menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Zdrowie > Profilaktyka i zdrowy styl życia
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 30-08-2010, 12:31
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Jadziu !

Cytat:
Napisał jakempa
Kazimierzu, co Ty o starości mówisz? Jesteś tutaj na wątku, pomagasz poznawac tajniki komputera, jestes potrzebny, mój ojciec skończyl 90 lat i jest pełen optymizmu, nigdy nie mówi, że jest stary,więc ja uważam, że i Ty mając duszę młodą jesteś w pełni życia i tak zapisz to na swoim dysku w mózgu, a zobaczysz, ze dane zostaną prawidlowo odebrane przez Ciebie,
Analizują Twój post i pytanie: " Kazimierzu, co Ty o starości mówisz? " doszedłem do wniosku, że chodzi Ci o mnie, a nie o "starość "w ogóle.
Jesteś widzę członkiem długowiecznej rodziny o czym świadczy najlepiej Twój ojciec-optymista. Ja również nie należę do pesymistów i wierzę w pomyślność Polski i mojej rodziny.
Nawet to, że moja rodzina nie należy do tych długowiecznych, ale pocieszam się tym, że rodzina żony do nich może się zaliczać.
Długowiecznością mogą się pochwalić tylko chyba nieliczni w każdej rodzinie. Przeważnie głupi przypadek decyduje o długości naszego życia : jakaś katastrofa, wypadek, jakiś "nieborak" się do nas przyczepi itp.
Masz rację, ńie jestem stary. Mam zaledwie 74 lata i tylko mały udarek. Ale, nic to. Dopóki sił, trzeba iść, trzeba iść...

http://www.youtube.com/watch?v=sN99pEg2M6A
Odpowiedź z Cytowaniem
  #22  
Nieprzeczytane 30-08-2010, 15:02
zen's Avatar
zen zen jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Posty: 601
Domyślnie

Dzisiaj uświadomiłam sobie, dzięki rozmowie, która poleciła Alunia, dzięki Waszym wpisom, że jestem młoda. Ciągle mi się chce coś nowego, coś innego, myślę, marzę i realizuję to na co mam ochotę. (tu trochę przesadzam, ale darujcie)
Witam wszystkich moich młodych - starych przyjaciół.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #23  
Nieprzeczytane 30-08-2010, 15:40
Uka's Avatar
Uka Uka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: B-B
Posty: 13 427
Domyślnie

Aluniu,dziękuję Ci za poruszający wątek.
Od kiedy przeszłam na emeryturę coraz częściej się nad starością zastanawiam.To chyba normalne ?
Coraz częściej nachodzą mnie jednak czarne myśli - ja też jestem już stara! "Trzeba się brać"- jak mówi mój kolega.
Bywają też okresy, kiedy dostaję skrzydeł i góry mogłabym przenosić.Wtedy mówię sobie" ja tu nie pasuję,przecież nie jestem jeszcze stara".
Chciałabym,by tych drugich chwil było jak najwięcej.

Podoba mi się podejście do życia Jadzi-Jakempy i Marbelli.Zawsze optymistyczne !!!
Kazimierzu,dziękuję za mądre wypowiedzi.Masz dar pisania.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #24  
Nieprzeczytane 30-08-2010, 19:46
Ha_na's Avatar
Ha_na Ha_na jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Polska
Posty: 2 730
Domyślnie Dziękuję Kazimierzu...

Za piosenkę, którą wysłuchałam trzy razy po kolei, wsłuchując się w słowa i patrząc na nasze piękne krajobrazy. Nie będę pisać o swojej starości, samopoczuciu i myślach dobrych czy złych. Trzeba dalej iść...dalej iść...
__________________
-----------------------------------
Odpowiedź z Cytowaniem
  #25  
Nieprzeczytane 30-08-2010, 20:04
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Mili moi, pięknie piszecie.
Zastanawiam się również co sprawiło, jakie błędy i kto popełnił,
że w naszej kulturze człowiek dojrzały, a stary szczególnie
traktowany jest z takim lekceważeniem?
Obserwuje się wręcz pogardę dla starości!

