menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Sztuka, kulturoznawstwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Zamknięty Temat
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #201  
Nieprzeczytane 16-08-2007, 10:29
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie De gustibus est non disputandum...

Czasem nawet trudno jest wyrazić, czemu coś do nas przemawia, a coś nie. To bardzo osobiste.

Kontynuując temat dzieci, proponuję ten mały obraz Olgi Boznańskiej.


Shot at 2007-08-16
  #202  
Nieprzeczytane 16-08-2007, 10:41
Ewita's Avatar
Ewita Ewita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Łódź
Posty: 8 434
Domyślnie Wyspiański jest wspaniały,

kiedy maluje kwiaty. Jego Kwietnik Polski - to majstersztyk! Uwielbiam projekty witraży Wyspiańskiego z wplecionymi motywami kwietnymi - są niepowtarzalne... A dzieci - no cóż, on malował je w naturalnych pozach, często z póotwartymi ustami i niezbyt mądrym wyrazem buźki. To nie są dzieci do zachwycania się! To są po prostu dzieci... No i nie wszystkim odpowiada tak mocne podkreślanie konturów postaci, jak on uwielbia... Aż dziw bierze, że najzdolniejszy uczeń Matejki tak daleko odskoczył od swego mistrza
__________________
Myślę, więc jestem... (Kartezjusz)
  #203  
Nieprzeczytane 16-08-2007, 10:42
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ewita
kiedy maluje kwiaty. Jego Kwietnik Polski - to majstersztyk! Uwielbiam projekty witraży Wyspiańskiego z wplecionymi motywami kwietnymi - są niepowtarzalne... A dzieci - no cóż, on malował je w naturalnych pozach, często z póotwartymi ustami i niezbyt mądrym wyrazem buźki. To nie są dzieci do zachwycania się! To są po prostu dzieci... No i nie wszystkim odpowiada tak mocne podkreślanie konturów postaci, jak on uwielbia... Aż dziw bierze, że najzdolniejszy uczeń Matejki tak daleko odskoczył od swego mistrza
Juz się wstydziłam przyznać ,że też uwielbiam witraze Wyspiańskiego
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #204  
Nieprzeczytane 16-08-2007, 12:05
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał Malgorzata 50
Juz się wstydziłam przyznać ,że też uwielbiam witraze Wyspiańskiego

A przecież to szczęście, że postrzeganie świata, gust itd. mamy tak różne W przeciwnym wypadku wszyscy chodzilibyśmy równymi szeregami, w nogę, pod dźwięki nieodmiennie tego samego marsza, wystrojeni w jednakowe mundury
To by dopiero był koszmar
  #205  
Nieprzeczytane 16-08-2007, 18:41
en_vogue's Avatar
en_vogue en_vogue jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Gdynia
Posty: 5 670
Domyślnie

Ja również lubię polskie malarstwo ,inne też
Cybis - Primavera
Mnie ta postać przypomina anorektyczkę.

  #206  
Nieprzeczytane 16-08-2007, 18:47
Ewita's Avatar
Ewita Ewita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Łódź
Posty: 8 434
Domyślnie Mogę docenić

technikę, ale piękno? Jakoś go nie dostrzegam... Klatka piersiowa meżczyzny, włosy i twarz kobiety... No i proporcje - takie bardziej wizjonerskie...
__________________
Myślę, więc jestem... (Kartezjusz)
  #207  
Nieprzeczytane 16-08-2007, 19:03
Rudzia's Avatar
Rudzia Rudzia jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Posty: 155
Domyślnie

Stanisław Wyspiański - Polski Leonardo da Vinci


Shot at 2007-08-16



Shot at 2007-08-16
__________________
...przeciw czarom złym, przeciw magii kart, starą bajkę nam, opowiada wiatr...
  #208  
Nieprzeczytane 16-08-2007, 19:15
Rudzia's Avatar
Rudzia Rudzia jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Posty: 155
Domyślnie

Dziwna wydaje mi się wypowiedż Sunshine w świetle uznania dla tego omnibusa swych czasów. Pochowany na Skałce jako zasłużony. Dramaturg, grafik, poeta, malarz.
Rok 2007 obchodzony jako rok Wyspiańskiego.

