|
|||||||
| Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki. |
![]() |
|
| Narzędzia wątku | Przeszukaj ten wątek |
|
|||||||
| Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki. |
![]() |
|
| Narzędzia wątku | Przeszukaj ten wątek |
|
#581
|
||||
|
||||
|
8 maja 2026 odbył się w Planetarium Śląskim w Chorzowie
wspaniały pokaz do muzyki. WINYLFEST i Planetarium Śląskie zapraszali na pokaz specjalny poświęcony 50 rocznicy wydania arcydzieła rocka progresywnego - płyty "Wish You Were Here" grupy Pink Floyd. Pokaz specjalny przygotowany na tą okazję przy użyciu najnowszej technologii zainstalowanej pod kopułą Planetarium - Śląskiego Parku Nauki został zilustrowany muzyką z kultowego albumu w analogowej wersji winylowej, z wykorzystaniem gramofonów podłączonych do systemu nagłośnienia sali Planetarium. Wiadomo, że nie wolno nic nagrywać, musicie mi wierzyć na słowo, że pokaz był przepiękny! Monumentalna muzyka do wspaniałych obrazów Ziemi i niesamowitych konstelacji kosmosu, mgławic i odległych galaktyk, robiła duże wrażenie. Po godzinnym pokazie wyszliśmy całkowicie zrelaksowani. Bardzo polecam! Pink Floyd - Shine On You Crazy Diamond [Official Music Video] David Gilmour - Wish You Were Here - Pula (12.09.2015) Zdjęcia zrobiłam w korytarzu Planetarium Śląskiego. ![]() ![]() ![]() ![]() Mgławica Carina ![]() Gwiezdna iglica w Mgławicy Orzeł ![]() Planetarium Śląskie Martyno, jak będziesz miała chwilę, czekam na Twoje informacje na temat tych przepięknych mgławic. Pozdrawiam
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.” – Maya Angelou |
|
#582
|
||||
|
||||
Witam ! |
|
#583
|
||||
|
||||
|
Kosmos wydaje się być milczącym i tylko w planetarium wydaje piękne dźwięki 😊
"Kosmiczna przestrzeń wypełniona jest próżnią, co oznacza, że nie zawiera niemal żadnej materii. Dźwięk przenoszony przez atomy i cząsteczki, nie może rozprzestrzeniać się w doskonałej próżni – prawdziwie pustej pustce, w której nie ma niczego. Brak dźwięku oznacza również brak echa". – Dźwięk w kosmosie – ASTROFAN – Blog Astronomiczny
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach. Ambrose Bierce |
|
#584
|
||||
|
||||
|
Cytat:
Martyno, nie zniechęcaj się, wiem jak frustruje brak jakiejkolwiek reakcji, mam tak często na wątku Koncerty...tylko z rzadka jest jakiś odzew, czasem mam wrażenie, że produkuję się do lustra Ale nie przejmuję się, mam swoje pasje, tak jak Ty i żyje mi się z nimi dobrze Taką czarną dziurę nam pokazywali, jak nasza błękitna Matka Ziemia oddaliła się szybkim tempem w głąb kosmosu...albo to raczej my odlecieliśmy z przyspieszeniem Drogę Mleczną też przelecieliśmy...piękne obrazy. Ale zafascynowała mnie inna wielka dziura, chyba już znacznie dalej od naszej drogi, była ogromna, dokładnie okrągła w kształcie i otaczały ją równe pierścienie. Tak fantastyczne były te pierścienie i w takich niesamowitych kolorach, że nie można było oczu od nich oderwać. Trwało to dosyć długo, bo dobrych kilka minut. Wiem, że jest Mgławica Pierścieniowa M57 w Gwiazdozbiorze Lutni, ale nie było napisów i nie jestem pewna czy to była ona. Tamta miała środek w postaci ogromnej dziury czarnej jak smoła. Cytat:
Dobrze, że człowiek może sobie "dorobić" piękne dźwięki, oglądając te przestrzenie z wygodnego fotela ale co musi czuć istota, która znajdzie się poza swoim statkiem kosmicznym naprzeciw tej bezdennej pustki Zastanawiałam się nad kolorami w kosmosie. Prawdziwe barwy mgławic i galaktyk pochodzą od gazów oraz gwiazd, jednak spektakularne zdjęcia z teleskopów są często komputerowo wzmacniane w celu uwidocznienia detali. "Poza Ziemią, w ciemności, nasze oczy przełączają się na widzenie pręcikowe (odpowiedzialne za odcienie szarości), przez co większość kosmosu wydawałaby się nam czarno-biała. Barwy mgławic: Obłoki gazu i pyłu świecą naturalnymi kolorami (np. czerwony wodór, zielony tlen), co dokładnie wyjaśniono w artykule o prawdziwych kolorach kosmosu na portalu Astromaniak."
