menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 06-03-2010, 17:15
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Cytat:
Wacław..ja i wszyscy moi znajomi byliśmy przeciw Wronie.
Bo to co wyrabiał, wołało o pomstę do nieba.
Widać, że nawet Bogu to się nie podobało.
Trzeba się na coś zdecydować Lilu był dobrym fachowcem czy nie? Nie mieszkam w Częstochowie ale dla mnie decyzja elektoratu jest jednoznaczna ,93,8% powiedziało panu Tadeuszowi Wronie aby szukał sobie innej pracy ponieważ stanowisko Prezydenta miasta Częstochowy go przerosło. Społeczeństwo Częstochowy dało dobrą lekcję wychowania obywatelskiego pomimo że tygodnik Niedziela przyznał mu nagrodę Sursum corda za wybitne zasługi.Zresztą na tym forum też ma zwolenników którzy twierdzą że to odpowiedni człowiek na stanowisku Prezydenta Miasta.Zresztą się nie dziwię bo potakiwacze którzy korzystali na tej Prezydenturze i stoją za nim murem.
Cytat:
Bo chodzi o pieniądze.
Czy to nie cecha nieudaczników?
Ci co płacą podatki inaczej podchodzą do pieniędzy bo muszą na nie zapracować a nie otrzymują je z pomocy społecznej czy są zwolnieni z płacenia podatków a zwracają uwagę na ich dystrybucje przez tych co są u władzy.
Cytat:
Wybrany ponownie w wyborach bezpośrednich Prezydentem Miasta Częstochowy - pełnił tę funkcję w latach 2002 – 2009.
Chętny polecam stronę Prezydenta RP gdzie doradcy się mogą wypowiadać i są umieszczane teksty ich wypowiedzi.Wyrzucony w Częstochowie znajduje ciepłą posadkę u Prezydenta RP służbową "furę i komórę" tak wygląda od kuchni strony IV RP , czy wam to nie przypomina okres PRL-u.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #22  
Nieprzeczytane 06-03-2010, 17:41
iksigrek's Avatar
iksigrek iksigrek jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 845
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Dlaczego tak natarczywie domagasz się od Mtrix , kto jest jej autorytetem? Powiedz kto jest Twoim , a powiem Ci kim jesteś.

Matrix wynajęła sobie adwokata?
A może jesteś wróżką? Jeśli jesteś, to powiedz mi kim jestem.
- Święty Walenty do Nieba wzięty
Odpowiedź z Cytowaniem
  #23  
Nieprzeczytane 06-03-2010, 19:29
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Rzeczywiście iksigrek trudne pytanie aby jednoznacznie na to odpowiedzieć jakie mamy autorytety jeżeli nie sprecyzujemy o jaką chodzi dziedzinę wiedzy.Nie ma jednego autorytetu w tak dużej specjalizacji w Polsce czy na Świecie.Po podanych przez kogoś autorytetach możemy wywnioskować o zainteresowaniach danej osoby i nie potrzeba być do tego wróżką ,myślę że z tym możesz się zgodzić.Nie jestem wankabora adwokatem ale aby odpowiedzieć na pytanie jakie są nasze autorytety trzeba zawęzić dziedzinę .Nie ma człowieka który był by autorytetem we wszystkich dziedzinach .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #24  
Nieprzeczytane 06-03-2010, 20:38
iksigrek's Avatar
iksigrek iksigrek jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 845
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Rzeczywiście iksigrek trudne pytanie aby jednoznacznie na to odpowiedzieć jakie mamy autorytety jeżeli nie sprecyzujemy o jaką chodzi dziedzinę wiedzy.Nie ma jednego autorytetu w tak dużej specjalizacji w Polsce czy na Świecie.Po podanych przez kogoś autorytetach możemy wywnioskować o zainteresowaniach danej osoby i nie potrzeba być do tego wróżką ,myślę że z tym możesz się zgodzić.Nie jestem wankabora adwokatem ale aby odpowiedzieć na pytanie jakie są nasze autorytety trzeba zawęzić dziedzinę .Nie ma człowieka który był by autorytetem we wszystkich dziedzinach .