"Ciekawą periodyzację ludzkiego życia przekazała nam kultura starożytnego Wschodu.
Mianowicie chińska teoria głosi, że okres od urodzenia do 20. roku życia to czas młodości;
między 20. a 30. rokiem życia to wiek zawierania związku małżeńskiego;
z kolei przedział od 30. do 40. roku jest czasem poznawania własnych błędów;
do 50. roku życia następuje piastowanie urzędów państwowych.
Końcowy etap życia twórczego zaczyna się zamykać wraz z osiągnięciem przez człowieka 60 lat.
Czas między 60. a 70. rokiem życia to wiek upragniony, spokojny,
przybliżający do ziemskiego odpoczynku od 70. roku życia wzwyż
(badacze problemu starzenia się twierdzą, że dla każdego człowieka lata podeszłe są wiekiem upragnionym, jednakże wielu ludzi przeżywa dylemat: cieszą się z zasłużonego odpoczynku, ale jednocześnie martwią ogromem zmęczenia i chorób starczych)"

(fragm. za http://www.ebib.info/2008/98/a.php?kotulska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #26  
Nieprzeczytane 30-08-2010, 20:51
Pamira's Avatar
Pamira Pamira jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: wielkopolska
Posty: 20 010
Domyślnie

Przeczytałam ,przesłuchałam i będę mówić o starości i godności. I dopóki sił będę iść. Jeżeli odziedziczyłam geny po ojcu ,to jeszcze około 30 lat. Będę iść i będę prosić Boga zdrowie. Uważam,że należy mówić o starości i o przemijaniu,byleby nie popaść w przesadę .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #27  
Nieprzeczytane 30-08-2010, 20:58
Pamira's Avatar
Pamira Pamira jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: wielkopolska
Posty: 20 010
Domyślnie

W kulturze wschodu i w kulturze cygańskiej widoczny jest szacunek dla ludzi starych,no bo ludzie starzy są doświadczeni i znają życie i można się od nich wiele nauczyć
Odpowiedź z Cytowaniem
  #28  
Nieprzeczytane 30-08-2010, 21:12
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Alunia
Mili moi, pięknie piszecie.
Zastanawiam się również co sprawiło, jakie błędy i kto popełnił,
że w naszej kulturze człowiek dojrzały, a stary szczególnie
traktowany jest z takim lekceważeniem?
Obserwuje się wręcz pogardę dla starości!

Na to pytanie kazdy z Was musi sobie sam odpowiedziec. Mysle, ze nie jest to ogolna zasada. Moze niektorzy zle wychowali dzieci, a ich dzieci wnuki....? Jako mloda osoba wyjechalam z Polski i zylam na zachodzie, w kraju gdzie starszy czlonek rodziny jest respektowany i szanowany. Na "starosc", od kilku dobrych lat, pare miesiecy w roku przebywam w Hiszpanii i jestem oczarowana jak wazne miejsce w rodzinie zajmuje tzw "senior". Widzi sie to wszedzie. Czesto chodze do ulubionej kawiarni na kawe - obrazek rozczulajacy: mlody czlowiek przywozi na wozku swego dziadka, usadawia go przy stoliku, przynosi gazete, zamawia kawe i ciastko....wraca po jakiejs godzinie i zabiera dziadka do domu. To samo jest w szpitalach, przychodniach - mlodzi ludzie towarzysza starszym babciom, dziadkom, ktorzy juz nie prowadza samochodu, maja ograniczona zdolnosc poruszania.

Nie wiem, moje dzieci zostaly wychowane w szacunku do starszych osob i wiem, ze w razie jakiejkolwiek potrzeby oboje z mezem mozemy na nich liczyc. Jest to ostatnia rzecz, na ktora sie zgodze. Do poki starczy mi sil bede robic wszystko aby zachowac autonamie i nie byc zalezna.

Wiem, ze codziennie przybywa mi na liczniku, staram sie byc optymistka - nie widze innego wyjscia.

