menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > REGIONALNE > pomorskie > Gdańsk
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 07-02-2009, 11:37
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Cytat:
Napisał małgorzatka303
Maju, miło, że zainteresowałaś sie naszym wątkiem. Bo Gdańsk jest zawsze piękny, przedtem i teraz również. Nawet jak był okrutnie zniszczony przez wojnę, zawsze był nasz, ukochany... Ja spedziłam najwcześniejsze dziecinstwo wsrod jego ruin, szkoda, ze nie mam zdjec z tamtego okresu. Ale gdy ogladam fotografie powojennego Gdanska, wszystko mi się przypomina...

Gdańsk,zawsze ukochany - zgadzam się.
Ale nie nasz ,niestety.To znaczy od czasu ,gdy Krzyżacy w 1308 roku wyrżnęli polską ludność.
Zawsze dążył do autonomii.
Zawsze bogacił się na polskim zbożu ,a za Batorego jawnie wystąpił przeciw Rzeczpospolitej.
Jest polski od czasu ,gdy nastąpiła całkowita wymiana ludności.Ale jego architektura to przecież typowa jest dla niemieckich miast Hanzy.Tak jak architektura Lwowa ,nijak nie pasuje do Kijowa,tak i domy Gdańska ,nie pasują do Krakowa.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #42  
Nieprzeczytane 07-02-2009, 11:44
Bajadera07's Avatar
Bajadera07 Bajadera07 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Sopot
Posty: 2 627
Domyślnie

Cytat:
Napisał małgorzatka303
Bogda, czy to nie jest dworzec PKP Gdańsk - Oliwa?
Ale mi się Małgoś zgubiłaś w tym gąszczu... Oczywiście że Oliwa, peron dla dalekobieżnych.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #43  
Nieprzeczytane 07-02-2009, 11:52
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Pałace i budowle Gdańska mają podobny chrakter jak te w Krakowie, Kościół Mariacki w Krakowie to czysty gotyk z szaleństwem renesansowych i późniejszych malowideł, ozdabiany przez Matejkę i Wyspiańskiego, że o ołtarzu nie wspomnę, a kościół Mariacki w Gdańsku to też zwalający z nóg czysty gotyk, ale pozbawiony ozdób i malowideł. Wiem, że zostały strawione pożarami, ale i tak wygląda imponująco, człowiek czuje się taki malutki w bieli sklepień. Miasta w wielu detalach są podobne, renesansowe dwory gdańskich kupców sa zbudowane na takich samych założeniach jak kamienice Wierzynka czy Szarskiego w Rynku Głównym w Krakowie, podejrzewam, że projektowali je ci sami architekci. Jest jeszcze jedna rzecz wspólna, magiczny duch miejsca, czuje go w Gdańsku tak samo jak w Krakowie, jest takie coś co można nazwać genius loci.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #44  
Nieprzeczytane 07-02-2009, 14:25
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Takie były czasy.
Różnica polega na tym,że Kraków budowali Polacy,a Gdańsk- Niemcy.I czy nam się to podoba ,czy nie ,Gdańskowi od zawsze było bliżej do Niemiec.

A że ich serduszka bolą ,gdy chodzą po gdańskiej Starówce ,to insza sprawa.Niech bolą i to jeszcze bardziej.Nie bolały ,jak rozstrzeliwali naszych pocztowców.
Tylko ...dla czego nas boli ,jak chodzimy po Lwowie ?

ps.geniusa czuję w Krakowie.Tam ,gdzie starówki są rekonstrukcjami ,już nie.
Swoją drogą ,jakim trzeba być barbarzyńcą ,żeby zburzyć coś tak pięknego.W tym wypadku były to Sowiety.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #45  
Nieprzeczytane 08-02-2009, 12:48
emka46's Avatar
emka46 emka46 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Trójmiasto
Posty: 3 030
Domyślnie

Cytat:
Napisał bogda50
Tak to jest Emka, gdy zamiast pociągiem, to własną bryką śmigasz po 3-mieście. To nie jest Sopot . Ale szukaj dalej...!

A już chciałam pojeździć pociągiem ale Małgosia mnie wybawila z kłopotu.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #46  
Nieprzeczytane 08-02-2009, 13:09
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Lilu, Kraków budowali Włosi, ołtarz Wita Stowsza jak sama nazwa wskazuje wyrzeźbił Niemiec, profesorowie z Akademii Krakowskiej pochodzili z wszystkich zakątków Europy, ci najbardzie znani jak Zoll'owie czy Estreicher'owie jak myślisz skąd przybyli? Może nie czujesz magii w Gdańsku, ale ja czuję, tam też jest to coś co ma moje miasto. Poczułam takie coś w Barcelonie i w Bolonii, a w Paryżu nie. Może to tak osobniczna, właściwa dla Czarownic, przypadlość, kto wie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #47  
Nieprzeczytane 08-02-2009, 15:12
elusia's Avatar
elusia elusia jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Gdańsk
Posty: 390
Domyślnie

To nie zagadka bo nie wiem czy ktos by wiedzial?




Wielka Synagoga przy ulicy Bogusławskiego (An der Reitbahn) wzniesiona w latach 1885-87. Synagoga została rozebrana w 1939 r. Sprzęty religijne, po zapłaceniu okupu, zostały wywiezione do Stanów Zjednoczonych i obecnie znajdują się w Muzeum Żydowskim w Nowym Jorku:
Odpowiedź z Cytowaniem
  #48  
Nieprzeczytane 08-02-2009, 15:17
elusia's Avatar
elusia elusia jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Gdańsk
Posty: 390
Domyślnie

A pamietacie to miejsce? Wydaje sie znajome?
To nie tak dawno bylo,a jednak historia,teraz wyglada inaczej.

Odpowiedź z Cytowaniem
  #49  
Nieprzeczytane 08-02-2009, 15:21
elusia's Avatar
elusia elusia jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Gdańsk
Posty: 390
Domyślnie

Jeszcze jedno znane miejsce.

Odpowiedź z Cytowaniem
  #50  
Nieprzeczytane 08-02-2009, 16:25
sylwetka's Avatar
sylwetka sylwetka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Gdańsk pomorskie Polska
Posty: 518
Domyślnie

Elusia !!!
Piękne zdjęcia. Moje uznanie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #51  
Nieprzeczytane 08-02-2009, 17:59
małgorzatka303's Avatar
małgorzatka303 małgorzatka303 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Gdansk
Posty: 286
Domyślnie

Elusiu, podejrzewam, że nie tylko ja uważam, iż ta zagadka z synagogą bylaby bardzo łatwa dla każdego kto choc troche interesuje sie historią Gdanska.

Maja ma rację. Nie jest ważne kto budował miasto, liczy sie jego magia, ludzie, ktorzy w nim mieszkaja. Kiedy bylam mala dziewczynka, niedaleko nas mieszkala bardzo stara kobieta, wydawalo nam sie, ze ma ponad sto lat, ledwie mowila po polsku. Zapytalismy ja raz z bratem, czy jest Niemka. Powiedziala, ze nie. To moze Polka? Nie. Zydowka. Nie To kim pani jest? Wtedy z wielka dumą, usmiechnieta powiedziala. Jestem Gdanszczanka.
Te slowa zapamietalam do dzis.
__________________

Wiek nie chroni przed miłością, ale miłość chroni przed upływem czasu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:46.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.