menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Film, teatr
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #81  
Nieprzeczytane 14-03-2010, 14:46
Zdzisia's Avatar
Zdzisia Zdzisia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 1 567
Domyślnie

Ja też widziałam wczoraj, no może nie piękny,ale bardzo,bardzo interesujący film na kanale "ale kino".Był to ostatnie już film wg scenariusza p.Kieślowskiego i Piesiewicza pt.:"Niebo".Klimat filmu taki jak w "Czerwonym" Jest to opowieść o kobiecie, która zabija handlarza narkotyków i o miłości policjanta do niej.Wiem,brzmi banalnie,ale nie potrafię słowami oddać klimatu i psychologii tego filmu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #82  
Nieprzeczytane 15-03-2010, 20:27
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie Wstrzasajacy film

W lokalnym Alliance Francaise odbyl sie dzis pokaz jednego z ostatnich filmow, ktory wlasnie wszedl na ekrany w calej Francji. „La Rafle” (Oblawa lub Lapanka).

Wstrzasajacy, trudny i przeszywajacy serce film, odnoszacy sie do najbardziej ponurej strony historii Francji. Jestem ciagle pod wrazeniem, ciarki przechodza po ciele kiedy sie pomysli do czego byli zdolni ludzie bedacy wzorowymi ojcami rodzin....porzadni obywatele. 16 lipca 1942 roku zatrzymano w Paryzu parenascie tysiecy Zydow, ktorzy nastepnie zostali wywiezieni do hitlerowskich obozow koncentracyjnych. To historia „Velodrome d’Hiver” (Zimowy Welodrom) gdzie policja zgromadzila Zydow z lapanek, kobiety, mezczyzni, starcy i dzieci przetrzymywani byli w potwornych warunkach sanitarnych, bez wody, bez jedzenia...aby pozniej wyladowac w towarowych wagonach, kierunek: Oswiecim i Treblinka.

Film zostal zrealizowany przez Rose Bosch i opiera sie na autentycznej historii mezczyzny, Josepha Weismanna, ktory jako 11 chlopiec uciekl z tego „raflu” (lapanki-oblawy).

Juz pierwsze sceny filmu napawaja przerazeniem. Obrazy Hitlera, ktory triumfuje w Paryzu, ktory lezy u jego stop (22 czerwiec 1940), przejazdka limuzyna po Champs Elysees (Pola Elyzejskie), Place de la Concorde (Plac Zgody), bulwarami nad Sekwana....

Potem akcja toczy sie w dzielnicy Monmartre, wszyscy Zydzi, dorosli i dzieci musza obowiazkowo nosic zolta gwiazde Dawida, nie maja wstepu wejscia do miejsc publicznych, restauracji, kawiarn, kin, teatrow, skwerow....wszystko to jest scisle kontrolowane przez francuska policje.

I ta pamietna noc 16 lipca 1942, akcja wylapania Zydow glownie pochodzenia niemieckiego, polskiego, rosyjskiego......i wielu innych narodowosci. Udalo sie zlapac 13 tys ludzi, reszta szczesliwie zdazyla uciec i ukryc sie.

W filmie graja jedni z najlepszych aktorow francuskich: Jean Remo – w roli lekarza, glowna postac, pielegniarka – Melanie Laurent....i dzieci. Wlasnie dzieci graja w filmie najwspanialsze role, lapiace za serce kazdego widza.

Film bedzie pokazywany wszedzie, w gimnazjach, szkolach, liceach....aby mlodzi Francuzi zmierzyli sie z historia rzadow Vichy marszalka Petaine”a w latach 1940-1944, kolaborujacego z Niemcami. Historii o ktorej ciagle mowi sie niechetnie i najlepiej wykreslilo z historii, skrzetnie ukrylo i puscilo w zapomnienie..