Tak masz rację. Przynajmniej ja tak uważam.
To baaardzo szeroki temat, bo kazdy człowiek jest zlepkiem różnych pogladów i wartości, czasem na pozór sprzecznych. Są autorytety większe i mniejsze, tak samo w jakimś sensie my sami jako "ja" czy "Ty", też jesteśmy dla kogoś autorytetem. Nawet tu na forum, są osoby których pogląd na daną sprawę lub zagadnienie, jest dla mnie bardzo ważny.
- a więc? Wśród piszący na forum, też mam swoje autorytety.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #25  
Nieprzeczytane 06-03-2010, 22:40
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Cytat:
Są autorytety większe i mniejsze, tak samo w jakimś sensie my sami jako "ja" czy "Ty", też jesteśmy dla kogoś autorytetem. Nawet tu na forum, są osoby których pogląd na daną sprawę lub zagadnienie, jest dla mnie bardzo ważny.
Zgadzam się z tobą że autorytety są większe i mniejsze ale moja wiedza nie jest taka abym był jakimś autorytetem .Patrząc na sprawy z perspektywy czasu i odrzucając emocje widzę sprawy inaczej i z takimi swoimi poglądami i przemyśleniami dzielę się tu na tym forum.Zawsze w sporach ważna jest argumentacja i argumenty przemawiają za takim czy innym poglądem.Doktrynerstwo i emocje nigdy nie były dobre a politycy większości nie dyskutują o problemie a obrzucają się inwektywami a bardziej pyskaty staje się mądrzejszy w danym temacie i w to uwierzyliśmy podświadomie.Media też są zainteresowane kłótniami polityków bo się to dobrze sprzedaje a dziennikarze pokazują tych najbardziej kontrowersyjnych bo poprawia się oglądalność a to cena reklam i kółko się zamyka.Tak jesteśmy sterowani i przestajemy nieraz myśleć .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #26  
Nieprzeczytane 06-03-2010, 23:18
iksigrek's Avatar
iksigrek iksigrek jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 845
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Zgadzam się z tobą że autorytety są większe i mniejsze ale moja wiedza nie jest taka abym był jakimś autorytetem .Patrząc na sprawy z perspektywy czasu i odrzucając emocje widzę sprawy inaczej i z takimi swoimi poglądami i przemyśleniami dzielę się tu na tym forum.Zawsze w sporach ważna jest argumentacja i argumenty przemawiają za takim czy innym poglądem.Doktrynerstwo i emocje nigdy nie były dobre a politycy większości nie dyskutują o problemie a obrzucają się inwektywami a bardziej pyskaty staje się mądrzejszy w danym temacie i w to uwierzyliśmy podświadomie.Media też są zainteresowane kłótniami polityków bo się to dobrze sprzedaje a dziennikarze pokazują tych najbardziej kontrowersyjnych bo poprawia się oglądalność a to cena reklam i kółko się zamyka.Tak jesteśmy sterowani i przestajemy nieraz myśleć .

Argumentacja jest wartością względną. Wzgledną, bo zależy to od skali wartosci jaką reprezentujemy. Prawdziwie obiektywny osąd, czy opinia może powstać za czas jakiś od kogoś, kto nie związany z teraźniejszością spróbuje dokonać bilans zysków i strat danego okresu historii, co i to może nie być obiektywne, dlatego że źródła informacji mogą być różne.
Najwazniejszą argumentacją, jest umiejętność zdystansowania się do tego co nas irytuje i denerwuje. Dystans pozwalajacy na chłodną kalkulację.
Rozpatrując np. temat "Czarny rozbiór Polski", posługujemy sie często własną oceną, własnym krótkim i wąskim spojrzeniem, ograniczając się do dnia dzisiejszego i aktualnej teraźniejszości.
To tak, jak byśmy podziwiali, lub krytykowali drzewo które wyrosło w inny niż powinno wyrosnąć sposób, a w swoich opiniach nie bralibyśmy pod uwagę tego, co stało się przyczyną lub pra-przyczyną danego zjawiska.
Wypowiadanie się wobec tego tylko na zasadzie "tu" i "teraz", prowadzi zawsze w ślepy zaułek i zamiast problem naprawiać, bardziej go pogłębia.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #27  
Nieprzeczytane 17-03-2010, 17:45
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie Odświeżę wątek, tytuł brzmi: Jam jest Chytrus Chrystus

bo Polak potrafi....

