menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #581  
Nieprzeczytane 17-05-2026, 12:20
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie Planetarium Śląskie, Chorzów, pokaz do muzyki Pink Floyd "Wish You Were Here"

8 maja 2026 odbył się w Planetarium Śląskim w Chorzowie
wspaniały pokaz do muzyki.

WINYLFEST i Planetarium Śląskie zapraszali na pokaz specjalny poświęcony 50 rocznicy wydania arcydzieła rocka progresywnego
- płyty "Wish You Were Here" grupy Pink Floyd.

Pokaz specjalny przygotowany na tą okazję przy użyciu najnowszej technologii zainstalowanej pod kopułą Planetarium - Śląskiego Parku Nauki został zilustrowany muzyką z kultowego albumu w analogowej wersji winylowej, z wykorzystaniem gramofonów podłączonych do systemu nagłośnienia sali Planetarium.

Wiadomo, że nie wolno nic nagrywać, musicie mi wierzyć na słowo, że pokaz był przepiękny!
Monumentalna muzyka do wspaniałych obrazów Ziemi i niesamowitych konstelacji kosmosu, mgławic i
odległych galaktyk, robiła duże wrażenie.
Po godzinnym pokazie wyszliśmy całkowicie zrelaksowani.
Bardzo polecam!

Pink Floyd - Shine On You Crazy Diamond [Official Music Video]


David Gilmour - Wish You Were Here - Pula (12.09.2015)


Zdjęcia zrobiłam w korytarzu Planetarium Śląskiego.








Mgławica Carina


Gwiezdna iglica w Mgławicy Orzeł


Planetarium Śląskie

Martyno, jak będziesz miała chwilę, czekam na Twoje informacje na temat tych przepięknych mgławic.


Pozdrawiam
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #582  
Nieprzeczytane 18-05-2026, 11:22
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 8 308
Domyślnie

Witam !

Witaj Lulko ! Dzięki że wpadłaś na wątek z bardzo ciekawą informacją. Muszę Ci powiedzieć że, oblepiło mnie zniechęcenie. Ten brak nawet minimalnych reakcji .... jest frustrujący.

Napisałaś :
Cytat:
Martyno, jak będziesz miała chwilę, czekam na Twoje informacje na temat tych przepięknych mgławic.
Mówisz i masz
Pod zdjęciem zrobionym w korytarzu Planetarium Śląskiego jest Centrum Drogi Mlecznej.

Droga Mleczna – galaktyka w której znajduje się nasz Układ Słoneczny.



W Centrum Drogi Mlecznej znajduje się supermasywna czarna dziura Sagittarius A* , którą otacza gęsty rój gwiazd, obłoki gazu i pyłu.

To jest nasza czarna dziura Sagittarius A*


To co widzicie to samo serce naszej galaktyki. To Sagittarius A*, centralna supermasywna czarna dziura Drogi Mlecznej o masie czterech i pół miliona mas Słońca. Do tej pory mogliśmy jedynie domyślać się jak wygląda. Ale teraz możemy spojrzeć na obraz, który ujawnia jak faktycznie wygląda Sagittarius A* .
Jak powstał ten obraz ? O tym poniżej :
https://www.youtube.com/watch?v=Eenok9fph0M



Obiekt ten jest oddalony od Ziemi o około 26 000 lat świetlnych i znajduje się w kierunku gwiazdozbioru Strzelca.








c.d.n.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #583  
Nieprzeczytane 18-05-2026, 12:45
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 3 157
Domyślnie

Kosmos wydaje się być milczącym i tylko w planetarium wydaje piękne dźwięki 😊

"Kosmiczna przestrzeń wypełniona jest próżnią, co oznacza, że nie zawiera niemal żadnej materii. Dźwięk przenoszony przez atomy i cząsteczki, nie może rozprzestrzeniać się w doskonałej próżni – prawdziwie pustej pustce, w której nie ma niczego. Brak dźwięku oznacza również brak echa".


Dźwięk w kosmosie – ASTROFAN – Blog Astronomiczny
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem
  #584  
Nieprzeczytane 18-05-2026, 15:09
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321
Witam !

Witaj Lulko ! Dzięki że wpadłaś na wątek z bardzo ciekawą informacją. Muszę Ci powiedzieć że, oblepiło mnie zniechęcenie. Ten brak nawet minimalnych reakcji .... jest frustrujący.

Napisałaś :
Mówisz i masz
Pod zdjęciem zrobionym w korytarzu Planetarium Śląskiego jest Centrum Drogi Mlecznej.

