menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Dom, wnętrza, ogród
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 02-12-2008, 19:40
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie Ozdabiamy .....Święta Bożego Narodzenia


Powiem Wam,że przeszukałam dziś nasze klubowe archiwa.
Coś wspaniałego!Kufer cudownych pamiątek!
Jest wątek o prezentach mikołajkowych,inny-specjalny dla Baś,Barburek,Barbarek z życzeniami tylko dla nich,przygotowania do Wigilii,życzenia świąteczne.....no i wiele innych.Warto zajrzeć,naprawdę.

A może tu spróbujemy zgromadzić przeróżne ozdoby i ozdóbki świąteczne? Gifiki,które lubimy,kartki,choineczki,Mikołaje,no i inne Bardzo Ważne Ozdoby.....tak aby być przygotowanym,jak nadejdą święta czy związane z nimi tradycje i uroczystości.
Z A P R A S Z A M....

Na początek proponuję ozdoby związane z Adwentem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 02-12-2008, 19:50
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie



"Jednym z najbardziej wymownych zwyczajów adwentowych jest wieniec adwentowy. Zwyczaj umieszczania w domu zielonego wieńca z czterema świeczkami zrodził się we wschodnich Niemczech. Wywodzi się on z symboli światła, które występowały w folklorze przy końcu listopada i na początku grudnia. Chrześcijanie przechowali i utrzymali wiele z tych symboli światła i nadali im ewangeliczną interpretację. Dlatego wskazanym jest, aby w każdej rodzinie chrześcijańskiej został umieszczony i pobłogosławiony wieniec adwentowy. Wykonuje się go z gałązek szlachetnych drzew iglastych, takich jak: świerk srebrzysty, jodła pospolita, daglezja zielona lub też sosna zwyczajna. Wieniec może być również wykonany z liści laurowych lub mahoniowych. Wieńce adwentowe możemy już nabyć w sklepach, lepiej jednak będzie, gdy wykonamy je sami. Wykonanie jest bardzo proste. Na kole drucianym o średnicy 20-40 cm przymocowujemy zielone gałązki lub liście, a następnie umieszczamy w tak wykonanym wieńcu cztery świece symbolizujące cztery niedziele adwentowe."/Tekst znaleziony w Internecie/

" Z czasem Adwentu bardziej związany jest wieniec adwentowy, pomysł autorstwa pastora Wicherna
W 1833 roku otworzył on w Hamburgu szkołę-przytułek dla sierot. Pastor bardzo troszczył się o wychowanie swych podopiecznych. Chciał, by dzieci czuły się jak w rodzinie. W Adwencie 1839 roku wpadł na pomysł, jak zmienić wystrój świetlicy, by wprowadzić nastrój sprzyjający modlitwie. Sporządził szczególny wieniec. Na obrzeżu koła o średnicy 2 metrów umieścił 24 małe świeczki. Każda miała być zapalana w kolejny zwyczajny dzień Adwentu. Wokół tego wieńca podopieczni pastora gromadzili się codziennie na wspólne spotkania i śpiewy. Początkowo ozdabiano zielenią tylko ściany sali. Potem zamiast ścian przystrajano wieniec.
Pastor natomiast swój pomysł przenosił do innych niemieckich miast. W Adwencie zapraszał ludzi na coniedzielne rozważania. Dlatego zmienił trochę wygląd wieńca. Zamiast 24 świec umieszczał tylko cztery, oznaczające cztery niedziele Adwentu. Zwyczaj sporządzania wieńca adwentowego (niem. Adventkranz) rozprzestrzenił się bardzo szybko w całych Niemczech, również w części katolickiej, a wkrótce potem na całym świecie."/Tekst z Internetu/

W tę niedzielę palimy jedną świeczuszkę,a jeszcze trzy przez kolejne tygodnie i będą święta!!!Najczęściej takie świece zapala się w kościele,a w domu można zapalić świecznik adwentowy elektryczny,jakby kto chciał..
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 02-12-2008, 20:07
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Inny zwyczaj związany z Adwentem i światłem – stawiany w oknie adwentowy świecznik, pochodzi ze Skandynawii.

Jest ich w sklepach pełno,ale nie wszyscy wiedzą,że właśnie teraz wystawia się je w oknach.

Tak naprawdę to nie wiem ile powinno być w nim świeczek i dlaczego akurat tyle...?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 02-12-2008, 20:11
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie nie ma w naszym domu

zwyczaju wystawiania wieńca adentowego,aczkolwiek on mi sie podoba..po prostu kultywuje tradycje wyniesione z domu.Należy do nich dekorowanie półeczki na stołem kuchennym kartkami światecznymi-wysyłamy sporo i tylez dostajemy.Część przypinam magnesami na lodówkę.to sympatyczna dekoracja.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 02-12-2008, 20:11
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie


jeszcze świeca roratnia.....

No nie pięknie?

