menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > REGIONALNE > śląskie
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #261  
Nieprzeczytane 14-09-2010, 23:45
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Cytat:
Napisał destiny
Nie bez powodu zamieszczam te 2 fragmenty - zwróćcie szczególną uwagę na opisy...

(…) w ośnieżonej 3 Alei zjeżdżaliśmy z górki na pazurki
W kinie Luna na rogu Alei Wolności i 3-Alei
oglądaliśmy boską Shirley Temple
Na kompletach na krótkiej czytaliśmy Mówią Wieki
ale nam nic nie powiedziały i bardzo krótko trwały
Na Strażackiej bawiliśmy się w łuny pożarów
W bunkrze na Garncarskiej wisiała na ścianie kartka
Stary niedźwiedź mocno śpi
My go nie zbudzimy
bo się go boimy
Jak się zbudzi to nas zje
No więc zbudził się i zjadł (…)

Moja czestochowska Pompeja
zniszczona wybuchem wulkanu
prastarej czarnej lawy nienawiści
odsłania w szarych komórkach ruiny
świątyni synagogi na Garibaldiego
Forum Judeorum Starego Rynku
tam gdzie odbywały się akcje (…)

No to tyle...

Irit Amiel - wyjechala stad jako mloda dziewczyna.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #262  
Nieprzeczytane 15-09-2010, 16:40
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
Uśmiech Dziękuję Karolu X

Staszku, dziękuję szczególnie za "Wydarzenia z roku 1905".
Tak mało znamy historii naszego miasta.
No i dobra odpowiedź na moje pytanie - gratuluję
Dzisiaj zamieszczę fotki, które znajdują się aktualnie na Placu Biegańskiego:





__________________
You never have this day again...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #263  
Nieprzeczytane 15-09-2010, 16:51
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
Uśmiech c.d. tablic

Upamiętniają one nie tak odległe wydarzenia...







Fotografując te tablice zauważyłam, że jest spore zainteresowanie.
Ludzie podchodzą, czytają, rozmawiają, wspominają i bardzo często rozpoznają osoby...
__________________
You never have this day again...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #264  
Nieprzeczytane 15-09-2010, 19:37
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 62 083
Domyślnie

A ja tylko śmigam albo przejeżdżam przez Pl.Biegańskiego, nie mam czasu aby się zatrzymać, a tam tyle ciekawych rzeczy.
Destii dzięki
Odpowiedź z Cytowaniem
  #265  
Nieprzeczytane 15-09-2010, 19:51
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
Mruga oczkiem (żart) Ha,ha,ha...

Bogusiu...Ty nie uwierzysz czego ja tam ostatnio szukałam ?
Na Placu oczywiście
I znalazłam...
__________________
You never have this day again...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #266  
Nieprzeczytane 15-09-2010, 19:53
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 62 083
Domyślnie

Cytat:
Ty nie uwierzysz czego ja tam ostatnio szukałam ?
A toś mnie zaciekawiła
Może jajko niespodzianka?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #267  
Nieprzeczytane 15-09-2010, 20:03
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
Gaduła Na Placu...

Jak wiesz ten nasz Plac Biegańskiego jest drugą wizytówką po Klasztorze...Wiele się tu działo w przeszłości. Zmieniał się też jego wygląd. Ale często pisząc o tym placu wspominaliście , że tam obok...było WC. I wyobraź sobie, że w niedzielę poszłam sprawdzić... czy te przybytki tam jeszcze są ?

Nooo...wierz mi, że nigdy nie zwracałam uwagi, choć często jestem w tym rejonie.
__________________
You never have this day again...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #268  
Nieprzeczytane 15-09-2010, 20:04
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Tylko co ci ludzie z tego teraz maja- połowa zostala bezrobotnymi w czasach transformacji, połowa żyje za nedzne emeryturki. Wybily sie jednostki najmniej - niestety- znaczace w tamtych czasach. Moja prayjaciolka- aresztowana 13 grudnia roku pamietnego- siedziała rok- zwolniona na interwencję Miedzynarodowego Czerwonego Krzyza - zyje za 900 PLN- dobrze ,że przynajmniej "niezawisły" sad przyznał jej smieszne odszkodowanie za to wszystko. Eeeeeeeeeeeech- g..... warte
Odpowiedź z Cytowaniem
  #269  
Nieprzeczytane 15-09-2010, 20:10
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 62 083
Domyślnie

Cytat:
czy te przybytki tam jeszcze są ?
Nie, w życiu bym na to nie wpadła
Są, ale nie wiem czy działają.