Droga Mleczna – galaktyka w której znajduje się nasz Układ Słoneczny.



W Centrum Drogi Mlecznej znajduje się supermasywna czarna dziura Sagittarius A* , którą otacza gęsty rój gwiazd, obłoki gazu i pyłu.

To co widzicie to samo serce naszej galaktyki. To Sagittarius A*, centralna supermasywna czarna dziura Drogi Mlecznej o masie czterech i pół miliona mas Słońca. Do tej pory mogliśmy jedynie domyślać się jak wygląda. Ale teraz możemy spojrzeć na obraz, który ujawnia jak faktycznie wygląda Sagittarius A* .

c.d.n.
Dzień dobry

Martyno, nie zniechęcaj się, wiem jak frustruje brak jakiejkolwiek reakcji, mam tak często na wątku
Koncerty...tylko z rzadka jest jakiś odzew, czasem mam
wrażenie, że produkuję się do lustra
Ale nie przejmuję się, mam swoje pasje, tak jak Ty i żyje mi
się z nimi dobrze

Taką czarną dziurę nam pokazywali, jak nasza błękitna Matka Ziemia oddaliła się szybkim tempem w głąb kosmosu...albo to raczej my odlecieliśmy z przyspieszeniem
Drogę Mleczną też przelecieliśmy...piękne obrazy.
Ale zafascynowała mnie inna wielka dziura, chyba już znacznie dalej od naszej drogi,
była ogromna, dokładnie okrągła w kształcie i otaczały ją równe
pierścienie.
Tak fantastyczne były te pierścienie i w takich niesamowitych kolorach, że nie można było oczu od nich oderwać.
Trwało to dosyć długo, bo dobrych kilka minut.
Wiem, że jest Mgławica Pierścieniowa M57 w Gwiazdozbiorze Lutni, ale nie było napisów i nie jestem pewna czy to była ona.
Tamta miała środek w postaci ogromnej dziury czarnej jak smoła.



Cytat:
Frat
"Kosmiczna przestrzeń wypełniona jest próżnią, co oznacza, że nie zawiera niemal żadnej materii. Dźwięk przenoszony przez atomy i cząsteczki, nie może rozprzestrzeniać się w doskonałej próżni – prawdziwie pustej pustce, w której nie ma niczego. Brak dźwięku oznacza również brak echa".
To w sumie smutne, że kosmos jest tak przeraźliwie czarny i bezdźwięczny.
Dobrze, że człowiek może sobie "dorobić" piękne dźwięki,
oglądając te przestrzenie z wygodnego fotela ,
ale co musi czuć istota, która znajdzie się poza swoim statkiem kosmicznym naprzeciw tej bezdennej pustki

Zastanawiałam się nad kolorami w kosmosie.
Prawdziwe barwy mgławic i galaktyk pochodzą od gazów oraz gwiazd, jednak spektakularne zdjęcia z teleskopów są często komputerowo wzmacniane w celu uwidocznienia detali.

"Poza Ziemią, w ciemności, nasze oczy przełączają się na widzenie pręcikowe (odpowiedzialne za odcienie szarości), przez co większość kosmosu wydawałaby się nam czarno-biała.
Barwy mgławic: Obłoki gazu i pyłu świecą naturalnymi kolorami (np. czerwony wodór, zielony tlen), co dokładnie wyjaśniono w artykule o prawdziwych kolorach kosmosu na portalu Astromaniak."
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #585  
Nieprzeczytane 19-05-2026, 12:13
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 8 308
Domyślnie

Witam !

Witaj Lulka ! Napisałaś :
Cytat:
Martyno, nie zniechęcaj się, wiem jak frustruje brak jakiejkolwiek reakcji, mam tak często na wątku
Koncerty...tylko z rzadka jest jakiś odzew, czasem mam
wrażenie, że produkuję się do lustra

Mam bardzo podobnie, różnica jest taka że, ja widzę przed sobą ścianę z betonu.
A propos " ... ciszy na Twoim wątku "Koncerty ... ", ja czytam i dzięki temu poznałam wiele muzycznych sław o których nie miałam zielonego pojęcia a ponieważ nie bywam na koncertach to, jest jak jest. Poza tym, mój poziom wiedzy o muzyce jest malutki (Maryla Rodowicz, Czerwone Gitary ... itp).

