menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 13:56
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
OK Religioznawstwo i Ekumenizm


Na forum jest wiele wątków religioznawczych: religia-Matrixa, ateizm-Seniora i być może inne, ale wszędzie raczej dominuje jedna religia- katolicyzm.
Spróbujmy jednak spojrzeć na ten problem z punktu widzenia ekumenizacji.
Gdy w wyszukiwarkę wrzuciłem słowo "ekumenizacja" wyskoczyło tyle różnych www, że dałem sobie spokój z ich czytaniem. Liczę na to, że będzie to w miarę poważna dyskusja i oparta na tym, co dotychczas o tym wiemy na ten temat i nie będziemy innych pouczać,która religia jest najlepsza. Niech poznają inne religie, i inne punkty widzenia na Boga,człowieka,człowieczeństwo itd.
Mam nadzieję,że nie będzie żadnej uszczypliwości,głupich i mądrych żarcików z żadnej religii. I wywyższania się.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 14:38
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie Powazny watek

Cytat:
Napisał Kazimierz
Na forum jest wiele wątków religioznawczych: religia-Matrixa, ateizm-Seniora i być może inne, ale wszędzie raczej dominuje jedna religia- katolicyzm.
Spróbujmy jednak spojrzeć na ten problem z punktu widzenia ekumenizacji.
Gdy w wyszukiwarkę wrzuciłem słowo "ekumenizacja" wyskoczyło tyle różnych www, że dałem sobie spokój z ich czytaniem. Liczę na to, że będzie to w miarę poważna dyskusja i oparta na tym, co dotychczas o tym wiemy na ten temat i nie będziemy innych pouczać,która religia jest najlepsza. Niech poznają inne religie, i inne punkty widzenia na Boga,człowieka,człowieczeństwo itd.
Mam nadzieję,że nie będzie żadnej uszczypliwości,głupich i mądrych żarcików z żadnej religii. I wywyższania się.
Zycze Ci, ze forumowicze podejda to tematu powaznie, jak do tego nalezy podejsc.
Osobiscie mam dosc filozoficzny poglad na religie. Kazdy w nas w cos wierzy, i Bog w kazdej religii ma inne imie, co innymi slowy mozna przetlumaczyc, ze wszyscy w cos wierzymy, obojetnie jaka nazwe nadamy swemu Bogu. Kazda religia ma swoje dobre i zle strony. Bardzo sie ciesze, ze zainicjowales ten bogaty i ciekawy temat.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 15:38
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Marbello123, dziękuję Ci !
Nie spodziewałem się,że tak szybko będzie odzew. Widocznie obydwoje siedzimy teraz przy komputerze.
Nie myśl, że nie mam poczucia humoru. Ale mam też poczucie powagi. Nie lubię głupich żartów z jakiejkolwiek wiary.
Dodam tylko jeszcze,że chodzi mi przedewszystkim o ekumenizm trzech wielkich religii: mojżeszowej, chrześcijńskiej i islamu. Inne systemy ideologiczne, filozoficzne i religie jak: konfucjonizm, szintoizmm, buddyzm, hinduizm też mnie intresują, i chętnie też coś nowego i więcej o nich od forumowiczów dowiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 18:00
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Zapytam:
Czy swiatopoglad bedzie mial zwiazek z tematem ?
Jezeli tak ,to wypada podyskutowac na temat przeksztalcen religijnych po II Soborze Watykanskim.
Dla przykladu obalic krzyz na ,ktorym ukrzyzowano Jezusa a postawic w kosciele katolickim inny symbol religijny lub wyeksponowac Gwiazde Davida.
To tez przeciez ekumenizacja poddana w temacie pod dyskusje.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 18:24
Bajadera07's Avatar
Bajadera07 Bajadera07 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Sopot
Posty: 2 627
Domyślnie

