menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Film, teatr
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 08-03-2010, 14:25
liha11's Avatar
liha11 liha11 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: śląskie
Posty: 391
Domyślnie wszystko o kobietach; wszystko o mezczyznach

dzis obejrze w teatrze rozrywki-chorzow, wystawia teatr ludowy z krakowa
moze ktos z was tez bedzie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #42  
Nieprzeczytane 09-03-2010, 13:24
liha11's Avatar
liha11 liha11 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: śląskie
Posty: 391
Domyślnie widzialam

juz "wszystko o kobietach" w sosnowcu zeszlego roku, wczoraj zobaczylam w wykonaniu teatru krakowskiego, oba przedstawienia daja duzo do myslenia o nas kobietach,
"wszystko o mezczyznach" ma dobre tempo i ten meski punkt widzenia ...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #43  
Nieprzeczytane 09-03-2010, 14:51
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Miłe panie emerytki
posłuchajcie

Na bucco Verdi
z pięknego kościoła

http://www.youtube.com/watch?v=y0EAL3vXZrM
Odpowiedź z Cytowaniem
  #44  
Nieprzeczytane 09-03-2010, 15:03
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

M.Walewska
Samson i Dalila w Nekielce
Pan Bog był dla tej artystki tak szczodry że nie tylko
obdarzył ja urodą ale pięknym głosem !

http://www.youtube.com/watch?v=-a5eIzxJvqU
Odpowiedź z Cytowaniem
  #45  
Nieprzeczytane 09-03-2010, 17:23
Ada 33's Avatar
Ada 33 Ada 33 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Posty: 4 868
Domyślnie

Cytat:
Napisał jasinek123
M.Walewska
Samson i Dalila w Nekielce
Pan Bog był dla tej artystki tak szczodry że nie tylko
obdarzył ja urodą ale pięknym głosem !

http://www.youtube.com/watch?v=-a5eIzxJvqU

Niestety podczas premiery Carmen w Operze Krakowskiej po pierwszym akcie Małgorzata Walewska zasłabła i została odwieziona do szpitala na intensywną terapię....na szczęście leży nadal ale czuje się lepiej.
Premierę uratowała brawurowo Monika Ledzion z Warszawskiej Opery Kameralnej....młoda artystka,która miała zadebiutować w partii Carmen w następnym dniu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #46  
Nieprzeczytane 09-03-2010, 17:36
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Szkoda mi pani Walewskiej
ale chciałem jeszcze to pokazać:

G. Brodzińska-B Morka
usta milcza dusza śpiewa

http://www.youtube.com/watch?v=P4FCIAf8Sdk
Odpowiedź z Cytowaniem
  #47  
Nieprzeczytane 24-03-2010, 23:46
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

Właśnie wróciłam z premiery opery Elektra.
Tragedia w czasach greckich-krew, krew, krew.
Przełożenie na dzisiejsze czasy horror .
Wspaniała była głównie pani Ewa Podleś i jej niesamowity głos.
więcej informacji wklejam-polecam
AP, PG/22.03.2010 18:36
Teatr Wielki-Opera Narodowa zaprasza na "Elektrę" Richarda Straussa
"Elektra" - tragedia muzyczna w jednym akcie z muzyką Richarda Straussa według dramatu Sofoklesa - to najnowsza propozycja Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Tragedię o mitycznej zdradzie i krwawej zemście wyreżyserował Willy Decker. Premiera w środę.
"To jest jedno z najwybitniejszych dzieł XX wieku znajdujące się w koronie tego, co przesądziło o kształcie muzyki tej epoki" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski. Jak podkreślił, dzieło to w literaturze operowej świata jest także jednym z najtrudniejszych do wykonania i stanowi dla Opery Narodowej ogromne wyzwanie.

Tragedia Straussa według dramatu Sofoklesa jest mroczną opowieścią o zemście Elektry, córki bohatera wojny trojańskiej, Agamemnona. Elektra, która dowiaduje się, że Agamemnona podstępnie zamordowała wspólnie z kochankiem jej matka Klitajmestra, staje się u Straussa personifikacją żądzy odwetu. Wspólnie z bratem Orestesem i siostrą Chryzotemis planują krwawą zemstę na Klitajmestrze i jej kochanku Ajgistosie.

W zamyśle Willy Deckera, "Elektra" jest opowieścią o rodzinie rozdartej intrygami i przemocą, której członkowie skupiają się wokół charyzmatycznej tytułowej bohaterki.

