menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 76 32.48%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 17.52%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.28%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 41 17.52%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 11 4.70%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 45 19.23%
Buddyzm 6 2.56%
Inne wyznania 11 4.70%
Głosujących: 234. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #16621  
Nieprzeczytane Dzisiaj, 12:01
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest teraz online
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 16 789
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=6 02E68CF
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16622  
Nieprzeczytane Dzisiaj, 12:06
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest teraz online
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 16 789
Domyślnie


ks. Daniel Wachowiak

Widzę, że media już o tym piszą. Wczoraj wydarzyła się tragedia. W jednej z parafii w Poznaniu ksiądz popełnił samobójstwo. Nie pracował w tej parafii, ale przyszedł do spowiedzi. Nic nie wskazywało, że po jej skończeniu odbierze sobie życie. Każdy z nas jest tajemnicą. RIP.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16623  
Nieprzeczytane Dzisiaj, 12:13
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest teraz online
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 16 789
Domyślnie

Z KSIĘGARSKIEJ PÓŁKI 48: Yves Chiron, REWOLUCJA '68. SWĄD SZATANA W KOŚCIELE.

Kolejna doskonała książki od Wydawnictwo AA
. Tym razem to dzieła znanego francuskiego historyka i publicysty Yves Chirona.
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=603073 A3
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16625  
Nieprzeczytane Dzisiaj, 12:43
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest teraz online
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 16 789
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=602FC3 0A
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16626  
Nieprzeczytane Dzisiaj, 12:49
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest teraz online
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 16 789
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=602E75 33
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16628  
Nieprzeczytane Dzisiaj, 15:16
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest teraz online
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 16 789
Domyślnie

Paradoksy religii


Czy ludzie wierzący są głupsi od ateistów? Czy wiara i głupota się nawzajem wspierają?
Odpowiedź na te ważne dla ludzkości pytania jest niezwykle trudna, a prawda skomplikowana.
Naszą kulturę i cywilizację stworzyli ludzie wierzący pozostawiając po sobie dzieła niezwykłego geniuszu. A jednocześnie ta cywilizacja i kultura od wielu wieków rozwija się dzięki walce z Kościołem i wyzwalaniu się z okowów religii i wiary.
Otaczają nas inteligentni ludzie wierzący w Boga i kościelne dogmaty, a jednocześnie uleganie wpływom religii i uznawanie jej "prawd" wydaje się nie do pogodzenia z umysłem rozgarniętego 12-latka.
Jak to możliwe?
Spróbujmy wspólnie rozwikłać tę zagadkę. Dziś część 1 rozważań - o historii. Kolejna część będzie o ludziach wobec religii


Lekcje ateizmu
4mt SgonuhdSponumosgoz.red ˇ

Lekcja 4

Temat: Czy wiara wynika z głupoty? Czy ludzie wierzący są głupsi od ateistów? cz.1.

Wbrew pozorom te pytania nie mają na celu obrażania ludzi wierzących. Stawiają bardzo istotny dla ludzkości problem, na który ludzkość powinna sobie szczerze odpowiedzieć we własnym, dobrze pojętym interesie.

To ważne pytania o kondycję człowieka, o ważny wytwór jego kultury, jakim jest religia i o jej rolę w dziejach ludzkości. Te pytania w dużej mierze pozostają nadal tabu, choć próbuje się je zadawać od kilkuset lat.

Niektórym osobom te pytania mogą wydawać się absurdalne, ale przestają nimi być, jeśli sformułujemy je tak:
Skoro wraz z rozwojem cywilizacji i kultury obserwujemy odchodzenie ludzi od wiary, to czy możemy stąd wnioskować, że jest ona anachronicznym zabobonem, który być może w dzisiejszej formie przeminie jak wiara w bogów greckich i rzymskich?
Czy skoro Kościół katolicki na przestrzeni ostatnich kilkuset lat stale wycofywał się ze swoich różnych zakazów i potępień (np. sekcji zwłok, transfuzji krwi, przeszczepów itp.), to można przyjąć, że dzisiaj również w wielu sprawach się myli?
Czy zatem ludzie, którzy obstają przy wierze i prawdach głoszonych przez Kościół nie są trwającymi w błędnych przekonaniach hamulcowymi postępu cywilizacyjnego i kulturowego, a więc ludźmi niemądrymi?