Mysle, ze film ukaze sie niedlugo na polskich ekranach - POLECAM.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #83  
Nieprzeczytane 18-03-2010, 21:36
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał marbella
[color=#333333][font=Georgia][size=3][font=Arial]W lokalnym Alliance Francaise odbyl sie dzis pokaz jednego z ostatnich filmow, ktory wlasnie wszedl na ekrany w calej Francji. „La Rafle” (Oblawa lub Lapanka).
Niestety u mnie jeszcze nie do obejrzenia.
Rzeczywiście, na stronie film-web oceniany jest jako rewelacyjny.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #84  
Nieprzeczytane 18-03-2010, 21:46
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Obejrzałam dzisiaj i polecam dwugodzinny film
Slumdog. Milioner z ulicy. - reżyseria Danny Boyle

Jamala poznajemy, gdy w wieku osiemnastu lat startuje w teleturnieju "Milionerzy". Choć chłopak jest wychowanym w slumsach półanalfabetą, bez problemu odpowiada na kolejne pytania, które mogłyby sprawić problem nawet osobom z tytułami naukowymi. Organizatorzy, podejrzewają bohatera o oszustwo, wzywają więc policję. W trakcie brutalnego przesłuchania Jamal zaczyna snuć historię swojego życia. Tylko w ten sposób jest w stanie wyjaśnić, jak udało mu się dotrzeć do finałowego pytania za dwadzieścia milionów rupii.

Kluczowa dla całego filmu scena gdy siedmioletni chłopiec decyduje się wskoczyć do wypełnionej odchodami, wykopanej w ziemi dziury aby w ten sposób zdobyć autograf, mówi nam wiele o charakterze Jamala, gotowego na wszystko, aby spełnić swoje marzenia. Stanowi również czytelną i dosadną metaforę Indii, w których rozgrywa się akcja "Slumdoga" - kraju, gdzie bogactwo i niemal boski kult celebrytów sąsiaduje z niewyobrażalną nędzą oraz brakiem szacunku dla ludzkiego życia.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #85  
Nieprzeczytane 22-03-2010, 12:22
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Dzisiaj bardzo polecam polski film z 2003 roku

Symetria - reżyseria i scenariusz Konrad Niewolski

"Łukasz jest dwudziestosześcioletnim mężczyzną, który zostaje niesłusznie oskarżony o napad na starszą kobietę.
Napadnięta wkrótce po wskazaniu winnego umiera. Sędzia chce oskarżyć chłopaka również o nieumyślne spowodowanie śmierci. Nikt nie wierzy mu, że jest niewinny. Mężczyzna trafia więc do zakładu karnego, gdzie będzie musiał stawić czoła więziennej codzienności.
Trafia do aresztu śledczego. Wynajęty przez matkę adwokat nie jest w stanie go stamtąd wyciągnąć. Łukasz poznając życie więzienne stara się za wszelką cenę znaleźć wśród grypsującej części więźniów.
Po pewnym czasie do więzienia trafia nowy więzień oskarżony o pedofilię. Ten rodzaj przestępstwa jest szczególnie potępiany przez więźniów, dlatego pedofil prześladowany jest przez wszystkich. Łukasz także nie może pozostać obojętny. Jego system wartości zostaje wystawiony na ciężka próbę, tym bardziej że świat gitów wymaga przestrzegania pewnych twardych zasad. "

Z biegiem dni, jakie przyszło mu spędzić w więzieniu, Łukasz zmienia się wewnętrznie - to właśnie zapada w pamięci na zawsze i nie pozwala zapomnieć filmu.
Zadajesz sobie pytanie - czy to słaby kręgosłup moralny czy też prawda tkwi w powiedzeniu - z kim przestajesz takim się stajesz?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #86  
Nieprzeczytane 22-03-2010, 16:10
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Aluniu

zainteresowałaś mnie filmem Symetria- dziękuję

Oglądałam wczoraj wieczorem odcinek Blondynki, nowego serialu. Super film, dobra obsada aktorska, a jakie teksty!!!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #87  
Nieprzeczytane 22-03-2010, 18:55
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał koziorożec
Aluniu

zainteresowałaś mnie filmem Symetria- dziękuję
Warto, Mario!
Dla mam, które mają synów w podobnym wieku, to szczególnie silne przeżycie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #88  
Nieprzeczytane 29-03-2010, 16:55
Zdzisia's Avatar
Zdzisia Zdzisia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 1 567
Domyślnie

