menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1881  
Nieprzeczytane 12-10-2015, 00:31
~gość: maja59.'s Avatar
~gość: maja59.
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lila
Ach nie, źle zrozumiałaś.
To tylko wyjątek z postu z innego działu.
Wszystko przepadło
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1882  
Nieprzeczytane 16-10-2015, 21:43
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Jarosławie, pozwolisz na zacytowanie Twojego wpisu (choćby fragmentów) i odpowiedź w blogu? Nie chcę zabierać miejsca na forum, coś za długaśka odpowiedź się pisze... temat rzeka. A i o wątku wolę nie pamiętać.
Bardzo mi odpowiada ten sposób odpowiedzi, bo tutaj ma to niewiele wspólnego z tematem.

Mam w związku z tym pytanie.

Ortodoksyjny islam dzieli się na 3 główne odłamy: sunnicki, szyicki i charydżycki. Obecnie ISS jest następnym odłamem nie uznającym tych trzech i ich zwalczający. Są jeszcze Talibowie chyba najbardziej ortodoksyjni, którzy wprowadzili nie tylko surowe prawo islamskie – szariat, ale zlikwidowali też wszelkie przejawy kulturowych wpływów cywilizacji. I pomimo, że władzę talibów obaliła amerykańska interwencja to ich całkowicie nie rozgromili.

Czy mogła być odpowiedzieć Oczywiście na blogu czym się te odłamy różnią skoro wszyscy uznają Mahometa za twórcę islamu a jednak się zwalczają. Ja już nie mówię, że podobno islam ma wspólne korzenie z judaizmem i chrześcijaństwem.

Aby mi było łatwiej zrozumieć te zawiłości zapytam czy te odłamy islamu można porównać do odłamów w naszej religii to znaczy Kościoła prawosławnego, Kościołów protestanckich i anglikańskich, greckich i najbardziej oddalonego odłamu luteranów.

W końcu jak mamy mieć gości wypada coś wiedzieć o ich religii aby nie strzelić gafy i nie podać golonki czy salcesonu i nie powiedzieć przy tym Salam alejkum.

Z góry dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojego pytania na blogu.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw

Ostatnio edytowane przez Jarosław II : 16-10-2015 o 21:56.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1883  
Nieprzeczytane 17-10-2015, 12:22
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Natrafiłam na bardzo ciekawy wywiad z prof.Hubertusem Młynarskim -Kościół to perwersja-. Warto poznać różne opinie na temat religii.
Prof. stwierdza m.in. , że katolicyzm jest najbardziej niemoralną religią w całej historii ludzkości.Kościół to perwersja | eioba.pl
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1884  
Nieprzeczytane 28-10-2015, 13:24
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Przepraszam, o chwilę spokoju proszę – nie jest to próba reaktywacji wątku. Jeszcze nie mogę/nie chcę o nim pamiętać. Wpis banalny, zgodny z kalendarzem, temat powtarzający się cyklicznie.

Halloween. Przyjęty entuzjastycznie przez część młodzieży dopatrującej się w nim nowości i zabawy a niechętnie przez starsze pokolenia wytykające obcość tradycji a nawet praktyki z pogranicza satanizmu. Do napisania skłoniła mnie informacja:
"Łódzki Kościół chce odciągnąć młodzież od przebierania się w Halloween. 31 października w parafii św. Mateusza odbędzie się wspólna modlitwa w intencji znalezienia dobrego małżonka i wspólne oglądanie filmu „Demony seksu” z nagraniami z egzorcyzmów."
http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/l...t,t,id,tm.html
Dla kilkulatków, w przedziale wiekowym - powiedzmy 7-12 lat... modlitwa o dobre małżeństwo, demony seksu i egzorcyzmy muszą być fascynujące, z naciskiem na 'muszą'. Z drugiej strony, niech się dzieć uczy, czym skorupka za młodu etc... Decyzja jak i czego uczyć potomstwo i tak należy do rodziców. W kwestii tradycji, oczywiście.

Halloween jako nowość przywieziona zza oceanu? Niekoniecznie. Stamtąd dotarła jej zabawowa forma, sama tradycja wywodzi się z wierzeń celtyckich, w których Samhain był tylko 'końcem lata' a nie mrocznym bóstwem. Przyznam się, że podczas czytania podobnych skojarzeń lekko się dziwię. Wydaje mi się, że idą o krok za daleko. To tak jakby przypisywać oddawanie hołdu/czci jakiejkolwiek stronie mocy zabawie sylwestrowej... której początki wzięły się z radości papieża Sylwestra II... spowodowanej uniknięciem końca świata w roku tysięcznym naszej ery. Papieska zasługa w tym uniknięciu żadna, radość ogromna, świat istnieje, tradycja przetrwała bez negatywnych skojarzeń.

