menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 18-02-2010, 22:47
Matrix's Avatar
Matrix Matrix jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 1 106
Domyślnie

Dziś na Onecie:
http://www.onet.tv/masoni-a-sprawa-p...8,5,klip.html#

Warto poświęcić chwilę.
__________________
Nie wszystko co dozwolone - jest godziwe

http://www.klub.senior.pl/moje/Matrix/blog/

http://www.euroislam.pl/

Odpowiedź z Cytowaniem
  #22  
Nieprzeczytane 19-02-2010, 09:46
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał Matrix
Dziś na Onecie:
http://www.onet.tv/masoni-a-sprawa-p...8,5,klip.html#
Warto poświęcić chwilę.
Obejrzałam ten film, jest bardzo interesujący, dużo dowiedziałam się o masonerii. Dziękuję.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #23  
Nieprzeczytane 19-02-2010, 15:03
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

W zaleznosci od stopni wtajemniczenia (jest ich duzo) mozna wiedziec dokad "oswieceni" zmierzaja.

W Polsce mamy takich "polakow" z wysokimi masonskimi stopniami duzo,obowiazuje ich scisla tajemnica az do grobu.

Dopiero panu Bogu beda zdawac "relacje" z dzialalnosci w spiskach masonskich i za wszelkie "uciechy ciala i diabelskiego ducha" Pan Bog ich rozliczy !

Mysle,ze nasza "ostatek" jest "bez stopnia",ale oswiecona/oczytana napewno .
Warto ja czytac i wyciagac wnioski (wlasne).
Odpowiedź z Cytowaniem
  #24  
Nieprzeczytane 19-02-2010, 17:05
Matrix's Avatar
Matrix Matrix jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 1 106
Domyślnie

http://wyborcza.pl/1,75248,7579008,Masoni_chca_walczyc_o_swieckosc_Un ii_Europejskiej.html

A tu jest coś, co misie lubią najbardziej.Bardzo wskazana przeciwwaga. Pozdrawiam.
__________________
Nie wszystko co dozwolone - jest godziwe

http://www.klub.senior.pl/moje/Matrix/blog/

http://www.euroislam.pl/

Odpowiedź z Cytowaniem
  #25  
Nieprzeczytane 27-02-2010, 18:52
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła piszę, bo patrzeć nie mogę na marnację takiego wątku... sorry...

Samo słowo masoneria wywodzi się z języka angielskiego (Free masons), franc.- "franc-macon", niem. "Freimaurer", pol. "wolnomularz"; określano w ten sposób murarzy, kamieniarzy i budowniczych, którzy organizowali się w międzynarodowe cechy i pod przysięgą strzegli tajemnicy murarskiej. Powszechnie uważa się, że korzenie wolnomularstwa sięgają średniowiecza - XIV w., kiedy podupadająca loża budowniczych katedr katolickich (mularzy), zaczęła przyjmować do swego grona także nie-mularzy. Właśnie wtedy weszli w jej skład spadkobiercy dawnych templariuszy i alchemików (różokrzyżowcy), którzy zajmowali się propagowaniem gnozy (zbawienie przez wiedzę, a nie przez wiarę).

Różokrzyżowcy dodali do symboliki cechu mularzy symbole alchemiczne i gnostyckie.

Początkowo masoneria zorganizowana była w trzech stopniach wtajemniczenia: uczeń, czeladnik, mistrz. Z czasem, jednak zaczęły powstawać loże masońskie zorganizowane w wielostopniowe systemy wyższych wtajemniczeń np. Ryt* Szkocki Dawny i Uznany, Ryt Francuski Nowoczesny, Ryt York, Ryt Szwedzki, Ryt Memphis-Misraim etc.
(Ryt* - z łac. ritus "święty obyczaj" - system rytuałów. Ryty masońskie = odmiany w obrzędowości masonerii. Rytuały masońskie mają umacniać braterską więź, poczucie wspólnoty i tożsamości, a także wprowadzać odpowiednią podniosłą atmosferę sprzyjającą refleksji.)

