menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > REGIONALNE > małopolskie
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Zamknięty Temat
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #561  
Nieprzeczytane 25-11-2009, 19:16
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 62 127
Domyślnie

Doniu, dziękuję bardzo.
Znowu sobie powędrowałam, powspominałam...ech
  #562  
Nieprzeczytane 26-11-2009, 00:34
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Donko
Podczas moich wedrowek po Tatrach(1988,92,93,94,2004) zwiedzilem pewna jaskinie w Dolinie Koscieliskiej.
Byla to niezwykle ciasna,czasem trudno dostepna jaskinia,z wieloma bocznymi korytarzami.Zawedrowalem tam z moimi synami oraz bratem malzonki.Bylo to w lipcu 1992 roku.
Mielismy wszyscy latarki,odpowiednie obuwie,kurtki nieprzemakalne.Pamietam,ze bylo tam wewnatrz wyjatkowo chlodno.Po wyjsciu z jaskini,a raczej po wyczolganiu sie z niej bylismy strasznie umorusani.
Pamietam pewna historie zwiazana z ta jaskinia,opowiedziana przez szwagra(juz niezyjacego) - wielkiego milosnika Tatr.
W 1945 roku w lipcu,wydarzyl sie w owej jaskini tragiczny wypadek.
Pewien ksiadz,ktoremu podobno wyleciala z rak latarka i ulegla uszkodzeniu,badz tez wyczerpala sie bateria,stracil orientacje w owej jaskini.W zalegajacych ciemnosciach,musial bladzic po omacku w labiryncie korytarzy,z ktorych nigdy nie wyszedl.Zmarl tam z wycienczenia i glodu.Zwloki jego znaleziono podobno po uplywie ponad dwoch lat.
Gory sa piekne,ale tez i niebezpieczne.
Mam w zwiazku z tym pytanie.
Czy w srodowisku goralskim znana jest powyzsza historia i na ile jest w tym prawdy?
Wyleciala mi z pamieci nazwa tej jaskini.

Pozdrawiam.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #563  
Nieprzeczytane 26-11-2009, 19:02
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Karolu

Historia z księdzem jest prawdziwa.
Zdarzenie miało miejsce w jaskini Mylnej, położonej w Dolinie Kościeliskiej. Nazwę swoją zawdzięcza licznym odgałęzieniom, tworzącym labirynt. Jest to jaskinia nie oświetlona, jej trasa przebiega w jednym kierunku, wyjście z jaskini jest w innym miejscu niż wejście. Czas jej przejścia wynosi około 30 - 40 min. budowa - to ciąg korytarzy / dłg. ok. 1300m. / wraz niedużymi komorami. Bez własnego źródła światła łatwo w niej zabłądzić, tak jak to się zdarzyło ks.Szydłowskiemu, który w 1945r. błądząc w jaskini zmarł z wycieńczenia. Zwłoki znaleziono ponoć dopiero po 2 latach, gdzieś w zakamarkach korytarzy.


A oto zdjęcia jaskini które znalazłam:

Wejście do jaskini widoczne z drogi.




Widok wejścia na wprost.



Wyjście.

__________________
''Absurdem jest żądać od człowieka, aby nigdy się nie zmieniał."
http://donkaja0335.blog.onet.pl/
  #564  
Nieprzeczytane 26-11-2009, 20:10
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Dzieki Donko za informacje.
Wynika z tego,ze ruch turystyczny tuz po wojnie byl jeszcze znikomy.A swoja droga tak samemu sie zapedzac w otchlan jaskini...
Szwagier opowiedzial mi te historie tam na miejscu.Nie chcialem stamtad zawracac,ale przyznam,ze sama jaskinia jest niesamowita.Przeciskajac sie przez waskie jej gardla na plecach,tak by nie uderzyc glowa o skalne nawisy,ma sie wrazenie,ze cala ta skalna masa wkrotce runie.
Nie raz myslalem,ze wczolgac sie wczolgam,ale jak stamtad wyjsc?Nie polecam absolutnie zwiedzania jej osobom cierpiacym na fobie ciasnych pomieszczen.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #565  
Nieprzeczytane 26-11-2009, 21:37
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Jest tak faktycznie jak piszesz.....mój syn i mąż wyprawiali się do jaskiń przed laty, bardzo się denerwowałam bo były to jaskinie, często niebezpieczne, grożące zaklinowaniem. Właśnie syn mnie naprowadził, że to w Mylnej zginął ksiądz. Resztę znalazłam w internecie. Jeśli chcesz o niej poczytać podaję adresy:

http://jaskinie.wzakopane.pl/jaskinia-mylna/

http://www.sktj.pl/epimenides/tatry/mylna_p.html

http://www.gory-szlaki.pl/jaskinia_mylna.htm

Nie jestem pewna, czy zdjęcie, które podpisałam jako wyjście jest nim faktycznie....jeśli pamiętasz to potwierdź, lub popraw.
__________________
''Absurdem jest żądać od człowieka, aby nigdy się nie zmieniał."
http://donkaja0335.blog.onet.pl/
  #566  
Nieprzeczytane 27-11-2009, 10:10
ewiko ewiko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 619
Domyślnie

Aż ciarki przechodzą czytając tę historię . Kocham góry choć mam do nich wielki respekt, natomiast jaskiń unikam jak ognia . Ja niestety mam klaustrofobie i dlatego wolę jaskinie podziwiać na fotkach .
  #567  
Nieprzeczytane 27-11-2009, 21:21
Jadzia P. Jadzia P. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Polska
Posty: 12 324
Domyślnie

Ja też bardzo kocham góry....byłam kilka razy w Dolinie Kościeliskiej, ale nigdy nie odważyłabym się wchodzić do jaskiń..... bałabym się, że za moment te skały runą na mnie
  #568  
Nieprzeczytane 27-11-2009, 21:54
Jadzia P. Jadzia P. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Polska
Posty: 12 324
Domyślnie

Doniu przejrzałam dziś cały Twój wątek o naszych górach i muszę Ci napisać , że jest to według mnie najpiękniejszy wątek na całym forum.
Dziekuje i czekam na jeszcze.....jeszcze....
  #569  
Nieprzeczytane 28-11-2009, 20:41
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Cytat:
Napisał jp50
Doniu przejrzałam dziś cały Twój wątek o naszych górach i muszę Ci napisać , że jest to według mnie najpiękniejszy wątek na całym forum.
Dziekuje i czekam na jeszcze.....jeszcze....

Jadziu, dziękuję za miłe słowa.....aż czuję się nimi zażenowana, bo wcale na nie nie zasługuję. Tyle jest w Seniorze pięknych wątków, każdy więc wybiera z nich to co lubi. Ty akurat lubisz oglądać Tatry, a ja lubię je pokazywać. Ale jak już pisałam kiedyś, następny temat zawsze musi się u mnie trochę uleżeć. Teraz zbliżają się Święta, nie jestem więc pewna czy uda mi się wygospodarować tyle czasu by przed Nowym Rokiem coś zamieścić. Pozdrawiam.
__________________
''Absurdem jest żądać od człowieka, aby nigdy się nie zmieniał."
http://donkaja0335.blog.onet.pl/
  #570  
Nieprzeczytane 29-11-2009, 08:39
ewiko ewiko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 619
Domyślnie

W takim razie poprosimy Tatry zimą.......
  #571  
Nieprzeczytane 29-11-2009, 17:19
krynia's Avatar
krynia krynia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 11 771
Domyślnie

Doniu - chylę przed Tobą czoła i dziękuję.
__________________
Choć to życia popołudnie, może być cudnie

  #572  
Nieprzeczytane 01-12-2009, 00:21
herald's Avatar
herald herald jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Posty: 132
Domyślnie

Cytat:
Napisał jp50
Doniu przejrzałam dziś cały Twój wątek o naszych górach i muszę Ci napisać , że jest to według mnie najpiękniejszy wątek na całym forum.
Zupełnie przypadkowo odkryłem ten piękny wątek Zakopane i Tatry. Przeglądając albumy rodzinne próbuję dowiedzieć się gdzie wędrowali moi rodzice po Tatrach publikując zdjęcia przedwojenne. Mama mieszkała w Zakopanem od 1925 roku do 1940 a ojciec był fotografem gdyńskim i często bywał w Tatrach a od 1937 do 40 też mieszkał na stałe. Jestem na forum 321gory.pl i tam założyłem wątek ze zdjęciami z albumu rodzinnego. Dzisiaj to forum nie otwiera się i pewnie jest w remoncie. Ale mogę wzbogacić ten wątek o dawne zdjęcia. Gratuluję Doni takiego wyczucia piękna Tatr i umiejętności fotografowania. Jestem fotografem na emeryturze i na swoim blogu też przedstawiam widoki z drugiego końca polski, z Trójmiasta. Link tutaj.
Ten wirtualny spacer po Tatrach dzięki publikowanym tu widokom jest nostalgicznym przypominaniem gdzie to moi staruszkowie przebywali chociaż ja też wędrowałem po górskich szlakach w latach 1958-60. Teraz sam jestem wiekowy i tylko mogę porządkować fotografie dla wnuczki.
Wkleję cztery widoki Zakopanego z roku 1937 - 38? Zdjęcia wykonane przez mego ojca. Skan z małych zdjęć 6x9 cm.








