menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Polityka > Polityka - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 18-09-2008, 17:26
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Dla złagodzenia, a może podsycenia emocji


Jacek Kaczmarski

"Ballada wrześniowa"




Długośmy na ten dzień czekali
Z nadzieją niecierpliwą w duszy
Kiedy bez słów Towarzysz Stalin
Na mapie fajką strzałki ruszy.

Krzyk jeden pomknął wzdłuż granicy
I zanim zmilkł, zagrzmiały działa.
To w bój z szybkością nawałnicy
Armia Czerwona wyruszała!


A cóż to za historia nowa?
Zdumiona spyta Europa.
Jak to? To chłopcy Mołotowa
I sojusznicy Ribbentropa.


Zwycięstw się szlak ich serią znaczy,
Sztandar wolności okrył chwałą.
Głowami polskich posiadaczy
Brukują Ukrainę całą.

Pada Podole, w hołdach Wołyń,
Lud pieśnią wita ustrój nowy,
Płoną majątki i kościoły
I Chrystus z kulą w tyle głowy.


Nad polem bitwy dłonie wzniosą
We wspólną pięść, co dech zapiera -
Nieprzeliczone dzieci Soso,
Niezwyciężony miot Hitlera.


Już starty z map wersalski bękart,
Już wolny Żyd i Białorusin,
Już nigdy więcej polska ręka
Ich do niczego nie przymusi.

Nową im wolność głosi "Prawda",
Świat cały wieść obiega w lot,
Że jeden odtąd łączy sztandar -
Gwiazdę, sierp, hakenkreuz i młot.


Tych dni historia nie zapomni,
Gdy stary ląd w zdumieniu zastygł
I święcić będą nam potomni
Po pierwszym września - siedemnasty.
I święcić będą nam potomni
Po pierwszym - siedemnasty.
  #42  
Nieprzeczytane 18-09-2008, 18:04
lawenda's Avatar
lawenda lawenda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 6 536
Domyślnie Liduszko

Cytat:
Napisał liduszka
Ammi1952,masz racje , ze teraz ludzie ,co wiedza, co ,to jest wojna, a dysza jadem.To jedno, adrugie historia jest dobra sprawa, ale teraz jest xx1 wiek i musimy dazyc do pokoju, a nie wywlekac zardzewiale naboje .Stale jaczyc rany polewajac kwasem solnym. Sa teraz takie leki ,ze goja rany , aby nie jaczyly sie wieki.Chyba ,ze nie ktorym sni sie wojenka.

To co piszesz, jest bardzo przykre. Ja urodziłam się po wojnie i nie znam tej gehenny, którą inni przeżyli. Wiem też, że jest XXI wiek, ale są pewne DATY w naszej historii, które niezależnie od lat które mamy winniśmy znać.
To jest naszą powinnością, a ludzie którzy przeżyli może i zieją jadem, ale ilu jest takich, któży jedynie dla zaistnienia zieją nawet gorszym jadem.
Ja, jeżeli mnie nie interesuje jakiś wątek i nie mam na ten temat nic do powiedzenia - zwyczajnie nie wchodzę i nie zabieram głosu. Tak jest o wiele bezpieczniej /to rada /
  #43  
Nieprzeczytane 18-09-2008, 21:07
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał lawenda
To co piszesz, jest bardzo przykre. Ja urodziłam się po wojnie i nie znam tej gehenny, którą inni przeżyli.
Ta gehenna 17 września to także wywózka obywateli polskich na Syberię z wyzwolonej 22 lipca 1944 przez PKWN ludowej Polski.
  #44  
Nieprzeczytane 18-09-2008, 21:23
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Pytanie

Cytat:
Napisał liduszka
... historia jest dobra sprawa, ale teraz jest xx1 wiek i musimy dazyc do pokoju, a nie wywlekac zardzewiale naboje .Stale jaczyc rany polewajac kwasem solnym. Sa teraz takie leki ,ze goja rany , aby nie jaczyly sie wieki.Chyba ,ze nie ktorym sni sie wojenka.
Pamięć jest najlepszym lekarstwem na nie powtarzanie się zła.
Oczywiście można patrzeć i wybierać tylko przyszłość ale w takim razie niech nas nie dziwi ...
http://www.dziennik.pl/wydarzenia/ar...toryjnym_piecu
Cytat:
Opublikowała na blogu zdjęcie, na którym siedzi w piecu krematoryjnym w byłym obozie zagłady na Majdanku w Lublinie. Ale ponieważ ma dziewięć lat, nie zajmie się nią prokuratura, a sąd dla nieletnich. Dziewczynka może odpowiadać za znieważenie pomnika, jakim jest obóz na Majdanku.
  #45  
Nieprzeczytane 18-09-2008, 22:19
liduszka's Avatar
liduszka liduszka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Germanny
Posty: 581
Domyślnie

