menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Kuchnia, kulinaria
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #201  
Nieprzeczytane 20-03-2009, 10:41
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Ja robię tak-łyżkę masła rozgzrewam , do tego łyżkę mąki i robię zasmażkę jasną rozrabiając rosołem,do tego zółtko(uwaga, zeby nie zważyć..sos do zółtka , a nie żółtko do sosu), pieprz, sól, zieleninka(koperek, ew pietruszka)i gotowe....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #202  
Nieprzeczytane 20-03-2009, 13:59
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał Malwina
Ja robię tak-łyżkę masła rozgzrewam , do tego łyżkę mąki i robię zasmażkę jasną rozrabiając rosołem,do tego zółtko(uwaga, zeby nie zważyć..sos do zółtka , a nie żółtko do sosu), pieprz, sól, zieleninka(koperek, ew pietruszka)i gotowe....


A to ciekawe, bo ja robie bez zoltka

Tak wlasciwie to moj sos jest zupelnie inny.

Na rozgrzane maslo dodaje maki i po zasmazeniu rozrabiam mlekiem az do wlasciwej kosystencji.

Czy sa dwa rozne sosy ?? A moze jest ich jeszcze wiecej?

Sosu beszamelowego uzywam najczesciej do robienia lasagni po bolonsku.

Wczoraj naszlo mnie aby upiec placek truskawkowy. Jadlam kiedys pyszny u przyjaciol w Polsce.
Moj przepis na placek owocowy jest dobry ale nadaje sie bardziej na inne owoce takie jak sliwki np.
Czy ktos ma jakis super przepis na ciasto truskawkowe??
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
Odpowiedź z Cytowaniem
  #203  
Nieprzeczytane 20-03-2009, 14:57
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Nie wiem Słowiku,taki jest mój odziedziczony po mamie....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #204  
Nieprzeczytane 12-12-2009, 14:27
leluri's Avatar
leluri leluri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 859
Domyślnie

zginął mi przepis na golonkę w kapuście. była przepyszna.

później zrobiłam wg przepisu sciągniętego z internetu , wcale nie wyszła . biesiadnicy zjedli z grzeczności.

czy ktos ma wypróbowany i zechciałby podzielic sie z forum ?
__________________
"Człowiek ma prawo patrzeć na drugiego z góry tylko wówczas, kiedy chce mu pomóc, aby się podniósł " - Gabriel Garcia Marquez
Odpowiedź z Cytowaniem
  #205  
Nieprzeczytane 12-12-2009, 15:48
leluri's Avatar
leluri leluri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 859
Domyślnie

Cytat:
Napisał leluri
zginął mi przepis na golonkę w kapuście. była przepyszna.

później zrobiłam wg przepisu sciągniętego z internetu , wcale nie wyszła . biesiadnicy zjedli z grzeczności.

czy ktos ma wypróbowany i zechciałby podzielic sie z forum ?
czy nikt nie lubi golonki w kapuście???

moja córcia zamorska uwielbia i musze ,.....i chcę ją przyrządzić oczywiscie golonke
__________________
"Człowiek ma prawo patrzeć na drugiego z góry tylko wówczas, kiedy chce mu pomóc, aby się podniósł " - Gabriel Garcia Marquez
Odpowiedź z Cytowaniem
  #206  
Nieprzeczytane 12-12-2009, 18:13
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Przed chwilą maż przywiózł od znajomego masarza wyroby o jakie prosiliśmy z mięsa świniaka kupionego na wsi....szynka wedzona, ogonówka, schab, boczek(po 1szt)i pętka kiełbasy...jaki zapach(czosnek, majeranek z działki, gorczyca,pieprz kolorowy) jaka natura....i to moja wędlina świateczna i nie tylko...zostanie jeszcze na potem.Dokupię tylko rybę i śledzie i będę kombinować.....Dość mam już tych przechemizowanych wędlin o przedłużonym działaniu napuchnietych wodą...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #207  
Nieprzeczytane 12-12-2009, 20:16
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Bardzo łatwy Piernik biszkoptowy
5 jajek
3/4 szklanki cukru
3/4 szklanki miodu
2 szklanki mąki
bakalie
płaska łyżeczka sody oczyszczanej
łyżka wody
Żółtka utrzeć z cukrem, dodać miód gdy masa jest puszysta,dodać przesianą mąkę, sodę wymieszaną z łyżką wody, bakalie, na końcu pianę z białek.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #208  
Nieprzeczytane 12-12-2009, 20:23
dziewiątka's Avatar
dziewiątka dziewiątka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Włoszczowa
Posty: 24 347
Domyślnie

