menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Hobby, pasje
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #161  
Nieprzeczytane 07-04-2011, 19:24
Marynka10's Avatar
Marynka10 Marynka10 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: May 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 281
Uśmiech

Fajna zabawa tymi obrazkami.Chętnie się nauczę gdy będę miała więcej czasu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #162  
Nieprzeczytane 19-05-2011, 15:00
waserx waserx jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Apr 2011
Miasto: Zielona
Posty: 41
Domyślnie

Każdy kto chciałby się nauczyć robić coś z grafiką powinien używać programu gimp jako alternatywę drogiego, komercyjnego corela. Ja sam dziękuję za rady w tym wątku.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #163  
Nieprzeczytane 22-10-2012, 13:22
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie Hannabarbara, Tesara, Yeva

Wygląda na to, że ten wątek się zestarzał. Chciałbym go jednak odnowić bo tu najlepiej „pasują” moje pytania.
Powiedzcie mi czy istnieje jakiś sposób, aby nauczyć się świadomie posługiwać kanałem alfa? Jak na razie jest to dla mnie zagadka. Próbowałem szukać i czytać ale nie zmądrzałem od tego. Może to nie jest właściwa droga? Przydały by mi się odpowiedzi na takie głupie pytania: do czego służy ten kanał, kiedy i jak praktycznie się z niego korzysta? Pewnie najlepiej byłoby nauczyć się na konkretnych przykładach choć nie zbyt to lubię. Wolę poznać istotę rzeczy, ale nie zanosi się na to, aby mi ktoś to wyklarował. Rozumiem, że zrozumiałe wytłumaczenie widocznie nie jest proste i w tym cały jest ambaras. I jeszcze jedno pytanie: jak można praktycznie sprawdzić czy warstwa ma kanał alfa? Przepraszam za uporczywe „drążenie” tematu ale muszę się tego nauczyć.
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #164  
Nieprzeczytane 22-10-2012, 13:29
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

Kanał alfa to przeźroczyste obszary grafiki. Mozna korzystac przy maskach.Nie wiem ,czy wiesz jak posługiwać sie maskami.
Mozna tez inaczej wykorzystać. Np. gdy na warstwie wkleisz jakąs tubkę, wybierzesz kanał alfa na zaznaczenie to powstanie zaznaczenie przeźroczystego obszaru.

Nie wiem , co chcesz robic w GIMPIe .
Może skorzystaj z tutoriali na http://www.gimpuj.info/
Ja tam sie uczyłam GIMPa
Odpowiedź z Cytowaniem
  #165  
Nieprzeczytane 22-10-2012, 13:45
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie Hannabarbara, Tesara, Yewa

Mam następujące uprzejme zapytanie: czy na podstawie tych dwu obrazków





można odpowiedzieć na pytanie: czy aktywna warstwa (w tym przypadku tło) ma kanał alfa?
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #166  
Nieprzeczytane 22-10-2012, 13:53
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

obrazek jest na przeźroczystym tle a więc ma
Jezeli dasz kanał alfa na zaznaczenie to powstanie zaznaczenie odzielające obszar kolorowy od przeźroczystego.
Ale, sądząc po obrazku , jestes na początku nauki GIMPa.
Tak mi sie wydaje .Moze przejrzyj ten wątek od początku i zacznij od podstaw.Chyba ,ze ten kanał alfa do czegos bardzo jest potrzebny w tej chwili
Odpowiedź z Cytowaniem
  #167  
Nieprzeczytane 22-10-2012, 13:58
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie Yevo

Nie rozumiem co to są „przeźroczyste obszary grafiki”? Z tego co już wiem, to piksele kanału alfa mają „głebokość” 8 bitów. A to oznacza, że mogą one być, w skrajnych przypadkach, całkiem przeźroczyste albo całkiem nieprzeżroczyste. Nie rozumiem wobec tego jak rozumiesz te „przeźroczyste obszary grafiki”? Czy potrafisz to określić ściślej? Jestem niemożliwy. Wiem.
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #168  
Nieprzeczytane 22-10-2012, 14:03
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

Twój obrazek jest na przeźroczystym tle. Kiedy tworzysz nowy obraz lub warstwę wybierasz ,czy ma być na tle przeźroczystym czy kolorowym.U ciebie jest na przeźroczystym ( oznaczony taka szachownicą). Chociaż bardzo lubie grafikę to jednak wole ja stosować w praktyce dlatego nie interesowałam sie "głebokością".Dla mnie kanał alfa to zwyczajnie obszary przeźroczyste, czyli pozbawione koloru.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #169  
Nieprzeczytane 22-10-2012, 14:23
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie Yevo

