menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Zdrowie > Choroby, badania, terapie
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 09-08-2019, 21:53
senior66 senior66 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Posty: 275
Domyślnie Uratowany przez arnikę


otrzymuję informacje Poczty Zdowia :

Uratowany przez arnikę!
Szanowny Czytelniku, Zdrowia życzę,Jean-Marc Dupuis
jakiś czas temu spędziłem wspaniały weekend narciarstwa alpejskiego wśród szczytów wokół Chamonix (na zdjęciu poniżej, Wasz Oddany Sługa, podbijający iglicę Tour).
Niestety wyprawa skończyła się dla mnie kiepsko, ponieważ skręciłem sobie kolano, kiedy narta zaklinowała mi się w korzeniach na trasie do miasteczka Trient, po zjechaniu ponad 2 000 metrów w głębokim śniegu!

Krótko mówiąc, zostałem unieruchomiony i sezon narciarski dla mnie się skończył. Ale dzięki temu miałem okazję na nowo wypróbować wszystkie zalety… arniki.
I raz jeszcze, mogę tylko zakrzyknąć: „Wow!”
Zdaniem doktora Jean-François Ferrieu, homeopaty, arnika to roślina, którą należy:
stosować systematycznie po urazie czy bólu, i fizycznym (upadek, uderzenie, operacja, poród itd.), i psychicznym (ciężkie wydarzenia w życiu itp.). Leczy wszystkie dolegliwości bólowe w mięśniach, kiedy tylko mamy charakterystyczne wrażenie doznania kontuzji, zakwasów lub ogólnego potłuczenia1.
Tyle, jeśli chodzi o wykorzystanie arniki w homeopatii, to jest w dawkach śladowych.
Ale arnikę stosuje się również w klasycznej fitoterapii, czyli ziołolecznictwie – i tę opcję wybrałem.
Roślina, którą na pewno wykorzystasz
Wśród wszystkich tubek, tabletek i syropów kurzących się w domowych apteczkach arnika ma tę szczególną właściwość, że możesz być pewien regularnego z niej korzystania.
Młodzież potrzebuje jej po urazach podczas uprawiania sportu i innych form rekreacji; osoby w starszym wieku – przy bólach reumatycznych i do przyśpieszenia rekonwalescencji w razie upadku, złamania czy stłuczenia.
Działanie to zostało uznane przez niemiecką Komisję E (komisję utworzoną w 1978 r. przez rząd niemiecki mająca na celu ocenę skuteczności tradycyjnych środków leczniczych) oraz przez ESCOP (organizację mającą na celu harmonizację stanu prawnego dotyczącego leków pochodzenia roślinnego w całej Europie).
Skuteczna na dolegliwości bólowe, w tym związane z zapaleniem stawów i chorobą zwyrodnieniową stawów
We wszelkich dolegliwościach bólowych (między innymi przy kontuzjach, skręceniach, przesunięciach) – i mięśniowych, i stawowych – arnika przychodzi z pomocą.
Stosowanie żelu z arniką dwa razy dziennie przez trzy tygodnie pozwala znacząco zmniejszyć ból w stawach i sztywność mięśni w przypadku zapalenia stawów dłoni i kolan. Jest równie skuteczna co ibuprofen, bez niepożądanych skutków ubocznych2.
Żel z arniką okazuje się również skuteczny na uśmierzenie dolegliwości bólowych i zwiększenie mobilności kolan3 i dłoni4 w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów. Tu także wykazuje skuteczność równą skuteczności ibuprofenu.
Arnika pomaga również na bóle mięśni, stłuczenia (siniaki) i niewydolność żylną. Jej korzystne działanie na krążenie tłumaczy, dlaczego przyśpiesza proces zdrowienia.
Ogólnie rzecz biorąc, arnika dobrze zadziała na wszystkie dolegliwości bólowe i problemy ze stawami, mięśniami czy żyłami. Tak dzieje się na przykład:
w zespole cieśni nadgarstka, charakteryzującym się odrętwieniem palców i nadgarstka u osób, które długo wykonują powtarzające się ruchy nadgarstka,
a także przy retinopatii cukrzycowej,
