menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #2221  
Nieprzeczytane 21-07-2013, 21:44
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Siri czytałem Biblię posiadam 2 jedna wydaną przez Brytyjskie Towarzystwo Biblijne a druga przez Pallottinum prowadziłem dyskusje z wyznawcami Jehowa opieraliśmy się na źródłowym tekście tłumaczonym na język Polski.

Ja inaczej niż ty traktuje Biblię niż ty dla mnie to zabytek kultury i piśmiennictwa z tamtego okresu czasu kiedy była tworzona w złotym trójkącie Azji Mniejszej .Wartość historyczna jest nie za wysoka bo jej zadaniem było wytłumaczyć tamtym ludziom którzy wtedy żyli w sposób opisowy zasady religii monoteistycznej , która się wtedy na tym terenie tworzyła.Ja zdaję sobie sprawę że to nie traktat naukowy Uniwersytety i jego początki to X wiek .

Nie jestem religioznawcą ani historykiem mam całkiem inne zainteresowania ,będąc na emeryturze mam czas i trwożliwości do zgłębiania wiedzy w oparciu o dostępną literaturę. Jestem w lepszej sytuacji niż inni bo mieszkam w dużym ośrodku akademickim i istnieją możliwości dyskusji z ciekawymi ludźmi nauki , poprzez wykłady otwarte w których kto ma czas może uczestniczyć.

Religioznawstwem zaraziła mnie nasza koleżanka Ostatek która pisała o rożnych religiach i dzieliła się z nami wiedzą w tym zakresie prostując obiegowe mity i prostując naginaną dla różnych potrzeb prawdę historyczną.Wiem też że Biblia to nie podręcznik astrofizyki i tak do tego zabytku kultury podchodzę.Wielu wyznawców podchodzi ortodoksyjnie do zapisów i tu w zderzeniu z nauką przegrywają i są przez to śmieszni.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2222  
Nieprzeczytane 21-07-2013, 23:58
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
/.../ Religioznawstwem zaraziła mnie nasza koleżanka Ostatek /.../
Wacławie - dziękuję. Udało mi się, więc czas spędzony na forum nie uważam za stracony. Jak każdy amator, zachłystujący się własnymi zainteresowaniami, chcę się nimi dzielić, chcę znaleźć podobnych zapaleńców, zarazić pasją jeśli nie resztę świata, to przynajmniej kilka osób. Tym się różni amator od zawodowca… amator robi to z miłości (amore = namiętność, pasja; umiłowanie; żądza), zawodowiec za kasę.

Dyskusje forowe czytam nadal, choć rzadziej niż rzadko się odzywam. Trochę mi brakuje innych religii w wątkach; np. w tym, wyłącznie ateizm kontra katolicyzm i odwrotnie. A przecież nawet chrześcijaństwo składa się kilka odłamów. Istnieją też inne wierzenia i związki religijne, np. buddyzm - religia bez boga... No i myślę, że ta "kontra" jest zupełnie niepotrzebna.

Za religie księgi uważane są powszechnie trzy monoteistyczne: judaizm (Tora, z odniesieniem: Miszna i Talmud), chrześcijaństwo (Stary i Nowy Testament, ze wskazaniem na Nowy), islam (Koran). Inne, w sprawach ksiąg, nie pozostają w tyle... hinduizm, który jest wspólną nazwą dla wielu wierzeń i odłamów, ma m.in. Wedy, Upaniszady, Brahmany. Buddyzm - Trójkosz/Tipitaka. Zaratusztrianizm - Awesta. Słowianie - Księga Welesa... choć ta uważana jest za fałszywkę, często sięgają do niej rodzimowiercy.

Wszystkie, wymienione i pominięte przeze mnie, księgi są święte dla wyznawców. Biblia jest jedną z wielu. Oczywiście, w różnych przekładach. Świadkowie Jehowy mają swój Przekład Nowego Świata. Jeśli chodzi o Towarzystwo Biblijne najpopularniejszym przekładem jest tzw. Biblia Warszawska; są różnice, daję słowo. Biblia Tysiąclecia ma opinię Biblii tysiąca błędów. Wydaje mi się, iż wydało ją właśnie Pallottinum. Najwyższe notowania ma tzw. Biblia Poznańska.
Ks. Wujek, mam wydanie z 1812 roku, służy mi głównie do celów porównawczych - wierność tłumaczenia i cytatu. Z uwagi na język jest b. trudna w czytaniu.

