menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Różności > Różności - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Różności - wątki archiwalne Różności - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 00:00
inka-ni's Avatar
inka-ni inka-ni jest offline
Odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: kraków
Posty: 13 448
Domyślnie zdejmowanie butów


Nie wiem od kiedy przyjąl się zwyczaj zdejmowania butów,przychodząc do kogoś w odwiedziny.Jestem przeciwniczką tego zwyczaju,bo jest on rozpowszechniony niestety?Zdjęcie(15).jpg
__________________
  #2  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 00:06
Anielka's Avatar
Anielka Anielka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: pomorskie
Posty: 11 336
Domyślnie

Nie wobrażma sobie ,żeby ktoś ,kto wchodzi do mojego mieszkania musiał zdejmować buty i bardzo sie denerwuje jak wchodze do kogos i każe mi zdejmować buty i proponuje kapcie"dla gości".Mam fajna kreacje do tego dobrane pantofelki a tu ktos proponuje mi kapcie.Nie mam pojecia od kiedy i skąd to sie wzięło,ale dużo jest takich domów,niestety.
  #3  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 00:07
Anielka's Avatar
Anielka Anielka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: pomorskie
Posty: 11 336
Domyślnie

No to Kaziu załóż ,nie ma problema
  #4  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 00:14
inka-ni's Avatar
inka-ni inka-ni jest offline
Odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: kraków
Posty: 13 448
Domyślnie

Kaziu w takie upaly można i majtki i inne drobiazgi zdejmować,
__________________
  #5  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 02:35
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

to wsiowy zwyczaj jak matula podloge wyszorowali do bialosci to zal bylo gumiokami jom zadeptoć,a że sie teraz do mniast tyla wsiowego towarzystwa zjechało -niby studia pokońcyli niby państwo -a co zafiksowane w głowie to zafiksowane.A ty Kaziu ...marzysz?????
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #6  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 07:39
Rudzia's Avatar
Rudzia Rudzia jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Posty: 155
Domyślnie

tak, tak, tak, tak
__________________
...przeciw czarom złym, przeciw magii kart, starą bajkę nam, opowiada wiatr...

Ostatnio edytowane przez Rudzia : 03-12-2007 o 01:32.
  #7  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 07:58
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 716
Domyślnie

Rudziu , drzewiej salony były nie tylko miastowe ,wszak dwory i pałace były na wsiach właśnie i tam się butów napewno nie zdejmowało .Nie wiem na jakich"salonach miastowych"gdzie sie buty zdejmowało bywałaś. Może u Pani Zapolskiej? Owszem szmatki niekiedy podkładano ale gościom wyjatkowo zaprzyjaznonym.,stałym bywalcom. Na przyjęciach ? nigdy.W dzisiejszych czasach zwyczaj zdejmowania butow wziął się ... jak napisala Małgorzata .całkowicie się z nią zgadzam .
__________________
  #8  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 08:08
BUNIA's Avatar
BUNIA BUNIA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska poludniowa
Posty: 3 066
Domyślnie

Bylam zaproszona na uroczyste otwarcie domu wybudowanego z wielkim rozmachem i okropnym stylu /kolumnienki .kolumny, ilosci marmurow / .Przyjecie obslugiwala fima cateringowa .I jakiez moje bylo zdumienie i zaskoczenie .. gospodarze witajac gosci unizonym proszacym ale tez nie znoszacym sprzeciwu tonem sugerowali wskazujac na roznych rozmiarow . n o w e pantofle domowe zalozenie ich.
Tlumaczylam sie jak mala dziewczynka ze dopiero co wysiadlam z samochodu,ze jest sucho ze pantofle <pasuja < mi do kostiumu i torebki ... bez skutku.
Siedzialam za stolem w nowych kolorowych /chinskie/ domowych kapciach -k lapkach i zgrzytalam zebami .
Pozniej ,pozniej mialy sie rozpoczac tance .... ale mnie juz wtedy nie bylo ... nic dodac nic ujac hihihihihi
__________________
BUNIEWO zaprasza
http://www.bialyjednorozec.waw.pl/st...y_Buniewo.html
[url]__________________

"Przyjaciele sa jak ciche anioly ,ktore podnosza nas,gdy skrzydla zapomnialy jak latac"
  #9  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 08:09
elusia's Avatar
elusia elusia jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Gdańsk
Posty: 390
Domyślnie

A moze przez podlogi panelowe,ktore sie latwo rysuja?U nas na chodnikach jest duzo piachu,a on przykleja sie do buta.
Jezeli chodz o oficjalne przyjecie typu:imieniny.....to nie wyobrazam sobie duzej ilosci osob w butach z dworu.Mozna przeciez przyniesc swoje eleganckie pantafle po problemie.
Elzbieta
  #10  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 08:19
Ewita's Avatar
Ewita Ewita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Łódź
Posty: 8 434
Domyślnie Zapominamy...

