PDA

View Full Version : Porzuć stereotypy - zobacz starzenie się w innym świetle - komentarze


Ludgarda
06-11-2008, 13:47
Komentarz do artykułu: Porzuć stereotypy - zobacz starzenie się w innym świetle (http://www.senior.pl/147,0,Porzuc-stereotypy-zobacz-starzenie-sie-w-innym-swietle,4857.html)
--------------------
Pewien pisarz, niejaki Ken Garfield, porusza problem starzenia się ukazując go w innym, korzystnym świetle.
Mówi o wypracowaniu w sobie nowego modelu starości polegającego na porzuceniu dotychczasowych stereotypów. A wiec sukces, to nie bycie wiecznie zajętym, zapracowanym lecz kreatywność i godność w zmaganiu się z wyzwaniami innego czasu, którym jest dla nas starszy czy sędziwy wiek.Teraz problemy mają naturę egzystencjalną...to uczenie się samotności i radzenie sobie ze zdrowiem, które nam nie dopisuje tak jak przedtem. To także proces treningu celem wzbudzenia w sobie miłości do samej/samego siebie, wiary w swoje możliwości kreowania życia!
Jasne, ciągle robić to, co lubimy, oddawać się pasjom,które kochamy- żyć dobrodziejstwem chwili, nie tylko dla siebie, także dla innych. Tak to rozumiem:żeby było na z tym dobrze, w miarę naszych możliwości, energii, nie poddawać się! Nie tak dawno spotkałam pewną staruszkę, która mi powiedziała: " Ja się nie poddaję, staram się chodzić, bo najgorzej byłoby, gdybym położyła się do łóżka...". Spodobała mi się jej postawa życiowa, nie było jej łatwo, ale posuwała się naprzód,zadowolona...

Malwina
06-11-2008, 14:01
Ja myślę, ze to jak będziemy sie starzec zalezy od wypracowanego wzorca rodzinnego-ludzie pogodni"od zawsze"będą się starzec pogodnie.."nie wyobrażam sobie starej zgryżliwej staruszki, która całe życie narzekała na wszystko jak jej mama jak z dnia na dzień staje sie pogodna...Pogoda jest w nas , albo jej nie ma...jesli ją mam potrafię wpasowac sie w nowy model, nowe wyzwania...

senior A.P.
06-11-2008, 14:10
Zycie to ciagly ruch w nas i przez nas.
Gdy ruch ustaje zamiera cialo - ta odwieczna prawda niech trzyma nas przy zyciu.
Inna prawda :
Nie dopuszczaj do mysli ,ze jestes chory,w przeciwnym razie staniesz sie naprawde chory i umrzesz wczesniej.

siekierka
06-11-2008, 15:46
Mój Ojciec zawsze powtarzał:

Szanuj zdrowie należycie,
Bo jak umrzesz, stracisz życie !

bajbus
06-11-2008, 19:25
Witam wszystkich.
Byłam kiedyś na spotkaniu grupy szkoleniowej gdzie między innymi tematami każdy uczestnik miał głośno przed wszystkimi wymienić swoje zalety i wady. Okazało się że wady każdy wymieniał prawie jednym tchem,natomiast zalety z tym był duży kłopot .Wniosek ,zwalczajmy swoje wady ale doceniajmy to co mamy dobrego w sobie.Pokochajmy siebie żeby kochać innych.

tadeusz50
06-11-2008, 19:49
Witam
Bajbus nie chwalimy się tym co umiemy co w nas dobre bo tak byliśmy wychowywani, uczeni. że to nieładnie się przechwalać. Teraz młodzi to muszą robić na każdym kroku.