menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 77 32.49%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 17.30%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.27%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 41 17.30%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 11 4.64%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 47 19.83%
Buddyzm 6 2.53%
Inne wyznania 11 4.64%
Głosujących: 237. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz

 

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #18461  
Nieprzeczytane 15-09-2021, 11:19
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 14 130
Domyślnie

Kamil Pawlicki
Wybaczcie trochę prywaty, ale moja znajoma sinolożka pisze tekst o buddyzmie, i w pewnym fragmencie zestawia go z chrześcijaństwem. Ma jednak wątpliwości i pyta mnie, czy to, co pisze o chrześcijaństwie, ma sens. Może moglibyście zerknąć na poniższy fragment?
"Teraz przyjrzyjmy się różnicom i podobieństwom we wschodnim i zachodnim myśleniu o śmierci. Czy naprawdę koncepcja ludzi wschodu jest tak inna od naszej? Jeśli obejrzymy je z bliska, okaże się, że tak naprawdę więcej je łączy niż dzieli, a największą różnicą jest postrzeganie czasu. Czas na zachodzie płynie linearnie. Rodzimy się, przeżywamy swoje życie, a następnie umieramy. Co jest później? W kulturze judeochrześcijańskiej możliwości są dwie: wieczne zbawienie lub wieczne potępienie. Co jednak, jeśli ten proces powtórzyłby się jeszcze raz? I kolejny, aż do momentu, gdy będziemy gotowi. Wtedy znajdujemy się już w kołowrocie samsary.
„Wieczny odpoczynek”, o którym mówią z ambony katoliccy księża przypomina przecież w pewien sposób buddyjską nirwanę. Dusza po osiągnięciu stanu zbawienia Czyż nie jest to stanem podobnym do buddyjskiego roztopienia w pustce? I odpoczynkiem – nie cierpimy już przecież, narażeni na wszystkie nieszczęścia, choroby i starość, z którymi zmagaliśmy się jako istoty cielesne. Nie tkwimy w czyśćcu, niczym dusza wędrująca w bardo śmierci, oczekując na kolejną szansę, by zbliżyć się do Boga. Oto stan ostatecznej harmonii. Jak zauważa Carl Gustav Jung w komentarzu do Tybetańskiej Księgi Umarłych – celem procesu, który śmierć rozpoczyna, jest przywrócenie duszy boskości utraconej podczas narodzin.

Podstawowe różnice pomiędzy chrześcijaństwem i buddyzmem jest to brak osobowego boga oraz brak stałego „ja”. „Rewolucyjność doświadczenia Buddy polegała właśnie na tym, że dał sobie spokój z bogiem – mówi Marta. – Ta myśl jest mi bliska.

Jakie to ma znaczenie, czy bóg jest czy go nie ma, skoro i tak cierpię? Cierpienie nie uszlachetnia. Czasem może pozbawiać godności. W takiej sytuacji kwestia istnienia boga nie jest ważna.

Przekonanie o istnieniu istoty wyższej może, ale nie musi nieść pocieszenie i wsparcie. W moim przypadku to nie działało”. Jednak brak instytucji, która odciąża wiernego z niektórych obowiązków jest zdaniem Marty wyzwaniem – człowiek od początku do końca bierze odpowiedzialność za siebie".
Wątpliwości mojej koleżanki dotyczą zwłaszcza tego środkowego akapitu. I pyta mnie:
1. Jaki jest (w chrześcijaństwie) status duszy po śmierci, czy zachowuje indywidualność? Zdaje mi się, że tak, prawda?
2. Czy można w ogóle porównywać stany nirwany i zbawienia?
Intuicyjnie powiedziałbym, że oba te stany są stanami wiecznej szczęśliwości i braku cierpienia (choć w buddyzmie chyba bardziej podkreśla się to wyzwolenie od cierpienia), ale w chrześcijaństwie dusza pozostaje osobnym bytem, a w buddyzmie zlewa się ze światem.
3. Czy Bóg chrześcijański jest odrębną istotą, czy energią, która przenika wszystko (jak w chińskim rozumieniu dao), więc czy po śmierci w rozumieniu chrześcijańskim można mówić o zespoleniu się z Bogiem?
Wydaje mi się, że Bóg chrześcijański jest raczej odrębną istotą niż (jakąś panteistyczną) energią, a o "zespoleniu z Bogiem" można mówić tylko w pewnym sensie: bycia blisko niego, czerpania radości ze śpiewania mu pieśni itp. Ale raczej nie w sensie stawania się z nim jednym bytem.

