menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 74 32.74%
Jestem watpiącym Katolikiem 40 17.70%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.33%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 41 18.14%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 10 4.42%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 43 19.03%
Buddyzm 6 2.65%
Inne wyznania 9 3.98%
Głosujących: 226. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1041  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 11:44
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 9 292
Domyślnie

Cytat:
Proch-i-pył napisał-Dlatego napisałam wcześniej, że tę hipotezę wszyscy, od 30 lat zmiatają pod dywan i nikomu nie chce się dociekać, czy szczątki należą do tego Jezusa czy też całkiem innego
Masz zupełną rację bo jak stwierdzimy kogo to są szczątki pobierzemy z tatusia i określimy DNA czy z opłatka którego będziemy nakłuwałać by spłynęła kropla krwi- ale to tylko w Polsce bo gdzie indziej na świecie nie spływa.A relikwie to wytwory rzemieślnicze zakonów.Proceder któryś z Papieży zlikwidował- Ostatek nam pewnie przypomni.Problem Jezusa to to że jest stworzony pod potrzeby religii wtedy jeszcze sekty judaistycznej.Paweł Szaweł jest kowalem tego mitu -Hyam Maccoby
Cytat:
Edith napisała-Biblia poswiadcza o zyciu, smierci i zmartwychwstaniu Jezusa...w Biblii sa odpowiedzi na kazda okolicznosc
Błędne tezy.Może jeszcze znajdziemy instrukcję zbudowania stacji kosmicznej.Biblia jest zbiorem opowieści a nie prawd naukowych.Napisana w tym stylu by ludzie najprości ją zrozumieli bo popatrzcie oczyma człowieka ok 2000 lat temu.To tak samo był napisany elementarz nasz z którego się uczyliśmy Ala mas kota.itd

Wracając do dzisiejszej filozofii i pojęć podstawowych- http://www.youtube.com/watch?v=LcjN5I0Tq9E Dlaczego zło bardziej fascynuje nas niż dobro? Jak filozofowie starożytni szukali odpowiedzi na istotę zła i jego źródła, a co zmieniły w podejściu do zła systemy totalitarne czy Holocaust? Czy współcześnie kultura masowa wymusza na nas fascynację złem? Rozważania profesora Zbigniewa Mikołejko o zjawiska zła w kontekście filozofii.
http://www.youtube.com/watch?v=sukMbQmN1a0 W kolejnym odcinku wykład profesora Jana Hartmana o sprawiedliwości. Profesor zawarł w nim rozważania o tym, czym dla filozofii jest pojęcie sprawiedliwości? Czy sprawiedliwość jest równoznaczna z równością? Jak na pojęcie sprawiedliwości patrzyli najwięksi filozofowie od czasów starożytnych do współczesności? Jak sprawiedliwość ma się do demokracji?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1042  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 11:46
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Z prawdziwą przyjemnością zauważyłam, że wśród ateistów mamy wielu miłośników kotów. To niebanalne stworzenie, które rozumie, czuje i wspomaga swojego opiekuna. Kota nie da się wytresowac, wątpiących w moje słowa proszę o wskazanie cyrku w którym występuja tresowane koty. Kot może wiele zrobić dla człowieka, którego kocha. A poniżej przykład, do skreślenie tylko jedno zdanie, wytresowany kot.

Strażnicy jednego z zakładów karnych w Brazylii złapali kota, który miał pomóc więźniom w ucieczce - napisał w sobotę brazylijski dziennik "O Globo". Zwierzak był specjalnie wytresowany, by do więzienia wnosić narzędzia.
Dziwnie zachowującym się kotem zainteresował się jeden ze strażników. Gdy przyjrzał mu się bliżej, zauważył przyczepioną do jego futra torebkę pełną materiałów przydatnych w ucieczce. Cytowany przez gazetę szef straży więziennej zakładu penitencjarnego w mieście Alagoas (na północnym wschodzie kraju) Marco Avelino mówił, że były tam: piłki do metalu, narzędzia do dziurawienia i wiercenia betonu, a także telefon komórkowy z ładowarką.