Starsi stażem forowicze doskonale pamiętają moje spory z Wacławem odnośnie prawdziwości przekazów zawartych w świętych księgach... nic się nie zmieniło, dla mnie nadal są ważne okruchy wiedzy, prawdy i historii, potwierdzone przez współczesną naukę. Nie znaczy to, iż każde słowo każdej księgi traktuję jak prawdę objawioną.

W kopii, którą przyniosła Siri #2220, zauważyłam dwa błędy. Dla mnie dość istotne... sorry, przestaję marudzić. I tak mnie na forum za dużo. Znikam... po cichutku.

PS - Wacław, w wyliczance ksiąg zapomniałeś o cytowanym #2219 La Vey'u. Lektura kiepściutka i dość naiwna... aleć lektura...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2223  
Nieprzeczytane 22-07-2013, 09:06
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Hosanna!!! Nadzieja na ucztę duchową.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2224  
Nieprzeczytane 22-07-2013, 11:04
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Milo nam wszystkim tym co byli fanami tego co pisałaś Ostatku na temat religioznawstwa że się odezwałaś bo wielu z nas dziwiło się naszej niewiedzy na temat religii w szerszym znaczeniu jaką wynieśliśmy ze szkoły , byliśmy i żyliśmy jak pod kloszem ,w systemie który robił uzgodnienia z hierarchami wyznań „ ma się rozumieć dla naszego dobra „ .Nie chodzi mi o laurkę daleki jestem od potakiwania jak mam inne zdanie to piszę i się tego nie boję, argumenty można mieć ,wtedy jest normalna wymiana zdań i jest co przemyśleć.

Sama widzisz po wystąpieniach niektórych bo jako pretekst posłużyło motto do dobrego tekstu
reni -60 która przypomniała nam historię wyznania katolickiego kończąc na roku 1978 by nie wywoływać niepotrzebnych emocji. Okazało się że wszystko jest dobre do kłócenia się nie wiadomo o co. Wszystkie religie monoteistyczne które mają w założeniu działalność misyjną są przyczyną konfliktów. Nieopaczne „idźcie i nauczajcie” niektórzy uważają ze to ma być drogą przemocy /karabin, holokaust/ i eliminacji przeciwnika jakiejś idei /szerzej rozumiane/. Z historii wyciąga się wnioski by nie powtarzać błędów , podlega historia modyfikacji o nowe dane historyczne i nie jest prawdą objawioną.

Ostatku masz zupełną rację co do literackich zdolności Anton Szandor La Vey i Biblii Szatana wczoraj wytrzymałem 15 minut z tym tekstem prawdę mówiąc dziwię się że ktoś uwierzył w coś takiego i jest się tego wyznawcą ,ale wszystko jak widzimy jest możliwe ,ma się poda to masom. Ten tekst jest dobry tylko dla tego co ma napisać scenariusz horroru bo ma pomysły które dzięki obrazowi i możliwości iluzji stworzyć coś co ludzi na moment zaciekawi i podniesie adrenalinę . Dla ciekawskich polecam Robert A. Haasler -Diabeł Historia tajemna jest załącznikiem Biblia Szatana. Przy okazji można poszerzyć wiedzę na temat diabła i jak diabeł ewoluował od złego ducha.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2225  
Nieprzeczytane 22-07-2013, 17:37
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 431
Domyślnie Biblia ,BIBLIĄ....

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
Siri

Ja inaczej niż ty traktuje Biblię niż ty dla mnie to zabytek kultury i piśmiennictwa z tamtego okresu czasu kiedy była tworzona w złotym trójkącie Azji Mniejszej .
..........nikt za bardzo nie wie jaki był pierwotny jej sens... Było wiele przekładów, mniej lub bardziej wiernych ,a często zmienianych...Sięgając do czasów wcześniejszych to ludzie oddawali życie za Biblię ,którą uważali za oryginalną....

