menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > eSenior
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

eSenior Komputer, internet, telekomunikacja - tu prosimy o pomoc i pomagamy rozwiązać problemy związane z obsługą komputera i korzystaniem z internetu. Dyskusje na temat korzystania z internetu, dzielenie się nowymi odkryciami. Zapraszamy też do zadawania ogólnych pytań i udzielania odpowiedzi w serwisie www.senior.pl/porady/Komputery-Internet przy czym pytania związane z forum i KSC prosimy zadawać na forum :)

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 13-10-2016, 08:56
dorian's Avatar
dorian dorian jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2016
Miasto: Kraków, Małopolska, PL
Posty: 214
Domyślnie Prawo jazdy w wieku 60 lat


Wcześniej nie było potrzeb. Zastanawiam się nad tą opcją, aby zrobić prawo jazdy w wieku 60 lat. Ktoś już może przerabiał ten temat? Jak określilibyście stopień trudności?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 14-10-2016, 09:58
marta60's Avatar
marta60 marta60 jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Feb 2016
Miasto: Warszawa, Mazowieckie, Polska
Posty: 430
Domyślnie

Przykłady moich znajomych pokazują, że prawko na spokojnie można zdać niemal w każdym wieku.
Oczywiście jest to poprzedzone niezbędnymi badaniami lekarskimi - więc jeżeli wszytko masz sprawne ze wzrokiem, kordynacją ruchową, to nie widzę przeciwwskazań.

A co do teorii, to już teraz można zacząć się uczyć. W sieci masz kilka dobrych serwisów, takich jak ltesty: http://www.ltesty.pl/

Miesięczny dostęp kosztuje 18 zł, ale masz dostęp do wszystkich pytań.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 24-10-2016, 11:20
wnuczek21 wnuczek21 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jan 2014
Posty: 22
Domyślnie

Myślę, że można spróbować, nie zaszkodzi, jeśli rzeczywiście potrzebujesz. Moja ciocia jest w podobnym wieku i jej się nie udawało. Podchodziła ze trzy razy, a potem się zniechęciła. Ogólnie jeździ dobrze, ale stres jej wszystko psuje. Może poproś o radę jakiegoś dobrego instruktora?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 11-08-2017, 12:58
mirabella mirabella jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Aug 2017
Miasto: warszawa
Posty: 1
Domyślnie

Człowiek uczy się przez całe życie, więc jak najbardziej uważam, ze warto spróbować. Znajdź tylko dobrą szkołę jazdy. Do teorii możesz przygotować się przez internet przez strony typu https://www.prawo-jazdy-360.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 13-08-2017, 16:16
Ania o.'s Avatar
Ania o. Ania o. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Bydgoszcz
Posty: 3 755
Domyślnie

Jestem absolutnie i stanowczo przeciwna robieniu prawa jazdy w wieku 60 lat. I wcale nie w tym rzecz, że lekarz nie zabroni lub podpisze nawet druczek odpowiedni pozwalający podejść do egzaminu na prawo jazdy (może liczy, że delikwent nie zda). Również absolutnie nie w tym rzecz czy komuś uda się teoretycznie takie prawo jazdy zdobyć. Prawdziwy problem w tym, że taki "kierowca" 60-latek jest mniej kumaty niż 15 -latek i znacznie ma opóźniony refleks (pomijając już inne aspekty starości np. pamięć). A na jezdni w różnym natężeniu ruchu i najróżniejszych sytuacjach drogowych refleks w reakcji i wiedza są na jednym poziomie. A przynajmniej być powinny aby właściwie zareagować szczególnie w sytuacjach nieprzewidywalnych, niestandardowych. A że takowe się zdarzyć mogą wiedzą o tym doświadczeni i długoletni kierowcy. Początkujący kierowca sześćdziesięcioletni to koszmar na drodze !!!!! To zagrożenie dla innych uczestników i użytkowników drogi. To przyczyny wielu kolizji a nawet wypadków! Gdy wskutek spowodowanego wypadku zginie stary wiekiem kierowca to można stwierdzić, że sam sobie winien. Ale dlaczego przy takiej okazji muszą cierpieć lub ginąć młodzi niewinni temu ludzie? Niestety nie każdy uświadamia sobie, że jego organizm starzeje się z każdym dniem i niedomaga pod wieloma względami. To dolegliwości nie tylko fizyczne ale i psychiczne. Dlatego jestem na NIE !!!
Dodam, że wiem co piszę. Prawo jazdy na motocykl zdobyłam 47 lat temu a na samochód 45 lat temu. Byłam więc młodziutką osobą wówczas. Kierując obydwoma pojazdami przejeździłam wiele setek kilometrów (głównie w mieście) bez żadnego wypadku ani kolizji. A niestety miałam okazję widzieć wiele takowych. Dotąd jeżdżę i wielu mnie podobnych z długoletnim doświadczeniem. Apeluję więc nie tylko do tych, którzy tak długo dojrzewali do prawa jazdy aby dziś bezmyślnie chcieć być zagrożeniem, ale także do ich rodzin aby wykazali rozsądek i ... nie pozwolili.
__________________
Jeśli warto wspomnij. Jeśli nie - zapomnij.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 27-11-2017, 00:09
elvis elvis jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Nov 2017
Miasto: Bialystok
Posty: 12
Domyślnie

