menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 15:34
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
Post Podarować komuś życie


Polskie prawo zakłada, że jeśli ktoś nie zgłosił sprzeciwu pobrania narządów za życia - staje się potencjalnym dawcą.

Zwyczajowo lekarze proszą rodzinę zmarłego o wyrażenie takiej zgody... i tu zaczynają się problemy.
Niewiedza, strach, pewne uprzedzenia natury moralnej powodują, że nie chcemy podzielić się tym co najcenniejsze. Mamy żal do lekarzy, że w tak trudnej i ciężkiej chwili utraty bliskiego, chcą byśmy podejmowali tak poważną decyzję.

Kościół katolicki, zgodnie z nauką Jana Pawła II głosi, że to miłość przesunięta poza granicę śmierci i nawołuje, by zdecydować się na ten trudny krok i podarować komuś życie.

Dziś ciągle jest więcej biorców niż dawców. W Polsce na przeszczep czeka ponad 2000 osób. Każdy z nas może dobrowolnie podpisać oświadczenie woli, w którym zgodzi się na pobranie swoich narządów po śmierci.

Jak zapatrujecie się na zagadnienie transplantacji narządów ?
Czy już ktoś napisał takie oświadczenie ?

Ja parę lat temu, napisałam takie oświadczenie, trzymam je w domu.
Wyraziłam swoją zgodę na pobranie narządów, jeśli jeszcze coś będzie się nadawało.
Dodałam też, że w razie braku jakichkolwiek szans na życie, by odstąpiono od sztucznego podtrzymywania.
Nie wiem, czy w świetle obowiązujących przepisów w Polsce, moja wola zostanie wykonana (np. odłączenie od respiratora)
__________________
You never have this day again...
  #2  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 15:44
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

U nas wola ewentualnego dawcy jest wpisana w prawo jazdy..
Ja oczywiscie jestem dawca.. Niech biora co chca ... Byle cos zostalo do pochowania..
  #3  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 15:55
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
Domyślnie Wpis do Prawa Jazdy to dobry pomysł

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
U nas wola ewentualnego dawcy jest wpisana w prawo jazdy..

Myślę, ze to dobry pomysł z tym wpisem do prawa jazdy.
I tutaj chyba są największe szanse na pozyskanie narządów, choć nikomu nie życzę wypadku.
W wątku chodzi o to, co nieuniknione...i nie mamy wpływu na późniejsze decyzje.
__________________
You never have this day again...
  #4  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 16:23
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie Asiu

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
Niech biora co chca ... Byle cos zostalo do pochowania..
A dla mnie groby z "pochowonym czymś" wydają się czymś bardzo nieistotnym - nawet nie nazwę pogańskim nie znająć tego "wierzenia"
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
  #5  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 16:27
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 012
Domyślnie

No tak.Ja swoich części zamiennych raczej nie polecam,choć nie żałuję..
Podtrzymywanie życia...hmm...gdzie należy spisać protest wobec tego ?

Desti,nie wiem jak wygląda amerykański dokument,że tam jest miejsce na wpisanie ostatniej woli,bo na tym naszym bileciku raczej się nie da...
  #6  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 16:34
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
Post Zapis w Prawie Jazdy

Cytat:
Napisał Lila
Desti,nie wiem jak wygląda amerykański dokument,że tam jest miejsce na wpisanie ostatniej woli,bo na tym naszym bileciku raczej się nie da...
Myślę, że w już wydanych się nie da...chyba, że istnieje możliwość złożenia jakiegoś oświadczenia.
Ale gdyby wprowadzono dodatkowy zapis w nowych ???
Wystarczyłoby dodać zakodowaną informację.
__________________
You never have this day again...
  #7  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 16:45
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie

Może narodzone na tych łamach Stowarzyszenie miałoby możliwość interweniowania w już 2-ch sprawach: 1) pomoc ofiarom klęsk w uzyskaniu mieszkań zastępczych niezależnie od tego czy są właścicielami utraconych mieszkań czy nie, 2) ten oto wpis w sprawie "części zamiennych"
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
  #8  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 16:59
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie Ja niestety nie będe mogła

niczego nikomu podarować, muszę złożyć stosowne oświadczenie żeby niczego ode mnie nie pobierano.
  #9  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 17:02
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 714
Domyślnie

Cytat:
Napisał jolita
A dla mnie groby z "pochowonym czymś" wydają się czymś bardzo nieistotnym - nawet nie nazwę pogańskim nie znająć tego "wierzenia"
Dzisiaj byłam na pogrzebie 52 letniej kobiety. Widziałam rozpacz 80-letniej matki ,rozpacz córki i wnuczki,płacz rodziny ,smutek przyjaciół. Juz jej nie ma ..pozostal grob nie z "pochowanym czyms" Został tam czlowiek, ktory pare dni temu jeszcze był wsród nas.
Widzialam tez pogrzeb osoby ,ktorej jeden z narzadów uratował komuś zycie. I taka sama była rozpacz rodziny mimo ze zwłoki były "niekompletne"
Ja sama byłabym szczesliwa gdyby np. serce mojego syna biło jeszcze w czyjejś piersi ..I nie byłby "pochowanym czymś"nadal by byl moim dzieckiem .
A groby i opłakiwanie na nich swoich bliskich moze sobie byc i zwyczajem pogańskim .Wszak poganie tez byli ludzmi a rozpacz po utracie bliskich i pamięc o Nich własnie odróznia nas od zwierzat.Chociaż i one potrafią płakac .
__________________
  #10  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 17:08
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
Domyślnie Basiu...