Cytat:
Wybily sie jednostki najmniej - niestety- znaczace w tamtych czasach.
Elu, bo tak najczęściej bywa, że tylko cwaniaki osiągają sukces wybijając się na plecach innych.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #270  
Nieprzeczytane 15-09-2010, 21:12
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciela
Tylko co ci ludzie z tego teraz maja- połowa zostala bezrobotnymi w czasach transformacji, połowa żyje za nedzne emeryturki. Wybily sie jednostki najmniej - niestety- znaczace w tamtych czasach. Moja prayjaciolka- aresztowana 13 grudnia roku pamietnego- siedziała rok- zwolniona na interwencję Miedzynarodowego Czerwonego Krzyza - zyje za 900 PLN- dobrze ,że przynajmniej "niezawisły" sad przyznał jej smieszne odszkodowanie za to wszystko. Eeeeeeeeeeeech- g..... warte

Slusznie
Wystarczy pojechac w dzielnice Ostani Grosz,Rakow,Stradom,Zawodzie,na ulice: Krakowska,Mala,Nadrzeczna,Barbary.Spotkac tam mozna bylych czlonkow Solidarnosci - ludzi kiedys z werwa,iskra w oczach - gotowych do poswiecen,czynu...a teraz?
Pozostala nienawisc,zwatpienie i zal,a raczej rozgoryczenie.
Iskra w oczach juz dawno wygasla,podobnie i nadzieja na lepsze kiedys zycie.Pozostalo dla wiekszosci tych ludzi wystawanie w obskurnych bramach posesji i topienie smutku w kielichu.
Rozmylo sie to wszystko gdzies i splynelo jak kry po rzece.
Pisalem juz o tym Pluto,ale on nie do konca mnie zrozumial.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #271  
Nieprzeczytane 16-09-2010, 06:41
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 598
Domyślnie

[quote=Karol X]Slusznie
Wystarczy pojechac w dzielnice Ostani Grosz,Rakow,Stradom,Zawodzie,na ulice: Krakowska,Mala,Nadrzeczna,Barbary.Spotkac tam mozna bylych czlonkow Solidarnosci - ludzi kiedys z werwa,iskra w oczach - gotowych do poswiecen,czynu...a teraz?
Pozostala nienawisc,zwatpienie i zal,a raczej rozgoryczenie.
Iskra w oczach juz dawno wygasla,podobnie i nadzieja na lepsze kiedys zycie.Pozostalo dla wiekszosci tych ludzi wystawanie w obskurnych bramach posesji i topienie smutku w kielichu.
Karolu X ! A kiedy to spotykales tych o ktorych piszesz z taka werwa na Zawodziu, na nadrzecznej itp... Kiedy byles tam ostatnio? ja calkiem niedawno zrobilem spory spacer tymi ulicami powoli i piechotka. Duza czesc Grosza zniknela. Nie ma. Zostalo moze kilka procent tamtych kamienic wokol kosciola sw Antoniego. Kiedys zdarzylo mi sie jechac w rejon na pld od zajezdni na zrodlanej. Tam kiedys mieszkali w domu z duzym ogrodem nasi krewni. I znalazlem sie w zupelnie innej przestrzeni. Rownie dobrze moglbym byc na Polnocy. Czy Parkitce, Albo na 3 Wieszczy... takie same blokowiska. bez wyrazu i charakteru.
Mala jest jaka byla. Krakowska tez. Z tym samym elementem i ani teraz, ani 40 lat temu bez znajomosci tubylcow zapuszczac sie tam nie bylo milo. Wyrosly nowe pokolenia tych samych tubylcow. Na zawodziu [tym "staram" jest dosc podobnie, a miejsca takie jak rog Zlotej i Mirowskiej nie zmienily sie mimo uplywu lat i tego, ze na miejscu domu Szkopow zbudowano kosciol. Tam zawsze stali ci co topili smutek w kielichu. I przed I WS i po niej w w czasie II -iej i przez kolejne dziesieciolecia. Taka tradycja.
I nie mieszalbym do tego solidarnosciowego zrywu i solidarnosciowych idealow. Mozesz mi wierzyc, ze ten kawalek Czestochowy znalem i znam od podszewki i ze tak powiem od kilku pokolen
Cytat:
Rozmylo sie to wszystko gdzies i splynelo jak kry po rzece.
Pisalem juz o tym Pluto,ale on nie do konca mnie zrozumial.
Jesli wyjasnilbys co masz na mysli piszac wszystko, to moglibysmy moze dojsc do jakichs wspolnych ocen, albo przynajmniej napisac protokol rozbieznosci.
Ja tam uwazam, ze zawsze nalezy marzenia konfrontowac z mozliwoscia ich spelnienia w okreslonych warunkach. materialnych, finansowych i spolecznych. Wtedy moze z pomoca kolezenstwa wspolnie odkrylibysmy co sie rozmylo.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #272  
Nieprzeczytane 16-09-2010, 07:07
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 598
Domyślnie

[quote=bogda]
Cytat:
Nie, w życiu bym na to nie wpadła
Są, ale nie wiem czy działają.