PS
A wiecie, że Kundera opiekował się kotami na wsi w której miał swój domek. Koty zawsze wiedziały kiedy przyjedzie pociąg z Kunderą i czekały na dworcu. Potem szły za nim do domu i tam dostawały swoje ryby i inne pokarmy, są zdjęcia z Kunderą za którym idzie chyba setka kotów. Jak Kundera umarł to żaden kot nie pojawił się na stacji . Wiedziały ????
Pomyśleć, że koty kochały Kunderę, a to taki paskudny ateista był
Jasne, czarownice też "pracują" wspierając się kotem, np. czarnym
Dobrze, że prześladowani za przekonania z wizją unicestwienia siedzą w gettcie, dostałoby mi się
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1043  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 11:48
edith_2012 edith_2012 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 123
Domyślnie

Cytat:
Napisał koala
Nie rozumiem sugerowanego ateistom obowiązku dbania o groby pod presją środowiska

wyjasnilam w poscie do pluto...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1044  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 12:34
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 9 292
Domyślnie

http://translate.google.pl/translate...k-who-made-god Przeczytałem i dowiedziałem się od nauczyciela że Bóg jest duchem i stworzył materię i czas i zasugerował istnienie ciemnej materii / hipotetyczna materia nieemitująca i nieodbijająca promieniowania elektromagnetycznego, której istnienie zdradzają jedynie wywierane przez nią efekty grawitacyjne/. Czyli jesteśmy zgodni z nauką świat 13,7 miliarda lat ziemia 4,5 miliarda lat.Rozumiem że akt tworzenia to przenośnia w Bibli by ciemny ludek 2000 lat temu to zrozumiał. Tu widać duży postęp religii w kierunku przyjęcia naukowych dowodów powstania świata.Natomiast młodym ludziom kazał przyjąć pojęcie Bóg na wiarę .Czy też ten nauczyciel jest za ewolucją i tą drogą powstania ludzi na planecie ziemia czy metodą klonowania i inżynierii genetycznej przeprowadzonej przez Boga w laboratorium które sobie stworzył.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1045  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 13:00
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 9 292
Domyślnie

http://hartman.blog.polityka.pl/ 6.01.2013
niedziela Sędzia Tuleya osądził IV RP

Rok nie wyrok. Z wielkiej chmury mały deszcz. Na rok w zawiasach to i mnie by się pewnie grzechów uzbierało. Dr Garlicki uratował życie setkom ludzi, od czego trzeba odliczyć parę kopert i koniaków. Eh, chciałbym mieć taki bilans chwały i hańby...........
Od sędziego Tulei dowiedzieliśmy się o waszych żałosnych szczeniackich gierkach – nagrywaniu lewych filmików i manipulowaniu materiałem dowodowym. Ale dowiedzieliśmy się również o tym, że mieliście czelność posłać agenta, by uwiódł pielęgniarkę dla zdobycia informacji. Moralna obrzydliwość tego czynu przyprawia mnie o mdłości. Nawet gdyby Garlicki każdemu pacjentowi kazał „wyprowadzać krowę” i za łapówki zbudował sobie pałac, jeszcze nie zbliżyłby się do tego stanu anomii moralnej i degrengolady, który sprawia, że wasza policja polityczna potrafiła poniżać i kaleczyć psychicznie kobiety tylko po to, by zdobyć materiały do prostackich pokazówek................

To pisze etyk i warto nad naszym postępowaniem zastanowić by serwilizm do władzy nie przysłaniał nam oczu w tym wszech katolickim kraju w którym są grupy społeczne nie odpowiadające za nic ponad etyką i prawem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1046  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 13:54
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 209
Gaduła

Cytat:
Napisał pluto37
No to może dyskutujmy o samej wierze, bądź niewierze, a nie o tych, którzy bredzą o atakach.
Albo przynajmniej oddzielajmy te kwestie jakoś wyraźniej.
Od pierwszego posta napisanego w KSC nt. religii proszę o spokojne rozmowy, argumenty, takt i umiar. Nie wspominam o ocenie wiernych lub niewiernych, bo to jest oczywiste. Nie powinno być podobnych ocen, a oceniające innych userów wpisy – niezależnie od ich wartości – winny wylatywać w kosmos.

Nie popieram ataku na obraz Madonny. Nigdy nie napiszę o nim ‘bohomaz’, a nawet tak nie pomyślę. Ikony (obraz jest ikoną) były/są pisane wg ustalonych reguł. Kulturowo i religijnie szacunek do obrazu powinien być podkreślany. Z tego co wiem... zamachu dokonał chrześcijanin oburzony kultem i czcią oddawanym obrazowi... kłóciło się to z przekazem starotestamentowym. Wyobrażam sobie, co by się działo, gdyby zamachowiec był ateistą lub mahometaninem czy buddystą. Krzyk pewnie byłby podwójny.
Dla mnie podobny czyn jest chory, daleki od normalności. Coś podobnego mówiłam po zniszczeniu posągów Buddy w Afganistanie. Dla ścisłości – nie zrobili tego ateiści.

