych kilku najbliższych lat...
Ale...wszystko już było...

Powtórzę: każde z wyzwań – depopulacja, starzenie się społeczeństwa, bezrobocie, brak inwestycji, indolencja władz, marazm społeczny...wszystko to już gdzieś, kiedyś było.
Gdzieś, ktoś, kiedyś już się z tym mierzył...

My więc nie musimy wymyślać prochu od nowa. Na początek wystarczy byśmy zdefiniowali największe problemy miasta i regionu, a następnie przeanalizowali jak podeszły do nich inne miasta i regiony.
W Polsce, Europie, na świecie.

Jest gdzieś w Polsce najbardziej przyjazne dzieciom / starszym / przedsiębiorcom (wstawić co kto chce) miasto i gmina w Polsce, Europie, na świecie wreszcie?
Jest.
A więc – zacznijmy od przyjrzenia się temu miastu / gminie / urzędowi i zobaczywszy co pasuje do naszych realiów i możliwości finansowych zacznijmy od najłatwiejszych elementów.

Potem – po wdrożeniu jednych, sięgajmy po drugie. Rzuciwszy okiem na Polskę sięgnijmy potem po rozwiązania z Europy, a potem reszty świata.
Że to utopia? Że to bardzo dużo pracy?
No fakt, lekko nie będzie, ale też nie oszukujmy się, tych urzędów związanych z miastem nie ma w Kielcach aż tak wiele, by przez 4 lata nie dało się ich po kolei przeanalizować.
Tych grup społecznych też nie ma aż tak wiele, by się z nimi nie zmierzyć
(dzieci i młodzież, studenci, rodziny, osoby starsze, bezrobotni, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe)
Tak samo dzielnice. Zwłaszcza że podstawy Master-Planu przez ostatni rok już powstały.

Mamy to ogromne szczęście, że dzięki takiej analizie porównawczej jesteśmy w stanie uniknąć błędów i ślepych uliczek jakie zapewne były udziałem wielu miejsc, władz i instytucji zanim w końcu wypracowały i wdrożyły te najskuteczniejsze.

Szanowni Państwo.
Kto wierzył że Targi Kielce będą w czołówce ośrodków targowych w naszej części Europy gdy powstawały?
Kto wierzył w turystyczny sukces Bałtowa czy Sandomierza?
Kto wierzył w sukces piłkarzy ręcznych, gdy Vive przejmował Bertus Servaas?

A jednak – to w Kielcach Kołłataj stworzył pierwszą w Polsce uczelnię techniczną w Polsce.
To w Kielcach są największe targi zbrojeniowe i to z Kielc ruszał w Polskę swoim zdezolowanym autkiem Klicki, gdy zaczynał tworzyć potęgę Kolportera.
Więc da się? Da się.
Bo w świętokrzyskim, w tym kieleckim takim cudnym, jest coś takiego, że świętokrzyskiego górala, tego scyzora cholernego, strasznie trudno jest złamać.
On ma jakąś taką zadziorę w sobie, że jak się już weźmie, to....klękajcie narody.
*
Chińczycy mówią – Najdłuższa nawet podróż zaczyna się od pierwszego, choćby i maleńkiego kroku.
Zamiast więc tylko narzekać – zróbmy w końcu ten pierwszy, cholerny kroczek.
A dalej – dalej samo pójdzie...
Zwłaszcza gdy dzięki Master-Planowi będzie dokładnie wiadomo jak I gdzie stawiać te kroki.

Ostatnio edytowane przez ArkadiuszStawicki : 14-05-2015 o 23:42.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 14-05-2015, 23:56
ArkadiuszStawicki ArkadiuszStawicki jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kielce
Posty: 10
Domyślnie

Najbardziej, oczywiście, liczymy na Państwa głosy w zakresie uczynienia Kielc najbardziej przyjaznym dla seniorów miastem w Polsce, ale każdy pomysł w każdym z działów jest na wagę złota.

Tu podajemy przykłady pomysłów dotyczących seniorów właśnie. Docelowo każdy z nich będzie rozpisany szczegółowo (część już jest - tu tylko wyciąg ze spisu) z podaniem sugerowanej lokalizacji i kosztów.