Polecam:
http://www.youtube.com/watch?v=MbogTC6tXVg
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2226  
Nieprzeczytane 22-07-2013, 18:41
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał Siri

Zobaczyłam, wysłucham i pozostałam przy własnym zdaniu na temat religii.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2227  
Nieprzeczytane 22-07-2013, 20:17
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 431
Domyślnie I o to chodzi ,aby własne zdanie mieć...

Cytat:
Napisał wankabor
Zobaczyłam, wysłucham i pozostałam przy własnym zdaniu na temat religii.
......................
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2228  
Nieprzeczytane 22-07-2013, 20:32
Hypatia's Avatar
Hypatia Hypatia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk,Polska
Posty: 10 972
Pytanie

Cytat:
Napisał renia-60
więc wierzący mogą odpuścić czytanie.






Firma Kościół - trochę faktów dla tych, którym wiara przesłania oczy:



III wiek
Do III wieku wyznawcy chrystianizmu nie słyszeli o wiecznym dziewictwie Maryji.

312 r.
qa
715 r.
Wprowadzono modlitwy do Marii Panny oraz świętych. .

..................................
..................................
1978 r.
Papieżem zostaje Albino Luciani , człowiek niezwykle skromny,
postępowy i uwielbiany przez masy ,
którego pontyfikat trwał tylko 33 dni.
Zgadzał się na stosowanie środków antykoncepcyjnych, sprzeciwiał się celibatowi.
Postanawia zniszczyć mafijne struktury watykańskich finansów,
a następnie oczyścić Watykan i Kościół z oszustow i aferzystów.
Sporządza listę 121 purpuratów watykańskich do natychmiastowego zdymisjonowania.
Tuż przed rozpoczęciem zaplanowanych czystek umiera 28 września
po "zjedzeniu niestrawnego posiłku" (zostaje otruty???).
Nie przeprowadzono sekcji zwłok. Jego testament ginie w tajemniczych okolicznościach.


Przeczytałam z uwagą i zainteresowaniem.
Nie kwestionuję przytoczonego "kalendarium", jednak mam pytania. Czy ten wypis to Twój autorski,jeśli tak to w oparciu o jakie materiały źródłowe? Jeśli nie jesteś autorką, to zechciej podać kogo cytujesz i jakie dzieło?
Ciekawa jestem odpowiedzi z tej prostej przyczyny, że to co przytoczyłaś(brrrrr)- chyba się zgodzisz - nie jest pełną historią kościoła i ze względu na dość wyraźne ukierunkowanie może robić wrażenie tendencyjności, a co za tym idzie nierzetelności.
__________________
Kiedy draństwo spółkuje z głupotą, bękarty są wyjątkowo odrażające !

Ostatnio edytowane przez Hypatia : 22-07-2013 o 20:37.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2229  
Nieprzeczytane 22-07-2013, 21:19
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Cytat:
Siri napisała-.....nikt za bardzo nie wie jaki był pierwotny jej sens... Było wiele przekładów, mniej lub bardziej wiernych ,a często zmienianych...Sięgając do czasów wcześniejszych to ludzie oddawali życie za Biblię ,którą uważali za oryginalną....
Wiemy w przybliżeniu i mają zajęcie bibliści spierając się o słowo .Sens Biblii Tory Koranu itd jest we wszystkich tych religiach taki sam .Wiadomo też że tekst zawiera błędy wynikłe z tłumaczeń i pomyłek kopistów jeden z biblistów policzył i jest tego 30 000 nieścisłości .Dla nas obecnie jest to zrozumiałe i się tym nie dziwimy.Wiemy też że część jest nie publikowana a ci co decydowali o druku podejmowali według swojej wiedzy decyzje o załączaniu lub nie.Przecież jak to czytasz to zdajesz sobie sprawę że jest załączana korespondencja w postaci listów które w sposób obrazowy miały tłumaczyć jakąś zasadę religijną.
Zgadzam się że jest głupotą oddawanie własnego życia za kartkę papieru lub pergaminu.Ale dzisiaj też mamy takie przypadki samobójców religijnych nic się nie zmieniło.