zaburzeniach wzroku związanych z niewłaściwym krążeniem krwi w siatkówce osób chorych na cukrzycę,
a także w przypadku wszelkich dolegliwości bólowych następujących po zabiegu chirurgicznym, jeśli nastąpiło przecięcie tkanek.
Moja nalewka z arniki
W mojej apteczce domowej mam 100 ml butelkę nalewki z arniki marki Weleda (medycyna antropozoficzna).
Nie robię jej sam, gdyż arnika ma taką moc, że padła ofiarą nadmiernego zbieractwa. Obecnie została objęta konwencją waszyngtońską dotyczącą ochrony gatunków (1981 r.) i w Alpach zakazano jej zbierania. Surowiec pochodzi zatem z dzikiego zbieractwa w krajach dawnej Jugosławii, w Hiszpanii i we Włoszech.
Nalewki z arniki używaj następująco:
rozpuść łyżkę 30% nalewki z arniki w 250 ml wody,
a następnie stosuj zewnętrznie, przykładając kompresy w bolących miejscach trzy do czterech razy dziennie.
W handlu dostępne są także maści i żele z arniką: wydają się być skuteczniejsze, zwłaszcza kiedy masz do czynienia z dziećmi. Ale są dużo droższe w stosunku do zawartości substancji aktywnej.
Dlatego wolę stosować nalewkę.
Wytwarzanie nalewki z arniki
W rozumieniu ziołolecznictwa nalewkę otrzymuje się, macerując roślinę w spirytusie. Do płynu przenikają wówczas aktywne składniki rośliny. Potem następuje filtracja, aby pozostał tylko płyn.
Ogólnie rzecz biorąc, nalewki wytwarza się w ciemnych pomieszczeniach, zaś okres maceracji wynosi trzy tygodnie. Ale w przypadku arniki, wręcz przeciwnie, mieszaninę wystawia się na słońce, zaś do filtrowania przystępuje się zaledwie po 24 godzinach.
W kontakcie ze światłem słonecznym arnika rozwija szczególne i nieco tajemnicze właściwości, o których za chwilę.
Tajemnicze związki arniki ze słońcem
Arnika należy do wielkiej rodziny roślin astrowatych. Aster oznacza po łacinie „gwiazda”, zaś, jak każdy wie, najważniejszą dla Ziemi gwiazdą jest Słońce.
Ale podczas, gdy astrowate występują we wszystkich kolorach (sałata i topinambur także należą do astrowatych!), szczególną właściwością arniki jest jej ciepła żółtopomarańczowa barwa, bardzo bliska barwie słońca.
W języku francuskim roślina nosi swoją nazwę łacińską, i choć etymologia nie jest tutaj do końca pewna, to prawdopodobnie ma ona ten sam źródłosłów, co słowo „uprząż”, które odwołuje się do pojęcia ochrony.
Tymczasem w Niemczech, kraju podmokłych i ubogich gleb dawnej Germanii, do których arnika ma szczególną słabość, jej nazwa brzmi Wolfstöterin, czyli „zabijająca wilki”.
Nie widzimy tu żadnego związku ze słońcem, dopóki nie przypomnimy sobie starego germańskiego mitu o wilku Hati, który nieustraszenie ścigał Słońce na swoim wozie i który w końcu je połknął, tak jak i Księżyc, na końcu czasów5. Wilk próbuje okryć ciemnością wszystko to, co jest w nas słoneczne. I to właśnie tutaj arnika, „zabijająca wilki”, wkracza do akcji, żeby nas bronić i pozwolić słońcu świecić.
A zatem stosowanie arniki to nie tylko stosowanie rośliny, której skuteczność, równa skuteczności leków syntetycznych, została dowiedziona w badaniach klinicznych. To także otwieranie drzwi na możliwość jej bardziej tajemniczego i głębszego działania zarówno na dolegliwości bólowe, jak i ogólnie na nasze życie.
Następstwa mojego wypadku
Arnikę należy zastosować natychmiast po urazie lub pojawieniu się bólu, pod warunkiem, że nie ma otwartej rany.
Tak zrobiłem. Oczywiście, wtedy jeszcze nie wiedziałem, co dokładnie mi się stało. Skręciłem kolano, bardzo mnie bolało, miałem wrażenie, że usłyszałem charakterystyczny odgłos zrywającego się więzadła.