Ostatnio edytowane przez herald : 01-12-2009 o 01:12.
  #573  
Nieprzeczytane 01-12-2009, 11:17
ewiko ewiko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 619
Domyślnie

Też piękne , ciepło robi się na sercu .
  #574  
Nieprzeczytane 01-12-2009, 15:40
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 62 127
Domyślnie

Witaj Herald
Ciekawe te zdjęcia.
Góry na nich wyglądają groźnie i takie nie do zdobycia.
  #575  
Nieprzeczytane 01-12-2009, 20:04
herald's Avatar
herald herald jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Posty: 132
Domyślnie

Cytat:
Napisał bogda

Ciekawe te zdjęcia. Góry na nich wyglądają groźnie i takie nie do zdobycia.

Może dlatego nie do zdobycia że widoki z przed 70 lat.
Forumowicz jasiek z 321gory.pl tak opisał te zdjęcia: zdjęcie z widokiem na Giewont: - robione z Poronina, ze zbocza Galicowej Grapy.
Jeszcze więc trzy z tych czasów. Mojej mamy i ojca na stoku Beskidu w typowych pumpach i nartach idealnych do płużenia.






Ostatnio edytowane przez herald : 01-12-2009 o 21:26.
  #576  
Nieprzeczytane 01-12-2009, 22:54
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Cytat:
Napisał herald
Zupełnie przypadkowo odkryłem ten piękny wątek Zakopane i Tatry. Przeglądając albumy rodzinne próbuję dowiedzieć się gdzie wędrowali moi rodzice po Tatrach publikując zdjęcia przedwojenne. Mama mieszkała w Zakopanem od 1925 roku do 1940 a ojciec był fotografem gdyńskim i często bywał w Tatrach a od 1937 do 40 też mieszkał na stałe. Jestem na forum 321gory.pl i tam założyłem wątek ze zdjęciami z albumu rodzinnego. Dzisiaj to forum nie otwiera się i pewnie jest w remoncie. Ale mogę wzbogacić ten wątek o dawne zdjęcia. Gratuluję Doni takiego wyczucia piękna Tatr i umiejętności fotografowania. Jestem fotografem na emeryturze i na swoim blogu też przedstawiam widoki z drugiego końca polski, z Trójmiasta. Link tutaj.
Ten wirtualny spacer po Tatrach dzięki publikowanym tu widokom jest nostalgicznym przypominaniem gdzie to moi staruszkowie przebywali chociaż ja też wędrowałem po górskich szlakach w latach 1958-60. Teraz sam jestem wiekowy i tylko mogę porządkować fotografie dla wnuczki.
Wkleję cztery widoki Zakopanego z roku 1937 - 38? Zdjęcia wykonane przez mego ojca. Skan z małych zdjęć 6x9 cm.

Haroldzie większość zdjęć Tatr w moim wątku pochodzi z wspólnych wycieczek, z naszą przyjaciółką, wielką miłośniczką Zakopanego i Tatr, pasjonującą się fotografią i filmowaniem. Zdjęcia te są jej dziełem i Twoje gratulacje jej się należą a nie mnie. Ostatnio Tereska i mój mąż chodzą w góry we dwójkę - głównie do słowackich Tatr. Są to długie wycieczki i dla mnie niestety za ciężkie. Ale towarzyszę im wirtualnie. Do zdjęć przechowywanych w komputerze i do kaset, często z mężem wracamy, wspominamy i….na nowo się nimi zachwycamy.
Dzielę się też nimi tutaj.
Cieszy mnie, że wzbogacasz ten wątek swoimi fotografiami – pokaż nam koniecznie wszystko co masz. Pewnie Cię zaskoczę…ja przyjechałam do Zakopanego z Gdyni, gdzie mieszkałam 22 lata. Gdynia to miasto mojej młodości. /Twój link z fotografiami z Trójmiasta niestety się nie otwiera /
Na Twoich pięknych, starych zdjęciach widać wyraźnie, że w dniu gdy były robione - w Tatrach i w Zakopanem wiał wiatr halny. Wał chmur widoczny nad górami jest charakterystyczny dla halnego./ widoczny na poniższym zdjęciu z serwisu Zakopane. /