6.1 Świętokrzyskie jako region przyjazny osobom starszym
(postawienie przez województwo i Kielce na rozwój poprzez usługi dla osób starszych)

6.2 Kluby Seniora: 1 na 10.000 mieszkańców

6.3 Oddział geriatryczny

6.4 Opłacone specjalizacje dla geriatrów

6.5 Otwierany Wydział Lekarski specjalizujący się w geriatrii

6.7 Otwarcie kierunków kształcących opiekunów osób starszych

6.8 1 mln na projekty oddolne osób starszych

6.8 Powołania Rady Seniorów jako organu doradczego dla władz miasta
(prawo do oceny wszystkich projektów uchwał pod kątem potrzeb osób starszych, prawo zgłaszania własnych projektów)

6.9 Platforma wymiany młodzi – starsi (młodzi np. zakupy – starsi opiekę nad dziećmi)
*
Pogotowie Rodzinne – czyli instytucji wymiany wzajemnej usług między starszymi, a rodzicami: pierwsi opiekę nad dziećmi, drudzy – pomoc w opiece, zakupach, itp.

6.10 Karta Seniora - stworzenie systemu zniżek dla osób starszych „Przyjazny Seniorom”(w sklepach, instytucjach publicznych, itp.)

6.11 Powołanie „mobilnych doradców” w urzędach pozwalających na załatwianie spraw urzędowych w domu osób starszych i niepełnosprawnych

6.12 Sesje wyjazdowe urzędników w poszczególnych dzielnicach

6.13 Miejska Strefa Seniora (MSR)

6.14 Badania potrzeb seniorów

6.15 Odwrócona hipoteka

6.16 Kampania pozyskiwania starszych mieszkańców w Polsce i Europie

6.17 Kampania Zielone Kielce

6.18 Ścieżki rowerowe także dla osób starszych i niepełnosprawnych
(wózków, pojazdów akumulatorowych, itd.)

6.19 Domy Seniora

6.20 System Opieki Senioralnej

6.21 Zwiększenie liczby ławek na osiedlach

6.22 Zwiększanie druku na przystankach oraz w miejscach publicznych

6.23 Zwiększanie liczby publicznych toalet (szczególnie w parkach)

6.24 Utworzenie centralnego Domu Seniora jako instytucji łączącej wszystkie inicjatywy kierowane do osób starszych

6.25 Zebranie w jednym miejscu w sieci oraz w lokalizacji (np. Domu Seniora) wszystkich ofert kierowanych do osób starszych

6.26 Zgłaszanie przez osoby starsze barier architektonicznych

6.27 Wizyty seniorów w przedszkolach i szkołach i przedszkolaków oraz szkół w domach seniora

6.28 Tworzenie systemu tutoringu senior – uczeń (osoba starsza pomaga w lekcjach, uczeń w zakupach)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 15-05-2015, 00:06
ArkadiuszStawicki ArkadiuszStawicki jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kielce
Posty: 10
Domyślnie

Bardzo, ale to bardzo przepraszam za zawracanie Państwu głowy (oczywiście, zrozumiem i uszanuję każdą opinię, także negatywną, bo wiem, że przynoszę tu bardzo poważną tematykę) ale wiem jedno: jeśli czegoś nie zrobimy, za te kilkanaście lat nie będzie już czego ratować.

Ja zaś mam synka. Czterolatka. Jeśli nic się nie zmieni, on tu nie zostanie. Ja sam spędziłem poza krajem 10 lat. Nawet jeśli nie pójdzie w moje ślady i nie wyjedzie do Londynu, Dublina czy Berlina tylko do Warszawy lub Krakowa i tak będę go widział raz w miesiącu, a potem może i rzadziej. Tak to już jest.

Więc - stwierdziłem, że spróbuję się bić o to, żeby poprawić sytuację Kielc na tyle, by...nie musiał wyjeżdżać.
Znalazłem kilkunastu takich samych wariatów i...próbujemy. A nóż się uda?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 15-05-2015, 09:19
dziewiątka's Avatar
dziewiątka dziewiątka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Włoszczowa
Posty: 24 347
Domyślnie

zawsze warto próbować....powodzenia
__________________
część moich obrazków pochodzi ze stron dostępnych w necie ...
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Placek spod kamienia i inne regionalne specyjały elizka świętokrzyskie 172 09-12-2016 22:50
Kuchnie regionalne agnieszka7 Różności 3 27-01-2015 11:19
Fora regionalne - plotkarstwo i ... znad Wisły Różności - wątki archiwalne 1 01-05-2010 09:32

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:15.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.