Siri http://www.youtube.com/watch?v=MbogTC6tXVg internet jest też śmietnikiem różnych idei które człowiek może wymyślić a niektórzy mają płodne swoje umyły i tworzą różne nie stworzone rzeczy a my jako Polacy mamy inklinacje do takich bajek. Katowany byłem przez rok Smoleńskiem wcześniej JPII zaczynasz o spiskach Antychryście i będzie Armagedon. Miało w 2012 nie być Ziemi bo nam Indianie przepowiedzieli i co z tego.Mogę ci powiedzieć że słońce się wypali jako gwiazda kończąc swój żywot pochłonie Merkurego potem Wenus,Ziemię będzie aż prawie po orbitę marsa i zostanie białym karłem .Wszystko umiera gwiazdy też ale na to potrzeba miliardów lat nie przejmuj się tym ,człowiek żyje ok 100 lat i zdrowie jest najważniejsze.W medycynie mamy tylko ratunek .

Człowiek, ale także cała otaczająca go materia, zbudowany jest z cegieł wypalonych w ogromnym piecu. We wnętrzu gwiazd.To co napisał gość niedzielny rzadko goszczący na ateista.....jest prawdą.Idzie nowe spojrzenie na stworzenie świata ?? Mamy wielki Wybuch 14,7 miliarda lat powstał kosmos i cztery wymiary 4,3-4,5 miliarda lat ziemia i nasze planety ze słońcem.
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/I...4-gwiazdy.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2230  
Nieprzeczytane 22-07-2013, 21:31
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 431
Domyślnie Jeśli mi wolno to wkleję :

DESIDERATA

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu - pamiętaj jaki pokój może być w ciszy. Tak dalece jak to możliwe nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchaj też tego co mówią inni, nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swoją opowieść. Jeśli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.

Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakakolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu. Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć: nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa. Przyjmuj pogodnie to co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa, masz prawo być tutaj i czy jest to dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia: w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą. Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny. Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.

Autor: Max Ehrmann





O Utworze - za Wikipedia.org
"Utwór powstał w 1927. W 1933 autor złożył go w formie życzeń na Boże Narodzenie dla przyjaciół. W 1948 wdowa po Ehrmannie opublikowała go w tomiku The poems of Max Ehrmann, skąd dwa lata później, w 1950, trafił do cotygodniowej gazetki parafialnej, publikowanej przez pastora anglikańskiego Starego Kościoła pod wezwaniem Św. Pawła w Baltimore (Old St. Paul Church). Dopiero tą drogą Dezyderata dostała się do kultury masowej.
Pogłoska na temat anonimowego autora i błędna data powstania utworu – 1692 – pochodzą stąd, że pierwsza strona owej gazetki, na której znajdował się tekst "dezyderaty", miała stopkę z informacją: "Stary kościół św. Pawła" i datą 1692 (w rzeczywistości to data powstania parafii i budowy pierwszego już nieistniejącego kościoła). Wskutek częstego kopiowania jedynie tej strony, informacja zaczęła być błędnie odczytywana."
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2231  
Nieprzeczytane 22-07-2013, 21:53
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Cytat:
.Siri napisała.....zachowaj pokój ze swą duszą.
Co to jest dusza?? Czy ona istnieje? Czy każdy człowiek żyjący na świecie ma duszę ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2232  
Nieprzeczytane 22-07-2013, 22:05
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 431
Domyślnie Jak kto woli...