Zdjęcia Twoich Rodziców na nartach piękne, mam w starym albumie podobne z lat 30-ch moich teściów, w takich samych strojach narciarskich.
Śliczną miałeś Mamę.
Czekam na dalszy ciąg.
__________________
''Absurdem jest żądać od człowieka, aby nigdy się nie zmieniał."
http://donkaja0335.blog.onet.pl/

Ostatnio edytowane przez donka : 02-12-2009 o 00:03.
  #577  
Nieprzeczytane 02-12-2009, 16:27
herald's Avatar
herald herald jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Posty: 132
Domyślnie

Cytat:
Napisał donka

Zdjęcia te są jej dziełem i Twoje gratulacje jej się należą a nie mnie....Dzielę się też nimi tutaj...
Gratuluję więc Teresce ale wklejenie tylu zdjęć na Forum to też mnóstwo pracy....

Cytat:
...ja przyjechałam do Zakopanego z Gdyni, gdzie mieszkałam 22 lata. Gdynia to miasto mojej młodości. /Twój link z fotografiami z Trójmiasta niestety się nie otwiera /

Może konserwowali serwer w porze nocnej. Sprawdzałem dzisiaj i strona się wyświetla. W przeciwieństwie do 321gory. Znowu są jakieś zawirowania na serwerach. Ja opłacam swój serwer i zawsze interweniuję. Wczoraj wcześniej skończyłem przesiadywanie przy komputerze. Z Gdyni jest tam trochę aktualnych reportaży.

Cytat:
Czekam na dalszy ciąg.

Wklejam więc widoki już z mojego wędrowania z lat 1958-60.

Nad Czarnym Stawem?


Na grani Giewontu


Widok ze Świnicy
  #578  
Nieprzeczytane 02-12-2009, 19:52
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Cytat:
Napisał herald
Gratuluję więc Teresce ale wklejenie tylu zdjęć na Forum to też mnóstwo pracy....


Heraldzie - założeniem wątku zakopiańskiego, jeśli go prześledziłeś od samego początku - nie było wklejanie zdjęć, ale przekazywanie skrótowo wiedzy o Zakopanem i Tatrach podpierając to zdjęciami.

Twoje czarno - białe fotografie górskie są przepiękne, znać na nich rękę artysty - zawodowca. Mam nadzieję, że na nich nie skończysz.
__________________
''Absurdem jest żądać od człowieka, aby nigdy się nie zmieniał."
http://donkaja0335.blog.onet.pl/
  #579  
Nieprzeczytane 02-12-2009, 21:52
herald's Avatar
herald herald jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Posty: 132
Domyślnie

Cytat:
Napisał donka

Heraldzie - założeniem wątku zakopiańskiego, jeśli go prześledziłeś od samego początku - nie było wklejanie zdjęć,

ale przekazywanie skrótowo wiedzy o Zakopanem i Tatrach podpierając to zdjęciami.
Może dlatego zostawiłem wielokropek. Zapewniam że widzę również Twoją pracę w poszerzaniu wiedzy o Zakopanem i Tatrach. Prześledziłem już prawie cały wątek i może zasugerowałem się zbyt pierwszą stroną. Ale zauważyłem też że bardzo dużo zdjęć się nie otwiera. Zwłaszcza te z Krupówek z podglądem na starą zabudowę lub jako ilustracje do tekstów.

Wszystkie zdjęcia które wklejam są jakoś tam opisane ale niestety nie mam wiedzy o Tatrach i Zakopanem i dopiero kontakt z forumowiczami 321gory pozwolił mi nieco poszerzyć wiedzę. Pokolenie pamiętających czasy przedwojenne niestety nie istnieje. Przegapiłem ten czas gdy rodzice żyli i teraz żeby coś odtworzyć, muszę pytać.

Te moje zdjęcia (dwa, bo to na skałce nad stawem jest autorstwa Jurka Wardaka, znanego fotografika, na którym jestem z młodszym bratem), zrobiłem jako świeżo upieczony maturzysta w czasie podróży autostopem 1958 roku i do zawodowca było daleko. A teraz czuję się znowu amatorem. Bez pretensji do czegokolwiek. Robię podstrony o moich rodzicach i stąd próby dowiedzenia się czegokolwiek
.
Zamknięty Temat

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:55.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.