PDA

View Full Version : Awantura o abonament zakończona: emeryci i renciści nie będą płacić - komentarze


mamira
15-05-2008, 23:32
Komentarz do artykułu: Awantura o abonament zakończona: emeryci i renciści nie będą płacić (http://www.senior.pl/147,0,Awantura-o-abonament-zakonczona-emeryci-i-rencisci-nie-beda-placic,3968.html)
--------------------
Osobiscie jestem oburzona,ze Rzad szafuje pseudotroska o emerytow i rencistow,tylko i wylacznie dla zalatwienia swojej wlasnej prywaty i rozgrywek politycznych.Bardzo jestem ciekawa opinii samych zainteresowanych.

a_sikorzanka
16-05-2008, 07:12
A ja jestem oburzona na wysokość odpraw jakie dostają gdy odchodzą z Tv.

gratka
16-05-2008, 08:23
Fajnie jest. Czy to pierwszy cud Donalda?

tadeusz50
16-05-2008, 08:34
Mmira
Ja nie odpowiem ci na twoje pytanie! Dlaczego?? A dlatego,że wchodzisz do czyjegoś domu razem z drzwiami, jesteś absolutnie nowa.Pytasz ile i z kim mamy dzieci, skąd mamy smochód? Należałoby się trochę przedstawić , do czego ci to potrzebne? Ankieta? praca naukowa? własna ciekawość?

siekierka
16-05-2008, 08:45
Uprzejmie przypominam, że już od 2005 r. obowiązuje przepis o zwolnieniach emerytów i remcistów z opłat abonamentowych rtv.Oto on:

USTAWA
z dnia 21 kwietnia 2005 r.
o opłatach abonamentowych

(Dz.U. Nr 85 poz.72)


Art. 4.
1. Zwalnia się od opłat abonamentowych:
1) osoby, co do których orzeczono o:
a) zaliczeniu do I grupy inwalidów, lub
b) całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.), lub
c) znacznym stopniu niepełnosprawności, na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.), lub
d) trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników ( Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25, z późn. zm.), którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny;
2) osoby, które ukończyły 75 lat;
3) osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej lub rentę socjalną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu emerytalno-rentowego;
4) osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2000 Hz o natężeniu od 80 dB);
5) osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%.


Jak widać, rząd Kaczora Donalda - Słoneczka Peru - wywalił otwarte drzwi.

Nika
16-05-2008, 09:40
Z tego wnioskuję/ nie wiem, czy dobrze?/,iż sprawa dotyczy emerytów starszych nieco, a nie wszystkich..

tadeusz50
16-05-2008, 10:17
Siekierko
Jeżeli chcesz być dokładny to należy napisać. Rząd Donalda Tuska wyważył częściowo otwarte drzwi. Zwolnieni zostali wszyscy renciści i emeryci a nie jak jest w cytowanej przez Ciebie ustawie wybrane grupy rencistów i emerytów

Lila
16-05-2008, 10:35
Popieram Waszą obywatelską postawę..
Ja nie płacę abonamentu od lat,ponieważ moje poczucie sprawiedliwosci mi nie pozwala,jako że mam TVP w pakiecie Cyfry+.
Już pisałam ...upomnienia były przez pierwsze lata.Teraz mam spokój.Może i jaki komornik był,ale pewnie został nadgryziony i zakopany przez moje psy,które mają bardzo waleczne serca w skundlonych piersiach.:)

Tadeusz..ja się nie doczytałam,aby Mamira pytała się o dzieci.Pyta się tylko o abonament//:)

Basia.
16-05-2008, 10:47
emeryci i renciści jeszcze nie są zwolnieni z obowiązku płacenia abonamentu.

siekierka
16-05-2008, 11:29
Coś Cię ta poczta - Basiu - oszukuje, bowiem na podstawie podanego wcześniej przeze mnie przepisu, sam zostałem zwolniony od płacenia abonamentu.

