menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > REGIONALNE > dolnośląskie
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 30-01-2008, 22:35
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 710
Domyślnie

Dziękuję Hebro lubię tu przychodzić
i posluchac nowych opowiesci ,zobaczyc troche historii .
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #22  
Nieprzeczytane 30-01-2008, 23:12
Anielka's Avatar
Anielka Anielka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: pomorskie
Posty: 11 336
Domyślnie

W zeszłym roku w marcu byłam w sanatorium w Cieplicach i sporo wycieczek było zorganizowanych.Bylam tez w klasztorze Cystersow.Z przyjemnoscia obejrzalam zdjecia i przypomniałam sobie jaki jest piekny.Bylam też w Książu i na Cojniku/kilka razy/.Dziekuje Ewuniu za piekne pokazy.Pozdrawiam.
__________________
1.-"Prawda jest taka, że ludzie dzielą się na przyzwoitych i kanalie, oba rodzaje człowieczeństwa są po obu stronach."
/maja59- senior/

Odpowiedź z Cytowaniem
  #23  
Nieprzeczytane 13-02-2008, 15:14
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Pod ziemią

Złoty Stok. Nie wszystko złoto...
Fot. spgw

Zabierzesz stąd bogactwo, o jakim nie śniło się najstarszym alchemikom.
W złotostockiej kopalni czekają na ciebie ich młodsi koledzy po fachu,
czeka stary górnik, który przed wiekami stanął tu do ciężkiej pracy,
czeka świat podziemnych historii i legend,
mieniących się blaskiem złotego kruszcu z dodatkiem zabójczej mocy arszeniku.
Te korytarze zaprowadzą cię aż przed ołtarz Wita Stwosza,
do komnat Napoleona Bonaparte,
i jeszcze dalej - na pokład Santa Marii,
utrzymującej Kolumba na powierzchni... i w przekonaniu, że dopływa do Indii.
A złote sztabki i dukaty możesz sobie zabrać na pamiątkę.
POLSKA Gazeta Wrocławska
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
Odpowiedź z Cytowaniem
  #24  
Nieprzeczytane 13-02-2008, 15:17
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Kowary.

Kowary. Zmniejszył świat
Najciekawsze zabytki regionu w jednym miejscu
Fot. Dariusz Łazarski

Kilka lat temu uznał, że karpacki kościółek Wang jest ważniejszy od paryskiej wieży Eiffla.
Dziś miniaturowa kraina Mariana Piaseckiego jest atrakcją, której nie opuści żaden turysta.
POLSKA Gazeta Wrocławska
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
Odpowiedź z Cytowaniem
  #25  
Nieprzeczytane 15-02-2008, 21:03
zabusia zabusia jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 3
Domyślnie

Chciałam trochę dodać do informacji o Kłodzku.Jestem kłodczanką.Jest tu nie tylko twierdza, ale także most ,który jest repliką mostu św.Karola w Pradze.Do budowy tego mostu do zaprawy używano jajek.Jak ktos chce zapraszam na stronę http://www.dawneklodzko.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #26  
Nieprzeczytane 29-02-2008, 23:52
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Grodno/Zagórze Śląskie

Fot. D.Ł.

Zamek z widokami z wieży na dolinę Bystrzycy i Jezioro Bystrzyckie, z 500-letnią lipą i szkieletem księżniczki Małgorzaty (ale bez ducha), a w każdym razie ze szkieletem. To nie lipa. Na budynku bram turystów witają stojące na tylnych łapach lwy – dekoracja sgraffitowa w rozmiarze XXL. Dużo tu zakamarków, bastei, budynków mieszkalnych i gospodarczych, z dominującą nad wszystkim wysoką wieżą zamku górnego. Niżej jest coś dla miłośników sztuki oblężniczej, krzyży pokutnych i średniowiecznych tortur.
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
Odpowiedź z Cytowaniem
  #27  
Nieprzeczytane 07-03-2008, 22:49
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

polecam wyjazd do swidnicy najpiekniej oswietlone miasto w kategorii do 100 tys. mieszkancow piekna katedra i kosciol pokoju zabytek klasy swiatowej muzea piekny rynek,iwspaniala atmosfera z wroclawia tylko 50 km
Odpowiedź z Cytowaniem
  #28  
Nieprzeczytane 08-03-2008, 15:24
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Dorzucę

do zachęty jakempa
Zakątek ekologiczny
Adres:
Środa Śląska, pobliże Mrozowskiej Górki
Najważniejsze informacje

W pobliżu Mrozowskiej Górki utworzono użytek ekologiczny, który chroni stanowisko sasanki łąkowej. Te bardzo rzadkie, objęte ścisłą ochroną gatunkową rośliny występują tylko w 4 miejscach w Polsce, m.in. u nas. Na obszarze użytku , który na pierwszy rzut oka wydaje się obszarem jałowym., występuje aż 77 gatunków roślin.
POLSKA Gazeta Wrocławska
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
Odpowiedź z Cytowaniem
  #29  
Nieprzeczytane 12-03-2008, 00:04
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

hebro, dziekuje za podpowiedz zobaczenia nowego miejsca przy okazji skorzystam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #30  
Nieprzeczytane 15-03-2008, 12:52
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie MILICZ - Miasto karpia

