menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > REGIONALNE > kujawsko-pomorskie
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #61  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 13:59
solanka6's Avatar
solanka6 solanka6 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 1 743
Domyślnie Historia powstania Solanek

4 maja 1875 r. w Wydziale II Królewskiego Sądu Powiatowego w Inowrocławiu zarejestrowano spółkę akcyjną "Solanki Inowrocławskie." Spółkę założyły trzy osoby: dr Zygmunt Wilkoński, z wykształcenia prawnik (dyscyplinarnie zwolniony z pracy w pruskim sądownictwie za "bezczelną odmowę" przyjęcia zaszczytnego stanowiska sędziego cesarsko-królewskiego w Brandenburgii, uzasadniając tę odmowę Wilkoński stwierdził, iż zachodzi obawa zniemczenia jego potomstwa), Oskar Triepke (Niemiec) i Samuel Hoeniger (Żyd). Park wytyczył i złożył inny inowrocławianin Lucjan Grabski.

Na rzecz nowo powstałego Uzdrowiska Wilkoński sprzedał początkowo 20 morgów ziemi na polach rąbińskich. Te 20 morgów to pierwotny park i pierwszy (dziś już nieistniejący) budynek łazienek.

W 10 lat później na rąbińskich polach stało już kilka budynków uzdrowiskowych otoczonych wspaniałym (choć może dziś to tak nie wygląda) parkiem. Wspomniany Lucjan Grabski wytyczył także piękną aleję nazwaną pierwotnie Parkową (dziś ulica Solankowa), łączącą miasto z uzdrowiskiem. Ta pierwotna zwykła "gruntówka" z biegiem lat obrosła w gustowne, otoczone także wspaniałymi ogrodami pensjonaty, wille ( w których zamieszkali inowrocławscy bonzowie) i eleganckie kamienice czynszowe.





Odpowiedź z Cytowaniem
  #62  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 14:05
solanka6's Avatar
solanka6 solanka6 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 1 743
Domyślnie Historia powstania Solanek

"Solanki Inowrocławskie", były spółką akcyjną. Wydano bowiem imienne akcje. Pierwsze posiedzenie akcjonariuszy odbyło się 10 czerwca. Zgromadzeniu przewodniczył Lucjan Grabski, a w Radzie Nadzorczej zasiadali m.in. dr Rakowski, Juliusz Levy i burmistrz Inowrocławia Neubert.

Pierwszy budynek kąpielowy oddano do użytku w 1876 r. Był to skromny budynek z 14 łazienkami. W okolicznościowym wydawnictwie promującym nowe uzdrowisko napisano, iż leczyć się będzie można na reumatyzm, skrofulozę, choroby skóry i kobiece (zachowała się bowiem legenda, iż jedna z kujawskich księżnych w średniowieczu, dzięki inowrocławskiej solance, wyleczyła się z niepłodności). W 1877 r. pobudowano kolejny budynek nad stawkiem, wyposażony w 15 wanien. Było to pierwsze sanatorium dla dzieci. Dziś jest on przebudowany i mieści się w nim restauracja i kawiarnia "Nad stawkiem".



Odpowiedź z Cytowaniem
  #63  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 14:13
Wodniczka's Avatar
Wodniczka Wodniczka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Człuchów
Posty: 13 332
Domyślnie



Solanko6 witam milutko ,z uwaga śledzę ten watek o Twoim mieście,czekałam i się doczekałam informacji o solankach, które mnie interesują, no jak przyznane zostanie mi sanatorium w Inowrocławiu, to już coś nie coś będę informacji z łepetynce posiadała. póki co to serdecznie pozdrawiam i miłego dnia życzę
__________________
Zosia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #64  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 14:22
solanka6's Avatar
solanka6 solanka6 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 1 743
Domyślnie Historia Solanek

Po śmierci dr. Z. Wilkońskiego zarząd spółki zawarł porozumienie z zarządem miasta i 9 kwietnia 1881 r. Uzdrowisko przeszło na własność miasta Inowrocławia. Zarząd Miasta kupił "Uzdrowisko" za 122.700 MK. Na przestrzeni lat w solankach leczyło się wielu wybitnych ludzi. Organizowano koncerty, przedstawienia teatralne i estradowe.