Basia.
16-05-2008, 12:26
Coś Cię ta poczta - Basiu - oszukuje, bowiem na podstawie podanego wcześniej przeze mnie przepisu, sam zostałem zwolniony od płacenia abonamentu.
porzed napisaniem postu zatelefonowałam na swoją pocztę i urzędniczka poinformowała mnie, że nie otrzymali żadnego rozporządzenia w tej sprawie.

tadeusz50
16-05-2008, 13:01
Basiu, Siekierko
Ustawa o zwolnieniu z płacenia abonamentu rtv przez rencistów i emerytów jeszcze nie jest podpisana przez Pana Prezydenta RP. Wg. mojej wiedzy zapowiedział weto. Cała droga legistlacyjna może zakończyć się w sierpniu. Do Siekierki, Ty możesz być zwolniony z płacenia z któregoś paragrafu ustawy którą cytowałeś. Ta ustawa nie dotyczy nas wszystkich .

Basia.
16-05-2008, 14:22
wiem, że Prezydent powinien podpisać tę ustawę ale po poście siekierki pomyślałam że mogło to podpisanie umknąć mojej uwadze.:)

POLA
16-05-2008, 15:52
Ustawa narusza zasadę równowagi w mediach - powiedział prezydent Lech Kaczyński, uzasadniając decyzję o zawetowaniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Wzurszyłam się do łez tą troską o równowagę medialną głowy państwa.

No i dodał jeszcze, że widzi zagrożenie "komercjalizacją sfery tak istotnej, jaką są media publiczne i dalszym ograniczeniem wpływu obywateli na media..."

Jakże się cieszę, że prezydent dał mi szansę wpływania na media publiczne.
Na pewno skorzystam... za pomocą pilota:D

Anielka
16-05-2008, 16:46
Z abonamentu są zwolnieni Ci,ktorzy posiadaja I-szą grupę inwalidzką lub ukończyli 75 rok zycia.Zdaje sie ,ze "siekierka" posiada jedno albo drugie,dlatego zostal powiadomiony o zwolnieniu z opłat.Pozdrawiam.

POLA
16-05-2008, 16:51
i to jest przepis z brodą, pewno od 1990r.: wiek lub grupa inwalidzka dawały luz od przymusu płatności.

tadeusz50
16-05-2008, 16:54
Sprawdziłem w profilu "siekierki"- nie ma 75 lat.

krystynacz46
21-05-2008, 17:31
witam,co z tego wynika ,mamy płacić czy nie,do 75roku życia raczej nie doczekam, a jeśli to raczej stracę chęci oglądania telewizji.Pozdrawiam.

Sanna
21-05-2008, 17:34
Płacić musimy bo Prezes TV nie będzie mógl zarabiać 600 tys zł.

krystynacz46
21-05-2008, 17:49
Dzięki Sanna ,już wszystko zrozumiałam.Pozdrawiam.

es55ca
22-05-2008, 19:26
Płacić musimy bo Prezes TV nie będzie mógl zarabiać 600 tys zł.
Otóż to! Nie tylko jednak Pan Prezes, jest jeszcze wielu innych, którzy muszą zarabiać olbrzymie, niewyobrażalne dla przeciętnego płacącego abonament sumy, budzi to sprzeciw ludzi, którym trudno jest przeżyć od pierwszego do pierwszego.

koka
08-06-2008, 17:13
No to jak robimy kachani? Płacimy ,czy nie?

tadeusz50
08-06-2008, 18:40
Do tej pory pokornie płaciłem. Po blamażu z ME od lipca przestaję i nie jest to jedyny powód.

martunia
08-06-2008, 18:46
Nigdy nie płaciłam i tak pozostanie.
Płacę kablówkę,a 1 i 2 właściwie nie oglądam.

elizka
08-06-2008, 19:24
Zastanawiam się czy teraz nie będzie w wieeeelu domach trucia
-Przepisujemy telewizor na dziadziusia albo babunię i sprawa jasna!
A tak właściwie to czyj jest telewizor formalnie,gdy w domu mieszka wielu zameldowanych?

