PDA

View Full Version : czeka mnie operacja zaćmy. prosze o pomoc


giezeta
01-05-2010, 12:13
Witam
Jestem z Krakowa i czeka mnie operacja zaćmy. Pozornie niby standardowa i ma doskonale opanowany przez specjalistów przebieg ale .....
Rozmawiałam z kilkoma starszymi (sama też jestem stara) osobami po tej operacji i trochę sie przeraziłam. Wszyscy się skarżą na niedoskonałość efektów. A to jakieś błyski, a to jakieś plamki, a to komplikacje w gojeniu. Niektórym nawet popsuł się wzrok.
Pogrzebałam w Internecie i znalazłam podobne opinie 30 - 50-latków (70-latkowie naogól nie korzystają z Internetu).
No i wpadłam w panikę.

Bardzo proszę o opinie tych, którzy mieli tę operację lub tych, którzy znają kogoś takiego, o ocenę jakości usług krakowskich lekarzy i skierowanie mnie pod właściwy adres.
Opinie tych spoza Krakowa o skutkach tej operacji też będą dla mnie cenne.

Jestem zdecydowana zapłacić za operację w prywatnej klinice, choć operacja obu oczu to koszt średnio 8000 zł. Cóż remont łazienki trzeba będzie zostawić spadkobiercom. Ja to jakoś wytrzymam.

sarna2
01-05-2010, 12:38
Witaj Giezeto! Weszłam na Twój profil - a tam pusto. Nie wiem ile masz lat, ale operacja zaćmy to żaden problem.Mam 89-letnią Mamę i w tym roku miała operowane drugie oko. Widzi dobrze.
Operację zrobiono jej w Klinice "Gierkowej" w Katowicach.Pierwszą miała robioną w Bielsku-Białej.
Ponieważ w Bielsku pracują lekarze "od Gierkowej" postanowiłam drugie oko zrobić w Katowicach.
Nie wiem skąd masz takie pesymistyczne opowieści o zaiegu. Spotkałam tysiące ludzi po operacji zadowolonych, wręcz szczęsliwych. Ważne jest, żeby się dostosować do zaleceń po operacji. Nie dźwigać, nie wytężać wzroku, nie czytać za dużo, nie oglądać tv w nadmiarze. Okres gojenia trwa ok 6tyg.i wtedy należy wieść oszczędny tryb życia. Mama czyta bez okularów.Jeśli masz jakieś pytania pisz, odpowiem Pozdrawiam.
http://www.okulistyka.katowice.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=44&Itemid=1 http://www.okulus.pl/index.php?action=show&pict=4189

giezeta
01-05-2010, 13:00
Dzieki Lucyno za słowa otuchy. Ale i tak mnie dobiłaś! 6 tygodni bez czytania i Internetu? (telewizji nie oglądam) To póltora miesiąca. I tak samo z drugim okiem?
Jestem osoba samotną i czytanie to cała moja radość.
Moze poczekać jeszcze trochę? Na razie jeszcze widzę!

sarna2
01-05-2010, 13:41
Czytanie można zastąpić słuchaniem , jest tyle wspaniałych e-boków.Czytać można tylko w granicach rozsądku, jesli chce się mieć fajnie zagojone i efekt z zabiegu.
A gdyby ...................? co wtedy?
Lepiej sześć tygodni niż.............! Ponadto można czytać jednym okiem[ tym nieoperowanym świeżo]
zaklejając operowane. Jest pare sposobów na radzenie sobie. Myślę ,że dobrze je znasz, jesteś wykształconą i dorosłą dziewczynką!

eledand
01-05-2010, 13:52
Witam i dopisze parę słów od siebie.
Moi oboje Teściowie,mieli takie operacje,przeprowadzone ze 30 lat temu u Gierkowej w Katowicach.
Wszystkie operacje były udane tymbardziej że Teść był Cukrzykiem i żadnych komplikacji nie pozostawiły te zabiegi.
Dzisiaj wydaje mi się że taki "Zabieg" to rutyna,przecież Medycyna stoi na wysokim poziomie i nasza Służba Zdrowia nie jest Kulawa jak niektórzy dopisują niestworzone rzeczy o niej.

jakempa
01-05-2010, 13:59
Witaj, dzisiaj operacja zaćmy to żaden problem, wiele moich znajomych mialo operacje i jest super, niedawno , bo w styczniu moja koleżanka na fundusz miała taką operację odczekała swoje, bo prywatnie nie było jej stac, ale jest bardzo dobrze, już wróciła na UTW i dalej czyta , jest bardzo zadowolona z operacji

Jolina
01-05-2010, 14:19
Faktycznie, miałaś pecha ... że też na tyle osób negatywnych natrafiłaś.
Teść mojej córci, miał pewnie ze trzy lata temu robiony zabieg jednego oka
a teraz zimą...drugiego. Jest bardzo zadowolony. Wszystko odbyło się bardzo sprawnie i dobrze widzi. Zero problemów. Mówi , że ta operacja była jeszcze sprawniejsza niż pierwszego oka. Że zauważył postęp w tej dziedzinie.
A cóż to znaczy 6 tygodni, wobec reszty życia w lepszym komforcie.
Na moim wątku są dwie koleżanki , które przechodziły takie zabiegi, sa zadowolone. Myślę ,że również wypowiedzą się.
Nie słuchaj pesymistek. Pozdrawiam.

giezeta
01-05-2010, 15:04
Dziekuję Wam wszystkim za dobre słowa. Ale nadal nie rozwiało to moich wątpliwości - tym bardziej , że właśnie ostatnio miałam przykre doswiadczenie.

Zacytuję tu eledand
Dzisiaj wydaje mi się że taki "Zabieg" to rutyna,przecież Medycyna stoi na wysokim poziomie i nasza Służba Zdrowia nie jest Kulawa jak niektórzy dopisują niestworzone rzeczy o niej.

Właśnie tej rutyny panicznie sie boję!! W grudniu złamałam prawą rękę (jestem praworęczna) W rutynowanej klinice (NFZ) postawiono diagnozę "złamanie dalszej nasady kości promieniowej" Operowano, zespolono kość blachą, po 4 dniach wypuszczono do domu, po 7 zdjęto szwy i kazano "płakac i ćwiczyć". Płakałam ale nie ćwiczyłam bo nawet nie ruszając ręką nie wyrabiałam bez środków przeciwbólowych.

Poszłam prywatnie do renomowanego ortopedy ... i co sie okazało. Złamane były obie kości, do tego odszczypana drzazga z kości promieniowej umiejscowiła się w poblizu złamania kosci łokciowej i ogranicza ruchy skrętne.
4 miesiące rehabilitacji. Kość łokciowa teraz zrasta się powoli z przemieszczeniem. Kość promieniowa powoli regeneruje "znaczne ubytki". Ręka w czasie pracy nadal boli. Straciłam 1/3 mięsni i nie wiem czy je kiedykolwiek odbuduję. Nie moge odkręcic słoika ani nakrętki lekarstwa.

Wolałabym nie być operowana przez rutyniarza, ale raczej takiego który boi sie by czegoś nie spieprzyć!

Przepraszam eledand, ze wypisuję "niestworzone rzeczy" a 80 % lekarzy w NFZ to właśnie rutyniarze.

Czekam na kogoś kto jest w wieku późnoemerytalnym i kto na własnej skórze doswiadczył tego zabiegu.

Jolina
01-05-2010, 15:58
To jeszcze raz ja. Gizetko, dałam za przykład teścia mojej córci.
Szkoda, że młodych nie ma w domu, bo tak to pewnie teść by odwiedził nas, bywa prawie co dzień, bo jest samotny. I osobiście potwierdził by to co napisałam. Ja go widuję prawie co dzień. Uwierz mi, jeszcze nigdy ani słowem nie oskarżał się. Przeciwnie, sam na siebie jest zly, że tak długo zwlekał.
Wiesz co, podpowiem koleżance ,żeby napisala do na tym wątku, co sądzi o takiej operacji, sama nie dawno to przerabiała.

babciela
01-05-2010, 22:07
Polecam klinikę p. prof Gierkowej.A rutyna , to nie brak wiedzy,czasami jest niezbedna w tym zawodzie.

giezeta
02-05-2010, 09:27
Polecam klinikę p. prof Gierkowej.A rutyna , to nie brak wiedzy,czasami jest niezbedna w tym zawodzie.