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.” – Maya Angelou |
|
#585
|
||||
|
||||
Witam ! |
|
#586
|
||||
|
||||
|
Cytat:
ciągle się uczę i czegoś ciekawego dowiaduję, dla mnie Kosmos to przede wszystkim muzyka, taka jak ta, którą już kiedyś zamieściłam Marillion 'The Space (Live at the Royal Albert Hall)' from 'All One Tonight' https://youtube.com/shorts/pER8F3O47...zrvkKiZnbipoNm Pozdrawiam.
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.” – Maya Angelou |
|
#587
|
||||
|
||||
|
Cytat:
miło mi, że dałem Ci się odnaleźć, gdyż rzeczy odnalezione często rokują nadzieję na ich późniejszą przydatność. Skoro jednak o kosmosie mówimy, to przyznaję, że bardzo spodobało mi się słowo oraz pojęcie "sonifikacja". Już w poprzednim poście usiłowałem dołączyć link do artykułu jak niżej, Dźwięk w kosmosie – ASTROFAN – Blog Astronomiczny ale z niezrozumiałych przyczyn forum nie chciało go przyjąć. A wracając do słowa "sonifikacja", to jak łatwo zauważyć, wystarczy dodać na początku trzy litery: per i otrzymujemy słowo i pojęcie "personifikacja". Otóż ta kosmiczna sonifikacjaja ma moim zdaniem wiele wspólnego z personifikacją, czyli czymś takim, co pozwala np. Kubusiowi Puchatkowi albo Osiołkowi Porfirionowi mówić ludzkim głosem. Tak więc sonifikujmy sobie nasz kosmos, aby cieszył nas swymi odgłosami, które z jego prawdziwymi dźwiękami raczej niewiele mają wspólnego. Na szczęście kosmiczne środowisko próżniowe fal dźwiękowych nie przenosi i kosmos nie może straszyć nas swoimi prawdziwymi odgłosami. Możemy natomiast podziwiać piękną muzykę skojarzoną z wybranymi obrazkami kosmicznych obiektów. Pozdrawiam
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach. Ambrose Bierce |
|
#588
|
||||
|
||||
|
Cytat:
to doprawdy szkoda, że surowy kosmos nie dostarcza nam tak pięknych muzycznych doznań, które nawet ja - człowiek muzycznie nieuświadomiony potrafię docenić. Pozdrawiam
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach. Ambrose Bierce |
|
#589
|
||||
|
||||
|
Cytat:
Cytat:
O ten link Ci chodziło? https://astrofan.pl/dzwiek-w-kosmosie/ Tu jest opisywane ciekawe zjawisko, jak mówisz, sonifikacja kosmicznych fal Cytat:
https://soundcloud.com/esa/a-singing-comet (można go odsłuchać bez logowania) Przyznam, że specyficzny "śpiew" ale kosmiczny musi się czymś różnić od ludzkiego Pozdrawiam.
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.” – Maya Angelou |
|
#590
|
||||
|
||||
Witam ! Ostatnio edytowane przez Martyna321 : 20-05-2026 o 12:11. |
|
#591
|
||||
|
||||
|
No to mamy czego słuchać na cały wieczór
Dzięki, Martyno, ta gigantyczna Czarna Dziura też ekscytuje... "Zazwyczaj supermasywne czarne dziury — o masach miliony, a nawet miliardy razy większych od masy Słońca — rezydują w gęstych, centralnych rejonach galaktyk. Tymczasem czarna dziura odpowiedzialna za AT2024tvd, której masę oszacowano na około milion mas Słońca, znajdowała się aż 2600 lat świetlnych od jądra swojej galaktyki. Tak znaczne oddalenie od centrum czyni to odkrycie wyjątkowym — dostarcza bowiem pierwszego bezpośredniego dowodu na to, że tzw. „swobodna” czarna dziura może aktywnie pochłaniać gwiazdy." https://www.pulskosmosu.pl/2025/05/c...rum-galaktyki/ Tak wygląda pochłonięcie przez czarną dziurę. NASA pokazała symulację NASA Simulation’s Plunge Into a Black Hole: Explained 6 miliardów mas Słońca...niewyobrażalne.
