menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Praca > Emerytura, renta, ZUS
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #101  
Nieprzeczytane 25-04-2008, 21:36
Jozef 125's Avatar
Jozef 125 Jozef 125 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Kraków
Posty: 32
Domyślnie Dla TadeuSzałek

Wg. mnie powinieneś złożyć odwołanie z powołaniem się na wyrok TK którego którego orzeczenie ma moc zasady prawnej. Nie wiem jakie uzasadnienie podał Ci ZUS a to jest bardzo istotne. Pozdrawiam Józef
Odpowiedź z Cytowaniem
  #102  
Nieprzeczytane 25-04-2008, 22:52
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
OK nie wywinie ...

Cytat:
Napisał boleslaw_p
SUPER! Dzięki. Mam nadzieję, że ZUS nie wywinie znowu jakiegoś numeru.
na ponowne odwołania szkoda czasu i atłasu
Jest przepis obowiązujący od 8 maja - ZUS sam zachęca do tego postępowania.
Mój wniosek już przygotowany - teraz pora na działanie.

Ostatnio edytowane przez z centrum : 25-04-2008 o 22:53.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #103  
Nieprzeczytane 26-04-2008, 10:28
boleslaw_p's Avatar
boleslaw_p boleslaw_p jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Miasto: Zielona Góra
Posty: 190
Domyślnie

Cytat:
Napisał janusz.
na ponowne odwołania szkoda czasu i atłasu
Jest przepis obowiązujący od 8 maja - ZUS sam zachęca do tego postępowania.
Mój wniosek już przygotowany - teraz pora na działanie.
Wczoraj złożyłem wniosek do ZUSu z powołaniem się na ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach. Moje akta są w sądzie i zanim trafią do ZUSu ustawa będzie obowiązywała.
__________________
http://klubfoto.pl.tl
Odpowiedź z Cytowaniem
  #104  
Nieprzeczytane 26-04-2008, 17:18
Adamek Adamek jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 1
Domyślnie

Witam was wszystkich, chciałbym uzyskać porady lub skontaktować się z osobami, które są w podobnej sytuacji do mojej lub tez były w takiej. Ukończyłem 60 lat staram się o wcześniejszą emeryturę, pracowałem w zakładzie dziewiarskim jako mistrz dziewiarni, moja praca nie była wykonywania zza biurka tylko bezpośrednio na hali cały czas przy maszynach dziewiarskich, była to praca w warunkach szkodliwych. Zakład ten już nie istnieje, a świadectwo na dowód pracy w tych warunkach otrzymałem z archiwum. ZUS odmówił mi prawa do wcześniejszej emerytury, odwołałem się i odbyła się pierwsza rozprawa, na której Sąd nie uznał tego świadectwa i powołał termin kolejnej z uczestnictwem powołanych przeze mnie świadków (współpracowników z zakładu), którzy potwierdzali mój charakter pracy w szczególnych warunkach. Odbyło się odczytanie wyroku i Sąd Okręgowy przyznał mi prawo do wcześniejszej emerytury. Byłem z tego faktu bardzo zadowolony, jednakże po m-cu czasu przyszło pismo, iż ZUS złożył apelację od wyroku Sądu Okręgowego. W tej chwili czekam na wyznaczenie terminu sprawy. Czy ktoś był lub jest w takiej sytuacji co ja?

Ostatnio edytowane przez Adamek : 26-04-2008 o 17:21.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #105  
Nieprzeczytane 26-04-2008, 20:27
boleslaw_p's Avatar
boleslaw_p boleslaw_p jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Miasto: Zielona Góra
Posty: 190
Domyślnie