Wracając do astronomii / kosmosu, zdjęcie które umieściłaś (Mgławica Pierścieniowa M57 w Gwiazdozbiorze Lutni) to mgławica znajdująca się w naszej galaktyce Droga Mleczna w odległości około 2000 lat świetlnych od Ziemi.
Powstała gdy umierająca gwiazda (podobna do Słońca), odrzuciła w przestrzeń kosmiczną swoją zewnętrzną powłokę. Powłoka ta świeci pod wpływem promieniowania pozostałego jądra. Najbardziej zewnętrzna warstwa składa się głównie z wodoru. Za inne kolory odpowiadają m.in. tlen O2+, cząsteczkowy azot N2 i hel.
Obecnie Mgławica Pierścieniowa M57 w Gwiazdozbiorze Lutni rozszerza się z szybkością około 20-30 km/s.

M57 podobna jest do Mgławicy Ślimak zwanej też Oko Boga. Bliżej Ziemi jest Oko Boga ok. 655 lat świetlnych. Ta pierwsza około 2000 lat świetlnych.

M57


Oko Boga



O ! Frat! Odnalazłeś się. Swego czasu miałam nawet słać wici, sygnały dymne, „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…”.
Super że wpadłeś na wątek.
Cisza w kosmosie ... czyli w pustce / próżni ... ale ...przecież w tej pustce kosmicznej istnieją cząsteczki materii ... Dźwięk do podróżowania potrzebuje ośrodka – czyli cząsteczek materii

Niestety, w przestrzeni kosmicznej cząstki są, ale zbyt daleko od siebie. Aby zaistniał dźwięk potrzebne jest np. powietrze, woda. Cząstek w kosmosie jest za mało i dlatego wybuchy czy zderzenia gwiazd są bezgłośne a astronauta (bez skafandra) zawieszony w przestrzeni kosmicznej, nie usłyszy własnego głosu.

Ale ... dźwięki kosmosu można usłyszeć ... W jaki sposób ?
Człowiek, ta niesamowita istota, znalazł możliwości usłyszenia dźwięków. Mówi się że,"jak nie kijem go, to pałką" czyli "jeśli nie w ten sposób, to za pomocą innego rozwiązania".
Aby usłyszeć „dźwięk” w kosmosie, naukowcy stosują następujące metody:
"- Przekształcanie fal radiowych (sonifikacja): Odbierane z kosmosu naturalne fale elektromagnetyczne (np. z pulsarów, czarnych dziur czy zorz polarnych) nie są dźwiękiem. Narzędzia naukowe zamieniają jednak te częstotliwości na dźwięki słyszalne dla ludzkiego ucha, co pozwala analizować i „usłyszeć” dane."

- Atmosfery planet: Dźwięki rozchodzą się tam, gdzie istnieje atmosfera. Przykładowo, łaziki NASA (np. Perseverance) nagrywają prawdziwe dźwięki wiatrów czy pracy swoich maszyn dzięki mikrofonom rejestrującym drgania w rzadkiej atmosferze Marsa.

- Rejestratory fal grawitacyjnych: Detektory wychwytują zmarszczki czasoprzestrzeni (np. zderzenia czarnych dziur) i przetwarzają je na dźwięki.
"

Czyli znamy różne kosmiczne dźwięki : dźwięki planet Układu Słonecznego zarejestrowane przez sondy (np. Cassini czy Juno), pulsarów, czarnych dziur.


Można ... można

Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #586  
Nieprzeczytane 19-05-2026, 16:38
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321
Witam !

Witaj Lulka ! Napisałaś :

Mam bardzo podobnie, różnica jest taka że, ja widzę przed sobą ścianę z betonu.
A propos " ... ciszy na Twoim wątku "Koncerty ... ", ja czytam i dzięki temu poznałam wiele muzycznych sław o których nie miałam zielonego pojęcia a ponieważ nie bywam na koncertach to, jest jak jest. Poza tym, mój poziom wiedzy o muzyce jest malutki (Maryla Rodowicz, Czerwone Gitary ... itp).

Wracając do astronomii / kosmosu, zdjęcie które umieściłaś (Mgławica Pierścieniowa M57 w Gwiazdozbiorze Lutni) to mgławica znajdująca się w naszej galaktyce Droga Mleczna w odległości około 2000 lat świetlnych od Ziemi.
Powstała gdy umierająca gwiazda (podobna do Słońca), odrzuciła w przestrzeń kosmiczną swoją zewnętrzną powłokę. Powłoka ta świeci pod wpływem promieniowania pozostałego jądra. Najbardziej zewnętrzna warstwa składa się głównie z wodoru. Za inne kolory odpowiadają m.in. tlen O2+, cząsteczkowy azot N2 i hel.
Obecnie Mgławica Pierścieniowa M57 w Gwiazdozbiorze Lutni rozszerza się z szybkością około 20-30 km/s.
Martyno i vice versa, czyli czerpiemy nawzajem od siebie, mam podobnie w kosmosie jak Ty w muzyce...
ciągle się uczę i czegoś ciekawego dowiaduję,
dla mnie Kosmos to przede wszystkim muzyka, taka jak
ta, którą już kiedyś zamieściłam