Milionera z ulicy obejrzałam dość dawno i polecam go wszystkim.Zasłużył na Oskara.
Obejrzałam też "Zawieście czerwone latarnie"Temat dość znany (wielożeństwo i okrutna walka żon o względy męża),ale beznadzieja i monotonia takiego życia pokazana jest w tym filmie rewelacyjnie.Akcja filmu tak wolna jak ciągnące się tam dni. Warto zobaczyć chociażby po to aby dziękować losowi za nasze życie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #89  
Nieprzeczytane 09-04-2010, 10:51
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Polecam:

Wyspa tajemnic - reżyseria Martin Scorsese

Za FilmWeb:

"Akcja filmu rozgrywa się w 1954 roku na pięknej wyspie Zatoki Bostońskiej. W tak bajecznym miejscu znajduje się szpital dla obłąkanych przestępców. Na wyspie będzie prowadzone śledztwo w sprawie tajemniczego zniknięcia jednej z pacjentek. Sprawa jest prowadzona przez federalnych szeryfów Tedda i Chucka. Kobieta zniknęła z pokoju, który był zamknięty, a w oknach były kraty. Pozostała po niej tylko zaszyfrowana wiadomość. Nad wyspę nadciąga huragan i łączność z resztą świata zostaje zerwana. "

Od siebie dodałabym: Nic nie jest takie, jakim się wydaje
Na rozwiązanie intrygi trzeba czekać do samego końca
i prawidłowo odczytać końcową wypowiedź głównego bohatera, która jest - dramatyczną decyzją.


Moja ocena filmu w skali od 1-10 - "8"

Ostatnio edytowane przez Alunia : 09-04-2010 o 15:22.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #90  
Nieprzeczytane 09-04-2010, 15:21
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Bardzo polecam:

Hannami - kwiat wiśni - reżyseria i scenariusz Doris Dörrie

"Zarówno Elmar Wepper jako Rudi, jak i Hannelore Elsner jako Trudi wynoszą historię poza banalną przypowiastkę
o starzeniu się i umieraniu. Dzięki nim jest to piękny i mądry film o decyzjach, które budują świat,
nasz świat, nawet jeśli trwa on tylko kilka chwil.
Trudi i Rudi od lat są małżeństwem. Ich współżycie naznaczone jest rutyną i kompromisami. Pewnego dnia Trudi dowiaduje się, że zbudowany świat właśnie dobiega końca – Rudi powoli umiera. Postanawia ukryć przed mężem prawdę, samotnie podliczając plusy i minusy ich małżeństwa i próbując na koniec raz jeszcze spotkać się z całą rodziną. Do końca pozostaje żoną i matką, które to role przyjęła przed wieloma latami za ceną własnych marzeń.
Czy warto było się ich wyzbywać?
Podczas gdy w pierwszej części wydaje się, że Trudi jest ofiarą, teraz okazuje się, że cały świat rodziny, wszystko jest wyłącznie jej dziełem." (fragmenty za FilmWeb)

Nic nie trwa wiecznie, a to co najcenniejsze najkrócej.

Moja ocena filmu w skali od 1-10 - "9"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #91  
Nieprzeczytane 20-04-2010, 15:33
Zdzisia's Avatar
Zdzisia Zdzisia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 1 567
Domyślnie

Ja polecam (jest wyświetlany na HBO) 4-odcinkowy serial "Dom Saddama".Jest to film o życiu Saddama Husajna.Wstrząsający.
Obejrzałam też po raz kolejny "Smażone zielone pomidory".Wspaniale się ogląda.Mądry film.
Aluniu! Polecone ostatnio przez Ciebie filmy też postaram się obejrzeć.Uwielbiam dobre kino.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #92  
Nieprzeczytane 27-04-2010, 10:06
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał Zdzisia
Ja polecam (jest wyświetlany na HBO) 4-odcinkowy serial "Dom Saddama".Jest to film o życiu Saddama Husajna.Wstrząsający.
Obejrzałam też po raz kolejny "Smażone zielone pomidory".Wspaniale się ogląda.Mądry film.
Aluniu! Polecone ostatnio przez Ciebie filmy też postaram się obejrzeć.Uwielbiam dobre kino.
Zdzisiu! Obejrzę obydwa, które polecasz
Ten drugi pewnie już widziałam, ale warto wrócić.
cd.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #93  
Nieprzeczytane 27-04-2010, 10:28
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Ten film nikogo nie pozostawi obojętnym!