Równie często jak Halloween podnoszona jest słowiańska tradycja Dziadów Jesiennych. Mocno zapomniana, aczkolwiek przypominana coraz częściej przez rodzimowierców a także zawiązujące się grupy/towarzystwa słowiańskie. Chyba niepotrzebnie przypominam, iż słowiańskie Dziady nie były świętem ponurym. Ogniska na kurhanach, śpiewy i tańce (forma słowiańskiej modlitwy), cmentarne uczty podczas których żywi dzielili się jadłem i napitkiem z umarłymi, nawiązywali kontakt - cokolwiek by to nie znaczyło. Granica pomiędzy Jawią a Nawią stawała się cieniutka... na co dzień nadal wyraźna; cmentarzyska poza granicami osad, dwa odrębne światy.

Trzecią tradycję (licząc chronologicznie i stawiając Celtów na równi czasowej ze Słowianami) stworzyło chrześcijaństwo. Dwudniową: Wszystkich Świętych i Zaduszki. W zagonionych czasach świętujemy jednodniowo.

I nie byłoby potrzeby pisania na temat, gdyż jest on zdarty jak stara płyta, powtarzany w każdym roku. W każdym roku jest tyleż samo potępienia ile tolerancji, świętując jedno najczęściej potępiamy drugie. Krzyczymy o tradycjach chrześcijańskich zapominając o słowiańskich... kilka tysięcy lat starszych, czego dowodem są dziesięcioletnie badania genetyczne(*) prof. Grzybowskiego, genetyka nie archeologa. Nauki ścisłe są sprawdzalne, nie ma miejsca na dowolność. Jeśli prof. udowodnił ciągłość genetyczną Słowian żyjących nad Wisłą około roku 5 000 p.n.e. a właściwie od zawsze ('zgodność wyników badań Y-DNA - męskiego oraz badania Mta-DNA – matczynego') z populacją dzisiejszą... chylę czoła i przyjmuję do wiadomości (będę szukać następnych odkryć i dyskusji naukowców później, w wolniejszym czasie).

Pytanie (retoryczne jak najbardziej) jakim chcę się podzielić z forum: czy należy dyskredytować stare lub obce tradycje, odsuwać je w niebyt i potępienie, czy mówić o nich otwarcie i szczerze, bez dopisywania mrocznych legend? W końcu formę i czas świętowania wybierzemy sami. A pamięć, jej okazywanie i ciągłość pokoleń są ważne dla wszystkich, bez względu na rasę, płeć, kulturę, wyznawaną religię lub jej brak. Niezbywalny przywilej człowieczy.

(*) - materiały do odszukania w sieci.

Pozdrawiam miło sorkując za gadulstwo. Skrypt przyjął wpis, więc nie przekroczyłam dozwolonej ilości znaków i co więcej, post nie pretenduje do roli felietonu, za cienki na ten gatunek. Czytanie nieobowiązkowe – kto nie czyta, czasu nie traci.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1885  
Nieprzeczytane 28-10-2015, 13:50
~gość: maja59.'s Avatar
~gość: maja59.
 
Posty: n/a
Domyślnie

Miało być o Dziadach ale będzie o Weselu, jedno i drugie w listopadowym mroku. Obrzędy słowiańskie, wieczerza na grobach wspólnie ze zmarłymi i nadchodzące duchy. Do nas też przybywają, czasem chochoły i oby tylko wicher wiał, bardzo mocno.
Dziękuję ostatku
Chochoł
Kto mnie wołał
czego chciał ?
zebrałem się,
w com ta miał:
jestem, jestem
na Wesele,
przyjedzie tu
gości wiele,
żeby ino wicher wiał.
St. Wyspiański
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1886  
Nieprzeczytane 03-11-2015, 00:32
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