żona się zdecydowała zrobić prawo jazdy w tym samym wieku. Bardzo była zmotywowana i początkowo tez dobrze jej szło, lecz po pierwszej praktycznej jeździe się zniechęciła. Za dużo dla niej było do zapamiętania jak i za dużo czynności które trzeba wykonać jednocześnie. Trudno ze żona się zniechęciła, ale myślę mimo tego, że jest to możliwe! Trzeba być tylko upartym - praktyka czyni mistrza
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 27-11-2017, 00:16
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Za późno...Ania ma rację.
Niedajbuk spotkać żonkę na drodze szczególnie w godzinach szczytu.
Chcąc jeździć w tym wieku- mam na myśli miasto i autostrady,
trzeba mieć za sobą niezły kilometraż.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 27-11-2017, 00:50
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Ania ma racje! Po 60+ swiezo "upieczony" szczesliwy posiadacz prawka jazdy - w 99.9% stanowi zagrozenie dla inych kierowcow. Tak jak Lila napisala, trzeba miec tysiace wyjezdzonych kilometrow aby prowadzic w starszym wieku.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 27-11-2017, 10:54
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 2 997
Domyślnie

Dlaczego? Jeśli nauczy się jeździć 40 km/h max. i skręcać wyłącznie w prawo to może być.
Wówczas cały wysiłek tolerowania takiego kierowcy spocznie na innych użytkownikach drogi, choć skutki mogą być również nieciekawe.
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 27-11-2017, 11:53
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 555
Domyślnie

Cytat:
Napisał Frat
Dlaczego? Jeśli nauczy się jeździć 40 km/h max. i skręcać wyłącznie w prawo to może być.
Wówczas cały wysiłek tolerowania takiego kierowcy spocznie na innych użytkownikach drogi, choć skutki mogą być również nieciekawe.

Ja bym proponował najpierw rower i na ruchliwą jezdnię.
Przeżyje, się znaczy i autem sobie krzywdy nie zrobi
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 28-11-2017, 12:25
Hypatia's Avatar
Hypatia Hypatia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk,Polska
Posty: 10 972
Super

Cytat:
Napisał pluto37
Ja bym proponował najpierw rower i na ruchliwą jezdnię.
Przeżyje, się znaczy i autem sobie krzywdy nie zrobi
Ojtamojtam......
Tu nie chodzi o pojazd - auto, rower, motor, miotła.....
Tu chodzi o rozziew pomiędzy potencjalnie rosnącą prędkością np miotły, a prędkością naszego osobistego procesora zainstalowanego w naszej głowie. Niestety nasz osobisty procesor starzeje się razem z nami, bywa, że szybciej od reszty podzespołów i zaczyna strasznie mulić i wtedy zanim przepracuje otrzymane z zewnątrz(sytuacja na drodze)dane, to babcia lub dziadzio już spowodowali kraksę. Jeśli babcia lub dziadzio jeżdżą od dziesiątek lat to jest szansa, że procesor był na bieżąco konserwowany, a oprogramowanie nieustannie aktualizowane i sprzęt jest ogólnie w niezłym stanie.
Choć oczywiście do czasu - przed kilku dniami w tv pokazywali wyczyny 92 latka za kierownicą. To co wyczyniał i czym się to skończyło przeczy prawom fizyki lub raczej fizjologii - warto zaznaczyć, że nie był pod wpływem.
Tak więc moim skromnym zdaniem(prawo jazdy od lipiec 1971)jak mawiał pewien pan, jeśli nie wiesz jak się zachować, to zachowuj się przyzwoicie......, uwzględnij nieubłagany upływ czasu i nie próbuj nadrabiać zaległości z młodości, nie wyręczaj młodych lub młodych inaczej lecz z dużym doświadczeniem, od robienia jatki na drogach.

Uważam, że leciwi kierowcy, ale ze stażem, powinni gdzieś tak w okolicach siedemdziesiątki, przechodzić cyklicznie obowiązkowe testy kontrolne i to nie z teorii lecz psychomotoryczne oraz z jazdy w ruchu drogowym.
W naszym wspólnym interesie.
__________________
Kiedy draństwo spółkuje z głupotą, bękarty są wyjątkowo odrażające !
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 28-11-2017, 14:28
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Cytat:
Napisał Frat
Dlaczego? Jeśli nauczy się jeździć 40 km/h max. i skręcać wyłącznie w prawo to może być.
Wówczas cały wysiłek tolerowania takiego kierowcy spocznie na innych użytkownikach drogi, choć skutki mogą być również nieciekawe.


