menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 02-10-2011, 05:40
Maargot's Avatar
Maargot Maargot jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Miasto: Pabianice woj.łódzkie Polska
Posty: 2
Domyślnie Zapomniane książki

Mili Państwo, pamiętacie jak zaczytywałyśmy się książkami Pani Snopkiewicz np." Słoneczniki". "Zapałka na zakręcie", wydaniami Portretów (małe książeczki - zwane przez czytelników imiennikami ) Panów: Niziurskiego, Bahdaja. Pamiętam słynną książeczkę " Jacek, Wacek i Pankracek", "Puc, Bursztyn i goście",
"Rogaś z Doliny Roztoczy" no i obowiązkowo "Plastusiowy pamiętnik". Ciekawe czy jeszcze dziś ktoś czyta "Małego Lorda" czy "Małego księcia" albo książki Seweryny Szmaglewskiej lub Nory Szczepańskiej, Centkiewiczów, Fiedlera. Och, robi człowiek bardzo nostalgiczny, bo tak po prawdzie to czytało się wszystko co wpadło w ręce. Począwszy od Ewy Szelburg-Zarembiny po Romana Bratnego, Reymonta, Sienkiewicz. Ale to klasyka!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #22  
Nieprzeczytane 16-10-2011, 22:06
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 712
Domyślnie

No cóż, z wymienionych wyżej książek niektóre powstały już w moim wieku dojrzałym, np: "Bella & Sebastian" i "Mała księżniczka",więc nie znam ich. Jako nastolatka zaczytywałam się cyklem "Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka" Jamesa Coopera, "Godziną pąsowej róży" Marii Kruger i "Winnetou" Maya.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #23  
Nieprzeczytane 17-10-2011, 12:56
PYRA PYRA jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2011
Miasto: poznan
Posty: 6
Domyślnie ksiazka z mojego dziecinstwa

oprocz tych wyzej wymienionych lubilam ksiazke pt,,Timur i jego druzyna."
Odpowiedź z Cytowaniem
  #24  
Nieprzeczytane 17-10-2011, 13:00
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Z tej samej epoki,co "Timur i jego drużyna"-pamietam jeszcze "Pokój na poddaszu" oraz "Tania i Alonka".Autorów pamięć nie zarejestrowała.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #25  
Nieprzeczytane 17-10-2011, 20:02
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Pokój na poddaszu - Wanda Wasilewska.
To była lektura w szkole podstawowej.

Mój Tata miłośnik historii polskiej, zachęcał nas do czytania książek historycznych.
Pamiętam " O Janaszu Korczaku i pięknej Miecznikównie" Józef Ignacy Kraszewski.

W późniejszych latach bardzo polubiłam tego pisarza, który obecnie jest trochę zapomniany.
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #26  
Nieprzeczytane 30-10-2011, 21:34
Lidka's Avatar
Lidka Lidka jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Koszalin
Posty: 18
Domyślnie piekny wątek..książki zapomniane...

Cytat:
Napisał koziorożec
witaj Karimo

piękny wątek założyłaś. Jak się mówi o książkach zapomnianych..... może nie do końca zapomnianych, ale nie znanych przez współczesne nastolatki.... to dla mnie nasuwa się zawsze cudna książka: "Ania z Zielonego Wzgórza"..
O Ani... myślę zawsze, kiedy patrzę na leszczynę, wiewiórki w parku lub stare drewniane domki z poddaszami.
Nastolatki znają Anię z filmu..... ale to nie jest .... to samo..

przypomniałam sobie książki : Jean Webster " Tajemniczy opiekun" , " Patty" - niesforna wychowanka pensji.
Kraina lat młodości - ach, rozmarzyłam się , chyba siegnę po te tytuły.
pozdrawiam
__________________
"Daj każdemu dniowi kroplę radości"
Ajschylos
Odpowiedź z Cytowaniem
  #27  
Nieprzeczytane 30-10-2011, 21:39
Lidka's Avatar
Lidka Lidka jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Koszalin
Posty: 18
Domyślnie hity naszej młodości

Cytat:
Napisał karima
Przyszedł mi do głowy ten temat po rozmowie z siostrzenicą . Jej ulubiony zespół to Belle & Sebastian . Jak się zapytałam czy wie skąd się mogła wziąć ta nazwa to była wielce zdziwiona że jest taka książka , co mnie z kolei zdziwiło, bo w Google jak się szuka Bella i Sebastian po polsku co prawda to właśnie książka wychodzi ... ale to dygresja . Okazuje się , że ta książeczka doskonale znana mojemu pokoleniu (45+) jest zupełnie nieznana współczesnym nastolatkom . Ciekawe ile z hitów mojej , naszej młodości zostało zapomniane . Macie jakieś przykłady albo typy ?

Mam nadzieję , że zakładanie wątków przez "początkujących" nie jest tu zabronione , i że nie będę jak niewidzialna , na swoje usprawiedliwienie mam długi czas rejestracji i nieśmiałość ( Ewka w awatarze to zmyła ... ) .

