menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Finanse > Zarządzanie finansami
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 15-03-2012, 16:53
rebelio's Avatar
rebelio rebelio jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Posty: 1 556
Domyślnie

renta z mieszkania to nie lokata w banku, jakby nie patrzył.. inne jest ryzyko dla banku i inne wyliczenia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #22  
Nieprzeczytane 16-04-2012, 17:19
spinoo's Avatar
spinoo spinoo jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Miasto: Wrocław
Posty: 146
Domyślnie

Cytat:
Napisał rebelio
renta z mieszkania to nie lokata w banku,
Praktycznie nic dodac nic ująć. Rozumiem ze wielu z was chciałoby by znalazł się jakiś gwarant który dawałby dodatkowe pieniądze .. a pod co lub w imię czego ? Odwrócona hipoteka to produkt znany na całym świecie , mający wielu zwolenników a dla wielu , samotnych w dosłownym sensie tego słowa jedyną często pomocą , Więc pytam co w tym złego ? przecież naturalną rzeczą jest ze bank musi kalkulować ryzyko , długość trwania świadczenia , wartość nieruchomości itd . Przecież to taka odwrócona sprzedaż tyle ze dłuższym okresie czasu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #23  
Nieprzeczytane 18-04-2012, 15:36
Doni Doni jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Apr 2012
Miasto: Góry Świetokrzyskie, Polska
Posty: 5
Domyślnie

A gdyby samotni emeryci zamiast bankom zapisywali swoje mieszkania prywatnym ludziom w zamian za m-czne renty.
Na moim przykładzie. Mam dom z ogrodem (cudownie położony na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Rodziny brak. Z jednej emerytury ciężko dom utrzymać. Gdyby znaleźli się młodzi ludzie, którzy na starość dla siebie chcieli taką posesję wykupić płacąc 500 zł miesięcznie??? Może byłoby to korzystne dla obu stron. Co o tym myślicie???
Odpowiedź z Cytowaniem
  #24  
Nieprzeczytane 18-04-2012, 18:58
martok martok jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 650
Domyślnie

Cytat:
Napisał Doni
A gdyby samotni emeryci zamiast bankom zapisywali swoje mieszkania prywatnym ludziom w zamian za m-czne renty.... Mam dom z ogrodem ...

Wydaje mi się, że wchodzenie w tego rodzaju interes z prywatną osobą jest bardziej ryzykowne niż umowa z bankiem. Młodzi ludzie po paru miesiącach entuzjazmu mogą zacząć kombinować, albo po prostu mogą się nie wyrabiać - i co wtedy? Poza tym, jeśli to taki ładny dom, to renta bankowa na pewno nie będzie niższa niż 500 zł (choć jej wysokość oczywiście zależy od Pana/Pani wieku). Na pewno warto przeprowadzić poważną rozmowę z przedstawicielem banku i zanalizować propozycję.

Dokładniej swoje zdanie przedstawiłem na poprzedniej stronie w tym wątku (moja odpowiedź na wpis Jadzi G, z dn. 3.03'12; post #17) i nie chcę się powtarzać. Jeśli ma Pan/Pani ochotę, proszę do tej mojej odpowiedzi zajrzeć. Pozdrawiam - M

Ostatnio edytowane przez martok : 18-04-2012 o 19:25.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #25  
Nieprzeczytane 18-04-2012, 20:28
Paula's Avatar
Paula Paula jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Pomorskie - P. Gdańsk
Posty: 22 263
Domyślnie

"Na dwoje babka wróżyła", gdy wchodzisz w interes z Bankiem lub z osobą prywatną w/w przykłady.
Czy umowa z Bankiem jest aby bezpieczna?
Gdy Kowalski potrzebuje na gwałt pieniędzy, bo albo "trochę" zabrakło do finału przy remoncie, albo chciałby kupić samochód potrzebny jako źródło zarobku, to kuszenie kasą, (ponoć atrakcyjne warunki umowy) zadziała w piorunujący sposób i jutro Kowalski jest już dłużnikiem.
Owszem Ubezpieczenie kredytu, ale przekonałam się na własnej skórze, iż ubezpieczenie nie działa, bo albo za krótki czas spłaty- ( dopiero po roku ), a choroba w rodzinie przyszła za szybko, bo po 7 miesiącach.
Bank kalkuluje na zimno, bez pardonu. Marne szanse na dostosowanie spłaty do aktualnej sytuacji życiowej.
__________________
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #26  
Nieprzeczytane 19-04-2012, 10:06
Doni Doni jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Apr 2012
Miasto: Góry Świetokrzyskie, Polska
Posty: 5
Domyślnie

