menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Muzyka > Muzyka - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Muzyka - wątki archiwalne Muzyka - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 22:06
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Strach tez mnie ogarnia tu:

http://www.youtube.com/watch?v=nhpCN...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=3yh2I...eature=related

Marsz żałobny Marsz pogrzebowy
  #22  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 22:11
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie Fr.Chopin

Ignacy Jan Paderewski powiedział w setną rocznicę urodzin Chopina:
Quote-alpha.png
Zabraniano nam Słowackiego, Krasińskiego, Mickiewicza. Nie zabroniono nam Chopina. A jednak w Chopinie tkwi wszystko, czego nam wzbraniano: barwne kontusze, pasy złotem lite, posępne czamarki, krakowskie rogatywki, szlacheckich brzęk szabel, naszych kos chłopskich połyski, jęk piersi zranionej, bunt spętanego ducha, krzyże cmentarne, przydrożne wiejskie kościółki, modlitwy serc stroskanych, niewoli ból, wolności żal, tyranów przekleństwo i zwycięstwa radosna pieśń [...].
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
  #23  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 22:13
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Przyznam sie, zrobilo mi sie cieplej na duszy....kiedy zobaczylam watek o Fryderyku Chopinie, otworzony przez kogos z Polski. Urodzil sie na tej ziemi, spedzil czesc swojej mlodosci....na emigracji bardzo tesknil za krajem.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #24  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 22:13
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Mój ukochany walc

http://www.youtube.com/watch?v=4C-oi...eature=related


Nam cieplej z Tobą Marbello. Dołącz do poszukiwań.
  #25  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 22:18
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Ojciec Fryderyka - Mikołaj - Francuz z Lotaryngii - przybył do Polski w 1787 roku.



"Mikołaj (Nicolas) Chopin urodził się 15 kwietnia 1771 roku we Francji, w miejscowości Marainville. Była to wieś położona nad rzeką Madon, około 30 kilometrów od Nancy – stolicy Lotaryngii, dawniej formalnie niezależnego księstwa, którym jeszcze do swej śmierci w 1766 roku rządził polski ex-król Stanisław Leszczyński i które to państwo od tego roku zostało wcielone do Francji.

Alpejscy przodkowie Mikołaja – Chapinowie (tak bowiem pisano pierwotnie ich nazwisko), mieszkali w tej osadzie oraz w przysiółkach, rozrzuconych na pobliskich stokach. Jednym z nich jest istniejący do dzisiaj przysiółek Les Chapins. Chapinowie żyli z pasterstwa, drobnego rzemiosła i uprawy poletek, wyrwanych alpejskiej przyrodzie. Poziom życia ówczesnych mieszkańców był skrajnie niski, co powodowało, że wielu z nich opuszczało rodzinne wioski w poszukiwaniu środków do życia."

http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/persons/detail/id/6363

Ciekawe:

....wykazywał ogromne przywiązanie do nowej ojczyzny, żył sprawami polskimi, dbał o patriotyczne wychowanie swoich dzieci, wpajał im poczucie cnót obywatelskich. Sam zżył się z Polską do tego stopnia, że Francję traktował jako "zagranicę" – i to nie tylko geograficznie. Na polskim gruncie pozostawał "Gallem", ale czuł się członkiem narodu polskiego i takim chciał widzieć swego syna Fryderyka, z konieczności rzuconego z powrotem do kraju pochodzenia ojca."
  #26  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 22:19
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Pomnik Fryderyka Szopena w Szanghaju z 2007 .
Autorką jest Lu Pin, pochodząca z Szanghaju absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
  #27  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 22:26
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał elizka
Mój ukochany walc
Nam cieplej z Tobą Marbello. Dołącz do poszukiwań.

Moje poszukiwania juz byly....staralam sie Wam pokazac miejsca gdzie spedzil wiekszosc swego zycia, gdzie kochal, tworzyl i zmarl.

http://www.klub.senior.pl/europa/t-p.......-6093.html
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #28  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 22:36
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Wyruszymy jeszcze raz Twoimi śladami Marbello.