Jaki wspaniały pomysł ! szybko podchwyciłam i mojej 8-letniej wnuczce wręczyła "Anię ..." - pobiegła poczytać choćby pod kołdrą z latarką ( "bo rodzice nie pozwalają w łóżku czytać"). To prawda , niezdrowo dla oczu , ale każdy ma chyba za sobą to doświadczenie, prawda ?
__________________
"Daj każdemu dniowi kroplę radości"
Ajschylos
Odpowiedź z Cytowaniem
  #28  
Nieprzeczytane 01-11-2011, 18:59
gostbiker's Avatar
gostbiker gostbiker jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Dolny Śląsk
Posty: 1 202
Domyślnie Kubuś Puchatek

Moją ulubioną lekturą w latach dzieciństwa był "Kubuś Puchatek" A.A.Milne'a. Tak bardzo mi się podobała, że czytałem ją wtedy kilkakrotnie. Gdy moje dzieci "przerabiały" Puchatka, to ja ponownie też przeczytałem tę książkę i... nadal mi się podobała.
Kilka lat temu, gdy zobaczyłem w księgarni książkę Christophera Milne'a (który był właśnie pierwowzorem Krzysia z książki swego ojca) "Poza światem Puchatka", to też ją oczywiście kupiłem, ale to już zupełnie inna literatura.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #29  
Nieprzeczytane 01-11-2011, 21:11
Dorota45's Avatar
Dorota45 Dorota45 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: lubuskie
Posty: 2 870
Domyślnie

Czuję się tak, jakbym oglądała biblioteczkę w swoim rodzinnym domu, prawie wszystkie książki, które tu są wymieniane miałam i je czytałam. Moja mama i moja babcia nigdy nie żałowała pieniędzy na książki i chwała im za to

A nawiązując do "Beli i Sebastiana", to pamiętam też, że na podstawie tej książki był w telewizji film, (chyba początek lat 70-tych).
__________________
Najlepsza część życia mija nam na mówieniu: "jest za wcześnie", a potem "jest za późno" Flauber

Zapraszam na mojego bloga
http://zwyczajnababa.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #30  
Nieprzeczytane 01-11-2011, 21:48
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

A ja z wielkim sentymentem wracam do "Cudownej podrózy" Selmy Lagerlof....
kilkunastoletni letni chłopiec za zły charakter i zachowanie zostaje zamieniony w krasnoludka. Przypadkowo przyłącza się do stadka dzikich gęsi i wraz z nimi odbywa drogę do Laponii. Poznając odległe okolice, spotykając różnych ludzi i przeżywając niezwykłe przygody, zmienia swój światopogląd i swój charakter. Pragnie się dowiedzieć, czy jest jakiś sposób na to, aby znów mógł stać się człowiekiem....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #31  
Nieprzeczytane 02-11-2011, 08:05
Dorota45's Avatar
Dorota45 Dorota45 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: lubuskie
Posty: 2 870
Domyślnie

Nazywam się Muszelka - Holly BourneA czy ktoś pamięta Muszelkę? Tę, którą Joasia znalazła w rybnym sklepie? Maleńką syrenkę o zielonych jak morze oczach, o jej przygodach na lądzie, o tym jak się czuła wśród ludzi. Czy zostanie wśród nich, czy jednak tęsknota za domem będzie silniejsza od zawiązanych przyjaźni?




Ze wspaniałymi ilustracjami Jana Marcina Szancera.
__________________
Najlepsza część życia mija nam na mówieniu: "jest za wcześnie", a potem "jest za późno" Flauber

Zapraszam na mojego bloga
http://zwyczajnababa.blogspot.com/

Ostatnio edytowane przez Dorota45 : 02-11-2011 o 08:41.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #32  
Nieprzeczytane 20-11-2011, 21:31
Dorota45's Avatar
Dorota45 Dorota45 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: lubuskie
Posty: 2 870
Domyślnie

Przypomniałam sobie dzisiaj o tej książce:



Niewidomy muzyk
Autor: Włodzimierz Korolenko

Bardzo, bardzo wzruszająca książka
__________________
Najlepsza część życia mija nam na mówieniu: "jest za wcześnie", a potem "jest za późno" Flauber

Zapraszam na mojego bloga
http://zwyczajnababa.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #33  
Nieprzeczytane 26-11-2011, 21:50
bronczyk's Avatar
bronczyk bronczyk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 10 970
Domyślnie

A pamiętacie opowiadania "Serce" Amicisa. Chłopca, który nocami pomagał tacie w przepisywaniu. To opowiadanie zdaje mi się nosiło tytuł " Mały pisarczyk z Florencji". Inne 'Od Apeninów do Andów'.
__________________
http://www.klub.senior.pl/moje/bronczyk/blog/
Juniorek- zapiski collie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #34  
Nieprzeczytane 04-12-2011, 19:40
Renatas46's Avatar
Renatas46 Renatas46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: kawęczyn
Posty: 1 251
Domyślnie