Słownik języka polskiego:
" rutyna: biegłość, wprawa nabyte przez długą praktykę;
w znaczeniu ujemnym: postępowanie, wykonywanie jakichś czynności według utartych szablonów, uleganie nawykom"

I tak właśnie, w znaczeniu ujemnym, rutyniarz zepsuł moją rękę. Dlatego obawiam się o moje oczy.

eledand
02-05-2010, 09:46
Klinikę Katowicką poleciła Tobie "Babciela"
Jest to Lekarka,która czasami nam pomaga i zalecenia i porady zawsze trafiają do naszych Userów.

jasinek123
02-05-2010, 10:03
Klinikę Katowicką poleciła Tobie "Babciela"
Jest to Lekarka,która czasami nam pomaga i zalecenia i porady zawsze trafiają do naszych Userów.

włącze się i ja facet
co jak co klinika w Krakowie też ma renome
a Babcieli należy wierzyć!

giezeta
02-05-2010, 10:45
Wierzę babcieli, ale szukam dobrego miejsca w Krakowie. Nie wyobrażam sobie bym jako samotna, starsza emerytka jechała pociagiem na Śląsk: na badania i powrót, na operację i powrót, na kontrolę i powrót. Z kaleką prawą ręką i arytmią. Moja lekarka okulistka, wydająca skierowanie też mi polecała Śląsk. Ale nie znała mojej sytuacji.
Jeżeli Babciela jest dobrze zorientowana to niech mi poleci kogoś w Krakowie.
Wiem, że Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie ma dobrych chirurgów, ale terminy są odległe, druie oko operują dopiero po roku, a do tego mają soczewki najniższego sortu i zakładają szwy. Nie robią płatnych zabiegów, bo takim osprzętem dysponują, że płakać się chce.

tar-ninka
02-05-2010, 10:55
Witam
Moja przyjacióka własnie jest w szpitalu, we wtorek ma miec operowana zaćmę
Tez ma duze problemy sercowe i 82 lata.
Na operacje czekała rok
Jest tam z nia na sali pani ,ktora rok temu miala operowane jedno oko, a we wtorek ma miec drugie operowane
Z wyników pierwszej operacji jest bardzo zadowolona .
Nie martw sie giezeto wszystko bedzie dobrze ..:D

babciela
02-05-2010, 23:45
Rozpoczęlam ranking klinik w Kakowie , jak dostanę cynk, zaraz dam znac.Pozdrawiam.E

giezeta
03-05-2010, 10:55
Rozpoczęlam ranking klinik w Kakowie , jak dostanę cynk, zaraz dam znac.Pozdrawiam.E

Dziękuję Babciela! Czekam cierpliwie.
Podpowiem jeszcze jakie znalazłam prywatne kliniki:
Scanmed, Intermedica, gabinet okulistyczny doktora Miniewicza, Zooptica.

W Intermedica przyjmują pacjetów ze skierowaniem NFZ, ale podobno za legalną dopłatą można skorzystać z dodatkowych przywilejów. Nie wiem jakich? Może jakość soczewki, może termin, może lepszy chirurg?

Jedna z forumowiczek mówiła, ze bardzo jest zadowolona jej znajoma z operacji u Miniewicza.
W Zooptica chwalą się, że mają chirurga wyszkolonego w Katowicach. Ale i najwyższe ceny.

gagunia
03-05-2010, 11:41
Przeszłam taką operacje 10 lat temu na jedno oko i teraz muszę powtórzyć,(zaćma wtórna) ale jestem spokojna bo technika w medycynie poszła tak daleko,że można to zrobić w klinice jednego dnia.Operować można w tej chwili każdego bez podawania narkozy(miałam podawaną przy pierwszej operacji)i wyniki zabiegu są dużo lepsze niż kiedyś .Operacja trwa ok. 20 minut i jest bezbolesna. Pacjent po zabiegu może samodzielnie chodzić i wykonywać podstawowe czynności, a po kilku dniach możliwy jest powrót do wcześniejszego trybu życia.........więc głowa do góry:)

babciela
03-05-2010, 15:10
Droga moja najlepszy szpital okulistyczny jest w fazie likwidacji.
Intermedica ma dobrą opinie. Ale wybrac musisz sama.Operacja jest prosta.

giezeta
03-05-2010, 15:53
Droga moja najlepszy szpital okulistyczny jest w fazie likwidacji.
Intermedica ma dobrą opinie. Ale wybrac musisz sama.Operacja jest prosta.

Babciela, ja nie boję się operacji. Sam zabieg to żaden problem. Ja się boję długiej rekonwalescencji i możliwości jakichś komplikacji. Moja szwagierka miała 3 miesiące temu operację (nie w Krakowie) i dotychczas nie wolno się jej schylać! Sasiadka miała operację 2 miesiące temu (na jedno oko) i jeszcze musi miesiąc czekać na dobór okularów! I ciągle musi podnosić coś z podłogi nie schylając głowy!

Więc sama operacja to drobiazg .... ale co potem?

Gagunia, jesteś pierwszą osobą na tym forum, która doswiadczyła tego na własnej skórze. Powiedz mi czy pamiętasz jak długo trwała Twoja rekonwalescencja i po jakim czasie wolno ci było czytać, prać w miednicy, i posługiwać się Internetem?

tadeusz50
03-05-2010, 16:01
giezeta
Czytam i usiłuję zrozumieć. Każdy najdrobniejszy zabieg może przynieść komplikacje np. usuniecie zęba. Usiłujesz znaleźć dziurę w całym. To szukasz kliniki, to znów lekarza, możliwości wystąpienia komplikacji. Co jeszcze wymyślisz?

gagunia
03-05-2010, 16:01
gizetko chyba już masz jasność w sprawie,nasłuchałaś się opinii osób które ....cyt."Wszyscy się skarżą na niedoskonałość efektów. A to jakieś błyski, a to jakieś plamki, a to komplikacje w gojeniu. Niektórym nawet popsuł się wzrok. "I pomyśl sama,....czego oczekujesz po tej operacji?.Bo na pewno nie odejmuje ona lat,nie sprawi że jesteśmy o 20 lat młodsi (a chyba na to liczyli Ci których się wcześniej nasłuchałaś).....po prostu można lepiej i ostrzej widzieć.I nie znaczy że pożegnamy się z okularami.Ja mam wrazenie że Ty się strasznie boisz tego zabiegu,a naprawdę nie ma czego:)

giezeta
03-05-2010, 16:47
giezeta
Czytam i usiłuję zrozumieć. Każdy najdrobniejszy zabieg może przynieść komplikacje np. usuniecie zęba. Usiłujesz znaleźć dziurę w całym. To szukasz kliniki, to znów lekarza, możliwości wystąpienia komplikacji. Co jeszcze wymyślisz?

Dziekuję Ci z całego serca za dobre słowo!

babciela
03-05-2010, 19:35
Alez, nie obrazaj się , idz tam gdzie masz najwieksze zaufanie i koniec,,,

Elżbieta V
03-05-2010, 21:06
Giezeto.
Poczytaj sobie o przebiegu operacji zaćmy:
http://www.mavit.com.pl/zacma
http://www.pulsmed.com.pl/document.php?id=27&ctgSelect=12&module=menuTree

giezeta
04-05-2010, 17:20
Dziekuję Elzbieto za słowa otuchy.
Ale mimo wszystko docierają do mnie tez wiadomości na PW, że nie wszystko jest tak różowo.
Dlatego chyba pójdę prywatnie do specjalisty, który operuje zaćmę i opiszę mu moją sytuację. Jestem, wystarczająco schorowana by dołozyć sobie jeszcze komplikacje. Na razie widzę i czytam bez okularów. Z Internetem tez nie mam problemów. Dobrych znajomych rozpoznaję z 30 m, mniej znajomych z 5. Podejrzewam, że w mojej sytuacji, osoby całkowicie pozbawionej rodziny, lepiej poczekać aż już całkiem nie da się czytać. Wówczas będzie mi już wszystko jedno. Oczywiście wówczas będę musiała wynająć kogoś do obsługi, ale może wcześniej inne choroby mnie wykończą i nie będzie takiej potrzeby?
Na razie jeszcze żyję i mam mnóstwo spraw na głowie, które muszę zakończyć. Mam też psa, który wymaga opieki. Więc nie mogę na kilka miesięcy wyłączyć się z aktywnego życia.
Bo prawdą jest że po tej operacji, aby sobie nie zaszkodzić, trzeba bardzo uważać na wszelkie pochylenia głowy, wstrząsy i wysiłek. A to jest niewykonalne gdy nie ma się nikogo do pomocy.
Majętna też nie jestem. Aby zrobić operacje obu oczu, prywatnie, musiałabym zrezygnowac z remontu łazienki. I zrobię to jeżeli już będę musiała.

TO JEST MÓJ OSTATNI POST W TYM TEMACIE.

Jeżeli ktoś miałby coś do dodania to piszcie na PW

eledand
04-05-2010, 18:30
Witaj Giezeto,proszę wejdż na inne wątki i posłuchamy Twoich Rad.Pozdrawiam miło i nam też będzie miło z Tobą dalej utrzymywać kontakt wirtualny.:D

apsikowa
13-05-2010, 10:42
Witam,
piszę, bo też jestem z Krakowa i niedawno miałam ten problem, a właściwie babcia. Terminy na zabieg w szpitalach są różne - najkrócej w Żeromskiego, Witkowice około rok, szpital wojskowy dwa lata.

My się zdecydowałyśmy prywatnie na pana doktora Miniewicza - pani ze szpitala wojskowego poleciła. Wcześniej tam pracował. Wszelkie informacje są na jego stronie www.miniewicz.pl . Nie wiem, czy jest najlepszy, ale ma dobrą opinię, bo co kogoś pytałam to kierował do niego.