Marillion 'The Space (Live at the Royal Albert Hall)' from 'All One Tonight'

https://youtube.com/shorts/pER8F3O47...zrvkKiZnbipoNm

Pozdrawiam.
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #587  
Nieprzeczytane 19-05-2026, 22:21
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 3 157
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321

O ! Frat! Odnalazłeś się. Swego czasu miałam nawet słać wici, sygnały dymne, „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…”.
Super że wpadłeś na wątek.
Cisza w kosmosie ... czyli w pustce / próżni ... ale ...przecież w tej pustce kosmicznej istnieją cząsteczki materii ... Dźwięk do podróżowania potrzebuje ośrodka – czyli cząsteczek materii

Niestety, w przestrzeni kosmicznej cząstki są, ale zbyt daleko od siebie. Aby zaistniał dźwięk potrzebne jest np. powietrze, woda. Cząstek w kosmosie jest za mało i dlatego wybuchy czy zderzenia gwiazd są bezgłośne a astronauta (bez skafandra) zawieszony w przestrzeni kosmicznej, nie usłyszy własnego głosu.

Ale ... dźwięki kosmosu można usłyszeć ... W jaki sposób ?
Człowiek, ta niesamowita istota, znalazł możliwości usłyszenia dźwięków. Mówi się że,"jak nie kijem go, to pałką" czyli "jeśli nie w ten sposób, to za pomocą innego rozwiązania".
Aby usłyszeć „dźwięk” w kosmosie, naukowcy stosują następujące metody:[indent][i]"- Przekształcanie fal radiowych (sonifikacja): Odbierane z kosmosu naturalne fale elektromagnetyczne (np. z pulsarów, czarnych dziur czy zorz polarnych) nie są dźwiękiem. Narzędzia naukowe zamieniają jednak te częstotliwości na dźwięki słyszalne dla ludzkiego ucha, co pozwala analizować i „usłyszeć” dane."

Witaj Martyno,
miło mi, że dałem Ci się odnaleźć, gdyż rzeczy odnalezione często rokują nadzieję na ich późniejszą przydatność.
Skoro jednak o kosmosie mówimy, to przyznaję, że bardzo spodobało mi się słowo oraz pojęcie "sonifikacja".
Już w poprzednim poście usiłowałem dołączyć link do artykułu jak niżej,
Dźwięk w kosmosie – ASTROFAN – Blog Astronomiczny
ale z niezrozumiałych przyczyn forum nie chciało go przyjąć.

A wracając do słowa "sonifikacja", to jak łatwo zauważyć, wystarczy dodać na początku trzy litery: per i otrzymujemy słowo i pojęcie "personifikacja".
Otóż ta kosmiczna sonifikacjaja ma moim zdaniem wiele wspólnego z personifikacją, czyli czymś takim, co pozwala np. Kubusiowi Puchatkowi albo Osiołkowi Porfirionowi mówić ludzkim głosem.
Tak więc sonifikujmy sobie nasz kosmos, aby cieszył nas swymi odgłosami, które z jego prawdziwymi dźwiękami raczej niewiele mają wspólnego.
Na szczęście kosmiczne środowisko próżniowe fal dźwiękowych nie przenosi i kosmos nie może straszyć nas swoimi prawdziwymi odgłosami.
Możemy natomiast podziwiać piękną muzykę skojarzoną z wybranymi obrazkami kosmicznych obiektów.

Pozdrawiam
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem
  #588  
Nieprzeczytane 19-05-2026, 22:35
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 3 157
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lulka
ciągle się uczę i czegoś ciekawego dowiaduję,
dla mnie Kosmos to przede wszystkim muzyka, taka jak
ta, którą już kiedyś zamieściłam

Marillion 'The Space (Live at the Royal Albert Hall)' from 'All One Tonight'

Lulko,
to doprawdy szkoda, że surowy kosmos nie dostarcza nam tak pięknych muzycznych doznań, które nawet ja - człowiek muzycznie nieuświadomiony potrafię docenić.