Sama nie przepadam za Wyspiańskim, zwłaszcza właśnie za rysunkami dzieci. Dla mnie są takie jakieś "prostackie", ale też nie jestem znawcą. Ciekawi mnie zdanie Sunshine i mam pytanie;dlaczego krygujecie się i boicie swoich poglądów o nim?
__________________
...przeciw czarom złym, przeciw magii kart, starą bajkę nam, opowiada wiatr...
  #209  
Nieprzeczytane 16-08-2007, 20:36
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

No co Wy? A co takiego dziwnego w wypowiedzi Sunshine? Nie podobają się jej dzieci malowane przez Wyspiańskiego i już. To, że był on cenionym malarzem, nie znaczy, że musi podobać się każdemu.
Mnie osobiście małe Helenki i Stasie rozczulają
A obraz Cybisa powyżej uważam za okropny! Może dlatego, że w ogóle nie lubię Cybisa?
Ale nie będę uzasadniać dlaczego
  #210  
Nieprzeczytane 16-08-2007, 20:53
Ewita's Avatar
Ewita Ewita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Łódź
Posty: 8 434
Domyślnie Nic dziwnego nie widzę w wypowiedzi Sunshine!

Ma prawo i już! A że takie się te dzieci wydają prostackie, Rudziu? To wynik "chłopomanii" - mody, której uległ i nasz pan Stasio! Ta świeża, chłopska krew miała uleczyć zdegenerowaną warstwę szlachecką - i być może zapobiec szerzeniu się chorób wenerycznych? No, akurat Wyspiańskiemu to nie pomogło...
__________________
Myślę, więc jestem... (Kartezjusz)
  #211  
Nieprzeczytane 17-08-2007, 00:02
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

krygowanie i bojaźż
Cytat:
Napisał Rudzia
Dziwna wydaje mi się wypowiedż Sunshine w świetle uznania dla tego omnibusa swych czasów. Pochowany na Skałce jako zasłużony. Dramaturg, grafik, poeta, malarz.
Rok 2007 obchodzony jako rok Wyspiańskiego.

Sama nie przepadam za Wyspiańskim, zwłaszcza właśnie za rysunkami dzieci. Dla mnie są takie jakieś "prostackie", ale też nie jestem znawcą. Ciekawi mnie zdanie Sunshine i mam pytanie;dlaczego krygujecie się i boicie swoich poglądów o nim?
Alez nie krygujemy się,ja napisalam ,ze mi się podobają dzieci i witraze a nie podobaja rysuneczki ku chwale ojczyzny Sunshine ,ze jej się Wyspianski nie podoba i ze gdzie mu do Matejki (juz nie pamietam czy to Sunshine czy ktoś inny) Ewita podsumowala ,Bianka dorzucila swoja opinie -gdzie tu krygowanie i bojaźń???? Nie jestem historykiem sztuki nie znam sie czesto nie podoba mi sie coś co jest uznane np. nie cierpię Matejki z calej duszy i serca bo uwazam go za pacykarza a czasem podobaja mi się rzeczy ,na ktore bardziej wyrobieni kreca nosem -w tych dziecinnych portrecikach jest dla mnie pdrostota ,nie prostactwo - i duzo ciepla .Nie lubie natomiast wklejanych tu i owdzie kiczowatych rysuneczków typu piekny i piekna w pseudo astrologicznym sosie .Kazda z nas prezentuje na tym watku swoje ulubione obrazy dlatego nie dyskutujemy brutalnie tylko najwyżej wyrażamy swoją opinie albowiem de gustibus itd
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #212  
Nieprzeczytane 17-08-2007, 00:40
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 017
OK proszę o wybaczenie

jeżeli będą głupoty nie do zniesienia...
To nie ja,moja pani...to tranxene już działa..

Małgośka,babo zmierzła...Odczep Ty się od mojego Matejki ...Ja go uwielbiam..Popatrz na Bitwę pod Grunwaldem.Jak ślicznie ten Litwin źga mistrza Ulryka sulicą..
Te wybałuszone oczy mistrzunia..
Ty sobie wyobrażasz,co Matejko musiał zrobić swemu modelowi ,aby osiągnąć wyraz takiego strachu ?
Może imć pani Matejkowa pokazała się w pracowni w negliżu ?