I tak:

Ryt Szkocki składa się z 33 stopni. Dzielą się one na cztery części:

I. "Masoneria Niebieska"- symboliczna - od 1° do 3°.
1° Uczeń
2° Czeladnik
3° Mistrz

II. "Masoneria Czerwona"- kapitularna - od 4° do 18°.
4° Mistrz Tajny
5° Mistrz Doskonały
6° Sekretarz Tajny
7° Przełożony i Sędzia
8° Nadzorca Budowli
9° Wybrany z Dziewięciu
10° Wybrany z Piętnastu
11° Wzniosły Wybrany
12° Mistrz Budowniczy
13° Mason Królewskiego Sklepienia
14° Wybrany Doskonały
15° Rycerz Wschodu
16° Książę Jerozolimy
17° Rycerz Wschodu i Zachodu
18° Rycerz Różokrzyżowiec

III. "Masoneria Czarna"- filozoficzna - od 19° do 30°.
19° Wielki Kapłan
20° Wielki Mistrz Lóż Symbolicznych
21° Rycerz Pruski
22° Rycerz Królewskiego Topora
23° Urzędnik Przybytku
24° Książę Przybytku
25° Rycerz Miedzianego Węża
26° Książę Łaski
27° Rycerz Świątyni
28° Rycerz Słońca
29° Rycerz św. Andrzeja
30° Rycerz Kadosz

IV. "Masoneria Biała"- administracyjna - od 31° do 33°.
31° Wielki Inspektor Inkwizytor Komandor
32° Wzniosły Książę Królewskiej Tajemnicy
33° Suwerenny Wielki Inspektor Generalny

Pozostałe ryty wolnomularskie mają od 3 do 21 stopni wtajemniczenia.

Systemy wielostopniowe nie różnią się między sobą tak, że im więcej stopni, tym większe oświecenie i głębsze wejście w istotę masonerii. Ktoś, kto posiada 33 stopień w systemie RSDU nie musi być bardziej wtajemniczony niż ktoś, kto posiada stopień 7 w systemie francusko-nowoczesnym.

Tajemnica masońska obowiązuje w płaszczyźnie poziomej i pionowej: wobec profanów (tj. nie masonów) i pomiędzy kolejnymi stopniami wtajemniczenia wewnątrz masonerii.

Same zaś ryty wolnomularskie dzielą się na trzy podgrupy:

1. Ryty studiów filozoficznych; charakteryzują się niewielką ilością stopni,

2. Ryty tradycyjne; loże związane z "Rytem szkockim dawnym i uznanym",

3. Ryty kabalistyczne i mistyczne; związane z gnozą i różokrzyżowcami. Z tym rytem wiąże się Ryt Swedenborga i Ryt Iluminatów Chrześcijańskich.

Masoneria nie sprzeciwia się religii. Zaleca by każdy praktykował swoją własną religię Zapewnia też, że nie ma żadnej sprzeczności między nią a np. Kościołem. Głosi szacunek do przekonań religijnych i politycznych ludzi, uznaje autonomię osoby ludzkiej, wszystkich ludzi uważa za wolnych i równych niezależnie od rasy, narodowości lub religii. Regulaminy wewnętrzne, prawa i konstytucje masońskie zabraniają rozmawiania ze współbraćmi na tematy polityczne i religijne.

Prawa wolnomularskie i obrzędy wymagają, żeby każdy mason był człowiekiem cnotliwym, mogącym być wzorem dla innych, nie może ulegać błędom i zabobonom, winien być patriotą, osobą rzetelną i słowną. Wolnomularz winien być osobą szlachetną, pobożną, opanowaną, obrońcą uciśnionych i pokrzywdzonych.

Istnieje kilka podstawowych warunków które musi spełnić kandydat na wolnomularza:
1. posiadanie nieposzlakowanej opinii,
2. dostatecznych środków utrzymania,
3. wykształcenia pozwalającego zgłębiać nauki masońskie,
4. ukończenie 21 r. życia,
5. zamieszkiwanie od co najmniej pół roku w obszarze oddalonym 100 km od najbliższej loży.

