menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 14-01-2013, 14:14
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 011
Domyślnie

Cytat:
Napisał Proch-i-pył
Czy w polskich szpitalach nie jest tak, że nikt na siłę Cię leczył nie będzie? Przypadki "zejściowe" są odsyłane do domu, jeśli sobie zażyczy tego pacjent lub rodzina? Środki przeciwbólowe wydawane bezdyskusyjnie w dużych ilościach? Powtarzam: w praktyce? W praktyce, można popełnić samobójstwo bardzo łatwo. Sama zdecydujesz kiedy i jak chcesz odejść.
Dlaczego chcesz, żeby to zrobił za Ciebie ktoś inny?
Pozdrawiam

Prochu i pyle ja być może popełnię samobojstwo, nie mówię, że nie. Ale nie wiem jak mi przyjdzie chorować i umierać.
Zawsze staram się wybierać mniejsze zło, więc jeżeli się np. okaże, że czeka mnie beznadzieja w postaci nieuleczalnej choroby, nieznośnego bólu i otępienia lekami przeciwbólowymi, a będę mogła tego uniknąć samounicestwiając się, to przypuszczalnie to zrobię.
A może też być tak, że nie ma możliwośći popełnić samobójstwa samodzielnie, bo człowiek jest unieruchomiony, nie ma nic pod ręką itd.
Wówczas chciałabym, aby moja wola była respektowana. Niechby mi kto pomógł odłączając aparaturę i usypiając mnie.
W moim pojęciu samobójstwo jest dramatycznym wyborem, eutanazja też.
Decyzja człowieka o zakończeniu życia jest tak ważną decyzją, że spoleczeństwo powinno mieć możliwość uszanować ją, albo przynajmniej usunąć przyczyny jej podjęcia.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #42  
Nieprzeczytane 14-01-2013, 14:27
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 011
Domyślnie

Dziwi mnie jak łatwo wysyłamy naszych żołnierzy na misje zagraniczne w tereny objęte działaniami wojennymi.
Nie dyskutując o wartościach, których bronią przecież można prosto wyliczyć na podstawie dotychczasowych statystyk
ilu z nich nie wróci jako żywi .
Giną młodzi ludzie. Nikt nie potępia generałów, nikt nie rozwiązuje armii.
A starej babuleńce, która już swoje przeżyła, podsumowała, ktora sama stwierdza, że nie chce dłużej się męczyć pokazuje się kuku,
a litościwego lekarza za kratki.
Życie ludzkie różną ma cenę w zależności od okoliczności.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #43  
Nieprzeczytane 14-01-2013, 20:38
madera1938 madera1938 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2012
Miasto: Polska
Posty: 664
Domyślnie

Nikt nie potępia ministra zdrowia ani rządzących za to, że nie refunduje się lub drastycznie podnosi cenę leków przedłużających życie ( nowotworowych, cukrzycowych), ogranicza si środki na leczenie dzieci z chorobami nowotworowymi. A co to jest, jak nie eutanazja, tylko spowolniona w czasie? A odmowa leczenia ludzi w podeszłym wieku ? Jesli osoba nieuleczalnie chora, mająca w perspektywie tylko wielkie cierpienia, chce zakończyc życie - nagle okazuje sie, że jest ono bezcenne!
Trudno o większą hipokryzję .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #44  
Nieprzeczytane 14-01-2013, 22:23
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

NFZ ''zaoszczędził'' na refundacji leków tylko przez ostatni rok - 1 miliard 798 milionów zł.
To zapłaciliśmy my wszyscy. Może plany na następne lata - bardziej ambitne- spowodują, że dyskusja o eutanazji stanie się bezprzedmiotowa.

Chcąc uświadomić sobie jaka to skala, to przypomnijmy, że WOŚP przez 21 lat zebrała niecałe 500 mln.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #45  
Nieprzeczytane 15-01-2013, 11:56
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Cytat:
Lila napisała-NFZ ''zaoszczędził'' na refundacji leków tylko przez ostatni rok - 1 miliard 798 milionów zł.
To zapłaciliśmy my wszyscy. Może plany na następne lata - bardziej ambitne- spowodują, że dyskusja o eutanazji stanie się bezprzedmiotowa.Chcąc uświadomić sobie jaka to skala, to przypomnijmy, że WOŚP przez 21 lat zebrała niecałe 500 mln.
Nie mieszajmy polityki i spraw gospodarczych z eutanazją bo te sprawy nic wspólnego nie mają.

