menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #7921  
Nieprzeczytane 27-09-2018, 10:48
~gość: maja59.'s Avatar
~gość: maja59.
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Tak to prawda, wyznanie prywatna sprawa , ale ważne jest, by wyznawcy Kościoła Rzymskokatolickiego nie siedzieli w kieszeni sąsiada.Wierzący powinien pokrywać koszty posługi kapłańskiej i utrzymywać z swoich pieniędzy miejsce swojego kultu.
Zgadzam się Wacku. Nie widzę powodu do finansowania z podatków wszystkich Polaków jednego z kościołów. Często na ksc przywoływane państwo niemieckie ma podatek kościelny i kto deklaruje, że jest wyznawca zostaje obciążony tym podatkiem. Z tego podatku realizowane sa wszystkie potrzeby kościoła. W Polsce potrzeby kościoła w całości są realizowane z naszych podatków. Ciekawa jestem ilu katolików by się ostało, gdyby taki podatek wprowadzono w Polsce. Popieram pomoc w restaurowaniu sakralnych zabytków i dzieł sztuki ale nie rozumiem dlaczego z moich podatków ma być utrzymywany katecheta w szkole za (na razie jeszcze) nieobowiązkowe lekcji religii. Za nieobowiązkowe, dodatkowe lekcje angielskiego, czy basen rodzice płacą
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7922  
Nieprzeczytane 27-09-2018, 12:00
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Maja59 masz zupełną rację pisząc że powinien być tak jak w Niemczech wprowadzony podatek kościelny jako % od dochodów ale z drugiej strony wiesz ,że nikt nie lubi płacić za siebie bo stare poglądy PRL owskie nam pozostały pomimo 30 lat kapitalizmu.Państwo dba o nas , a środki jakimi dysponuje spadają z nieba

Kuba Wątły ma pomysł by przeprowadzić ankietę , " Kościół 3 miliony podpisów " by spytać rodaków co tak naprawdę chcą Było by to pomocne dla wszystkich , bo byśmy wiedzieli jaka jest prawda.Słuchałem go w poniedziałek : Kuba Wątły TV odc. 147 czyli 3 rodzaje polityków https://www.youtube.com/watch?v=I-C920Jfq6M , to co mówił poprawia program akcji jaką chce przeprowadzić.Temat nie jest prosty bo poza blokowaniem akcji musi przygotować tak by była zgodna z GIODO.Musimy poczekać bo co jest robione społecznie to musi się ślimaczyć bo jeszcze nie jesteśmy społeczeństwem obywatelskim.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7923  
Nieprzeczytane 27-09-2018, 13:03
~gość: maja59.'s Avatar
~gość: maja59.
 
Posty: n/a
Domyślnie

Niestety obawiam się, że to nic nie da. Od dawna krążą nieśmiałe propozycje żeby zrobić referendum w Polsce. Suweren miałby szanse wypowiedzieć się na temat konkordatu i finansowania kościoła ale kościół stanie na uszach, tak jak do dzisiaj stoi aby takie referendum się nie odbyło. Jakoś nie ma zaufania do 90% katolików w Polsce. Pewnie potrzeba jeszcze czasu, ale może nasze wnuki, kto wie, kto wie.
PS
Co jest nagannego w finansowaniu kościoła przez jego wyznawców, a nie przez wszystkich obywateli????
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7924  
Nieprzeczytane 27-09-2018, 13:21
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 018
Domyślnie

Przecież KK proponował już w 2011 likwidację Funduszu
w zamian za możliwość odpisu 1 proc. przez wiernych.

Rząd się nie zgodził, bo mu wyszło pół miliarda zł.

Pewnie taka suma też wam by się nie spodobała
bo znów Kościół byłby na pozycji wygranej,
nawet choćby liczba wiernych się zmniejszyła.
W Austrii i w Niemczech jest 2,5 procent.
Gdyby to przyjąć u nas....policzcie.. ateiści by padli z bólu.
A wiernych jest dużo.
Ja sama długo żyjąc, byłam tylko raz w życiu na pogrzebie bez księdza.
Mojego teścia....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7925  
Nieprzeczytane 27-09-2018, 13:33
~gość: maja59.'s Avatar
~gość: maja59.
 