Prosiłam i proszę o szacunek dla naszych przekonań i wiary. I o szacunek dla ateistów.
Określa nas człowieczeństwo... i tego się trzymajmy. Oddzielajmy wiarę od religii. Piszmy o dogmatach i przesłaniach różnych religii bez ocen. Opierajmy się na faktach, nie na emocjach.
Uf, wygłosiłam apel... po raz kolejny. Po co? Heh, po nico!

Dla porządku dodam, że i w Polsce nie ma większych problemów z zarejestrowaniem nowej grupy religijnej. Byleby była, choć z grubsza, zgodna z Kellerem... tutaj widzę pewien problem, mam wydanie z 1968 roku, wielu odłamów religijnych w książce zwyczajnie nie ma (np. bahaizm, kult cargo, Latający Potwór Spaghetti)...
Cytat:
Napisał Mar-Basia
Zdarza sie, ze katolik nie ma grobu....np stracil zycie w katastrofie samolotowej, spadl w glebokie wody "jakiegos" tam oceanu, zjadly go rekiny.
Zdarza się... jeden z moich ulubionych królów nie ma grobu. Władysław Warneńczyk. Na Wawelu znajduje się pusty grób – cenotaf. Z czasów najnowszych – cenotaf Lecha Kaczyńskiego na Powązkach. Na każdym cmentarzu znajdzie się wiele tablic upamiętniających... zaginionych zmarłych. Taka była nasza historia. Niepokorna, rozrzucająca współziomków po świecie...
Cytat:
Napisał koala
Nie rozumiem sugerowanego ateistom obowiązku dbania o groby pod presją środowiska
I już chciałam się najeżyć... gdy zobaczyłam wpis Estelki. Oczywiście, możesz cytować mój blog i wpisy; jest mi bardzo miło. Szkoda, że nie zauważyłam próby dyskusji, nikt z wierzących nie usiłował udowodnić, że święto istnieje od początku chrześcijaństwa i ma umocowanie tzn. potwierdzenie w Biblii.

Jeśli chodzi o Zmartwychwstanie Pańskie... pewnie (znów) się narażę wierzącym... ale naocznych świadków nie było. Nie mówią o tym Ewangelie synoptyczne, apokryfy, a nawet Ewangelia Issy. Dowodem był pusty grób...
Ponieważ podajecie różne linki, dołożę jeszcze jeden... o takiej samej (czyli żadnej) wartości dowodowej. Pozostaje jedynie wiara.... która jak pisałam – przestanie być wiarą jeśli zostanie udowodniona. Na razie jest wiarą i jak każdą inną, szanuję.
"Według Nowego Testamentu Jezus został ukrzyżowany, umarł, zmartwychwstał i wstąpił do nieba. Ale są też inne wersje jego historii: wiele z nich opowiada o tym, że nie umarł na krzyżu, lecz został uratowany przez uczniów i dokończył żywota, gdy był już w podeszłym wieku. Tylko gdzie?"
http://gwiazdy.com.pl/component/cont...e-groby-jezusa
Wacuniu... o wieku Wszechświata pisali już kabaliści... dobrze pisali, zgodnie z obecną wiedzą.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1047  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 14:39
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 9 292
Domyślnie

Cytat:
Ostatek napisał- o wieku Wszechświata pisali już kabaliści... dobrze pisali, zgodnie z obecną wiedzą.
Nie przesadzajmy z tą starożytnością i wielką wiedzą tych ludzi.Świat dla żyjącego w w pierwszym wieku wydawał się duży bo poza Imperium Rzymskim nie było dróg i człowiek poruszał się wolno.A do Indii i Chin nie latało się samolotem.Duża większość była analfabetami istniało niewolnictwo a skryba to zawód tego co umiał pisać i czytać a w tym zawodzie byli tylko kopiści bo nie wiedzieli co piszą a tylko kopiują.
Wszystko można przyjąć na wiarę tak samo jak przyjmujemy pojęcie Boga. A jest różnica pomiędzy wiarą a wiedzą trzymajmy się zasad.Jakie masz dowody , policzenie literek w Torze ? Czy miraże senne kogoś co twierdzi że łamiąc grawitacje lewituje.To jest wiara nie wiedza. ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1048  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 15:10
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 209
Domyślnie

