menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Polityka > Polityka - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 16:43
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Seniorze AP- Ty w ogole nie masz pojecia co sie dzialo w Polsce powojennej- ja to znam wprawdzie tylko z opowiadan rodzicow, dziadkow, ale opowiadali nam- stad nasza znajomośc i Katynia i potem stalininizmu. Oprócz tego ,ze pracowali w kopalniach wegla ,tzw wrogowie ustroju pracowali w kopalniach uranu na Dolnym Slasku- to było kompletne udreczenie ludzi. Obok mnie mieszka sasiad , który na sam dzwiek rosyjskiej- skadinąd ładnej i spiewnej mowy- dostaje gęsiej skorki. Jako wrog ustroju przesiedzial parenascie lat w łagrze sowieckim- ja nie wiem jak tam było- bo on o tych czasach do dzisiaj nie może mowic...Sluzba zastepcza w kopalniach była o wiele pozniej. Zreszta seniorze- ja przeciez tez jestem szkolona w czasach PRL - mam stopien - kapral podchorązy- i opinie - NEGATYWNIE USTOSUNKOWANA DO SLUZBY WOJSKOWEJ KOBIET- nia dałam sobie wyprac mózgu!
  #22  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 17:46
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Marnie coś jest tych prawdziwych Polaków. Pewnie tylko rodzina seniora. Reszta to jakaś mieszanina narodów. Senior przestań wydzielać jad nienawiści do wszystkich. Tego jadu kiedyś ci braknie.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #23  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 18:05
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Witam.
Seniorze AP stracilem dla Ciebie szacunek.Przykro mi.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #24  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 18:07
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Ani rozkaz bo do tego nawykł pewien major a prośba tym bardziej nie z tegoż powodu, że wiem iż nie zostanie przyjęta. Jedynie ocena osobista faktów do czego mam prawo jako Polak żyjący w Polsce, wolnej od najeżdzcy Polsce. Dodam rdzenny Polak.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #25  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 20:04
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 62 440
Domyślnie

Noooo...dziś Senior pokazał kim jest i na co go stać, nawet tolerowałam jego wypowiedzi,czasem były zabawne, tak zabawne, bo on wszystko widział i rozumiał inaczej, taki "patriota " inaczej, ale po tym pokazie mam dość ....
  #26  
Nieprzeczytane 10-01-2009, 08:18
babciaela's Avatar
babciaela babciaela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Sanok
Posty: 9 308
Domyślnie

Byłam w Sosnowcu 25 lat temu u przyjaciółki,która poślubiła GÓRNIKA-ADASIA wspaniały człowiek,ale bardzo skromny,nie rozgadywał się jak bywało w kopalni,ale jak powiedział że nie było dnia bez śmierci to poczułam bardzo wielki szacunek do tego człowieka ,co przeżywał,jak żył, jaką mocną psychikę ma. Dlatego do dziś mam szacunek do GÓRNIKÓW-Tadeuszu Ciebie też szanuję bo przeżyłeś na pewno nie jedno pod ziemią,ale kto to uszanuje???????????????
  #27  
Nieprzeczytane 10-01-2009, 08:41
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

babciuelo- ja tez bardzo szanuje górników- praca w warunkach , do których człowiek jest przyzwyczajony, a wiec na ziemii jestjak gdyby praca normalna,natomiast praca w innych warunkach- to jest praca pod ziemia ,nad ziemia( lotnicy) nad ziemia- gdy sie ma pod soba jeszcze paredziesiat m czy km wody( rybacy) jest straszna- w razie zagrożenia, wiadomo, że szansa na ratunek jast minimalna. Ale w tym watku chodzi jeszcze o ludzi nieprzygotowanych do tej pracy,wykonujacych te prace w ramach wyroku wydanego przez komunistyczny rzad,jako kare na wrogach ludu... I to było niepojete
  #28  
Nieprzeczytane 10-01-2009, 10:10
babciaela's Avatar
babciaela babciaela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Sanok
Posty: 9 308
Domyślnie