Posty: n/a
Domyślnie

Myślę, że dobrze by było spróbować zapytać jednak suwerena co sądzi o podatku wyznaniowym. Nic nie mam do wiernych, szanuje wszystkie przekonania i pogratuluję z serca jeżeli suweren wybierze taką opcje, tylko jakoś nie wierze, że ktoś zapyta. "Wierzących" chyba zabolał ten 1% odpis lepiej obciążyć wszystkich podatników. W Niemczech też Polacy nie przyznają się do wyznawanej religii żeby nie płacić podatku kościelnego, mogę poszukać linki na ten temat ale chyba sprawa jest znana.
Co do pogrzebów bez księdza to coraz częściej na takich bywam, mój też taki będzie.
PS
KK proponował 1% od wiernych czy od wszystkich???
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7926  
Nieprzeczytane 27-09-2018, 13:36
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 018
Domyślnie

Nie bądź śmieszna.
W końcu Fundusz nie jest za frico, tylko za zabrane bezprawnie dobra przez komunistów.
To wszędzie się robi ustawą,
tylko rząd ówczesny się przeraził, jak sobie dobrze policzył.
1 procent na pewno nie zabolał, bo i tak go się odpisuje.


Pół miliarda w 2011 wyszło, że KK dostanie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7927  
Nieprzeczytane 27-09-2018, 13:51
~gość: maja59.'s Avatar
~gość: maja59.
 
Posty: n/a
Domyślnie

Jak każdy o którym w łaskawości swojej piszesz jestem śmieszna, bo się nie zgadzam. Wszystkie dobra z nawiązką zostały już dawno zwrócone, ale kk jest nienażarty. Nie będę pisać o zwróconych dobrach w Krakowie przecież to oczywiste kłamstwo.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7928  
Nieprzeczytane 27-09-2018, 14:02
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 646
Domyślnie

[quote=maja59.]
Cytat:
Popieram pomoc w restaurowaniu sakralnych zabytków i dzieł sztuki
Bo bez pomocy państwa diabli by je wzięli. Łącznie z tymi które mówią o tym jak państwowość się rodziła.
I tego nie da się rozdzielić, bo to kościelne, państwowe i europejskie. I nieruchomości i mienie ruchome. I budowle i biblioteki i ołtarze i obrazy świętych.
Cytat:
ale nie rozumiem dlaczego z moich podatków ma być utrzymywany katecheta w szkole za (na razie jeszcze) nieobowiązkowe lekcji religii. Za nieobowiązkowe, dodatkowe lekcje angielskiego, czy basen rodzice płacą

ale ponieważ kler stanowi potężną siłę polityczną i organizacyjną, to jedynie w ten sposób można próbować wprowadzać zmiany w tym zakresie.
I nie zrobi tego żaden pajac rzygający na to co dla wyznający jakąś religie uważają za święte dla nich.

antyklerykalizm to jedno, a poniewieranie wierzącymi w COŚboga/totemy/neptuna/thora itp.. to drugie.
I tylko aktywiści misyjni ogarnięci maniakalnymi wizjami nie potrafią tego oddzielić.
Takie elementy animalne niczym nie różnią się od Natanków, Oków i in egzorcystów ogarniętych szałem nawracania.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7929  
Nieprzeczytane 27-09-2018, 14:13
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&o e=5C275317
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7930  
Nieprzeczytane 27-09-2018, 14:17
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Cytat:
Lila napisała -Nie bądź śmieszna.
W końcu Fundusz nie jest za frico, tylko za zabrane bezprawnie dobra przez komunistów.
Lilu uprawiasz demagogię jesteśmy 30 lat w Kapitalizmie i obowiązują inne reguły gry. KK zwrócono to co miał udokumentowane a ich nieruchomości na wschodzie Ukrainie Białorusi i Litwie katolicy tam zamieszkujący niech sobie dochodzą to ich sprawa.

Piszesz o roku 2011 że kościół coś chciał ale tego nie upublicznił ma ambony i swoich "sekretarzy propagandy" w każdej parafii niech się wypowie ,jest rok 2018.
Nie mylcie 1 % odpisu z podatku z % odpisu na wyznanie obywatela zamieszkującego III RP i od czego ma być ten odpis Brutto Netto ??? Za usługę zbierania pieniędzy w imieniu kościoła od pracujących i emerytów i rencistów kościół musi zapłacić bo wszystko kosztuje..