Uszanuj seniorze... jak ci tam... tych, którzy nie szukają z tobą zaczepki.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 18:41
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Jaka to masz na mysli zaczepke ,mam ci podac koscioly w Polsce ,co ida z postepem czasu ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 18:48
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazimierz
........... ale wszędzie raczej dominuje jedna religia- katolicyzm.
Spróbujmy jednak spojrzeć na ten problem z punktu widzenia ekumenizacji.
Liczę na to, że będzie to w miarę poważna dyskusja i oparta na tym, co dotychczas o tym wiemy na ten temat i nie będziemy innych pouczać,która religia jest najlepsza.
/..../
Mam nadzieję,że nie będzie żadnej uszczypliwości,głupich i mądrych żarcików z żadnej religii. I wywyższania się.

Seniorze, przeczytaj jeszcze raz, co napisał autor wątku.
Ty naprawdę inaczej nie potrafisz? Musisz jątrzyć?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 18:53
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Jatrzyc ? Coz to znaczy ? Jezeli cos nie po twej mysli to rozwin problem ,z tego co piszesz nic nie wynika poza "nastawieniem rogow".
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 18:56
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie Do seniora AP

[quote=Kazimierz]Mam nadzieję,że nie będzie żadnej uszczypliwości,głupich i mądrych żarcików z żadnej religii. I wywyższania się.[/quote]

Prosze uwaznie przeczytac co napisal autor watku i dostosowac sie do jego zyczenia!!!!!!!!!
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 19:00
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

To dawaj moj cytat gdzie widzisz to z mojej strony co napisalas na czerwono !
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 19:01
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie A co tu rozwijać?

Przecież potrafisz czytać. Spróbuj jeszcze zrozumieć, co czytasz.
Autor wątku umyślił sobie podyskutować nie tylko o Kościele Katolickim, o innych chrześcijańskich religiach też. To po pierwsze.
O ekumenizmie. To po drugie.
Ty natychmiast wciskasz tu swój dyżurny temat. Bęc! I jest gwiazda Dawida. Bęc! I jest światopogląd... Zaraz będziesz wzywał do przebudzenia.
Mnie się dyskusji odechciało.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 19:13
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

O ! tu cos kogos zabolalo ?
To nawet o Gwiazdzie Dawida dyskutowac nie wolno.
Moze jeszcze bedziemy zabraniac pisac o religii Zydow ?
Przeciez w tytule tematu jest : RELIGIOZNASTWO ! I co kto tu nie umie czytac .
Moze nie wolno miec innego swiatopogladu niz dla przykladu ty masz ?
Przeciez sama piszesz (cytuje) :
"Autor watku umyslil sobie podyskutowac nie tylko o Kosciele katolickim..........".
O jaki tobie chodzi (insynuowany mi ) dyzurny temat ???
Do czego ja tu wzywam przy tym akurat temacie ?
Nie intersuje mnie co tobie sie chce lub odechciewa - to twoja wola lub problem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 19:28
Bajadera07's Avatar
Bajadera07 Bajadera07 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Sopot
Posty: 2 627
Domyślnie

I znowu senior sprowadził kolejny wątek do własnego poziomu......
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 20:13
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Senior! Admin już dwukrotnie usunął dwa twoje wejścia na to forum z tego powodu,że były nie na temat. Wszyscy znamy twoją żarliwą katolickość, ale nie popisuj się tutaj swoją antysemickością. Daj innym wypowiedzieć na temat ekumenizmu. Skieruj np. innych na www Sławomira Kozaka, tak jak mnie skierowałeś, ale nie weksluj ich na swoje tory, antysemickości i antyekumenizmu.
O ekumenizm apelował nasz papież, Jan Paweł II, mówił o Żydach jako o naszych starszych braciach, był w niejednej synagodze, modlił się tam do jednego i tego samego Boga co Żydzi. Obecny papież Benedtykt XVI również jest za ekumenizmem, a ty chcesz być od nich mądrzejszy i obrażać się na to, że w kościołach coraz częściej pojawia się menora.
Musisz mieć w sobie, moim zdaniem, wiele zła i nienawiści do ludzi. Nie wiem z czego to wynika. Zastanów się, czy brnąć dalej tą drogą. Zacznij mówić swoim głosem, a nie głosem S.Nowaka.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 21:26
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Zaczne od najbardziej kontrowersyjnej religii - mojzeszowej lub zydowskiej lub judajskiej. Bardzo podoba mi sie poglad na zydowska religie i dzieje tego narodu amerykanskiego zydowskiego filozofa Noam'a Chomsky'ego. Tej religi nie mozna oddzielic od narodu i jego historii. Chomsky uwaza, ze prawde trzeba poznac.