Cytat:
Napisał Basia
niczego nikomu podarować, muszę złożyć stosowne oświadczenie żeby niczego ode mnie nie pobierano.
Rozumiem Twoje obawy.
Większość z nas doświadczyła pewnych chorób, tych "łagodniejszych" i tych "groźnych".
Nigdy nie wiadomo, czy z łagodnych zmian nowotworowych nie rozwinęła się paskudna choroba lub nie nastąpił nawrót.
Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego...
__________________
You never have this day again...
  #11  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 17:14
Hydragorn's Avatar
Hydragorn Hydragorn jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Posty: 74
Domyślnie

Ja osobiście jakby mnie coś zabiło to niech biorą co chcą, nie interesuje mnie też co się ze mną stanie, jak nie będzie kto mnie miał pochować mogą wyrzucić ścierwo na wysypisko śmieci, co mi zależy skoro i tak już nie żyję. Jeśli chodzi o organy to niech biorą tyle ile nadaje się do użycia, chyba rzeczywiście pomyślę aby w ciągu najbliższych lat wypełnić deklarację... nigdy nie wiadomo kiedy coś mi się stanie a gdyby zdrowe narządy nie zostały wykorzystane to byłoby wielkie marnotrawstwo ludzkiej tkanki. Osobiście nie rozumiem ludzi którzy nie chcą oddać organów, tak jakby im na czymś zależało albo mieli nadzieję że powstaną z martwych i muszą być w całości
__________________
Miłość jest czymś o co warto walczyć i dla czego warto żyć...
  #12  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 17:32
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 012
Domyślnie

Noooo....ale ścierwo to już gruba przesada....

Dla mnie nawet zwłoki psa czy kota nie są ścierwem,tylko są pochowane z szacunkiem i oblane łzami moimi...
  #13  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 18:19
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Dziewczyny

Tutejsze prawo jazdy jest takie jak w Europie...czyli mala karta plastikowa.. Na dole w rogu jezeli chcesz byc dawca jest malenkie czerwone serduszko.. Jest jeszcze tyle pustego miejsca ze moznaby caly testament tam wpisac..

A propos chowania do ziemi zwlok ..moze to i poganskie ale ja lubie cmentarze i nie chce pomyslec ze tak szybko zrobia ze mnie puder.. i to nawet podejzany ..bo wiecie te ostatnie skandale z kremacjami ..
  #14  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 18:22
urszula-kol's Avatar
urszula-kol urszula-kol jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2006
Miasto: Wrocław
Posty: 3 067
Domyślnie

Jeżeli już jest taka dyskusja to mam problem trochę inny, ale w sumie mieści w tej kategorii. Słyszałam,że można za życia przeznaczyć swoje pośmiertne ciało na preparat do nauki dla studentów.Bardzo bym chciała to załatwić. Czy ktoś słyszał o takiej możliwości.
__________________
  #15  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 19:01
emka46's Avatar
emka46 emka46 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Trójmiasto
Posty: 3 030
Domyślnie

Ulu,słyszałam o tym,nawet mól mąż sie tym zainteresował,ale co i jak to nie wiem.Do tego jeszcze nie doszedł.
__________________
  #16  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 19:05
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
Post Podejrzewam...

...że należy spisać jakąś "umowę" czyli stosowne pismo z Akademią Medyczną. Ale nie wiem dokładnie, choć słyszałam o takiej możliwości.
__________________
You never have this day again...
  #17  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 19:25
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Niestety,Destinyw mysl obowiazujacego w Polsce prawa lekarz nie moze odlaczyc Cie od rurek -jedyni e w przypadku stwierdzenia przez grono tzw smierci mozgowej.Tak,ze,przykro ale w przypadku nieswiadomosci o niczym nie decydujesz a Twoje zapisy gleboko schowaj.Wg tego masz tak dlugo zyc jak dlugo zyje twoj mozg.narzady(zdrowe)jak najbardziej.Nie dziwcie sie lekarzom ze wlasnie w takich ciezkich chwilach pytaja o zgode-a kiedy mam pytac-jak pacjent jeszcze zyje mozgowo?-przeciez jakas milionowa czesc szansy jest ze go uratuje.Dlatego tak wazne sa zapisy narzadow -jako potencjalnych dawcow
  #18  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 19:28
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Urszulko- cialo mozesz zapisac Akademii Medycznej-przeprowadza sie to albo rejentalnie albo sadowo
  #19  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 19:47
szekla's Avatar
szekla szekla jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: Łódź
Posty: 3 810
Domyślnie

nie mam nic przeciwko temu żeby moje organy przedłużyły komuś życie i mi bliscy o tym wiedzą.Ale to chyba rozważania czysto teoretyczne...wiek tkanki ,czyli moj ....
na wiele pytan mozna znaleźć odpowiedź tu
http://www.transplantacja.org.pl/pytania.php
  #20  
Nieprzeczytane 15-11-2007, 19:57
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 012
Domyślnie

Dziewczyny miłe.Nasze części zostaną już nasze,bo każdy kto spojrzy w pesel stanowczo odmówi ich przyjęcia..

A moje ciało - studentom ? Urszulko ! W życiu ! Mam leżeć goła na jakims kamiennym stole i ...i ..jak ja będę wyglądać ??
To już wolę dać się rozsypać...
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
10 wskazówek przedłużających życie - komentarze green Ogólny 3 18-07-2011 20:19
Szkolne życie Inny_15 Nauka, problemy i pomysły edukacyjne 40 29-12-2010 16:20
Chrapanie niszczy życie seksualne - komentarze Mirosław Ogólny 7 29-04-2009 12:21
Życie poza Ziemią, co powiemy kosmitom? gratka Społeczeństwo - wątki archiwalne 74 29-03-2008 15:22
Kawa i herbata mogą uratować życie - komentarze Basia. Ogólny 6 03-01-2008 00:25

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:05.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.