Wacławie, proszę.... nie odgrzewajmy starych dyskusji. Nie pisałam o I wieku n.e. a o czasach wcześniejszych. I co? Wiedzieli ci starożytni, że Ziemia jest okrągła, zawieszona w próżni i że się obraca... wimany - takie trochę lepsze samoloty, Mohengo Daro, liczenie czasu w ułamkach sekund, inne niewyjaśnione artefakty... było, było... zapodane jako fakty, nie wiara. CJDU.
Proszę też o łaskawość w ocenie skrybów. Jeśli umiał czytać i pisać... pewnie i rozumiał teksty. Chyba, że sam sobie myślenia zakazał... co możliwe nie jest.

Jeśli chodzi o liczenie liter w Torze, hm... ponoć policzyli, na długo przed wymyśleniem współczesnych komputerów. Prawdą jest, że świadkiem liczenia nie byłam... długo żyję, ale nie aż tak długo...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1049  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 15:35
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał Siri
Ewangelia uczy sztuki dojrzałego życia w oparciu o prawdę, którą człowiekowi objawia jego Stwórca, to nic dziwnego, że znajdziemy w niej zasady, które psychologia odkrywa 2 tysiące lat później. W tym sensie możemy mówić o psychologii w Ewangelii. Okazuje się, że Ewangelia z jednej strony wyprzedza, a z drugiej weryfikuje i potwierdza to, co najcenniejsze w dorobku współczesnej psychologii. Ale to nie wszystko. W Ewangelii odnajdujemy również takie elementy rozumienia człowieka i jego zachowania, z którymi psychologia do dzisiaj nie potrafi sobie poradzić. W tym sensie możemy mówić o psychologii Ewangelii.

http://chomikuj.pl/karolina20777/B.W...2039430650.doc

Pewnie mam omamy,czy to może ta sama osoba nas naucza psychologii w duchu Ewangelii??

Cytat:
Napisał Siri
...bez stringów i na sedesie....

Nie, nie . Pozajączkowało mi się
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1050  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 15:37
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 12 109
Domyślnie

Pomiędzy wiarą, ze coś się wydarzyło i negacją , że jednak się nie wydarzyło - istnieje jeszcze pośrednie stanowisko: nie wiem.
Wiara nie potrzebuje dowodow, negacja powinna je dostarczyć.
To, co nie jest oparte na wierze powinno- moim zdaniem - podpierać się logiką i faktami doświadczalnymi zgodnymi z nauką.
Jestem fizykiem, ale przyznam się, że moja wyobraźnia nie sięga aż tak daleko, aby bez wątpliwości przyjąć, że cały wszechświat
( a może wszystkie wszechświaty ) miał w chwili zerowej ( t.j. wielkiego wybuchu) zerową , punktową objętość.
Równie trudne jest uwierzenie, ze poza czasem i przestrzenią istnieje wszechmocna inteligencja ( Bóg),
ktora postanowiła za jednym zamachem stworzyć wszystko: energię +materię, przestrzeń i czas.

Dlatego mówię - nie wiem. Nie wiem skąd i po co to wszystko, oraz dlaczego "istnieje bardziej coś niż nic"
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1051  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 15:43
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Wyjące kojoty na całe szczęście przygnały mnie na watek abym mogła zgodzić się z Babką Gratką. Też nie wiem, mimo iż jestem biologiem, skąd i po co to wszystko. Cieszę się jednak, że to wszystko jest i możemy mieć dar życia, poznania i radości z każdego przeżytego dnia. Radości z bycia z rodziną, dziećmi, wnukami, to taka nasza namacalna nieśmiertelność.
Trwaj chwilo jesteś piękna .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1052  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 15:54
estella's Avatar
estella estella jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Bory Tucholskie
Posty: 1 697
Domyślnie

Wacławie, weszłam na blog prof. Hartmana, do którego link podałeś. Treść ciekawa, poglądy profesora są stałe i zdecydowane.
Mnie jednak uderzyło piękno języka, którym profesor się posługuje. Prawdziwa estetyczna radość, szczególnie po tych słownych przepychankach na forach. Poczytałam też komentarze, z pewną obawą (bo komentarze internetowe potrafią powalać). I kolejny szok: piękna polszczyzna, argumenty racjonalne, wysoka kultura wypowiedzi.
Polecam jako odtrutkę po awanturkach i pyskóweczkach (że użyję zdrobnienia). Ja będę na blog profesora zaglądać.