Pozdrawiam
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem
  #589  
Nieprzeczytane 20-05-2026, 11:48
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie

Cytat:
Napisał Frat
Lulko,
to doprawdy szkoda, że surowy kosmos nie dostarcza nam tak pięknych muzycznych doznań, które nawet ja - człowiek muzycznie nieuświadomiony potrafię docenić.
Fracie, miło mi to słyszeć

Cytat:
Już w poprzednim poście usiłowałem dołączyć link do artykułu jak niżej,
Dźwięk w kosmosie – ASTROFAN – Blog Astronomiczny
ale z niezrozumiałych przyczyn forum nie chciało go przyjąć.
To wprawdzie było do Martyny, ale poszukałam
O ten link Ci chodziło?

https://astrofan.pl/dzwiek-w-kosmosie/

Tu jest opisywane ciekawe zjawisko, jak mówisz, sonifikacja kosmicznych fal

Cytat:
Sonifikacja kosmicznych fal

Pomimo kosmicznej ciszy, róże kosmiczne agencje i instytuty badawcze udostępniają czasem filmy i nagrania oznaczone jako „dźwięki z kosmosu”. Nie są to dźwięki w tradycyjnym rozumieniu, ale mamy do czynienia z produktami procesu zwanego sonifikacją. Sonifikacja to elektroniczne przetwarzanie dowolnego rodzaju fali lub oscylacji, skalowanie ich do słyszalnych częstotliwości, a następnie przekształcanie ich w falę dźwiękową, często z wyraźnie przerażającymi wynikami. Kiedy naukowcy przedstawiają dane w takim słyszalnym formacie, ułatwia to wykrycie pewnych wzorców i anomalii. Na przykład niesamowite „gwizdy” i „wycie” z nagrań Jowisza lub Saturna nie są dźwiękami, które astronauta mógłby usłyszeć. Są to sonifikacje fal radiowych lub innych zjawisk elektromagnetycznych wykrytych przez aparaturę sond kosmicznych badających te planety.

Jeden z najbardziej znanych przykładów takiej procedury pochodzi z misji Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), badającej kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko. Według ESA ta szczególna sonifikacja, wyemitowana w listopadzie 2014 roku, opierała się na oscylacjach o niskiej częstotliwości w polu magnetycznym komety, które następnie „powiększono” 10.000 razy, aby były słyszalne. Klip nazwany „Śpiewającą Kometą” (odtwarzacz powyżej) stał się internetowym hitem i odtworzony został ponad 6 milionów razy po opublikowaniu go w serwisie SoundCloud.
Zwłaszcza zaciekawił mnie ten "Klip nazwany „Śpiewającą Kometą”

https://soundcloud.com/esa/a-singing-comet

(można go odsłuchać bez logowania)

Przyznam, że specyficzny "śpiew" ale kosmiczny musi się czymś różnić od ludzkiego

Pozdrawiam.
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #590  
Nieprzeczytane 20-05-2026, 12:06
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 8 308
Domyślnie

Witam !

Witaj Lulko ! Napisałaś :
Cytat:
.... dla mnie Kosmos to przede wszystkim muzyka, ...
Mówisz i masz :
Muzyka kosmiczna (Space Ambient) zabiera słuchacza w podróż w głąb Wszechświata za pomocą głębokich dronów i syntezatorów.
Pionierzy i klasyka gatunku (lata 70 i 80) - Brian Eno, Vangelis, Tangerine Dream, Jean-Michel Jarre.
Jean-Michel Jarre - Oxygene (Tlen)
https://www.youtube.com/watch?v=kSIMVnPA994
_____________________________________________

„Ad rem”
Miałam umieścić coś o Mgławicy Carina i Gwiezdnej Iglicy w Mgławicy Orzeł, ale o tym w najbliższym czasie.
Dwa dni temu pisałam o naszej galaktyce i czarnej dziurze w jej środku dzisiaj dorzucę kilka wiadomości o
OLBRZYMIEJ czarnej dziurze która, została sfotografowana jako pierwsza.
Pierwszą w historii ludzkości sfotografowaną czarną dziurą była M87. Jej obraz został zaprezentowany 10 kwietnia 2019 roku przez międzynarodowy zespół naukowców.

Messier 87 to gigantyczna galaktyka eliptyczna znajdująca się w gwiazdozbiorze Panny, około 55 milionów lat świetlnych od Ziemi. Ta gigantyczna galaktyka ma w środku równie gigantyczną, supermasywną czarną dziurę. Jej masa wynosi około 6 miliardów mas Słońca. Sanitarius A* ma masę około 4 milionów mas Słońca.
Zdjęcie zostało zrobione przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT).

Poniżej potwór zwany M87


https://www.urania.edu.pl/wiadomosci...czarnej-dziury

Drugą sfotografowaną czarną dziurą była nasza, w naszej galaktyce (Droga Mleczna) - Sanitarius A*.