Zgadzam się z Tobą w
każdym calu...
ŚW.BARBARO-bądź z NIMI!
  #29  
Nieprzeczytane 10-01-2009, 11:42
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Poruszyłem temat górników -żołnierzy ich bezwzględnym wykorzystywaniu.
Wybrałem zawód górnika pełny świadomy co mnie może tam czekać. Zresztą po szkole mogłem zrezygnować z tego zawodu. Uważam, że ten zawód jest podobny do większości innych. Może zwiększone zagrożenie, ze strony sił natury. Brak możliwości ucieczki w dowolnym kierunku. Temat tych żołnierzy którzy zostali karnie zesłani do pracy na dole i wykożystywani w nieludzki sposób.Kiedyś jeden z nich po zaakceptowaniu mnie -o wiele młodszego od niego zwierzył mi się jak to mniej więcej wyglądało. Spróbuję chociaż troszeczkę jego slow sobie przypomnieć.
"Słuchaj Tadek teraz to jest robota na dole to pomimo trudnościbułka z masłem. Jak mnie tu gnębili ci sk... jak bylem w woju. Wyobraż sobie pracowaliśmy 16 godzin gdy nam się lało na łby, byliśmy głodni, przemoczeni, zziębięci ale ze strony naszych zwierzchników nie było grama litości. Macie robotę wykonć i to tylko wasza zasr.. sprawa kiedy czy w czasie dniówki, dwóch czy też trzech bo i tak nie wyjedziecie. /tu wtrącił zdanie o solidarności zawodu górników, którzy zabierali z domu dodatkowe kanapki aby podzielić się z tymi umęczonymi żołnierzami. Zresztą samo przekazanie tych kanapek było ukradkowe, bo zakazane/ Wtedy gdy już umęczeni wyjechaliśmy i udaliśmy się do koszar po kilku trzech, czterech godzinach snu ponownie nas zganiano na dół, bo brakowało ton węgla do planu, dziennego, tygodniowego, miesięcznego. Dowolnie jak sobie dyrektor kopalni zażyczył. A prawdę mówiąc chciał mieć większą premię i tak po linii stanowisk służbowych szedł bezduszny rozkaz. Ktoś kto tego nie przeżył pewnie nie uwierzy. "
Miał zupełną rację. Są i dziś tacy co nie wierzą.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #30  
Nieprzeczytane 10-01-2009, 12:05
aannaa235's Avatar
aannaa235 aannaa235 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Małopolska
Posty: 4 734
Domyślnie

Trudno w to uwierzyć co Tadeusz pisze, ale taka jest prawda. Mam wielu górników w rodzinie oni nigdy się nie skarzy6li i nie narzekali, górnik to twardy chłop.
Mój syn też przez pewien czas pracował na kopalni Makoszowy, ale tak długo mu wierciłam dziurę w brzuchu i nie tylko ja, że jak nadarzyła się tylko okazja i wybudowano fabryką Opla to się tam przeniósł i pracuje tam od 10 lat.
Dodam że z wykształcenia jest inżynierem górnikiem o specjalizacji informatyka i automatyka górnicza, ale sie przekwalifikował i jest super.
  #31  
Nieprzeczytane 10-01-2009, 18:32
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Tadziu, my to wszystko żeśmy wiedzieli, szarzy ludzie, moi rodzice, urzędnicy z Krakowa, mówiło się o tym w domu. Niech cię pocieszy, że wiele rodzin w Krakowie i innych miastach Polski, myslało i mówiło o krzywdzie i wyzysku górników, górnicy byli zawsze szanowani, ich praca mogła znaczyć śmierć, zagrożenie życia. Wtedy znaczyła i dzisiaj znaczy, przez śrubowanie norm, przez niby oszczędność giną dzielni chłopcy, którzy wychodząc na szychta nie wiedzą czy wrócą do domu.
Tym co nie wrócili wieczna cześć i chwała.
  #32  
Nieprzeczytane 10-01-2009, 20:07
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Maju
Nieliczni wiedzieli o tych wydarzeniach.
Wiekszosc spoleczenstwa polskiego nie miala pojecia,co dzialo sie na Slasku i na terenach "Wielkiego Brata" - jak to okreslil Tadeusz.