A z kolei sam dół obrazu i leżący Krzyżacy ,deptani przez kopyta końskie.Jeden z nich ,bandzior wstrętny ,jeszcze biednego konia kłuje w brzuch jakimś ostrym narzędziem,zamiast polecać duszę Bogu.
A taki Rycerz jak Zawisza Czarny...Mordeczka do zakochania się !! I jeszcze ten charakter,mimo że nosił się czarno..
A taki Zyndram z Maszkowic,chyba też tam jest uwieczniony...

Zresztą dajmy spokój Grunwaldowi..
Mnie jest szczególnie bliski obraz pokazujący skazanego Maćka Borkowica ,schodzącego do lochu ,mieszczącego się w moim bliskim sąsiedztwie..
I w tej chwili poprzez świst wiatru dochodzą do mnie jęki i szorowanie łańcuchami o kamienie..
Pamiętacie ten obraz ?
Zarośnięty Maćko ,w rozchełstanej koszuli schodzący do lochu .Ostatni bochen chleba i dzban wody,po później dostawał tylko wiązkę siana..
Ciekawe,osła z niego chciano wyhodować,czy co ?
No ...mniejsza o to...
Proszę mi tu nie wyzywać mojego ulubionego malarza od pacykarzy....bo...bo...Cię ukaram Małgorzato,omawiając wszystkie jego obrazy,ze szczególnym uwzględnieniem Hołdu Pruskiego...
Bo król Zygmunt Stary jest na nim wypisz wymaluj podobny do mojego wujka Czesia...
  #213  
Nieprzeczytane 17-08-2007, 00:50
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Lila poczatek wykladu fascynujacy -ja tam najlepiej lubię Rejtana co ma wzrok dziki i drze na sobie odzież wierzchnią a reszta stoi w stuporze porazona najwyraźniej migreną i w strasznym poplataniu .A najbardziej podobaja mi się panie na balkonie co nie baczac na dramat rozgrywający się poniżej gadaja sobie o czymciś w najlepsze.
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie

Ostatnio edytowane przez Malgorzata 50 : 17-08-2007 o 00:52.
  #214  
Nieprzeczytane 17-08-2007, 07:48
Sunshine's Avatar
Sunshine Sunshine jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2006
Miasto: Krakow
Posty: 2 041
Domyślnie

No dobrze,w takim razie parę słów wyjaśnienia.Ja też nie lubię niedomówień.
Przede wszystkim:nigdzie nie napisałam, że nie lubię Wyspiańskiego,przeciwnie nawet bardzo go lubię i cenię.
Nie podobają mi się tylko portrety dzieci,i to też nie wszystkie/niektóre są bardzo piękne,to chyba zależy od okresu w którym były tworzone/głównie
portrety własnych dzieci Stasia,które moim/nic nie znaczącym zdaniem/,są zbyt "karykaturalne",przerysowane i jest na nich piętno tego o czym napisała Ewita tej "chłopomanii",ale nie tylko,również stylu życia ówczesnych artystów/co jest charakterystyczne nie tylko dla polskich twórców/.Tatusiowie-artyści/bo to nie dotyczy tylko Wyspiańskiego/ wiecznie "pod wpływem"różnych dostępnych wówczas używek, nękani przez choroby które wówczas nie były możliwe do całkowitego wyleczenia itd.
Ale patrząc na to z drugiej strony,największe dzieła powstawały często pod wpływem właśnie róznych cierpień.
Nie mam natomiast żadnej watpliwości że Wyspiański jest ikoną polskiej sztuki tego okresu i geniuszem malarstwa.

portret z żoną
Dla mnie studiowanie dzieł jakiegokolwiek artysty jest wielkim przeżyciem,ale staram się zrozumieć różnorodność treści w nich zawartych.
Nie jestem znawcą ani krytykiem,sa to moje bardzo subiektywne odczucia z którymi nikt nie musi się zgadzać.To by było na tyle.
Chciałam wkleić tutaj kilka obrazów Wyspiańskiego
żeby uzasadnić mój pogląd,ale okazało się to niemożliwe z jakiś nie zrozumiałych dla mnie tech. powodów,szkoda bo w ten sposób łatwiej by mi było wyjasnić to o czym piszę.
__________________
  #215  
Nieprzeczytane 17-08-2007, 08:22
Dzidka's Avatar
Dzidka Dzidka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 2 317
Domyślnie Stanisław Wyspiański

Stanisław Wyspiański

Malarz subtelności nieporównywalnej, czy to w portretach, czy w wizerunkach roślin, czy w krajobrazach.