Witaj Frat ! Napisałeś :
Cytat:
Skoro jednak o kosmosie mówimy, to przyznaję, że bardzo spodobało mi się słowo oraz pojęcie "sonifikacja".
Już w poprzednim poście usiłowałem dołączyć link do artykułu jak niżej,
Dźwięk w kosmosie – ASTROFAN – Blog Astronomiczny
ale z niezrozumiałych przyczyn forum nie chciało go przyjąć.
A wracając do słowa "sonifikacja", to jak łatwo zauważyć, wystarczy dodać na początku trzy litery: per i otrzymujemy słowo i pojęcie "personifikacja".
Nie byłabym sobą gdybym nie wtrąciła 3grosze a mianowicie : co to jest sonifikacja a co personifikacja ?
Sonifikacja to proces przetwarzania danych na dźwięk, polegający na zamianie np. liczb czy obrazów na parametry akustyczne. Każda wartość liczbowa otrzymuje przypisany parametr akustyczny. NASA powszechnie sonifikuje zdjęcia z kosmosu – obrazy o wyższej jasności odczytywane są jako głośniejsze i wyższe dźwięki, co pozwala „usłyszeć” mgławice lub galaktyki.

Personifikacja
polega na przypisywaniu przedmiotom nieożywionym, cech ludzkich.
Personifikacja to forma pozwalająca na przedstawienie elementów bardziej obrazowo lub emocjonalnie.
Polega na świadomym przypisaniu cech ludzkich abstrakcyjnym pojęciom po to, by wywołać określoną reakcję u odbiorcy - współczucie, złość, ...
Cytat:
np. Kubusiowi Puchatkowi albo Osiołkowi Porfirionowi mówić ludzkim głosem.
Poniżej link który usiłowałeś dołączyć ...
https://astrofan.pl/dzwiek-w-kosmosie/


Napisałeś :
Cytat:
Na szczęście kosmiczne środowisko próżniowe fal dźwiękowych nie przenosi i kosmos nie może straszyć nas swoimi prawdziwymi odgłosami.
I bardzo dobrze że nie przenosi !!! Niech zostanie tak jak jest - próżnia. Wyobraźmy sobie że, w "nie próżni" wybucha supernowa lub zderzają się czarne dziury i uwalniają gigantycznie niesamowicie olbrzymią energię. Gdyby nie było próżni to taka energia prawdopodobnie zniszczyłaby Wszechświat.

Krótkie linki o dźwiękach

Oto dźwięk czarnej dziury i niezwykłe zdjęcia Jowisza
https://www.youtube.com/watch?v=2pYexs3jupo

All Planet Sounds From Space (In our Solar System)
Wszystkie dźwięki planet z kosmosu (w naszym Układzie Słonecznym)
https://www.youtube.com/watch?v=IQL53eQ0cNA
https://www.youtube.com/watch?v=ZJL4lfpmqH0
https://www.youtube.com/watch?v=u4NvLukroN8

Pozdrawiam
__________________

Ostatnio edytowane przez Martyna321 : 20-05-2026 o 12:11.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #591  
Nieprzeczytane 20-05-2026, 12:26
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie

No to mamy czego słuchać na cały wieczór
Dzięki, Martyno,
ta gigantyczna Czarna Dziura też ekscytuje...

"Zazwyczaj supermasywne czarne dziury — o masach miliony, a nawet miliardy razy większych od masy Słońca — rezydują w gęstych, centralnych rejonach galaktyk. Tymczasem czarna dziura odpowiedzialna za AT2024tvd, której masę oszacowano na około milion mas Słońca, znajdowała się aż 2600 lat świetlnych od jądra swojej galaktyki. Tak znaczne oddalenie od centrum czyni to odkrycie wyjątkowym — dostarcza bowiem pierwszego bezpośredniego dowodu na to, że tzw. „swobodna” czarna dziura może aktywnie pochłaniać gwiazdy."

https://www.pulskosmosu.pl/2025/05/c...rum-galaktyki/


Tak wygląda pochłonięcie przez czarną dziurę. NASA pokazała symulację

NASA Simulation’s Plunge Into a Black Hole: Explained


6 miliardów mas Słońca...niewyobrażalne.
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou

Ostatnio edytowane przez Lulka : 20-05-2026 o 12:37.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #592  
Nieprzeczytane 20-05-2026, 22:56
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 3 157
Domyślnie