Mnie najbardziej zapadły w pamięć i ogromnie wzruszały, aż do łez, opowiadania z książeczki "Serce"- Amicisa, a także "Janko muzykant" albo "Za chlebem"- Sienkiewicza.
Natomiast "Ania z Zielonego Wzgórza" tak mi się spodobała, że postanowiłam przeczytać wszystkie książki o losach Ani, niestety kilku z nich nie dałam rady dokończyć, ponieważ łzy żalu prawie zaciskały mi gardło i zrezygnowałam. Chyba teraz spróbuję do nich wrócić, może mi się wreszcie uda poznać całą historię życia tytułowej bohaterki.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #35  
Nieprzeczytane 05-12-2011, 15:43
Renatas46's Avatar
Renatas46 Renatas46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: kawęczyn
Posty: 1 251
Domyślnie

Z takich bardziej "dorosłych" książek najbardziej zapadła mi w pamięć "Krystyna córka Lavransa"- Sigrid Undset.
Kto nie czytał, naprawdę warto po nią sięgnąć. Cudowna powieść dla tych, którzy rozmyślają nad sensem i wartością życia.

"Krystyna córka Lavransa" powstała w 1923 roku i została nagrodzona Noblem.
Akcja rozgrywa się w XIV wieku i przedstawia losy tytułowej bohaterki od dzieciństwa poprzez młodość,
małżeństwo, rodzicielstwo, wdowieństwo, aż po kres życia.
Wspaniale opisany jest też wątek miłosny.
Cudowna książka, która wzrusza do łez i przenosi nas w dalekie norweskie fiordy.
Przyznaję, że z żalem żegnałam Krystynę wraz z końcem powieści.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #36  
Nieprzeczytane 05-12-2011, 19:25
Dorota45's Avatar
Dorota45 Dorota45 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: lubuskie
Posty: 2 870
Domyślnie

Cytat:
Napisał Renatas46
"Krystyna córka Lavransa" powstała w 1923 roku i została nagrodzona Noblem.

Ja nie mogłam przebrnąć przez tę powieść, próbowała kilka razy Chyba nie moje klimaty
__________________
Najlepsza część życia mija nam na mówieniu: "jest za wcześnie", a potem "jest za późno" Flauber

Zapraszam na mojego bloga
http://zwyczajnababa.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #37  
Nieprzeczytane 05-12-2011, 20:34
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Renatko..ja tez nie mogłam przebrnąc przez "Krystynę"....jak to jest, ze jedni się zachwycają a inni dłąwią na tej samej rzeczy.....np do dziś nie mogę przebrnąc zachęcana wielokrotnie przez czytelniczki ....przez powieści Maragueza noblisty a zabierałąm się niejednokrotnie......
pewnei to tak jak z ludzmi...z jednymi juz od pierwszego zdania nam nie po drodze a z innymi ..iskra przeskakuje i "znamy się od lat".....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #38  
Nieprzeczytane 05-12-2011, 20:47
Dorota45's Avatar
Dorota45 Dorota45 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: lubuskie
Posty: 2 870
Domyślnie

Malwinko ja z wielkim trudem przebrnęłam przez literaturę iberoamerykańską
__________________
Najlepsza część życia mija nam na mówieniu: "jest za wcześnie", a potem "jest za późno" Flauber

Zapraszam na mojego bloga
http://zwyczajnababa.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #39  
Nieprzeczytane 05-12-2011, 21:14
bronczyk's Avatar
bronczyk bronczyk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 10 970
Domyślnie

Malwino, ponieważ literaturę iberoamerykańską trzeba zacząć czytać troszeczkę z alkoholem. Ot, tak z kieliszek dobrego wina i wtedy odprężona poczujesz ten rytm życia,jego pulsowanie. Jedna rada niczemu się wtedy nie dziwić, nic nie krytykować tylko brać każdą scenę jak leci. Czytać na luzie, smakować słowo.
Też kiedyś nie znosiłam literatury iberoamerykańskiej. Doroto w odróżnieniu od ciebie nawet nie próbowałam się nią katować. Dziś kocham.
__________________
http://www.klub.senior.pl/moje/bronczyk/blog/
Juniorek- zapiski collie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #40  
Nieprzeczytane 05-12-2011, 21:39
Dorota45's Avatar
Dorota45 Dorota45 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: lubuskie
Posty: 2 870
Domyślnie

Cytat:
Napisał bronczyk
. Doroto w odróżnieniu od ciebie nawet nie próbowałam się nią katować. Dziś kocham.
Ja musiałam
__________________
Najlepsza część życia mija nam na mówieniu: "jest za wcześnie", a potem "jest za późno" Flauber

Zapraszam na mojego bloga
http://zwyczajnababa.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
"Kolędy Polskie - znane i zapomniane" koncert kolęd na Bemowie kultura-bemowo Zaproszenia 0 17-12-2009 12:33
Książki - recenzje szczęśliwa13 Książka, literatura, poezja 499 13-09-2009 23:24
Książki do sprzedania Robi Kupię, sprzedam, zamienię 3 26-07-2008 21:10
książki, prasa redoku Kupię, sprzedam, zamienię 1 07-02-2008 10:32
książki basza Kupię, sprzedam, zamienię 0 12-01-2008 20:01

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:33.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.