Najpierw polscy hydraulicy o mało nie wysłali na zieloną trawkę francuskich, a teraz nadwiślańscy sprzedawcy hostii odbierają (poświęcony) chleb od ust zakonnicom znad Sekwany. Diabeł globalizacji dzwoni na mszę ogonem. – Polacy zepsuli rynek – lamentuje siostra Marcelina, karmelitanka z Saint-Germain-en-Laye. Bezbożne firmy z Polski (wszystkie w świeckich rękach) zasypują Europę hostiami po dumpingowych cenach.

Rezultat: 36 klasztorów utrzymujących się z handlu hostiami (140 mln sprzedanych sztuk rocznie) kontroluje już tylko połowę francuskiego rynku. W 2008 r. ich obroty spadły o 15 proc., a rok później – jeszcze o 20.

Zbawienia należy szukać w dywersyfikacji. Niektóre klasztory proponują asortyment w urozmaiconych rozmiarach: cienkie lub grube, białe lub razowe, a nawet bezglutenowe. Specjalny laser wykona wzór na życzenie klienta. Niezbadane są ścieżki biznesu Pana...

La Croix, Le Canard Enchaîné
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #28  
Nieprzeczytane 17-03-2010, 22:33
iksigrek's Avatar
iksigrek iksigrek jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 845
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stalin
.

Le Canard Enchaîné

Zbyt bezstronni to oni nie są. W końcu to lewica i to z tradycjami.

Byłby śmiech na "sali", gdyby zgodnie ze swoim tytułem, opisali naszych bliźniaków i donalda
Odpowiedź z Cytowaniem
  #29  
Nieprzeczytane 17-03-2010, 22:49
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

ale oni opisują wszystko co im podleci, aczkolwiek najbardziej to Hara-Kiri żałuję...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #30  
Nieprzeczytane 17-03-2010, 23:06
iksigrek's Avatar
iksigrek iksigrek jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 845
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stalin
ale oni opisują wszystko co im podleci, aczkolwiek najbardziej to Hara-Kiri żałuję...

Do ich bezstronności podchodziłbym z rezerwą, natomiast solidności odmówić im nie sposób.
Dlatego sa tak poczytni w całej Francji.
-ni i ta ich trafna satyra!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #31  
Nieprzeczytane 19-03-2010, 21:59
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Żyd broni Piusa XII....

Papież Pius XII jest największym bohaterem II wojny swiatowej - oświadczył Gary Krupp, badacz europejskich archiwów i przedstawiciel amerykańskiej fundacji "Pave the Way".
Odkryte w archiwach Watykanu dokumenty świadczą o sprzeciwie Piusa XII wobec antysemityzmu - między innymi w Polsce.


Rzepa.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #32  
Nieprzeczytane 20-03-2010, 10:58
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Fakty historyczne w większości świadczą co innego kościół nie przeciwstawiał się faszyzmowi, w zależności od państwa i okresów dziejowych współpraca była różna od fascynacji ideami narodowego socjalizmu do żenującej uległości.A czy żyd czy arab nie może mieć innych poglądów na sprawy współpracy Piusa XII z faszystami .Polecam książkę Mariusza Agnosiewicza Kościół a faszyzm-Anatomia kolaboracji w której jest dużo zdjęć z okresu dyktatur faszystowskich w europie tematycznie związanych z tytułem książki.
'Sprawa przyszłej historii będzie napisanie gorzkiego rozdziału o tym, jak nie sprawdziły się Kościoły"
o.Alfred Delp
jezuita stracony przez nazistów w 1945 r.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #33  
Nieprzeczytane 20-03-2010, 11:26
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Fakty historyczne w większości świadczą co innego kościół nie przeciwstawiał się faszyzmowi, w zależności od państwa i okresów dziejowych współpraca była różna od fascynacji ideami narodowego socjalizmu do żenującej uległości.A czy żyd czy arab nie może mieć innych poglądów na sprawy współpracy Piusa XII z faszystami .Polecam książkę Mariusza Agnosiewicza Kościół a faszyzm-Anatomia kolaboracji w której jest dużo zdjęć z okresu dyktatur faszystowskich w europie tematycznie związanych z tytułem książki.
'Sprawa przyszłej historii będzie napisanie gorzkiego rozdziału o tym, jak nie sprawdziły się Kościoły"
o.Alfred Delp
jezuita stracony przez nazistów w 1945 r.

