menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Zdrowie > Choroby, badania, terapie
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 17:19
Anielka's Avatar
Anielka Anielka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: pomorskie
Posty: 11 336
Domyślnie

Cytat:
Napisał Maria_61
Oddział dzienny? Mam wrażenie, że dużo tam ludzi bardzo ciężko chorych psychicznie, wydaje mi się, że osobie z depresją to raczej nie pomoże
Mario,nie masz racji.Lekarz kierujący wybiera odpowiednią grupę dla danej choroby.Trzeba to przeżyć ,żeby zrozumieć. Lepiej chodzić na psychoterapię.A ludzie ,którzy na nią chodzą sa zobowiązani do zachowania tajemnicy.Mamy XXI wiek,bardzo dużo ludzi korzysta z psychoterapi ,własnie na oddziałach dziennych.Pozdrawiam zmagających się ze smutkiem ,depresją i lękami.
Toy_ka rozumiem o czym mowisz.Pozdrawiam
__________________
1.-"Prawda jest taka, że ludzie dzielą się na przyzwoitych i kanalie, oba rodzaje człowieczeństwa są po obu stronach."
/maja59- senior/

Odpowiedź z Cytowaniem
  #22  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 18:05
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

Anielko, czy to ty? dawniej mialas sylwetke joginki w awatarze?
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #23  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 18:08
Anielka's Avatar
Anielka Anielka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: pomorskie
Posty: 11 336
Domyślnie

Cytat:
Napisał toy_
Anielko, czy to ty? dawniej mialas sylwetke joginki w awatarze?
Tak kochana,ale ostatnio się troszkę podniosłam psychicznie i postanowiłam się pouśmiechać.Pozdrawiam serdecznie
__________________
1.-"Prawda jest taka, że ludzie dzielą się na przyzwoitych i kanalie, oba rodzaje człowieczeństwa są po obu stronach."
/maja59- senior/

Odpowiedź z Cytowaniem
  #24  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 18:43
hutkow's Avatar
hutkow hutkow jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2014
Miasto: Zamość woj.Lubelskie Polska
Posty: 5 087
Domyślnie Broń mnie Boże!

Witam!
Jakie są symptomy depresji i smutku,może ja na to cierpię.
Pozdrowienia Edward!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #25  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 18:51
elen49 elen49 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Feb 2011
Miasto: mazowieckie
Posty: 83
Domyślnie

Cytat:
Napisał Maria_61
Oddział dzienny? Mam wrażenie, że dużo tam ludzi bardzo ciężko chorych psychicznie, wydaje mi się, że osobie z depresją to raczej nie pomoże
Witam cieplutko. Mario, nie zwlekaj i natychmiast zapisz się na wizytę do Poradni Psychiatrycznej. Przepraszam, ale zachowujesz się jak alkoholik, który nie widzi nic wspólnego z pijakiem. Jeśli masz problemy z którymi sobie nie radzisz to właśnie pora, aby tam zgłosić się jak najprędzej. Uwierz mi, że wiem co mówię, bo sama przeżyłam załamanie nerwowe i gdyby nie leki i rozmowy z psychologiem, dzisiaj nie wiem gdzie bym była. Żadne tam domowe sposoby, tylko lekarz.Buziaczki
Odpowiedź z Cytowaniem
  #26  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 19:11
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

Anielko tym bardziej sciskam

Hutkow
muszą występować przez co najmniej dwa tygodnie najmniej dwa z trzech poniższych objawów:

obniżenie nastroju, utrata zainteresowań i anhedonia, mniejsza energia lub wytrzymałość na zmęczenie, oraz dwa lub więcej objawów takich jak:

trudności w skupieniu uwagi, obniżenie samooceny, odczuwanie winy, czucie się bezwartościowym, pesymistyczne postrzeganie przyszłych wydarzeń, myśli bądź zachowania suicydalne lub zachowania autoagresywne, problemy ze snem, zmniejszenie apetytu.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #27  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 19:13
senesco's Avatar
senesco senesco jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Gdynia
Posty: 1 498
Domyślnie