To może być ostatnie dozwolona dyskusja w Polsce na temat
Halloween. http://wirtualnezory.pl/index.php/ct...p%C5%82ywem%22
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1887  
Nieprzeczytane 04-11-2015, 17:18
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Słowiańszczyzna zawsze miała bliskie kontakty z zaświatami i duchami. Być może powodem tegoż był brak piekła w wierzeniach i religii. Diabeł/Szatan był nieobecny, nie straszył, nie czyhał na żywych i umarłych; co nie znaczy, że nie było żadnych strachów. Od wracających na ziemię dusz oczekiwano pomocy, opieki i dobrej rady. Starano się je pozyskać. Nie mniej ważna była 'ciągłość pokoleń'. Pamięć.
Mickiewiczowskie 'Dziady' są pomieszaniem chrześcijaństwa i starego obrzędu... choć nie bardzo wiemy jak ten obrzęd pierwotnie wyglądał na pewno nie było w nim nieznanych przecież odniesień katolickich. Słowianie świętowali cztery razy w roku (niektórzy badacze mówią, że sześć). Prawosławie do dziś oddaje pamięć zmarłym w Gody Jare a więc wiosną. W naszej kulturze, dzięki chrześcijaństwu w odmianie rzymsko-katolickiej, tradycja przetrwała w Zaduszkach i wieczerzy wigilijnej.

Czy jest to ostatnia dyskusja? Chyba tak, do przyszłego roku. W stosownej porze temat wróci; jawnie lub w podziemiu. Znów będą strachy i przestrogi. Największym straszakiem będzie oswajanie śmierci... jakbyśmy misterium umierania niewystarczająco zepchnęli na margines. Nawet słowa suplikacji: ''od nagłej a niepodzianej śmierci zachowaj nas Panie'' nic nie znaczą a dla wielu z nas są dobrym życzeniem. Drugim straszakiem będzie opętanie. Choć od kiedy Templariusze przywieźli wiedzę o chorobach psychicznych (ze znienawidzonych krajów arabskich!) opętań jest jakby mniej i dają się zaleczyć/złagodzić jeśli nie wyleczyć.

Każdy powód do zdyskredytowania obcych kulturowo świąt jest dobry... pod warunkiem, że znamy własne, i że umiemy się na nich oprzeć. Jeśli nie, młodzież stwierdzi: 'strachy na Lachy' i poleci straszyć przebraniem bez refleksji i znajomości tematu. Najmłodsi poboją się za darmoszkę. Nie wiem czy siedmiolatek lub młodszy dzieć (edukacja religijna od przedszkola) rozumie ideę piekła czy wiecznego życia po życiu - psychologia twierdzi, że zrozumienie śmierci następuje w wieku 8-12 lat. Na pewno zna i czuje strach, instynkt pierwotny. Dodatkowo jest rozdarty pomiędzy strachem przed świętem a jego uznaniem jako zabawowe. Strach przed 'złą' zabawą rozszerza się na opętanie, piekło, potępienie wieczne nie tylko własne także rodziców i bliskich. Myślę, że sprawiedliwszy jest judaizm. Za grzechy małolata odpowiedzialność ponosi rodzic. Bar Micwa (w przypadku dziewcząt - Bat Micwa i to nie we wszystkich odłamach) jest granicą; trzynaście lat i jeden dzień. Od tej chwili chłopiec wkracza w dorosłość, jest w stanie rozumieć i przestrzegać Prawa Mojżeszowe, ponosić odpowiedzialność wobec JHWH i ludzi. Ojciec zostaje zwolniony z dźwigania grzechów syna, za co dziękuje podczas uroczystości w synagodze. Katolicyzm (często) strachem wymusza posłuszeństwo, od kołyski.

Dla ścisłości Halloween jest mi doskonale obojętny, z dynią nie będę latać aczkolwiek 'lataczy' cukierkiem potraktuję, bez komentarza. Dawne kultury agrarne (a tylko takie były) opierały się na kalendarzu i porach roku. Nasza prastara nie była wyjątkiem. Chrześcijaństwo też się nie oparło. Dwa główne święta: Wielkanoc i Boże Narodzenie wyznacza cykl kalendarzowy, księżycowo-słoneczny. Pierwsze: przesilenie wiosenne, pełnia Księżyca, pierwsza niedziela po. Drugie: przesilenie zimowe, wzrastające Słońce. Odpowiednio: Jare Gody i Szczodre Gody.

Religiom ciągle jest blisko do siebie choć staramy się tego nie widzieć... zajęci tworzeniem podziałów i budowaniem murów.

Do następnych świąt lub innej okazji...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1888  
Nieprzeczytane 05-11-2015, 11:34
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Słowiańszczyzna zawsze miała bliskie kontakty z zaświatami i duchami. Być może powodem tegoż był brak piekła w wierzeniach i religii. Diabeł/Szatan był nieobecny, nie straszył, nie czyhał na żywych i umarłych; co nie znaczy, że nie było żadnych strachów. Od wracających na ziemię dusz oczekiwano pomocy, opieki i dobrej rady. Starano się je pozyskać. Nie mniej ważna była 'ciągłość pokoleń'. Pamięć.