Zastanów się ,co o tym sądzisz?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18462  
Nieprzeczytane 15-09-2021, 13:44
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 14 130
Domyślnie

�� KONFERENCJA W URZĘDZIE MIASTA KRAKÓW ��

Właśnie zaczęliśmy konferencję "Doświadczenia i inspiracje w polityce senioralnej
samorządów" w Urząd Miasta Krakowa! ☺
W programie zaplanowane są wystąpienia wielu ekspertow m.in. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego - Łukasz Smółka, Prezes Stowarzyszenia Manko - Głos Seniora - Łukasz Salwarowski, dyrektor Przemysław Herman z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz wiele innych!
Obejrzeć wystąpienia naszych gości możecie na transmisji na żywo na: ��

Solidarni z Seniorami - Razem Damy Radę!
Ogólnopolska Karta Seniora
Stowarzyszenie MANKO - Głos Seniora
VIII Międzynarodowe Senioralia w Krakowie

https://www.facebook.com/GlosSeniora...83554052568639Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 16-09-2021 o 12:07.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18463  
Nieprzeczytane 16-09-2021, 12:46
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 14 130
Domyślnie

Religia manichejczyków: nie tylko dualizm
https://www.youtube.com/watch?v=XbHKLT7ApJw


Czym był manicheizm? Wyznawcy tej powstałej w III w. na Bliskim Wschodzie religii powszechnie uważani są za dualistów. Przypisuje im się wiarę w nieusuwalne przeciwieństwo między duchem i materią (światłem i ciemnością). W rozmowie z Panteonem dr Mariusz Dobkowski - poza omówieniem zarysu dziejów i doktryny manicheizmu - prezentuje mniej znane aspekty tej religii: wiarę manichejczyków, że duch wypełnia całą materię, a zatem rośliny, zwierzęta, jak również materia nieożywiona godne są czci i szacunku. Powodowani tym przekonaniem manichejczycy wykazywali, niespotykaną dla dualistów, troskę dla innych żyjących istot, byli nie tylko wegetarianami, ale również w rolnictwie widzieli przemoc czynioną naturze.

Dr Mariusz Dobkowski: historyk i religioznawca. Zajmuje się religiami dualistycznymi, ze szczególnym uwzględnieniem kataryzmu i manicheizmu a także antropologią religii (symbolika religijna, związki rytuału z mitem), autor licznych prac i artykułów religioznawczych.

Wybrane publikacje dr Mariusza Dobkowskiego:
-Gnoza, gnostycyzm, literatura Mariusz Dobkowski, Artur Jocz, Barbara Sienkiewicz https://s.lubimyczytac.pl/upload/boo...02/352x500.jpg
-Kataryzm. Historia i system religijny
Mariusz Dobkowski https://s.lubimyczytac.pl/upload/boo...81/352x500.jpg
-Religia wobec historii, historia wobec religii Leszek Augustyn, Piotr Augustyniak , Mariusz Dobkowski i inni https://s.lubimyczytac.pl/upload/boo...47/352x500.jpg

Religia – system wierzeń i praktyk określający relację między różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską a społeczeństwem, grupą lub jednostką. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna, wierzenia), w czynnościach religijnych (np. kult, rytuały), w sferze społeczno-organizacyjnej (wspólnota religijna, np. Kościół) i w sferze duchowości indywidualnej (m.in. mistyka).

Relacja jednostki do rzeczywistości transcendentnej koncentruje się wokół poczucia świętości, chęci zbliżenia się do sacrum i uczuć z tym związanych np. poczucia lęku, czci, dystansu (por. misterium tremendum Rudolfa Otto).

W 2012 roku 59% ludzi uważało się za osoby religijne, 23% nie, a 13% deklarowało ateizm.

Należy pamiętać . Według różnych szacunków istnieje od 4200 do 10 000 religii .


