menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Zdrowie > Choroby, badania, terapie
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #161  
Nieprzeczytane 01-03-2009, 17:20
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie

Cytat:
Napisał Malwina
nie podam, bo nie znam , gdzieś mi kiedyś błysnął i wiem, ze gdzies powinnam miec przepis , ale ja tutaj w domu mam tyle róznych waznych rzeczy, ale poniewaz jestem generalnie bałaganiarz..nie odnajduję w momencie potzreby niestety...i one żyją własnym zyciem odnajdując sie w najmniej spodziewanym momencie...ale jak znajdę zrobię i będzie dobra , to ogłoszę przepis...a jak nie znajdę , to spróbuję zrobić z miodu mniszkowego , który rok rocznie robię, tylko muszę poszukac czy mniszek mozna łączyć z alkoholem(bo tu tez moze byc kruczek)....a z czego robisz, ze az 20 rodzajów?

Ad 1) Ja mam przepis na nalewkę mnniszkową ale myślałem, że może podasz jakiś nowy dla mnie, ponieważ zbieram wszystkie przepisy nalewkowe. U mnie są to zeszyty (szamańskie
Ad 2) Nalewki robię głównie owocowe, z prawie wszystkich owoców od A (agrest) do Ż (żurawina). Niektóre z owoców mniej popularnych: dereń, rokitnik, kalina koralowa, czeremcha, jarząb szwedzki.
Z ziołowych robię mniej, w większości zdrowotne: z głogu, pędów sosny, miłorzębu (mam 1 drzewko w ogrodzie), marzanki wonnej, piołunu, orzecha, mięty,itp.

Nalewka mniszkowa(wg J. Rogali)
30 kwiatów mniszka lekarskiego, opłukac i osuszyc. Zalac w słoju 1 litrem wódki 40%. Macerowac 7 dni, przefiltrowac i rozlac do ciemnych butelek.
Używa się 2 łyżki stołowe (ok. 25 ml) trzy razy dziennie.

Działanie: żółciopędne, likwiduje zaparcia, lekko moczopędne. Stosowana w chorobach nerek i pęcherza moczowego. Łagodzi żylaki nóg i hemoroidy. Działa również lekko uspokajająco.

Uwaga: kwiaty po zbiorze położyc na białym papierze, płatkami do dołu aby powychodziły małe żuczki, które tam przebywają.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #162  
Nieprzeczytane 01-03-2009, 19:19
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Och dzięki Ci bardzo za nalewkę mniszkową jako lekarstwo, ale ja mam gzdieś pzrerpis na nalewkę mniszkową jako srodek rozweselający....No własnie piłam daaaaaawno temu anwkę zderenia była rewelacyjna, ale tu w tych stronach nikt nawet o dereniu nie słyszał, gdzie ten dereń zdobywasz?a agrest ?ja mam taki stary pzrepis, ze trzeba drylować ziarenka z owoców agrestu i moja cierpliwość nie jest w stanie podjąć tego trudu..moze masz spokojniejszy i bardziej wykonalny?Co to jest jarząb szwedzki?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #163  
Nieprzeczytane 01-03-2009, 19:21
Jadzia_G's Avatar
Jadzia_G Jadzia_G jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Sosnowiec
Posty: 14 579
Domyślnie

Ale można chyba kupić mniszek w zielarskim - nie koniecznie zbierać samemu (zanieczyszczone środowisko)- spróbuje -
Odpowiedź z Cytowaniem
  #164  
Nieprzeczytane 01-03-2009, 19:32
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

można, ale co zebrane, to zebrane zdala od miasta a i wartosć inna.Oni tez pzrecież chodza i zbierają w miescach poza miejskich ,ale nie w jakichś nadzwyczajnie czystych.Rok rocznie widzę jak u mnie na osiedlu za miastem chodzą zbierając kwiaty bzu, lipę....między lasem a osiedlem...Jadziu dzisiaj wszzystko juz nie takie...kwestia tylko , czy mniej zanieczyszczone , czy wiecej....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #165  
Nieprzeczytane 01-03-2009, 19:53
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie

Cytat:
Napisał Malwina
Och dzięki Ci bardzo za nalewkę mniszkową jako lekarstwo, ale ja mam gzdieś pzrerpis na nalewkę mniszkową jako srodek rozweselający....No własnie piłam daaaaaawno temu anwkę zderenia była rewelacyjna, ale tu w tych stronach nikt nawet o dereniu nie słyszał, gdzie ten dereń zdobywasz?a agrest ?ja mam taki stary pzrepis, ze trzeba drylować ziarenka z owoców agrestu i moja cierpliwość nie jest w stanie podjąć tego trudu..moze masz spokojniejszy i bardziej wykonalny?Co to jest jarząb szwedzki?