Czas dziś tak biegnie szybko.

Na dobranoc ode mnie :
Chopin ...dla chętnych,pewnie nie dla melomanów

http://www.voila.pl/261/l0a8o/?1
  #29  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 22:48
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

ja też kawałek jego życia

# Zmarł na gruźlicę w Paryżu w swym mieszkaniu przy placu Vendome 12, otoczony grupą najbliższych przyjaciół.


# Jego serce znajduje się w kościele Św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.


# Jego imieniem nazwano najstarszy na świecie monograficzny konkurs muzyczny, który odbywa się od 1927 r.


# Jego imieniem nazwano m.in. żaglowiec i drobnicowiec oraz Akademię Muzyczną w Warszawie.


# Chopen prosił, aby na jego pogrzebie wykonano Requiem d-moll Mozarta.


# Kompozytor miał trzy siostry: Ludwikę, Izabellę i Emilię.


# Jego grób znajduje się na cmentarzu Père Lachaise w Paryżu.


# Nagrody Akademii Fonograficznej "Fryderyki" zostały nazwane tak na cześć Chopina.


# Jego imieniem nazwano Polską Filharmonię Bałtycką w Gdańsku.


# Jego imieniem nazwano planetoidę o śr. 28,5 km.


# Jego imieniem nazwano krater na Merkurym.


# Podobno Fryderyk Chopin, jako dziecko płakał, gdy jego matka grywała na fortepianie.


# Prasa warszawska nazywała go "małego Chopinkiem", "cudownym dzieckiem" i "drugim Mozartem"


# Został przyłapany na rysowaniu portretu nauczyciela w czasie lekcji. Obrazek tak zadziwił rysowanego, że ten go pochwalił.


# Razem z siostrą Emilią pisał wiersze i komedie.


# Został sportretowany przez Piotra Adamczyka w filmie "Chopin - Pragnienie miłości" z 2002 roku.


# Został sportretowany przez Hugh Grant'a w filmie "Improwizacja" z 1991 roku.
  #30  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 23:20
Jesion's Avatar
Jesion Jesion jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 6 540
Domyślnie

Cytat:
Napisał jasinek123
#
...
# Jego nazwiskiem nazwano największy port lotniczy w moim mieście.

Kiedyś (podróże za 110 $), kiedy byliśmy z żoną na Placu Św. Marka w Wenecji, jakaś przypadkowa para poprosiła mnie o zrobienie im zdjęcia. Gdy dowiedzieli się, że jesteśmy Polakami, uśmiechnęli się, a on powiedział krótko: - "Ach, Chopin."

jesion
  #31  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 23:42
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Och Dziewczyny "wróciłąm" własnie z dwóch koncertów e i f moll z telewizorni..niesamowite...zryczałam sie i już ...w moim życiu ogladałam prawie wszystkie konkursy chopinowskie....u nas w domu był taki rytuał..ogladali wszyscy...tata był fanem Chopina...pieknie gwizdał wszystkie znane utwory...kiedy cos leciało w radio chopinowskiego w domu zapadała cisza...jako mała dziewczynka przeczytałam całą grubą biografię Chopina...masz rację Elizko etiuda rewolucyjna jest tak najeżona emocjami( gniewem tęsknotą za krajem...)że ąz boli jak jej słuchać....mam nadzieję w tym roku chopinowskim połazić trochę po salach koncertowych....

Ostatnio edytowane przez Malwina : 02-03-2010 o 00:09.
  #32  
Nieprzeczytane 02-03-2010, 00:00
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

Na dobranoc ode mnie
http://www.youtube.com/watch?v=BZKAw1ovlvQ
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu

Ostatnio edytowane przez ewikomega : 02-03-2010 o 00:22.
  #33  
Nieprzeczytane 02-03-2010, 00:44
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie



Ta kobieta byla blisko zwiazana z Fryderykiem Chopinem.
Nazywala sie George Sand,wlasciwie Aurore Dudevant(1804 - 1876).
Coz mozna o tej parze kochankow powiedziec?
Poznali sie w Paryzu w roku 1838.
George wiodla wczesniej bujne zycie towarzyskie i erotyczne.
Miewala romanse z Alfredem de Musset,Lisztem,Balzakiem i innymi.Rozwiedziona z dwojka dzieci postanowila wyjechac jesienia tego samego roku wraz z Fryderykiem Chopinem na Majorke.Zatrzymali sie w Palmie.
I tu nasuwa sie pytanie:
Co spowodowalo,ze Chopin oraz jego towarzyszka podrozy oraz jej dzieci znalezli sie raptem w klasztorze w Valldemossie?
Nie znalazlem na to pytanie odpowiedzi,choc w wielu zrodlach jest wzmianka o pobycie Chopina w Valldemossie.
Odwiedzilem te miejscowosc w 1997 roku podczas mojego pobytu na Majorce.Miejscowosc do ktorej jedzie sie malownicza,kreta,usiana serpentynami droga z Puerto de Pollensa na zachodnim wybrzezu Majorki lezy wysoko polozona w gorach,z ktorej to miejscowosci roztacza sie przepiekny widok na Morze Srodziemne.Skaliste wybrzeze z tej strony Majorki musialo z pewnoscia urzec pania Dudevant i Chopina.
Jednakze nie to bylo powodem opuszczenia Palmy przez pare kochankow.
Moze ktos zna odpowiedz?

Watek jest piekny Elizko.
Trzymaj go przy zyciu,by nie zgasl tak predko jak nasz wielki kompozytor.
Pozdrawiam.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #34  
Nieprzeczytane 02-03-2010, 07:53
Scarlett Scarlett jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 27 416
Domyślnie

Choroba i śmierć. Po zerwaniu z George Sand, Chopin próbował odnaleźć się w otaczającym świecie. Dawał lekcje, był stałym gościem ks. Czartoryskich w Hôtelu Lambert, widywał się z przyjaciółmi. Nie potrafił jednak skupić się na komponowaniu, a przy tym nie mógł uciec od myśli o Sand. W 1848 roku napisał do rodziny „Dotychczas jeszcze jestem nieswój”. W tym roku dał też ostatni, przyjęty entuzjastycznie koncert w Paryżu i za namową uczennicy Jane Stirling udał się w długą, fatalną w skutkach podróż po Wielkiej Brytanii. Pomimo, iż traktowany z największą troskliwością i mimo szeregu sukcesów artystycznych, bardzo źle zniósł tę wyczerpującą tułaczkę. Wilgotny klimat Anglii i Szkocji spowodował szybki postęp choroby, równie groźne okazało się pogorszenie kondycji psychicznej. Z dala od bliskich, zamęczany licznymi wizytami w domach brytyjskiej arystokracji, stopniowo tracił siły witalne, nie miał też warunków do komponowania. Mimo ciężkiego stanu zdrowia, gorączki i wyczerpania, 16 listopada 1848 roku, dał ostatni w życiu koncert – w sali Guildhall w Londynie na rzecz polskich emigrantów.

Po powrocie do Paryża walczył jeszcze z chorobą, próbował pisać, jeszcze uczył, lecz miał coraz mniej sił. Osamotniony, widujący się już tylko z nielicznymi przyjaciółmi, pozostawał w listownej łączności z Solange, nigdy też nie przestał myśleć i mówić o George Sand. W lecie 1849 roku poprosił o przyjazd siostrę Ludwikę, która otoczyła brata troskliwą opieką. Było już jednak za późno. Chopin umierał. Paradoksalnie – jeszcze kilka miesięcy wcześniej prawie zupełnie opuszczony – odchodził niemal na oczach całego miasta. Według relacji słynnej śpiewaczki Pauline Viardot, „wszystkie wielkie damy paryskie uważały za swój obowiązek zemdleć w jego pokoju”. Dokończył żywota 17 października 1849 roku o godzinie drugiej nad ranem.

Proszę zajrzeć tu. Moc informacji i wiadomości o Chopinie

http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/letters/search/
  #35  
Nieprzeczytane 02-03-2010, 08:44
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Sagelu!