Cytat:
Napisał Adamek
Witam was wszystkich, chciałbym uzyskać porady lub skontaktować się z osobami, które są w podobnej sytuacji do mojej lub tez były w takiej. Ukończyłem 60 lat staram się o wcześniejszą emeryturę, pracowałem w zakładzie dziewiarskim jako mistrz dziewiarni, moja praca nie była wykonywania zza biurka tylko bezpośrednio na hali cały czas przy maszynach dziewiarskich, była to praca w warunkach szkodliwych. Zakład ten już nie istnieje, a świadectwo na dowód pracy w tych warunkach otrzymałem z archiwum. ZUS odmówił mi prawa do wcześniejszej emerytury, odwołałem się i odbyła się pierwsza rozprawa, na której Sąd nie uznał tego świadectwa i powołał termin kolejnej z uczestnictwem powołanych przeze mnie świadków (współpracowników z zakładu), którzy potwierdzali mój charakter pracy w szczególnych warunkach. Odbyło się odczytanie wyroku i Sąd Okręgowy przyznał mi prawo do wcześniejszej emerytury. Byłem z tego faktu bardzo zadowolony, jednakże po m-cu czasu przyszło pismo, iż ZUS złożył apelację od wyroku Sądu Okręgowego. W tej chwili czekam na wyznaczenie terminu sprawy. Czy ktoś był lub jest w takiej sytuacji co ja?
Sytuacja podobna do mojej. Tyle tylko, że nie wiem kiedy sąd okręgowy wyda wyrok i czy ja lub ZUS się od niego odwołamy. Wierzę, że sąd przyzna mi rację, ale oczekuję jeszcze na odsetki. Tymczasem złożyłem nowy wniosek, w którym wskazałem nową ustawę i czekam na odpowiedź. Teraz dokumentacja jest w sądzie i ZUS napisze o jej wypozyczenie. Mam nadzieję, że tym razem ZUS nie wywinie znowu jakiegoś numeru i w czerwcu wypłaci mi emeryturę z wyrównaniem za maj. Dla mnie jest to jednak firma, delikatnie mówiąc, bardzo niewiarygodna i dopóki nie będę miał w garści kasy, dopóty im nie uwierzę.
__________________
http://klubfoto.pl.tl
Odpowiedź z Cytowaniem
  #106  
Nieprzeczytane 27-04-2008, 12:47
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał boleslaw_p
Mam nadzieję, że tym razem ZUS nie wywinie znowu jakiegoś numeru i w czerwcu wypłaci mi emeryturę z wyrównaniem za maj. Dla mnie jest to jednak firma, delikatnie mówiąc, bardzo niewiarygodna i dopóki nie będę miał w garści kasy, dopóty im nie uwierzę.
ZUS - to w dzisiejszej IIIRP najbardziej wiarygodna instytucja.
Piszę serio - za nim stoi Budżet czyli kasa IIIRP.
A prawa do wcześniejszej emerytury pozbawiono 60-letnich mężczyzn w 1998 roku - kto to zrobił ? zagadka taka
Odpowiedź z Cytowaniem
  #107  
Nieprzeczytane 29-04-2008, 10:47
Jozef 125's Avatar
Jozef 125 Jozef 125 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Kraków
Posty: 32
Domyślnie

Cytat:
Napisał Adamek
Witam was wszystkich, chciałbym uzyskać porady lub skontaktować się z osobami, które są w podobnej sytuacji do mojej lub tez były w takiej. Ukończyłem 60 lat staram się o wcześniejszą emeryturę, pracowałem w zakładzie dziewiarskim jako mistrz dziewiarni, moja praca nie była wykonywania zza biurka tylko bezpośrednio na hali cały czas przy maszynach dziewiarskich, była to praca w warunkach szkodliwych. Zakład ten już nie istnieje, a świadectwo na dowód pracy w tych warunkach otrzymałem z archiwum. ZUS odmówił mi prawa do wcześniejszej emerytury, odwołałem się i odbyła się pierwsza rozprawa, na której Sąd nie uznał tego świadectwa i powołał termin kolejnej z uczestnictwem powołanych przeze mnie świadków (współpracowników z zakładu), którzy potwierdzali mój charakter pracy w szczególnych warunkach. Odbyło się odczytanie wyroku i Sąd Okręgowy przyznał mi prawo do wcześniejszej emerytury. Byłem z tego faktu bardzo zadowolony, jednakże po m-cu czasu przyszło pismo, iż ZUS złożył apelację od wyroku Sądu Okręgowego. W tej chwili czekam na wyznaczenie terminu sprawy. Czy ktoś był lub jest w takiej sytuacji co ja?
Ważne jest jak ZUS uzasadnia apelację?! Trochę nie rozumię, bo raz piszesz o warunkach szkodliwych a raz o szczególnych. To są różne sprawy i kwalifikacje. Sąd apelacyjny rozpatruje czy Sąd Okrgowy nie popełnił błędu przy ocenie faktów, stąd ważne co napisał ZUS i jakie ma zastrzeżenia do uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego. W sumie nie wiele Ci pozostaje jak czekać. W sumie przykre, bo to kolejne miesiące czekania. Pozdrawiam : Józef
Odpowiedź z Cytowaniem
  #108  
Nieprzeczytane 29-04-2008, 19:43
boleslaw_p's Avatar
boleslaw_p boleslaw_p jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Miasto: Zielona Góra
Posty: 190
Domyślnie