Pomnik dra Wilkońskiego stoi w pobliżu muszli koncertowej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #65  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 14:28
solanka6's Avatar
solanka6 solanka6 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 1 743
Domyślnie Wodniczko, pozdrawiam

Miło mi, że tu zaglądasz. Przy okazji szukania materiałów i przygotowywania ich do tego wątku, sama się uczę i przyswajam wiele ciekawych informacji.

Odpowiedź z Cytowaniem
  #66  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 14:31
solanka6's Avatar
solanka6 solanka6 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 1 743
Domyślnie Aluniu, Sirenko, pozdrawiam Was :)



Odpowiedź z Cytowaniem
  #67  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 15:20
solanka6's Avatar
solanka6 solanka6 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 1 743
Domyślnie Historia Solanek

Jak już wcześniej napisałam w Inowrocławiu leczyło się wielu znanych osobistości. Byli tu na kuracji: premier Władysław Grabski, generałowie Władysław Sikorski i Józef Haller, kontradmirał Józef Unrug, wojewoda pomorski, późniejszy prezydent RP na uchodźstwie Władysław Raczkiewicz, prezydent Warszawy Stefan Starzyński, prezydent Poznania, późniejszy Delegat Rządu na Kraj Cyryl Ratajski, Ludwik Sempoliński i olimpijczyk Janusz Kusociński.


Znaczny rozwój bazy leczniczej nastąpił w latach 70., kiedy wybudowano sanatoria branżowe z szerokim zapleczem medycyny uzdrowiskowej: "Energetyk" (obecnie Centrum Rehabilitacyjno-Wczasowe "Energetyk"), "Metalowiec '70", "Modrzew" i Kolejowe Sanatorium Uzdrowiskowe im. dra Józefa Krzymińskiego (od 2008 roku - Sanatorium Uzdrowiskowe "Przy Tężni" im. dra Józefa Krzymińskiego). W znacznym zakresie powiększono bazę Przedsiębiorstwa Państwowego "Uzdrowisko Inowrocław" (dziś "Solanki" Uzdrowisko Inowrocław sp. z o.o.), a największym przedsięwzięciem był oddany do użytku w 1988 roku Zespół Sanatoriów Uzdrowiskowych "Kombatant" (obecnie "Kujawiak").





W sanatorium "Energetyk" wybudowano (pierwszą w polskich ośrodkach sanatoryjnych) specjalną komorę do krioterapii ogólnej, w której pacjenci poddawani są krótkotrwałym zabiegom rehabilitacyjnym w temperaturze od - 100° do -160oC. Krioterapia ogólna pozwala osiągać znakomite rezultaty przy rehabilitacji stawów i poprawie siły mięśni, których nie sposób osiągnąć przy stosowaniu konwencjonalnych metod leczenia. Od niedawna placówka stosuje również, dzięki ścisłej współpracy z ośrodkiem rekreacji konnej, elementy hipoterapii.


Ilustracje i więcej informacji tu:

http://tnij.org/d74s
Odpowiedź z Cytowaniem
  #68  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 15:29
solanka6's Avatar
solanka6 solanka6 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 1 743
Domyślnie "Metalowiec"- obecnie "Sanatorium Oaza"

Sanatorium "Oaza" i "Modrzew" szczycą się posiadaniem certyfikatu "Ośrodka Przyjaznego Osobom Niepełnosprawnym", nadawanego przez kapitułę złożoną z przedstawicieli najważniejszych stowarzyszeń i organizacji osób niepełnosprawnych. Ponadto Sanatorium "Oaza", które otrzymało też tytuł "HIT 2004" za wysoką jakość usług sanatoryjnych, proponuje ciekawą ofertę zabiegów w zakresie odnowy biologicznej: tybetański masaż ciepłymi kamieniami, saunę świetlną i grotę solno-jodową. Natomiast "Modrzew" może pochwalić się jedynym w Inowrocławiu basenem (o wymiarach 12,5 m x 8,5 m) wypełnionym solanką z naturalnego źródła.