Niko!Mam koszyczek pełen kartek świątecznych,także je "wystawiam".Są wśród nich także od tych ,których już z nami nie ma.
Małpko!Wieniec piękny.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 02-12-2008, 20:20
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Lampion adwentowy

Może się zdarzyć ,że wnuczka albo wnuczek poprosi o zrobienie takiego?Są przeróżne.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 02-12-2008, 20:45
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Jeszcze jedno zdanie,pozwolę sobie przytoczyć

"W tradycji polskiej nie było kiedyś zwyczaju jakiegoś specjalnego ozdabiania domów w Adwencie. Od pewnego czasu coraz częściej jednak pojawiają się elementy protestanckich adwentowych zwyczajów rodem z Niemiec i Skandynawii, a mianowicie świecznik i wieniec adwentowy. W fizyczny, materialny sposób przypominają w naszych domach o zbliżających się świętach.
Najbardziej rozpowszechnionym adwentowym zwyczajem - choć bardziej obecnie komercyjnym niż duchowym - są kalendarze adwentowe. Początkowo były to misterne konstrukcje w kształcie zamków z wieloma zakamarkami, w których pochowane były czekoladki. Dziś to po prostu rodzaj kolorowych bombonierek z otwieranymi okienkami, w których znajdują się słodycze. Codziennie można zjeść tylko jedną czekoladkę, symbolizującą zbliżanie się Bożego Narodzenia"



Oby tylko nie taki
http://www.joemonster.org/filmy/145/Kalendarz_adwentowy
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 02-12-2008, 21:00
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie kalendarz adwentowy

kupowalam dzieciakom ,jak były małe..cieszyło ich wyłuskiwanie czekoladek,zwłaszcza że ze słodyczami było wtedy krucho..
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 02-12-2008, 23:26
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

W tradycji mojej rodziny nie ozdabiało sie w adwencie domu, ani też nie robiło się wieńców adwentowych.Bardzo jednak podoba mi się pomysł wykonania wieńca i zabiorę się do roboty.
Pamiętam z dzieciństwa, gdy wracałam z mamą z rorat, mama kupowała nam mikołaje z ciasta drożdżowego o smaku rogala,posypane makiem . Ten zapach i smak kojarzą mi się z adwentem.
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 03-12-2008, 07:40
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie szopki

W moim rodzinnym domu tatuś przy pomocy córek co 2-3 lata robił nową szopkę pod choinke w długie grudniowe wieczory.Miał wiele pomysłów,żal tylko,ze wtedy nie robiło sie tylu zdjęć,bo były to wspaniałe kompozycje.Figurki natomiast były stałe..do dzisiaj ostał sie jeno św.Józef/ma 40 lat!!/.Ja kupiłam dużą szopkę wna targach regionalnych,drewnianą,posłuzy wiele lat.A to fotki różnych szopek..
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 03-12-2008, 07:42
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie szopki cd

Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 03-12-2008, 07:44
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie szopka krakowska

Co roku chodzę na wystawy pokonkursowe,by obejrzeć wspaniałe szopki krakowskie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 03-12-2008, 08:14
basia1247's Avatar
basia1247 basia1247 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: sląsk
Posty: 802
Domyślnie

Szopki przecudne. Emanują magią.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 03-12-2008, 10:07
finezja's Avatar
finezja finezja jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Miasto: Toruń
Posty: 215
Domyślnie

Elizko ... szukam własnie wątków nt. Baś .. Barburek ... życzeń ... i nie moge do niego trafic ... proszę .. pomóż
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 03-12-2008, 12:35
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie



__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 03-12-2008, 13:08
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
Napisał finezja
Elizko ... szukam własnie wątków nt. Baś .. Barburek ... życzeń ... i nie moge do niego trafic ... proszę .. pomóż
Finezjo, tu jest taki wątek. Ale to w Archiwum, bardzo głęboko, więc nie da się "ciągnąć go"
http://www.klub.senior.pl/archive/index.php/t-1588.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 03-12-2008, 16:09
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Elizko bardzo, bardzo piękny wątek , obudził we mnie tęsknotę za dzieciństwem....Wogóle czas przygotowan do swiąt to dla mnie czas magiczny...jedyny taki czas w ciagu roku....Dzięki Ci...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 03-12-2008, 16:40
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie w każdym dorosłym

jest trochę dziecka..a magia świat działa na wiekszość ludzi.Mnie również bardzo podoba sie ten watek.Dziekuję.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 03-12-2008, 20:44
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Na Boże Narodzenie wieszamy dość spory wieniec pod powałą.Uplecenie go z gałęzi sosny, na przemian z tują, to czynność męska.Ozdabianie to moja działka: srebrne błyskotki,bańki, włoski itd.
Pachnie i zdobi - wisi w kuchni nad stołem - do Gromnicznej.
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 03-12-2008, 21:20
akusia's Avatar
akusia akusia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Posty: 6 037
Domyślnie


__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Świeta,Święta,... Kazimierz Różności - wątki archiwalne 67 23-12-2009 01:20
Niełatwe święta - komentarze kasia Ogólny 50 25-12-2008 14:15
Idą Święta - tradycja czy współczesność ? lawenda Społeczeństwo - wątki archiwalne 55 24-03-2008 17:28
Babcia i dziadek nie tylko od święta - komentarze Ewunia Ogólny 3 28-10-2007 15:14

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:00.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.