Szkoła dla łobuzów - reż. Aisling Walsh - obraz z 2003 roku

"Autobiograficzna powieść Patricka Galvina jest rozliczeniem autora z zakłamaniem panującym w irlandzkich szkołach katolickich, gdzie okrucieństwo pokrywane było pozorną pobożnością.
Film podejmuje ten temat, ukazując moralną kruchość Kościoła, którego autorytety wolały nie widzieć, co dzieje się w ścianach szkoły lub były zbyt słabe, by się temu przeciwstawić. Film dużo zawdzięcza grze aktorów.
Aidan Quinn stworzył pełną ciepła, inteligentną postać nauczyciela, który nawiązuje łączność z dziećmi, przekonująco zagranymi przez chłopców, wyglądających na prawdziwych łobuziaków. Quinnowi znakomicie partneruje Iain Glenn roli brata Johna, pod maską spokoju i świętoszkowatości ukrywającego gniew, okrucieństwo i pogardę.
Atmosferę filmu podkreślają zdjęcia Petera Robertsona umiejętnie kontrastujące surowość i niechlujność szkoły z sielskim otoczeniem otaczających ją zielonych pól. W opinii krytyki jest to jeden z najlepszych filmów irlandzkich ostatnich lat."

http://www.filmweb.pl/f105711/Szko%C...B3w,2003/opisy

Krzywda i okrucieństwo wobec dziecka budzi moje największe emocje.
Zawsze i wszędzie mówię o tym, że temu co najcenniejsze dla społeczeństwa - dzieciom - poświęca się za mało uwagi, czasu i serca. Powierza się je w ręce przypadkowych ludzi, a powinno tylko "wybranym"....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #94  
Nieprzeczytane 07-05-2010, 07:23
Zdzisia's Avatar
Zdzisia Zdzisia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 1 567
Domyślnie

Obejrzałam film "Wszyscy mają się dobrze" z jak zawsze świetnym Robertem de Niro w roli głównej. Jest to wielce pouczająca historia o ojcu,który po śmierci żony stara się nawiązać serdeczne stosunki ze swoimi dorosłymi dziećmi.Obraz pokazuje jak wiele błędów popełnił wychowując swoje dzieci.Jak to często bywa w amerykańskich filmach historia kończy się "happy and-em".Polecam ten film,bo to w sumie ciepły obraz i historia opowiedziana z dużym poczuciem humoru.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #95  
Nieprzeczytane 08-05-2010, 16:59
X Barbara's Avatar
X Barbara X Barbara jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Między Szklarską Porębą a Gdynią...
Posty: 82
Domyślnie

Bardzo polecam DOM ZŁY i MNIEJSZE ZŁO.Oba znakomite.Nie bedę opowiadać,bo zadużo by mówić.To trzeba zobaczyć.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #96  
Nieprzeczytane 08-05-2010, 18:45
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Dom zły i Wesele ogladnęł z ambiwalentnymi uczuciami- reżyser- wydaje się - chciał przekazac całe zło swiata, Polski własciwie- i to wszystko skomasowane w 1,5 -godzinnych filmach.Nie polecam- jezeli takiego slownictwa uzywa się w codziennych relacjach międzyludzkich- to ja jestem nie z tej bajki.B ardziej do mnie przemówil DOM ZLY-nieciekawe czasy, nieciekawi ludzie, machloje,ale czy teraz te wszystkie domy złe znikneły?Oglądnełam TLEN mlodego ambitnego Rosjanina- Wyrypajewa.Glowna rola naszej Gruszki- swietna,krotko DEKALOG w rytmie rapu- ciekawa muzyka, ciekawe deklamacje Gruszki i reżysera- film wymaga absolutnego skupienia-wazne kazde słowo.Ja poszłam drugi raz- pierwsze ogladnięcie mnie zdumiało- nie połapałam się o co chodzi- dopiero drugi raz-REWELACJA- samo życie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #97  
Nieprzeczytane 08-05-2010, 18:51
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Natomiast jestem fanka Dziwnych dziejow Benjamina Buttona. Ksiązka diametralnie rózna- więc albo film, albo Scott Fitzgerald( dobrze napisalam?- w kazdym razie ten od Gatsbiego). Okazuje się , ze jest w zasdzie wszystko jedno czy zaczynamy zycie jako bezzebny starzec- czy bezradne niemowlę. Poczatek i koniec taki sam- ssanie palucha. pampersy itd. A srodek zycia?- jednak najciekawszy- i to niezaleznie czy patrzymy na to od konca , czy od początku życia.