............

Malarz, inscenizator, poeta monologu, tłumacz, aforysta, witrażysta, grafik, rysownik, karykaturzysta, rzeźbiarz, scenograf...czyż nie prawdziwy geniusz?

........./tech. piórko na kalce/
  #216  
Nieprzeczytane 17-08-2007, 08:23
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 017
Domyślnie

A ja wiem ,dlaczego serduszko Ci się nie udało..

Bo Stasiu się obraził o te używki .
Wszak Hemingway pisał wyłącznie nawalony,a jak pięknie nam powiedział - komu bije dzwon..
Zresztą ja to rozumiem.Ach ,gdybym ja mogła jak to drzewiej bywało!!! na jakie wyżyny intelektu poleciałabym....niczym jastrząb nad moje Góry Sokole..

Ps.rozumiecie coś z tego ? One są Sokole z nazwy a pełno tam jastrzębi ?
  #217  
Nieprzeczytane 17-08-2007, 08:40
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie

Ja w imieniu laików technicznych i intelektualnych chcę Wam napisać dziewczyny: Jesteście WIELKIE! Ten wątek to uczta dla serca i zmysłów. Jak chwycę więcej czasu to go sobie w całości wydrukuję. Bo tyle różnorodności , tyle wrażeń na raz, to dla mnie, za dużo.Napiszę tylko jak odebrałam autoportret Wyspiańskiego z żoną. Dla mnie Staś krzyczy: "popatrzcie na mnie, jaki jestem biedny, ja człek wrażliwy, nieomal uduchowiony, a przy mnie taka herod baba. I co to za życie."
  #218  
Nieprzeczytane 17-08-2007, 08:51
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 017
Domyślnie

Haniu faktycznie..teraz to zobaczyłam !!
On taki wymizerowany dosyć,z czółka i wyrazu błękitnych oczów podobny do Radzia Majdana,męża naszej ..hmm..artystki Dody..

Ale i ona ma sobie coś..
Widać po niej,że pranie kalesonów to dla niej mały pikuś,choć prało się na tarze...

A poważnie,dziewczyny ...dla mnie też jesteście wielkie !!! i wątek jast cudowny..
Jeżeli czasem się wrzepię po swojemu,to potraktujcie to jako głos z tłumu...
  #219  
Nieprzeczytane 17-08-2007, 09:09
Sunshine's Avatar
Sunshine Sunshine jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2006
Miasto: Krakow
Posty: 2 041
Domyślnie

Cytat:
Napisał hannabarbara
Napiszę tylko jak odebrałam autoportret Wyspiańskiego z żoną. Dla mnie Staś krzyczy: "popatrzcie na mnie, jaki jestem biedny, ja człek wrażliwy, nieomal uduchowiony, a przy mnie taka herod baba. I co to za życie."
Ale miał to na własne życzenie,będac w zgodzie z ówcześnie panująca modą wśród krakowskich artystów.........
__________________
  #220  
Nieprzeczytane 17-08-2007, 09:39
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie Matejko i Wyspiański

Lubię malarstwo realistyczne,Matejko jako piewca i propagator ojczystej historii badzo mi odpowiada.Nastrojowe pejzaże Wyspiańskiego uwielbiam....pojęcie piękna to indywidualna spawa,toteż niech każdy śmiało broni prawa do swych upodobań.
Zamknięty Temat

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Piękno miast kufa86 Podróże, turystyka 99 06-03-2013 00:22
PIĘKNO, na które warto zwrócić uwagę cz. III Sunshine Sztuka, kulturoznawstwo 540 08-01-2010 21:26
Zastanów się, może uznasz, że warto. Wilhelmina Różności - wątki archiwalne 69 16-03-2008 09:21
PIĘKNO, na które warto zwrócić uwagę cz.II Sunshine Sztuka, kulturoznawstwo 507 22-02-2008 07:56

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:49.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.