Elen49 - nie mogę się z Tobą zgodzić. Nie zawsze jest konieczna wizyta u psychiatry.
Skoro Maria nie ma poczucie bezwględnej konieczności z zewnątrz, leki mogą zaszkodzić.
Choć jest szansa, że - Mario - trafisz na psychiatrę, który ma umiejętności terapeutyczne i będzie mógł Cię wesprzeć, bez stosowania leków.
O pobycie na oddziale dziennym zdecyduje lekarz. Na oddział kierowane są przeważnie z nerwicami, którzy mogą funkcjonować w domu. Nie spotkasz tam ani ciężkiego stanu depresji, ani psychozy. Prowadzona terapia ułatwi Ci otworzenie się i uwolni od poczucia, że "zwierzasz się" obcemu.
Nikt Cię nie ocenia, każdy jest tam by uzyskać pomoc.

Sądzę jednak, że warto porozmawiać z psychologiem - co prawda nie ma kontraktu z NFZ i nie otrzymasz od razu leków, a jednak zorietujesz się, czy terapia farmakologiczna jest konieczna.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #28  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 19:27
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

Sadze jednak ze nalezaloby tutaj odroznic zakres kompetencji psychologa od psychoterapeuty.
Psychiatra zas jest od lekow nie innych rodzajow terapii
Poza tym, senseco co rozumiesz przez nie ma poczucie bezwględnej konieczności z zewnątrz?
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #29  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 19:56
czarnulka's Avatar
czarnulka czarnulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: wielkopolska
Posty: 4 199
Post

ojej, mam piec objawow,ktore wypisala Toy
Dziewczyny nie dajmy sie
__________________
Zosia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #30  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 19:57
Siri's Avatar
Siri Siri jest teraz online
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 309
Domyślnie Tyle w temacie:

http://info.zdrowie.gazeta.pl/temat/...Cu+organicznym

http://www.swiat-zdrowia.pl/porady-l...sja-sytuacyjna

Ostatnio edytowane przez Siri : 19-02-2014 o 20:02.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #31  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 20:12
senesco's Avatar
senesco senesco jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Gdynia
Posty: 1 498
Domyślnie

Toy_ - oczywiście nie każdy psycholog zajmuje się terapią. Są naukowcy, są diagności. Acz - jako psycholog - sądzę, że lepiej jest, gdy psychoterapię uprawia psycholog niż psychiatra.

Terapia jest skuteczna, gdy to ja chcę sobie pomóc.
Ani psychiatra, ani psycholog, ani psychoterapeuta nie rozwiążą za nas problemów. Oni są jak drogowskaz, wsparcie, ułatwiacz, ale nie rozwiązanie.
Zbyt często nazywamy przygnębienie depresją i zbyt wielu lekarzy zbyt ochoczo przepisuje leki, nawet antydepresanty, które nie dają wcale natychmiastowej poprawy.

A co "bezwględnej konieczności" - nie wiem dlaczego rozmowa z psychiatrą czy psychologiem ciągle tak bardzo nas stresuje, czy stygmatyzuje. Być może to wina lekarzy i psychologów.
Ale, jesli opór jest duży, a zaufanie małe, to można spróbować popracować ze sobą, np. w jakimś klubie seniora.
Ale oczywiście, do psychoterapeuty można pójść jak na przegląd, pogadać, nie zakładając od razu, że wymagamy farmakoterapii.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #32  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 20:19
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

powiem ci czemu stygmatyzuje. wiekszosc pacjentow psychiatrykow kojarzy nam sie z nie panujacym nad agresja sliniacym sie facetem w kaftanie.
a w lepszej wersji z cyklem opowiem ci kawal o wariatach
streszczajac - pacjentem psychiatry bywa gosc niepoczytalny, a nikt nie chce byc brany za takiego
Zupelnie inaczej brzmi - ide do neurologa....a to pokrewne profesje
Podpisano
F42.1albo F42.1
(do gory nogami na karcie zle widac)
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #33  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 20:25
senesco's Avatar
senesco senesco jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Gdynia
Posty: 1 498
Domyślnie

Cytat:
Napisał toy_
muszą występować przez co najmniej dwa tygodnie najmniej dwa z trzech poniższych objawów:

obniżenie nastroju, utrata zainteresowań i anhedonia, mniejsza energia lub wytrzymałość na zmęczenie, oraz dwa lub więcej objawów takich jak:

trudności w skupieniu uwagi, obniżenie samooceny, odczuwanie winy, czucie się bezwartościowym, pesymistyczne postrzeganie przyszłych wydarzeń, myśli bądź zachowania suicydalne lub zachowania autoagresywne, problemy ze snem, zmniejszenie apetytu.