Dzialaja! Za 2 zl chyba
Ale poniewaz przy kibellach -smy to moze warto przy tej okazji wspomniec, ze swiadczyly o podejsciu dawnych urbanistow o potrzebach mieszkancow miasta. Zkibelizowano Rynek na Zawodziu i trzykilometrowy ciag az do podjasnogorskich parkow. Zrobiono to w/g wzorow nowoczesnej urbanistyki miejskiej. I jesli dolozy sie do tego nowoczesna na owczesne standardy oczyszczalnie sciekow, to wsrod przedwojennych miast Cz-wa nie musiala sie wstydzic jesli idzie o urzadzenia komunalne.

Cytat:
Elu, bo tak najczęściej bywa, że tylko cwaniaki osiągają sukces wybijając się na plecach innych.
Ale nie bardzo rozumiem dlaczego Was to tak dziwi?
Byl taki Lekarz Wojewodzki [solidarnosciowiec i niepodleglosciowiec takze po familii] ktory pieprznal fuche w UWoj. bo sie wsciekl kiedy zaczela nim rzadzic pielegniarka bedaca szefowa komisji sluzby zdrowia w Cz-wie. W mojej firmie po dyrektorach z poprzedniego rezymu ich nastepczynia zostala b.przewodniczaca KZ Solidarnosci. Dama, ktora wczesniej zalatwiala kartofle na zime i fajki na kg za stanu jaruzelskiego, po zaocznej maturze, ale z poparciem organizacji zwiazkowej na odpowiednim szczeblu. Ci z niedobitkow ktorych spotkalem w firmie wspomnienie o niej skwitowali bluzgiem.
Mialem swego rodzaju satysfakcje bo ostrzegalem kolezenstwo, zeby jako ZZawodowy nie zastepowali KW PZPR, bo marnie na tym wyjda. Acha! moja byla kolezanka solidarnosciowa jest juz na ...emeryturze liczonej od dyrektorskiej pensji
To tak i ku pamieci Karola i Eli mi sie napisalo. Przy okazji wspominania cwaniakow i sukcesow.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #273  
Nieprzeczytane 16-09-2010, 08:40
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Eeee-P luto , to wlasnie Ci cwaniacy- jakoś madrzy i malo sprytni , ale dla ktorych idealy byly wazne- zostali daleko w tyle. Znam to, bo trochę siedzialam w tym tyglu. Zal tylko wielki, ze się zostało w tym kraju- gdzie - tak mysle za 2-3 pokolenia bedzie demokracja- a moze ktos wymysli cos rozsadniejszego. Na razie widzę ciemno....Byla euforia, radosc- ale ma racje Karol, ze jakos tak szybko te radosc ugaszono-zaczelo się normalne polskie piekiełko...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #274  
Nieprzeczytane 18-09-2010, 08:54
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
Domyślnie Pozdrowienia

Serdecznie pozdrawiam z pieknej Pragi
Jestem juz po Karlowych Warach i Hredczanach.
Wiecej potem, bo czasu nie ma
Jest cudnie...pod kazdym wygledem
ps. hotelowa klawiatura jakas czeska czy niemiecka - litery poprzestawiane...paaa...
__________________
You never have this day again...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #275  
Nieprzeczytane 18-09-2010, 10:22
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Dziękujemy Desty. Praga jest naprawdę piekna. na cmentarzu zydowskim leży Franz Kafka. pamiętaj o Hrabalu- przewodnicy sa wzruszeni, że znamy ich pisarzy. W dawnej dzielnicy zydowskiej podobno ulepiono Golema, podobno...Zwroc uwagę na pewne podobienstwo Pragi go Budapesztu...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #276  
Nieprzeczytane 18-09-2010, 10:29
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 598
Domyślnie

[quote=babciela]
Cytat:
Eeee-P luto , to wlasnie Ci cwaniacy- jakoś madrzy i malo sprytni , ale dla ktorych idealy byly wazne- zostali daleko w tyle.
Elu! Ci cwaniacy to byli tacy sami cwaniacy, jakich ogladasz dzisial przy okazji spedu u Sniadka. Z nim wlacznie.
Cytat:
Na razie widzę ciemno....Byla euforia, radosc- ale ma racje Karol, ze jakos tak szybko te radosc ugaszono-zaczelo się normalne polskie piekiełko...
Nikt niczego nie ugasil. Euforia sie skonczyla i zaczelo sie normalne zycie za wlasne. I na wlasny rachunek.
Ciekawy jestem czego sie spodziewalas wtedy. W 89 roku?
Ze cos sie stanie kiedy zniknie Ruski i komuch?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Syndrom przemijania luba Menopauza/Andropauza 169 28-12-2021 10:18
Syndrom Chorego Budynku – dolegliwości wywołane niedostateczną wentylacją - komentarze Wieslaw_ww Ogólny 2 12-09-2009 08:27
Syndrom pustego gniazda czyli jak odnaleźć się w opustoszałym domu - komentarze senior A.P. Ogólny 7 28-07-2009 14:47

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:42.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.