Ostatni punkt nie jest chyba już wymagany. Przyjęcie do loży uzależnione jest od głosowania wszystkich obecnych i byłych masonów regularnych.

Cytat:
Napisał senior A.P.
Mysle,ze nasza "ostatek" jest "bez stopnia",ale oswiecona/oczytana napewno .
Warto ja czytac i wyciagac wnioski (wlasne).
Zawsze należy sprawdzać informacje, jeśli chce się je potraktować poważnie. Zwłaszcza te wyczytane na forach i w Wikipedii. Wnioski własne - to oczywiste.
Czy warto czytać moje posty? Decyzja do Forumowiczów należy. Faktem jest, że ja również odnoszę korzyści - porządkuję własną wiedzę (niekoniecznie bibliotekę - katalogu jak nie było tak nie ma), przypominam sobie mnóstwo szczegółów i informacji ongiś pominiętych; najważniejsze - tresuję szare komórki i nie pozwalam im na lenistwo. Pogimnastykuję się też czasami szukając na górnej półce tomiku w zielonej okładce, podczas kiedy książka ma okładki czarne i stoi na dolnej półce...

A to czy mam jakiś stopień (w rozumieniu: stopień masoński) czy też nie - niech pozostanie moją tajemnicą.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #26  
Nieprzeczytane 27-02-2010, 19:52
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Ostatku, zawsze podziwiam Cię za pracowitość i chęć wyjaśnienia (takim jak ja ) pewnych zagadnień. Z przyjemnością czytam Twoje posty i poszerzam swoje horyzonty, ale dyskutować jest mi trudniej., bo do dyskusji potrzebnych jest dwóch znawców. W ogóle biorę niewielki udział w dyskusjach KSC, ale każdego dnia zaglądam tu, więc pisz. Buszuje na blogach polityków, publicystów i innych. Tam się wyżywam. Serdecznie pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #27  
Nieprzeczytane 27-02-2010, 23:53
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

Ostatek - jestem zachwycony Twoją erudycją, uwielbiam ludzi którzy wiedzą, co mówią... Chapeaux bas!
Podpowiedz Adminowi, że jednak pisze się OPUS DEI a nie OPU DEI
Takie drobne niechlujstwo a o czymś świadczy....
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #28  
Nieprzeczytane 28-02-2010, 09:26
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stalin
Podpowiedz Adminowi, że jednak pisze się OPUS DEI a nie OPU DEI
Takie drobne niechlujstwo a o czymś świadczy....
Przyjacielu (tak wolę Cię tytułować) to nie było niechlujstwo, tylko nieuwaga, gdy zauważyłam błąd, natychmiast poprawiłam i wysłałam drugi post, jednocześnie poprosiłam admina aby usunął post z brakującą literką "s". Ubolewam , że admin usunął post prawidłowy, a zostawił z błędem. Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #29  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 00:08
iksigrek's Avatar
iksigrek iksigrek jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 845
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Przyjacielu (tak wolę Cię tytułować) to nie było niechlujstwo, tylko nieuwaga, gdy zauważyłam błąd, natychmiast poprawiłam i wysłałam drugi post, jednocześnie poprosiłam admina aby usunął post z brakującą literką "s". Ubolewam , że admin usunął post prawidłowy, a zostawił z błędem. Pozdrawiam

Cytat:
Napisał wankabor
Proszę o zlikwidowanie wątku "Masoneria i Opus Dei " post 436 g. 19,15, a pozostawić wątek z g, 19,17 ponieważ 2 razy puściłam ten sam wątek ,

Admin zrobił dokładnie to, o co prosiłaś i niczego nie przegapił.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #30  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 01:18
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła Filozofia masońska wg A. Nowickiego czyli ars regia - co znaczy - sztuka życia.