A mimo to udawało mi się stać, a kolano nie uciekało. Co więcej, kolano nie spuchło, więc nie przemawiało to za zerwaniem więzadeł.
I rzeczywiście, po kilku dniach odpoczynku i stosowania arniki ból zmniejszył się i mogłem stanąć na nogi. Uświadomiłem sobie wówczas, że nie udawało mi się całkowicie wyprostować nogi. Tego rodzaju blokada jest charakterystyczna dla uszkodzonej łąkotki.
Łąkotka to swego rodzaju podkowa z chrząstki, w której zatrzymuje się kość udowa. Kość ta ma dwie głowy, istnieją zatem dwie łąkotki: wewnętrzna i zewnętrzna.
Uszkodzona łąkotka sprawia ból, zaś staw kolanowy słabiej „chodzi”. Obecnie zaleca się w takich przypadkach przeprowadzenie „artroskopii”, czyli drobnego zabiegu chirurgicznego polegającego na wyrównaniu łąkotki, co ułatwi ruch stawu i pozbędzie uporczywego bólu.
Ale ja spróbuję zastosować moje środki naturalne. Walczę ze stanem zapalnym, z bólem i odżywiam moją tkankę chrzęstną, stosując preparat Articulations marki Cell’Innov oraz Artilčge marki Ollisciences (preparaty dostępne we Francji). Tym samym dostarczam mojej łąkotce mnóstwo siarki, mając nadzieję, że dojdzie do siebie.
Z dnia na dzień mobilność ulega poprawie, bóle ustępują, ale jeszcze mi bardzo daleko do powrotu na narty…
Jeśli nic się nie zmieni, jeśli nie będzie poprawy, to być może pójdę podyskutować z jakimś chirurgiem… Ale póki co stosuję: moją arnikę, moje suplementy i dobry masaż co wieczór!
Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis
********************
. Przejdź tutaj
********************
Źródła:
1) Arnica Montana. http://www.passeportsante.net/fr/Solutions/Medicaments
Homeopathiques/Fiche.aspx?doc=medicament-homeopathique-
arnica-montana
2) Knuesel O., Weber M. & Suter A. ŤArnica montana gel in
osteoarthritis of the knee: an open, multicenter clinical trialť.
Adv.Ther., 2002; 19 : 209-218. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12539881
Widrig R., Suter A., Saller R. et al., ŤChoosing between NSAID and
arnica for topical treatment of hand osteoarthritis in a randomised,
double-blind studyť. J. Rheumatol. Int., 2007; 27 : 585-591. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2880214/
3) Knuesel O., Weber M. et al. ŤArnica montana gel in
osteoarthritis of the knee: an open, multicenter clinical trialť.
Adv. Ther., 2002 Sept.-Oct.;19 (5): 209-218. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12539881
4) Widrig R., Suter A. et al. ŤChoosing between NSAID and
arnica for topical treatment of hand osteoarthritis in a randomised,
double-blind studyť. J. Rheumatol. Int., 2007 Apr.; 27 (6): 585-591. https://www.zora.uzh.ch/id/eprint/15..._NL_155950.pdf
Étude mentionnée dans: European Scientific Cooperative on
Phytotherapy (Ed.). Arnicae flos, ESCOP Monographs
on the Medicinal Uses of Plants Drugs. Centre for Complementary
Health Studies, Université d’Exeter, Grande-Bretagne, 1997. https://gazetagazeta.com/2017/08/ura...-przez-arnike/
5) Hati.
---
__________________
wolność to świadomość ograniczeń

Ostatnio edytowane przez senior66 : 09-08-2019 o 22:02.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 12-08-2019, 09:57
Jan3221 Jan3221 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Aug 2019
Miasto: warszawa
Posty: 3
Domyślnie

Może ktoś mi zrobić skrót tego całego opowiadania.Na pewno wtedy było by bardzo dobrze.

____________________________________
FMC Centrum Medyczne Łódź
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:46.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.