Cytat:
Napisał Adamek
Witam was wszystkich, chciałbym uzyskać porady lub skontaktować się z osobami, które są w podobnej sytuacji do mojej lub tez były w takiej. Ukończyłem 60 lat staram się o wcześniejszą emeryturę, pracowałem w zakładzie dziewiarskim jako mistrz dziewiarni, moja praca nie była wykonywania zza biurka tylko bezpośrednio na hali cały czas przy maszynach dziewiarskich, była to praca w warunkach szkodliwych. Zakład ten już nie istnieje, a świadectwo na dowód pracy w tych warunkach otrzymałem z archiwum. ZUS odmówił mi prawa do wcześniejszej emerytury, odwołałem się i odbyła się pierwsza rozprawa, na której Sąd nie uznał tego świadectwa i powołał termin kolejnej z uczestnictwem powołanych przeze mnie świadków (współpracowników z zakładu), którzy potwierdzali mój charakter pracy w szczególnych warunkach. Odbyło się odczytanie wyroku i Sąd Okręgowy przyznał mi prawo do wcześniejszej emerytury. Byłem z tego faktu bardzo zadowolony, jednakże po m-cu czasu przyszło pismo, iż ZUS złożył apelację od wyroku Sądu Okręgowego. W tej chwili czekam na wyznaczenie terminu sprawy. Czy ktoś był lub jest w takiej sytuacji co ja?
Wydaje mi się, że tu → http://kadry.infor.pl/emerytury/upra...-mezczyzn.html możesz znaleść odpowiedź na swoje pytania.
Moim zdaniem sprawa emerytury z warunków szczególnych to jest sprawa, na którą trzeba zaczekać, natomiast teraz złóż nowy wniosek o emeryturę i czekaj co Ci ZUS odpowie. Prawdopodobnie będzie musiał wypożyczyć Twoje akta z sądu i wtedy to potrwa dłużej niż miesiąc.
__________________
http://klubfoto.pl.tl
Odpowiedź z Cytowaniem
  #109  
Nieprzeczytane 13-05-2008, 21:00
Jozef 125's Avatar
Jozef 125 Jozef 125 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Kraków
Posty: 32
Domyślnie

Chwila , moment - jeżeli sprawa jest w sądzie to trzeba ją w jakiś sposób zakończyć. Składając wniosek, ZUS musi mieć papiery, a te ma sąd, więc aby ZUS wszedł w posiadanie dokumentów to musi je dostać z sądu a sąd zwróci po zakończeniu sprawy. A wieć trzeba wycofać wpierw sprawę z sądu a potem nowy wniosek. Niestety takie procedury. Dlatego ZUS do spraw które były w sądzie i przegrał, składa apelacje i tym samym blokuje czas. Przemyślcie to i wejdźcie na stronę ZUS-owską tam wyraźnie napisano o co biega. Pozdrawiam i trzymam za Wszystkich.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #110  
Nieprzeczytane 13-05-2008, 23:21
boleslaw_p's Avatar
boleslaw_p boleslaw_p jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Miasto: Zielona Góra
Posty: 190
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jozef 125
Chwila , moment - jeżeli sprawa jest w sądzie to trzeba ją w jakiś sposób zakończyć. Składając wniosek, ZUS musi mieć papiery, a te ma sąd, więc aby ZUS wszedł w posiadanie dokumentów to musi je dostać z sądu a sąd zwróci po zakończeniu sprawy. A wieć trzeba wycofać wpierw sprawę z sądu a potem nowy wniosek. Niestety takie procedury. Dlatego ZUS do spraw które były w sądzie i przegrał, składa apelacje i tym samym blokuje czas. Przemyślcie to i wejdźcie na stronę ZUS-owską tam wyraźnie napisano o co biega. Pozdrawiam i trzymam za Wszystkich.
Dostałem powiadomienie z ZUSu o tym,że zwraca się on o wypożuczenie z sądu moich akt. Myślę więc, że rozpatrzą mój wniosek, który dotyczy innej podstawy prawnej, natomiast sprawa w sądzie będzie dotyczyła okresu do 8 maja.
__________________
http://klubfoto.pl.tl
Odpowiedź z Cytowaniem
  #111  
Nieprzeczytane 11-06-2008, 15:25
boleslaw_p's Avatar
boleslaw_p boleslaw_p jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Miasto: Zielona Góra
Posty: 190
Zły, wściekły

