menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 00:30
Jadzia P. Jadzia P. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Polska
Posty: 12 324
Domyślnie

Byłam kiedyś w Szwajcarii i bardzo mi się podoba ich podejście do wiary. To już troche czasu upłynęło, więc może nie wyjaśnie wszystkiego dokładnie, ale są niektóre istotne fakty które utkwiły mi w pamieci. Otóż naród Szwajcarii to głownie osoby pochodzenia niemieckiego, francuskiego i włoskiego. Najwiecej jest katolików. Ich kościoły są bardzo skromne w porównaniu z naszymi, mam na myśli wnętrza. Oni nie mają mszy tylko spotkania, na których jest podany jakiś temat i wszyscy uczestniczący w spotkaniu mogą zabierać głos w dyskusji. ( Mnie by to bardzo odpowiadało u nas , ale przy naszej mentalności nie byłaby to dyskusja tylko kłótnia ).U nich spowiedż nie polega na tym, że szepcze się grzechy księdzu do ucha , tylko podczas takiego spotkania , każdy sam przed Bogiem , bez żadnych posredników spowiada się a póżniej jest ogólne odpuszczenie i można przystępować do komuni.
  #42  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 00:33
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Ha ha ha ale dlaczego oceniać coś co nie podlega dyskusji ? ???? ja uwazam po prostu ze "ta natura jest niegłupia" ,a kto temu wszystkiemu dał kopa, żeby ruszyło ,kto to wie?
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #43  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 00:35
inka-ni's Avatar
inka-ni inka-ni jest offline
Odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: kraków
Posty: 13 448
Domyślnie

może dla relaksu;

Zakonnica stoi przy drodze i zatrzymuje samochody. Chce dostać się do klasztoru. Nagle zatrzymuje się nowy Mercedes, zakonnica wsiada. Za kierownicą siedzi niezła laska. Jadą tak, a zakonnica rozgląda się po samochodzie:
- Ładny samochód, pewnie męża?
- Nie, to od kochanka - odpowiada kobieta.
- Śliczną ma pani biżuterię, pewnie mąż kupił?
- Nie to od innego kochanka.
Zakonnica na chwilę zamilkła, ale widzi futro z tyłu na siedzeniu, więc mówi:
- Śliczne futerko, pewnie mąż kupił?
- Nie, to od trzeciego kochanka - odpowiada kobieta.
Resztę drogi zakonnica już nic nie mówi, tylko rozmyśla. Podjeżdżają pod klasztor, zakonnica wysiada i idzie do swojej celi. Zamyka się w niej i myśli. Nagle słychać cichutkie pukanie do drzwi:
- Siostro Łucjo, to ja ksiądz Marek, niech siostra mnie wpuści.
Na to siostra wybucha:
- Niech sobie ksiądz te bombonierki w dupę wsadzi!
__________________
  #44  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 00:39
Jadzia P. Jadzia P. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Polska
Posty: 12 324
Domyślnie

Dobre !!!!
  #45  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 01:25
Bajadera07's Avatar
Bajadera07 Bajadera07 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Sopot
Posty: 2 627
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lila

Ps.Ja wierzę...ale bez pośredników.I nie mam najmniejszych wątpliwości ,że SZEF co ruszył wszechświat gdzieś tam jest.

Tylko SZEF o którym ty piszesz, , a wielu także wierzy, to niekoniecznie ten sam szef, o którym naucza kościół, i raczej nie ten, o którym piszą w Biblii.
Nie tylko tyle wyobrażeń SZEFA - ile religii, ale tyle - ilu wierzących.
  #46  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 03:02
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Jp50

Cytat:
Napisał jp50
Byłam kiedyś w Szwajcarii i bardzo mi się podoba ich podejście do wiary. To już troche czasu upłynęło, więc może nie wyjaśnie wszystkiego dokładnie, ale są niektóre istotne fakty które utkwiły mi w pamieci. Otóż naród Szwajcarii to głownie osoby pochodzenia niemieckiego, francuskiego i włoskiego. Najwiecej jest katolików. Ich kościoły są bardzo skromne w porównaniu z naszymi, mam na myśli wnętrza. Oni nie mają mszy tylko spotkania, na których jest podany jakiś temat i wszyscy uczestniczący w spotkaniu mogą zabierać głos w dyskusji. ( Mnie by to bardzo odpowiadało u nas , ale przy naszej mentalności nie byłaby to dyskusja tylko kłótnia ).U nich spowiedż nie polega na tym, że szepcze się grzechy księdzu do ucha , tylko podczas takiego spotkania , każdy sam przed Bogiem , bez żadnych posredników spowiada się a póżniej jest ogólne odpuszczenie i można przystępować do komuni.