Co chce przekazac rodakom w moim wieku - nie narzekajcie, nie biadolcie - cieszcie sie wszystkim wkolo Was - nawet jezeli jest to malenki kwiatek, zielona galazka, ptaszek, ktory zastuka do okna. Starajcie sie usmiechac, choc czesto lzy stoja w oczach. Poprostu starajcie sie zyc i oddychac dopoki sie da!
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #29  
Nieprzeczytane 30-08-2010, 21:23
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Tu mam taki fajny pps do tematu, warto ogladnąć

pliku: http://www.voila.pl/362/v8qrp/?2
__________________
]


Odpowiedź z Cytowaniem
  #30  
Nieprzeczytane 30-08-2010, 21:24
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał marbella
Na to pytanie kazdy z Was musi sobie sam odpowiedziec. Mysle, ze nie jest to ogolna zasada. Moze niektorzy zle wychowali dzieci, a ich dzieci wnuki....?
Sądzę, że większość tu piszących ma podobne stosunki rodzinne jak Ty, Basiu!
Świadczą o tym różne wypowiedzi na wątkach.
Myślę raczej o pozycji starszych ludzi w społeczeństwie polskim.
Dla przykładu - emerytury.
Nie można bardziej człowieka pozbawić godności jak kazać mu żyć za kilkaset złotych.
Koszty utrzymania są tak duże, że ludzie ci są właściwie wykluczeni z życia społecznego.
Z pracy, bo pensje trzeba by im wypłacać wyższe za staż..
Z zainteresowania reklamodawców - bo i tak nic nie kupią.
Nawet usługi medyczne są ograniczane do pewnego wieku, bo ich już leczyć nie warto.
Czy to wszystko nie świadczy wręcz o braku humanitaryzmu?

PS. A te żałosne dowcipy o przechodzeniu na czerwonych światłach?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #31  
Nieprzeczytane 30-08-2010, 21:29
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

http://www.voila.pl/362/v8qrp/?1 klikaj


A ten też jest piękny godny przemyślenia
__________________
]


Odpowiedź z Cytowaniem
  #32  
Nieprzeczytane 30-08-2010, 21:53
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

W naszym kraju, jak sami przypomniecie sobie od naszego dzieciństwa nikt nigdy nie mówił o szacunku do starego człowieka, jak pamiętam zawsze był kult młodości,- kiedyś związki MŁODZIEŻY Polskiej, tworzenie w zakładach załóg MłODZIEŻOWYCH, moda, literatura, propaganda, wszystko dla młodych. A wiara katolicka,.? przyznaję -nie znam aż tak dobrze biblii, ale niewiele tam o starości, Pan Jezus żył 33 lata, Matka Boska- nie wiem tak naprawdę ile lat żyła, kto i w jaki sposób się nią opiekował? W Koranie jest wyraźny nakaz opiekowania się rodzicami i ludźmi starymi, religie wschodu starość uważają za wiek godny szacunku i od starszych nakazują się uczyć mądrości życiowych.U nas, niestety w większości starsi potrzebni są do pomocy dzieciom w różnym stopniu, zależnie od sprawności,. później traktowani w większości są jak coś niepotrzebnego i przeszkadzającego w ich życiu, /przypominam sobie piękny spektakl teatru -TV ''Drewniany Talerz'', -wiem że zostawił we mnie do dzisiaj ślad, a jeden z odcinków ''Domu'' -jakże wymownie pokazano wstyd dzieci przed znajomymi, że w domu jest starsza matka, To jest niestety nasza rzeczywistość.
__________________
]


Odpowiedź z Cytowaniem
  #33  
Nieprzeczytane 30-08-2010, 22:07
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Obejrzałam PPS-y. Prawda, sama prawda