Jak zauważył asystent niemieckiego reżysera, Wim Trompert, interpretację dzieła przez Deckera cechuje jak najwierniejsze oddanie pierwowzoru Straussa z librettem napisanym przez Hugona von Hofmannsthala, ale z jedną istotną różnicą. "W wielu wykonaniach »Elektry« Orestes jest przedstawiany jako bohater heroiczny i wybitny wojownik. (...). U Deckera Orestes, który chce żyć w spokoju i szczęściu, za namową Elektry jest zmuszony do morderstwa. Staje się królem, ale królem, który ma krew na rękach. W całej operze ani razu nie pada słowo wybaczenie, wszyscy myślą tylko o zemście" - mówił Trompert.

W wersji Deckera, "Elektra" rozgrywa się w mrocznej, monumentalnej scenografii, którą przygotował Wolfgang Gussmann. Jej ogrom ma dominować nad drobnymi postaciami bohaterów, a prostota tej artystycznej wizji ma pozwolić w pełni wybrzmieć muzyce Richarda Straussa.

"To jest najtrudniejsza opera, z jaką dotychczas miałem okazję się zmierzyć, a tych oper mam już na koncie blisko 100" - powiedział maestro Tadeusz Kozłowski, odpowiadający za muzyczną interpretację dzieła. "»Elektra« jest genialna w swej jednorazowości. Strauss napisał złożoną partyturę, w której orkiestra odgrywa niesamowicie ważną rolę. Z jednej strony ilustruje pojedyncze gesty śpiewaków, podkreśla każde słowo, a jednocześnie lśni, skrzy, kipi, a czasem wręcz dławi i przytłacza podkreślając dramat afektów, które dzieją się na scenie" - powiedział Kozłowski.

W roli tytułowej Elektry wystąpi sopranistka Jeanne-Michele Charbonnet. Partię brata Elektry, Orestesa, zaśpiewa baryton Mark Schnaible, a Klitajmestry (w operze Straussa - Klitenmestra) - znakomita i znana polskim melomanom śpiewaczka Ewa Podleś (mezzosopran).

"Klitajmestra to kobieta niezwykle silna, ale i niezwykle udręczona sytuacją, która ją otacza i do której sama się przyczyniła" - powiedziała Podleś dodając, że wielobarwność tej postaci, np. to, że Klitajmestra nie jest do końca zła, stanowi o trudności jej zagrania. "»Elektra« to jest głównie dramat i słowo, nie ma tego, co u Rossiniego, gdzie się setki razy powtarza: »Uciekajmy, uciekajmy« (...). Tutaj jest bardzo istotny tekst, właściwie każde słowo i to słowo kreuje emocje i cały dramat na scenie" - tłumaczyła śpiewaczka.

Willy Decker to obecnie jeden z najważniejszych reżyserów operowych. Pracował w teatrach w Paryżu, Wiedniu, Londynie, Brukseli, Amsterdamie, Madrycie i Genewie. Jednym z jego największych sukcesów jest "Traviata" Giuseppe Verdiego, którą zrealizował w 2005 r. w Salzburgu wspólnie z Anną Netrebko i Rolando Villazonem. Prapremiera "Elektry" w wersji Willy Deckera odbyła się w 2000 r. na scenie Opery Holenderskiej w Amsterdamie.

Elektra - w mitologii greckiej córka Agamemnona i Klitajmestry - pomściła śmierć ojca, pomagając bratu, Orestesowi, w zamordowaniu matki i jej kochanka. W literaturze starożytnej Grecji tragedię Elektry poza Sofoklesem przedstawiał m.in. Ajschylos i Eurypides. We współczesnej psychologii znane jest pojęcie "kompleksu Elektry", który polega na podświadomej skłonności seksualnej córki do ojca, co w efekcie wiąże się z uczuciem wrogości wobec matki oraz poczuciem winy i lęku przed karą.
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu
Odpowiedź z Cytowaniem
  #48  
Nieprzeczytane 09-06-2010, 12:49
Ludgarda's Avatar
Ludgarda Ludgarda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska,Polska
Posty: 2 146
Domyślnie Scena Faktu Teatru TVP- WIERNOŚĆ