W Szwajcari.. jest najwiecej protestantow nie katolikow.. dlatego maja takie koscioly jak mowisz i takie obrzedy.
Kosciol katolicki na calym swiecie jest jednakowy i zawsze odprawiane sa msze... ZAWSZE.
  #47  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 05:47
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie szacunek

mam dla tych,co wierzą i dla ateistów-pod warunkiem,że są porządnymi,uczciwymi,zyczliwymi ludźmi.Nie cierpię dewocji.Bez Boga nie wyobrażam sobie życia,choć wiele zastrzeżeń mam do sług bozych i wielu katolików.Każdy ma prawo żyć jak chce,jeśli nie krzywdzi bliźniego..mam bliskich znajomych w obu kręgach.
  #48  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 07:14
mamuk's Avatar
mamuk mamuk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: sopot
Posty: 649
Domyślnie

Cytat:
Napisał chickita
Jestem ateistka ale to nie znaczy, ze ja w nic nie wierze. Wierze w ludzi, nie we wszystkich ale to zawsze cos i nade wszystko wierze we wlasne mozliwości lub ich brak.
Równiesz jestem ateistką po wypowiedziach miałam możliwośc zapoznania sie z tokiem myślenia części furowiczów....
P.S.Myślę tak samo..
__________________
Cogito ergo sum...
http://koszperelek.blogspot.com/
  #49  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 07:37
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie Szwajcaria....

Katolików 47 %
Protestantów 44 %
Tak podaje Leksykon PWN z r. 1998 r.

Wg Wikipedii: katolików 41, 8 %; protestantów 34,9 %

Ostatnio edytowane przez Alsko : 31-05-2008 o 07:58.
  #50  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 08:28
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Chwalmy Pana jak umiemy i chcemy i czymkolwiek on dla nas jest i unikajmy oceniania tego ,co inni uwazaja za godne chwalenia i sposobu w jaki to robią ,msza czy spacer po lesie maja w tym aspekcie dokladnie tę sama wartość.
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #51  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 09:06
mamuk's Avatar
mamuk mamuk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: sopot
Posty: 649
Domyślnie

Unikam oceny innych.Ciekawi mnie jedynie jak myślą i czynią ,dlaczego???
__________________
Cogito ergo sum...
http://koszperelek.blogspot.com/
  #52  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 10:54
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

Cytat:
Napisał bogda50
Tylko SZEF o którym ty piszesz, , a wielu także wierzy, to niekoniecznie ten sam szef, o którym naucza kościół, i raczej nie ten, o którym piszą w Biblii.
Nie tylko tyle wyobrażeń SZEFA - ile religii, ale tyle - ilu wierzących.

Ano niekoniecznie.Ale właściwie czemu? Bo w każdej religii inaczej się nazywa ?
Inkowie ,których ostatnio nawiedził nasz Donaldinio,też mieli swojego Wirakoczę,na którym srogo się przejechali,ze względu na podobieństwo ich wyobrażeń do przedstawicieli konkwisty.Być może jedni i drudzy wierzyli w tego samego Boga,być może nie..
Mogę wszystkich wątpiących oraz wiedzących na pewno -pocieszyć ; niedługo ...wszyscy...przekonamy się naocznie,że tak to ujmę.. ,jak to z tym jest naprawdę.
Jeśli o mnie chodzi,to wcale mi się nie spieszy z nabyciem tej wiedzy..
  #53  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 12:00
Bajadera07's Avatar
Bajadera07 Bajadera07 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Sopot
Posty: 2 627
Domyślnie