Dereń dostaję od kolegi, sam mam cztery sztuki w ogródku ale trzy są małe i jeszcze nie owocują.
Oczywiście nie trzeba agrestu drylować. Kiedyś robiono dżemy z drylowanych czerwonych porzeczek.
Jarząb szwedzki to drzewko o nieco większych owockach niż jarząb pospolity (jarzębina). Ma zupełnie inne liście, ale najważniejsze,że jego owoce nie posiadają goryczki. Też go mam w ogrodzie, ale osobiscie wolę nalewkę z jarzębu pospolitego. Ta goryczka dodaje uroku, a nalewka jest dobra na zaburzenia jelitowe.
http://www.drzewapolski.pl/Drzewa/Ja...i_zdjecia.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #166  
Nieprzeczytane 01-03-2009, 20:05
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

dzięki, słuchaj, czy to mozliwe, ze ten jąrząb rosnie na ulicach mojego osiedla...zawsze się zastanawiałam co to jest, tak duza jazrębina...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #167  
Nieprzeczytane 01-03-2009, 22:19
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie

Cytat:
Napisał Malwina
dzięki, słuchaj, czy to mozliwe, ze ten jąrząb rosnie na ulicach mojego osiedla...zawsze się zastanawiałam co to jest, tak duza jazrębina...

Bardzo możliwe, ponieważ jest to drzewo ozdobne, często sadzone w parkach i alejach.
Liście są spodem jakby srebrzyste. Owocki jadalne, bez goryczki, lekko słodkie, oczywiście jak dojrzeją.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #168  
Nieprzeczytane 12-03-2009, 20:04
czarna's Avatar
czarna czarna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Radom
Posty: 8 053
Domyślnie

Janczarku!Podaj,jak się sporządza nalewkę z jarząbu szwedzkiego.
Na moim osiedlu rośnie sporo drzew ,i ja zbieram gałązki na piękne,jesienne bukiety.
A nie wiedziałam,że to można inaczej wykorzystać.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #169  
Nieprzeczytane 14-03-2009, 13:43
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Smutny

Cytat:
Napisał czarna
Janczarku!Podaj,jak się sporządza nalewkę z jarząbu szwedzkiego.
Na moim osiedlu rośnie sporo drzew ,i ja zbieram gałązki na piękne,jesienne bukiety.
A nie wiedziałam,że to można inaczej wykorzystać.

Nalewkę z jarzębu szwedzkiego robi się tak jak inne owocowe. Owoce zalewasz na miesiąc alkoholem ok 70% następnie zlewasz do butelek ten uzyskany nalew, a owocki zasypujesz cukrem (lub miodem). Po uzyskaniu syropu, łączysz nalew z syropem.
Jak sobie postoi 2-3 tygodnie to można zdekantować (zlać znad osadu) lub przefiltrować. I odstawić na 3 miesiące do dojrzewania.

Tylko, że ja tej nalewki nie polecam , jest dość mdła i brak jej charakteru.

O wiele ciekawszy smak ma nalewka z zwykłej jarzębiny (jarząb pospolity) i przy okazji ma wyraźne działanie lecznicze.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #170  
Nieprzeczytane 14-03-2009, 21:37
czarna's Avatar
czarna czarna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Radom
Posty: 8 053
Domyślnie

Dziękuję Ci ,Janczarku za przepis i rady.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #171  
Nieprzeczytane 15-03-2009, 14:20
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie Moc bursztynu

W Miesięczniku medycyny naturalnej, "Uzdrawiacz" z marca 2009, jest krótki tekst omawiający teorię rosyjskiego prof. Anatolija Choszczenki, dotyczącą pochodzenia różnych chorób zwłaszcza guzów piersi u kobiet.

Wiadomo, iż gromadzimy w sobie dużo negatywnej energii, która powstaje m. inn. w wyniku silnych emocji, stresu, złości, strachu, itp.

Wg prof. Choszczenki wiele chorób, które dopiero się rozwijają objawia się tak samo ponieważ są spowodowane tymi samymi zaburzeniami energetycznymi.

Organizm pod wpływem silnych lub częstych emocji, stresów i nerwów, blokuje się w różny sposób:
- zewnętrznie - napięcia mięśniowo-stawowe (bóle pleców i mięśni),
- wewnętrznie - skurcze narządów wewnętrznych (stąd popularna no-spa),
- energetycznie - w kanałach, którymi przepływa energia, pod wpływem emocji tworzą się "korki" - blokady uniemożliwiające przepływ energii.

Na podstawie wieloletnich badań profesor stwierdził, iż jeżeli u kobiet występowało:
- uczucie ciężkich ramion,
- "korek" w mostku, nie pozwalający nabrać większą ilość powietrza,
- uczucie ucisku w gardle, żołądku czy brzuchu lub iskrzenie z dłoni przy dotykaniu klamek, samochodu, podawaniu ręki, to prawie zawsze takie objawy prowadziły do licznych chorób, między innymi guzów piersi, mięśniaków i chorób jelit.
U mężczyzn do chorób serca, żołądka, jelit , prostaty.