Waciu, nie żongluj przestarzałymi książeczkami.

Fakty historyczne są takie, że zostały odkryte dokumenty mówiące o uratowaniu przez Piusa XII wielu tysięcy Żydów.
12.000 wysłanych do Dominikany..podobna liczba do Brazylii i 460 rabinów do Szanghaju.
A to tylko czubek góry lodowej...ponoć.

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.
Nie znasz tego?

I poczekaj na ostateczne wyniki badań dokumentów, bo Krupp ( Żyd) powiedział, że to co zrobiono z Piusem XII, jest najgorszym zamachem na dobre imię człowieka - w historii.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #34  
Nieprzeczytane 20-03-2010, 13:56
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Cytat:
Waciu, nie żongluj przestarzałymi książeczkami.
Książka wydana w 2009 roku nie ujmuje odkryć z 2010 roku o których Watykan nic nie wiedział od 1946 roku .Tajne przez poufne,dopiero żyd do tego doszedł bo dzięki studiom nad kabałą u rabina P.Berga coś go tchnęło że znajdzie coś o czym nie wiedział Pius XII.Państwo Watykan to duże państwo powierzchniowo i głowa tego państwa nie musi o wszystkim wiedzieć.
Cytat:
A to tylko czubek góry lodowej...ponoć.
Jak pod topnieje ten czubek to na pewno dowiemy się o następnych rewelacjach .W tym odcinku mamy 24 000 uratowanych i 460 rabinów wysłanych na ewangelizację Chińczyków przez Papierza.
Cytat:
Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.
Nie znasz tego?
Nie jest to tak dosłowne ale jeszcze nie potrafimy w pełni zastosować inżynierii genetycznej za 30-40 lat będziemy mogli tworzyć całkiem nowe życie biologiczne albo stare kopiować
Odpowiedź z Cytowaniem
  #35  
Nieprzeczytane 20-03-2010, 20:41
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Cytat:
Jak pod topnieje ten czubek to na pewno dowiemy się o następnych rewelacjach .W tym odcinku mamy 24 000 uratowanych i 460 rabinów wysłanych na ewangelizację Chińczyków przez Papierza.
Waciu..nie wk...aj mnie tym Papierzem.

Bo to deprecjonuje te wszystkie książeczki które czytujesz.

To co najmniej ,jakbym ja pisała o jakimś Rzydzie.

Sorry Winnetou, jak mówi Pawlak Waldemar,
ale są granice ortograficznej dewiacji.

ps. chyba...że szprycujesz się Wacławie już od rana wodą ognistą, która baaardzo szkodzi różnym czerwonoskórym.

Buźka.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #36  
Nieprzeczytane 20-03-2010, 20:51
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał iksigrek
Zbyt bezstronni to oni nie są. W końcu to lewica i to z tradycjami.

