menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #61  
Nieprzeczytane 22-02-2012, 19:43
KociaMama KociaMama jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Miasto: United Kingdom
Posty: 5
Domyślnie

OOOps, ja też nie wiem, mimo, że uważam się za oczytaną... coś kowbojskiego?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #62  
Nieprzeczytane 23-02-2012, 16:20
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech czytałam tę książkę ...

.... pół wieku temu, teraz mam ją w formacie mp3

Harriet Beecher Stowe - Chata wuja Toma<--- czyta: Adam Hutyra

Wzruszająca opowieść o ludziach, którzy pozbawieni swych praw i zmuszeni do niewolniczej pracy, próbują zachować godność. Nie jest im łatwo pozostać wiernym sobie i wyznawanym ideałom.
Tom jednak głęboko wierzy, że pozostanie wolny, dopóki będzie miał możliwość dokonywania wyboru między dobrem a złem. W obronie tego prawa oddaje życie.
Chata wuja Toma jest afirmacją cennych dla każdego człowieka cnót: wiary, nadziei, miłości i umiejętności przebaczenia. Ukazuje dobro jako jedną z najwyższych wartości.
Dlatego życiowe motto Toma brzmi: Złe uczynki nie przynoszą dobrych owoców.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #63  
Nieprzeczytane 15-02-2022, 10:05
Simma Simma jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: May 2019
Miasto: Lublin
Posty: 487
Domyślnie

Jakie pozycje w ostatnim czasie zrobiły na Was największe wrazenie?
__________________
tak to jest
Odpowiedź z Cytowaniem
  #64  
Nieprzeczytane 15-02-2022, 10:41
Baisa's Avatar
Baisa Baisa jest teraz online
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2015
Posty: 881
Domyślnie

Kilka książek, które zrobily na mnie spore wrażenie:
- Tam gdzie spadają anioły.
- Oskar i Pani Róża
- Kryminały Joe Alex
- Wszystkie opowiadania Érica-Emmanuela Schmitta - np. Trucicielka i inne opowiadania
- Paulo Coelho
- książka Złamana Duma - ta jedyna jest nowością https://www.ibuk.pl/fiszka/250320/zlamana-duma.html
Są to raczej starsze książki, a nie nowości tak wiec bez problemu powinnaś znaleźć je w bibliotekach oraz na ebookach (obecnie biblioteki są pozamykane tak wiec polecam szukać raczej pozycji na ebooki).
Odpowiedź z Cytowaniem
  #65  
Nieprzeczytane 24-07-2022, 19:26
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 586
Domyślnie

Bruno Schulz - znany mi jedynie z nazwiska (na razie). Nie było go w kanonie lektur szkolnych w moich licealnych czasach, a potem jakoś nie wpadł mi w ręce. Co więcej - słuchając obecnych uczniów wyrobiłam sobie dość nieprzychylne zdanie. A niedawno trafiłam na kawalątek opowiadania "Sierpień":

Adela wracała w świetliste poranki, jak Pomona z ognia dnia rozżagwionego, wysypując z kosza barwną urodę słońca - lśniące, pełne wody pod przejrzystą skórką czereśnie, tajemnicze, czarne wiśnie, których woń przekraczała to, co ziszczało się w smaku; morele, w których miąższu złotym był rdzeń długich popołudni; a obok tej czystej poezji owoców wyładowywała nabrzmiałe siłą i pożywnością płaty mięsa z klawiaturą żeber cielęcych, wodorosty jarzyn, niby zabite głowonogi i meduzy - surowy materjał obiadu o smaku jeszcze nieuformowanym i jałowym, wegetatywne i telluryczne ingredjencje obiadu o smaku dzikim i polnym.
Przez ciemne mieszkanie kamienicy na pierwszem piętrze w rynku przechodziło co dzień na wskroś całe wielkie lato: cisza drgających słojów powietrznych, kwadraty blasku, śniące swój żarliwy sen na podłodze; melodja katarynki , dobyta z najgłębszej złotej żyły dnia; dwa, trzy takty refrenu, granego gdzieś na fortepianie wciąż na nowo, mdlejące w słońcu na białych trotuarach, zagubione w ogniu dnia głębokiego.
Po sprzątaniu Adela zapuszczała cień na pokoje, zasuwając płócienne story. Wtedy barwy schodziły o oktawę głębiej, pokój napełniał się cieniem, jakby pogrążony w światło głębi morskiej, jeszcze mętniej odbity w zielonych zwierciadłach, a cały upał dnia oddychał na storach, lekko falujących od marzeń południowej godziny.

Jakże poetycko opisany zwykły letni dzień, zwykłe zajęcia i rzeczy... przypominają mi się niektóre wiersze Borysa Pasternaka.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #66  
Nieprzeczytane 25-07-2022, 16:44
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Witam Zofia Urbanowska - "Księżniczka", Irena Szczepańska - "Córka kapitana okrętu", Halina Popławska - "Klawikord i róża" i Honor Arundel - "Wysoki dom"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #67  
Nieprzeczytane 10-03-2023, 08:07
Witold55 Witold55 jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Apr 2020
Miasto: Kraków
Posty: 34
Domyślnie

Jeżeli interesujecie się książkami z różnych dziedzin to zajrzycie na stronę https://weneedya.pl/ . Znajdują się tam książki niestandardowe, a warte przeczytania. Osobiście już kilka książek wybrałem i zapełniają moją biblioteczkę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
"Kolędy Polskie - znane i zapomniane" koncert kolęd na Bemowie kultura-bemowo Zaproszenia 0 17-12-2009 13:33
Książki - recenzje szczęśliwa13 Książka, literatura, poezja 499 14-09-2009 00:24
Książki do sprzedania Robi Kupię, sprzedam, zamienię 3 26-07-2008 22:10
książki, prasa redoku Kupię, sprzedam, zamienię 1 07-02-2008 11:32
książki basza Kupię, sprzedam, zamienię 0 12-01-2008 21:01

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:02.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.