Te zdjęcia robiłam przed nadaniem nowej nazwy.





Odpowiedź z Cytowaniem
  #69  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 16:19
solanka6's Avatar
solanka6 solanka6 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 1 743
Domyślnie Sanatorium "Modrzew"



ul. Wierzbińskiego 50a, 88-100 Inowrocław
centrala 052 357-30-84
fax 052 357-93-69
Ze stronki Sanatorium "Kuracjusze są zakwaterowywani w apartamentach lub pokojach 1 i 2 osobowych. Pokoje wyposażone są w komfortowe łazienki, telefony i elektryczne czajniki. Wypożyczamy też telewizory.
Na terenie sanatorium jest do dyspozycji Państwa kaplica rzymsko-katolicka, biblioteka, kawiarnia, sklep przemysłowy, boisko do siatkówki.
Przy sanatorium jest niestrzeżony parking dla samochodów
Sanatorium jako jedyne w Inowrocławiu posiada leczniczy basen solankowy.

Centrum uzdrowiskowo-medyczne Sanatorium MODRZEW jest najskuteczniejsze w pomocy kuracjuszom cierpiącym na następujące dolegliwości:

schorzenia narządu ruchu,

schorzenia dotyczące całego układu kostno-mięśniowego,

choroba reumatyczna w stadium przewlekłym,

choroba reumatologiczna stawów,

zwyrodnienia stawów,

zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa,

skrzywienie kręgosłupa,

choroby wibracyjne,

schorzenia laryngologiczne.


Więcej:

http://tnij.org/d75j
Odpowiedź z Cytowaniem
  #70  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 16:43
solanka6's Avatar
solanka6 solanka6 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 1 743
Domyślnie Sanatorium kolejowe- obecnie "Przy Tężni"



Ul. Przy Stawku 12
88-100 Inowrocław
tel. +48 0 52 355 26 26
kom. 507 139 786



Sanatorium Uzdrowiskowe "Przy Tężni" to jedno z najstarszych sanatoriów w Inowrocławiu. Rozpoczęcie jego działalności datuje się na 1947 r.
Oferuje leczenie m.in.: narządów ruchu, kręgosłupa, schorzeń reumatologicznych oraz innych.
Pobyt w Sanatorium Uzdrowiskowym "Przy Tężni" łączy wypoczynek z możliwością specjalistycznego leczenia schorzeń narządów ruchu, kręgosłupa, przemiany materii oraz otyłości. Gościom zapewnia się możliwość wypoczynku w cichej i spokojnej okolicy, w pobliżu tężni solankowej, której mikroklimat kojąco wpływa na organizm.

Oprócz walorów leczniczych zapewnia się gościom:

ok 250 miejsc w pokojach 1, 2, 3 osobowych,
miejsca garażowe i parkingowe,
możliwość poznania regionu dzięki organizowanym wycieczkom,
doskonałe naturalne tworzywa lecznicze,
bezpłatny dostęp do internetu,
mile spędzony czas


Więcej informacji na stronie sanat.:
http://przytezni.pl/index.php?option...53&It emid=53
Odpowiedź z Cytowaniem
  #71  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 17:03
solanka6's Avatar
solanka6 solanka6 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 1 743
Domyślnie "Kombatant" - obecnie "Kujawiak 2"

Kontakt z Kompleksem "Kujawiak 2"
Aleja Powstańców Wielkopolskich 9-13
88-100 Inowrocław
tel. centrala (052) 357 90 41


Odpowiedź z Cytowaniem
  #72  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 18:06
Ania o.'s Avatar
Ania o. Ania o. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Bydgoszcz
Posty: 3 755
Domyślnie Solanko

- powtórzę się już ale szacun dla Twojej roboty. Wiele wiadomości i ładnie podane. Tak trzymaj. Z sentymentem wspominam wielokrotne pobyty w restauracji "Nad Stawkiem". Spośród lokali w centrum uzdrowiskowym uznaję ją za najsympatyczniejszą. Pogadać w spokoju przy kawce a i wytańczyć się można "do upadłego". W "Energetyku" wypoczywał i "kurował" swoje zdrówko mój syn zatrudniony w tej branży. Ładnie eksponując różne obiekty, dzieląc się ich historią zachęcasz aby jeszcze odwiedzić Twoje miasto. Może kiedyś sanatorium a więc na trochę dłużej ...
__________________
Jeśli warto wspomnij. Jeśli nie - zapomnij.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #73  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 21:34
solanka6's Avatar
solanka6 solanka6 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 1 743
Domyślnie Aniu