Malgorzata 50
08-06-2008, 19:29
Eee tam ja nie place od lat i sobie bimbam ,placę za kabel ,kabel płaci TVP czyli płacę de facto ,a dwa razy nie będę ,chociażbym miała zgnić w kazamatach

Lila
08-06-2008, 19:52
Eee tam ja nie place od lat i sobie bimbam ,placę za kabel ,kabel płaci TVP czyli płacę de facto ,a dwa razy nie będę ,chociażbym miała zgnić w kazamatach

Potwierdzam.Nie płacę i koniec..Mam Cyfrę + i w pakiecie TVP..
Na kazamaty razem z Małgosią wyrażam:D zgodę..

ciekawski
27-10-2008, 12:00
Nareszcie skoncz sie ten szum medialny wokol abonamentu i bedzie swiety spokoj.

senior A.P.
11-11-2008, 13:31
Swiety spokoj bedzie wowczas, jezeli na swiecie zapanuje pokoj i samostanowienie narodowe.

z centrum
11-11-2008, 14:01
Sprawa abonamentu jest w Trybunale Konstytucyjnym - nie czytałem o rozpatrzeniu, może coś wiecie?

Jaga_13
25-01-2009, 18:09
Pyatm,bo nie wiem-Jak z tym abonamentem?Płacić mają emeryci,czy nie?Dziekuję za odpowiedż.Pozdrawiam

tadeusz50
25-01-2009, 18:13
Ja sam już nie wiem? Sam nie płacę zgłosiłem na poczcie wypełniłem jakiś świstek i mam spokój.

Jaga_13
25-01-2009, 18:19
Tadziu dziekuję.Jutro idę na pocztę i zrobię to samo.:cool:

Barbara13
25-01-2009, 19:03
Sprzeczam się z mężem cały czas o płacenie abonamentu i ... płacę nadal. Jakie dokumenty należy wypełnić ażeby przestać płacić ten bezsensowny "podatek" ? Mam nadany odgórnie jakiś numer identyfikacyjny, bo zawsze płaciłam solidnie.

tadeusz50
25-01-2009, 19:13
Basiu
Ja to uczyniłem w ub.r. w czerwcu. Dostałem na poczcie do wypełnienia odbite na ksero "Formularz zgłoszenia zmiany danych" w dwóch egzemplarzach i po wypełnieniu oddałem w okienku. Trach pieczątka jeden dla nich jeden dla mnie a i okładkę książeczki zatrzymali.

basia73
25-01-2009, 19:13
Wystarczy wymeldować na poczcie odbiornik telewizyjny i radiowy

Janczar
25-01-2009, 19:56
Wystarczy wymeldować na poczcie odbiornik telewizyjny i radiowy

Moja żona, emerytka w połowie ubiegłego roku przestała płacić abonament, po kilku miesiącach zaczęły przychodzić pisma o zaleganiu z opłatami. Zapłaciliśmy.

Ustawa została jednak zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego i do chwili obecnej brak jest rozstrzygnięcia.
Można poczytać tutaj , kto jest zwolniony i jakie musi złożyc oświadczenie i dokumenty:
http://www.radiokrakow.pl/www/home.nsf/ID/abonament

No i egzekucja. :mad:
Poczta Polska, która zajmuje się zbieraniem opłat abonamentowych, ma prawo do przeprowadzania kontroli sprawdzających czy odbiorniki radiowe i telewizyjne są zarejestrowane oraz czy jest za nie płacony abonament.

Kara za posiadanie sprawnego i niezarejestrowanego odbiornika to trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej (czyli 159 złotych w przypadku radia i 510 złotych w przypadku telewizora). Kara musi zostać opłacona w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji - po upływie tego terminu jest ściągana w tzw. trybie egzekucji administracyjnej, czyli przez urzędy skarbowe. Niezależnie od wymierzonej kary, ukarana osoba ma obowiązek zarejestrować odbiorniki i na bieżąco uiszczać opłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Obowiązek płacenia abonamentu jest niezależny od rachunków, jakie opłaca się za korzystanie z telewizji kablowej czy z satelitarnych platform cyfrowych. Fakt korzystania z takich usług nie zwalnia więc z konieczności opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Konieczność uiszczania opłat abonamentowych wiąże się bowiem z używaniem odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie z treścią emitowanych programów.