Nie tylko nie beztronni ale okrutnie czerwoni!
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #37  
Nieprzeczytane 20-03-2010, 21:35
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Cytat:
To co najmniej ,jakbym ja pisała o jakimś Rzydzie.
Lilu na bazie judaizmu powstała religia katolicka.Jezus też musiał być żydem i być obrzezany przy założeniu że jest postacią historyczną .Myślę że nasz IPN to potwierdzi po skończyli nasi prokuratorzy dochodzenie w sprawie śmierci Hitlera i to stwierdzili.Teraz są więcej wolni to mogą się zająć następnym przypadkiem. Nie mam zamiaru ciebie " wk..ć tym Papierzem " Doniesienia o odkryciach dokumentów na pewno są związane z tym że agencje donoszą że najpierw brat Benedykta XVI a teraz sam Papierz znalazł się w cieniu skandalu pedofilskiego w niemieckim kościele katolickim jako jeszcze arcybiskup Monachium w 1980 r.Informacje że coś odkryto i jeszcze odkryją jest zabiegiem socio-technicznym stosowanym do przykrycia informacji niekorzystnej o papieżu aby ludzie czym innym się zajęli i o czym innym mówili tak to wygląda w propagandzie a kościół ma w tej materii doświadczenie około 2000 lat.Informację się wymyśla ,to samo jest stosowane w walce politycznej PO-PiSu ,nieraz można się nabrać jak się niwie co jest grane.
Cytat:
ps. chyba...że szprycujesz się Wacławie już od rana wodą ognistą, która baaardzo szkodzi różnym czerwonoskórym.

Buźka.
Każdy morze spróbować ale nie namawiam Lilu nikogo, pozdrowienia z Krakowa.Samogon w 2 godziny
Składniki:
10 kg cukru
100 g drożdży
3 litry mleka
30-40 litrów wody

Sposób wykonania:
Wszystkie składniki wymieszać w czystej, wyparzonej pralce wirnikowej i pozwolić pracować jej przez 2 godziny. Przedestylować.
Informacja w celach informacyjnych nie namawiam do picia alkoholu ani łamania obowiązującego prawa w RP.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #38  
Nieprzeczytane 20-03-2010, 21:38
iksigrek's Avatar
iksigrek iksigrek jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 845
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Fakty historyczne w większości świadczą co innego kościół nie przeciwstawiał się faszyzmowi, w zależności od państwa i okresów dziejowych współpraca była różna od fascynacji ideami narodowego socjalizmu do żenującej uległości.......

Sorry Wacek, ale zanim coś spłodzisz, przynajmniej poczytaj.
Przede wszystkim poczytaj sobie ilu księży, oraz duchownych różnych religii zostało najzwyczajniej wymordowanych. Z ilu kościołów faszysci zrobili w najlepszym przypadku magazyny.
Poczytaj sobie biografię Hitlera i to, jakie miał zdanie o zbuntowanych kapłanach w tym o papieżu.
Na początek, abyś miał łatwość w przyswajaniu sobie wiedzy, poczytaj sobie książkę Bednarek Ireny i Sokołowskiego Stanisława:
-"Fanfary i werble"
Od tego zacznij, potem coś ciekawszego i takich głupot nie wypisuj.
Że też ci chłopie nie wstyd popisywać się taaaaką niewiedzą
Odpowiedź z Cytowaniem
  #39  
Nieprzeczytane 20-03-2010, 21:45
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Wacuś, miły kumplu z foruma...

Cytat:
Sposób wykonania:
Wszystkie składniki wymieszać w czystej, wyparzonej pralce wirnikowej i pozwolić pracować jej przez 2 godziny. Przedestylować

Daleko mieszkasz od Czerwonego ( nomen omen ) Prądnika?

Bo będę tam po świętach. Mógłbyś pożyczyć tę pralkę?


ps. a w automacie się nie da?

Aha..ja tam nie wiem.
Ja tylko czytam..http://www.rp.pl/artykul/448173_Zyd_...Piusa_XII.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #40  
Nieprzeczytane 21-03-2010, 00:34
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła

Prezes włoskiej gałęzi fundacji "Pave the Way" powiedział: "Jesteśmy świadomi, że to sympozjum poniekąd hagiograficzne. Jednak po 45 latach oczerniania Piusa XII słusznym było skupić się na argumentach przemawiających za oskarżonym, który w rzeczywistości zasługuje na ogłoszenie świętym".
http://storico.radiovaticana.org/pol..._i_zydach.html