Zawiodlam się na Chlopcu w pasiastej pizamie-strasznie wydumany, naciagniety do granic mozliwosci. jeden wniosek male dziecko znacznie wczesniej dojrzalo niz rodzony ojciec
Odpowiedź z Cytowaniem
  #98  
Nieprzeczytane 17-05-2010, 11:47
Zdzisia's Avatar
Zdzisia Zdzisia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 1 567
Domyślnie

Obejrzałam niedawno film "Handel" prod.Niemcy i USA z 2007r.
Jest to film o handlu młodymi dziewczynami i dziećmi (prostytucja i pedofilia).Obraz jest wstrząsający,ale wart bliższego poznania chociażby po to abyśmy byli bardziej czujni,gdy młode dziewczyny(powinny obejrzeć ten film) z naszych rodzin mają ochotę wybrać się za granicę po atrakcyjne zarobki. Gra w tym filmie nasza Alicja Bachleda-Curuś.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #99  
Nieprzeczytane 18-05-2010, 08:34
Zdzisia's Avatar
Zdzisia Zdzisia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 1 567
Domyślnie

Polecam następny film "Wschodnie obietnice" prod.USA/WLK.Brytania z 2007r.Jest o film o mafii rosyjskiej w Londynie i handlu "żywym towarem".Akcja filmu rozgrywa się w latach nam współczesnych.Ciekawy.Polecam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #100  
Nieprzeczytane 17-06-2010, 19:57
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Zanim zajrzę do tytułów jakie polecałyście w ostatnim miesiącu, sama proponuję coś lżejszego tym razem.

Rozmowy nocą - film polski z 2008 roku.

Lekki, na wakacje. W stylu film z "szczęśliwym zakończeniem"
Podobała mi się gra pary głównych bohaterów
no i jak zawsze świetna Joanna Żółkowska.

"Rozmowy nocą"...czyli o poszukiwaniu drugiej połówki Związek jest jak jazda samochodem pod prąd. Nie wiadomo, komu uda się ujść z życiem. "Rozmowy nocą" to prawdziwy i zabawny portret pokolenia singli z wielkiego miasta, którzy, wbrew powszechnej opinii, starają się z całych sił znaleźć swoją drugą połówkę pomarańczy. Pogodna i pełna optymizmu opowieść o ludziach stworzonych dla siebie, jednak poszukujących szczęścia na różne sposoby. [opis dystrybutora]"
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Czy film musi być gorszy od książki, obsadzenie ról, plotki o aktorach. kufa86 Film, teatr 77 30-12-2016 09:25
„ Kabaret” film USA 1972 kultura-bemowo Zaproszenia 0 14-09-2009 09:37
Film o Popiełuszce trafi „pod strzechy” - komentarze Ludgarda Ogólny 2 02-03-2009 12:40
Jan i Zdenek Sverakowie, Butelki zwrotne - film nie tylko dla seniorów - komentarze dreamer9 Ogólny 0 11-08-2008 08:51
nie polecam tych lekarzy psychiatrów i psychologów z lubuski malineczka Opieka 9 13-01-2008 10:02

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:03.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.