A w spr. doktora Mirosława G. uważam, że nie udowodniono mu łapówkarstwa, ponieważ nigdy nie uzależniał podjęcia leczenia od wręczenia tzw korzyści. Dawane prezenty i koperty były PO leczeniu i wierzę, że wciskane przez wdzięcznych pacjentów. Brać nie powinien niczego, to bezsporne, czy jednak należało strzelać z armat do wróbla. Może wystarczyłaby kara dyscyplinarna, także finansowa np na szczytny cel, ale niechby u nas w kraju dalej operował !
Światowej klasy artyści, naukowcy, lekarze bywają często nieznośni w życiu prywatnym. Ale cudowny talent kardiochirurga powinien być ponad te 19 tys.zł !
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1053  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 15:56
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 209
Domyślnie

Cytat:
Napisał koala
Nie, nie . Pozajączkowało mi się
A jasne, że Ci się pozajączkowało. Sztuka pokonywania lęków - poziom przedszkolny.
Cytat:
Napisał Babka Gratka
Dlatego mówię - nie wiem.
Wczoraj, w innym wątku napisałam, że 'nie wiem' jest wolne od błędu. Myślę, że każda wiedza może zawierać błędy, większe lub mniejsze.

Uważam, że źle się dzieje, gdy jedna strona usiłuje przekonać drugą nie mocą argumentu czy własnej wiary a siłą agresji, osądem charakteru dyskutanta czy potępieniem. Tego jest na naszym forum najwięcej. Łatwiej jest ocenić niż???.... łatwiej, na pewno łatwiej. Chyba zacznę zmieniać przyzwyczajenia i nawyki. Po co mam sobie utrudniać życie?
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1054  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 16:25
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 5 816
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Nie popieram ataku na obraz Madonny. Nigdy nie napiszę o nim ‘bohomaz’, a nawet tak nie pomyślę.
Ostatku, nie przejmuj się.
"Bohomazy" Michała Anioła, Leonarda, Botticellego, Perugino, Rafaela i tysiąca innych "pacykarzy" malujących Madonnę wiszą w największych muzeach Europy, odwiedzanych przez miliony zwiedzających... Że też tylu ciemnych ludzi łazi po tych muzeach...
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1055  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 17:02
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 9 292
Domyślnie

Cytat:
Bianka napisała-Ostatku, nie przejmuj się.
"Bohomazy" Michała Anioła, Leonarda, Botticellego, Perugino, Rafaela i tysiąca innych "pacykarzy" malujących Madonnę wiszą w największych muzeach Europy, odwiedzanych przez miliony zwiedzających... Że też tylu ciemnych ludzi łazi po tych muzea
O co te spory to nie wiem. Nigdzie nie napisałem że popieram agresje w stosunku do dzieła artystycznego to proszę mi nie wmawiać nie prawdę.Słynne były dyskusje o JPII przyciśniętego meteorytem.Jedni za inni przeciw .Odbiór sztuki jest indywidualny a sądy estetyczne są nieraz wydawane apodyktyczne domagające się uznania.
Ja bym sobie nie powiesił ba ścianie obrazu Madonny z Klasztoru w Częstochowie , bo mi się normalnie nie podoba.Nie gustuję w tego typu malarstwie i na 5 obrazów wiszących w moim pokoju nie ma tam takiego i nigdy by mi nie przyszło do głowy bym sobie coś takiego powiesił.
Oczekiwanie jakiegoś szczególnego hołdu dla obrazu i piania zachwytów och, ach bo kilkaset osób chce się do niego modlić ja mogę mieć inne zdanie.

Bianko to że znasz malarzy i oglądałaś ich dzieła w muzeach europy i chcesz tego autora nieznanego , obrazu z Częstochowy porównywać do innych to twoja sprawa.Dla mnie to nie są obiektywne sądy estetyczne dzieła a tylko grają wasze emocje.Co to jest piękno i jak go odbieramy http://www.youtube.com/watch?v=w5iFtsjLneA W kolejnym odcinku poświęconego filozofii cyklu wykład profesora Jana Hartmana o Pięknie. Dowiemy się o istniejących koncepcjach piękna. Czy piękno da się sprowadzić do jakiegoś kanonu? Czy piękno jest usytuowane miedzy subiektywizmem a obiektywizmem?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1056  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 17:05
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 12 109
Domyślnie

Dekalog -wersja oryginalna
"Jam jest Pan, Bóg Twój, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.