A piszę posta zamiast PW, bo może komuś ta informacja się przyda, a może ktoś jeszcze zna innych godnych polecenia. Sama dzwoniłam jeszcze do jednej kliniki znalezionej w gazecie, tam było taniej.. ale trochę ryzyko iść tak nie wiadomo do kogo.
Więc jakby ktoś coś jeszcze wiedział proszę o odpowiedź. Komuś innemu może się przydać.
Babcia jest już po zabiegu, ale dość "na świeżo" myślę, że za tydzień będziemy wiedzieć (widzieć:) coś więcej.

gosia196050
13-05-2010, 16:26
Droga Giezeto
popieram wszystkie osobki, ktore ciebie wspaniale wspieraja i dolaczam sie do nich.Naprawde nie boj sie tego zabiegu, bedzie ok, znam wiele osob,ktore mialy problemy i jest ok. teraz w kazdym razie choroba nie postepuje dalej.w lodzi w szpitalu im.barlickiego wykonuja te zabiegi,fakt, ze trzeba czekac ale sa wspaniali fachowcy.Glowa do gory pozdrawiam ciebie bardzo serdecznie:)

Renatas46
01-06-2010, 12:03
Mój teść miał robiony zabieg w Rzeszowie, oba oczy w odstępie trzech miesięcy.operacja bez narkozy, bezbolesna.Potem trzeba trochę uważać, nie schylać się i nie dżwigać,a do oglądania telewizji są specjalne, bardzo ciemne okulary.Ale to tylko przez 6 tygodni, póżniej wszystko wraca do normy,trzeba tylko być w stałym kontakcie z okulistą. Mój teść jest bardzo zadowolony,a minęły już dwa lata.

leczeniezacmy
11-06-2010, 12:56
Dodatkowych informacji o przebiegu operacji usunięcia zaćmy (wraz z filmem pokazującym przebieg zabiegu operacji) można znaleźć na www.leczeniezacmy.pl. Jest to platforma wiedzy o zaćmie i metodach jej leczenia. Znajduje się tutaj również wyszukiwarka klinik okulistycznych przeprowadzających taki zabieg. Osoby mające wątpliwości mogą zadać pytanie online lekarzowi- Wojciechowi Kołodziejczykowi. Serdecznie zapraszamy!

krysta
11-06-2010, 13:01
Witam ! Mój mąż miał 2 lata temu zabieg. Zadowolony, to mało powiedziane.Swiat , wg jego słów ,nabrał kolorów. Jest super zadowolony. ,a ma 78 lat. Pozdrawiam

basiag
23-09-2010, 11:53
Witajcie, pozwolicie że odnowie nieco temat. Mam pytanie co do jednej z klinik okulistycznych w Krakowie. Moja mamcia jest teraz na etapie badań i chciałabym się dowiedzieć jak zabieg przebiegał w Waszym przypadku. Czy miał ktoś z Was do czynienia z okulistami z centredelavision.pl (http://www.centredelavision.pl) ?
Poleciła mi ich moja przyjaciółka ale nie miała doświadczenia związanego z leczeniem takiej choroby ja zaćma. Czy macie może o nich jakies opinie? Giezeto jak się czujesz, czy jest poprawa?

Z góry dziękuje i gorąco pozdrawiam

Ciunia
19-07-2011, 16:19
Nie martw się.Ja 14.o7 mialam ten sam zabieg na lewym oku.Na dowod piszę do Ciebie Wszustko trwaloa okolo 20 min.Na fundusz.Widze na to oko swietnie.Pozdsreawiam

jasinek123
19-07-2011, 17:29
Ciunia
Nie żebym był złośliwy,
ale ostatnie słowo świadczy!!-hi.hi!

giezeta
19-07-2011, 19:08
Dzięki ciunia za wsparcie, ale jestem osoba samotną i nie bardzo sobie wyobrażam jak mogłabym sie nie schylać i nie rozkładać i skladać wersalki po operacji. Po prostu obawiam się komplikacji które sama mogę wywołać.
Jak ubierać buty? Jak podnosić coś z dolnej półki lub z podłogi?
Przypuszczam, ze każdy z Was operowanych miał jakieś wsparcie w bliskich. Ja nie mam nikogo poza sąsiadką, które niewiele młodsza ode mnie i ma własną rodzinę, którą obsługuje.
Ja z racji wieku i chorób nie jestem "mobilna" i większość spraw załatwiam przez telefon i Internet. Zakupy robię przez telefon wyszukując adresy w Internecie lub wprost przez Internet. A gdyby wynikły jakieś pooperacyjne komplikacje to jestem uziemiona!!

Ciunia
20-07-2011, 11:51
Sama tak pomyślalam,ale już nie kasowałam. Teraz już jest lepiej.Coś jednak widzę. Pozdrawiam

Setunia
12-04-2012, 16:56
Giezeta ! Kwiryna ma całkowicie rację. Moja krewna przeszła operację zaćmy w wieku 72 lat, w przychodni Dom Lekarski w Szczecinie. Teraz widzi lepiej na oko operowane, niz na to drugie. Czyta bez okularów ! Zabieg był bezbolesny, rekonwalescencja krótka. Niepotrzebnie się nakręcasz strachem. Życze zdrowia !

giezeta
12-04-2012, 18:44
J.w. ............

toy_
12-04-2012, 22:49
szkoda....niedługo miałby 2 lata :rolleyes:

Setunia
13-04-2012, 08:33
Przez te dwa lata Gazieta chyba nieźle się bawiła widząc, jak ludzie życzliwie ją traktują. Teraz , nie wiem dlaczego, otrzymałam od niej niemiły e-mail z pretensjami. Gazieto, może psycholog ci pomoże ?

giezeta
13-04-2012, 12:12
Upublicznianie lub komentowanie prywatnych wiadomości jest niezgodne z regulaminem forum. Można obraźliwe e-maile zgłosić administracji lub na nie nie odpowiadać. Natomiast obraźliwe komentowanie prywatnych e-maili, bez ich cytowania, wraz z odsyłaniem autora do psychiatry na pewno nie jest zgodne z regulaminem forum. Trzeba wpierw przeczytać regulamin.
Nie wiem co Panią w moim mailu zniesmaczyło. Ale domysły czytających mogą być baaardzo różne! Sic!

Setunia
13-04-2012, 12:36
Upublicznianie lub komentowanie prywatnych wiadomości jest niezgodne z regulaminem forum. Można obraźliwe e-maile zgłosić administracji lub na nie nie odpowiadać. Natomiast obraźliwe komentowanie prywatnych e-maili, bez ich cytowania, wraz z odsyłaniem autora do psychiatry na pewno nie jest zgodne z regulaminem forum. Trzeba wpierw przeczytać regulamin.
Nie wiem co Panią w moim mailu zniesmaczyło. Ale domysły czytających mogą być baaardzo różne! Sic!
Nie odsyłałam cie do psychiatry, ale do psychologa ( widzisz różnice ?) Poza tym po co przysyłasz mi prywatną wiadomość ?Wszystkim odpowiadającym wysłałas ? To po co piszesz na forum ?
Po co prosisz o radę kogokolwiek, skoro potem komentujesz to złosliwie i lekceważąco. Żegnam bez żalu.

Kasandra1
13-04-2012, 14:24
Witam
Jestem z Krakowa i czeka mnie operacja zaćmy. Pozornie niby standardowa i ma doskonale opanowany przez specjalistów przebieg ale .....
Rozmawiałam z kilkoma starszymi (sama też jestem stara) osobami po tej operacji i trochę sie przeraziłam. Wszyscy się skarżą na niedoskonałość efektów. A to jakieś błyski, a to jakieś plamki, a to komplikacje w gojeniu. Niektórym nawet popsuł się wzrok.
Pogrzebałam w Internecie i znalazłam podobne opinie 30 - 50-latków (70-latkowie naogól nie korzystają z Internetu).
No i wpadłam w panikę.

Bardzo proszę o opinie tych, którzy mieli tę operację lub tych, którzy znają kogoś takiego, o ocenę jakości usług krakowskich lekarzy i skierowanie mnie pod właściwy adres.
Opinie tych spoza Krakowa o skutkach tej operacji też będą dla mnie cenne.

Jestem zdecydowana zapłacić za operację w prywatnej klinice, choć operacja obu oczu to koszt średnio 8000 zł. Cóż remont łazienki trzeba będzie zostawić spadkobiercom. Ja to jakoś wytrzymam.

Witaj Gizeto!

Czćściowo przeczytałam wypowiedzi naszych forumowiczów, ale nie wszystkich. Ja mieszkam poza Krakowem, nawet nie w Polsce, ale chcę Ci napisać, nie wiem jak to jest w Polsce, mój śp. ojciec był operowany w wieku 65 lat, w klinice rano poszedł,awieczór był odebrany. Swietnie widział, mój brat był przed rokiem operowany, także w klinice miał wtedy 59 lat, jest szczęśliwy i bardzo zadowolony. Może to Cię mało pocieszy, ale dobra znajoma moja była w tym roku także operowana na lewe oko, w jednodniowej klinice,ma 84 lata, bez problemu jej zoperowali i za miesiąc poddała się operacji prawego oka, świetnie widzi, jest szczęśliwa, że jeszcze na "starość" dobrze i wszystko pięknie widzi. Do mnie mówiła....."szkoda, że tak długo z tym zwlekała".
Nie wiem jak ta sprawa w Polsce wygląda, ale chcę Ci napisać, że wiek nie gra roli. Zdecyduj się naprawdę warto, życzę pomyślności i dobrej decyzji.
Pozdrawiam serdecznie.