No i dostałem od ZUSu informację, że wstrzymują decyzję w sprawie naleznej mi emerytury do czasu zakończenia toczącej się od 1,5 roku sprawy. Termin jej zakończenia to, wg mnie, ponad 3 lata. Wygląda więc na to, że nawet gdybym dostał II grupę lub ukończył 65 lat, na emeryturę będę musiał czekać.
Byłem u prawnika, który mi napisał pismo do prokuratury. Złożyłem i w dalszym ciągu czekam .
__________________
http://klubfoto.pl.tl
Odpowiedź z Cytowaniem
  #112  
Nieprzeczytane 05-07-2008, 21:37
Jozef 125's Avatar
Jozef 125 Jozef 125 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Kraków
Posty: 32
Domyślnie

Witam! Szczerze wspołczuję Ci Boleslawie i ...niestety miałem racje. ZUS rozgrywa wedle zasady którą wymieniłem we wpisie z 13.05.08 i na to nie ma siły. Tu trzeba tylko przeliczać co i jak się kalkuluje i tak postępować. Obawiam się, że prawnik wiele Ci nie pomoże a kasę jeszcze z Ciebie ściągnie.
Pozdrawiam i trzymam za Ciebie. PS. A jakie masz terminy kolejnych spraw?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #113  
Nieprzeczytane 05-07-2008, 23:01
boleslaw_p's Avatar
boleslaw_p boleslaw_p jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Miasto: Zielona Góra
Posty: 190
Domyślnie

Witam. Sprawa u mnie wygląda tak:
Byłem w ZUSie i pani naczelnik mi obiecała, że jak mi się skończy renta,którą mam do sierpnia, otrzymam zaliczkowo emeryturę w wysokości zbliżonej do docelowej. Mam to na piśmie.
Żadnych terminów z prokuratury i sądu nie mam.
Mógłbym wycofać sprawę zsądu, ale za dużo by mnie to kosztowało. Liczę ok kilkunaście tys.
__________________
http://klubfoto.pl.tl
Odpowiedź z Cytowaniem
  #114  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 16:52
boleslaw_p's Avatar
boleslaw_p boleslaw_p jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Miasto: Zielona Góra
Posty: 190
Domyślnie

Sprawa wygląda tak:
Dostałem decyzję o przyznaniu emerytury od września z wyrównaniem od 8 maja. Wysokość wyliczona ze starej kwoty bazowej i nie wiem czy dam radę to zmienić. Dobre i to. W porównanu z rentą jest to ok 500 zł. różnicy.
Sprawa przyznania emerytury z tytułu warunków szczególnych stoi w miejscu. W rozmowie pani naczelnik z ZUSu oświadczyła, że jak nawet wygram, to oni zrobią apelację. Czyli ok 3 lata czekania. Ale ważne, że mam na stałe dochód i nie muszę upadlać się co 2 lata przed tzw komisją.
Mam nadzieję, że wygram i z odsetkami za parę lat dostanę dość pokaźną kwotę.
__________________
http://klubfoto.pl.tl
Odpowiedź z Cytowaniem
  #115  
Nieprzeczytane 22-08-2008, 19:33
Jozef 125's Avatar
Jozef 125 Jozef 125 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Kraków
Posty: 32
Domyślnie

Witaj Bolesław!
Te miesiące które podajesz to oczywiście dotyczą roku 2008?
Nie rozumię co to znaczy stara baza. Jeżeli przyznają Ci w tym roku (2008) to bazą jest kwota z 1.03.2008 !?
Jeżeli idzie o odsetki to nie tak szybko z ZUS, ale opiszę to innym razem. Pozdrowienia Józef
Odpowiedź z Cytowaniem
  #116  
Nieprzeczytane 22-08-2008, 20:10
boleslaw_p's Avatar
boleslaw_p boleslaw_p jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Miasto: Zielona Góra
Posty: 190
Domyślnie

Oni traktują wypłatę jako zaliczkę i dlatego jest liczona z kwoty bazowej tej, z 2006 r. i zwaloryzowanej.
Dla mnie najważniejsza jest stabilizacja. Mam nadzieję, że już mi nic nie zabiorą, a o swoje będę walczył prawdopodobnie latami.
__________________
http://klubfoto.pl.tl
Odpowiedź z Cytowaniem
  #117  
Nieprzeczytane 22-08-2008, 21:30
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie Muszę Cię zmartwić.