....a wjedzie na autostradę i trzeba te minimum czyli seteczkę mieć.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 28-11-2017, 21:00
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 2 997
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lila
....a wjedzie na autostradę i trzeba te minimum czyli seteczkę mieć.
Autostradą można przecież poruszać się z dowolnie małą prędkością. Nie ma żadnego dolnego ograniczenia ze strony przepisów ruchu.
Tyle tylko, że jadąc zbyt wolno, lepiej niedostatek prędkości nadrobić modlitwą, bo inaczej może to nie wróżyć niczego dobrego.
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 29-11-2017, 01:59
Zbyszek59 Zbyszek59 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Nov 2017
Miasto: Dębica
Posty: 1
Domyślnie

Nigdy nie jest za późno, nie ma co się hamować, bo w wieku 70 lat będziesz żałować, że nie zrobiłeś prawa jazdy 10 lat wcześniej. Stopień trudności to bardzo indywidualna kwestia, ale prędzej czy później 99% osób zdaje, więc obiektywnie nie jest trudno o dokument. Najwięcej człowiek uczy się po kursie. Trzeba przynajmniej z rok pojeździć żeby nabrać wprawy i pewności siebie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 29-11-2017, 17:45
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 555
Domyślnie

Cytat:
Napisał Zbyszek59
Nigdy nie jest za późno, nie ma co się hamować, bo w wieku 70 lat będziesz żałować, że nie zrobiłeś prawa jazdy 10 lat wcześniej. Stopień trudności to bardzo indywidualna kwestia, ale prędzej czy później 99% osób zdaje, więc obiektywnie nie jest trudno o dokument. Najwięcej człowiek uczy się po kursie. Trzeba przynajmniej z rok pojeździć żeby nabrać wprawy i pewności siebie.

recepty są różne. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę z własnych umiejętności i czy warto... polska to jednak nie Ameryka gdzie samochód jest koniecznością ze względu na odległości i komunikację publiczną.
Warto też pamiętać, że najwięcej wypadków powodują ci w wieku między ok 20 do 35 lat, a nie ci ok 60-ciu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 29-11-2017, 18:02
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

.....bo jest ich statystycznie dużo, dużo więcej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 29-11-2017, 19:15
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 2 997
Domyślnie

Wg statystyk policyjnych za rok 2016, najwięcej wypadków, bo 73,2% ogólnej liczby popełnili mężczyźni. Płeć piękna i ostrożna – tylko 22,8%.
Te brakujące (do 100) procenty, to nie jest udział trzeciej płci, lecz wynik braku danych.
Nie wiem tylko, jak ma się to do procentowego udziału kobiet i mężczyzn w prowadzeniu samochodu.
Najbardziej niebezpieczną grupą są smarkacze w wieku 18-24.

http://statystyka.policja.pl/st/ruch...ty-roczne.html
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 13-12-2018, 14:06
Zoe1900 Zoe1900 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Dec 2018
Posty: 1
Domyślnie

Moja kuzynka robiła prawo jazdy a2 w Krakowie i miała prawie 60 lat i jest trochę trudniej niż ma się 18 lat, ale jest to możliwe. Zdawała w Ośrodku Szkolenia Kierowców LIDER. Z tego co mi mówiła to była bardzo zadowolona.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 13-12-2018, 18:04
Wiktoriaj Wiktoriaj jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2018
Miasto: Skawina
Posty: 60
Domyślnie

Witam,

bardzo proszę wszystkich o pomoc i wypełnienie krótkiej ankiety.
Proszę kliknąć w ten link: https://goo.gl/forms/dta41WA7SXY9MZl32.

Jest to ankieta, która pomoże w projekcie aplikacji dla osób starszych. Każda opinia jest bardzo cenna. Ankieta jest oczywiście anonimowa.
Ankieta została stworzona dla celów projektu.
Będę bardzo wdzięczna za jej wypełnienie.
Serdecznie pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 01-04-2019, 11:32
babciairenka babciairenka jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jan 2018
Miasto: Kraków
Posty: 228
Domyślnie

Co sądzicie o seniorach kierowcach, czy to bezpieczne? Do jakiego wieku powinni jeździć, czasami podwozi mnie mój sąsiad i czuje się bezpiecznie. Koleżanka pokazała mi artykuł o seniorach kierowcach http://blogseniora.pl/senior-za-kolk...ow-co-jeszcze/ co sądzicie? Czytacie czasami artykuły tego typu?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Rynek pracy dla osób wieku 50-65 lat paulina_zmijewska Seniorzy i praca 16 08-11-2022 19:47
35 lat Uniwersytetów Trzeciego Wieku ... stena Uniwersytety Trzeciego Wieku 0 13-05-2010 14:52
Prawo jazdy a wiek - komentarze Basia. Ogólny 60 18-10-2009 20:36
Andropauza w wieku 25 lat. chojny997 Choroby, badania, terapie 2 17-09-2008 19:47

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:41.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.