Anna G
13-04-2012, 15:36
Jezeli moge wtracic swoje trzy grosze, to Nina "barteczek" z "Roznosci", byla tez operowana chyby w lutym tego roku na zacme, biedna prawie juz nic nie widziala. Proponuje skontaktowac sie z nia i wywiedziec co potrzeba. Ale to tak jak z innymi chorobami, kazdy przechodzi inaczej. Zycze powodzenia i jezeli zajdzie potrzeba, bede trzymala kciuki za powodzenie operacji!

luckniat@op.pl
01-07-2012, 12:32
Wypowiadać na ten temat może tylko i wyłącznie lekarz specjalista, czyli okulista. Natomiast "moje 3 grosze" w tej sprawie: w ub. roku mój mąż miał zabieg usunięcia zaćmy jednego oka - i widzi tak dobrze, że nie musi nosic okularów. Pozostało drugie oko, na które będzie miał zabieg za tydzień.
Zabieg i opiekę mąż odbył na tzw. N.F.O.Z. W: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 5 SUM w Katowicach 40-952 Katowice ul. Ceglana 35 - mail: sekretariat@okulistyka.katowice.pl ; tel. 032/35 81 498. To jest klinika stworzona przez byłą prof. Gierek.
Zasługuje ta klinika na uznanie z uwagi na wszechstronne przeprowadzanie badań oczu. Aparatura, która nie każdy w Polsce taki szpital posiada. Z poza Katowic pacjenci moga korzystać z noclegu, który znajduje się na terenie szpitala.
OCZYWIŚCIE można korzystać z tego rodzaju zabiegu w każdym miejscu na terenie Polski, gdzie takie zabieg sie wykonuje. Albowiem to jest tylko zabieg. A lekarzy mamy wyśmienitych.
Cieszyc sie prosze z faktu, że zabieg można przeprowadzić. Bo ja np. mam już taka chorobe oczu, że jest nieoperacyjna niestety. Łączę serdeczne pozdrowienia. Proszę myśleć pozytywnie. MAMY B. DOBRYCH LEKARZY, A CHIRURGÓW W SZCZEGÓLNOŚCI.

daneks
01-07-2012, 21:28
Witam.Jestem nowa na forum,Jestem z Dolnego Śląska.Czy mógłby ktoś mi doradzić grzie najszybciej mozna sie doczekać zabiegu wymiany stawu biodrowego .Moja teściowa we Wrocławiu musi czekać do 2026 roku.Pozdrawiam
:)

coffifi-Irena
01-07-2012, 21:34
Witam.Jestem nowa na forum,Jestem z Dolnego Śląska.Czy mógłby ktoś mi doradzić grzie najszybciej mozna sie doczekać zabiegu wymiany stawu biodrowego .Moja teściowa we Wrocławiu musi czekać do 2026 roku.Pozdrawiam
:)
W Opolu na Witosa czekałam 2 lata(2 lata temu wymieniałam)

Polecam www.forumbioderko.pl

Proch-i-pył
02-07-2012, 18:42
Witam.Jestem nowa na forum,Jestem z Dolnego Śląska.Czy mógłby ktoś mi doradzić grzie najszybciej mozna sie doczekać zabiegu wymiany stawu biodrowego .Moja teściowa we Wrocławiu musi czekać do 2026 roku.Pozdrawiam
:)

Matkokochana. Za 14 lat może być jej tylko wózek potrzebny, a nie biodro.
Dziewczyno, przemyśl podróż z nią do Legionowa. Ortopedzi robią operacje stawów biodrowych i kolan. Czeka się (informacja z ubiegłego roku) ok. 8 miesięcy (NFZ). Pojedziesz z teściową raz na wcześniej zapisaną wizytę, dostaniesz skierowania na wszelkie badania i szczepienia. Drugi raz, z wynikami ustalą termin operacji. W szpitalu nawet na tzw. operacje jednodniowe jest możliwość pozostania na noc. Dopłaca się do operacji, ale nie wiem teraz ile.
KLINIKA MEDIQ
LEGIONOWO pod Warszawą

Zadzwoń tam, albo wyślij e-maila, dowiedz się szczegółów. Nie czekajcie, na litość losu, 14 lat!

barteczek
02-07-2012, 19:31
Giezeto, miałam zabieg 12 stycznia w Sosnowcu, w Szpitalu św. Barbary. Byłam 4 grudnia, a że koniec roku, dostałam skierowanie na początek stycznia - tyle czekania! Zabieg robił mi ordynator - wymiana soczewki. Ord. Dariusz Dobrowolski! Prowadzi mnie pani doktor Markowska. Jestem po 70 - tce. W środę byłam u kontroli, jest wszystko bardzo dobrze. Drugie oko straciłam w wypadku samochodowym i są zrosty po wylewie, jest nieoperacyjne. Osobiście wypowiadam się o tym szpitalu, bo w nim byłam. Nie zabieram głosu co dotyczy szpitali w Krakowie. Z tego co wyczytałam, Ciebie nie interesuje Sosnowiec czy Katowice. Ja na drugi dzień po zabiegu byłam w domu. Ograniczałam szybkie ruchy, nie dzwigałam, nie byłam godzinami w internecie/moje skarby mnie wywalały/. Teraz jest barzo dobrze! Chodzę w ciemnych okularach, lepiej się w nich czuję. zabieg nie bolał, tylko krople znieczulają.
Nie wiem co jeszcze może Cię interesować co dotyczy zabiegu.

melomanka
24-07-2012, 18:33
w Warszawie najlepiej operowac w klinikach Mavit lub na ul. Kaczej, z refundacja, ale dlugie terminy, natomiast komfortowo i bezstresowo - tylko kropelki do oczu i 20 min. zabieg.

henw
16-09-2016, 19:35
Dzień dobry
Os. po 60. roku życia - czeka Ją operacja zaćmy.
Równolegle jaskra.

1. Gdzie warto we Wrocławiu szukać pomocy.
NFZ, a jeśli nie NFZ to w ogóle.

2. Na co zwrócić uwagę?

3. Zauważyłem, ze zabiegi na nfz to oferta w zakresie podstawowej soczewki (Czasem też korygują, ale w jakimś ograniczonym zakresie) a przy wysokiej dopłacie lub prywatnie oferują soczewki korygujące wzrok np, do dali i do bliży.
Czy macie wiedzę jak to wygląda w praktyce?
Różne opinie słyszałem o skuteczności choć zaznaczam, nie mam pełni informacji.

Np. Optegra, robi kwalifikacje w Polsce, a potem wyjazd do Niemiec lub Czech. Za wysoką dopłatą lepsze soczewki.

emileczka
23-10-2016, 12:20
Hej henv . Wiesz przy operacji na zaćmę jak wybierasz się z nfz to mozesz sobie poczekac od roku czasu do nawet 3 lat . A jak wszyscy wiemy , zacma nie sti w miejscu tylko postepuje dalej . Dlatego jest coś takiego jak dyrektywa transgraniczna i w ramahc tej dyrektywy można własnie jechac na zabieg do czech . i zgadza sie , po przejściu badan kwalifikacyjnych w optegrze , czeka sie na zabieg do 2-3 tygodni . a potem jedzie się do kliniki . przypadku mojej babci były to czechy , klinika lexum . i moge powiedzieć zabieg w100 % bezpieczny . sam prezes optegry poddał sie tem zabiegowi w czechach . wiec jezeli on sie poddał czemu takiemu to my rowniez mozemy.

marlena23
07-11-2016, 14:58
Witam! Chcę polecić każdej osobie, która czeka na operację zaćmy, aby zerknęła tutaj: http://leczsiezagranica.pl/ - specjaliści pomogą szybko znaleźć termin operacji oraz uzyskać refundację. Wszystko odbywa się sprawnie i fachowo. Z tego co mówiła babcia, to dbają na miejscu o pacjenta, a lekarze to specjaliści.

Vika
07-11-2016, 15:28
Witam! Chcę polecić każdej osobie, która czeka na operację zaćmy, aby zerknęła tutaj: http://leczsiezagranica.pl/ - specjaliści pomogą szybko znaleźć termin operacji oraz uzyskać refundację. Wszystko odbywa się sprawnie i fachowo. Z tego co mówiła babcia, to dbają na miejscu o pacjenta, a lekarze to specjaliści.
Witam. Jednak z tego co przeczytałam,rozumiem że mimo refundacji samej operacji trzeba dysponować sporą sumą na załatwienie wszelkich formalności.Od pewnego czasu interesuje mnie ta sprawa,
a wiem że na miejscu tego nie załatwię bo mam sprzeczne diagnozy.
Proszę o info.., czy przed operacją pacjent jest badany w celu dokładnego zdiagnozowania?

Kaima
08-11-2016, 06:43
Viko, miałam operację zaćmy w grudniu ub. roku na jedno oko, i w lutym br na drugie. Czekałam długo, coś ok. 3 lat. Kiedy dostałam skierowanie zgłosiłam się z nim do Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie, ponieważ znałam ten szpital już wcześniej, z ostrego dyżuru. Tam najpierw wyznaczono mi wizytę kwalifikującą za około 2 miesiące i po zakwalifikowaniu poproszono czekać. Czekałam cierpliwie, aż w końcu telefon z zaproszeniem na badania. Zrobiono mi wszystkie badania laboratoryjne, ekg i rtg płuc. O okulistycznych nie wspominam bo to zrozumiałe. Za tydzień miałam pierwszą operację, a potem drugą. Jestem zadowolona, bardzo zadowolona. Myślę, że w każdym szpitalu muszą gruntownie przebadać pacjenta.

monkz
25-01-2017, 07:39
Nie warto jest z tym zwlekać. Szczególnie,że operacja nie należy do trudnych oraz jest dość szybka. W ciągu pół godziny mamy to za sobą.
Na stronie jest opis choroby:
http://chorobazacma.net.pl/

Są dwa typy operacji (również możecie tam o nich poczytać).

milietta00
26-01-2017, 13:31
Widzę, że się wahasz i dobrze najlepiej robic taki poważny zabieg w kraju i być dobrze zaopiekowanym niż narażać się na niepewne traktowanie... Moja sąsiadka teraz jest zapisana na marzec br do Centre de la Vision, też rozważam tę klinikę. Podobno mają bardzo dobrą opiekę.