wyemitowała w poniedziałkowy wieczór, 7 czerwca 2010, spektakl w reżyserii i scenerii Rafała Wieczyńskiego.
Opowiada on o życiu i pracy ks. JERZEGO w kontekście dramatu polskiej historii... Młoda dziewczyna, po szkole filmowej otrzymuje propozycję realizacji filmu dokumentalnego o Księdzu Do wytyczonego zadania, które z czasem, w miarę pracy nad nim, angażuje się z dużą wrażliwością i oddaniem sprawie. Spotyka się z byłymi funkcjonariuszami SB, przyjaciółmi i znajomymi księdza Jerzego...Sama jest także narażona na niebezpieczeństwa sił, które jeszcze działają przeciw Prawdzie!
Przedstawienie jest swego rodzaju próbą przedstawienia autentyczności ks.Popiełuszki, a także ludzkich postaw. Spektakl piękny w swej wymowie moralnej, emocjonalnej, historycznej Słuchałam z zapartym tchem, z przejęciem...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #49  
Nieprzeczytane 22-09-2010, 12:29
Ludgarda's Avatar
Ludgarda Ludgarda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska,Polska
Posty: 2 146
Domyślnie Obejrzałam

w miniony poniedziałek wieczorem, premierę sztuki Marka St. Germaina pt. W ROLI BOGA w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego. Tym samym TVP otwarła swój nowy sezon największej sceny teatralnej w Polsce
Sztuka jest dramatem, mówi o historii transplantacji, której celem podjęcie właściwej decyzji, który z pacjentów jako pierwszy otrzyma nowe serce. Decyzje absolutnie nie należą do łatwych i nie są takie proste jakby się wydawało...To pełne powagi, psychologiczne i moralne dramaty związane z transplantacją narządów...
Kapitalna obsada:Janusz Gajos, Dominika Ostałowska, Paweł Królikowski, Andrzej Zieliński...
Spektakl zdobył Grand Prix Festiwalu Polskiego Radia I TVP " DWA TEATRY- Sopot 2010

Spektakl jest wyrazem ukłonu w stronę śp.prof.RELIGII, który 5 listopada 1985 roku dokonał pierwszej udanej transplantacji serca
Załączone Grafiki
File Type: jpg 0429dd1eaf173919dc34307ba5de1161,14,1.jpg (32.8 KB, 5 wyświetleń)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #50  
Nieprzeczytane 22-09-2010, 18:13
mimoza's Avatar
mimoza mimoza jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Wałbrzych 58-300
Posty: 47 118
Domyślnie

Ludgardo, też oglądałam. Obsada świetna, Gra aktorów na najwyższych akordach. Fabuła niezwykle interesująca.
Kolejne spektakle planowane w Teatrze Telewizji TVP1 też mają być swoistymi "perełkami". - Cz
Odpowiedź z Cytowaniem
  #51  
Nieprzeczytane 22-09-2010, 20:05
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Obejrzałam...stary dobry teatr tv ze znakomitą obsadą i grą..no a temat ? rozdroża moralne......świetne
Odpowiedź z Cytowaniem
  #52  
Nieprzeczytane 02-04-2011, 20:05
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Ma ktoś ochotę wybrać się w podróż sentymentalną to proponuję sfilmowane sztuki teatralne
...........................
Zawsze miałam słabość do teatru.
Kocham stare przedstawienia w Tv.
Szczególnie poniedziałkowe seanse, ale także Kobrę, Teatr Sensacji itd
Pamiętacie "Ławeczkę" opowieść o poszukiwaniu miłości przez dwoje samotnych ludzi, którzy dążą do ubarwienia swojej szarej egzystencji. Ich przypadkowe spotkanie i parkowy romans, podczas którego zrzucają kolejne maski i odsłaniają prawdę o sobie, staje się wielką metamorfozą związku kobiety i mężczyzny.
Popis kunsztu aktorskiego Joanny Żółkowskiej i Janusza Gajosa.



Polecam wszystkim w moim chomiku:
Listę stu najlepszych w historii Teatru Telewizji przedstawień teatralnych, wytypowanych w sierpniu 1999 r. przez Akademię Teatru Telewizji.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #53  
Nieprzeczytane 02-04-2011, 20:14
Scarlett Scarlett jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 27 416
Domyślnie

"Ławeczkę" można obejrzeć także na YT.
Polecam, jestem już po i ogromnie mi się podobało.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #54  
Nieprzeczytane 10-04-2011, 01:11
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Obejrzałam spektakl Teatru tv "Czwarta siostra" - Janusza Głowackiego z 2002 roku,
oczywiście z nagrań archiwalnych. Polecam

Wspaniałe obsada i kreacje aktorskie:
Agnieszka Pilaszewska, Patrycja Durska, Monika Krzywkowska, Janusz Gajos, Stanisława Celińska, Krzysztof Globisz, Robert Więckiewicz, Andrzej Zieliński, Bogusław Linda, Maciej Stuhr, Roman Gancarczyk, Jan Urbański