Odpowiedź z Cytowaniem
  #18464  
Nieprzeczytane 16-09-2021, 16:31
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 14 130
Domyślnie

Sekta Pawła M. u dominikanów. Zakon opublikował specjalny raport
Prowadzona we Wrocławiu w latach 1996–2000 przez Pawła M. Wspólnota św. Dominika była oparta na mechanizmie psychomanipulacji. Dochodziło w niej również do przemocy fizycznej oraz nadużyć seksualnych. Wspólnota ta miała wszystkie cechy umożliwiające określenie jej mianem sekty – wynika z raportu specjalnej komisji, która badała czyny, których przez lata dopuszczał się jeden z dominikanów – Paweł M. Komisja zwraca też uwagę na zaniedbania, których w ciągu wielu lat dopuścili się w tej sprawie dominikańscy przełożeni – zwłaszcza o. Maciej Zięba – choć pokrzywdzeni wielo*krotnie zwracali się do nich o elementarną sprawiedliwość.
https://www.onet.pl/.../pedofilia-ra...gp2gy,79cfc278
Cały raport
https://info.dominikanie.pl/.../Raport-Komisji-ws.-o...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18465  
Nieprzeczytane 16-09-2021, 20:05
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 14 130
Domyślnie

Internet ciekawe posty

Wanda Robak
Zamiast religii w szkołach powinno się wprowadzić naukę z zakresu humanizmu - Humanizm (z łac. humanus 'ludzki' i gr. ismos 'wiedza, nauka') – nurt filozoficzny lub światopogląd oparty na racjonalnym myśleniu, który wyraża się troską o potrzeby, szczęście, godność i swobodny rozwój człowieka w jego środowiskach: społecznym i naturalnym. Humanizm stawia człowieka w roli gospodarza (w sensie eksploatacji ale także ochrony) środowiska naturalnego, świadomy że człowiek jest jednocześnie elementem ekosystemu Ziemi. Szczególne prawa i obowiązki człowieka wynikają wyłącznie z faktu, że jest on jedyną istotą na Ziemi, która posiada naukę i technologię. Humanizm wyklucza egoizm (indywidualny, państwowy, międzypokoleniowy itd.) i postuluje braterstwo i solidarność.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18466  
Nieprzeczytane 17-09-2021, 10:00
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 14 130
Domyślnie

🕊️ JAK POLSKA ZAKONNICA STAŁA SIĘ WCIELENIEM DUCHA ŚWIĘTEGO? /How Polish Nun Became The Holy Spirit?
https://www.youtube.com/watch?v=J0hCMcAjZPQ


Wiecie kim są mariawici? Znacie postać Mateczki Kozłowskiej?

Nie?! 😱 Pora to zmienić!

Zapraszamy Was do oglądania najnowszego materiału poświęconego zagadnieniu polskiej zakonnicy, która stała się wcieleniem samego... Ducha Świętego.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18467  
Nieprzeczytane 17-09-2021, 12:14
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 14 130
Domyślnie

Codzienna ulewa wirusów. Czy to one sterują życiem na Ziemi? | dr Szymon Drobniak
https://www.youtube.com/watch?v=z6CfG1-0JCc


– Wirusy wdychamy w ogromnych ilościach. Na początku XXI wieku odkryto coś, co można kolokwialnie nazwać opadem wirusowym. Nieustanny strumień cząstek wirusowych spadających z atmosfery w ogromnych ilościach. Szacuje się, że na metr kwadratowy dziennie opadają ich setki milionów na metr kwadratowy– opowiada w Radiu Naukowym dr Szymon Drobniak, biolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sidney. Szymon jest również tłumaczem książki Carla Zimmera „Planeta wirusów. Czy wirusy sterują życiem na Ziemi?”, którą świeżo opublikowało wydawnictwo Copernicus Center Press.

Nie da się więc nie mieć z wirusami kontaktu. – Traktujemy je jako coś, co szkodzi nam. Ale na świecie o wiele więcej jest wirusów, które ludziom w ogóle nie szkodzą – dodaje dr Drobniak. Wirusy w swojej naturze są pasożytami, nie mogą żyć (?) poza inną komórką. – W tym sensie zawsze komuś szkodzą, ale w większości bakteriom – opowiada naukowiec.