Lulko, Martyno,
dzięki za reaktywację mojego linku, który doznał niemocy objawienia.
Przeprowadziłem już śledztwo w tej sprawie i wyjaśniłem, że winę ponosi schizofreniczna przeglądarka Edge w moim komputerze, która zgłasza wątpliwości co do bezpiecznego pochodzenia zamieszczanych linków. Być może to kwestia ustawień, które trzeba będzie zweryfikować.
Ustaliłem natomiast, że link ten mogłem spokojnie wstawić używając przeglądarki Firefox.
Martyno,
rozumiem, że sonifikacja i personifikacja to dwa różne pojęcia, lecz upieram się przy moim skojarzeniu ich podobieństwa w tym akurat przypadku.
Moim zdaniem mają coś wspólnego, gdyż wkraczają w niezrozumiały dla nas świat mowy np. zwierząt jak też kosmosu, konwertując te rodzaje dźwięków w system zrozumiałych dla nas wrażeń dźwiękowych.

Pozdrawiam
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem
  #593  
Nieprzeczytane 22-05-2026, 09:52
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 8 308
Domyślnie

Witam !

Witaj Lulko ! Napisałaś :
Cytat:
...... Jeden z najbardziej znanych przykładów takiej procedury pochodzi z misji Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), badającej kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko. ......
Misja sondy Rosetta była niesamowita. Dlaczego ? Dlatego że po raz pierwszy w historii ludzkości nastąpiło lądowanie na komecie.

Po kolei, to było tak :
Sonda Rosetta wystartowała z Ziemi w 2004 roku i przez 10 lat goniła kometę. Aby ją dogonić korzystała z asysty grawitacyjnej Ziemi i Marsa. Dzięki temu, sonda rozpędziła się do prędkości która pozwoliła dopędzić kometę i 12 listopada 2014 roku zrzucić na kometę lądownik Philae.

12 listopada 2014 lądownik Philae osiadł na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, pędzącej przez Układ Słoneczny z ogromną prędkością.
Lądownik Philae wylądował ale ............
Podczas lądowania doszło do awarii harpunów i śrub kotwiczących, przez co Philae odbił się od powierzchni, lądując w miejscu nieoświetlonym przez Słońce, akumulatory lądownika szybko się wyczerpały i ostatecznie przeszedł w stan hibernacji. Zanim to nastąpiło wykonał pierwsze w historii odwierty i analizy komety.

Sama sonda Rosetta latała (orbitowała) przez kolejne lata wokół komety, przeprowadzając badania.
Misja zakończyła się 30 września 2016 roku.

Koniec sondy Rosetta był niebywały (trochę podobny do końca sondy Cassini). Przebiegało to tak :
Sonda została skierowana kolizyjnie na powierzchnię komety z bardzo małą prędkością – około 90 cm na sekundę.
Podczas powolnego opadania Rosetta do samego końca wykonywała zdjęcia o wysokiej rozdzielczości i analizowała gaz cząsteczkowy oraz pył komety.

Całkowite wyłączenie systemu i zakończenie transmisji nastąpiło o godzinie 13:19 czasu polskiego 30 września 2016 roku.

Trwa ok. 3min.

Łowca komet: lądowanie Rosetty - Misja Rosetta
https://www.youtube.com/watch?v=3RZ34Y1PL7E&t=19s

Trwa ok.2 min.
ŚPIEWAJĄCA KOMETA nagrana przez sondę Rosetta!
https://www.youtube.com/watch?v=He1AmpLwBtY

Według ESA ta szczególna sonifikacja, wyemitowana w listopadzie 2014 roku, opierała się na oscylacjach o niskiej częstotliwości w polu magnetycznym komety, które następnie „powiększono” 10.000 razy, aby były słyszalne.

Witaj Frat ! Napisałeś :
Cytat:
Martyno,
rozumiem, że sonifikacja i personifikacja to dwa różne pojęcia, lecz upieram się przy moim skojarzeniu ich podobieństwa w tym akurat przypadku.
Moim zdaniem mają coś wspólnego, gdyż wkraczają w niezrozumiały dla nas świat mowy np. zwierząt jak też kosmosu, konwertując te rodzaje dźwięków w system zrozumiałych dla nas wrażeń dźwiękowych.
"Jestem za, a nawet przeciw"
Pozdrawiam


Miłego dnia
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #594  
Nieprzeczytane 23-05-2026, 06:48
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 8 308
Domyślnie

Witam !

Dwunasty lot testowy Starshipa.