Rzeczywiście jestem na początku, ale uczę się bardzo systematycznie wg tutorialu „Grokking the GIMP” i w związku z tym powinienem już rozumieć o co chodzi. A jednak nie rozumiem. W kontekście mojego obrazka co to znaczy „Jeżeli dasz kanał alfa na zaznaczenie to powstanie zaznaczenie oddzielające obszar kolorowy od przeźroczystego”?. Na jakie zaznaczenie? Próbowałem otworzyć nowy obraz i nową warstwę, naniosłem na niej zaznaczenie i wydałem komendę „kanał alfa na zaznaczenie”. I nic. Ciągle mi się to wymyka.
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #170  
Nieprzeczytane 22-10-2012, 14:31
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

Nie znam tego „Grokking the GIMP”. Ja uczyłam sie na http://www.gimpuj.info/.
Przerabiałam tutoriale zaczynając od najłatwiejszych.Myśle ,ze gdybys przejrzał ten wątek od początku wiele by Tobie pomogło. Nie odpowiedziałeś mi do czego jest Tobie teraz potrzebny kanał alfa.Ja myśle ,ze najważniejsze na początku to umiejętność pracy na warstwach.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #171  
Nieprzeczytane 22-10-2012, 14:43
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie Yevo

Nie wiem dlaczego ale komenda "kanał alfa na zaznaczenie" (zaznaczenie naniesione na warstwę) u mnie nie chce działać. Coś muszę robić źle ale nie wiem co. Dlaczego się uparłem na ten kanał? Po prostu dlatego, że doszedłem do takiego rozdziału w tutorialu i chciałem go zrozumieć zanim pojadę dalej. Jakaś "klapka" w mózgu nie chce mi się otworzyć i tyle. Nie śmiej się ze mnie bo mnie wcale nie jest do śmiechu. Trudno się przyznać, że się jest durnym.
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #172  
Nieprzeczytane 22-10-2012, 14:46
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

Nie bedzie mnie teraz . Szkoda ,ze nie dasz sie namówić na przejrzenie tego ,co ci podałam.Trudno mi nawet tłumaczyc , bo widze ,ze jestes bardzo początkujący.Kazdemu na początku ciężko było ale jak sie zrozumie... Tylko nie wiem po co od razu kanał alfa..
Odpowiedź z Cytowaniem
  #173  
Nieprzeczytane 22-10-2012, 15:08
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie Yevo

Właśnie przeglądałem

http://www.gimpuj.info/

i jest tam taka komenda „kanał alfa na zaznaczenie” ale też nie widać żadnego widocznego efektu działania tej komendy. Ciągle dla mnie to zagadka. Będę dalej walczyć i poczytam Twoje linki. Dziękuję.
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #174  
Nieprzeczytane 22-10-2012, 16:39
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

Ta komenda powoduje ,ze to co jest zalane kolorem zaznacza sie , czyli otacza takimi mrówkami .nadal nie wiem do czego na początkowym etapie jest potrzebny kanał alfa.Wykorzystuje sie go do masek i innych spraw ale to juz na bardziej zaawansowanym stopniu.Przejrzyj ten wątek od początku, najważniejsze sa warstwy , umiejętnośc pracy na nich
Odpowiedź z Cytowaniem
  #175  
Nieprzeczytane 22-10-2012, 22:10
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie Yevo

Gdzieś mi się "zapodział" link do Twoich słynnych filmików. Czy byłabyś tak dobra podesłać mi ten link?
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #176  
Nieprzeczytane 22-10-2012, 22:16
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

Cytat:
Napisał bogdanaster
Gdzieś mi się "zapodział" link do Twoich słynnych filmików. Czy byłabyś tak dobra podesłać mi ten link?
Niestety, moja strona z filmikami juz nie istnieje

Moze to pomoże http://www.youtube.com/watch?v=IXBLg...eature=g-all-c

na tej stronie jest jeszcze kilka filmików o GIMPie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #177  
Nieprzeczytane 22-10-2012, 22:54
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie

Witaj Bogdanaster.
Wskrzesiłeś wątek, zadając mnóstwo pytań. Spróbuję na nie odpowiedzieć w kolejności ich zadawania w miarę swoich umiejętności i amatorskiego rozumowania.
Cytat:
Powiedzcie mi czy istnieje jakiś sposób, aby nauczyć się świadomie posługiwać kanałem alfa?
Istnieje.
Cytat:
Próbowałem szukać i czytać ale nie zmądrzałem od tego. Może to nie jest właściwa droga?