Jedni twierdzą, że filozofia masońska nie istnieje. Uzasadnienie:
- istotą masonerii nie jest zbiór poglądów, ale określona postawa przejawiająca się w praktycznym działaniu; chodzi o doskonalenie osobowości i świata, o humanizację stosunków między ludźmi;
- nie było i nie ma takiego systemu filozoficznego, którego wyznawanie byłoby dla masona obowiązujące;
- do masonerii należało wielu filozofów głoszących różne poglądy filozoficzne; akceptując ten stan rzeczy loże stawały się szkołami zgodnego współżycia osób różniących się od siebie narodowością, wyznaniem, przynależnością partyjną, pozycją społeczną i poglądami filozoficznymi.

Inni twierdzą, że filozofia masońska istnieje, argumentując:
- wielu filozofów należących do masonerii drukowało prace zawierające wykład celów; pracom takim często nadawano tytuł: filozofia masonerii;
- istnieje wspólne podłoże filozoficzne, które łączy osoby skupiające się w lożach - humanistyczne respektowanie praw człowieka i wyrastające z niego idee wolności, równości, braterstwa, demokracji, tolerancji, pokoju, zgodnego współżycia narodów;
- wiadomo, że oprócz istnienia w drukowanych książkach, filozofia istnieje także w praktyce; można podjąć próbę wydobycia jej z praktyki i przełożenia na słowa.

Poniżej najważniejsze zasady masońskie (wg Andrzeja Nowickiego - "Filozofia masonerii").

1. - Masoni dla samookreślenia się wybrali nazwę eksponującą budowanie jako czynność najlepiej charakteryzującą ich postawę wobec świata. Skupienie uwagi na działalności praktycznej, czyli na życiu, pracach, czynach i dziełach.

2. - Na pytanie, czy świat, w którym żyjemy jest światem skończonym czy nieskończonym, mason daje trzecią odpowiedź: świat, który nas otacza, jest światem niedokończonym; światem, który nie jest jeszcze taki, jakim być powinien, ale czeka na tych, co potrafią podjąć zadanie współtworzenia go i doskonalenia. Mason to człowiek, który ujmuje świat w aspekcie jego możliwości bycia innym niż jest w tej chwili, a więc w aspekcie konieczności własnego wkładu w doskonalenie świata.

3. - Nazwa "wolny mularz" (free mason) zwiera dwa istotne elementy. Jeden eksponuje szacunek dla pracy, która wytwarza coś trwałego, pięknego i pożytecznego, nadając życiu ludzkiemu godność i sens. Drugi element, eksponujący wolność, oznacza walkę o prawa człowieka, o demokrację, przeciwko systemom totalitarnym.

4. - Równocześnie z terminem "free mason" wszedł w pierwszych latach XVIII wieku do społecznego obiegu termin "free thinker" czyli wolnomyśliciel. Wolność myśli, wolność sumienia, wolność słowa, wolność druku zawsze zajmowały jedno z naczelnych miejsc wśród tego, o co wolnomularze walczyli. Bliski związek obu terminów sprawił, że w odbiorze społecznym mason oznacza przede wszystkim człowieka wolnego od przesądów, oświeconego, wroga obskurantyzmu, ciemnoty, wstecznictwa.
Idea "świata niedokończonego" odnosi się także do filozofii, w której i wokół której jest przestrzeń dla twórczej aktywności kolejnych pokoleń.

5. - "Wielki Budowniczy Wszechświata" - terminu tego nie należy utożsamiać z Bogiem wielkich religii monoteistycznych, który działa przez swoich ziemskich przedstawicieli i w którego imieniu toczone były wojny religijne, prześladowano heretyków, palono książki, skazywano na śmierć. Współczesny klerykalizm i fundamentalizm również stanowią zagrożenie dla wolności, demokracji, kultury.
Masoneria nie zamyka lóż przed osobami wierzącymi, którzy mogą interpretować symbol Wielkiego Architekta w sposób zgodny z zasadami własnej religii.

