menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 67 32.84%
Jestem watpiącym Katolikiem 37 18.14%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.47%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 35 17.16%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 9 4.41%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 39 19.12%
Buddyzm 5 2.45%
Inne wyznania 9 4.41%
Głosujących: 204. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #5861  
Nieprzeczytane 15-10-2017, 10:47
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 7 569
Domyślnie

Inauguracja roku akademickiego po Igitur Gaudeamus igitur , wykład inauguracyjny Prof.dr hab.inż . Ryszarda Tadeusiewicza -Inżynier Kościószko i semestr zimowy 2017/2018 rozpoczęty. Cóż w tym szczególnego? Przedstawił nam T.Kościuszkę jako inżyniera i pokazał jego dorobek inżynierski a jest czym się pochwalić. U nas pomniki i Kościuszko z szablą a w Ameryce z planami w ręku.Inaczej jest zapisany w pamięci tamtej społeczności jako Polski inżynier fortyfikacji wojskowych. No i mało znana karta działalności inżynierskiej Kościuszki w Polsce , są jego projekty ogrodów.Też malował , rysował piórkiem a każdy szkic cechował dokładnością szczegółów niczym fotografia.

Natomiast zaskoczyła mnie reakcja jednego z wiekowych seniorów który zajął się rozliczaniem działalności Kościuszki w 1794 roku w insurekcji warszawskiej .Rozliczanie Kościuszki to całkowity obłęd jaki ogarnął prawych i sprawiedliwych. .
https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=owT0HYgqdPU
Wykład Prof. Tadeusza Słomki "Historia Ziemi zapisana w skałach"

Też na początku października inaugurację rozpoczął Uniwersytet III wieku w Chęcinach którego powołanie zawdzięczają naszej koleżance "Zen" Fecebookowo Zenonie Dołęgowskiej.Dla tych co zastanawiają czy podołają realizacji swoich pomysłów dobrym wzorcem jest Zen w każdym momencie naszego życia aktywność i każdy cel jest w zasięgu naszej ręki. Wcześniej napisała książkę Nie warto było? PRL- moja młodość . Stare fotografie wspomnienia ludzi których znała ,marzenia z młodości ,samo życie jak widziała bez autocenzury .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5862  
Nieprzeczytane 15-10-2017, 10:58
labb72 labb72 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2017
Posty: 3
Domyślnie

dziwne to jest bardzo

______________________
http://hounslow-escorts.com
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5863  
Nieprzeczytane 15-10-2017, 18:20
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 25 482
Domyślnie

Cytat:
Napisał labb72
dziwne to jest bardzo]

jak zajrzysz tu częściej to przekonasz się, że ...nie bardzo
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5864  
Nieprzeczytane 15-10-2017, 18:54
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 9 762
Domyślnie

W Muzeum polskim w Chicago jedną salę przeznaczono dla Naczelnika,
tam widziałam akwarelkę, ktorą malował Tadeusz Kościuszko. Jest bardzo ładna.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5865  
Nieprzeczytane 16-10-2017, 07:41
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 7 569
Domyślnie

Cytat:
Gratka napisała-W Muzeum polskim w Chicago jedną salę przeznaczono dla Naczelnika,
tam widziałam akwarelkę, ktorą malował Tadeusz Kościuszko. Jest bardzo ładna.
Ja oglądałem akt który namalował ,robi wrażenie ,ukazuje piękno kobiety.Jasko ciekawostka płynąc statkiem do Ameryki miał do dyspozycji słownik francusko angielski i tak się nauczył angielskiego.Na koniec statek którym płynął się rozbił i udało mu się cudem uratować.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5866  
Nieprzeczytane 16-10-2017, 08:03
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 7 569
Domyślnie

https://pl.khanacademy.org/ To odnośnik do portalu stworzonego po to by uczeń mógł skorzystać z darmowych konsultacji , można uzupełnić wiedzę i zobaczyć jak można wytłumaczyć jakieś zagadnienie .Wszystko wykonywane społecznie a jedyna gratyfikacja to uśmiech dziecka ,darczyńcy milo na portalu widziani.