Przepisy są delikatnie mówiąc kuriozalne, ale Dura lex, sed lex. :rolleyes:

bogda
25-01-2009, 19:59
Hmmm...to tak, jak by płacić za używanie pralki czy lodówki :rolleyes:

tadeusz50
25-01-2009, 20:02
Czarku a kto Cię zmusi do wpuszczenia owego delikwenta w celu kontroli do domu? Nie ma takiego prawa by mi wlazł do mieszkania bez mojej woli.
ps. wymeldować i nie płacić a nie odwrotnie

Barbara13
25-01-2009, 20:08
Dzięki za wyjaśnienia, do czasu rozstrzynięcia sprawy przez TK , abonament płacić będę, chociaż bez przekonania!.Jestem straszny tchórz, no cóż zawsze starałam się robić wszystko zgodnie z prawem.

jakempa
26-01-2009, 21:37
Mnie też wkurza to podwójne płacenie, ale też płacę, bo najprościej sprawdzić jak się płaci kablówkę, czy się płaci abonament, a wiadomo że u nas najłatwiej karać i zdzierać z tych najmniejszych, to wolę nie ryzykować, bo wiadomo, że jak zaczną szukać pieniedzy to najpierw zaczną od emerytów, jak zawsze,

granny
26-01-2009, 21:44
Kochani, płacę abonament RTV i mam kablówkę, płacę tak jak Janczar powiedział za samo posiadanie radioodbiornika TV i radia i co mnie do tego zmusza, tylko to, że słucham radia programu 2, gdzie w różnych dyskusjach powiedziano, że jeśli zlikwiduje się abonament, to te wartościowe programy w radiu tj, właśnie dwójkę trzeba będzie zlikwidować. Nie chcę tego i dlatego płacę. A swoją drogą jak przez przypadek pomyliłam miesiące w ubiegłym roku i nie zapłaciłam za 1 m/c a za następne zapłaciłam, to przyszło upomnienie o ten niezapłacony miesiąc. Wymeldować radio i TV i dalej go słuchac nie uchodzi emerycie, nie uchodzi, to tylko 17 zl.

martunia
26-01-2009, 22:19
Radia, nie posiadam.
Telewizor owszem.
Odbieram i płacę telewizję kablową.
Telewizji publicznej praktycznie nie ogladam.
Za co mam płacić?

bogda
26-01-2009, 22:20
Martuniu...za posiadanie odbiornika :D

tadeusz50
27-01-2009, 11:34
Martuniu...za posiadanie odbiornika :D
Za posiadanie?? proponuję wprowadzić podatek za posiadanie stołu, krzesła, łóżka, mebla itd, itp. hi hi hi :mad:

Basia.
27-01-2009, 11:51
przyszło upomnienie, muszę zapłacić.

emka46
27-01-2009, 16:57
Nie płacę okolo 10 lat.Co roku przychodzi upomnienie.
Ale niedlugo pewnie oślepne i ogłuchnę to dadza mi spokój./może??/

jip
27-01-2009, 16:59
Przed chwilą Tusk powiedział, że mimo weta LK i tak emerytów i rencistów zwolni z abonamentu.

weronika1
20-02-2010, 12:54
Nowe wiadomości o abonamencie TVP:
http://biznes.onet.pl/krrit-przyszlosc-nie-rysuje-sie-rozowo,18490,3180203,1,news-detal

aktre
20-02-2010, 13:27
"Zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej oprócz dotychczas zwolnionych osób, między innymi tych, które ukończyły 75 lat i inwalidów pierwszej grupy, abonamentu nie będą musieli płacić emeryci, którzy ukończyli 60 lat, a ich emerytura nie przekracza 50 procent przeciętnego wynagrodzenia, trwale niezdolni do pracy renciści, bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych."
"Nowe przepisy zagrażają mediom publicznym - przestrzega przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zdaniem Witolda Kołodziejskiego konieczne są doraźne środki zaradcze jak wprowadzenie nowej ustawy abonamentowej albo naprawienie starej, po to by uratować media publiczne."
Czyli emeryt przestaje płacić i R i TV upada. A może tak ściągać abonament z pozostałych.
No tak ale oni nie rejestrują odbiorników - i co ten biedny prezes od komitetu ma zrobić. Może w ramach misji zaśpiewa na lodzie.

koziorożec
20-02-2010, 16:12
Kto wie jakie jest obecnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie?
Nie podano także w jakich działach gospodarki, a ponadto czy chodzi o wynagrodzenie brutto czy netto.
Jeżeli już przyszły upomnienia do zapłaty - to prędzej czy pózniej kwoty te zostaną ściągnięte wraz z odsetkami.
Jedyny sposób to zapłacić zaległości i szybko wyrejestrować telewizor.