...że to dom jest dla nas, nie my dla domu
Ja dla odmiany bardzo często muszę wrzeszczeć, aby nikt butów nie zdejmował! Mieszkam w domku, na niskim parterze i gremialnie goście czują się w obowiązku podkreślić dbałość o moje podłogi. A ja po to zafundowałam sobie posadzki z gresu, żeby oszczędzić ludziom takich "przyjemności", a sobie roboty. Wystarczy mopem przetrzeć i już...
Kapcie są na ganku,schowane w szafce - dla rodziny i tych zaprzyjaźnionych bywalców, którzy chcą dać nogom odsapnąć...

Zawsze twierdziłam, że dom to nie sanktuarium
__________________
Myślę, więc jestem... (Kartezjusz)
  #11  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 08:42
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie Ooookropny zwyczaj!

Przecież idąc z wizytą swoim strojem "czcimy" także gospodarzy, a oni nam fundują dodatek w postaci papucia.
A propos tego zwyczaju - mieszkałam 2 lata w Czechach (kiedy jeszcze byli Czechosłowacją). U nich klatka schodowa wygląda jak schowek na buty, wszyscy zdejmują obuwie, okropność! Wezwałam do dziecka lekarza. Przyszedł godny pan profesor i do mieszkania wkroczył w skarpetkach! Dziurawych zresztą.
Do Rudzi: jestem mieszczanką z dziada pradziada, a pseudogwara mi nie przeszkadza. Nie bądz taki ponurak, jak nie rozumiesz - daj po uszach "gwarującej", niech przetłumaczy! Czy musimy tu równo, sztywno i na baczność? Nie gniewaj się, ale my staramy się śmiać jak najczęściej, to odmładza. Pozdrawiam
  #12  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 08:44
Rudzia's Avatar
Rudzia Rudzia jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Posty: 155
Domyślnie

tak, tak, tak, tak
__________________
...przeciw czarom złym, przeciw magii kart, starą bajkę nam, opowiada wiatr...

Ostatnio edytowane przez Rudzia : 03-12-2007 o 01:31.
  #13  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 08:55
Rudzia's Avatar
Rudzia Rudzia jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Posty: 155
Domyślnie

tak, tak, tak, tak
__________________
...przeciw czarom złym, przeciw magii kart, starą bajkę nam, opowiada wiatr...

Ostatnio edytowane przez Rudzia : 03-12-2007 o 01:31.
  #14  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 09:01
Anielka's Avatar
Anielka Anielka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: pomorskie
Posty: 11 336
Domyślnie

Do Rudzi.Wstalaś chyba lewą noga/to też może dla Ciebie zbyt wiejskie/ale jakaś taka bardzo zaczepna jestes.Na naszym forum ludzie raczej są dla siebie mili,ale Tobie wyrażnie to przeszkadza.A język jakiego czasami dla zartu używaja niektórzy jakos nikomu do tej pory nie przeszkadzał.Miłego i spokojnego dnia Tobie życzę.118417003028157.gif
  #15  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 09:15
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Cytat:
Napisał Rudzia
Zwyczaj nie wiem skąd się wziął. Może jak pisze Małgosia i ze wsi, ale pamiętam, że w latach mojej młodości i na miastowych "salonach" buty zdejmowano, albo podkładano gościom szmatki, żeby na nich po parkietach jeżdzić. Chyba to było w ramach oszczędzania ciężkiej pracy gosposi, lub pani domu.Pytanie ani specjalnie ciekawe, ani ważne, inna rzecz mnie zastanawia.
Zwyczaj. Czy Klub Senior Cafe, promuje gwarę wiejską?
W kilku wątkach, parę pań, które jak widzę wiodą prym w wypowiedziach, nagminnie używa tego pseudo wiejskiego slangu. Rozumię, że jeden wątek tak pisany, może być nawet śmieszny, ale wszystkie? Nie każdy z nas wywodzi swe korzenie ze wsi.Mam trudności ze zrozumieniem takiej pisaniny. Podejrzewam, że nie tylko ja. Czy to ma odstraszać innych od wypowiedzi?
To jest zabawa -jak cię nie bawi to nie czytaj.
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #16  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 09:18
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 716
Domyślnie do Rudzi

Oj Elżbietko mam nadzieję że Cię nie uraziłam ..Nie pisałam tego do ciebie a tak ogólnie .Szmatki.. .właśnie w mieszczańskich domach .Kiedyś szmatki ,dzisiaj "dyżurne" papucie .Ja nie mam salonow czy innych" pokojów "ale nie znoszę i protestuję gdy gość sciąga buty i zle się czuję gdy gdzies musze buty sciągac . A zwyczaje polskich dworow trochę znam opowieści bywalców tychże , z literatury ,kronik .
Jeżeli chodzi o naszą forumową gwarę to to przecież zabawa i każdy może się włączyc w najczystszej literackiej mowie.Ja i nie tylko ja nie potrafię , ale to wcale mi nie przeszkadza włączyć się do dyskusji?zabawy/ bardzo mi się to podoba .A zrozumienie? przeciez to jest moj ojczysty język i zawsze zrozumiem jak kolwiek by było napisane ,przecież dziewczyny nie wprowadzają nowych słów a tylko powszechnie uzywane trochę ubarwiają ,Bawiąc przy tym świetnie siebie i nas .Jezeli Cię Rudziu urazilam ...przepraszam i zyczę miłego dnia .
__________________
  #17  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 09:20
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Uśmiech I dlatego preferuję spotkania na gruncie neutralnym.

