menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Gospodarka i środowisko
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 23-11-2021, 19:46
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321
Witam !
We Wrocławiu otwarto linę produkcyjną perowskitowych ogniw fotowoltaicznych.
Olga Malinkiewicz znalazła sposób na to, by produkować prąd w sposób do dzisiaj nieosiągalny. Posłuchajcie ...
Perowskity, rewolucja w energetyce - rozmowa z Olgą Malinkiewicz
Pozdrawiam
https://www.youtube.com/watch?v=bzD_5kcJZXI
About – Saule Technologies
https://sauletech.com/about/

Tę informację zamieściła Martyna już 5 m-cy temu, (Jolu, Pluto wybaczcie opóźnienie),
gdyż wcześniej zapytał o tego "newsa" Szan. Pluto, w poście # 30.
Należy się wyjaśnienie, jakiś komentarz.
Otóż rzecz dotyczy fotowoltaiki, a ściślej - zmodyfikowanych ogniw fotowoltaicznych.
Wynalazek nazywa się ogniwa perowskitowe.
Okrzyknięto je szumnie "rewolucja w energetyce".
A są to po prostu elastyczne (z folii) panele fotowoltaiczne. W nich zastępuje się krzem innym materiałem - perowskitem.
Perowskit to inaczej tytanian wapnia. Tak naprawdę nie jest to "nowum"- wynalazek jest z roku ~2014.
Odkryli go naukowcy koreańscy, potem udoskonalili angielscy w Oxford PV (osiągając sprawność ogniwa 28 %).
Jego zastosowaniem zajęła się Polka Olga Malinkiewicz. Właściwie to opracowała nowatorską technologię wykorzystania w praktyce tych ogniw. Utworzyła firmę we Wrocławiu. Produkcja ruszyła w zakładach Saule Techology. Zainteresowanie tymi ogniwami jest bardzo duże. Sądzę, że pani Olga trafiła ze swym wynalazkiem na odpowiedni czas. Widzimy w mediach, że fotowoltaika cieszy się u nas ostatnio dużym "wzięciem". Spowodował to m.inn. program rządowy "Mój Prąd", (
prosumenci mogą otrzymywać nawet do 5 tys. zł dofinansowania na budowę instalacji). Od kwietnia 2021 zamówień jest tyle, że firma ma już sprzedany towar do 2023 roku.
https://www.youtube.com/watch?v=Qx3DKbqMVaU
De fakto rewelacją nie jest sama sprawność, (wydajność) ogniwa perowskitowego, (28 %).
Ogniwa monokrystaliczne też tyle osiągają.
Tylko dwie jego cechy:
- elastyczność materiału, stąd różnorakie, ciekawe zastosowania,
- o wiele tańsza produkcja modułów o różnych kształtach.
Poniżej ogniwo krzemowe - z mojej Prezentacji Komputerowej # 1 .



Ostatnio edytowane przez Stefan : 24-11-2021 o 10:53.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #42  
Nieprzeczytane 29-11-2021, 13:58
Klara123 Klara123 jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: May 2021
Miasto: Polska
Posty: 151
Domyślnie

W przypadku odnawialnych zrodeł energii warto korzystać z usług specjalistów, dlatego osobiście mogę Wam polecić usługi firmy, z której sam skorzystałem - https://passive-instal.pl/realizacje/ . Wszelkie informacje o ich ofercie znajdziecie na stronie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #43  
Nieprzeczytane 13-12-2021, 21:28
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Komunikacja miejska:
samochody wodorowe i tramwaje.