Osadnictwo w okolicach dzisiejszego Milicza prawdopodobnie istniało już 7000 lat przed naszą erą. Najwcześniejsze wspomnienie o grodzie pochodzi z bulli Innocentego II z 1136 roku. Miejscowość opisano tam pod nazwą Miliche.
Kiedy w 1492 roku zmarł ostatni z Piastów Oleśnickich, miasto wróciło w ręce króla Czech, tym razem Władysława Jagiellończyka. Ten z kolei przekazał je Zygmuntowi Kurzbachowi, który podzielił gród między swoich synów. Ród Kurzbachów władał miastem przez przeszło sto lat. W tym czasie rozwinęła się tu hodowla karpia.
Tereny Milicza powróciły do Polski w 1945 roku. Dziś, jak dawniej, gospodarka Milicza jest ściśle związana z połowem ryb. Decyduje o tym w dużej mierze położenie geograficzne miasta. Powierzchnia stawów w gminie sięga trzech tysięcy hektarów. Lasy zajmują aż czterdzieści jeden procent powierzchni gminy. W 1996 roku założono Park Krajobrazowy Doliny Baryczy. Gospodarka Milicza nastawiona jest głównie na turystykę.
POLSKA Gazeta Wrocławska
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
Odpowiedź z Cytowaniem
  #31  
Nieprzeczytane 26-03-2008, 12:35
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie JAWOR - Przyjeżdżali za chlebem

W XVI wieku większość jaworzan zmieniła wyznanie i została protestantami.
Teraz, gdy Polacy wyjeżdżają do pracy na Zachód, warto wiedzieć, że w średniowieczu Jawor był ziemią obiecaną dla Niemców. Mieli tutaj lepsze warunki do życia niż w rodzimej Moguncji.
Przeszło tysiąc lat przed narodzinami Chrystusa, nad Nysą, zwaną wówczas Szaloną, mieszkali prajaworzanie, w VII wieku n.e. osiedliło się tu słowiańskie plemię Trzebowian. Trzysta lat później ziemie te do swojego państwa włączył Mieszko I.
Mniej więcej w tym samym czasie klęska głodu dotyka sąsiednie księstwa niemieckie, a osadnicy z Moguncji zasiedlają Jawor.
Według różnych źródeł około 1275 roku osada nabywa prawa miejskie.
Kościół
W roku 1654 rozpoczęła się budowa Kościoła Pokoju. Takie same świątynie zbudowano później jeszcze w Głogowie i Świdnicy. Ich powstanie wiąże się z zawarciem pokoju westfalskiego, kończącego wojnę trzydziestoletnią (w roku 2001 jaworski i świdnicki kościół zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO).
W roku 1709 cesarz Józef I liberalizuje politykę wobec protestantów, czego wyrazem jest pozwolenie na budowę wieży w Kościele Pokoju.
Bitwa pod Strugą
Pod koniec XVIII wieku przybywa tutaj batalion fizylierów, żołnierzy lekkiej piechoty. I tak Jawor staje się miastem garnizonowym. W latach 1806 – 1808 zajmują go wojska napoleońskie. Krótko stacjonują tu ułani Legi Polsko-Włoskiej śpieszący na bitwę z wojskami pruskimi pod Strugą. W maju 1813 r. rozegrała się w okolicach Jawora krwawa bitwa, w której zginęło trzy tysiące ludzi.
Po zakończeniu wojny w Jaworze rozwijają się duże zakłady zatrudniające kilkaset czy nawet kilka tysięcy pracowników, takie jak Cukrownia Jawor, Kuźnia czy Pollena. •
Przy pisaniu tekstu korzystałem z książki Jana Rybotyckiego pt. „Jawor od A do Z”.
Zygmunt Mułek - POLSKA Gazeta Wrocławska

Baszta Strzegomska.Plac z ratuszem
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
Odpowiedź z Cytowaniem
  #32  
Nieprzeczytane 22-04-2008, 22:24
Danuta Barabara Danuta Barabara jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 21
Domyślnie

Witam!Wdarłam się przypadkiem na tę stronę,jako początkująca błądzę po omacku.Znam wszystkie pokazane miejsca,zabraklo urokliwych Ząbkowic Sl. z Krzywą Wieżą-tam właśnie mieszkam. Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #33  
Nieprzeczytane 22-04-2008, 23:44
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Dobry wieczór

Cytat:
Napisał Danuta Barabara
Witam!Wdarłam się przypadkiem na tę stronę,jako początkująca błądzę po omacku.Znam wszystkie pokazane miejsca,zabraklo urokliwych Ząbkowic Sl. z Krzywą Wieżą-tam właśnie mieszkam. Pozdrawiam serdecznie.
Miło Nam bardzo,a skoro brak jest historii twojego miasta to proszę opisz go.
Pozdrawiam
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
Odpowiedź z Cytowaniem
  #34  
Nieprzeczytane 25-04-2008, 11:26
Danuta Barabara Danuta Barabara jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 21
Domyślnie