Vika
02-03-2017, 20:12
Widzę, że się wahasz i dobrze najlepiej robic taki poważny zabieg w kraju i być dobrze zaopiekowanym niż narażać się na niepewne traktowanie... Moja sąsiadka teraz jest zapisana na marzec br do Centre de la Vision, też rozważam tę klinikę. Podobno mają bardzo dobrą opiekę.
Witam.Waham się co do operacji zaćmy, bo nie jest to sprawa nagląca,wg. diagnozy dwóch okulistów są to początki zaćmy..
Ale oczywiście obydwie diagnozy są różne; jeden lekarz kieruje mnie na operację zaćmy oka prawego, podczas gdy skarżę się na ból i niedowidzenie już teraz/mroczki,mgła,coś w tym rodzaju,łzotok/ oka lewego. Zignorował to;''ja tu nic nie widzę''.
Drugi przebadał, stwierdził właśnie początki zaćmy,pośpiechu nie ma, ale zaleca złożyć już skierowanie w szpitalu,bo czeka się b.długo, a wcześniej mają ponoć przebadać aparaturą której lekarz nie ma.Wciąż chodzi o to lewe oko. Uff...już zaczyna boleć:(
Poszłam przedwczoraj do innej lekarz wg.wyznaczonej wizyty na badanie OCT pod tym właśnie kątem.Już przygotowana do badania,oczy zakropione,3 godziny czekania, wchodzę do gabinetu i.......nic z tego.
Pani doktor spojrzała w dokumenty,pomyłka,na dziś pani nie mam,dopiero za miesiąc.Nie pomogły prośby,że z bólem,że czekałam tak długo, prośba chociaż o jakieś krople które by ulżyły w bólu głowy i oka...Niestety,odmowa.
Na odczepnego;niech sobie pani kupi w rejestracji jakieś nawilżające,ja pani nic nie pomogę.
Mam już dość.Pozbieram się jakoś,zobaczę czy rzeczywiście w szpitalu wcześniej zrobią jakieś badania,czy trzeba odczekać 4 lata/jeśli dożyję/.
I tylko utwierdzam się coraz bardziej w przekonaniu,
że lekarze polscy/z nielicznymi wyjątkami/ to już nie ludzie,
to jakieś automaty nastawione na pieniądze.
Zupełny brak ludzkich uczuć,;dominuje obojętność,pogarda,ignorancja:( .

Kaima
03-03-2017, 07:51
Viko, rzeczywiście paskudnie potraktowano Cię. Ja szczęśliwie mam już to za sobą i ciągle piszę to samo - nie ma czego obawiać się. Już drugi rok czuję się jak nowo narodzona. Od wczesnego dzieciństwa nosiłam okulary i z każdym rokiem widziałam słabiej. Ostatnio nosiłam -18 i mimo to chodziłam po omacku. Na operację czekałam ponad 3 lata. Nie martw się lekarzem w przychodni. W szpitalu przebadają Cię dokładnie - nie tylko oczy, ale w ogóle, i tam wspólnie z lekarzem ustalisz, co i jak. Mnie np. zaproponowano takie soczewki, że mogłabym w ogóle nie nosić okularów. A ja, głupia baba, nie zgodziłam się - no bo jak - bez okularów? Teraz chodzę bez okularów, mimo, że powinnam nosić -3,5, takie soczewki na moje życzenie wstawiono mi i widzę o wiele, wiele lepiej, niż wcześniej w okularach.
Radzę Ci zapisać się w kolejkę do szpitala, a ból w oku leczyć nadal.
O matko, widzę, że powyżej napisałam prawie to samo. Przepraszam!

Vika
03-03-2017, 16:03
Viko, rzeczywiście paskudnie potraktowano Cię.

Radzę Ci zapisać się w kolejkę do szpitala, a ból w oku leczyć nadal.


Kaimo, rzecz w tym,że ustalając mi do badanie OCT lekarka podejrzewała zmianę typu jaskra. Ale nie zleciła żadnego leczenia,
żadnych kropli ...O, witaminy można.....
Sama mogę kupić jakieś krople nawilżające bez recepty,jest ich mnóstwo...Nie wiem jakie,boję się żeby nie zaszkodzić,więc na razie ,przepłukuję tym płynem w ampułkach.
Uzbierało mi się tego ,wiosna idzie,zamiast się cieszyć ,to
czuję się zupełnie załamana,zagubiona.

Kaima
03-03-2017, 20:42
Viko, jaskra to straszna sprawa, dziwię się lekarce, że zlekceważyła nawet najmniejszy sygnał. Koleżanka przy późno stwierdzonej i pewnie niewłaściwie leczonej jaskrze jest prawie niewidoma od kilku lat - teraz ma 76 i żadnej szansy na poprawę. Jaskra wywołuje powikłania i jest niebezpieczna.
Ja też mam różne schorzenia w oczach, m.in. odklejanie siatkówki i początki jaskry. Systematycznie przyjmuję Optibetol, a przy następnej wizycie u okulisty mam mieć przepisany inny lek.

babciela
04-03-2017, 09:30
Moje kochane- ja Wam tyle razy tłumaczylam, ze mała wina lekarzy, wina systemu- takie mamy kontrakty- a i tak od 1 stycznia- jezeli wejdzie nowa istawa bedziecie mieli sluzbę zdrowia, ale prywatna. Viko zbieraj manatki i jedz na leczenie do Czech- musi być tylko skierowanie i zgoda NFZ na tamtejsze leczenie- oni maja pięknie zorganizowaną służbę zdrowia.
A tak na marginesie- jedynymi lekarzami, ktorzy kochają swoich pacjentow sa weterynarze.....

Vika
04-03-2017, 19:29
Moje kochane- ja Wam tyle razy tłumaczylam, ze mała wina lekarzy, wina systemu- takie mamy kontrakty- a i tak od 1 stycznia- jezeli wejdzie nowa istawa bedziecie mieli sluzbę zdrowia, ale prywatna. Viko zbieraj manatki i jedz na leczenie do Czech- musi być tylko skierowanie i zgoda NFZ na tamtejsze leczenie- oni maja pięknie zorganizowaną służbę zdrowia.
A tak na marginesie- jedynymi lekarzami, ktorzy kochają swoich pacjentow sa weterynarze.....
Witam.Babcielu kochana,tylko że ja wciąż nie mam diagnozy co do lewego oka. Dwaj okuliści twierdzą,że są to początki zaćmy,przy czym jeden widzi ją tylko w prawym oku,a w lewym nie widzi nic..on nic, a ja coraz słabiej.
Trzecia okulistka,ta ostatnia, coś jednak niepokojącego widzi oprócz początków zaćmy i zleciła to OCT.Ale każe czekać na termin:( Czy naprawdę procedury były przeszkodą wykonania tego badania choć mylnie zarejestrowano mnie o m-c wcześniej?
Już przygotowaną do badania naprawdę nie mogła zdiagnozować ostatecznie co się dzieje. Dla mnie to zwykła bezduszność i znieczulica.

No i teraz,
to wciąż nie mając jednoznacznej diagnozy,gdy wiele objawów wskazuje
na jaskrę jechać na operację zaćmy choć są to początki o ile wierzyć
diagnozom?

Jeśli chodzi o weterynarzy, to także się gorzko zawiodłam:(
Półtora roku temu umierała moja psinka z aktywną ''pomocą'' weterynarzy.A aktywność polegała głównie na wyciąganiu ode mnie pieniędzy na kolejne ,niepotrzebne i stresujące psinę badania.Ciężko to odchorowałam.

Dziękuję za info...,pozdrawiam serdecznie.

Kaima
05-03-2017, 11:23
Viko, szkoda, że nie mieszkasz na Mazowszu. Wczoraj w lokalnej telewizji podano informację, że mazowieckie oddziały okulistyczne otrzymały dodatkową, wielomilionową dotację właśnie na leczenie zaćmy.
Babciuelu, system jaki mamy, dobrze wiemy. Ale nie zawsze wszystkiemu winien jest właśnie on. Lekarze są ludźmi, a ludzie są różni - w każdej grupie zawodowej są fachowcy oddani swej pracy, a są i tacy, którzy pracują, bo muszą. O skandalach w służbie zdrowia, oświacie, urzędach, wśród duchowieństwa - słyszy się ciągle. A o ludziach pracujących uczciwie, z zaangażowaniem - nie mówi się prawie wcale. A jest ich przecież więcej niż "skandalistów". Mam szczęście trafiać na dobrych ludzi i chciałabym, aby tak zostało.

babciela
05-03-2017, 20:05
Viko- może Ty troche przesadzasz- lekarze zli, weterynarze zli- spotkałas w ogóle dobrych ludzi i fachowców?

Vika
06-03-2017, 10:29
Witam.Babcielu,bardzo Cię przepraszam.Poczułaś się dotknięta , bo w emocji napisałam
gorzkie słowa oceny polskich lekarzy,a przecież doświadczenia swoje czerpię tylko
z moich okolic.
Oczywiście,nie wolno uogólniać i wszystkich jedną miarą mierzyć. Ja rozumiem,
że często okoliczności zmuszają lekarza do określonego zachowania niekoniecznie
wg.moich oczekiwań.
Naturalnie spotkałam dobrych lekarzy,ludzkich, tyle że są bardzo zapracowani,
ale gdy doczekam się już swojego terminu wiem ,że spotkam się z życzliwością
i pomocą na ile to możliwe.....