"Jak długo archiwa papieskie dotyczące kluczowego okresu od 1939 do 1945 roku będą pozostawały zamknięte i jak długo nie zostanie osiągnięta zgoda badaczy co do działań Piusa XII - lub ich braku - w obliczu Zagłady milionów Żydów, beatyfikacja będzie niestosowna i przedwczesna" - stwierdził w swoim oświadczeniu prezes Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder.
http://www.znak.org.pl/?lang1=pl&pag...=3717&scrt1=sn

Bardzo bym chciała zmienić zdanie i powiedzieć o Piusie XII: "święty to był mąż. Wielki i nieomylny". Na razie nie mogę. Sorry. Bo -

- od dawna wiadomo, że Watykan w czasie II WŚ udzielał wsparcia i schronienia (przede wszystkim włoskim) Żydom. Oczywiście, nie za darmo;

- wielu zbrodniarzy hitlerowskich uniknęło sprawiedliwości po zajęciu Niemiec przez Aliantow. Naziści korzystali najczęściej z konsulatów Argentyny w Danii, Szwajcarii ,Wloszech i Hiszpanii, które wystawialy im wizy wjazdowe do tego kraju. Wystawiano je na podstawie list, sporządzanych przez urzędnikow w Buenos Aires - opiniowanych przez tzw. Komisję Peralty. Była to komisja rządowa, złożona ze współpracownikow Prezydenta Juana Perona:
- Branko Benzon (faszysta, osobisty lekarz Perona, Chorwat z pochodzenia),
- Jaques de Mahieu (Francuz z dywizji Waffen SS Charlemagne)
- Carlos Fuldner (były haupsturmfuehrer SS rezydujący w Argentynie, bankier)

Zatwierdzali oni listy emigrantów, sporządzane przez urzędników watykańskich (np. biskup Genui, faszysta z przekonania, Alois Hudal). Watykan zlecał Międzynarodowemu Czerwonemu Krzyżowi wystawianie paszportów. Podawano w nich nieprawdziwe dane.

Uciekający naziści najczęściej korzystali z drogi poprzez klasztory w Tyrolu, Wloszech i przez port w Genui (docelowo - Argentyna). Tzw. droga klasztorów; nazwana tak ze względu na udział kleru katolickiego, a szczególnie franciszkanów.
System przerzutowy, nawiasem mówiąc, obejmował nie tylko Niemców, ale ludzi różnych narodowości, w tym i Polaków, którzy po nastaniu komunizmu nie mogli wrócić do kraju.
Jednak pomiędzy ucieczką jednych i drugich jest pewna różnica. Moralna. Nie posiadam wiedzy na temat różnic finansowych. Może nie było takich? Szlak ten sam, odstęp kilkugodzinny lub mniejszy i "baza noclegowa" ta sama... np. często prześladowani na parterze, prześladowcy na piętrze...

Czy mam przedstawić listę bardziej znanych nazistów, którzy znaleźli schronienie, mniej lub bardziej bezpieczne, w krajach Ameryki Poludniowej - z pomocą Watykanu? Przypomnieć milczenie Piusa XII? A może -
- porozmawiamy o "OdeSSie" ? albo o przeprowadzaniu "Łodzi Piotrowej" przez czasy trudne? a może o antysemityzmie i modlitwie wielkopiątkowej o nawrócenie Żydów Bogobójców? Co do ostatniego, macie rację - Sobór Watykański II.


Rozumiem potrzebę chwili... piękna byłaby beatyfikacja dwóch papieży....

I tyle mojego wtrętu w dyskusję. Sorry. Za zakłócenie obrad. zmykam.gifzmykam.gifzmykam.gif
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
CZARNY ROZBIÓR POLSKI cz. II Matrix Społeczeństwo - wątki archiwalne 515 04-03-2010 20:18
Czarny rozbiór Polski Matrix Społeczeństwo - wątki archiwalne 497 17-11-2009 23:36
emerytura z Niemiec czy z Polski Lord_Extra Emerytura, renta, ZUS 4 10-06-2008 19:37
karnawał polski i nie tylko... Nika Różności - wątki archiwalne 24 30-01-2008 18:30

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:40.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.