I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
II. Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg Twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, a czyniący miłosierdzie tym tysiącom tym, którzy mnie miłują i strzegą moich przykazań".

Katechizm KK
"Dziesięć przykazań Bożych:
Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
I.Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
II.Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremnie".

http://www.kchds.pl/lbib-pl/14.htm

Jeżeli jak pisze Siri

"Ewangelia uczy sztuki dojrzałego życia w oparciu o prawdę, którą człowiekowi objawia jego Stwórca" ,
to najwyraźniej Pan nie życzył sobie obrazów.
Pewnie nie chcial portretów starca, bo jest poza czasem. Być może zmienił zdanie pod wpływem swoich wiernych .
Bo wiernym potrzebne były i są do uprawiania kultu "podobizny": ikony, rzeźby,fenetrony, obrazki święte,pieśni, elementy teatralne - dzisiaj pochody Trzech Króli, jasełka itd.
Co zwiedzalibyśmy w niejednym polskim mieście, gdyby nie było pięknych kościołów pełnych zabytków?
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....

Ostatnio edytowane przez gratka : 06-01-2013 o 17:10.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1057  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 17:13
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 5 816
Domyślnie

Wacławie,
Mowa była o obrazie Madonny. Jest ich bardzo wiele. Obraz w Częstochowie jest obiektem kultu, m.in. celem pielgrzymek. Nie musisz wieszać w swoim pokoju jego kopii, nie jest jednak fair nazywać go bohomazem.
Problem jest szerszy, chodzi po prostu o to, czy ma sens modlenie się "do obrazu" albo "pod figurą". Myślę, że dla wielu osób to ma sens. Łatwiej im się skupić. Nie wszyscy obdarzeni są dużą wyobraźnią abstrakcyjną. Szczególnie ludzie "prości", że tak powiem, nie mając akurat "pod ręką" lepszego słowa.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1058  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 17:27
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 9 292
Domyślnie

Cytat:
Ostatek napisał-Wiedzieli ci starożytni, że Ziemia jest okrągła, zawieszona w próżni i że się obraca... wimany - takie trochę lepsze samoloty, Mohengo Daro,
Dzisiaj nie wiemy co się stało z tymi ludźmi z Mohengo Daro ale jutro może ktoś rozwiąże tą zagadkę podając wiarygodne informacje. To że starożytni potrafili być dobrymi obserwatorami przyrody nie znaczy że potrafili tworzyć komputery i korzystać z komórek.To że podejrzewamy istnienie ciemnej materii nie znaczy że ją znamy i potrafimy z niej korzystać na początku XXI wieku i jesteśmy super mądrzy.Zostańmy przy swoich stanowiskach bo ważna jest wiedza a nie wiara.Też nie jest żarliwa wiara argumentem że ma się rację. Takie rozumowanie jest błędne ....usiłuje przekonać drugą nie mocą argumentu czy własnej wiary .... Jest portal dla głęboko wierzących by się wzajemnie motywowali, tu przewagę ma racjonalne rozumowanie i może przy tym zostańmy bo nie odgonimy się od nawiedzonych religijnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1059  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 17:37
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 9 292
Domyślnie

Cytat:
Bianka napisała-Obraz w Częstochowie jest obiektem kultu, m.in. celem pielgrzymek
Do totemu Światowida też pielgrzymowali Słowianie ,posąg Ateny też był miejscem kultu.Dyskusja jest o wartości estetycznej danego dzieła a nie o stanie świadomości osób wyznającym jakiś kult . Opinie estetyczne ale oparte w większości o emocje wynikające z wiary opiniującego są nie wiarygodne.Oceny artystyczne są subiektywne.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1060  
Nieprzeczytane 06-01-2013, 17:51
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 12 109
Domyślnie

Wacławie przyznaj, ze mogłeś to ująć inaczej. Ja rozumiem, ze Tobie obce jest pojęcie "świętego obrazu" , lecz dla wielu ten obraz jest bardzo ważnym symbolem religijnym i ma wartość inną od artystycznej .Niektorzy utożsamiają obraz z osobą, którą przedstawia i zapewne z tego powodu nazwanie go bohomazem wywołuje oburzenie.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:29.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.