6. - Naczelną wartością dla masonów jest tworzony przez ludzi i dla ludzi świat cudownych dzieł, które usprawiedliwiają prawo do życia i świadczą o tym, że istnienie Ludzkości ma sens i warto walczyć o to, żeby mogła ona istnieć nadal.

7. - Istnienie ludzkości nie jest darem otrzymanym raz na zawsze. Jest to rzecz niezmiernie krucha, którą łatwo utracić przez własną bezmyślność i zachłanność. Największym zagrożeniem dla dalszego istnienia Ludzkości są obecnie działania samych ludzi, którzy wyprodukowali broń masowej zagłady. Zagrożeniem jest też rozwój produkcji przemysłowej zatruwający powietrze, wodę, glebę i niszczący środowisko.

8. - Walka o Pokój związana jest z hasłami Równości i Braterstwa Narodów. Hasło Równości oznacza w języku masońskim protest przeciwko podziałom ludzi - przesądy stanowe, rasowe, narodowe i religijne. Masoneria ma wielkie zasługi w zakresie obalania barier feudalnych, zniesienia niewolnictwa, w walce z dyskryminacją rasową, nacjonalizmem i fanatyzmem religijnym.
Ważna jest także integracja gospodarcza i kulturalna w oparciu o takie zasady jak: eliminowanie wojen między państwami; respektowanie suwerenności małych państw, zobowiązanie wszystkich państw do przestrzegania praw człowieka, pomoc dla krajów rozwijających się, prawo do zachowania własnego języka i kultury, swobodny przepływ informacji, rozwój współpracy gospodarczej i kulturalnej.

9. - Ustanowienie trwałego Pokoju, ocalenie środowiska przed zniszczeniem i zapewnienie ciągłości istnienia gatunku, nie wystarczają do zapewnienia dalszego trwania kulturze. Należy podejmować próby wzbogacania świata o wiedzę naukową, badania i odkrycia. Nabiera znaczenia sprawa wychowania młodego pokolenia na ludzi kulturalnych, którzy z wewnętrznej potrzeby czytają dobre książki, oglądają obrazy i rzeźby, słuchają muzyki poważnej, chcą powiększać własną wiedzę i mają zarówno ambicję jak i przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

10. - Najważniejszym zadaniem masona jest budowanie w sensie wzbogacania środowiska o cenne, trwałe wytwory, dzięki którym w świecie jest piękniej, a ludziom żyje się lepiej. Na tym fundamencie wznosi się nowy dział etyki dotyczący stosunków między osobą a rzeczami.
Stylem życia jest: "działać", "współtworzyć", "budować", "wytwarzać"...

11. - Mason podejmujący czynność tworzenia, budowania, wytwarzania rzeczy, powinien wkładać w wytwarzane przez siebie przedmioty najlepsze cząstki własnej osobowości. Możliwość eksterioryzacji własnych pomysłów, uczuć, kompetencji, cech charakteru i innych elementów osobowości w wytwarzane przedmioty sprawia, że człowiek jest w tych przedmiotach obecny - także po śmierci.
Jeżeli przyjąć, że istnieje coś takiego jak "utopia masońska", to w etyce masońskiej należy podkreślić łączenie dwóch elementów: szacunku dla wolności, indywidualności i różnorodności ludzi, którzy coś wytwarzają oraz kształcenia umiejętności zgodnego współdziałania ludzi dla realizacji wspólnych celów.

12. - Szczególną rolę odgrywa w języku masońskim - przejęte z muzykologii - pojęcie harmonii. Masoneria podejmuje zadanie harmonijnego łączenia różnych wartości, zwłaszcza:
- jedności z różnorodnością,
- indywidualizmu z umiejętnością współdziałania,
- wolności z praworządnością,
- kultu Nauki z kultem Sztuki, .
- przywiązania do tradycji z życzliwą postawą wobec nowatorstwa,
- rozwoju techniki i przemysłu z obroną środowiska,
- wolności ekonomicznej ze sprawiedliwością społeczną,
- racjonalizmu z tolerancją dla różnych wierzeń,
- miłości Ojczyzny z dążeniem do zjednoczenia Ludzkości.