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.” – Maya Angelou Ostatnio edytowane przez Lulka : 20-05-2026 o 12:37. |
|
#592
|
||||
|
||||
|
Lulko, Martyno,
dzięki za reaktywację mojego linku, który doznał niemocy objawienia. Przeprowadziłem już śledztwo w tej sprawie i wyjaśniłem, że winę ponosi schizofreniczna przeglądarka Edge w moim komputerze, która zgłasza wątpliwości co do bezpiecznego pochodzenia zamieszczanych linków. Być może to kwestia ustawień, które trzeba będzie zweryfikować. Ustaliłem natomiast, że link ten mogłem spokojnie wstawić używając przeglądarki Firefox. Martyno, rozumiem, że sonifikacja i personifikacja to dwa różne pojęcia, lecz upieram się przy moim skojarzeniu ich podobieństwa w tym akurat przypadku. Moim zdaniem mają coś wspólnego, gdyż wkraczają w niezrozumiały dla nas świat mowy np. zwierząt jak też kosmosu, konwertując te rodzaje dźwięków w system zrozumiałych dla nas wrażeń dźwiękowych. Pozdrawiam
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach. Ambrose Bierce |
|
#593
|
||||
|
||||
Witam ! Miłego dnia |
|
#594
|
||||
|
||||
Witam ! |
|
#595
|
||||
|
||||
Witam ! Wkrótce wyjeżdżam, wobec tego kolejne informacje, ciekawostki, zdjęcia o kosmosie za około 2 miesiące. ![]() |
|
#596
|
||||
|
||||
|
Cytat:
Odpoczywaj i nabieraj sił, miłego wędrowania, gdziekolwiek będziesz Mnie ostatnio zafascynował Saturn...trafiłam na bardzo ciekawy film Dlaczego Ludzie NIGDY Nie Polecą Na Saturna "Saturn to majestatyczny gazowy olbrzym, spowity aureolą lśniących lodowych pierścieni, który od wieków fascynuje odkrywców kosmosu. Wielu marzy o dniu, w którym człowiek postawi stopę na tej planecie, ale współczesna nauka daje ostateczną odpowiedź: taka podróż to bilet w jedną stronę bez szans na lądowanie. Największą tajemnicą planety, a zarazem największym niebezpieczeństwem, jest brak stałej powierzchni. To nie tylko odległy świat; to kolosalny ocean wodoru i helu, płynnie przechodzący ze stanu gazowego w gorący płyn i metaliczny wodór. Każda próba lądowania oznaczałaby wieczne zanurzenie się w otchłań, gdzie ciśnienia sięgają milionów atmosfer, a temperatury jądra przewyższają te panujące na Słońcu." Pozdrawiam.
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.” – Maya Angelou |
|
#597
|
||||
|
||||
|
Cytat:
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach. Ambrose Bierce |
|
#598
|
||||
|
||||
|
|
![]() |
|
Podobne wątki
|
||||
| Wątek | Autor wątku | Senior Cafe | Odpowiedzi | Ostatni Post / Autor |
| Kosmos, informacje, ciekawostki, zdjęcia | Martyna321 | Różności | 1538 | 03-10-2023 10:51 |
| Islandia - ciekawostki z życia islandzkiego społeczeństwa | Jadeit | Podróże, turystyka | 608 | 11-03-2020 11:55 |
| Ciekawostki przyrodnicze i trudna sztuka fotografowania! | ISS | Fotografia | 349 | 19-07-2012 11:42 |
| STD czyli Kosmos a końska dupa | kufa86 | Różności - wątki archiwalne | 64 | 16-08-2008 00:40 |
| Narzędzia wątku | Przeszukaj ten wątek |
|
|