Aniu, dziękuję
Odpowiedź z Cytowaniem
  #74  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 21:49
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 62 155
Domyślnie

Zajrzałam tu z ciekawości.
Solanko świetnie opisałaś Inowrocław.
Byłam tam w sanatorium właśnie w Kombatancie jakieś 8 lat temu i z wielką przyjemnością teraz to wszystko oglądam.
Dziękuję
Odpowiedź z Cytowaniem
  #75  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 22:22
Elżbieta V's Avatar
Elżbieta V Elżbieta V jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: kujawsko-pomorskie
Posty: 1 208
Domyślnie

Byłam w Sanatorium Metalowiec 2 lata temu. Wszystkie zabiegi wykonywane na miejscu, pokoje ładne i dobrze wyposażone, pyszne jedzenie no i te wieczorki taneczne w kawiarni .Super wspomnienia - wrzesień był wtedy cudny.....
Solanko dziękuje za miłe wspomnienia
__________________
Bądź mądry, mądrością innych. (***) Ela.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #76  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 22:31
Krycha.'s Avatar
Krycha. Krycha. jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Bydgoszcz
Posty: 52 224
Domyślnie

Solanko, obejrzałam wszystko bo wszystko warto obejrzeć, przeczytałam Twoje obszerne informacje.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #77  
Nieprzeczytane 04-09-2009, 00:58
deni7's Avatar
deni7 deni7 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Miasto: Bydgoszcz kujawsko-pomorskie
Posty: 16
Domyślnie Dzięki za te wiadomości

Brawo Solanko.Mieszkam w Bydgoszczy, ale zainteresowałaś mnie swoim miastem bardzo.Nigdy nie byłam w Inowrocławiu, ale myślę, że znajdę chwilę, aby pojechać i spojrzeć nieco inaczej na to miasto, właśnie tak ciepło, jak Ty je przedstawiasz.
Pozdrawiam miło i radośnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #78  
Nieprzeczytane 04-09-2009, 07:49
emka46's Avatar
emka46 emka46 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Trójmiasto
Posty: 3 030
Domyślnie

Byłam w tym roku w Kujawiaku na przełomie marca i kwietnia.Nawet szukałam kontaktów na tym wątku,szkoda,że nikt nie odezwał sie do mnie.
W Kujawiaku byłam na leczeniu uzdrowiskowo-szpitalnym,28 dni.
Wróciłam zadowolona.

A 10 lat temu byłam w tym samym sanatorium,jeszcze zwał się "Kombatant".

"Plotkarki" w parku.W głębi "Kujawiak".



__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #79  
Nieprzeczytane 04-09-2009, 17:13
solanka6's Avatar
solanka6 solanka6 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 1 743
Domyślnie Super dziewczyny, że tu zaglądacie i wątek nie leży odłogiem;)

Perłą uzdrowiska jest ponadstuletni park Solankowy zwany Solankami. Liczy 55 ha, a niebawem powiększy się o kolejne 30. Co roku zakwita w nim ponad 110 tys. kwiatów, tworząc fantazyjne, wielobarwne dywany. U wejścia stoi ogromny zegar słoneczny z 1975 r. w postaci pawia, projektu Wita Płażewskiego. Za nim - pierwszy zakład kąpielowy wzniesiony w latach 1875-76 w stylu okrągłołukowym.

Teraz pokażę różne dywany kwiatowe z różnych lat.






Odpowiedź z Cytowaniem
  #80  
Nieprzeczytane 04-09-2009, 17:17
solanka6's Avatar
solanka6 solanka6 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 1 743
Domyślnie Dywany kwiatowe, klomby....







Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Wiadoma rzecz stolica... Anna_Maria_57 Warszawa 208 09-06-2008 11:16

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:36.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.