No właśnie - banki kalkulują na zimno. Z rodziną jest szansa dla samotnej osoby nawiązać osobiste kontakty.
Nie mam ochoty na to aby po mojej śmierci mój dom poszedł na licytację i na skarb państwa. Chciałabym aby mieszkali tu dobrzy ludzie ceniący przyrodę. Nie uważam aby ludzie byli źli ale i wiem, że dużo drani istnieje. Jak znaleźć tych właściwych, gdzie szukać? Może ktoś ma jakieś pomysły? Jeśli tak - to proszę o radę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #27  
Nieprzeczytane 20-03-2013, 18:42
Klara54 Klara54 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2013
Miasto: Polska
Posty: 23
Domyślnie

Cytat:
Napisał marcel
Czekam na opinie Państwa
Załącznik 47582
To polecam artykuł na temat odwróconej hipoteki, na który ostatnio trafiłam:http://www.czasnafinanse.pl/kredyty/...eka-sie-oplaca

Wcześniej jakoś niespecjalnie się tym interesowałam, ale podsłuchałam w sklepie sprzeczkę dwóch ludzi o to i postanowiłam trochę poczytać
Odpowiedź z Cytowaniem
  #28  
Nieprzeczytane 23-03-2013, 18:53
bronisz.polaczek bronisz.polaczek jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2013
Miasto: Gorlice, Małopolska, Polska
Posty: 16
Domyślnie

W tym wątku kredytu hipotecznego w zdecydowanej większości jest opinia na nie,do której ija się osobiście przychylam !
Odpowiedź z Cytowaniem
  #29  
Nieprzeczytane 23-03-2013, 18:58
bronisz.polaczek bronisz.polaczek jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2013
Miasto: Gorlice, Małopolska, Polska
Posty: 16
Domyślnie hipoteka

W tym wątku hipoteki odwróconej w zdecydowanej większości jest opinia na nie,do której ija się osobiście przychylam !
Odpowiedź z Cytowaniem
  #30  
Nieprzeczytane 24-03-2013, 09:24
martok martok jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 650
Domyślnie

Cytat:
Napisał bronisz.polaczek
W tym wątku kredytu hipotecznego w zdecydowanej większości jest opinia na nie,do której ija się osobiście przychylam !
Odwrócona hipoteka to w zasadzie bardzo dobry pomysł dla bezdzietnych seniorów z niskimi emeryturami. Po ich śmierci mieszkanie i tak przepada, więc lepiej brać choćby te 500 zł miesięcznie, niż nic. Jednak w Polsce główne niebezpieczeństwo odwróconej hipoteki wiąże się z tym, co jeden z ekspertów ujął następująco:
Cytat:
Ryzyko związane z funkcjonowaniem prywatnych funduszy hipotecznych wiąże się z faktem, że ich działalność nie jest nadzorowana i nie muszą one spełniać żadnych wymogów kapitałowych. Teoretycznie dowolna firma, nawet z minimalnym kapitałem, może działać pod firmą fundusz hipoteczny.
Kiedy umowa zawierana jest z renomowanym bankiem, a nie z jakąś podejrzaną spółką, to ryzyka wielkiego raczej nie ma, tak jak niewiele ryzykujemy oddając bankowi swoje pieniądze w depozyt. Tak sądzę.

Skoro jesteś przeciwnikiem takiego rozwiązania, to może spotkałeś się z przypadkiem oszustwa w tej dziedzinie. Chętnie bym się z takim przypadkiem zapoznał, gdybyś go opisał. Chodzi mi jednak wyłącznie zdarzenie konkretne, które miało miejsce w Twoim otoczeniu, a nie o ogólniki lub zasłyszane plotki.

Pozdrawiam - M
*
Odpowiedź z Cytowaniem
  #31  
Nieprzeczytane 24-03-2013, 11:53
Paula's Avatar
Paula Paula jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Pomorskie - P. Gdańsk
Posty: 22 263
Domyślnie

Witam.
Mam kilka pytań do martok.

1- Co będzie w przypadku upadłości funduszu a Kowalski akurat przeniósł prawo własności?
2- Dlaczego produkt ten bywa źle interpretowany np: "osobom starszym przysługuje renta hipoteczna" ........bez komentarza.....
3- Co będzie, kiedy w ciągu 20- lat zmieni się stopa procentowa i realna wartość mieszkania zmieni się na niekorzyść Kowalskiego?
__________________
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #32  
Nieprzeczytane 24-03-2013, 12:39
martok martok jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 650
Domyślnie