Profesor odkrył, iż pewien rodzaj bursztynu kopalnego, po poddaniu go polaryzacji i supleryzacji (niestety nie znam tego pojęcia), nabiera właściwości elektrostatycznych mających zdolność pochłaniania i rozpuszczania chorobotwórczych blokad energetycznych.
Wystarczy nosić go na szyi, a on przez przez ocieranie się o ciało rozpuszcza złą energię.
Nasz zwykły bursztyn morski podobno nie posiada tych właściwości.???

W przypadku dużych napięć energetycznych, w początkowym okresie noszenia pojedyncze bursztyny zabierają tyle złej energii od osób, które je noszą, że pękają.

Według prof. Choszczenki używanie takiego naszyjnika potrafi uchronić przed wieloma chorobami.

Podano cenę (85 zł + 11.zł wysyłka) i adres gdzie można kupić.

Ostatnio edytowane przez Janczar : 15-03-2009 o 20:49.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #172  
Nieprzeczytane 15-03-2009, 18:38
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Pięknie pokazałeś z pomoca profesora przyczyny i miejsca blokad energetycznych- myślę,że kazdy z nas w swoim organizmie chowa takie blokady....
Myślę, ze mało doceniamy rolę naszego rodzimego bursztynu, który pięknie jonizuje ujemnie likwidując jonizowanie dodatnie tak bardzo szkodliwe wspomaga likwidację chorob tarczycy,gardłą, przynosi ugę w chorobach artretycznych, reumatyzmie, przy chorobach skóry.
Nośmy na szyji w postaci krótkich naszyjników , na rękach w formie bransolet, lub duze kawałki2-3 i wiecej cm przekładane w dłoni w kieszeni, pijmy nalewkę bursztynową i nacierajmy się nią, smarujmy chore miesjca mascią bursztynową....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #173  
Nieprzeczytane 15-03-2009, 18:41
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Acha , no i ważne...bursztyn działą antyseptycznie,pomocny przy wyżynaniu się ząbków-przydatne gryzaczki z bursztynu....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #174  
Nieprzeczytane 15-03-2009, 20:44
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie

Nalewka bursztynowa

60-70 gram małych kamieni bursztynu opłukać na sicie w letniej wodzie, wrzucić do butelki i zalać 0,75 l. spirytusu.
Po 2 tygodniach nalewka jest gotowa.
******************************
- Wg o. Klimuszki dodawanie do herbaty po kilka kropel nalewki zabezpiecza przed grypą. A w czasie gorączki poleca nacierać plecy i klatkę piersiową chorego.

- W migrenie, smarowanie skroni nalewką może przynieść ulgę. Aby zabieg był trwały należy go powtarzać co 2-3 godziny.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #175  
Nieprzeczytane 19-03-2009, 22:12
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Uśmiech Joga

Ćwiczenia relaksacyjne pomagają zwalczać zmęczenie i stres.

Jednym z ćwiczeń jogi jest Kon- Tchiou, Tuo- Tchiou ( znaczy to dosłownie most podniesiony, most opuszczony ).
W jodze europejskiej stosuje się nazwę "Kot" ponieważ cwiczenie polega na przeciąganiu się i prężeniu grzbietu, jak u kota.

Ćwiczenie to pomaga usunąć napięcia mięśni grzbietowych występujące po długim siedzeniu w wymuszonej pozycji (np. przy komputerze)
Likwiduje lub łagodzi bóle kręgosłupa, masuje kręgi.

Klękamy na kolana, dłonie opieramy na ziemi. Ręce i uda mają tworzyć kąt prosty w stosunku do tułowia.
Odchylamy w tył głowę, kręgosłup wyginamy "w siodło", robiąc równocześnie wdech nosem (usta zamknięte). Tak wstrzymujemy powietrze przez kilka sekund.
Z wydechem (przez usta), opuszczamy głowę w dół (chowamy między ramiona), a grzbiet wyginamy w górę "koci grzbiet". Znów na kilka sekund.
Ćwiczenie powtarzamy kilka razy, bez zmęczenia.

Życzę miłego relaksu.
Czarek
Odpowiedź z Cytowaniem
  #176  
Nieprzeczytane 20-03-2009, 17:31
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Propolis- pszczeli antybiotyk-NIE DLA ALERGIKÓW

Zastosowanie- choroby dróg oddechowych,przewodu pokarmowego, paradontoza,choroby skóry,choroby reumatyczne.