Cytat:
Napisał boleslaw_p
........
Mam nadzieję, że wygram i z odsetkami za parę lat dostanę dość pokaźną kwotę.
Jest przepis, wg którego wyrównanie i odsetki są liczone od 3 zaległych lat. Reszta przepada.
Tak było w moim przypadku, kiedy z winy ZUSu miałam zaniżoną emeryturę przez wiele lat.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #118  
Nieprzeczytane 22-08-2008, 21:48
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jozef 125
Witaj Bolesław!
Te miesiące które podajesz to oczywiście dotyczą roku 2008?
Nie rozumię co to znaczy stara baza. Jeżeli przyznają Ci w tym roku (2008) to bazą jest kwota z 1.03.2008 !?
Jeżeli idzie o odsetki to nie tak szybko z ZUS, ale opiszę to innym razem. Pozdrowienia Józef
To nie jest tak , że kwota bazowa obowiązuje od tego kiedy ZUS przyzna świadczenie, lecz od DATY ZŁOŻENIA WNIOSKU przez rencistę - emeryta i jeśli złoży wniosek 28 lutego danego roku będie miał inną kwotę bazoą niż po złożeniu wniosku dzień póżniej tj. 1 marca. To powinien wiedzieć każdy referent w ZUS-ie. Wracając do Bolesława zależy kiedy złożył wniosek skoro ma przyznaną kwotę bazową z 2006 roku?
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #119  
Nieprzeczytane 22-08-2008, 22:09
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Kto wie dokładnie jak to jest z tymi bazami? Mój przyjaciel był na zasiłku przedemerytalnym od 2004 teraz dostał emeryturę korzystając z ustawy,dostał taką kwotę bazową jak w chwili pójścia na świadczenie przedemerytalne plus waloryzacja, a nie liczono wg bazy 2008 r.wiadomo, że to jest mniej, czy ktoś się orientuje jak to jest wg przepisów?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #120  
Nieprzeczytane 22-08-2008, 22:18
boleslaw_p's Avatar
boleslaw_p boleslaw_p jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Miasto: Zielona Góra
Posty: 190
Domyślnie

Cytat:
Napisał tadeusz50
To nie jest tak , że kwota bazowa obowiązuje od tego kiedy ZUS przyzna świadczenie, lecz od DATY ZŁOŻENIA WNIOSKU przez rencistę - emeryta i jeśli złoży wniosek 28 lutego danego roku będie miał inną kwotę bazoą niż po złożeniu wniosku dzień póżniej tj. 1 marca. To powinien wiedzieć każdy referent w ZUS-ie. Wracając do Bolesława zależy kiedy złożył wniosek skoro ma przyznaną kwotę bazową z 2006 roku?
Składałem dwa wnioski. Pierwszy w październiku 2006 z tytułu pracy w warunkach szczególnych i drugi pod koniec kwietnia 2008 w związku z nowymi przepisami. W decyzji powołują się na drugi wniosek czyli złożony 25 kwietnia br. Jeżeli chodzi o pierwszy, to jeszcze parę lat potrwa w sądzie zanim zapadnie prawomocny wyrok.
__________________
http://klubfoto.pl.tl
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
emerytura a kredyt Anonymous Senior w banku 17 06-06-2022 00:35
Dla kogo wcześniejsza emerytura? - komentarze boleslaw_p Ogólny 5 16-04-2012 21:04
WczeŚniejsza Emerytura Nauczycieli Miecia Emerytura, renta, ZUS 11 14-07-2010 00:29
emerytura ela Emerytura, renta, ZUS 6 23-02-2008 22:31
Wcześniejsza emerytura dla kobiet urodzonych po 1948 roku - komentarze jawornr1 Ogólny 0 29-11-2007 13:51

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:44.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.