Ogólnie jednak sytuacja jest tragiczna.Piszesz o prywatyzacji od stycznia......,tutaj już od dawna
niewielu specjalistów przyjmuje wyłącznie w przychodniach z umową NFZ,
natomiast jest mnóstwo Klinik prywatnych,a na leczenie w nich nie każdego stać.
Podobnie z praktyką prywatną poza godzinami przyjęć w poradniach na NFZ.
Jeden z nielicznych szpitali kilka lat temu po wyremontowaniu na koszt gminy,
sprywatyzowano. Jest umowa z NFZ ,ale leczą tylko wybranych.
Przy owym szpitalu funkcjonują prywatne poradnie specjalistyczne.

Co do weterynarzy,skoro pytasz i o to;
Tak ,mieliśmy jednego z powołania,ale ma skromny gabinet
i musiałam z Misią szukać innego gdzie można było wykonać podstawowe badania.
Pisałam w tamtym czasie na odpowiednim wątku i mogę z ręką na sercu powiedzieć,
że więcej mi doradziła Brończyk niż lekarki z dwóch klinik weterynaryjnych.
Takie widocznie mam zezowate szczęście:( .

ana_bullfinch
19-03-2017, 14:20
A czy ktoś w Was lub Waszych bliskich miał robioną operację zaćmy laserem? Mój teść ma zaćmę, w szpitalach publicznych okres oczekiwania jest zbyt długi i dlatego woli zrobić to prywatnie, a ja pomagam mu w znalezieniu najlepszej kliniki. Mieszkamy w Warszawie i zainteresowaliśmy się ofertą Centrum Mikrochirurgii Oka LASER i właśnie u nich można wykonać operację laserem. Z tego co przeczytałam na ich stronie http://www.okolaser.com.pl/15/operacja.html jest to metoda bezpieczniejsza i bardziej precyzyjna od tradycyjnej operacji, stąd też moje zainteresowanie. Chętnie poczytam Waszych opinii na temat tej metody :)

Kaima
20-03-2017, 21:21
Teraz już wszędzie wykonują operacje zaćmy z zastosowaniem lasera. Twój wpis pachnie mi reklamą.

frasag
21-03-2017, 10:24
Oj, pachnie, pachnie i to okropnie!!!!! Dzisiaj po powrocie do domciu samemu zdejmuje się opatrunek i go się wyrzuca- na kilka dni kropelki, następnego dnia kontrola i jeśli nie ma komplikacji to koniec leczenia.

Mar-Basia
21-03-2017, 12:23
Oj, pachnie, pachnie i to okropnie!!!!! Dzisiaj po powrocie do domciu samemu zdejmuje się opatrunek i go się wyrzuca- na kilka dni kropelki, następnego dnia kontrola i jeśli nie ma komplikacji to koniec leczenia.

Pachnie - ale to juz nie domena uzytkownikow forum. :) :)

Operacja zacmy - niby dzisiaj prosty zabieg ambulatoryjny - ale nie zawsze taki prosty jak sie wydaje. Np osoby z cukrzyca musza byc prowadzone w sposob bardziej skrupulatny. Kropelki na kilka dni...czasem przedluzaja sie do paru miesiecy.
Z kropelkami tez nie zawsze latwo. Jezeli osoba jest starsza nie zawsze potrafi je zaaplikowac sama.

Po operacji przez pewien okres czasu nie wolno sie schylac, podnosic nic ciezkiego, podroz dalsza niewskazana.

Nie wspomne juz o niewygodnosciach - nie mozna spac i lezec na boku, operowanego oka. Przez pewien okres nie mozna prowadzic samochodu.

Cos wiem o tym - przeszlam w ub.roku - najbardziej mnie wnerwialo, ze nie moglam sie schylac - czulam sie jak 100 letnia babcia!

Vika
22-03-2017, 19:13
Z kropelkami tez nie zawsze latwo. Jezeli osoba jest starsza nie zawsze potrafi je zaaplikowac sama.

Po operacji przez pewien okres czasu nie wolno sie schylac, podnosic nic ciezkiego, podroz dalsza niewskazana.

Nie wspomne juz o niewygodnosciach - nie mozna spac i lezec na boku, operowanego oka. Przez pewien okres nie mozna prowadzic samochodu.

Cos wiem o tym - przeszlam w ub.roku - najbardziej mnie wnerwialo, ze nie moglam sie schylac - czulam sie jak 100 letnia babcia!
Basiu, to mnie trochę przestraszyłaś...
Mam pytanie,o ile zajrzysz tu;
czy w tej chwili,przed operacją,pewnie to potrwa co najmniej 2 lata, także muszę ograniczać schylanie, wysiłek?
Kwestia jeszcze lewego oka z podejrzeniem zmian/?/,
ciągle boli skroń i cały oczodół,przypadkiem po tejże stronie
jest tętniak u podstawy czaszki,pewnie także muszę uważać,
ale nie łatwo jest ciągle trzymać pion.

Mar-Basia
22-03-2017, 19:40
Vikus - nie - przed operacja mozesz wszystko robic. Tylko po operacji sa pewne ograniczenia - jakies trzy-cztery tygodnie.
Przykro, ze masz takie dolegliwosci. Uwazaj na siebie.:)

Vika
22-03-2017, 19:48
Dziękuję Basiu:*
Staram się jakoś żyć z tym.Jeszcze 28 marca ,mam nadzieję,
ostatecznie to badanie wyjaśni czy oprócz zaćmy jest jaskra,czy też jeszcze co innego.
Pozdrawiam:*

Dancia54
29-03-2017, 20:02
Witajcie .
Czy po takim zabiegu nie wolno pracować ? Mam podejrzenie
początku zaćmy a pracuję i przeraziłam się nieźle...:|
Ale skoro nie wolno schylać się itp.. to pewne zwolnienie
lekarskie i uziemienie w dużym stopniu :( .
Pozdrawiam cieplutko....

Vika
29-03-2017, 20:18
[QUOTE=Dancia54]Witajcie .
Czy po takim zabiegu nie wolno pracować ? Mam podejrzenie
początku zaćmy a pracuję i przeraziłam się nieźle...:|
Ale skoro nie wolno schylać się itp.. to pewne zwolnienie
lekarskie i uziemienie w dużym stopniu :( .
Pozdrawiam cieplutko....

Witaj Danusiu. Tak jak wyżej napisała Basia ,a też i poczytałam trochę;
po operacji ok.miesiąca nie wolno się schylać,zero wysiłku.
Natomiast przed operacją ,po stwierdzeniu już zaćmy myślę
że lekarz powinien poinformować czy i co może szkodzić.
Mnie nic nie poradzono.Sama wiem,że komputer i czytanie do minimum. Wysiłek wszelki ,schylanie w moim przypadku daje odczuwalne pogorszenie w jednym oku,nasila się mgławienie. Pozdrawiam.

Dancia54
30-03-2017, 20:55
Witaj Vikuś . Dziękuję za odpowiedź , czytałam też post
naszej Basi . A za Ciebie trzymam mocno kciuki i mam
nadzieję , że nie jest tak źle . Pozdrawiam cieplutko.....:)

Mar-Basia
30-03-2017, 21:12
Witajcie .
Czy po takim zabiegu nie wolno pracować ? Mam podejrzenie
początku zaćmy a pracuję i przeraziłam się nieźle...:|
Ale skoro nie wolno schylać się itp.. to pewne zwolnienie
lekarskie i uziemienie w dużym stopniu :( .
Pozdrawiam cieplutko....

Danusiu, przed operacja wolno Ci wszystko. Jak stukasz na komputerku pewnie potrzebujesz mocniejszych okularow. Jezeli to Twoje narzedzie pracy - staraj sie robic 15 minutowa przerwe po kazdych dwoch godzinach.
Po operacji jest troche niewygodnie, spac nie mozna na boku operowanego oka, nie mozna sie schylac, podnosic nic ciezkiego i najgorsze..."up....we" to sa krople do oka w odstepach 3-4 godzin przez pierwszy okres. Przez pare dni nie moglam prowadzic samochodu. Wlasciwie moglam, ale zalecenie lekarza bylo NIET i jakbym miala jakis wypadek to bylaby moja wina i bye bye bonus z polisy ubezpieczeniowej. To wszystko. Najwazniejsze nie martwcie sie, to naprawde nie koniec swiata :) :)

justynka1
06-04-2017, 15:20
A gdzie robiłyście swoje operacje? Na NFZ czy w klinice?? Moja mama musi mieć wykonaną operację ale nie wiemy gdzie ją wykonać? czytałam dużo informacji na temat tej kliniki http://www.okolaser.com.pl/zacma.html (http://www.okolaser.com.pl/zacma.html)tu jest dużo informacji na temat operacji , którą wykonują . Ktoś ją zna???

antonio3
12-05-2017, 13:47
Jeżeli szukasz kogoś sprawdzonego, to możesz u nich zajrzeć http://www.okulistykamml.pl moja znajoma robiła ten zabieg u nich i jest zadowolona z efektów. Mówi że ma znaczną poprawę wzroku.

lay
12-06-2017, 10:40
Cześć justynka1, ja nie robiłam na nfz, prędzej bym oślepła niż doczekała się operacji. Siostra znalazła mi szpital Bonifratrów w Łodzi z nowoczesnym oddziałem okulistycznym, gdzie operacje na zaćmę mogli mi wykonać już w ciągu 2 tygodni. Zdecydowałam się właśnie na tę opcję, mam już wszystko za sobą, katarakty się pozbyłam. Co do samej operacji to przebiegła bezproblemowo, rekonwalescencja była dość krótka i nie doskwierała mi za bardzo. Lekarze spisali się na medal

Canma Care
20-06-2017, 18:31
Zaćma? Odyskaj ostrość widzenia z Canma Care!{}

Canma Care to Twój partner w dążeniu do ostrego wzroku i powrotu do komfortu życia.
Zorganizujemy zabieg usunięcia zaćmy w ciągu 2-4 tygodni.
Koszt zabiegu na jednym oku zaczyna się już od 799zł.