Wszyscy będą należycie obsłużeni, nikt nie będzie zgrzytał zębami z powodu brudnej podłogi albo dywanu. Jestem rodowitą warszawianką jak to się mówi z dziada pradziada, w mieszkaniu mam polakierowany parkiet a na parkiecie leżą dywany chroniące lakier na tymże parkiecie. W przypadku jednego, dwóch gości nie ma problemów ze zdejmowaniem butów ale nie wyobrażam sobie imprezy z udziałem wielu osób w butach. Nie muszę opisywać stanu dywanów po takiej balandze, lubię mieszkać w czystym mieszkaniu /jeżeli to jest "wsiowy" zwyczaj to widocznie miałam przodków "wsiowych"/ i dlatego nie urządzam imprez wieloosobowych w domu. Nie uwierzę, że wpadacie w euforię kiedy macie brudny, nieraz zalany jakimiś napojami, zadeptany buciorami dywan albo podłogę ze zdartym lakierem. Punkt widzenia zależy od siedzenia, ja sprzątam sama i dlatego jak do kogoś idę biorę ze sobą zapasowe czyste pantofle pasujące do kreacji.
  #18  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 09:21
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie Zaczęłaś dzień

Cytat:
Napisał Rudzia
Do Alsko. Ponurak? Jesli tak chcesz to nazwać, to Twoja sprawa. Dla mnie nie ma nic śmiesznego w tym, że połowy napisanego tekstu muszę się domyślać i absolutnie nie umię odpowiedzieć w tym samym stylu.
Próbuję zrozumieć, że może to tak jak z tymi butami...Promuje się coś, co ani ładne, ani potrzebne, ani korzystne. Czyli na tym forum należy zapomnieć polskiego języka, aby być przyjętym do grona? To widać, bo zarejestrowanych jest wielu, piszących parę osób.
od psucia humoru innym. Mnie na pewno. Małgosia ma rację, nie czytaj tego, co Cię denerwuje.
  #19  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 09:25
elusia's Avatar
elusia elusia jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Gdańsk
Posty: 390
Domyślnie

Buniu,moja droga przeciez to snobizm i nic dodac i nic ujac.W takich domach jak nazadziej bywaj,bo i atmosfera pewnie wyszukana???To jest ewenement,zeby zaprosic gosci,a potem ich upokarzac.Cos nie tak z gospodarzami.Przewaznie gospodaze dbaja o wygody gosci.
Elżbieta
  #20  
Nieprzeczytane 23-07-2007, 09:26
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Cytat:
Napisał elusia
A moze przez podlogi panelowe,ktore sie latwo rysuja?U nas na chodnikach jest duzo piachu,a on przykleja sie do buta.
Jezeli chodz o oficjalne przyjecie typu:imieniny.....to nie wyobrazam sobie duzej ilosci osob w butach z dworu.Mozna przeciez przyniesc swoje eleganckie pantafle po problemie.
Elzbieta
A a sobie nie wyobrazam ,zebym nie wiem jakie miala podłogi-panele podobno wymyslono ,żeby ulatwić ,a nie utrudnić -zmuszala gosci do zdejmowania butów -a jak gosc ma dziurę w skarpetce to co?Moze jestem niewychowana ,ale jeszcze nikomu nie udalo się mnie zmusic do tego samego. Nie mówiac o tym ,ze cudzych kapci to ja się po prostu brzydze!!!A Elusiu -jesli czlowiek jest dobrze wychowany to się z blota w sniegowcach na salony nie pakuje -tylko ma stosowne ,dopasowane do stroju pantofle ze sobą -a przy normalnej pogodzie ,czy po przyjeżdzie samochodem -po co.A zresztą jak napisala Ewita to podłogi sa dla nas ,a nie my dla podłóg -kazac zaproszonym gosciom zdejmowac buty -poza tym ,że jest to nieprawdopodobnie prostackie -nadajemy komunikat ,ze podłoga jest dla nas ważniejsza ni z gośc .I tak jest w przypadku "nowych" pieniedzy -no bo ja juz się dorobili ,poukladali te marmury i przyozdobili chaupę to niech wszyscy widza i podziwiaja -a sloma niestety nawet z kapci wyłazi .Nie jest to lekcewazenie w stosunku do mieszkańców wsi -tylko do udawaczy-co to ni to z soli ni to z roli ni to nie wiadomo skad...U Radziwiłlów nikt nikomu butow nie kazał i nie każe zdejmować
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
 

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:46.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.