Polecam ksiazke napisana przez Izraela Sharak pt. "Jewish History, Jewish Religion". Ciekawy koncept i poglad na Talmud, Stary Testament.
Bardzo puczajacy rozdzial jest poswiecony "DYSPENSOM", ktore w sprytny sposob omijaja Talmud. "....Niektore z "dyspens" sa oparte na logice kazuistycznej, zgodnie z ktora grzeszne zadanie przestaje byc grzesznym o ile zostalo wypowiedziane w sposob aluzyjny, przebiegly. Obowiazuje zasada, ze aluzja musi byc "cienka". Zawoalowana, a jedynie w sprawach najwyzszej wagi mozna sie wyrazic jasniej...."

Np. "Odsetki". Talmud wyraznie zabrania zydom pod groza dotkliwych kar, pobierania odsetek od pozyczki udzielonej drugiemu zydowi.....ale wiekszosc znawcow Talmudu uwaza wrecz za obowiazek religijny sciagniecie jak najwyzszych odsetek od goja.

Ksiazka jest ciekawa i dobrze oddaje sytuacje Talmud/zycie.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 22:45
Matrix's Avatar
Matrix Matrix jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 1 106
Post

Sprostuję: autorem wątku "Religia" jest Wuere'le,nie ja.
Religioznawstwo byłoby w szkołach od 1987r.,gdyby nie Episkopat, który powiedział :" nie". Gotowe podręczniki poszły na przemiał.Zdążyłam je kupić, przed wycofaniem z księgarń.
Tak się przestraszono rzetelnej,opisowej wiedzy na temat religii ujmowanej jako zjawisko społeczno-kulturowe.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 23:03
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 003
Domyślnie Kazimierzu

wspaniały pomysł z otwarciem tego wątka.
Pomyślałam, że dobrze byłoby wyjaśnić sobie co leży u podstaw wielkich religii. Na ogół kojarzymy według schematu:
Chrześcijaństwo - Nowy Testament
Judaizm - Talmud , Tora
Islam - Koran.
Po poscie marbelli ( nr 15) pomyślałam, że nie wiem jak się ma Talmud do Starego Testamentu. Szukając odpowiedzi znalazłam taki tekst:

Pomimo, że judaizm nie ma usystematyzowanej strony dogmatycznej można wyróżnić dwa zasadnicze założenia, na których się opiera i które stanowią o jego specyfice: wiara w jednego, jedynego Boga, stwórcy świata i władcy wszechświata oraz szczególne posłannictwo Żydów z racji zawartego z bogiem przymierza i świadka boskich objawień przekazanego przez proroków, a skierowanego do wszystkich ludzi. Za zwięzły wykład dogmatów judaizmu przyjmuje się zazwyczaj 13 tez Majmonidesa, właśc. Mosze Ben Majmona (1135-1204), słynnego żydowskiego filozofa, które uznają: Boga za stwórcę, wierzy się, że Bóg jest jeden, bezcielesny, wieczny, że modlitwy należy kierować tylko do stwórcy, wierzy się w prawdziwość słów proroków, pośród których największym był Mojżesz, który otrzymał Torę, która nie zostanie nigdy zmieniona, Bóg zna wszystkie czyny i myśli człowieka, odpłaca dobrem za przestrzeganie przykazań a karze za ich łamanie oraz wiarę w nadejście Mesjasza i zmartwychwstanie.
Podstawowymi świętymi księgami religii żydowskiej są: Biblia Hebrajska (tzw. Stary Testament), księga powstała jako kompilacja różnorodnej literatury pochodzącej z rozmaitych źródeł na przełomie blisko 1000 lat (ok. 1200 p.n.e. a 150 n.e.). Biblia Hebrajska obejmuje 39 ksiąg podzielonych na 3 części, zwanych po hebrajsku: Tora (Prawo), Newiim (Prorocy) i Ketuwim (Pisma), nazywanej również w skrócie od pierwszych liter hebrajskich: Tanach. Drugą z ksiąg jest Talmud (nauka), który jest komentarzem do Biblii, pierwotnie funkcjonującym jako przekaz ustny. Księga składa się Miszny (nauka; najstarsza część) oraz Gemary (zakończenie) i zawiera komentarze, przypowieści, normy postępowania, dyskusje rabinów. Zarówno Biblia jak i Talmud przez wieki decydowały i obliczu i specyfice judaizmu - są one również podstawowymi źródłami wiedzy o religii żydowskiej.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 23:11
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Babko