Być prawdziwym masonem to żyć w taki sposób, żeby świat stawał się, dzięki twórczej pracy mózgów i rąk, coraz lepszy i piękniejszy.


PS - Stalinie, dziękuję i melduję wykonanie zadania - # 27: http://www.klub.senior.pl/p-do-admin...stcount18.html . Jak widać - jest już dobrze.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #31  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 11:29
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Ostatku !

Z Twojego ostatniego postu widzę,że jestem, powiem nieskromnie, masonem. Całkowicie akceptuję całą filozofię masońską, tak po mistrzowsku zwiezle wyłożoną przez Ciebie. Nie znalazłem tam nic, żadnej myśli, której bym nie podzielał, nie akceptował.
"Jeżeli przyjąć, że istnieje coś takiego jak "utopia masońska", to ja w tą utopię wierzę, bo jest mi ona bliska, bo wierzę też w inną "utopię" głoszoną współcześnie przez ZG Movement, i tę "utopię", którą ten Ruch glosi,o mozliwosci zastpienia odwiecznej ekonomii monetarnej, przez ekonomie zasobow.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #32  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 11:55
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

Bardzo dziękuję, temat jest poważny i ciekawy i szkoda żeby drobna nieuwaga psuła obraz...

Ze swojej strony chciałbym dodać o lokalnych i współczesnych odmianach masonerii - ryt podlasko - mazowiecko - cygański,
główne elementy to działanie - oni czasem cholernie wolno murują, harmonia - łączenie betonu z drewnem czyli okna zabite dechami w wyniku przerw w procesie inwestycyjnym oraz świat cudownych dzieł - patrz wszystkie Gargamele plus współczesny zamek w Łapalicach...
http://images.google.pl/images?q=zam...ed=0CBsQsAQwAw
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #33  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 12:03
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

Jeszcze dorzucę, ze dla Podlasia charakterystycznym elementem są mauretańskie krużganki oraz tłuczone lusterka i takaż ceramika montowana w fakturę tynku co w słoneczne dni powoduje efekt migotania i dało początek stylowi zwanemu, z przeproszeniem, oczoj**nym...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #34  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 12:38
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Stalińciu !
Wiem, wiem. Jako prawdziwego masona, wkurzyła Cie masoneria tego masona z Łapalic.
Polska masoneria ma takich masonów jakich ma, i nie ma na to rady.
Myślę, że, aby można dalej kontynuować to zamczysko:
1. musi ono popaść w ruine,
2. muszą pojawić się na zamku duchy.
Widać, w gminie Łopalice nie ma prawdziwych masonów, jest za to dużo antymasonów,i to na urzędniczych stanowiskach.
Ten post, lepiej, moim zdaniem, pasował do "mojego" wątku "Blaski...III RP" .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #35  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 12:41
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

kazimierz - mnie wkurzają cokolwiek koszmarki architektoniczne ale za jakieś 100 lat może będą wzruszać - jak dostoją...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #36  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 14:30
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał iksigrek
Admin zrobił dokładnie to, o co prosiłaś i niczego nie przegapił.
Muszę się poprawić, chyba jestem "roztrzepana" i popełniam wiele błędów. Brak literki "s" w słowie Opus też mnie denerwował. Wyrażam skruchę z powodu mojej ułomności i przepraszam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #37  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 14:51
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Wandziu !