Co więcej, wirusy są nie tylko wokół nas, ale i w naszych wnętrzach – w sposób najdosłowniejszych. Tkwią w naszych genomach. „Przez miliony lat nieustającej inwazji retrowirusów na nasze genomy ich materiał genetyczny gromadził się w ludzkim DNA w zastraszającym tempie. Każdy z nas posiada w swoim genomie prawie 100 tysięcy fragmentów retrowirusowego DNA, co stanowi około 8% naszego całkowitego DNA. Aby umieścić tę liczbę we właściwej perspektywie, dobrze jest zdać sobie sprawę z tego, że geny kodujące wszystkie 20 tysięcy ludzkich białek stanowią raptem 1,2% naszego DNA” – pisze w „Planecie wirusów” Carl Zimmer. - Dzieje się to tak, że retrowirus z jakiegoś powodu: przez mutację albo to, że wbuduje się w złym miejscu (…) staje się nieaktywny. I tak zostały w naszych organizmach jako takie wirusowe nagrobki – dopowiada dr Drobniak.

W tym sensie retrowirusy są jednymi z ważniejszych silników ewolucji. Przykład? Znów Carl Zimmer: „W roku 1999 Jean-Luc Blond odkrył wraz ze swoim zespołem ludzkiego endogennego retrowirusa, który został nazwany HERV-W. badacze byli zaskoczeni, że jeden z genów tego wirusa wciąż zdolny jest produkować zakodowane w nim białko. Okazało się, że kodowane białko – zwane syncytyną – pełni bardzo ważną i ściśle określoną rolę, rolę istotną nie dla wirusa, ale dla jego ludzkiego gospodarza. Syncytyna występuję wyłącznie w łożysku. (…) syncytyny. Usunięcie genu syncytyny u myszy prowadziło do stuprocentowej śmiertelności mysich embrionów przed narodzinami. Pochodzące od wirusa białko było kluczowym elementem pozwalającym na przekazywanie substancji odżywczych z krwioobiegu matki do rosnącego embrionu”.

Gdyby nie retrowirus HERV-W nasze rozmnażanie mogłoby wyglądać zupełnie inaczej. Niesamowite, co?

Bardzo Wam polecam cały podcast oraz książkę „Planeta wirusów” Carla Zimmera. Jest kompaktowa, napisana (i przetłumaczona!) w lekki i zrozumiały sposób. Pozycja obowiązkowa, szczególnie w czasach, gdy pewien znany wszystkim wirus tak mocno zmienił nasze życie. Radio Naukowe jest dumnym patronem medialnym książki!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18468  
Nieprzeczytane 17-09-2021, 12:48
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 14 130
Domyślnie

Designer Tomek Michalski zaproponował zupełnie nowe spojrzenie na współczesny cmentarz. Nekropolia o nazwie Forest Memorial swoim designem nie zamierza konkurować z otaczającą przyrodą. To z jednej strony ponadreligijne miejsce pochówku, z drugiej pretekst do kontemplacji życia. Bez pomników, bez betonu, sztucznych nasadzeń.

https://noizz.pl/spoleczenstwo/lesny...NzBLIsvdqZPNkA

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1...IAzQK8wsOBoTAF
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1...IAzQK8wsOBoTAF
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1...IAzQK8wsOBoTAF
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1...IAzQK8wsOBoTAF


Może tego typu nekropolie staną się codziennością i nie będą wywoływały dużych emocji u tradycjonalistów . Co o tym sądzicie.??????

Odpowiedź z Cytowaniem
  #18469  
Nieprzeczytane 18-09-2021, 12:14
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 14 130
Domyślnie

Tematem wiodącym Klubu555 tego tygodnia była proaktywność .Dla tych co Klub555 nic nie mówi , warto o 5.55 na Facebooku wejść na profil Fryderyk Karzełek i posłuchać transmisji na żywo.

Co to jest proaktywność ?? Proaktywność - przyjmowanie aktywnej postawy w stosunku do pojawiających się problemów i wyzwań w ciągu życia jest cechą pewnych szczególnych ludzi. Stawianie czoła przeciwnościom losu poprzez jasne i klarowne myślenie, dążące do uzyskania możliwie jak najlepszych rezultatów, stanowi umiejętność ludzi zdolnych do przyjęcia postawy proaktywnej. Ludzie Ci wiedzą, co to znaczy brać odpowiedzialność za własne czyny, liczą się z podejmowaniem decyzji i ich konsekwencjami. Zapewne większość z nas uzna siebie za taki właśnie rodzaj osobowości – lecz czy na pewno? Dzięki książce dr Stephena Conveya, „7 nawyków skutecznego działania”, dostrzec można ogromną różnicę dzielącą ludzi proaktywnych od innych.
Szerzej o proaktywności i reaktywności przeczytasz : https://szkolenia.avenhansen.pl/arty...aktywnosc.html

Dzisiaj Fryderyk mówił o książce którą czyta , warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 raza mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję.