Skorzystaj z naszej pomocy i nie zwlekaj z operacją zaćmy!
Zabiegi przeprowadzane są w renomowanej Klinice Gemini w Czechach przez chirurgów z długoletnim doświadczeniem i z zastosowaniem najnowocześniejszego sprzętu.

Nie zwlekaj! Możesz widzieć!
Skontaktuj się z nami!

Z poważaniem,
Zespół Canma Care
tel. 884 08 07 37
kontakt@canma.pl
www.canma.pl

WandaBanda
29-06-2017, 22:29
Czytam o operacjach za granicą, o wyjazdach do Czech właśnie. I wiecie co... no nie przemawia to do mnie. Czy tylko ja mam opory przed taką "turystyką"?

Co jeśli zdarzą się komplikacje? I to po powrocie do domu? Gdzie iść z problemem? No i wiele innych podobnych wątpliwości.

Czy są tu osoby które podzielają moją opinię?

WandaBanda
31-07-2017, 22:13
Czy ktoś z tutejszych forumowiczów a widziałam kilku z Wrocławia :) zna i może się wypowiedzieć nt. kliniki okulistycznej Spektrum?
Bardzo liczę na jakieś wskazówki. Pozdrawiam!

yaneczka
07-08-2017, 22:40
Ja polecam jak najbardziej, to chyba jeden z najlepszych ośrodków w Polsce, widziałaś na stronie jakich mają specjalistów?

WandaBanda
14-08-2017, 22:30
Nie widziałam, nie wiem jak ocenić tych specjalistów. Uważam też że nie jest to jakaś skomplikowana operacja. Ważne jest dla mnie jaka tam jest opieka zapewniona, jakie są wrażenia z samego pobytu.

PPiotr1
18-08-2017, 12:18
witam. idealnie na zabieg zaćmy do Czech. NFZ refunduje 2.111PLN. podam pani szczedóly. kom. 608313337
jest o wiele taniej niz prywatnie , a jest i polski lekarz
Piotr

WandaBanda
30-08-2017, 11:52
Bardzo dziękuję za odpowiedź ale ja nie wybieram się nigdzie. Podjęłam decyzję, że zabieg wykonam w Polsce, we Wrocławiu, w szpitalu Spektrum.

Barbara1956
04-09-2017, 00:00
Nic nie mogę doradzić bo właściwie każda osoba po 75 roku życia musi sobie poradzić z zaćmą. Obecnie wiele jest szpitali gdzie to robią.

dynamical
14-09-2017, 11:12
Zależy gdzie w Czechach robią profesjonalnie operacja na zaćmę. Ja miałam w Alfa-Vision. W Skoczowie na konsultacjach umawiasz się i na sam zabieg do Czech. Potem wydzwaniają codziennie, czy wszystko ok, więc nie jest tak, że jesteśmy pozostawieni samym sobie. Możecie sprawdzić: http://alfavision-zacma.pl/

ewelina117
20-09-2017, 15:42
Ja miałam operację zaćmy. Komercyjną :D Co prawda nie we Wrocławiu, ale z rezultatu jestem bardzo zadowolona. Mogę czytać bez okularów. Operacja trwała krócej niż spisywanie danych pacjenta (bardzo szczegółowo pani wypytywała o przebyte choroby, aktualne kuracje, leki jakie pacjent bierze, ewentualne uczulenia itd) Wyszłam ze szpitala na drugi dzień, zaopatrzona w recepty i wskazówki co mi wolno robić, a co jest zabronione. Nie miałam narkozy. W pakiecie były trzy badania lekarskie - przed operacją, po operacji i kilka dni po operacji. Przepisano mi krople do oczu. Za dwa, trzy miesiące idę na kolejną operację. Na lewym oku.

ewelina117
20-09-2017, 17:44
Ja miałam operację zaćmy. Komercyjną :D Co prawda nie we Wrocławiu, ale z rezultatu jestem bardzo zadowolona. Mogę czytać bez okularów. Jednym okiem. Tym operowanym. Operacja trwała krócej niż spisywanie danych pacjenta (bardzo szczegółowo pani wypytywała o przebyte choroby, aktualne kuracje, leki jakie pacjent bierze, ewentualne uczulenia itd) Wyszłam ze szpitala na drugi dzień, zaopatrzona w recepty i wskazówki co mi wolno robić, a co jest zabronione. Nie miałam narkozy. W pakiecie były trzy badania lekarskie - przed operacją, po operacji i kilka dni po operacji. Przepisano mi krople do oczu. Za dwa, trzy miesiące idę na kolejną operację. Na lewym oku.

Tairil
20-09-2017, 17:54
Z tego co ja sie orientowałem, to najwygodniejszym sposobem na zrobienie operacji zaćmy jest wyjazd do Czech. Wtedy chyba można liczyć na zabieg najszybciej. U mnie w Krakowie takie wyjazdy organizuje klinika Optegra w ramach NFZ a sama operacja odbywa się w klinice Lexum. Jeśli miałbym czekać kilka lat na operację w kraju to nie wiem jakby się to skończyło, więc chyba zdecyduję się właśnie na tą opcję.

ress
23-10-2017, 14:21
Zaćma operacja możecie znaleźć za darmo w Centrum Lekarskim Alfa. Ja byłam i potwierdzam, że opieka jest na najwyższym poziomie. :) http://alfamedycyna.pl/skoczow/szpital/oddzial-okulistyki/operacja-zacmy/

WandaBanda
27-11-2017, 14:32
Bardzo wszystkim dziękuję za wypowiedzi. Jak wspomniałam wcześniej do Czech się nie wybieram, co lepsza mam wrażenie, że nie mają Państwo szczerych intencji rekomendując mi w kółko jedno i to samo.

Co do samej zaćmy pewnie większość osób po 75 roku życia boryka się z tym problemem ale nie u wszystkich trzeba wykonywać od razu zabieg. Ja się kwalifikuję do zabiegu ale ze względu na sytuację życiową wykonam go dopiero po Nowym Roku.

Pozdrawiam

milac
28-11-2017, 08:41
W Busku Zdroju terminy są na styczeń 2018 r,operują lekarze z Lublina.

lay
28-11-2017, 22:20
Moja babcia miała robiony zabieg w Łodzi w Szpitalu Bonifratrów, opieka bardzo dobra, sam zabieg odbył się bez zastrzeżeń. Personel profesjonalny i uprzejmy, Babcia wróciła w dobrej formie.

ewelina117
29-11-2017, 13:41
Ja byłam operowana w szpitalu, który jest najbliżej mojego miejsca zamieszkania. Zależało mi na czasie, więc wybrałam opcję komercyjną. Jestem bardzo zadowolona z przebiegu operacji i z efektów. Czeka mnie operacja na drugim oku, ale muszę trochę odczekać, bo tak zalecają lekarze (musi minąć trochę czasu między operacjami) no i z przyczyn obiektywno-finansowych też, bo święta za pasem, potem Nowy Rok itd ...

WandaBanda
03-12-2017, 21:30
W Busku Zdroju terminy są na styczeń 2018 r,operują lekarze z Lublina.

Dziękuję, sprawdzę jak wyglądają zapisy, chociaż nie ukrywam, że jest to dość daleko od mojego miejsca zamieszkania. Rozważałam Warszawę lub Wrocław, ponieważ tam mieszkają moje dzieci a pewnie wsparcie rodziny w pierwszych dniach po zabiegu jest potrzebne.

Jak wyglądała u Was rekonwalescencja?

Arti
03-12-2017, 21:57
Jak wyglądała u Was rekonwalescencja?
są ograniczenia: zakaz schylania, zaciskania powiek np przy kaszlu, kichaniu, dźwigania, powiekę można przemywać delikatnie przegotowaną wodą. Uważać przy kąpieli by woda nie dostała się do oka, kąpiel nie gorąca. Przy dużym słońcu okulary przeciwsłoneczne.
Początkowo nie spać na tym boku co oko operowane.
Spacerować można :) Oglądać tv też lecz z umiarem.
Wysiłek zabroniony. Seks zabroniony.
Po zabiegu na drugi dzień badanie kontrolne.
Krople 4x dziennie przez 2 tygodnie, badanie kontrolne.
Krople 3x dziennie przez tydzień.
krople 2x dziennie przez następny tydzień
Krople 1x dziennie przez następny tydzień

Po dwóch miesiącach od zabiegu jak wszystko jest ok.
Można wrócić do większej aktywności ;) :D
i jak potrzeba dobrać okulary u okulisty

Rozpiskę czego nie można dają.

Arti
03-12-2017, 22:17
Dziękuję, sprawdzę jak wyglądają zapisy, chociaż nie ukrywam, że jest to dość daleko od mojego miejsca zamieszkania. Rozważałam Warszawę lub Wrocław, ponieważ tam mieszkają moje dzieci a pewnie wsparcie rodziny w pierwszych dniach po zabiegu jest potrzebne.