Eutanazja to sprawa etyczna i dotyczy prawodawstwa obowiązującego w Polsce. Babka Gratka pisze że eutanazja jest dramatycznym wyborem i z nią się zgadzam i byśmy jako seniorzy nigdy nie byli w takiej sytuacji byśmy musieli podejmować takie decyzje.Też nie wiemy jak byśmy się zachowali gdyby znaleźlibyśmy się w takiej traumatycznej sytuacji kiedy nasz bliski męczy się w bólach i o to prosi i wiedzieli byśmy że nie mamy możliwości mu pomóc .Są kraje gdzie tą sprawę rozwiązano lepiej lub gorzej ale tamte społeczeństwa też na ten temat dyskutowały a nie zamiatały temat pod dywan.

A czy eutanazja w ograniczonym zakresie nie występuje? Tylko nie ma to przełożenia na prawo bo ono nie nadąża za postępem techniki.Dajmy lekarzom i pacjentom podstawy prawne byśmy wspólnie żyli w społeczeństwie a nie od czasu do czasu skakali do oczu jak jakiś przypadek nagłośnią media bo poszukują medialnego hitu.
Zastanówcie się nad tym czy przedłużenie o 1-5 dni życia w męczarniach czy ma jakiś sens poza własnym ego że się zrobiło wszystko dla bliskiej osoby , ale jakim kosztem końcówki życia tej osoby bliskiej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #46  
Nieprzeczytane 19-01-2013, 22:53
Proch-i-pył's Avatar
Proch-i-pył Proch-i-pył jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2012
Miasto: Polska
Posty: 3 207
Domyślnie

Cytat:
Napisał Babka Gratka
Dziwi mnie jak łatwo wysyłamy naszych żołnierzy na misje zagraniczne w tereny objęte działaniami wojennymi.
Nie dyskutując o wartościach, których bronią przecież można prosto wyliczyć na podstawie dotychczasowych statystyk
ilu z nich nie wróci jako żywi .
Giną młodzi ludzie. Nikt nie potępia generałów, nikt nie rozwiązuje armii.
A starej babuleńce, która już swoje przeżyła, podsumowała, ktora sama stwierdza, że nie chce dłużej się męczyć pokazuje się kuku,
a litościwego lekarza za kratki.
Życie ludzkie różną ma cenę w zależności od okoliczności.

To przecież nie tak, Babko Gratko.
Jeśli rozpoczniesz dyskusję o tym, czy można szafować ludzkim życiem, w każdym przypadku napiszę: nie, bo mam wątpliwości. Nikt się mnie nie pyta, czy rozwiązać armię, nikt się mnie nie pyta, czy wysłać wojsko do Afganistanu czy Mali, nikt się mnie też nie zapyta, czy zalegalizować eutanazję. Zapytają się przed wyborami, naobiecują a potem się wypną. Te forumowe dyskusje toczą się na kanapach, w naszych umysłach, ale naprawdę rzeczywistości nie zmieniają. A jeśli zmieniają, to są to tak minimalne zmiany, że skutków nie zaobserwujemy za naszego życia.
Pomiędzy naszymi dyskusjami a rzeczywistością jest równie głęboka przepaść, jak między etyką a prawami rynku.
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #47  
Nieprzeczytane 20-01-2013, 08:26
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Wszystkie tego typu dyskusje zastępują ankieterów. Nikt się nie zdecyduje na prowadzenie wywiadów na ulicach tylko ze starszymi ludźmi na temat eutanazji a tu na forach mają wyniki gotowe w poszczególnych grupach wiekowych. Aby dobrowolnie poddać się eutanazji trzeba mieć odwagę i świadomość, że jesteśmy tylko śmieciem w przestrzeni kosmicznej.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #48  
Nieprzeczytane 20-01-2013, 11:16
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Cytat:
Jarosławe II napisał-Aby dobrowolnie poddać się eutanazji trzeba mieć odwagę i świadomość, że jesteśmy tylko śmieciem w przestrzeni kosmicznej.
Masz rację że trzeba być mądrym i samemu decydować o swoim losie.Tak trzymaj promuj wśród bliskich i w swojej parafii eutanazje.
Na pewno nikt nie będzie przeprowadzał ankiet na wiosce zabitej dechami bo szkoda czasu i środków.Można przeprowadzić referendum przy okazji wyborów i przynajmniej 50 % się wypowie samodzielnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #49  
Nieprzeczytane 20-01-2013, 11:42
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Cytat:
Napisał Jarosław II
Wszystkie tego typu dyskusje zastępują ankieterów. Nikt się nie zdecyduje na prowadzenie wywiadów na ulicach tylko ze starszymi ludźmi na temat eutanazji a tu na forach mają wyniki gotowe w poszczególnych grupach wiekowych. Aby dobrowolnie poddać się eutanazji trzeba mieć odwagę i świadomość, że jesteśmy tylko śmieciem w przestrzeni kosmicznej.
Temat wątku nie został narzucony z góry, pytanie zadał kolega forowy, nikt obcy. Nie sądzę by ktokolwiek luźną, forową, rozmowę potraktował jako ankietę, bez narażania się na śmieszność. Co do odwagi... można mieć zdania różne, np. strach przed cierpieniem i samotnością, a więc zaprzeczenie odwagi. śmieciem może nie jestem... a pyłem zaledwie... o którym za tysiąc lat nikt nie będzie pamiętał... tu, na Ziemi... ale dopóki żyję - mam wybór... bo to moje życie. I nie chcę, by ktoś wybierał za mnie. Nie chcę też decydować za innych. Egoizm doskonały.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #50  
Nieprzeczytane 20-01-2013, 11:45
Ada 33's Avatar
Ada 33 Ada 33 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Posty: 4 868
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
Na pewno nikt nie będzie przeprowadzał ankiet na wiosce zabitej dechami bo szkoda czasu i środków