Dziękuję za linkę do Listów od i do Chopina.To żywe zdarzenia i uczucia.

Te słowa mnie wzruszają:
Od ojca do syna:
"Moje drogie dziecko. Nie czekam na Twój list, który z pewnością nadejdzie niebawem, i piszę do Ciebie słów kilka. U nas wszystko bez zmian, to znaczy, czujemy się dosyć dobrze, i rad jestem, żeś przebył karnawał bez żadnej słabości. Moje dziecko, oszczędzaj Twe zdrowie, nie czyń nic kosztem potrzebnego wypoczynku; jestem przekonany, że żaden inny wybryk nie może Ci zaszkodzić, bo sobie nań nie pozwolisz, znam Cię dostatecznie...."

http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/lett.../page/7/id/518

W dodatku poniżej zamiesza się wersje oryginalne po francusku.

Świetnie nam idzie ten album.Bardzo się cieszymy...tak myślę.Dziękuję wszystkim twórcom. W kupie siła /excuse le mot/.
  #36  
Nieprzeczytane 02-03-2010, 08:48
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Rękopis listu Fryderyka Chopina z Majorki w kolekcji muzeum w Valldemossa



...ze strony http://images.google.pl/imgres?imgur...fkmwPrmt20 BA
  #37  
Nieprzeczytane 02-03-2010, 08:59
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Matka Fryderyka
Justyna z Krzyżanowskich Chopinowa urodziła się w miejscowości Długie, w folwarku należącym do dóbr izbickich Skarbków, a leżącym 2 km na południe od Izbicy, na Pojezierzu Kujawskim.



2 czerwca 1806 roku poślubiła w Brochowie (do tej parafii należała Żelazowa Wola) Mikołaja Chopina, francuskiego guwernera młodych Skarbków.

.....zwraca uwagę jej szczególna żarliwość religijna, niewątpliwie szczera, ale nie nosząca znamion dewocji. Pod koniec życia jej głównym zajęciem była modlitwa, z domu wychodziła tylko do kościoła. Według znającego Chopinów osobiście pamiętnikarza Eugeniusza Skrodzkiego to matka Fryderyka dbała o duchową stronę wychowania swego syna, pilnując by regularnie uczęszczał na nabożeństwa do Wizytek czy oo. Karmelitów, oraz by przystępował do spowiedzi i odmawiał modlitwy....

.....osoby o niezwykłej słodyczy i skromności, której sława syna nie wbijała w przesadną dumę i dla której ognisko domowe stanowiło najwyższą wartość......

....Justyna stanowiła przykład typowej, dobrze zorganizowanej polskiej gospodyni, przedsiębiorczej i pracowitej, która – bez sknerstwa – potrafiła prawie z niczego zbudować podstawy majątku, uczciwie zgromadzonego na późniejsze lata.

......Z korespondencji Fryderyka Chopina możemy się dowiedzieć o trapiących ją dolegliwościach, a były nimi reumatyzm.....jakieś problemy z oczami.....przez wiele lat cierpiała z powodu zębów.....

http://images.google.pl/imgres?imgur...DqjymwOuoMm0BA
  #38  
Nieprzeczytane 02-03-2010, 09:11
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Preludium 15 opus 28 deszczowe

http://www.voila.pl/284/b00lf/?1

  #39  
Nieprzeczytane 02-03-2010, 09:17
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Czy ktoś ma wiersze o Chopinie?
  #40  
Nieprzeczytane 02-03-2010, 10:04
sarna2's Avatar
sarna2 sarna2 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Jastrzębie Zdrój
Posty: 3 770
Domyślnie

tu zakochałam się w Chopinie

Duszniki Zdrój- jedno z piękniejszych miast Kotliny Kłodzkiej. Lato i koncerty muzyki Chopina. Polecam.
__________________
Nawet cień przyjaciela starczy by uczynić człowieka szczęśliwym.
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Czy wiesz, co jesz??? Leon48 Profilaktyka i zdrowy styl życia 19 29-09-2008 02:36

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:14.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.