Cytat:
Napisał wankabor
Muszę się poprawić, chyba jestem "roztrzepana" i popełniam wiele błędów. Brak literki "s" w słowie Opus też mnie denerwował. Wyrażam skruchę z powodu mojej ułomności i przepraszam.
Nie przejmuj takim będem . Pomyśl, co by mówiono na forum ,gdybyś przejęzyczyła się i napisała : masoneria- opium dei. Masoni, tacy jak ja, mogli by sie śmiertelnie obrazić na Ciebie ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #38  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 15:13
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Mruga oczkiem (żart)

Cytat:
Napisał wankabor
Muszę się poprawić, chyba jestem "roztrzepana" i popełniam wiele błędów. Brak literki "s" w słowie Opus też mnie denerwował. Wyrażam skruchę z powodu mojej ułomności i przepraszam.
Wankabor, przestań się kruszyć, proszę. Moja, rozdeptana kocimi łapeczkami, klawiatura też bywa humorzasta. Poprosiłam Admina i po krzyku. Reakcja była natychmiastowa. Dziękuję za korektę.

A wątek "zagadujemy" cudnie...

Przed nosem mam książkę: "Zrodzeni z krwi" - John J. Robinson. Pozycja zaliczana bardziej do ciekawostek niż kanonu lektur. Autor wywodzi masonów od templariuszy, co przez znawców tematu nie jest akceptowane w pełni.
Przeczytałam, bom amator i wstydzić się nie muszę. N. Wójtowicz też traktowany jest różnie. A. Nowicki z lekka go sponiewierał, twierdząc, że nie ma pojęcia o masonach i że informacji nie sprawdza.

Książki, które warto przeczytać:
- Hass L."Wolnomularstwo w Europie Środkowo- Wschodniej w XVIII i XIX wieku" 1982
- Siewierski J."Dzieci wdowy czyli opowieści masońskie" 1992
- Caro Rodriguez J.M."Wolnomularstwo i jego tajemnice" 1992
- Wójtowicz N." Masoneria- mały słownik" 2006
- Masoneria, Zwoliński A. "Encyklopedia Białych Plam" t. XI, 2003
- Korczyński J.S. [Pelczar J.S.] "Masoneria. Jej początki, organizacja,ceremoniał, zasady i działanie" 2003
- Cahill E."Wolnomularstwo (masoneria)" 2003
- Stępień M. "Poszukiwacze prawdy. Wolnomularstwo i jego tradycja" 2000
- Nowicki A. "Filozofia masonerii" 1997
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #39  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 15:44
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
"Filozofia masonerii"

- Naczelną wartością dla masonów jest tworzony przez ludzi i dla ludzi świat cudownych dzieł, które usprawiedliwiają prawo do życia i świadczą o tym, że istnienie Ludzkości ma sens i warto walczyć o to, żeby mogła ona istnieć nadal.

Być prawdziwym masonem to żyć w taki sposób, żeby świat stawał się, dzięki twórczej pracy mózgów i rąk, coraz lepszy i piękniejszy.
Ostatku, z wielką uwagą czytałam Twoje teksty o masonerii, ponieważ pragnę poznać prawdę na ten temat. Podałaś nam " na tacy" najważniejsze zasady i wartości moralno-etyczne cechujące tę organizację. Skojarzyłam je z hasłem "wolność, równość i braterstwo" Poprzeczkę dla kandydatów na wolnomularzy, ustawiono dość wysoko. Dzięki temu, masoneria stanowi elitę intelektualną. Moja sympatia dla tej organizacji jest coraz większa. Dziwię się dlaczego spotykamy się z pogardą i złośliwą propagandą na temat masonerii.Jako przykład, przytoczę mały fragment dzisiejszego felietonu dla WP.pl, autorstwa prof. M.Środy "Grzechy cenionego Polaka" na temat zmasowanej medialnej nagonki na R.Kapuścińskiego. m.in. Pani prof. podaje, że R.Kapuścińskiemu przypisuje się,że był stalinowcem, tajnym agentem , zapewne też okaże się,że był cyklistą, masonem, Żydem i ateistą, Należałoby więc rozumieć, że są to cechy kompromitujące człowieka. Okropność.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #40  
Nieprzeczytane 02-03-2010, 08:59
alja9 alja9 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 276
Domyślnie

warto zajrzeć na te stronę: http://wolnomularstwo.pl/index.php?o...15&Itemi d=30
http://wolnomularstwo.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:30.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.