Czyli wynika z tego ze dzialanie Jezusa bylo w pewnym sensie konkurencja do Talmudu.. bo inna interpretacja Tory.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 23:23
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 003
Domyślnie Słowiczko

wyczytałam, że Talmud powstawał jakieś 400, a nawet 500 lat po Chrystusie.
Podaję link do strony, z której korzystam:
http://www.jawampokaze.net.pl/JUDAIZM.doc

nie wiem, na ile jest to strona wiarygodna.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 23:24
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła

Matrix - zazdroszczę Ci podręczników, q-rna, ja się nie załapałam, a przydałaby się wiedza w pigułce.
Spróbuję zabrać głos w dyskusji, choć pewnie mało będę miała do powiedzenia. Seniorowi A.P. przypominam, że krzyż jako symbol chrześcijaństwa został wprowadzony później (za czasów Konstantyna), wtedy również dniem świętym została ustanowiona niedziela; należało pogodzić kult słońca z chrześcijaństwem. Wtedy również J.Ch. został uznany bogiem. Pierwotnym znakiem chrześcijańskim była ryba.
Gwiazda Dawida składa się z dwóch trójkątów symbolizujących dobro i zło. Mniej więcej to samo znaczy chiński ying-yang.
Tora przepisywana jest "jota w jotę". Nie może być najmniejszego błędu, egzemplarze z błędami są niszczone (oddawane ziemi, tzn. zakopywane). W polskich tłumaczeniach prym wiodła Biblia ks. Wujka. Archaiczny język jest w chwili obecnej mało zrozumiały. O Biblii Tysiąclecia mówi się, że jest to Biblia tysiąca błędów.
Papieże (JPII i BXVI) dużo mówią o ekumenizmie, ale na mówieniu się kończy. Senior A.P. miłośnik o. de Mello, powinien wiedzieć o tym, że kard. Ratzinger (obecny papież) - wtedy wielki inkwizytor - Kongregacja Nauki Wiary Kościoła katolickiego - skrytykował poglądy hinduskiego jezuity jako niedopuszczalne odejście od doktryny katolickiej w stronę religii Wschodu (buddyzmu, taoizmu) i panteizmu.
Trzecia religia księgi - islam. Koran jest od kilku lat dostępny w polskim tłumaczeniu, poczytać można. W Polsce w dalszym ciągu mało znany. Jeśli komuś z islamem kojarzy się tylko "dżihad" przypominam wyprawy krzyżowe.
Kazimierz pominął buddyzm, uważając, że jest to bardziej system filozoficzny niż religia. Moim zdaniem - nie ma racji.
"Na ten raz" chyba wystarczy... i tak się rozgadałam ponad miarę, czyli mówiłam za dużo, wbrew zapowiedziom...
Jeśli chcecie - ciąg dalszy może nastąpić.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:16.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.