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
Co to jest dusza?? Czy ona istnieje? Czy każdy człowiek żyjący na świecie ma duszę ?
..... .............albo jak komu wygodniej...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2233  
Nieprzeczytane 22-07-2013, 22:06
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Jak znależć zródła- Informacja dla Hypati
Tam gdzie jest napisane Google wpisujemy to co nas interesuje może być fraza ....Cesarz Konstantyn nakazuje swięcić niedziele zamiast dotychczasowej soboty.....
Pierwsza strona jest tego więcej.Podaj mail będziemy w ramach wolnych chwil wysyłać ci pocztę z adresami internetowymi.Owocnych studiów Hypatio kiedyś trzeba zacząć.
.. Dogmaty Kościoła Katolickiego oraz daty ich wprowadzenia. - EU.org
sj-media.eu.org/dogmaty.php‎
Cesarz Konstantyn nakazuje oficjalnie święcić niedziele zamiast dotychczasowej soboty. Dekret Konstantyna brzmi następująco: "Czcigodny dzień Słońca ...
Kto zagraża Kościołowi? - Forum Onet Strefa Tajemnic - Strefa ...
strefatajemnic.onet.pl/.../kto-zagraza-kosciolowi,0,729922,93395241,cz...‎
25 paź 2012 - Cesarz Konstantyn nakazuje święcić niedziele zamiast dotychczasowej soboty. 325 r. Cesarz Konstantyn na soborze nicejskim ustanawia ...
Plotki o Benedykcie XVI
16 Lut 2012
Biblia głosi prawdę?
9 Gru 2011
Więcej wyników z strefatajemnic.onet.pl
Rys historii Kościoła Katolickiego - LUBUSKIE - Forum gazetalubuska.pl
forum.gazetalubuska.pl › REGION › LUBUSKIE‎
27 paź 2012 - Liczba postów: 20 - Liczba autorów: 13
321 r. - Rzymski Cesarz Konstantyn nakazuje święcić niedziele zamiast dotychczasowej soboty. 319 r. Cesarz Konstantyn ustanowił prawo ...
Historia kościoła: II wiek § Rzymski filozof Celsus poświadcza ...
http://www.piekary.net/~andrzej_sz/A...ola.txt‎
321 r. Cesarz Konstantyn nakazuje święcić niedziele zamiast dotychczasowej soboty. 325 r. Cesarz Konstantyn na soborze nicejskim ustanawia kanon pisma ...
Kilka faktów na temat chrześcijaństwa - Sadistic.pl
http://www.sadistic.pl/kilka-faktow-...600.htm‎
17 gru 2012 - Liczba postów: 5 - Liczba autorów: 4
Cesarz Konstantyn nakazuje swiecic niedziele zamiast dotychczasowej soboty. 325 r. Cesarz Konstantyn na soborze nicejskim ustanawia ...
Święci - Sadistic.pl
http://www.sadistic.pl/swieci-vt1732...ghlight=bagnie
3 lut 2013 - Liczba postów: 7 - Liczba autorów: 6
321 r. - Cesarz Konstantyn nakazuje święcić niedziele zamiast dotychczasowej soboty (na pamiątkę odrodzenia rzymskiego boga Mitry). 325 r.
Zobacz temat - Nieprawdopodobna historia KRK
kodczasu.pl/printview.php?t=1524&start=0&sid...‎
321 Cesarz Konstantyn nakazuje święcić niedzielę zamiast dotychczasowej soboty (na pamiątkę zmartwychwstałego boga Mitry, którego kult dotarł do Rzymu).
Dyskusje na 'Katoliku' - Zobacz wątek - kłamstwa czy fakty z ...
www.dyskusje.katolik.pl › ... › Chrześcijaństwo, ateizm, religie, filozofie‎
25 maj 2013 - Liczba postów: 15 - Liczba autorów: 2
Cesarz Konstantyn nakazuje oficjalnie święcić niedziele zamiast dotychczasowej soboty. Dekret Konstantyna brzmi następująco: "Czcigodny ...
KAFETERIA - RELIGIA CZY NAUKA - Forum dla kobiet
f.kafeteria.pl/index.php/temat.php?id_p=4794994‎
Konstantyn dopiero na łożu śmierci przyjął chrzest. 321 r. - Rzymski Cesarz Konstantyn nakazuje święcić niedziele zamiast dotychczasowej soboty. 325 r. w ...
[PDF]
J E S Z C Z E J E S T E Ś K A T O L I K I E M ?
jeszczejesteskatolikiem.blox.pl/resource/katolicyzm6.pdf‎
swymi bóstwami... 321 r. - Cesarz Konstantyn nakazuje święcić niedziele zamiast dotychczasowej soboty. (na pamiątkę zmartwychwstałego rzymskiego boga ...

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następn
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2234  
Nieprzeczytane 22-07-2013, 22:09
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Cytat:
.albo jak komu wygodniej...
Odpowiedź z Cytowaniem
Myślałem ze nam napiszesz. Pozdrawiam.

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 23-07-2013 o 07:21.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2235  
Nieprzeczytane 22-07-2013, 22:19
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 431
Domyślnie No i się zawiodłeś....