Malwinko, a ja kupiłam ćwiartkę świni i sama przygotowałam mięsa na święta: schab, boczek i polędwiczki przyprawiłam i zamroziłam-przed świętami upiekę; szynka się marynuje - 20-do będzie wędzona i gotowana; resztę mięsa ugotowałam na pasztet, paszteciki i do kapusty na pierogi i zamroziłam...a ze słoninki mamy pyszny smalec...kilka kawałków powiesiłam dla sikorek
Kiełbaskę wiejską dokupię....grzybki do pierogów są, kapusta kupiona, z ciast upiekę sernik, makowiec i drożdżowe....
Rybami zajmuje się mąż...nie jadam karpia ( niestety - dla siebie i najstarszego syna smażę filet z mintaja lub pangę) ..... śledziki robię z cebulką, musztardą i keczupem w oliwie ....
Marysiu-koziorożcu...ciekawy przepis na ten piernik...nigdy takiego nie robiłam ..
__________________
część moich obrazków pochodzi ze stron dostępnych w necie ...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #209  
Nieprzeczytane 12-12-2009, 20:33
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

no to też masz swoje pyszności...rzeczywiście , ciekawy ten biały piernik....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #210  
Nieprzeczytane 12-12-2009, 20:43
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Mirko, Malwino - piernik jest wypróbowany, a może interesuje Was przepis na ptasie mleczko z białek, które pozostają nie wykorzystane? Lubię piec ciasta, natomiast bardzo nie lubię sprzątać.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #211  
Nieprzeczytane 12-12-2009, 21:13
czarna's Avatar
czarna czarna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Radom
Posty: 8 053
Domyślnie

Koziorożcu
Mnie interesuje przepis na wykorzystanie białek.Robię zazwyczaj piegusa,ale może sobie odmienię.....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #212  
Nieprzeczytane 12-12-2009, 22:20
eledand's Avatar
eledand eledand jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: opolszczyzna
Posty: 22 932
Domyślnie Witaj.

Szukaj tutaj jutro popołudniu przepisu na golonke w kapuście.
Pójde na pietro i znajde przepisy a nawet dwa i wybierzesz który będzie się Tobie najbardziej widział i przypominał przepis Twojej Mamy.
__________________
http://ewefew.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #213  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 11:06
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie witaj czarna

podaję ci przepis na ptasie mleczko
4 białka/załóżmy że tyle jest do wykorzystania/
ubić z 1 szklanką cukru/pudru/
galaretkę rozpuścić w 1 szklance wody i 3 łyżeczkami żelatyny,
dodać 2 łyżeczki soku z cytryny.
Wszystko razem ubić /oczywiście po wystygnięciu galaretki/
wylać na biszkopt lub ciastka biszkoptowe-lekko skropione mlekiem
lub herbatą albo po prostu zostawić do zastygnięcia bez żadnego spodu.
Zyczę smacznego i serdecznie pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #214  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 17:51
eledand's Avatar
eledand eledand jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: opolszczyzna
Posty: 22 932
Uśmiech Golonka w kapuście.

2 golonki peklowane a'po 1 kg.2 liście laurowe,1 łyżeczka pieprzu czarnego całego.1 wiązka jarzynki śieżej.2 cebule,boczek wędzony,około 1oo gram.1 kg,kiszonej kapusty,1 łyżka oleju,1 łyżeczka Veggety,Sól,pieprz czarny,25o gram żółtego grochu.