Stosuje sie 2 do 3 miesięcy-przerwa.
Zażywając propolis nalezy jeśc zwiekszone ilosci kwasnego mleka, soków owocowych ze zwiększona zawartością wit C,kapusty kiszonej, ogórków kiszonych-propolis lubi środowisko kwaśne

Nalewka propolisowa
5dkg propolisu(inaczej kitu pszczelego) rozpuścić w 1/2 ltra spirytusu.Do użytku zewnętrznego i wewnetrznego po 2 tygodniach.W trakcie 2x dziennie potrząsać ekstrakt.

8-10 kropli rozcieńczamy w wodzie lub mleku pijemy 3 x dziennie ok pół godziny przed posiłkiem.
Z tych też proporcji okłady, płukania,inhalacje.
W przypadku chorób górnych dróg oddechowych mozna zwiększyc dawke do 15 kropli.
Dzieci moga brać dawkę o połowę mniejszą.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #177  
Nieprzeczytane 22-03-2009, 23:27
zosinek's Avatar
zosinek zosinek jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: powiśle
Posty: 1 188
Domyślnie

A co zrobić jak nie można długo zasnąć? Tabletel zadnych nie chcę,na długie spacery chodzę już wkrótce bedę jeżdziła na rowerze ale i tak mam kłopoty ze snem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #178  
Nieprzeczytane 22-03-2009, 23:55
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie

Cytat:
Napisał zosinek
A co zrobić jak nie można długo zasnąć? Tabletel zadnych nie chcę,na długie spacery chodzę już wkrótce bedę jeżdziła na rowerze ale i tak mam kłopoty ze snem.
Na sen dobrze pomaga lekki wysiłek, nie zabieraj się jednak za nic forsownego, na przykład sprzątanie.
Duży wysiłek powoduje bowiem wydzielanie adrenaliny - hormonu, który działa pobudzająco, a więc utrudnia zasypianie. Najodpowiedniejszy będzie godzinny lub półgodzinny spacer, który pozwoli Ci się dotlenić.

Przyjemnych snów
Odpowiedź z Cytowaniem
  #179  
Nieprzeczytane 23-03-2009, 16:23
antyla's Avatar
antyla antyla jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 1 334
Domyślnie Janczar

Te owieczki są prześliczne, tak mi się spodobały. że je "podkradłam". Myślę, że wystarczy na nie trochę popatrzeć i nawet chandra minie , a sny to już na pewno będą bajeczne.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #180  
Nieprzeczytane 23-03-2009, 18:48
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie

@ Antyla - możesz podkradać, ja też "ściągnąłem" z netu.

Bezsenność
Jest wiele różnych recept na bezsenność. Najlepiej byłoby zdiagnozować przyczyny, wtedy łatwiej wybrać właściwą metodę.
Ja stosuję metodę BSM i oddychanie przeponą, tu jest opisane:
http://www.aquarius.4me.pl/oddychanie.html

Skutecznie również działa pozbywanie się myśli, nie należy zatrzymywac się nad żadną przelatującą myślą. Na początku jest to trochę trudne ale świetnie relaksuje i wycisza. O tym szerzej tu:
http://www.pawilon75.webpark.pl/

Ogólnie należy też przestrzegać pewnych zaleceń.

Kolacja
Ostatni posiłek zjedz najpóźniej dwie godziny przed położeniem się do łóżka. Najlepiej jeśli będzie lekkostrawny i bogaty w tryptofan, jak chleb, mleko, ser żółty czy mięso indyka. Tryptofan jest aminokwasem z którego powstaje serotonina - hormon niezbędny by zdrowo spać.

Przewietrzyć sypialnię
A jeżeli jest ciepło i cicho, spać przy uchylonym oknie.

Ciepła kąpiel.
Zrób sobie ciepłą kąpiel, ale nie gorącą. Zbyt wysoka temperatura może podnieść Ci ciśnienie i utrudni zaśnięcie.

Zioła
Zaparz sobie zioła. Nasennie i uspokajająco działają melisa, chmiel i dziurawiec. Wypij ciepły napar i połóż się do łóżka.

Miód
Można wypić przed snem pół szklanki ciepłej wody z rozpuszczoną łyżką miodu lipowego.

Wszystkim cierpiącym na bezsenność życzę miłych, kolorowych snów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Kawa a zdrowie - komentarze senioritka Ogólny 95 14-02-2022 14:12
Polak i ochrona zdrowia - komentarze Dariusz Kosiur Ogólny 1 23-08-2011 18:23
Ruch - bezcenny dla zdrowia - komentarze dziadek Ogólny 43 17-04-2011 13:00
Banany dla zdrowia i urody - komentarze delfina Ogólny 6 22-01-2010 20:35
O pożytkach z polityki dla zdrowia płynących ;-) Anna_Maria_57 Społeczeństwo - wątki archiwalne 100 20-12-2007 22:27

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:41.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.