"Akcja sztuki Janusza Głowackiego rozgrywa się współcześnie w Moskwie, ale jak twierdzi sam autor, utwór nie jest wersją czy literacką kontynuacją Trzech sióstr.
To tylko ironiczna iluzja do Czechowa. Ta tragifarsa jest sarkastycznym, ale pełnym ciepła i wyrozumiałości spojrzeniem na losy współczesnych moskiewskich trzech sióstr.
Zabawne konflikty i perypetie wyraziście zarysowanych bohaterów mają swój gorzki wymiar.
Wartka akcja i błyskotliwe dialogi tworzą obraz szaleństwa i błazeństwa końca wieku,
którym ulegają bohaterowie utworu, próbując odnaleźć się w nowym,
nieznanym świecie postkomunizmu
."
Odpowiedź z Cytowaniem
  #55  
Nieprzeczytane 12-04-2011, 12:24
Nora's Avatar
Nora Nora jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: kujawsko-pomorskie
Posty: 12 576
Domyślnie

Lubicie balet współczesny? Albo teatr tańca?
W piątek wybieram się na "Zniewolony umysł" inspirowany esejem Cz. Miłosza do bydgoskiej Opery Nova
w inscenizacji i choreografii Roberta Bondary.

(Robert Bondara jest przedstawicielem najmłodszego pokolenia polskich choreografów. Tancerz, absolwent Łódzkiej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w zakresie pedagogiki baletu, gdzie obecnie jest wykładowcą. )

Pomysł utworu młody choreograf a zarazem autor scenopisu i inscenizacji nosił w sobie już od kilku lat. Balet w dwu odsłonach nie jest do końca wierny słynnej książce Miłosza, powstał na jej motywach.

Artysta mówi : "Komponując ruch nie chodzi mi o jakieś baletowe pas czy o sekwencję ruchów, ale najważniejsze jest, by za każdym ruchem i gestem kryła się jakaś treść i wartość emocjonalna, coś, co będzie w stanie nabudować atmosferę i ułatwić widzowi rozczytanie tych wszystkich, nie ukrywajmy, dość skomplikowanych problemów. Wierzę, że tak można i do tego będę dążył. A to wszystko o czym mówię ma związek z właściwym wyreżyserowaniem poszczególnych scen, ze stworzeniem relacji między postaciami i z odejściem od budowania sekwencji kroków, co jest charakterystyczne dla baletu klasycznego. Mnie zależy na tworzeniu ruchu głównie w oparciu o warstwę treściową. Czyli podążać od sensu do obrazu".

Dla Baletu bydgoskiej Opery Nova jest to pierwsza pozycja baletu współczesnego w repertuarze.
Po spektaklu napiszę o swoich wrażeniach.

333_p_max.jpg333_11max.jpg
Odpowiedź z Cytowaniem
  #56  
Nieprzeczytane 03-05-2011, 18:09
cha_ga's Avatar
cha_ga cha_ga jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 2 621
Domyślnie

Chyba brak mi poczucia humoru /?/, niedawno obejrzałam Klimakterium i byłam bardzo, bardzo rozczarowana, teraz wybieram sie na Andropauzę. Trochę się obawiam, ze będzie to samo...Czy ktos to ogladał?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #57  
Nieprzeczytane 29-05-2011, 02:18
Anielka's Avatar
Anielka Anielka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: pomorskie
Posty: 11 336
Domyślnie

W TVP KULTURA - mozna obejrzeć Trójmiejskie spektakle.,

http://kultura.trojmiasto.pl/Trojmie...ji-n48383.html
__________________
1.-"Prawda jest taka, że ludzie dzielą się na przyzwoitych i kanalie, oba rodzaje człowieczeństwa są po obu stronach."
/maja59- senior/

Odpowiedź z Cytowaniem
  #58  
Nieprzeczytane 29-05-2011, 10:11
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Klimakterium - też bardzo, bardzo się rozczarowałam.Dziewczyny uwazam, ze to granda, ze teatr TV zaczyna sie po 22- kiedy padam ze zmecz enia- a rozne glupawe seriale sa przed teatrem-muszę kupic odtwarzacz i nagrywacz(tak to sięnazywa)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #59  
Nieprzeczytane 29-05-2011, 10:12
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Jasinku- uwazam, ze chór Zydów w Nabuko jest jedna z najlepszych chórow(muzyka) w historii opery.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #60  
Nieprzeczytane 10-10-2011, 20:14
Nora's Avatar
Nora Nora jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: kujawsko-pomorskie
Posty: 12 576
Domyślnie

" Moja córeczka" Tadeusza Różewicza- dzisiaj w tvp1 o 20.25

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/52713
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
teatr dla trzech generacji Joanna Ordak Hobby, pasje 0 18-12-2006 14:51

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:34.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.