Czy jest to ostatnia dyskusja? Chyba tak, do przyszłego roku. W stosownej porze temat wróci; jawnie lub w podziemiu.

Do następnych świąt lub innej okazji...

Ostatku, jesteś tu jedyną piszącą o naszych polsko-słowiańskich obyczajach i wierzeniach. Ale większość rodaków odeszła od naszych kulturowych korzeni. Obcym hołdują. To jest nie tylko przykre, ale i bardzo kosztowne. Zdrajców Ci u nas nadmiar.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1889  
Nieprzeczytane 13-12-2015, 11:15
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Jak to się stało, że radykalny islam stał się taki popularny?

wiecej:

http://www.klub.senior.pl/moje/Mar-B......,21687.html
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1890  
Nieprzeczytane 15-12-2015, 12:44
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 003
Domyślnie

Jak wyglądała twarz Jezusa?
http://natemat.pl/165309,nie-mial-ja...a-twarz-jezusa
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1891  
Nieprzeczytane 23-12-2015, 14:02
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Nadzieja... Narodziny Światła Świata... Narodziny Mocy...

I niech odrobinka Mocy spłynie na nas (egoistycznie sobie też dobrze życzę), stanie się dobrem, radosnym spokojem i zostanie jak najdłużej... niekalendarzowa wiosna w zazłoconym sercu, niezależna od pory roku i wieku... więc także w grudniu, w pierwszym i setnym roku życia... Pozwólmy szczęściu przyjść do nas. Nie zamykajmy drzwi.

Ta jedna jedyna choinka rozświetliła się wyłącznie dla nas; dla sąsiada, dla Ciebie, dla mnie, dla przybysza z obcych stron, biednego, bogatego, ateisty, chrześcijanina... Za mało światła? Spójrzmy w nocne niebo. Nad głową świeci najpiękniejsza choinka Wszechświata - Droga Mleczna. Jesteśmy Jego częścią. Dołóżmy więc naszą radość i uśmiech do wspólnego świętowania. Uwierzmy, że przez to świat stanie się lepszy i wtedy (może! lub na pewno!) takim będzie.

DOBRYCH ŚWIĄT.
fota z sieci.
Więcej tutaj: http://www.klub.senior.pl/moje/ostat......,21701.html
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1892  
Nieprzeczytane 27-12-2015, 20:28
wesolysenior wesolysenior jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jul 2015
Posty: 274
Domyślnie

jak tam po Świętach? Pojedzeni? Wypoczęci?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1893  
Nieprzeczytane 04-09-2016, 14:08
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Ostatku, jesteś tu jedyną piszącą o naszych polsko-słowiańskich obyczajach i wierzeniach. Ale większość rodaków odeszła od naszych kulturowych korzeni. Obcym hołdują. To jest nie tylko przykre, ale i bardzo kosztowne. Zdrajców Ci u nas nadmiar.

Wpis w listopada 2015 roku. Pozwole sobie dodac z calym respektem do naszych polsko-slowianskich obyczajow i wierzen, ze rowniez kultura chrzescjansko - zydowska byla czescia naszych obyczajow. Nie nalezy o tym zapominac, choc czesto dialog pomiedzy tymi dwiema religiami nie jest latwy.

W tym roku mija dziesiec lat od smierci rabina, prof. Michaela Signera, ktory byl jednym z laureatow tytulu “Czlowieka Pojednania” nadawanego przez Polska Rade Chrzescjan i Zydow. Tytul ten przyznawany jest osobom, ktore sa w tym dialogu szczegolnie zasluzone, poprzez ich wyjatkowy wklad do zblizenia, lepszego zrozumienia oraz pojednania chrzescjan i zydow.

Cytat:
Rabin prof. Michael Signer to jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli żydowskich. Od wielu lat prowadzi działalność naukową i wychowawczą na katolickim uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych. Jest specjalistą w zakresie średniowiecznej egzegezy biblijnej i autorem licznych prac na temat stosunków tych dwóch religii w wiekach średnich. Prowadzi m.in. kursy biblijne także dla duchownych katolickich oraz seminaria dla żydów i chrześcijan w Ameryce, Niemczech i Polsce. Jako naukowiec zajmuje się również ideą mesjanizmu w religii żydowskiej i jej odniesieniem do Osoby Jezusa Chrystusa. Mówi się o nim jako o człowieku budującym mosty pomiędzy chrześcijanami a żydami. W jego przekonaniu "żydzi i chrześcijanie mogą i powinni razem tworzyć dobro, razem pracować dla pokoju i sprawiedliwości, a współpraca i dialog nie osłabią ani żydostwa, ani chrześcijaństwa".
https://www.przewodnik-katolicki.pl/...log-czy-dialog

Rabin M.Signer byl wspolorganizatorem seminarium chrzescjansko-zydowskiego dla studentow teologii i szkol rabinicznych z Polski, Niemiec i Stanow Zjednoczonych.

