menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 17-07-2009, 13:00
AnnaM. AnnaM. jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Warszawa
Posty: 22
Domyślnie Senior i miejsce w autobusie


Witam serdecznie wszystkich seniorow. Pisze tutaj bo nie wiem gdzie moj temat bylby odpowiedni. Mam pytanie - jak to jest w Waszych miastach z ustepowaniem miejsca w autobusie? Natrafilam w internecie na taki artykul - http://interia360.pl/moim-zdaniem/ar...-ustapie,23769

Tego samego dnia w autobusie stalam nad jakas mloda dziewczyna, wcale nie chcialam siadac. Ale inne panie (w moim wieku) zaczely sypac komentarze o "niewychowanej mlodziezy" Dziewczyna zaczela sie klocic ze kupila bilet, ma prawo do miejsca i tez moze byc zmeczona. Wywiazala sie pyskowka. Bylam w szoku.

Mam pytanie - co sadzicie o miejscach w autobusie? Autor artykulu pietnuje nas, seniorow. Pisze o nas jak o harpiach ktore bezczelnie czekaja na miejsce. Stad pytanie. Czy kulturalny mlody czlowek powinien ustapic? I czy kulturalny senior moze mowic o "niewychowanej mlodzierzy"?

Zalezy mi na Waszych opiniach bo zamierzam wdac sie w dyskusje jako senior pod tamtym artykulem, a nie wiem jakich argumentow uzyc.
  #2  
Nieprzeczytane 17-07-2009, 13:33
munia70 munia70 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Posty: 34
Domyślnie

Niestety to prawda, ze młodzież jest bezczelna i niewychowana. Mnie ustepują rzadko, ale też się nie dopraszam. Oznaką braku kultury jest to, kiedy młody człowiek siedzi rozparty na swoim siedzeniu, a starsza osoba, której trudniej jest juz stać, musi sobie radzić uwieszona barierki. Mam wrażenie, że dawniej to było nie do pomyślenia...
  #3  
Nieprzeczytane 17-07-2009, 14:36
Jolina's Avatar
Jolina Jolina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Koronowo
Posty: 25 105
Domyślnie

Był okres czasu w moim życiu,że dojężdżałam do pracy autobusem PKS i.tramwajem.Muszę przyznać,że raczej żadko zdażało się bym w autobusie stała,a w tramwaju to różnie bywało.Ale ja byłam o przeszło 20 lat młodsza...a jednak?
W autobusach raczej trudno było by zobaczyć ..że starsza osoba stoi,szczególnie kobieta.Jeżeli nawet młodzież nie ustąpiła by, to zawsze znalazł się szarmancki męszczyzna.
Nie wiem jak jest teraz,już od około 15 lat nie jeżdżę publicznymi środkami lokomocji..więc trudno mi oceniać obecną sytuację.
  #4  
Nieprzeczytane 17-07-2009, 14:42
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał munia70
Niestety to prawda, ze młodzież jest bezczelna i niewychowana. Mnie ustepują rzadko, ale też się nie dopraszam. Oznaką braku kultury jest to, kiedy młody człowiek siedzi rozparty na swoim siedzeniu, a starsza osoba, której trudniej jest juz stać, musi sobie radzić uwieszona barierki. Mam wrażenie, że dawniej to było nie do pomyślenia...



E tam.... nie ustepuja bo mlodo wygladamy

Ja wsiada jakas trzesaca sie staruszka to ustepuja.
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #5  
Nieprzeczytane 17-07-2009, 15:21
pani_weronika pani_weronika jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Warszawa, mazowieckie, Polska
Posty: 34
Domyślnie

Cytat:
Napisał AnnaM.
Witam serdecznie wszystkich seniorow. Pisze tutaj bo nie wiem gdzie moj temat bylby odpowiedni. Mam pytanie - jak to jest w Waszych miastach z ustepowaniem miejsca w autobusie? Natrafilam w internecie na taki artykul - http://interia360.pl/moim-zdaniem/ar...-ustapie,23769

Tego samego dnia w autobusie stalam nad jakas mloda dziewczyna, wcale nie chcialam siadac. Ale inne panie (w moim wieku) zaczely sypac komentarze o "niewychowanej mlodziezy" Dziewczyna zaczela sie klocic ze kupila bilet, ma prawo do miejsca i tez moze byc zmeczona. Wywiazala sie pyskowka. Bylam w szoku.