Toy_ - ależ te objawy się łączą i plączą - jeśli jesteś przez dłuższy czas w stresie - odczuwasz zmęczenie, przez co masz trudności w koncentracji, czujesz się nieszczęśliwa, a jeśli nie dbasz o dietę - to masz również głębokie ubytki energii i problemy ze snem.
Ale nie masz jeszcze depresji.

Nie chodzi zatem o pojawienie się objawów, a i o czas ich utrzymania, ważne jest przede wszystkim ich natężenie.
Od poczucia bycia nieszczęśliwym i bezwartościowym do anhedonii jest ocean do przebycia.
Na wiele z tych stanów ma wpływ to, jak byliśmy wychowywani i jak żyjemy.
Zatem nie straszmy Hutkowa, proszę.
Z tego, co widzę być może odczuwa samotność, smutek, ale też wie, że chce towarzystwa i aktywnie go poszukuje.
Hutkow - jeśli masz ochotę, działaj. Rozmawiaj z ludźmi i przygotuj się na towarzystwo, bo możesz je znaleźć.
Każdy z nas miewa okresy, w których czuje się nieszczęśliwy, niespełniony i skrzywdzony przez los, każdy odczuwa lęki, ale to nie znaczy, że każdy ma depresję.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #34  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 20:25
hutkow's Avatar
hutkow hutkow jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2014
Miasto: Zamość woj.Lubelskie Polska
Posty: 5 087
Domyślnie

Kamień spadł mi z serca dobrze,że nie na nogę bo bym kulał.
Wielkie dzięki za poradę Toy. Edward!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #35  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 20:31
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

Senesco - i dlatego wlasnie nie lubie psychologow.
Napisales cos z czego nic nie wynika.
Oczywiscie ze objawy sie łacza, dotycza jednej choroby i jednego czlowieka.....samo zmeczenie mogloby sugerowac anemie, ale anemia raczej nie obnizy samooceny.
itd itd
poza tym z lękami to juz dałes plame
Ile razy miales w zyciu atak lęku?
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #36  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 20:42
senesco's Avatar
senesco senesco jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Gdynia
Posty: 1 498
Domyślnie

Wręcz przeciwnie Toy_ - człowiek to biochemia, zaburzenia w bilansie chemicznym organizmu wywołuje reakcje psychiczne. Bo te to także biochemia, choć wierzę w sferę duchową.

A sprawa jest w gruncie rzeczy prosta - lęk różni się od strachu realnością przedmiotu, którego się obawiamy.
Smutni jesteśmy z jakiegoś powodu, kiedy zmieniają się okoliczności, zmieniają się nasze emocje. Potrafimy dostrzec "słońce" pomimo smutku.
W depresji stan emocjonalny nie poprawia się, a wręcz pogarsza bez względu na okoliczności, a nawet wbrew nim.
Możemy czuć się nieszczęśliwi, przygnębieni, nie mieć apetytu, źle spać, tracić poczucie wartości nawet przez miesiąc, a nie mieć depresji.
Bo farmakoterapia nie zmieni okoliczności, w których żyjemy, nie zmieni realiów. Farmakoterapia to laska, na której się wspieramy.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #37  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 20:52
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

proszę cię, doczytaj o atakach lęku.
nie wiem co ty postrzegasz jako depresję? po fakcie, jak sobie ktos zycie odbierze? mi facetka zaznaczyla piec z tych objawow i dala venlę a dodatkowo benzo....
A wczesniej internista, laryngolog i neurolog nie mogli dojsc przyczyn bolow glowy
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #38  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 21:06
Anielka's Avatar
Anielka Anielka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: pomorskie
Posty: 11 336
Domyślnie