W #10 objaśniłem zasadę działania ogniwa paliwowego, które jest napędem w samochodzie.
https://tiny.pl/9fl2j
Zastępując silnik spalinowy nie zatruwa środowiska.
Jest oczywiste, że ta zaleta jest szczególnie przydatna w autobusach miejskich.
Dziś autobusy wodorowe jeżdżą już w wielu większych miastach Europy, m.in. w Oslo, Londynie, Hamburgu..
W Polsce zainteresowanie nimi są gminy dużych miast.
Metody otrzymywania wodoru - patrz post # 10.
W Polsce mamy dwóch producentów autobusów wodorowych. To firma Solaris Urbino 12 pod Poznaniem i Ursus w Lublinie. https://www.google.com/search?client...aslany+wodorem
Pierwsze autobusy, już po testach, zamówiły m.in. Gdynia, Gdańsk i Warszawa. Jednak termin korzystania z nich jest uwarunkowany wybudowaniem stacji tankowania wodoru.
Firma LOTOS ma uruchomić 2 instalacje do oczyszczania i dystrybucji wodoru oraz 2 punkty tankowania wodoru, zlokalizowane w Gdańsku i Warszawie.
https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojm...Redirects=true

Ostatnio widzimy, że ceny energii elektrycznej oszalały.
Rosnące ceny energii oznaczają poważny wzrost kosztów utrzymania komunikacji miejskiej.
Perspektywa znacznego wzrostu kosztów eksploatacji pojazdów dotyczy wszystkich rodzajów napędów.
Ratunek jest w nowej technologii. Dotyczy to zarówno autobusów wodorowych jak i tramwajów.
W tych pojazdach możliwości technologiczne są jednak duże.
Jedną z nich jest zastosowanie tranzystorów z węglika krzemu (SiC) - https://logistyka.rp.pl/elektromobil...i-cenami-pradu
W porównaniu do krzemowych poprzedników, tranzystory SiC wykazują się znacznie wyższą sprawnością. Ta z kolei przekłada się na niższe zużycie energii. Której można zaoszczędzić nawet do 20 proc.
To przełom technologiczny w napędach komunikacji miejskiej.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 13-12-2021 o 21:41.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #44  
Nieprzeczytane 07-01-2022, 21:37
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

16 proc. zużywanej w Polsce energii pochodzi z OZE.
16 grudnia 2021.

Dane GUS za 2020 r. o udziale źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto na poziomie 16,13 proc. pokazują, że rozwój sektora OZE idzie w dobrym kierunku - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.



Jak podkreśliła, dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że "osiągnęliśmy zakładany na poziomie 15 proc. cel OZE na 2020 r."
Zgodnie z dyrektywą RED z 2009 r. obowiązkowe cele krajowe państw członkowskich składają się na 20 proc. udział energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto. Dla Polski cel ten został ustalony na poziomie 15 proc.

Odpowiedź z Cytowaniem
  #45  
Nieprzeczytane 12-02-2022, 19:29
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Prąd na Litwie potaniał o 30 proc. To dzięki wietrznej pogodzie.
12 luty 2022r.




Jak pisze "Rzeczpospolita", średnia rynkowa cena energii na Litwie w styczniu spadła o 31 proc.
Polska również odnotowała w styczniu rekordowo dużo energii z wiatru.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #46  
Nieprzeczytane 11-03-2022, 10:37
wawdgg6 wawdgg6 jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Jun 2016
Posty: 94
Domyślnie

Ja również staram się dbać o naszą planetę i właśnie przy remoncie mojego domu to zdecydowałam się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #47  
Nieprzeczytane 11-03-2022, 11:34
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Cytat:
Napisał wawdgg6
Ja również staram się dbać o naszą planetę i właśnie przy remoncie mojego domu to zdecydowałam się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych. Skorzystałam wtedy z oferty firmy https://sunking.pl/krakow/ i jak dla mnie jest to najlepsza opcja. Polecam wam zaglądnąć na ich stronę i zapoznać się z ich ofertą


To miłe z twojej strony.
Ale byłoby jeszcze milej gdybyś nie reklamowała firmy.
A jest ich w końcu sporo i co jedna to lepsza.

A planeta skorzysta jeśli sama przesiądziesz się rower, piechotkę, publiczny transport itd.

I koniecznie redukuj paskudny plastik...

Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #48  
Nieprzeczytane 11-03-2022, 11:46
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stefan
Prąd na Litwie potaniał o 30 proc. To dzięki wietrznej pogodzie.
12 luty 2022r.
.....", średnia rynkowa cena energii na Litwie w styczniu spadła o 31 proc.[/size]
Polska również odnotowała w styczniu rekordowo dużo energii z wiatru.