A dla miłośników mechaniki kwantowej animowany film o „kocie Schrödingera „ jest i go nie ma ??? http://www.kwantowo.pl/2017/10/15/po...wego-wisielca/

Czy istnieje nieskończoność ? nad tym zastanawiał się Demokryt dzieląc kawałek sera feta na coraz mniejsze kawałki i najmniejszy nazwał atomem.Atomy są połączone ze sobą za pomocą haczyków można to sobie wyobrazić ale pomiędzy tymi atomami jest przestrzeń ,to co to jest. Demokryt wymyślił istnienie pustego i pełnego to pierwsze nazwał Bytem to drugie Niebytem. Atomy są Bytem przestrzeń Niebytem.Arystoteles to kwestionował twierdząc że jeżeli pomiędzy dwoma obiektami nie ma nic ,to nic tam nie ma.Jak jednocześnie może istnieć coś (przestrzeń) i nic.?? Jeżeli wylejemy wodę ze szklanki , wypełni szklankę powietrze.Czy ktoś widziałeś pustą szklankę.?? Są to dylematy nad którymi łamano sobie głowę.

Od kogo się to wszystko zaczęło ? Tales z Miletu (VI w p.n.e.) twierdził że rozumowanie pomaga znależć odpowiedz i a uczeń może krytykować mistrza jeżeli znajdzie lepsze argumenty na potwierdzenie swojej tezy.Uczeń Talesa udał się na przylądek Tajmaron /Matapan/ gdzie miało być wejście do Hadesu i nic nie znalazł.Miało być wejście a go nie ma ,sprawdzenie przekazu ,stąd sceptycznie podchodzono do zaświatów.Był to początek nauki /Empiria- filoz. Ťpoznanie za pośrednictwem zmysłówť/, gdzie rozumowanie poparte jest doświadczeniem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5867  
Nieprzeczytane 16-10-2017, 23:09
Barbara1956's Avatar
Barbara1956 Barbara1956 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jul 2017
Miasto: Warszawa
Posty: 247
Domyślnie Jak zwykle nie nadążam za aktualnym tematem ....

Książkę Chad Orzel o fizyce kwantowej dla nic nie wiedzących ludzi zamówiłam i "idzie" do mnie. Ponieważ jestem bardzo niecierpliwa to wyczytałam wszystko co możliwe na YouTube. Trochę zrozumiałam ale jeśli nawet fizycy mają problem ze zrozumieniem to ja tym bardziej nie mam się czego wstydzić.

Mam zamiar też coś przeczytać co napisał Marcus Chown i Frank Wilczek - może się uda ?

Ciekawa jestem Wacławie co myślisz o dr. Januszu Gowackim i prof. H. Meissnerze, których wypowiedzi są w Youtube. Czy myślisz, że warto ich słuchać? Teraz wszyscy mogą się wypowiadać.

Moja nauka fizyki skończyła się dawno temu. W młodości jakoś za nią nie przepadałam, mimo że mój umysł nie był całkowicie pozbawiony logicznego myślenia. Ostatnio ocknęłam się z "ręką w nocniku" bo zaczęłam się zastanawiać nad budową atomu. Wiem, że mądrym ludziom trudno jest zrozumieć taką niewiedzę.

Piszę o tym bo chciałabym poinformować portalowiczów - seniorków , że jest bardzo fajny portal : "Zapytaj Fizyka", w którym naukowcy Z Politechniki Warszawskiej odpowiadają na pytania dotyczące tego, co każdy powinien wiedzieć. Robią to w sposób bardzo zrozumiały.

Pozwolę sobie zacytować odpowiedź mądrego człowieka na pytanie z czego składa się atom:

"Odpowiada dr hab. Piotr Sułkowski

Atom składa się z jądra atomowego oraz krążących (choć to określenie jest tylko uproszczeniem) wokół niego elektronów. Jądro atomowe składa się z neutronów i protonów, które z kolei zbudowane są z dwóch rodzajów kwarków, tzn. kwarków „d” oraz „u”. Neutron składa się z jednego kwarku „u” i dwóch kwarków „d”, natomiast proton z dwóch kwarków „u” i jednego „d”. Oprócz „u” i „d” w przyrodzie istnieją jeszcze cztery inne rodzaje kwarków, oznaczane „c”, „s”, „t”, „b”, które jednakże nie są składnikami otaczającej nas „zwykłej” materii, natomiast mogą być wytworzone w różnych eksperymentach (np. w akceleratorach). Ponadto istnieją jeszcze dwa inne rodzaje cząstek o własnościach podobnych do elektronów, czyli miony i taony, a także odpowiadające im wszystkim neutrina (tzn. neutrino elektronowe, neutrino mionowe, neutrino taonowe). Za oddziaływania pomiędzy tymi wszystkimi cząstkami odpowiedzialne są fotony (które też są „elementarnymi” porcjami światła), gluony, oraz bozony W i Z. Ponadto znamy jeszcze jedną cząstkę występującą w przyrodzie, tzw. bozon Higgsa, która jest odpowiedzialna za to, że różne inne cząstki mają niezerowe masy. To już wszystkie cząstki elementarne, o których istnieniu wiem na pewno, i które zostały doświadczalnie zbadane. Własności i oddziaływania tych wszystkich cząstek elementarnych opisuje teoria zwana Modelem Standardowym.