Historia ludzkości była świadkiem wielu wydarzeń, które z dzisiejszego punktu widzenie kompletnie dezawuują i ośmieszają religię.
Wszystkie starożytne wierzenia okazały się bajkami, których dziś nikt ani przez chwilę nie traktuje poważnie.
Chrześcijaństwo kompromitowało się w sensie intelektualnym i moralnym nieskończoną ilość razy.
Wszyscy znają przykłady z wyprawami krzyżowymi, ze zdobyciem chrześcijańskiego Konstantynopola, rzezią mieszkańców Jerozolimy, eksterminacja ludów obu Ameryk, wojnami religijnymi, krucjatą przeciw Katarom, rzezią hugenotów w Paryżu, inkwizycją, prześladowaniami Żydów, paleniem heretyków i czarownic, paleniem książek, wspieraniem tyranów, okrucieństwami w Kongu, współpracą z Mussolinim i Hitlerem oraz brakiem potępienia Holocaustu.

A przecież to tylko najbardziej jaskrawy, ale jednak zaledwie niewielki procent przykładów negatywnego wpływu Kościoła na historię ludzkości. Kościoła, który wraz z wiernymi stanowi wspólnotę pozostającą w pewnej synergii. To przecież wierni – szczególnie gorliwi wierni – stanowią siłę wspierającą Kościół instytucjonalny i budującą jego potęgę

Przez całe wieki wierzono, że zarazy, głód, wojny, kataklizmy i katastrofy są wynikiem gniewu bożego. Szykano winowajców, którzy ten gniew wywołano. Zwykle owe kozły ofiarne dotykały jakieś represje. Urządzano też przebłagalne procesje biczowników. Wszytko to okazało się brednią , gdy z czasem poznaliśmy mechanizmy pojawiania się tych niekorzystnych zjawisk.
Był okres handlowania na szeroką skalę odpustami. Miliony ludzi wierzyło kościelnym oszustom, że oddając Kościołowi pieniądze zmniejszają sobie w ten sposób liczbę lat do spędzenia w czyścu. Kościół z premedytacją wykorzystywał tę naiwność i jeszcze ją dla zysku podsycał.

Kościół zawsze potępiał rozwój cywilizacyjny – wynalazek druku, pojawienie się prasy, rozwój kolei żelaznej, wynalazek piorunochronu itp. oraz praktycznie niemal wszystkie osiągnięcia współczesnej medycyny – transfuzje, szczepionki przeszczepy, chirurgię estetyczną.

Kościół był zawsze przeciwko rozdzieleniu Kościoła od państwa, zwalczał niezależność rozumu od wiary, filozofii i nauki od doktryny Kościoła, supremację i suwerenności świeckiego prawa, śluby cywilne, podleganie księży sądom świeckim, demokrację, niezależność szkolnictwa od Kościoła, prawo wyborcze kobiet, kształcenie koedukacyjne, kształcenie się kobiet, tolerancję religijną, autonomię uniwersytetów, tłumaczenie Biblii na języki narodowe, wyzwolenie chłopów z poddaństwa. Bronił przymusowej religii w szkołach, więzienia za ateizm, koncepcji religii państwowej, nadrzędności władzy religijnej nad świecką i niewolnictwa w USA. Potępiał zawsze najbardziej światłe umysły, które wniosły największy wkład w rozwój kultury – to za jego sprawą wtrącano tych ludzi do więzień, skazywano na wygnanie, prześladowano. Można tak wymieniać niemal w nieskończoność.

Jeszcze do niedawna Kościół histerycznie zabraniał świeckich rozwodów, potępiał minispódniczki, bikini, noszenie spodni przez kobiety (do dzisiaj). Nadal zabrania prezerwatyw i pastylek antykoncepcyjnych, in vitro, aborcji, potępia seks przedślubny, konkubinat, homoseksualizm. Jednocześnie wspiera zabobonne praktyki w stylu egzorcyzmów i podsyca w ludziach wiarę w działającego na Ziemi osobowego szatana i złe duchy.

Do dzisiaj księża występują oficjalnie przeciwko azjatyckiej gimnastyce, pilatesowi, medytacji, sztukom walki, wegetarianizmowi, muzyce haevymetalowej, talizmanom, tatuażom, pewnym zabawkom, grom, książkom i filmom dla dzieci. Uważają to wszystko za grzechy.
Jednocześnie ten sam Kościół przez lata krył przestępstwa pedofilskie księży i utrudniał pociągnięcie ich do odpowiedzialności.