Czy warto czytać ? sami musicie sobie na to pytanie odpowiedzieć .Ja polecam , Brendon Burchard - Skuteczne nawyki
Skuteczne nawyki – opis wydawcy .Dwadzieścia lat temu autor niniejszej książki, Brendon Burchard, rozpoczął obsesyjne poszukiwania odpowiedzi na trzy poniższe pytania:

1. Dlaczego niektórzy ludzie i niektóre zespoły odnoszą sukces szybciej niż inni, a potem utrzymują ten sukces w dłuższym okresie?

2. Dlaczego wśród tych, którym się udało, jedni są na mecie szczęśliwi, a inni udręczeni?

3. Co w ogóle motywuje ludzi do osiągania takich sukcesów? Jakie nawyki, jakie umiejętności i jakie formy wsparcia pomagają im osiągnąć cel w krótszym czasie?

Na podstawie rozległych badań pierwotnych oraz dziesięciu lat doświadczenia w pracy światowej klasy trenera ludzi wysoce skutecznych Burchard zdołał sformułować odpowiedzi na te pytania. Okazuje się, że przewagę można zyskać dzięki zaledwie sześciu świadomie praktykowanym nawykom. Pozwalają one osiągnąć długoterminowy sukces i wysoki poziom dobrostanu bez względu na wiek, obraną ścieżkę rozwoju zawodowego, posiadane kompetencje czy cechy osobowości. Aby dołączyć do grona ludzi wysoce skutecznych, musisz dążyć do jasności, wzbudzać energię, wzmacniać poczucie konieczności, podnosić produktywność, zwiększać wpływ i wykazywać się odwagą.

Dzięki tym nawykom się wyróżnisz!

Bez względu na to, czy twoim celem jest wykonywać więcej zadań, lepiej przewodzić innym, szybciej się uczyć, czy radykalnie zwiększyć poziom odczuwanej radości i pewności siebie, nawyki opisane w tej książce pomogą ci to osiągnąć. Omówienie każdego z nawyków obejmuje przekonujące przykłady, odwołania do najnowszych wniosków naukowych, inspirujące ćwiczenia i codzienne praktyki.

Jeśli szukasz planu na lepsze życie, który z jednej strony znajdowałby poparcie w badaniach naukowych, a z drugiej po prostu do ciebie przemawiał, to właśnie trzymasz go w rękach. Co najlepsze, możesz również za darmo ocenić swoje postępy. Dzięki książce zyskasz dostęp do darmowego profesjonalnego narzędzia oceny, do arkuszy planowania oraz filmów szkoleniowych.

Brendon Burchard należy do grona wiodących coachów wysokiej skuteczności. Jest też jednym z najczęściej oglądanych, cytowanych i obserwowanych trenerów rozwoju osobistego w historii. Magazyn „Success” oraz „O, The Oprah Magazine” uznały go za najbardziej wpływową postać w dziedzinie rozwoju osobistego i osiągnięć. Jest światowym rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę absolwentów zorganizowanych przez niego szkoleń wysokiej skuteczności oraz liczbę wydanych w tej dziedzinie certyfikatów.

Jest pionierem w dziedzinie edukacji internetowej. Jego filmy dotyczące rozwoju osobistego zostały odtworzone ponad 100 milionów razy. Ponad 1,6 miliona ludzi skorzystało już z jego kursów internetowych lub serii filmowych. Zalicza się też do grona 100 najpopularniejszych osób publicznych obserwowanych w serwisie Facebook, jest także autorem najpopularniejszych programów samopomocowych dostępnych w serwisie YouTube. Na tej podstawie serwis Oprah.com zaliczył go do grona „najlepszych trenerów internetowych w historii”.

Nazwisko Brendona znalazło się na pierwszych miejscach list bestsellerów „New York Timesa” i „USA Today”. Jest autorem kilku książek, takich jak Manifest motywacji, Energia!, The Millionaire Messenger, Life’s Golden Ticket oraz The Student Leadership Guide.