Cytat:
Napisał Paula
Mam kilka pytań do martok.
Po kolei:
1) Właśnie m.in. z powodu takich niebezpieczeństw jak np. sztuczne bankructwa pisałem, że umowa hipoteczna może być ryzykowna w przypadku niesprawdzonych instytucji finansowych. W przypadku banków to ryzyko wydaje mi się niewielkie, bo tu obowiązują gwarancje BFG.
2) Tego punktu nie zrozumiałem. Czy chciałabyś, żeby "hipoteki odwrócone" były dostępne także dla młodych ludzi? Np. dla dwudziestolatka, z oczekiwanym dożyciem rzędu 70 lat? Wtedy renta za willę wartości 500.000 zł wynosiłaby jakieś 100 zł! Ale może chodzi Ci o coś innego?
3) Przede wszystkim po 20 latach pobierania renty rzeczony emeryt będzie miał ok. 90 lat, a ryzyko jest tu obopólne: wartość nieruchomości może wzrosnąć lub zmaleć. W pierwszym wypadku traci emeryt, w drugim - bank. Fundusze emerytalne tak mają ogólnie biorąc. Wszystko zależy od długości życia uposażonego i od sytuacji na rynku.

Ten ostatni punkt uświadomił mi jednak, że jest tu jeszcze jedno zagrożenie, o którym nie wspomnieliśmy ani ja, ani Ty. Jest nim inflacja. Może się zdarzyć, że dzisiejsza 500-złotowa renta będzie za trzy lata warta dzisiejszej dziesięciozłotówki. Wydaje mi się więc, że umowy rentowe z bankiem muszą koniecznie zawierać paragraf o indeksacji.

Mam w tym temacie różne wątpliwości, tak jak i Ty. Widzę pewne niebezpieczeństwa, ale widzę też dobre strony. Dlatego biorę udział w tej dyskusji, żeby sobie wyrobić możliwie wyważony pogląd. Takie konkretne zastrzeżenia jak Twoje bardzo mnie interesują i chętnie o nich rozmawiam. Na razie nie mogę o sobie powiedzieć ani że jestem ZA, ani że jestem PRZECIW.

Pozdrawiam - M
*
Odpowiedź z Cytowaniem
  #33  
Nieprzeczytane 24-03-2013, 13:09
Paula's Avatar
Paula Paula jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Pomorskie - P. Gdańsk
Posty: 22 263
Domyślnie

Cytat:
Napisał martok
2) Tego punktu nie zrozumiałem. Czy chciałabyś, żeby "hipoteki odwrócone" były dostępne także dla młodych ludzi? Np. dla dwudziestolatka, z oczekiwanym dożyciem rzędu 70 lat? Wtedy renta za willę wartości 500.000 zł wynosiłaby jakieś 100 zł! Ale może chodzi Ci o coś innego?
*

Odpowiem co miałam na myśli odnośnie pytania nr2.

Brzmi jak obwieszczenie wzbudzające pozytywne emocje szczególnie u ludzi starych podatnych na manipulację a będących w trudnej sytuacji majątkowej ....to miałam na myśli....
__________________
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #34  
Nieprzeczytane 27-04-2014, 12:06
miloszczek miloszczek jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Miasto: Warszawa,Mazowsze,Polska
Posty: 134
Domyślnie

Ale wiecie, to jest pewna możliwość. Nikt do niczego nas nie zmusza. Sami musimy podejmować decyzje i ponosić za nie odpowiedzialność.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #35  
Nieprzeczytane 03-07-2014, 09:58
adka adka jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Oct 2013
Miasto: Warszawa,Mazowsze,Polska
Posty: 186
Domyślnie

W dobie padającego ZUS i OFE oraz małego przyrostu naturalnego wiele osób będzie do tego zmuszonych. Oszczędzanie na przyszłość też nie jest w naszym kraju modne. Wynika to pewnie z niskich zarobków. Sama staram się oszczędzać drobne kwoty na przyszłość - wam też to polecam. Zerknijcie jeszcze na http://www.forum-kredytowe.pl/f151/ - tam jest wiele wątków z których możecie się dowiedzieć jak bezpiecznie inwestować na przyszłość.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #36  
Nieprzeczytane 23-12-2014, 17:45
Miet Miet jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Dec 2014
Miasto: Górny Śląsk
Posty: 16
Domyślnie

Ostatnio było o tym głośno w mediach.Jakoś ja nie mam przekonania do takiego sposobu na życie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Odwrócona hipoteka - renta dla seniora w zamian za mieszkanie - komentarze jip Ogólny 31 31-07-2011 14:49
Odwrócona hipoteka: sposób na "dodatkową emeryturę"? - komentarze abacki33 Ogólny 2 23-11-2010 23:14
CZARNY ROZBIÓR POLSKI cz. II Matrix Społeczeństwo - wątki archiwalne 515 04-03-2010 20:18
Czarny rozbiór Polski Matrix Społeczeństwo - wątki archiwalne 497 17-11-2009 23:36
Odwrócona hipoteka już niedługo w Polsce - komentarze Melissa Ogólny 9 24-04-2008 19:53

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:34.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.