Mam pytanie - co sadzicie o miejscach w autobusie? Autor artykulu pietnuje nas, seniorow. Pisze o nas jak o harpiach ktore bezczelnie czekaja na miejsce. Stad pytanie. Czy kulturalny mlody czlowek powinien ustapic? I czy kulturalny senior moze mowic o "niewychowanej mlodzierzy"?

Zalezy mi na Waszych opiniach bo zamierzam wdac sie w dyskusje jako senior pod tamtym artykulem, a nie wiem jakich argumentow uzyc.

Szczerze? Jestem zniesmaczona, ale nie podejściem młodych ludzi (nie można generalizować), ale autorem artykułu - zobaczcie tylko to.

Wszystkie miejsca są już zajęte, tymczasem do autobusu wsiada kobieta około sześćdziesiątki, dobrze ubrana, rumiana i pulchna. Okaz zdrowia. Wygląda niewinnie, ale ja już wiem, co się zaraz stanie. Oczywiście, kobieta wybiera sobie moje miejsce jako najbardziej atrakcyjne, bo przecież na podwyższeniu i przy oknie. Staje przy mnie i wbija we mnie pełen determinacji wzrok. Jeszcze chwila i zacznie syczeć pod nosem.


A co się dzieje w komentarzach?

Pierwsza wpada pani w fioletowym kapelusiku, waga
ciężka, ot, taka mocherowa kula. Dwie siatyki
po 20kg.Przebija się przez pierwsze dwie osoby,
odsuwając je jak piłeczki ping-pongowe.Wpada na
mnie ( 105kg żywej masy ) , rzuca na innych ludzi
a potem przechodzi ( dosłownie ) po nodze mojej
dziewczyny. W końcu dopada pierwszego fotela
który był wolny. Siada. Na następnym przystanku
wysiada.

Dla sprytnych polecam sposób na śpiocha (
oczy zamkniętę, buzia otwarta ) , ew. na
pijanego. Mało kto się pokusi o Twój fotel .

Kolejna rzecz mi się przypomniała. Mój kumpel
jechał tramwajem ,wpadła babeczka i standardowo
bieg po fotel. Prawie go przewróciła ( a on tez
do lekkich nie należy ) , odwrócił się i
rzucił do niej: "Przecież Ci nie spierd****li
ten fotel!" Zmroziła go spojrzeniem.


Zaczynam tracić wiarę w ludzi. I to tych w wieku seniorów. Czy to wyjątki? Mam nadzieję, bo raczej dobrej opinii takie jednostki ogółowi nie robią.
  #6  
Nieprzeczytane 17-07-2009, 15:39
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

Nie czytałam tego artykułu , ale opowiem jaką przygodę miałam w autobusie jadąc z mężem .
Młody człowiek/około 18-tu lat siedział sobie
spokojnie ,popatrzył na męża/wiekowy pan/spuścił głowę i dalej siedział. Ja mimo woli jego obcięłam; /bojówki moro, glany, włosy na jeża, ciemne okulary/ i pomyślałam bezczelny młody człowiek. Chodziło mi głównie o męża ,choć ja też jestem starszą panią.
Jechaliśmy tylko dwa przystanki, więc otwarcie nie domagałam się o udostępnienie miejsca siedzącego
/na ogół tak robię,- proszę o odstąpienie siedzącego miejsca dla męża/.
Autobus dojeżdżał do przystanku- młody człowiek wstał-kierując się do drzwi , patrzę a on dziwnie idzie tak to: heinemedina . Cóż zrobiło mi się głupio, że tak źle pomyślałam o tym młodym schorowanym człowieku.
Jak pozory mylą?