Cześć Stefanie!
Już chyba pisałem, że mam na horyzoncie ze trzy dawne hałdy pogórnicze /żelazne/ wyrastające z płaskiego terenu dość wysoko i aż się prosi, że je wykorzystać do budowy wiatrowni.

Kiedy jakiś czas temu leciałem z Londynu do RP, to oczy mnie się kwadraciane robiły na widok farm wiatrowych w niewyobrażalnych ilościach na wybrzeżu Holandii..

Podobno Dania całkowicie zlikwidowała prąd z paliw kopalnych. W Szkocji i Norwegii wykorzystuje się pływy morskie itd...

Ale tak czy inaczej RP czeka rekultywacja km2 po kopalniach węgla brunatnego. Bez względu na to czy zamkną je za 10, czy 30 lat.
I już powinno się publicznie o tym dyskutować...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #49  
Nieprzeczytane 24-06-2022, 18:35
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Duży spadek liczby przyłączeń instalacji fotowoltaicznych.

https://www.komputerswiat.pl/aktualn...y-czas/002ye9b



Według danych, które opublikowało Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, w maju 2022 r. zanotowano znaczny spadek liczby nowych przyłączeń dla instalacji fotowoltaicznych. Wynik jest aż o 36 proc. niższy niż w kwietniu i niewykluczone, że kolejne miesiące będą pod tym względem jeszcze gorsze.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #50  
Nieprzeczytane 29-12-2022, 17:59
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Antyprzykład wykorzystywania OŹE.
Jakim jest darmowa energia wiatru.

"Operator musiał ograniczyć produkcję farm wiatrowych. Wiało za mocno."
Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały polecenie ograniczenia produkcji farm wiatrowych.
"Było to niezbędne dla zbilansowania systemu i zapewnienia jego bezpiecznej pracy".
Takie sytuacje nie zdarzają się często w polskiej energetyce.

NIE! Nie zdarzały się nigdy.
Więc energia OŹE (z wiatraków) już zbędna?
A przecież mamy deficyt, kryzys energetyczny?

https://businessinsider.com.pl/wiado...rowych/njeytv2


Odpowiedź z Cytowaniem
  #51  
Nieprzeczytane 29-12-2022, 19:39
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Szanowny Stefanie!
Rzecz się rozwiąże dopiero wtedy, gdy powstaną lokalne centrale zbierające nadwyżki i "dzieliły" na całą lokalną społeczność.
I to wszystko jedno czy to będą wiatraki czy fotowoltaika, czy nieduże stopnie na niewielkich rzekach i strumieniach z miniturbiną produkująca prąd...

Ale to obok regulacji państwowych musza działać samorządy lokalne do kupy.
No i ludzie powinni się dogadać..
Odpowiedź z Cytowaniem
  #52  
Nieprzeczytane 03-01-2023, 14:36
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

A tak przy okazji i na potwierdzenie teorii, że małe jest ...lepsze, to zdarzyło mi się zauwazyć, że na budynku ze sklepem Lewiatana jest spora powierzchnia pokryta panelami.

A że tam działa sklep o sporej powierzchni + plus jakiś usługodawca który też bez prądu żyć nie może, to widac właściciele uznali, że ....się opłaci.

Pozdrowienia!
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Podwyżki energii nieuniknione? - komentarze boleslaw_p Ogólny 6 21-10-2021 13:47
Oczyszczanie domu z negatywnej energii kajtek102 Dom, wnętrza, ogród 0 09-07-2019 13:09
Spadek - pojęcie, otwarcie. Dziedziczenie. Źródła powołania. - komentarze 90.156.121.xxx Ogólny 0 05-07-2011 16:00
Źródła Termalne Miskolc & Budapeszt 4 dni ( Wycieczka weekendowa ) darrtell Turystyczne 0 24-02-2011 00:26
Telewizja i Internet: złodzieje czasu czy źródła wiedzy? - komentarze Ludgarda Ogólny 17 20-01-2009 17:51

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:03.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.