Jako dyrektor generalny High Performance Institute Brendon kieruje zespołem coachów, twórców i badaczy, którzy starają się wspierać ludzi w budowaniu nadzwyczajnego życia, przez które mogliby iść z radością. Prowadzi prelekcje na całym świecie i pracuje jako wiodący trener w High Performance Academy. Jest jednym z członków Innovation Board przy XPRIZE Foundation.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18470  
Nieprzeczytane 19-09-2021, 12:07
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 14 130
Domyślnie

Jak powstało życie? Dr. Tomasz Zajkowski
https://www.youtube.com/watch?v=vGlqUOaUR5I


Seminarium w temacie początków życia na Ziemi/Seminar about the origin of life – in Polish
W przystępny sposób podsumowuję co wiemy na temat powstania życia na Ziemi.

Mikroorganizmy świat który poznaliśmy dzięki współczesnej aparaturze pomiarowej i współczesnym metodom badawczym
umożliwiającym poznania sposobów kopiowania mikroorganizmów /samoreplikacji/. Dr. Szymon Drobniak #18467 wprowadził nas w świat wirusów ,wirofagów, wiroidów ,wirionów ,prionów . Mikroorganizmy o których nie mieliśmy pojęcia ucząc się w szkole biologii.

Teraz mamy problem z sformułowaniem definicji co to jest życie ?. Nauka stara się odpowiedzieć na pytania : Jak powstało życie? , Kiedy powstało życie ? , Czym jest życie ? , Jajko czy kura ? Gdzie powstało życie? .

Należy też pamiętać że Biblia to nie podręcznik naukowy Biologii Chemii Fizyki czy Astronomii . Opis powstanie człowieka w księdze Genesis jest przypowieścią ,mitem, dla potrzeb prostego wyjaśnienia Izraelitom , Jak powstało życie ? biorąc pod uwagę ówczesny poziom wiedzy .

Stąd trudności z asymilacją mieszkańców wsi afgańskiej do współczesnego świata na Zachodzie Europy . Kulturowe nie dorośnięcie .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18471  
Nieprzeczytane 20-09-2021, 10:02
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 14 130
Domyślnie

Młodzi odchodzą od religii
https://www.youtube.com/watch?v=9ZpeQ1oVpRI


Dobry Dóch II .Kto chce wychować zdrowe psychicznie dziecko powinien zastanowić się kierując dziecko na lekcje religii.Kościół chce uległych wiernych którzy nie myślą samodzielnie , odpowiedzi na trudne pytania jedyna słuszną odpowiedz zna katecheta/ksiądz .
Ja uważam że zamiast religii powinno być religioznawstwo jako element filozofii , skąd się wzięła religia ? , poznanie innych wyznań i historii ich powstania .


Na pytanie kiedy powstało życie ? inna jest nasza wiedza w 2021 nie jest taką jaką posiadaliśmy uczęszczają do szkoły.

MARIA PESZEK feat. OSKAR83 - BARBARKA (Official Music Video)
Czwarty singiel z najnowszego albumu Marii Peszek AVE MARIA feat. OSKAR83

https://www.youtube.com/watch?v=Kknk-wMQb5M

Artyści protestują , młodzież szkolna również ,wierni schylają głowy , mruczą coś pod nosem ,dalej zapatrzeni w boskość księży .

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 20-09-2021 o 15:04.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18472  
Nieprzeczytane Wczoraj, 11:37
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 14 130
Domyślnie

Sodoma i Gomora
https://www.youtube.com/watch?v=qyN9N9fG8Cc


Wydaje się, że seria skandali z duchownymi w roli głównej nie ma końca. Co rusz opinia publiczna w Polsce wstrząsana jest doniesieniami o przestępstwach i patologiach, które ogarnęły instytucję Kościoła Katolickiego w naszym kraju. Afery seksualne, korupcja, rozpusta, zachłanność, zakłamanie - długo można wyliczać grzechy polskich hierarchów i ich podwładnych. Dlaczego tak się dzieje? Wstrząsającej odpowiedzi w książce "Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele.” udzielają jej autorzy Stanisław Obirek i Artur Nowak, którzy są gośćmi „Sekielski Online”.

Prosimy Cię o wsparcie Sekielski Brothers Studio
patronite.pl/sekielski

Kościół katolicki to organizacja rozsadzająca demokrację od wewnątrz. Jędraszewski też ma ciemną przeszłość jeżeli chodzi o relację z Biskupem Paetzem . Kościół jest spasionym kotem dzięki politykom , od prawa do lewa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:39.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.