Test 12 odbył się 23.05.2026r. godz.00:30 czasu polskiego
https://www.youtube.com/watch?v=eLv4TkKnoyI



Więcej na temat tego lotu : https://spacex.com.pl/misja/starship-flight-test-12

Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #595  
Nieprzeczytane 28-05-2026, 12:53
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 8 308
Domyślnie

Witam !

"Wielki Wybuch"

"Wielki Wybuch – wieloznaczny termin kosmologiczny: cały proces rozszerzania się (ekspansji) obserwowalnego Wszechświata, ...
Około 13,8 miliarda lat temu przestrzeń, czas, materia i energia zaczęły gwałtownie rozszerzać się z nieskończenie małego, gorącego i gęstego punktu (osobliwości). Wszelkie znane nam prawa fizyki zaczynają działać dopiero ułamek sekundy po tym zdarzeniu. Wcześniejszy stan pozostaje w sferze teorii.
"
22 maj 2026r.
Powód dlaczego nie zobaczymy Wielkiego Wybuchu - AstroStory
https://www.youtube.com/watch?v=cwAxYN_6Q68
"Współczesna astronomia przyzwyczaiła nas do ról uprzywilejowanych widzów, a Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba przesuwa granice ludzkiego poznania w najdalsze rejony kosmosu. Powszechnie uważa się to potężne narzędzie za maszynę czasu zdolną ukazać sam Wielki Wybuch, jednak bezwzględna fizyka stawia przed nami ostateczną barierę. Wczesny Wszechświat przypominał gęstą i nieprzezroczystą plazmę, w której pierwotne światło pozostawało całkowicie uwięzione. Zrozumienie natury tego chaosu uświadamia, dlaczego najdoskonalsze obserwatoria optyczne pozostaną ślepe na początek wszystkiego i muszą skupić się na badaniu nieco późniejszych fundamentów kosmosu. Prawdziwe przełamanie tych wiekowych barier będzie wymagało od ludzkości porzucenia tradycyjnej optyki i wsłuchania się w drżenie samej czasoprzestrzeni."

Wkrótce wyjeżdżam, wobec tego kolejne informacje, ciekawostki, zdjęcia o kosmosie za około 2 miesiące.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #596  
Nieprzeczytane 28-05-2026, 19:50
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321
[size="3"][indent]Witam !
Wkrótce wyjeżdżam, wobec tego kolejne informacje, ciekawostki, zdjęcia o kosmosie za około 2 miesiące.
Martyno, dzięki Ci za dotychczasowe informacje, filmiki i ciekawostki o kosmosie.
Odpoczywaj i nabieraj sił, miłego wędrowania, gdziekolwiek będziesz

Mnie ostatnio zafascynował Saturn...trafiłam na bardzo
ciekawy film

Dlaczego Ludzie NIGDY Nie Polecą Na Saturna

"Saturn to majestatyczny gazowy olbrzym, spowity aureolą lśniących lodowych pierścieni, który od wieków fascynuje odkrywców kosmosu. Wielu marzy o dniu, w którym człowiek postawi stopę na tej planecie, ale współczesna nauka daje ostateczną odpowiedź: taka podróż to bilet w jedną stronę bez szans na lądowanie. Największą tajemnicą planety, a zarazem największym niebezpieczeństwem, jest brak stałej powierzchni. To nie tylko odległy świat; to kolosalny ocean wodoru i helu, płynnie przechodzący ze stanu gazowego w gorący płyn i metaliczny wodór. Każda próba lądowania oznaczałaby wieczne zanurzenie się w otchłań, gdzie ciśnienia sięgają milionów atmosfer, a temperatury jądra przewyższają te panujące na Słońcu."



Pozdrawiam.
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #597  
Nieprzeczytane 28-05-2026, 22:35
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 3 157
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321
Wkrótce wyjeżdżam, wobec tego kolejne informacje, ciekawostki, zdjęcia o kosmosie za około 2 miesiące.
Bon voyage Martyno i miłego spędzenia czasu.
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem
  #598  
Nieprzeczytane 30-05-2026, 05:29
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 8 308
Domyślnie

Witam !

Lulko
Frat

Do zobaczenia, prawdopodobnie w sierpniu.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Kosmos, informacje, ciekawostki, zdjęcia Martyna321 Różności 1538 03-10-2023 10:51
Islandia - ciekawostki z życia islandzkiego społeczeństwa Jadeit Podróże, turystyka 608 11-03-2020 11:55
Ciekawostki przyrodnicze i trudna sztuka fotografowania! ISS Fotografia 349 19-07-2012 11:42
STD czyli Kosmos a końska dupa kufa86 Różności - wątki archiwalne 64 16-08-2008 00:40

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:55.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.