Inny przypadek .
Jadę autobusem, wolne miejsce siedzące, więc skorzystałam
i usiadłam .
Widzę stoi staruszek , więc wstałam , aby ustąpić mu miejsce. Zwracam się do niego:
proszę usiąść.
Dziadek zaczął wrzeszczeć na mnie:
"ja dżentelmen, żeby kobieta tak mnie traktowała - proszę z powrotem siadać i nie traktować mnie jak dziadka".
Usiadłam z powrotem i przyrzekłam sobie, że już nigdy nie ustąpię miejsca starszemu panu .
Kiedy przydarzyła mi się ta historia z dziadkiem
byłam o 15 lat młodsza
Jak jadę z mężem otwarcie proszę o miejsce dla niego . Jak jadę sama i jest wolne miejsce siadam, jeżeli nie -to staram się NIE STAĆ obok siedzących młodych osób -
raz się nadziałam i nie mam zamiaru nadziać się drugi raz. Młode dziewczyny jedzą fast foody i nie wiadomo czy ona w ciąży, czy taka gruba
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu
  #7  
Nieprzeczytane 17-07-2009, 16:11
munia70 munia70 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Posty: 34
Domyślnie

a mi się nadal wydaje, że w większości przypadków to młodzi ludzie zachowują się tak, że pożal się Boże. Przeczytaj ten artykuł i komentarze pod nim, tak zioną jadem... może zobaczysz jacy naprawdę potrafią być młodzi. kiedyś tego nie było.
  #8  
Nieprzeczytane 17-07-2009, 16:26
Jadzia_G's Avatar
Jadzia_G Jadzia_G jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Sosnowiec
Posty: 14 579
Domyślnie

To czy młodzi ludzie ustępują miejsca starszym zależy tylko i wyłącznie od kultury osobistej danego człowieka. Jeżeli nie wychowano go w domu że starszym należy się szacunek ..to skąd on to ma wiedzieć.Niestety sama widziałam jak wsiadła do tramwaju babcia z wnukiem lat około 6 ona na jednym siedzeniu, wnuk na drugim po jakimś czasie wsiadła staruszeczka i stanęła koło wnuka--czy myślicie że babcia powiedziała wnukowi że należy ustąpić miejsca? nie - ja wstałam i posadziłam tą staruszkę, która naprawde była leciwą kobietą.
__________________
Jadzia G
  #9  
Nieprzeczytane 17-07-2009, 16:36
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

A moze ta moherowa kula wagi ciezkiej wychowala synalka wlasnie na takiego hmmm.. co udaje ze nie widzi staruszkow??

W kazdym razie regula jest wszedzie taka ze miejsca ustepuje sie tylko widocznym kalekom, baaaaardzo starym ludziom i kobietom w ciazy.. a nie kazdej zmeczonej osobie.
Noooo chyba ze nam na oczach zemdleje albo upusci 60kg siatke.. na nogi
o puszczeniu pawia nawet nie wspominam..
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #10  
Nieprzeczytane 17-07-2009, 17:04
AnnaM. AnnaM. jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Warszawa
Posty: 22
Domyślnie

Moze to smieszne, ale tak mnie ten artykul i w ogole to zagadnienie zdenerwowalo... Spójrzcie jaki komentarz nowy sie tak pojawil:

Najgorsze są paniusie tuż po 50-ce. Takie "z tyłu liceum...". Kiedy
żona była w ciąży poprosiłem taką, by,
zgodnie z przepisami, wstała z miejsca dla mokiet
ciężarnych. Wiecie, co odpowiedziała? Cytuję,
choć nieczęsto uzywam wulgaryzmów: "jak ci się
k...o p...c zachciało, to teraz stac
będziesz, bo mnie nogi bolą". Inny pan wywalił
ją z autobusu za przysłowiowe szmaty. Od tego
czasu ustępuję jedynie ciężarnym i kiedy
widzę, że komuś ustanie prawdziwą trudność
sprawia." Albo tutaj: Zwykle jeszcze bywa tak, że podczas gdy ja muszę
przejechać pół trasy, staruszki z siatkami z
warzywami jadą 1 przystanek. A i tak sapią nad
uchem. Raz spotkałam jedną miłą starszą
panią. Chciałam ustąpić jej miejsca, a ona na
to, że ona tylko dwa przystanki i że podczas gdy
my mamy cały dzień zajęcia ona siedzi w domu i
gada przez balkon z sąsiadką.