Golonki peklowane włożyć do szerokiego garnka i zalać wodą,aby byłe przykryte dodać liście laurowe i czrny pieprz w ziarnkach,Garnek ma być przykryty i wolno gotować z 2/1/2 godziny na wolnym ogniu.Jarzynke oczyścić i pokroić w kostkę i zastwić na razie na boku.Połowe tej jarzynki włożyć do nowego garnka i groch łuszczony zalać 1 litrem wody i wolno gotować ,dodać 1 cebule pokrojona w kostke i razem z tym gotować 2 godziny,gdy płyn sie wygotuje dolać powoli nowego płynu.Po dwóch godzinach do Golonek dodać reszte pokrojonej jarzynki tak aby sie razem jeszcze gotowało 3o minut.Wędzony boczek pokrojony w cienkie plasterki zesmażyć olej dodać i boczek gdy jest chrupki wyjąć z patelni i dodać pokrojoną cebule i do tego kiszoną kapuste + 125 ml.wody gorącej i tą kapuste gotować 1 godzine.

Wszystko wyłożyć na duży półmisek tą kapustę na spód na góre golonke a groch doprawić osobno do smaku i też podawać do golonki wg.smaku do tego jasne piwo i ostra musztarde.

S m a c z n e g o...
__________________
http://ewefew.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #215  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 17:53
eledand's Avatar
eledand eledand jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: opolszczyzna
Posty: 22 932
Domyślnie Witaj.

Jutro napisze inny przepis,bo klekot idzie jak kobyła.
__________________
http://ewefew.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #216  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 19:31
Jolina's Avatar
Jolina Jolina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Koronowo
Posty: 25 105
Domyślnie

Ktoś prosił o przepis na kulebiak, ale nie pamiętam na jakim wątku, wiec umieszczam go tutaj.

CIASTO: 4 dag. drożdży, 50 dag.mąki, 15 dag tluszczu, 3 jajka, 15 dag smietany, sól.
NADZIENIE:
1 kg.kapusty białej, 5 dag. cebuli,5 dag tłuszczu, 20 dag. ryżu lub kaszy,3 dag, tłuszczu, 3dag.suszonych grzybów,3 jajka, sól,pieprz.

DROBNO poszatkowana kapustę zalewamy małą ilością wody,dodajemy tłuszcz
( 5 dag) i cebulę, dusimy do miękkości,przypr. solą i pieprzem. Grzyby kroimy w drobniutką kosteczkę. Zagotowujemy wodę (3 razy tyle wody ,co kaszy)dodajemy opłukaną kaszę (W ZIMNEJ WODZIE),drobno pokrajane grzyby,i tłuszcz( 3dag),solimy i gotujemy do miękkości.
Jajka siekamy.
CIASTO DROŻDŻOWE.
Z drożdży robimy rozczyn, gdy wyrośnie dodajemy do mąki posiekanej z tłuszczem, wlewamy śmietanę, wyrabiamy i odstawiamy do wyrośnięcia.
Z wyrośniętego ciasta , wałkujemy dwa placki w kształcie prostokąta
W wzdłuż dłuższego boku układamy pas nadzienia z kapusty, obok nadzienie z kaszy i posypujemy posiekanymi jajkami.
Składamy na pół, brzegi zlepiamy , zawijamy,układamy na wysmarowanej blasze, robimy drugi pieróg, i też na blachę. Gdy wyrośnie , smarujemy mlekiem, nakłuwamy widelcem w kilku miejscach i pieczemy w dość goacym piekarniku., PODAJEMY NA GORĄCO , LUB NA ZIMNO, POKROJONY W DOŚĆ GRUBĘ PLASTRY.
To przepis po mojej mamie i tylko ten robię, chociaż robiłam z dwóch innych przepisów, jednak zostałam przy tym.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #217  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 21:36
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