Cytat:
Bo farmakoterapia nie zmieni okoliczności, w których żyjemy, nie zmieni realiów. Farmakoterapia to laska, na której się wspieramy
Senesco,to prawda.
Jednak kiedy musimy opanować ataki lęku,trzeba się wyciszyć i po to przez jakiś czas bierzemy leki.Oczywiście,ze psychiatrzy idą po najmniejszej lini oporu i załatwiaja sparwę,dając leki.Nie każdy jedank jest na tyle silny,że leki bierze krótko i stara się wyjśc z depresji,stanów lękowych czy nerwicy.Po to własnie powinny być spotkania z psychologami,terapeutami ,zeby ukierunkować.A reszta to tylko trudna i żmudna praca nad swoja osobowiścią.Każdy jest dla siebie najlepszym lekarzem,ale wskazówki są bardzo potrzebne i wczesniejsze wyciszenie.Nie zawsze da się to zrobić w warunkach domowych,gdzie najczęściej leży przyczyna choroby/czasami też związana z pracą zawodową/ i dlatego oddziały dziennego pobytu są ratunkiem.
__________________
1.-"Prawda jest taka, że ludzie dzielą się na przyzwoitych i kanalie, oba rodzaje człowieczeństwa są po obu stronach."
/maja59- senior/

Odpowiedź z Cytowaniem
  #39  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 22:10
senesco's Avatar
senesco senesco jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Gdynia
Posty: 1 498
Domyślnie

Anielko, Toy_ - pośród lekarzy, jak pośród psychologów są mistrzowie i czeladnicy, fachowcy i partacze. Zresztą, jak można pomóc, jeśli poświęca się pacjentowi 15 minut. Kiedyś usłyszałem, że neurolog "odbył" wizytę pacjentki nie podnosząc głowy znad dokumentacji.
Każdy rozwiązuje problem w obrębie swojej specjalizacji. Geriatrów - holistycznie leczących w perspektywie procesu starzenia jest tyle, co kot napłakał.

Czasami widzę, że ludzie mają leki, które z pewnością im nie pomagają, ale się do nich przyzwyczaili i są od nich uzależnieni.
Osoba starsza, nie pracująca, potrzebuje mniej snu, ma inny rytm dobowy, a otrzymuje lek przeciwlękowy jako nasenny.

Ale oczywiście - jak przy bólu, tak przy napadowych, silnych lękach, paraliżujących i duszących - farmakoterapia jest wręcz niezbędna.

Ale kiedy czujemy przygnębienie, smutek, nawet lęk - spróbuj najpierw wyłączyć telewizor na godzinę przed snem, mocno przewietrzyć pokój, w którym śpisz, pozostawić tylko małe, przyjazne światło, i posłuchać taśmy pani Ewy Woydyłło.
Pozwól sobie na relaks, wycisz się, a jesli dasz radę - obserwuj swój lęk. Wyobraź sobie, że to obiekt, który się od ciebie oddala.
Lęk często jest jak ból zęba - ból narasta nocą i gdy się na nim skupiamy.
Smutek często rozniecamy jak ogień, jak płomień świecy - wpatrujemy się weń i zatracamy w nim.
Kiedy myśli gonią są jak las, wielka zielona ściana. Spróbujmy w niej dostrzec drzewo, a na nim pojedynczy liść.
Kiedy coś nas przeraża, jesteśmy jak dziecko w ogromnym lesie - widzimy liść pod mikroskopem - spróbujmy zobaczyć las wokół siebie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #40  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 22:50
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

opis ataku lęku wg toy
Opasujacy ucisk w klatce piersiowej
Uczucie niemoznosci nabrania powietrza, duszenia sie
Silny lęk, uczucie umierania

Od psychiatry dostalam propranolol 40mg doraznie
Wczesniej terapeutka cos chrzanila o relaksie i swiezym powietzru
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
depresja seniora ewa-gawa Choroby, badania, terapie 133 09-03-2023 08:05
Depresja - komentarze siekierka Ogólny 99 16-08-2012 21:12
depresja malgos651 Choroby, badania, terapie 169 17-02-2011 19:45
Depresja, a styl życia - komentarze Ircia Ogólny 17 11-08-2010 18:26
Smutek supermarketów. VETUS Polityka - wątki archiwalne 27 15-10-2008 15:07

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:50.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.