Choć Model Standardowy bardzo dobrze przewiduje własności różnych znanych cząstek, to sposób jego sformułowania z różnych powodów nie zadowala fizyków; istnieje też wiele przesłanek, że w przyrodzie mogą istnieć inne rodzaje materii — zbudowane z innych składników niż te wymienione wyżej — których dotychczas nie zidentyfikowaliśmy doświadczalnie. W szczególności szacuje się, że materia złożona z powyższych cząstek stanowi tylko ok. 5% masy Wszechświata — natomiast kolejne ok. 25% stanowi tzw. ciemna materia, która jak na razie nie wiemy z czego jest złożona (pozostałe ok. 70% masy Wszechświata to tzw. ciemna energia).

Istnieje też wiele pomysłów na rozszerzenie Modelu Standardowego i wzbogacenie go o dodatkowe cząstki. Jednym z takich pomysłów jest tzw. supersymetria, która przewiduje, że każda z powyższych cząstek elementarnych miałaby swojego „superpartnera”. Inna klasa modeli to tzw. Teorie Wielkiej Unifikacji. Natomiast wszystkie takie teorie przewidują, że w przyrodzie istniałoby dużo więcej cząstek, lecz dotychczas żadne z nich nie zostały zaobserwowane.

Istnieją też różne pomysły i teorie przewidujące, że wspomniane wyżej cząstki elementarne mają jeszcze bardziej elementarne składniki — właśnie teoria strun jest przykładem takiej teorii; przewiduje ona, że wszystkie cząstki elementarne miałyby być różnego rodzaju wzbudzeniami jednego tak naprawdę elementarnego obiektu, tzw. struny. Jednakże, mimo wielu teoretycznych przesłanek, dotychczas takie struny nie zostały zaobserwowane eksperymentalnie.

Podsumowując, obecnie wiemy na pewno, że istnieją cząstki elementarne wspomniane w pierwszym paragrafie, których własności bardzo dobrze opisuje Model Standardowy. Wszystkie inne pomysły — supersymetria, Teorie Wielkiej Unifikacji, teoria strun, itd. — są modelami teoretycznymi, i nawet jeśli bardzo atrakcyjnymi, to dotychczas nie potwierdzonymi doświadczalnie."


Mnie bardzo przydała się odpowiedź. Może jeszcze komuś się przyda?

No to pa
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5868  
Nieprzeczytane Wczoraj, 15:25
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 7 569
Domyślnie

Dla czego piszę o różnych rzeczach bo monotematyczność jest nudna ,spotykam się co miesiąc w gronie seniorów , rozmawiamy o wszystkim.Wymiana myśli to co człowiek potrzebuje , to go rozwija .Ciąg liter tworzy słowa ,układ słów tworzy zdania, raz logiczne innym razem nie logiczne ,słuchający odkodowuje w swoim umyśle . Dokonuje analizy i nie raz odgaduje co ktoś nam dowiedzieć . .Możemy to wszystko dygitalizować i dochodzimy do jednostki informacji jakim jest bit. Dochodzimy drogą redukcji systemu do czegoś bardzo małego co na koniec okazuje się polem kwantowym cały czas pulsującym kreującym i inhalującym cząstki.To wszystko dzięki naszym mózgom składającego się z ok. 100 miliardów neuronów. Czyż to nie piękne.??

Jak się czyta kiedy sugerowano istnienie nowej cząstki i których piszesz , przez fizyków teoretycznych a potem potwierdzenie tego odkrycia przez fizyków doświadczalnych zastanawiamy się dla czego o tym nas nie uczono .To co w podręcznikach to jest opóźnione przez pośrednictwo : druk i wiedza nauczyciela ,programy szkolne itd.
Basiu napisałaś opublikowałaś , gratuluję.

https://www.youtube.com/watch?v=azHLkRvDhJs 15 marca 2016 roku prof. Krzysztof Meissner wygłosił na Uniwersytecie Warszawskim wykład pt. „Przyszłość Wszechświata”. Fizyk mówił o historii, stanie obecnym i możliwych scenariuszach ewolucji Ziemi, Układu Słonecznego oraz naszej Galaktyki. Było to kolejne spotkanie z cyklu „8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Słuchając jego wykładu wszyscy możemy uczestniczyć w ocenie zdolności dydaktycznej prof.K.Maissnera.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:31.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
 

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X