Czytam Twój ostatni post i myślę, że czas najwyższy byśmy wrócili z bocznego toru.
My dojrzali, mądrzy doświadczeniem życiowym ludzie.
Człowiek tworzy rzeczywistość.
Więc trzeba mówić, pisać, reagować i....się cenić..do licha!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #34  
Nieprzeczytane 30-08-2010, 22:58
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Tak , ale ile naszych rówieśniczek nie chce tego przyjąc do wiadomości, że należy się cenić, nie dać się otumanić przez swoje dzieci czy wnuki, mieć inny cel niż tylko bieganie po dzieci do przedszkola ,czy szkoły, gotowanie obiadków dorosłym dzieciom itp. Wiem coś na ten temat uczestnicząc czynnie w życiu społecznym w różnych miejscach, moje rowieśniczki jakże często są zmęczone życiem, z depresją/ jak ja to nazywam monotonii życiowej/ bez chęci do życia, poznawania nowosci, wsłuchane we własne ciało i wizytujące tylko lekarzy.Bo jak mowią idą z wizytą do lekarzy, żeby sobie pogadać. Dla mnie to jest bezsensowne takie życie na emeryturze, ale to jest wybór wielu osób niezależnie od wieku, którzy poszli na emeryturę i tak wegetują. Czy one zejdą ze swego toru? Wątpię,
__________________
]


Odpowiedź z Cytowaniem
  #35  
Nieprzeczytane 31-08-2010, 00:03
Jadzia P. Jadzia P. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Polska
Posty: 12 324
Domyślnie

Cytat:
Napisał marbella

Wiem, ze codziennie przybywa mi na liczniku, staram sie byc optymistka - nie widze innego wyjscia.



Basiu bardzo podoba mi się Twoja myśl i w zupełności się z Tobą zgadzam...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #36  
Nieprzeczytane 31-08-2010, 15:27
krystynacz46's Avatar
krystynacz46 krystynacz46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: wielkopolska.
Posty: 2 439
Domyślnie

Witam .
Czytam posty i doszłam do wniosku ---że bardzo mi brakuje optymizmu na dalszy mój żywot.
No cóż i tacy też muszą być ,pozdrawiam.
__________________
WITAM
Odpowiedź z Cytowaniem
  #37  
Nieprzeczytane 31-08-2010, 21:58
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Krystyno, skąd takie podejście do życia? Nie można patrzeć na świat i widzieć tylko dwa kolory, w każdym drobiazgu jest piękno, tylko trzeba próbować inaczej na to spojrzeć, każdy dzień jest inny i niepowtarzalny, z każdego trzeba wybrać chociaż kilka chwil, ktore były piękne, a napewno takie były i delektować się tymi chwilami, nie bacząc na te o ciemnych kolorach.
__________________
]


Odpowiedź z Cytowaniem
  #38  
Nieprzeczytane 31-08-2010, 22:03
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie


tak przy okazji!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #39  
Nieprzeczytane 31-08-2010, 22:39
krystynacz46's Avatar
krystynacz46 krystynacz46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: wielkopolska.
Posty: 2 439
Domyślnie

Cytat:
Napisał jakempa
Krystyno, skąd takie podejście do życia? Nie można patrzeć na świat i widzieć tylko dwa kolory, w każdym drobiazgu jest piękno, tylko trzeba próbować inaczej na to spojrzeć, każdy dzień jest inny i niepowtarzalny, z każdego trzeba wybrać chociaż kilka chwil, ktore były piękne, a napewno takie były i delektować się tymi chwilami, nie bacząc na te o ciemnych kolorach.

Czym dłużej żyje ,tym trudniej mi myśleć pozytywnie ,trudniej znaleźć te pozytywne.Może dlatego ,że jesień(nie lubie jesieni),ale muszę jakoś przebrnąć ,nie ma rady
__________________
WITAM
Odpowiedź z Cytowaniem
  #40  
Nieprzeczytane 31-08-2010, 23:18
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Ależ , kochana - weź kartkęn na jednej stronie napisz wszystko co dobre, a na drugiej stronie co Ciebie irytuje, zobacz co można zmienić na tej zlej stronie i zrób tak, zeby pozytywne strony przeważyły, Codziennie dopisuj coś co Ciebie rozweseliło, sprawiło przyjemnośc, Po tygodniu zrób remanent i powiedz' jestem pozytywnie, czy negatywnie nastawiona do życia? Ró tak, zeby było pozytywnie
__________________
]


Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Nie wszyscy tęsknią za świętami Scarlett Różności - wątki archiwalne 48 27-09-2010 15:59
Wszyscy płacimy za pijaków jaras Choroby, badania, terapie 77 04-05-2007 15:37

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:03.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.