Witam!Krótko zaprezentuję miasteczko ZąbkowiceŚl.:powstało w 2 poł.XIIIw.obok zabytków sakralnych,murów obronnych,murów zewnętrznych zamku warownego,charakterystycznym akcentem w architekturze Ząbkowic jest niewątpliwie Krzywa Wieża-zabytek kl.I,aktualnie pięknie odrestaurowana.Pochodzi z XV w..pod koniec XVIw. z niewiadomych przyczyn uległa odchyleniu."Przeżyła"wielki pożar miasta w 1858...i tak stanowi rzadki gotycki zabytek dzwonnicy na Sląsku.Wysokość 34m,odchylenie 152cm. Z góry wieży oglądamy piękny widok miasta tudzież okolic. Rozgadałam się o tym zabytku,bo stanowi on istną perełkę nie tylko Dolnego Sląska! Jak "wyrobię się "technicznie,kto wie? może zamieszczę folderki mojej mieściny.Pozdrawiam ciepło.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #35  
Nieprzeczytane 26-04-2008, 15:40
largetto's Avatar
largetto largetto jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Ojczyzna
Posty: 1 679
Domyślnie Danuto Barbaro

mam tylko takie zdjęcie krzywej wieży, wiem ,że jest już odrestaurowana, czekam na Twoje

__________________



\"Muzyka powinna zapalać płomień w sercu mężczyzny i napełniać łzami oczy kobiety\"
Beethoven


Odpowiedź z Cytowaniem
  #36  
Nieprzeczytane 27-04-2008, 21:18
Danuta Barabara Danuta Barabara jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 21
Domyślnie

Zdjęcie piękne!Nic dodać,nic ująć!Postaram się coś przesłac,szczerze mówiąc,nie bardzo wiem jak to się robi...dlatego poprzestałam na pisaninie.Pomożecie?!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #37  
Nieprzeczytane 28-04-2008, 17:03
largetto's Avatar
largetto largetto jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Ojczyzna
Posty: 1 679
Domyślnie Danuto Basiu

http://www.klub.senior.pl/epomoc/t-j...esc2-1159.html

zobacz tutaj , a jeżeli czegoś nie wiesz - pytaj, są tu fachowcy" to pomogą
__________________



\"Muzyka powinna zapalać płomień w sercu mężczyzny i napełniać łzami oczy kobiety\"
Beethoven


Odpowiedź z Cytowaniem
  #38  
Nieprzeczytane 04-05-2008, 19:04
Danuta Barabara Danuta Barabara jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 21
Domyślnie

Dzięki,dopiero wrócilam do domowych pieleszy i odczytałam tekścik,dzieki za link,ale i tak nie wiem jak sie nim posłużyć przy wysyłaniu widoczków,ktore są w komputerze-np. na stronie Ząbkowic Śl.?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #39  
Nieprzeczytane 02-06-2008, 10:36
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Sielska kraina w Karkonoszach


Cytat:
Sielska kraina w Karkonoszach
Na farmie u podnóża Śnieżki znajdziesz spokój ducha. Jest tam gospodarstwo, w którym produkuje się zdrową żywność.
Na ekologicznej farmie w Głębocku, nieopodal Jeleniej Góry Hindus mieszka od ponad 12 lat. Po takim czasie myśli już po polsku, ale nadal liczy i medytuje po hindusku.
Na polach rośnie gryka i jęczmień. Jest też sad owocowy i ogród warzywny.
Je się tutaj tylko ekologiczną żywność. Dada produkuje sery, a na zimę robi mnóstwo przetworów. – Pożywienia starcza do lata – uśmiecha się Hindus.
Z Indii trafił do karkonoskiej doliny, uważa, że tu znalazł swoje miejsce na ziemi.
Jak dotrzeć na farmę?
Jadąc z Jeleniej Góry, trzeba się kierować na Karpacz. Po kilku kilometrach skręcamy w prawo na zjeździe do Miłkowa, a następnie kierujemy się do Podgórzyna. Jedziemy wąską i krętą dróżką do końca wioski. Gospodarstwo ekologiczne Ananda Putta Bhumi mieści się pod nr. 37.
Dada znalazł swoje miejsce na ziemi w Głębocku.
Katarzyna Wilk

__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
Odpowiedź z Cytowaniem
  #40  
Nieprzeczytane 20-10-2008, 19:29
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie Z Jeleniej Góry do zapory w Pilchowicach ...

doliną Bobru - ależ to malownicze przejście.
Po drodze Perła Zachodu (zapach jeziorka nieciekawy, ale urok miejsca niweluje przykre wonie).
Z wysokiego ostańca widać Karkonosze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Spacery, wędrówki, wypady za miasto... Bianka Hobby, pasje 37 01-10-2014 00:37
Województwo dolnośląskie;Powitania i lista obecności:część III hebra dolnośląskie 499 12-09-2009 20:26
Dolnośląskie spotkania hebra dolnośląskie 499 13-08-2009 19:55
Województwo dolnośląskie:Powitanie i ;lista obecności :część II hebra dolnośląskie 501 05-06-2009 09:50
Nasze spotkania hebra dolnośląskie 499 24-11-2008 23:28

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:56.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.