Lila. Albo źle mnie zrozumiałaś, albo ja źle napisałam . Nie chodzi mi o to, że tyle jest bogów ile religii , ale o to, że w granicach jednej ,konkretnej religii, ten jeden konkretny Bóg jest postrzegany przez każdego wiernego w inny sposób . Dla jednych jest to duch, dla innych to postać , dla jeszcze innych jakaś siła sprawcza , a dla jeszcze innych jest to wszystko razem. Gdy spytać kogoś wierzącego o Boga, w którego wierzy, on zazwyczaj odpowiedź rozpoczyna od słów : ,,Ja sobie wyobrażam...., Ja myślę ,że... i.t.p. " Bo nie wierzy się w Byt, lecz w wyobrażenie tego Bytu.
  #54  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 12:36
Agata P. Agata P. jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: May 2008
Posty: 96
Domyślnie

Wierzysz lub nie ale badz czlowiekiem tak powiadal moj dziadek. Jezeli bedziesz upodabnial sie do zwierzecia ,zejdziesz z tego swiata jak zwierze.
  #55  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 12:59
Bajadera07's Avatar
Bajadera07 Bajadera07 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Sopot
Posty: 2 627
Domyślnie

I vice versa
  #56  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 13:25
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Cytat:
Napisał mamuk
Unikam oceny innych.Ciekawi mnie jedynie jak myślą i czynią ,dlaczego???
Myślą i czynią dokładnie to samo co ty tyle ze w chwilach trudnych lub przepieknych nie zwracają się do Boga.
A poza tym nie traktują inaczej myślących jak obiekty zoologiczne ,co niestety przebija w tonie postow osób nie majacych ateistycznego podejscia do życia
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #57  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 13:27
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Cytat:
Napisał Agata P.
Wierzysz lub nie ale badz czlowiekiem tak powiadal moj dziadek. Jezeli bedziesz upodabnial sie do zwierzecia ,zejdziesz z tego swiata jak zwierze.
Przykład wysublimowanego języka i obiektywnego spojrzenia Brawo!!!!!
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #58  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 14:03
mamuk's Avatar
mamuk mamuk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: sopot
Posty: 649
Domyślnie

Moje przemyślenia sprowadzają się że wszystko zależy od kraju,regionów z jakich się wywodzimy.
Zawsze szanuję ludzi(mądrych) i nie ma dla mnie znaczenia w co wierzą...
__________________
Cogito ergo sum...
http://koszperelek.blogspot.com/
  #59  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 15:11
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
OK Właśnie tak

Cytat:
Napisał Malgorzata 50
Chwalmy Pana jak umiemy i chcemy i czymkolwiek on dla nas jest i unikajmy oceniania tego ,co inni uwazaja za godne chwalenia i sposobu w jaki to robią ,msza czy spacer po lesie maja w tym aspekcie dokladnie tę sama wartość.
wychowałam się w rodzinie katolickiej, jestem ochrzczona, przystąpiłam do I Komunii, byłam bierzmowana. Moi rodzice wręcz zmuszali mnie żebym chodziła do kościoła, po powrocie do domu przepytywali mnie z Ewangelii ..... efekt tego wszystkiego był taki, że pod kościołem spotykałam się z koleżankami i kolegami i gdzieś sobie szliśmy. Co do przepytywania z Ewangelii ....kupowałam slowo powszechne i tam zawsze była drukowana bieżąca Ewangelia. Ku rozpaczy mojej Matki nie wzięłam ślubu kościelnego bo nie odczuwałam takiej potrzeby. Mój syn jest ochrzczony, przystąpił do I Komunii bo naprawdę tego chciał /miał 14 lat/ potem przystąpił do bierzmowania jest, praktykującym katolikiem bo tego chce i potrzebuje. Nie odczuwam potrzeby uczestniczenia w obrządkach religijnych i tego nie robię. Szanuję wierzących i szanuję ateistów, nie toleruję nawracania "na siłę" przez jednych i drugich.
  #60  
Nieprzeczytane 31-05-2008, 15:16
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

I o to chodzi ,żyjmy sobie ze swoją wiarą, lub bez niej i nie starajmy się nikomu udowodnić ,że racja jest po naszej stronie .Bo w tej delikatnej dziedzinie po prostu nie ma jedynej słusznej racji
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
 

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:51.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.