Jak widze , nie zrozumiano mnie. Wiem ,ze rocznice trzeba pamietac , jedni pamietaja bardziej inni mniej . Histori nie skresla sie z zycia . Ale, po tak dlugim czasie trzeba rany goic a nie rozdrapywac. Z sasiadami trzeba zyc wzgodzie.( Jezeli mama pogniewa sie z sasiadka , to dzieciom nie wolno mowic sasiadce dzien dobry? )Ja wiem co to wojna , teraz tez mozna widziec tragedie w krajach gdzie jest wojna , gina nie tylko zolnierze ele i dzieci. Dlatego trzeba dazyc do pokoju i spokoju. Moze nie znam sie w temacie jak pisano powyzej. To na tyle ,wiecej glosu nie zabiore , bo nie warto, niech kazdy myli, co mysli .Przepraszam jezeli obrazilam co nie ktorych.Ten polityczny" bol"przenosi sie do Klubu.Mysle ,ze kazdy moze wypowiedziecsie, to co mysli, wolnosc slowa./ moze zostane trolem,dziekuje.
  #46  
Nieprzeczytane 18-09-2008, 23:24
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 014
Domyślnie

Ależ Liduszka,powinnaś głos zabrać.
Mieszkasz w Niemczech ,więc zapytaj się na forum niemieckim,czemu ma służyć Centrum Wypędzonych i działalność Wypędzonej Blondie -Eriki.
Czy nie czas zapomnieć ?

No tak.Monopol na niepamięć to my mamy mieć.Przecież ze wszystkich stron to słychać.

ps.W tym tygodniu zapadł wyrok.Kolejna gdańska kamienica wraca do niemieckich właścicieli.
Lwów ,psiakrew.Nam nie wolno,bo bracia Ukraińcy.Ech...nie widzicie tego ? I Ty Liduszka odpowiadasz obrażonym tonem ?
  #47  
Nieprzeczytane 19-09-2008, 07:28
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał liduszka
Jak widze , nie zrozumiano mnie.

A może zamiast zabierać zabawki, należy również zrozumieć intencje innych wypowiedzi.
Pokój my już przede wszystkim budowaliśmy w latach PRL-u. Polegało to winieniu wszystkich o złe czyny i zamiary, poza ZSRR i bratnimi narodami.
Na wybiórczej pamięci zgody nie zbudujesz.

Cytat:
Moze nie znam sie w temacie jak pisano powyzej. To na tyle ,wiecej glosu nie zabiore , bo nie warto, niech kazdy myli, co mysli .Przepraszam jezeli obrazilam co nie ktorych.Ten polityczny" bol"przenosi sie do Klubu.
Temat nie jest polityczny, taka była historia.
Cytat:
Mysle ,ze kazdy moze wypowiedziecsie, to co mysli, wolnosc slowa./ moze zostane trolem,dziekuje.
Jestem przeciwny ograniczaniu prawa do wypowiedzi.
  #48  
Nieprzeczytane 19-09-2008, 10:42
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 014
Domyślnie

cyt.Jestem przeciwny ograniczaniu prawa do wypowiedzi.


Ja też.Natomiast wszelkie wycieczki personalne - do piekła.
  #49  
Nieprzeczytane 19-09-2008, 16:26
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lila
cyt.Jestem przeciwny ograniczaniu prawa do wypowiedzi.Ja też.Natomiast wszelkie wycieczki personalne - do piekła.
Tak, forum niech będzie miejscem dyskusji i polemik a nawet kłótni w sprawie opinii
Personalne przytyki - do magla
  #50  
Nieprzeczytane 21-09-2008, 12:53
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Ten artykuł przytaczam pro memoria.
Każdy naród pamięta o swojej historii - Niemcy tworzą Centrum Wypędzonych a Ukraińcy budują pomniki PUN/UPA i świętują ich rocznice.

Niepodległość Drugiej Rzeczypospolitej - Polski Odrodzonej została przekreślona dwoma datami; 1 i 17 września 1939 roku.

POLSKA Dziennik Łódzki z 20-21 wrzesnia 2008.
Anna Gronczewska w artykule "Życie w cieniu Katynia" opisuje losy rodziny Lange.
Janusz Lange, emerytowany prawnik, od prawie 20 lat jest prezesem zarządu stowarzyszenia "Rodzina Katyńska" w Łodzi. Jego ojciec został zamordowany w Katyniu.
"Nie mogli mówić głośno prawdy o losach swoich ojców i mężów. ...
Nikt na lekcji historii nie wspomniał, że 17 września 1939 roku Rosjanie zaatakowali Polskę. A przecież ta właśnie data zmieniła ich życie na zawsze. ..."
"Nie mogli nikomu opowiedzieć historii swojej rodziny.
- Na uniwersytety nie przyjmowano dzieci katyńskich. Gdyby ktoś napisał w ankiecie, że ojciec zginął w Katyniu, mógł zapomniec o indeksie ... "
"Znajoma rodziny Lange za to, że napisała w ankiecie, że ojciec zginął w Katyniu, została wyrzucona z reżyserii w łódzkiej filmówce i jeszcze skazana na rok więzienia. ..."
  #51  
Nieprzeczytane 21-09-2008, 17:56
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 014
Domyślnie