Cytat:
Był jednym z czterech autorów deklaracji rabinów na temat chrześcijaństwa, słynnego Dabru Emet, które ukazało się zaledwie trzy lata wcześniej, w 2000 r.. Deklarację współtworzył po latach zaangażowania w dialog chrześcijańsko-żydowski, wspólnych dni skupienia, formacyjnych spotkań seminarzystów i studentów rabinicznych, dialogów księży z rabinami. Zainteresowanie średniowieczną interpretacją Pisma Świętego pchnęło go jako młodego rabina do dalszych studiów, a te odbył w Toronto pod kierunkiem o. Leonarda Boyle OP.
Starał się stwarzać jak najwięcej okazji by chrześcijańscy i żydowscy teologowie musieli zaangażować się w dialog twarzą w twarz.
Podczas którejś z serii rozmów o dialogu chrześcijańsko-żydowski jako takim powiedział jakoś nagle i bardzo, bardzo poważnie, że przychodzą czasem w dialogu momenty wielkiej fascynacji tą drugą tradycją, ale żeby nigdy przenigdy nie przeszła mi przez myśl konwersja. Masz wiedzieć skąd przychodzisz, stamtąd czerpać.
Wiecej tutaj:
http://zydziiczarownice.blog.tygodnikpowszechny.pl/

Ciekawy komentarz Kasi, Siostry MB z Syjonu
http://zydziiczarownice.blog.tygodni...abin/#comments

Cytat:
R. Signer był człowiekiem który w czasie jednego spotkania mógł zmienić na zawsze twoje życie. To nasze krakowskie seminarium tak bardzo wpłynęło na moje życie, że stało się dużą częścią kim jestem i co teraz robię. Pamiętam również ja Ty, jego słowa o własnej tożsamości. Powiedział mi, że jeśli chcę być zaangażowana głęboko w dialog muszę wiedzieć kim jestem i mieć silną wiarę.

Po wizycie w KL Auschwitz Papieza Benedykta XVI rabin Michael udzielil wywiadu Zuzannie Radzik
Cytat:
"Nie potrafię wyobrazić sobie dyskusji między żydami i chrześcijanami, która nie zaczyna się od uważnej analizy przeszłości. Ale nie można na tym poprzestać. Musimy budować społeczeństwa, w których słabych broni się przed krzywdą. Naszym zadaniem jest kształtowanie naszych teologicznych punktów widzenia w sposób, który nie pozwala powtarzać błędów przeszłości".

Michael A. Signer /2006-06-23
Wiecej:
http://www.dialog.org/dialog_pl/singer-kazdy.html
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1894  
Nieprzeczytane 02-07-2021, 13:05
cwieta's Avatar
cwieta cwieta jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: poznań
Posty: 205
Domyślnie Modlitwa

Słowo Na Niedzielę
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1895  
Nieprzeczytane 02-07-2021, 14:02
Wróżbitka Wróżbitka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3 562
Domyślnie

Cytat:
Napisał cwieta
Słowo Na Niedzielę
To dzisiaj niedziela, nie wiedziałam, myślałam, że piątek.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1896  
Nieprzeczytane 02-07-2021, 14:27
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

W Judaizmie Szabat , dzień odpoczynku
Zapalanie świec : 2 July 2021 20:44
Szabat kończy się: 3 July 2021 21:46
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1897  
Nieprzeczytane 02-07-2021, 14:36
Wróżbitka Wróżbitka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3 562
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
W Judaizmie Szabat , dzień odpoczynku
Zapalanie świec : 2 July 2021 20:44
Szabat kończy się: 3 July 2021 21:46
Dziękuję Wacku
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Rozmowy lekkie, przyjemne i to, co nam na sercu leży. Krycha. Humor, zabawa 98416 07-11-2014 20:07
Rozmowy w saunie Scarlett Humor, zabawa 1516 27-11-2012 01:55

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:32.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.