Wsparcie rodziny się przyda :) bo to zawieźć na zabieg, odebrać, zawieźć na badanie kontrolne....no i trzeba opracować działanie w mieszkaniu :)

a kiedy masz mieć zabieg?

ewelina117
04-12-2017, 11:26
:) Rekonwalescencja była nieskomplikowana. Zakaz spania na operowanej stronie. Zakraplanie oczu zgodnie ze wskazówkami lekarza, nie wszystkie pacjentki miały te same krople. Zakaz schylania się i dźwigania przez co najmniej miesiąc. "Oszczędne" oglądanie tv, ochrona oczu przed słońcem i kurzem itp. Opieka rodziny pożądana i sporo ułatwia, choćby transport do domu. Ja byłam w szpitalu od 8 rano do 14 następnego dnia. Jestem zadowolona. Tym "naprawionym" okiem mogę czytać bez okularów!

smile
14-12-2017, 12:19
Ja odzyskałam wzrok dzięki Alfa-Vision Jestem bardzo zadowolona z pobytu i jak mnie traktowano, więc serdecznie polecam. Jeśli chcecie się dowiedzieć dokładnie ile trwa zabieg zaćmy i poczytać o tym więcej to warto zajrzeć na ich stronę: http://alfavision-zacma.pl/zabieg/

KatPe
30-12-2017, 16:33
To fakt,że im prędzej tym lepiej dlatego zabieg usunięcia zaćmy powinno się wykonać jak najprędzej. Moja babcia miała zabieg fakoemulsyfikacji w szpitalu bonifratrów w Łodzi, który polega na sunięciu zmętniałej soczewki: najpierw się ją rozbija ultradźwiękami, następnie wysysa, a potem na jej miejsce wszczepia się soczewkę sztuczną. Szybki i co najważniejszy zabieg po, którym nie jest wymagana hospitalizacja.

adam456
31-12-2017, 17:26
a to jest normalne tu
_____________________
aasapolska.pl (https://www.aasapolska.pl)

Kaima
11-01-2018, 21:42
Jestem 2 lata po operacji zaćmy. Dobrze się czuję, chociaż mam wrażenie, że widzę trochę słabiej. Dzisiaj wysłuchałam w "Dzień Dobry TVN" rozmowy z okulistką na temat wpływu niebieskiego światła emitowanego m.in. przez smartfony , telefony, komputery. Otóż w naturalnej soczewce jest filtr, który nie przepuszcza tego światła do siatkówki, natomiast nie wszystkie sztuczne soczewki posiadają taki filtr i w rezultacie może dojść do uszkodzenia siatkówki.
Czy ktoś z Państwa ma jakieś wiadomości na ten temat?

Sergiusz
13-02-2018, 09:08
Ja również miałem operację na zaćmę, ale na szczęście wszystko się udało i teraz widzę bardzo dobrze jak na swój wiek. Jakby ktoś chciał namiary na klinikę to tutaj można poczytać więcej http://www.okulistykamml.pl/zabiegi/operacja-zacmy/

enia60
13-02-2018, 09:26
Jestem 2 lata po operacji zaćmy. Dobrze się czuję, chociaż mam wrażenie, że widzę trochę słabiej. Dzisiaj wysłuchałam w "Dzień Dobry TVN" rozmowy z okulistką na temat wpływu niebieskiego światła emitowanego m.in. przez smartfony , telefony, komputery. Otóż w naturalnej soczewce jest filtr, który nie przepuszcza tego światła do siatkówki, natomiast nie wszystkie sztuczne soczewki posiadają taki filtr i w rezultacie może dojść do uszkodzenia siatkówki.
Czy ktoś z Państwa ma jakieś wiadomości na ten temat?

Krysiu u mnie wystąpiły podobne objawy po 1,5 roku okazało sie że to była ..zaćma wtórna /na podstawie badań okulistycznych/Jestem po zabiegu laserowym i wszystko wróciło do normy.

olkaxx
22-02-2018, 11:56
Operację zaćmy można także wykonać w Pryzmat Okulistyka w Gliwicach - moja babcia robiła tam zabieg i jest bardzo zadowolona :)

____________________________
czym jest zaćma - http://pryzmat-okulistyka.pl/czym-jest-zacma/

smiki
27-02-2018, 11:19
Nie wiem czy wiecie ale wielu polskich pacjentów wyjeżdża na operacje zaćmy do Czech. Interesuje mnie ten temat, bo taki zabieg jest refundowany przez NFZ, w ramach ustawy o leczeniu transgranicznym... Ja z ciekawości wszedłem na stronę kliniki PROVISUS w czeskim Cieszynie, która reklamuje się właśnie jako taka, gdzie można jechać na zabieg i co widzę? Wybieramy pakiet leczenia (operacja + wszczepienie soczewki), a pacjent ma zagwanatowaną opiekę pozabiegową, leki osłonowe w cenie, opiekę polskiego rezydenta etc. Co Wy uważacie o tym, żeby jechać za granicę na operację zaćmy?

Faldony
12-03-2018, 10:06
Jeśli chodzi o usuwanie zaćmy - ryzyka powikłań występuje zawsze jak w każdym zabiegu, zwłaszcza na oku. Ostatnio częstą praktyką jest wyjeżdżanie za granicę do Czech na zabiegi, gdzie polski NFZ refunduje część kosztów. Klinika o której pod kątem słyszałam to https://www.onedayclinic.pl/

Ttatakka
06-04-2018, 13:10
Warto wyjechać do Lexum w Czechach. Optegra wszystko załatwi, pomoże. To jest raptem jeden dzień a można dużo szybciej pozbyć się zaćmy. U nas w PL na NFZ czeka się prawie dwa lata!!! A skoro jest ta dyrektywa transgraniczna i można na NFZ leczyc się za granica to trzeba korzystać.

ninaxx
18-05-2018, 18:49
Warto znać rodzaje soczewek do operacji zaćmy. http://alfavision-zacma.pl/dobierz-soczewki-ponadstandardowe/ - ten wpis świetnie opisuje wszystkie rodzaje :)

smiki
18-07-2018, 13:38
Faktycznie, Warto zabieg usunięcia zaćmy wykonać w czeskich klinikach. Ze strony kliniki PROVISUS w czeskim Cieszynie można zasięgnąć więcej cennych informacji. Zabieg jest jednodniowy, nie czekasz w kolejce, masz możliwość wyboru soczewki, a w cenę wliczone są m.in. leki okołozabiegowe, opieka polskich lekarzy i personelu, ubezpieczenie etc.Tutaj jest wszystko opisane od A do Z: http://www.operacjazacmy.info/

AshleyS
10-09-2018, 12:38
Moja babcia chorowała na zaćmę, całe szczęście wyleczyła ją operacja zaćmy :) - http://alfamedycyna.pl/skoczow/szpital/oddzial-okulistyki/operacja-zacmy/

Renata.Kowalewska
04-10-2018, 09:07
Ja się trochę bałam jechać do Czech. Niby są opinie pozytywne, ale kawałek drogi też. Mi polecono klinikę dr Michnowskiego w Białymstoku. Z mojego miejsca zamieszkania to niedaleko, dlatego zrobiłam tam. Prywatnie, ale już od lat się leczę prawie tylko prywatnie, bo na NFZ kolejki i niedbanie o pacjenta... A prywatnie - już mam spokój z zaćmą.

Beciks00
05-12-2018, 09:03
Ja też jakoś nie jestem przekonana. Jest na pewno sporo klinik w Polsce zajmujących się takimi operacjami. Ja np. słyszałam o klinice https://blikpol.pl/cennik Zobaczcie sobie jak u nich wygląda taki zabieg jakościowo i cenowo. Tam na pewno nie będziecie musieli czekać, tak jak w przypadku leczenia NFZ

damian333333
06-12-2018, 07:17
Moim zdaniem to jest bardzo trudny zabieg. Sam bym się bał pójść na jego.

____________________________________________
London Escorts (https://www.park-lane-escorts.com)

babciairenka
27-12-2018, 07:37
Operacja nie zawsze się udaje, ale nie ma się o co martwić

Ciunia
27-12-2018, 15:22
Operacja zawsze sie udaje.Mialam w jednym roku zacme na jedno oko za rok na drugie oko .Wszystko ok.Czytam,pisze obsluguje komputer,nawet najmnjejszy kurz widze dokladnie i piekne,nasycone kolory.Pozdrawiam;)

antonio3
09-02-2019, 17:50
Pewnie, że tak. To rutynowy zabieg, więc ryzyko jest minimalne. Nie ma co się stresować ;) Moja znajoma była na takim zabiegu w https://www.mavit.pl/ i wszystko odbyło się w jeden dzień. Teraz śmieje się, że spokojnie może robić na drugie oko, jak zajdzie taka potrzeba.

yaneczka
26-02-2019, 00:12
U mnie też wszystko bez problemu. Zabieg miałam w Spektrum we Wrocławiu, szybko doszłam do siebie, widzę teraz rewelacyjnie, tak jak mówicie, najdrobniejsze paproszki rzucają mi się w oczy.

JulkazWrocka
15-07-2019, 14:01
Moja babcia z kolei miała operację we wrocławskim centrum okulistycznym. Przeczytaj więcej (https://wco.com.pl) o tym jak przebiega operacja usuwania zaćmy

arietka
10-09-2019, 10:42
Trzeba będzie rozeznać się w różnych rozwiązaniach, miejscach gdzie będziecie mogli taką operacje wykonać:) Myślę, że warto zajrzeć sobie na stronkę https://blikpol.pl/laserowa-korekcja-wzroku W tej klinice znajdziecie zarówno laserową korekcje wzroku, jak i leczenie stożka rogówki, operacje zaćmy.

wuere'le
20-09-2019, 16:50
Jestem świeżo po operacji zaćmy. Zabieg opisałm tu:
https://widzewieckomentuje.blogspot.com/2019/09/operacja-zacmy.html