Podsumowując – Kościół (a z nim praktyczna religia chrześcijańska) był i jest przeciwko wielu zdobyczom cywilizacji i osiągnięciom myśli ludzkiej, wielokrotnie działał i działa nadal na szkodę ludzkości. Niemal zawsze był przeciwko wszelkim zmianom i postępowi.

Wiele oczywistych dobrodziejstw współczesnej cywilizacji, nauki i kultury, którymi się na co dzień cieszymy zawdzięczamy setkom lat walki z opresją religijną opłaconych cierpieniami i śmiercią mnóstwa ludzi. Gdyby nie ta dramatyczna walka nie mielibyśmy demokracji, świeckiego szkolnictwa, wolności sumienia ani współczesnej medycyny. Nadal kobiety rodziłyby po 14 dzieci, z czego przeżywałoby 4.

Jednym z niechlubnych świadectw postawy Kościoła wobec postępu cywilizacyjnego ludzkości jest słynny Syllabus Błędów wydany przez papieża Piusa IX, wyjątkowo czarnej postaci i wroga wszelkich postępowych idee, którego Kościół katolicki uważa za błogosławionego.

Syllabus Błędów autorstwa Piusa IX można przeczytać pod tym linkiem:
https://opoka.org.pl/.../pius_ix/inne/syllabus_08121864.html

Jaka w tym wszystkim jest rola ludzi wierzących? Przecież ta historia nie rozgrywała się tylko w salach watykańskich pałaców. Czy ich utrzymujące się od wieków wsparcie dla tego typu działań Kościoła (czyli ich organizacji religijnej) i podporządkowywanie się im nie świadczy, że są niemądrzy i głupsi od ludzi, którzy się od Kościoła i religii dystansują? Czy nie świadczy o tym ich utrzymujące się poparcie dla Kościoła i religii, zaprzeczanie faktom, „rozgrzeszanie go” i obrona jego autorytetu?

Czy wolno w takiej ocenie oddzielać historię Kościoła i historię postaw religijnych ludzi, a więc praktyczne chrześcijaństwo, od rzekomej czystej idei wiary chrześcijańskiej nie związanej z żadną realną praktyką historyczną?

Czy w powyższym kontekście stwierdzenie, że wiara jest tak samo wartościową postawą intelektualną jak ateizm, jest uprawnione?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16629  
Nieprzeczytane Dzisiaj, 15:31
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 12 426
Domyślnie

Czy da się być szczęśliwym nihilistą? | Rozmowa z Karolem Fjałkowskim
https://www.youtube.com/watch?v=G9PmUIw1KAU


Zapraszam wszystkich teistów i ateistów na debatę 21 styczeń godz 19.00
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16630  
Nieprzeczytane Dzisiaj, 16:37
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest teraz online
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 16 789
Domyślnie

https://www.youtube.com/watch?v=nbh7ZpCxtJo


ps. ładna piosenka "czego się boisz głupia"

Ostatnio edytowane przez wankabor : Dzisiaj o 20:43.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16631  
Nieprzeczytane Dzisiaj, 20:09
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest teraz online
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 16 789
Domyślnie

Jacek WalewskPolityka i Społeczeństwo

To może być ostateczny cios dla polskiego Kościoła. Jan Paweł II przestanie być świętym.

Ostatnio Polacy żyją kolejnymi aferami pedofilskimi dot. księży. W tym kontekście pojawiła się też informacja, która może mocno uderzyć w Kościół w naszym kraju. Jan Paweł II może bowiem zostać pozbawiony tytułu “świętego”. Pojawił się pierwszy wniosek o dekanonizację byłego papieża.

Ostatnio edytowane przez wankabor : Dzisiaj o 20:40.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16632  
Nieprzeczytane Dzisiaj, 21:42
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest teraz online
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 16 789
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=6 02DD8B9
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16633  
Nieprzeczytane Dzisiaj, 21:48
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest teraz online
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 16 789
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=602F62 D1
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16634  
Nieprzeczytane Dzisiaj, 22:51
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest teraz online
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 16 789
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=603115 50
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 

 Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:39.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.