Jak w ogole mozna takie rzeczy wypisywac? Jesli ci sami mlodzi ludzie ktorzy pisza te rzeczy w internecie jezdza autobusami, to ja niczemu sie juz nie dziwie. Jak zaczynalam przygode z komputerem slyszalam o netykiecie a tu co?
  #11  
Nieprzeczytane 17-07-2009, 17:46
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
E tam.... nie ustepuja bo mlodo wygladamy

Ja wsiada jakas trzesaca sie staruszka to ustepuja.
zgadzam się
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu
  #12  
Nieprzeczytane 17-07-2009, 18:19
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

Cytat:
Napisał munia70
a mi się nadal wydaje, że w większości przypadków to młodzi ludzie zachowują się tak, że pożal się Boże. Przeczytaj ten artykuł i komentarze pod nim, tak zioną jadem... może zobaczysz jacy naprawdę potrafią być młodzi. kiedyś tego nie było.

To jest prawda.
Mogę przytoczyć podobne komentarze z innego forum.
Nie jeżdżę miejską komunikacją, nie mam zdania.
  #13  
Nieprzeczytane 17-07-2009, 18:24
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Ja nie wierze ze dobrze wychowane mlode pokolenie zionie jadem.. To moze to starsze pokolenie je tak wychwalo??

Jezeli od dziecka jest wpajana milosc i czulosc do dziadkow i staruszkow kazdego rodzaju, to nie zionie nikt potem jadem
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #14  
Nieprzeczytane 17-07-2009, 18:26
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
Ja nie wierze ze dobrze wychowane mlode pokolenie zionie jadem.. To moze to starsze pokolenie je tak wychwalo??

Jezeli od dziecka jest wpajana milosc i czulosc do dziadkow i staruszkow kazdego rodzaju, to nie zionie nikt potem jadem

Może nie całe, tylko to co pisuje na forach.
To tak jak ze staruszkami, nie zauważyłaś tego?
  #15  
Nieprzeczytane 17-07-2009, 19:46
weronika1 weronika1 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 4 500
Domyślnie

Ilu ludzi, tyle postaw. Często jeżdżę komunikacją miejską i obserwuję różne sytuacje. Nieraz młodzi zaskakują mnie, ustępując miejsca. Bywa też inaczej. Wtedy staję przy wyściu, żeby nie myśleli, że celowo się nad nimi uwieszam. Właśnie z tego powodu nie czuję się komfortowo w komunikacji miejskiej. Natomiast muszę przyznać, że widziałam wielokrotnie, jak osoby przy obfitszej tuszy, młodsze ode mnie usiłują wymusić pierwszeństwo. Tak, jak w życiu, są tacy i inni, z "łokciami i bez łokci".


Przyjemnej podróży.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=CQohgMEhp7c
Zmieniając siebie zmieniasz świat.

Ostatnio edytowane przez weronika1 : 18-07-2009 o 13:28.
  #16  
Nieprzeczytane 17-07-2009, 23:46
BarbaraK's Avatar
BarbaraK BarbaraK jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Zduny
Posty: 5 559
Domyślnie

Nie można wszystkiego generalizować,20 lat temu mój o 3 lata młodszy brat był po operacji nowotworowej pęcherza ,jechaliśmy razem on siedział,mimo że ogólnie jeszcze dobrze wyglądał,ja stałam nad nim,może dziwnie wyglądało,ale trudno.Natomiast kiedyś ustąpiłam miejsca panu w wieku okolo 65 l,on posadził wnuka,wowczas przeprosiłam wnuka i sama usiadłam.Piszecie że dawniej tak nie było,chyba lekko idealizujecie.Od 20 lat komunikacją miejską jeżdziłam sporadycznie,ale przedtem codziennie dojeżdżalam do pracy i widziało się też takie sytuacje,jak tutaj były opisane.
__________________
  #17  
Nieprzeczytane 19-07-2009, 15:39
ciekawski ciekawski jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Posty: 121
Domyślnie