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
Myślałem ze wiesz o co chodzi. Pozdrawiam.


.............Pozdrawiam!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2236  
Nieprzeczytane 23-07-2013, 07:19
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Hypatio oczekujesz na naszym forum ateista to brzmi dumnie pełnej historii kościoła katolickiego a nie wybiórcze ustosunkowanie się do jakiegoś problemu .Senior cafe to nie miejsce na pisanie książek.
Abyś była usatysfakcjonowana do śniadania zamiast gazety 0,88 MB http://chomikuj.pl/cooltopolino/E-bo...,346148505.pdf W ramach poszerzenia wiedzy. Jeżeli ci tytuł nie odpowiada Zbrodnie w imieniu Chrystusa możesz zawsze napisać do autora.

Nie baw się w dyskredytowanie na siłę jakiejś włożonej przez innych pracy bo ci ideologicznie nie odpowiada.Jak masz argumenty na to że było inaczej to napisz.Wybrałaś za imienniczkę znaną filozofkę to też zobowiązuje .

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 23-07-2013 o 07:25.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2237  
Nieprzeczytane 23-07-2013, 10:54
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

W starym testamencie dusza występuje jako pojęcie siły witalnej oddechu życia i pojęcie to zbliżone jest do pojęcia wynikającego z tradycji greckiej Platon uważał że ciało i dusza to jedność.

W nowym testamencie dusza oddzielona jest od ciała i występują dwa byty ciało i dusza. Dusza obecnie jest utożsamiana z umysłem . Umysł nie jest dostrzegany zmysłowo. Umysł jest pojęciem holistycznym i pytania z czego jest zrobiony jest bezsensowne .Dlaczego bo pytanie z czego jest zrobiony poniedziałek czy piątek .Ci co wierzą że umysł podróżuje do raju wymaga uzmysłowienia sobie ze dusza –umysł umiejscowiona jest w czasie. Co z duszą –umysłem przed narodzinami ciała. A jeżeli dopuszczamy kres czasu co z życiem wiecznym. Kartezjusz twierdził że siedzibą umysłu jest przysadka mózgowa ale wtedy nic nie wiedziano o metodzie badawczej za pomocą obrazowania mózgu

Umysłu –duszy nie możemy rozpatrywać w oddzieleniu od ciała ,obecnie umysł jest opisywany jako wielopoziomowy system i jest krokiem naprzód nad starym myśleniem dualistycznym umysł ciało czy materialistycznym umysł nie istnieje. Rozwój informatyki wprowadził pojęcia softwar, hardwar , zrozumiałe dla wszystkich a rozwój technik obrazowania mózgu doprowadził do gwałtownego rozwoju nauk kognitywnych. Wiemy że na poziomie połączeń neuronalnych mamy system softwar działający na wyższym poziomie przetwarzania informacji. Nasza śmierć powoduje zniszczenie tych danych ale zawsze możemy zapisać to co tworzymy na „ skraju dysku zewnętrznego „.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2238  
Nieprzeczytane 23-07-2013, 13:04
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Czym się różni dumny ateista od nietolerancyjnego homokatolika?
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2239  
Nieprzeczytane 23-07-2013, 13:11
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
Co to jest dusza?? Czy ona istnieje? Czy każdy człowiek żyjący na świecie ma duszę ?
Na pewno nie każdemu jest dane mieć duszę, jak nie każdemu jest dane mieć rozum, zdrowie, urodę, szczęście w totka, dobra pracę, i szczęście w życiu. Niektórym zamiast duszy wystarczy nasienie do zachowania gatunku. Tacy też są potrzebni.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2240  
Nieprzeczytane 23-07-2013, 14:32
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 431
Domyślnie No Jarek...

Cytat:
Napisał Jarosław II
Na pewno nie każdemu jest dane mieć duszę, jak nie każdemu jest dane mieć rozum, zdrowie, urodę, szczęście w totka, dobra pracę, i szczęście w życiu. Niektórym zamiast duszy wystarczy nasienie do zachowania gatunku. Tacy też są potrzebni.
chyba przeginasz Sam na to wpadłeś ?

Ostatnio edytowane przez Siri : 23-07-2013 o 14:40.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:53.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.