Ba ! A moja martyrologia ?
W VI klasie szkoły podstawowej ,zostałam wyrzucona z lekcji historii za namolne pytania o Katyń.
Moja tzw.opieka domowa,czyli Tatuś ,została wezwana do szkoły,gdzie się mocno tłumaczyła z zaniedbań wychowawczych wobec mnie.
  #52  
Nieprzeczytane 21-09-2008, 21:00
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lila
Ba ! A moja martyrologia ?
W VI klasie szkoły podstawowej ,zostałam wyrzucona z lekcji historii za namolne pytania o Katyń.
Moja tzw.opieka domowa,czyli Tatuś ,została wezwana do szkoły,gdzie się mocno tłumaczyła z zaniedbań wychowawczych wobec mnie.
I co tu można mówić i pisać dobrze o PRL-u.
Nawet obecnych arcybiskupów i prawie noblistów PRL zmuszała do gadania na bliskich przy załatwianiu paszportu
  #53  
Nieprzeczytane 08-10-2008, 14:12
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Żarówka "Defilada zwycięzców" dzisiaj 22:00 w TV Polonia

Kto rozpętał drugą wojnę światową?
Zdaniem Wiktora Suworowa odpowiedź prawidłowa brzmi: Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.
W filmie Suworowa przedstawia swoje uzasadnienie i poddaje je weryfikacji.
Tak powiedział >
"Zadziwiające jest, że Niemcy napadły na Polskę, więc uznano, że rozpętały wojnę, podczas gdy Związek Radziecki uczynił to samo i w tym samym miesiącu,
a mimo to nie uchodzi za najeźdźcę. Co więcej, uważa się, że w latach 1939-1941 nie brał udziału w tej wojnie"
  #54  
Nieprzeczytane 08-10-2008, 14:51
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Jezeli padly takie stwierdzenia warto je skorygowac.
Moze nawet przypomniec owczesne pakty ?
  #55  
Nieprzeczytane 10-10-2008, 17:02
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Film przekonujący - Wiktor Suworow badał historię stosunków sowiecko - hitlerowskich w archiwach ZSRS.

O samej defiladzie ówczesnych sojuszników wstrząsająco opowiadali mieszkańcy Brześcia nad Bugiem.
  #56  
Nieprzeczytane 11-10-2008, 10:28
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Ooooo ! Zaczela sie nauka historii na forum seniora !
Moze to i pozyteczne bedzie ,szczegolnie teraz kiedy to 6-cio latki maja chocdzic do szkoly,to dobrze i seniorom sie podszkolic.
Na nauke nigdy nie pozno.
Tylko jak juz zaczna sie wyklady u Zosi to prosze podpowiedziec z jakich to materialow zrodlowych mamy korzystac i jakie podreczniki kupic - te z PRL-u czy obecnego "globalu " ?
  #57  
Nieprzeczytane 11-10-2008, 11:17
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 014
Domyślnie

Senior,z III Rzeczpospolitej.Nie trzeba będzie korzystać z przekazów rodzinnym.
I pamiętaj Senior !! Bądź zawsze ..hop...do przodu ,zamiast ..kic ..do tyłu.

Ps.Jak ja kocham to polonijny słowotok !
  #58  
Nieprzeczytane 11-10-2008, 12:45
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Ja zawsze ide do przodu i z postepem nawet geometrycznym .
  #59  
Nieprzeczytane 12-10-2008, 12:37
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Ooooo ! Zaczela sie nauka historii na forum seniora ! ?
Szanuj chociaż tych którzy 17 września 1939 przeżyli i o tym w programie mówili.

Oglądałeś program ?
TV Polonia w USA też jest odbierana - to napisz co w nim widzisz nieprawdziwego.
  #60  
Nieprzeczytane 12-10-2008, 14:15
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 014
Domyślnie

Cytat:
Napisał janusz.
Szanuj chociaż tych którzy 17 września 1939 przeżyli i o tym w programie mówili.

Oglądałeś program ?
TV Polonia w USA też jest odbierana - to napisz co w nim widzisz nieprawdziwego.

Tak się rodzi nieporozumienie.
Senior odpowiadał Zosi,która była mądrzejsza nawet od psa sołtysa.W kwestii historii.

Zosia wyleciała ,Senior został.Ot co.
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
64 Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego Mar-Basia Społeczeństwo - wątki archiwalne 220 18-08-2008 22:08
Rocznica zamachu na JPII tadeusz50 Społeczeństwo - wątki archiwalne 8 01-07-2008 11:23
Rocznica admin Informacje 37 05-10-2007 13:46
21. września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera - komentarze gabi174 Ogólny 4 22-09-2007 12:04

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:12.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.