Wczoraj i dzis wyciagnalem stare gazety,biuletyny Zarzadu Regionu "Solidarnosc",broszury z lat 1980-81,ktore zabralem kiedys ze soba.Tygodnik"Solidarnosc" z 4XII1981r(swieto gornikow)i inne.
Juz pozolkle,nadszarpniete zrebem czasu,tusz wyblakly,ale to co w nich napisano,nadal czytelne.
To gazety z czasow,gdy "Polska nabrala oddechu w pluca",gdy Narod przemowil wreszcie swoim,nieskrepowanym glosem.
Mialem nadzieje,ze znajde w nich choc malenka wzmianke na ten temat.
Nic.
Dziwi mnie,ze dopiero teraz zaczeto o tych wydarzeniach tak glosno mowic.
Dziwi mnie jeszcze bardziej,ze gornikom utrudnia sie w otwarciu Izby Pamieci.
A moze wmurowanie przed brama glowna kazdej kopalni malej tablicy pamiatkowej,informujacej mlode kadry i zwyklych przechodniow o tamtych podlych czasach?
Koszty niewielkie a czesc gornikom - skazancom bylaby nalezycie oddana.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #33  
Nieprzeczytane 10-01-2009, 20:13
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Maju - Nie wiedzieliśmy o tym.Około rok temu oglądałam w telewizji program na temat przymusowego wywożenia górników do kopalń w głąb Rosji.
Na pewno wiele jest jeszcze takich tematów-tragedii z tamtego okresu, o których nic nie wiemy.
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
  #34  
Nieprzeczytane 10-01-2009, 20:13
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Karolu po bramie głównej i pozostałych budynkach nawet ślad nie został. Kopalnia została zlikwidowana z powodu wyczerpania złóż. Teraz tam tzn, na terenie kopalni istnieją zakłady mięsne a w drugim końcu drukarnia gazet.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #35  
Nieprzeczytane 10-01-2009, 20:16
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Na temat tych wydarzeń moja wiedza też jest raczej szczątkowa. Cóż będą istnieć białe karty w powojennej historii naszej Polski. Oby było ich jak najmniej.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #36  
Nieprzeczytane 10-01-2009, 20:25
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Cytat:
Napisał tadeusz50
Karolu po bramie głównej i pozostałych budynkach nawet ślad nie został. Kopalnia została zlikwidowana z powodu wyczerpania złóż. Teraz tam tzn, na terenie kopalni istnieją zakłady mięsne a w drugim końcu drukarnia gazet.

No tak...to juz wszystko jasne.Myslalem,ze zasadzili las jak...niewazne.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #37  
Nieprzeczytane 10-01-2009, 20:28
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał Karol X
No tak...to juz wszystko jasne.Myslalem,ze zasadzili las jak...niewazne.
W środku jest ugór. Czyli tu gdzie była brama.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #38  
Nieprzeczytane 12-01-2009, 07:37
przyjaciel przyjaciel jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 145
Domyślnie

Przydatni "gornicy lesni" - jak sie czujecie ?
  #39  
Nieprzeczytane 12-01-2009, 16:37
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Kopania ma określoną ilość pokładów węgla do wydobycia i przez 180 lat został on wydobyty. Węgiel nie rośnie tam gdzie został już wybrany. To wiadomość dla pewnych malkotentów.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #40  
Nieprzeczytane 26-01-2009, 08:10
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

1500 górników zginęło w śląskich kopalniach w ciągu miniontch 25 lat. Gdy górnik ginie przychodzi bieda. Czy zazdrościć górnikom ich ciężkiej pracy i niepewnego jutra.
http://www.polskatimes.pl/dziennikza...ieda,id,t.html
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
 


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Sposoby na dobrą pamięć - komentarze duszka07 Ogólny 27 06-03-2011 22:29
Pamięć. Zapachy i smaki Alsko Różności - wątki archiwalne 37 07-06-2009 16:54
AFGANISTAN - czy nasi żołnierze powinni być ukarani ??? Lila Polityka - wątki archiwalne 152 19-02-2009 14:29
Żołnierze górnicy walczą o pamięć senior A.P. Polityka - wątki archiwalne 0 09-01-2009 10:08
Angelina Jolie i Fran Drescher walczą z rakiem - komentarze Malgorzata 50 Ogólny 0 20-08-2007 07:18

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:51.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.