Nie mam zwyczaju oceniać ludzi,ale tu niestety muszę.
W jakim Ty świecie żyjesz Wacławie, że szufladkujesz ludzi
po miejscu zamieszkania?
Miałam okazję kilka lat mieszkać na podhalańskiej wsi i w żaden
sposób nie mogę zgodzić się z takim patrzeniem.
Ludzie wsi są:
- wykształconymi osobami /podejrzewam,że
statystycznie w wyższym procencie niż w miastach/,
- twardo stąpają po ziemi, a ich poglądy są zawsze w
zgodzie z naturą /to czego ludzie miast nie uwzględniają/,
- wartości moralne wg mojej oceny są autentyczne,
a nie na pokaz w imię poprawności politycznej,
- życzliwymi, a zasady współżycia społecznego są
im bliskie.
Tak, w większości są przeciwni eutanazji, a tylko
dlatego, iż jest to wbrew prawom natury.
Wiedzą dobrze,że "wsłuchiwanie" się w naturę
jest wskazane, bo dotychczasowe doświadczenia nie
potwierdzają zasadności działań wbrew.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #51  
Nieprzeczytane 20-01-2013, 11:58
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Mruga oczkiem (żart)

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
Na pewno nikt nie będzie przeprowadzał ankiet na wiosce zabitej dechami bo szkoda czasu i środków.Można przeprowadzić referendum przy okazji wyborów i przynajmniej 50 % się wypowie samodzielnie.
Wiejska babina z popsutą klawiaturą jestem... zmykam dyskusji, a sio...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #52  
Nieprzeczytane 20-01-2013, 12:03
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie Do Ostatka

Cytat:
Napisał ostatek
Temat wątku nie został narzucony z góry, pytanie zadał kolega forowy, nikt obcy. Nie sądzę by ktokolwiek luźną, forową, rozmowę potraktował jako ankietę, bez narażania się na śmieszność. Co do odwagi... można mieć zdania różne, np. strach przed cierpieniem i samotnością, a więc zaprzeczenie odwagi. śmieciem może nie jestem... a pyłem zaledwie... o którym za tysiąc lat nikt nie będzie pamiętał... tu, na Ziemi... ale dopóki żyję - mam wybór... bo to moje życie. I nie chcę, by ktoś wybierał za mnie. Nie chcę też decydować za innych. Egoizm doskonały.
Wszystko co jest pisane na forach towarzyskich i szajsbuku jest wykorzystywane bardziej niż Ci się wydaje. Ja nie jestem pewny, ja to wiem. Nawet taka wyborna tolerancyjna i tolerowana wypowiedź jak powyżej Twojej poprzedniej.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #53  
Nieprzeczytane 20-01-2013, 12:33
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Że co?