Pytanie i szukanie - to właściwa droga. I dociekliwość, a tę posiadasz.
Cytat:
do czego służy ten kanał, kiedy i jak praktycznie się z niego korzysta?
Kanał alfa służy do nadawania i stopniowania przezroczystości. Praktyczne zastosowanie przedstawiam na prostym oknie z firaneczką i zasłonką.



Na zrzucie pokazana jest kolejność warstw. Obszary z „szachownicą” są przezroczyste jak wymyta szyba. Do firaneczki zastosowałam gradient, kładąc go z 50% przezroczystością. Pozostałe elementy są w pełnym (100%) kryciu.
Kanał alfa najkrócej tłumacząc to podkład pod kolor, gdzie biały będzie dawał moc koloru, a czarny będzie tę moc odbierał. Ciemniejsze odcienie szarości będą osłabiały kolor, a jaśniejsze nasilały. Kolorowa grafika to mieszanie kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego – to kanały koloru. Czwarty kanał to ich moc, jak gdyby gęstość krycia- to kanał alfa.
Cytat:
jak można praktycznie sprawdzić czy warstwa ma kanał alfa
?
W trakcie tworzenia grafiki – kanał alfa uwidacznia się na warstwie – przeważnie jest to szachownica w odcieniach szarości.
Cytat:
Nie rozumiem co to są „przeźroczyste obszary grafiki”?
Przezroczyste obszary grafiki- to te, które nie są pokryte żadnym kolorem.
Cytat:
Próbowałem otworzyć nowy obraz i nową warstwę, naniosłem na niej zaznaczenie i wydałem komendę „kanał alfa na zaznaczenie”. I nic. Ciągle mi się to wymyka.
W Gimpie polecenie „kanał alfa na zaznaczenie” zadawane z poziomu warstw działa wtedy, kiedy obraz ma kanał alfa. Najpierw trzeba poleceniem „dodaj kanał alfa” tę możliwość wprowadzić.
Cytat:
Nie wiem dlaczego ale komenda "kanał alfa na zaznaczenie" (zaznaczenie naniesione na warstwę) u mnie nie chce działać
Zadziała, jeżeli na pierwszej warstwie dasz komendę jw. Następnie po dodaniu kanału alfa i zaznaczeniu jakiegoś obszaru (twoim dowolnym kształtem na warstwie) dasz polecenie np. Edycja -->wytnij- Twój zaznaczony obszar stanie się przezroczysty- pojawi się szachownica. I teraz jeżeli wykonasz Zaznaczenie--> brak ,czyli odznaczysz, to co poprzednio zaznaczałeś, a następnie dasz komendę „kanał alfa na zaznaczenie”, to zaznaczy się wszystko oprócz przezroczystości. Dziura, którą wyciąłeś pozostanie pusta.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #179  
Nieprzeczytane 23-10-2012, 00:13
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie

Yevo- dziękuję. Wiem,jak to jest, że jak coś męczy, to nie daje spokoju.

Niżej prosty obrazek z kanałami kolorów w różnym stopniu krycia oraz sam kanał alfa. Tam gdzie szachownica nie ma nic - dziura we wszystkich kolorach, w białym i czarnym także. Nie ma nic- pełna przezroczystość. I tą dziurą można zobaczyć co jest pod spodem, gdyby oczywiście było, ale w tym przypadku - pusto, odchłań.

Odpowiedź z Cytowaniem
  #180  
Nieprzeczytane 23-10-2012, 09:09
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

EiM świetnie ,ze starasz się jasno wytłumaczyć.Ja teraz głównie w Photoshopie pracuję.Tu trochę inne polecenia są.
Ale w każdym programie tego typu ,tak myślę, najważniejsze jest zrozumienie działania warstw.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Magus – program dla przyszłych przedsiębiorców 50+ - komentarze jd-i Ogólny 0 03-10-2009 07:45
Program spacerów dla osób dojrzałych – zaplanuj odpowiednie ćwiczenia - komentarze Lusia Ogólny 3 01-03-2009 12:18
Program Leonardo da Vinci – edukacja przez całe życie - komentarze Anna_Maria_57 Ogólny 12 14-10-2008 00:48
Program Kapitał Ludzki szansą dla bezrobotnych 50 – latków - komentarze Jagoda Ogólny 0 07-02-2008 10:59
Program Edukacyjny Rak piersi od A do Z – podsumowanie i perspektywy - komentarze Basia. Ogólny 26 04-10-2007 22:49

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:58.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.