A ja robię golonkę w kapuście wg przepisu mojej mamy, ktoryto przepis upowszechnił mój syn, ktory ma swoją restaurację, a robię to tak, golonkę dobrze sprawic, tzn ogolić, by nie było najmniejszego włoska, włożyć do garnka, aby była calkowicie zanurzona, dodać liść laurowy, ziele ang, pieprz, kminek, majeranek,sól gotować do miękkości, Osobno odciśniętą kapustę kiszoną z dodatkiem marchewki gotowac, dodać kilka grzybków /z braku, mogą być pieczarki/ dodać trochę smalcu /lepszy swojej roboty, bo kapusta lubi tluszcz, wtedy jest miękka/ jak jest podgotowana odstawić, dodać do niej golonkę ugotowaną w wywarze i razem dusić dolewając wywaru z golonki / uważac na sól przy gotowaniu golonki, bo kapusta może być za słona/ ja tak gotuję 2 dni, bo golonkę nie rozgotowuję w wywarze, żeby doszła w kapuscie/ na drugi dzień przysmażam cebulkę i dodaje do kapusty i na koniec kilka ząbkow czosnku, do kapusty dodaję kminku trochę i majeranku, zeby nie była ciężkostrawna, Taka golonka i kapusta jest wspaniała tylko doprawić wg swojego smaku, /tzn sól kminek majeranek- ile kto lubi/
__________________
]


Odpowiedź z Cytowaniem
  #218  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 21:38
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Zapomnialam, do wywaru w którym gotuje się golonka obowiązkowo pod koniec gotowania dodać całą cebulę i czosnek, jak ktoś chce może dodać jarzynkę,
__________________
]


Odpowiedź z Cytowaniem
  #219  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 21:44
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie




SMACZNEGO
__________________
]


Odpowiedź z Cytowaniem
  #220  
Nieprzeczytane 14-12-2009, 10:13
solanka6's Avatar
solanka6 solanka6 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 1 743
Domyślnie Ryba "faszerowana"

Ja chciałabym sie podzielić z Wami wypróbowanym przepisem ( z netu od p. Krzysztofa Wandelta). To jest ryba "faszerowana".Bardzo łatwa do wykonania, robię ją kilka lat z rzędu na każdą wigilię.

Ryba "faszerowana"

Składniki:

-75dag-1kg filetów rybnych (miruna, mintaj lub inne kleiste )
-przyprawa do ryb
-kasza manna
-cebula
-kostka rosołowa
-włoszczyzna
-natka pietruszki
-jajko
-cukier
1. Ściąć skórę z filetów i elementy z ośćmi - na skórze i odpadach ugotować rosołek z warzywami, cukrem, kostką rosołową-bardzo intensywny pamiętając o zasadzie, że do takiego nie przechodzi dobro z potrawy gotowanej lecz odwrotnie.
2. Filety posypać przyprawą do ryb i odstawić na czas gotowania rosołku.
3. Przepuścić filety przez maszynkę: raz samą; do drugiego cebulę; za trzecim razem 2 łychy kaszy manny oraz bardzo dobrze roztrzepane jajko. Następnie ręcznie mieszamy z posiekaną zieloną natką. Posmakować, jak trzeba to dodać tartej gałki i cukru.
4. Przygotować 2 kawałki jałowej gazy i 4 sznureczki bawełniane. Zwinąć uformowane na gazie klopsy zawiązać z jednej strony, potrzasnąć trzymając za stronę niezwiązaną, ubijając w ten sposób. Zawiązać z drugiej strony.
5. Włożyć do wrzącego wywaru. Gotować pyrkocząc 45 minut- odwracając w połowie czasu. Wyjąć, leciutko ostudzić i od razu odwinąć bo inaczej przylgnie do gazy.
6. Pokroić- jeść z chrzanem lub majonezem-na zimno lub gorąco.
Smacznego
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Kuchnia dla ignoranta, przepisy. kufa86 Kuchnia, kulinaria 79 30-09-2022 13:51
Nowe przepisy w niektórych aptekach lawenda Choroby, badania, terapie 4 02-06-2009 18:15

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:46.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.