Cytat:
Napisał Jarosław II
Wszystko co jest pisane na forach towarzyskich i szajsbuku jest wykorzystywane bardziej niż Ci się wydaje. Ja nie jestem pewny, ja to wiem. Nawet taka wyborna tolerancyjna i tolerowana wypowiedź jak powyżej Twojej poprzedniej.
Ja nie wiem. Ale jesli to forum jest takie ważne i kształtujące opinię publiczną... pora pisać mądrzej lub poszukać głupszego... co tu jeszcze robię - a sio. BAN się należy ostatkowi, za obniżanie poziomu i pionu.
A gadali, że forum jest niszowe, i że nikogo nie interesuje z wyjątkiem kilkorga staruszków...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #54  
Nieprzeczytane 20-01-2013, 12:41
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Cytat:
Ada33 napisała-Nie mam zwyczaju oceniać ludzi,ale tu niestety muszę.
W jakim Ty świecie żyjesz Wacławie, że szufladkujesz ludzi
po miejscu zamieszkania?
Użyłem metafory ...zabita dechami wieś..... która jest używana dla określenia skansenu cywilizacyjnego gdzie czas się zatrzymał. Może być też mała miejscowość jak ta w tym news-ie http://media.wp.pl/kat,1022951,wid,1... ad&_ticrsn=3
..Metafora (gr. μεταφορά), inaczej przenośnia – językowy środek stylistyczny, w którym obce znaczeniowo wyrazy są ze sobą składniowo zestawione, tworząc związek frazeologiczny o innym znaczeniu niż dosłowny sens wyrazów,...
Nie dałem apostrofów to mój błąd i myślę że sprawę ci wyjaśniłem i teraz wiesz Ado33 co miałem na myśli.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #55  
Nieprzeczytane 20-01-2013, 12:44
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Ja nie wiem. Ale jesli to forum jest takie ważne i kształtujące opinię publiczną... pora pisać mądrzej lub poszukać głupszego... co tu jeszcze robię - a sio. BAN się należy ostatkowi, za obniżanie poziomu i pionu.
A gadali, że forum jest niszowe, i że nikogo nie interesuje z wyjątkiem kilkorga staruszków...
Może kiedyś dowiesz się prawdy, kto czyta Twoje wypowiedzi i blog.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #56  
Nieprzeczytane 20-01-2013, 12:55
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Cytat:
Napisał Jarosław II
Może kiedyś dowiesz się prawdy, kto czyta Twoje wypowiedzi i blog.
Czyta kto chce, a tych jest pewnie mało. Forum otwarte, a blog lata w sieci. Nikt z kajdankami ani kaftanem bezpieczeństwa jeszcze przed furtką nie stoi. Aj tam, mogą mnie zamknąć, najlepiej w bibliotece.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #57  
Nieprzeczytane 20-01-2013, 13:24
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Czyta kto chce, a tych jest pewnie mało. Forum otwarte, a blog lata w sieci. Nikt z kajdankami ani kaftanem bezpieczeństwa jeszcze przed furtką nie stoi. Aj tam, mogą mnie zamknąć, najlepiej w bibliotece.
E tam zaraz z kajdankami, bardzo poważni ludzie czytają Twoje wypowiedzi. Szczególnie o eutanazji i tolerancji.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #58  
Nieprzeczytane 20-01-2013, 13:31
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Zmieszany

Cytat:
Napisał Jarosław II
E tam zaraz z kajdankami, bardzo poważni ludzie czytają Twoje wypowiedzi. Szczególnie o eutanazji i tolerancji.
Mówisz o sobie, ups. nie mam pytajnika... trudno sprawdzić powagę w internecie..
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #59  
Nieprzeczytane 20-01-2013, 14:11
zen's Avatar
zen zen jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Posty: 601
Domyślnie

Interesujący temat, a szczególnie proporcje między tymi "za" i "przeciw". Ja jestem w tej grupie pierwszej.
Ból potrafi być straszny i nieobliczalny. W sytuacjach beznadziejnych, nie dających żadnej nadziei, eutanazja staje się wybawieniem.
Mój sąsiad, lekarz, chirurg zastrzegł sobie "żadnej terapii wspomagającej". Koledzy lekarze uszanowali jego wolę. Wiedział co mówił i ja mu wierzę.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #60  
Nieprzeczytane 01-02-2013, 19:24
betruta's Avatar
betruta betruta jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2013
Posty: 101
Domyślnie

I co z tą Szwajcarią?, Natknęłam się kiedyś na artykuł o możliwoścach eutanazji w Szwajcarii i bardzo jestem ciekawa co o tym sądzicie, ponieważ ja sama byłabym na tak'
Masz może link gdzie można ten film obejrzeć?
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Eutanazja inka-ni Społeczeństwo - wątki archiwalne 62 23-04-2010 21:13
Eutanazja, KS, samobójstwa, aborcja. kufa86 Społeczeństwo - wątki archiwalne 135 21-04-2008 13:23
Eutanazja - ręce precz od naszych babć - komentarze czort Ogólny 0 13-03-2007 18:04

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:54.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.