Jesteśmy z żoną po 70 ale we Wroclawiu nie spotkaliśmy sie aby mlodzi ludzie nie ustąpili miejsca w tramwaju lub autobusie.Gorsza już jest sytuacja w autobusach dalekobieznych jak nie ma wolnych miejsc,tam trzeba niestety stać i czekać aż się ktoś nad starszą osobą zlituje i ustąpi miejsca.
  #18  
Nieprzeczytane 19-07-2009, 15:57
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie

Wiele lat temu /miałam wtedy 23 lata/ siedziałam z nogą w gipsie na miejscu dla inwalidów i musiałam "przetrzymać psychicznie" atak pewnej pani, która domagała się ode mnie zwolnienia tego miejsca dla niej. Gipsu nie widziała, bo byłam ubrana w spodnie, zażenowania też nie widzialam na jej twarzy kiedy podniosłam się z fotela żeby wysiąść /wtedy gips był widoczny bo zastępował mi obuwie/. Pamiętam sytuacje kiedy byłam w zaawansowanej ciąży, miejsce ustąpione mnie natychmiast było zajmowane przez dziarskie panie nie będące w błogosławionym stanie. Osobiście jeżeli zobaczę kobietę w ciąży albo z małym dzieckiem na ręku ustępuję miejsca.
  #19  
Nieprzeczytane 19-07-2009, 16:10
lawenda's Avatar
lawenda lawenda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 6 536
Domyślnie

Dodam swoje pięć groszy. Poruszam się prawie zawsze środkami miejskimi i na ten temat to można książkę napisać. Są różni młodzi ludzie i starsi też są różni. Zajmujemy się jednak ustępowaniem miejsca przez młodych. No cóż staram się nie stwarzać pozorów aby mi ustępowano miejsca ale nie mam z tym problemów. Ja też ustępuję miejsca jak widzę kobietę w zaawansowanej ciąży i korona mi nie spadnie z głowy. ustępuję też jak widzę kogoś z małym dzieckiem a jest dość dużo ludzi ale potrafiłam też powiedzieć babci która posadziła wnuka na siedzeniu a sama stała obok. Czasem ta młoda osoba może się źle czuć, może młoda dziewczyna mieć miesiączkę bardzo bolesną dlatego nie wymagajmy jadąc parę przystanków aby nam ustępowali miejsca.
Gwoli wyjaśnienia jestem starszą osobą, siwą i noszę plastikową niebieska bransoletkę./jestem diabetykiem/
__________________
NAJPIĘKNIEJSZE CHWILE ZWYKLE KRÓTKO TRWAJĄ. NAJDŁUŻEJ TRWA CIERPIENIE.
http://lawenda7.bloog.pl/
kliknij mnie.
  #20  
Nieprzeczytane 19-07-2009, 22:13
stanley47 stanley47 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 446
Domyślnie

Jadąc tramwajem , młodzian lat około 30, próbował mnie posadzić dobrym słowem na miejscu które zajmował.Podziękowałem , przyznam niezbyt uprzejmie.Odniosłem wrażenie ze ten młody jegomość próbuje mnie ośmieszyć w obecności znajdujących się w wagonie dam.To było coś w rodzaju ,"Siadaj staruszku niedołężny , należy Ci się".Pewien czy tak pomyślał nie jestem ,ale tak to odebrałem.
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Miasto czy wie?- najlepsze miejsce na jesie ycia - komentarze barbara41 Ogólny 175 16-01-2022 12:33
ulubione miejsce w domu Nika Dom, wnętrza, ogród 88 28-11-2018 14:12
Senior w UE zayas Jestem babcią, jestem dziadkiem 16 01-07-2013 23:09
Kazimierz Dolny nad Wisłą - bajeczne miejsce. z centrum lubelskie 7 14-12-2008 09:40

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:50.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.