Według pobieżnych wyliczeń , 19 miliardów złotych kosztuje Budżet Kościół Rzymskokatolicki w Polsce , można te pieniądze przeznaczyć na inne cele. 19 miliardów podzielone przez 9 milionów emerytów w Polsce to podwyżka dla każdego emeryta 2000 zł. Wtedy myślę że emeryci sami mogą zadecydować ile na swoje wyznanie zamierzają przeznaczyć na tych co ich reprezentują w kontaktach z Bogiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7931  
Nieprzeczytane 27-09-2018, 14:23
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 018
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Lilu uprawiasz demagogię jesteśmy 30 lat w Kapitalizmie i obowiązują inne reguły gry. KK zwrócono to co miał udokumentowane a ich nieruchomości na wschodzie Ukrainie Białorusi i Litwie katolicy tam zamieszkujący niech sobie dochodzą to ich sprawa.

Piszesz o roku 2011 że kościół coś chciał ale tego nie upublicznił ma ambony i swoich "sekretarzy propagandy" w każdej parafii niech się wypowie ,jest rok 2018.
Nie mylcie 1 % odpisu z podatku z % odpisu na wyznanie obywatela zamieszkującego III RP i od czego ma być ten odpis Brutto Netto ??? Za usługę zbierania pieniędzy w imieniu kościoła od pracujących i emerytów i rencistów kościół musi zapłacić bo wszystko kosztuje..

Według pobieżnych wyliczeń , 19 miliardów złotych kosztuje Budżet Kościół Rzymskokatolicki w Polsce , można te pieniądze przeznaczyć na inne cele. 19 miliardów podzielone przez 9 milionów emerytów w Polsce to podwyżka dla każdego emeryta 2000 zł. Wtedy myślę że emeryci sami mogą zadecydować ile na swoje wyznanie zamierzają przeznaczyć na tych co ich reprezentują w kontaktach z Bogiem.

Nie chce mi się klepać/
Masz tu wyliczenia, ile dostałby KK nawet po płaceniu pół procent. Niech wejdzie ustawa i koniec.

http://wyborcza.pl/1,76842,13359642,..._Polakow_.html

1 proc. oddaje się się instytucjom, kto chce niech odda na KK.

Ja tam będę płacić.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7932  
Nieprzeczytane 28-09-2018, 12:38
~gość: maja59.'s Avatar
~gość: maja59.
 
Posty: n/a
Domyślnie

Ale paskudny jest ten papież zwany miłosiernie na forum francą, jak on śmie? Szatan czy co???? Zabrać chce fury, dolary, wypasione plebanie, rzeczywiście zwariował
"W wystąpieniu w Auli Synodu w Watykanie Franciszek wyraził zaniepokojenie kwestiami związanymi z pieniędzmi i przejrzystością. Kontrświadectwem jest głoszenie ubóstwa i życie jak faraon - oświadczył.
Wielki ból sprawia wiadomość o tym, że duchowny dał się zmanipulować albo, co gorsze, w nieuczciwy sposób zarządził wdowimi groszami - powiedział papież. Jak zaznaczył, włoski episkopat "wiele uczynił w kwestii ubóstwa i przejrzystości". Lecz wciąż można zrobić jeszcze jeden krok naprzód - dodał.
Bardzo skandaliczny jest brak przejrzystości w podejściu do pieniędzy i traktowanie dóbr Kościoła, jakby były osobistą własnością - przestrzegł."
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/new...ampaign=chrome
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7933  
Nieprzeczytane 28-09-2018, 13:00
~gość: maja59.'s Avatar
~gość: maja59.
 
Posty: n/a
Domyślnie

Spadłam z krzesła i ciągle leże na podłodze, to mówi koordynator do spraw ochrony dzieci i młodzieży.
https://www.facebook.com/pisdomania/...type=3&theater
Jeszcze jedna linka
https://wiadomosci.wp.pl/jezuita-mow...0151258540161a

Ostatnio edytowane przez maja59. : 28-09-2018 o 13:26.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7934  
Nieprzeczytane 28-09-2018, 13:54
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 018
Domyślnie

Cytat:
Napisał maja59.
Ale paskudny jest ten papież zwany miłosiernie na forum francą, jak on śmie? Szatan czy co???? Zabrać chce fury, dolary, wypasione plebanie, rzeczywiście zwariował
"W wystąpieniu w Auli Synodu w Watykanie Franciszek wyraził zaniepokojenie kwestiami związanymi z pieniędzmi i przejrzystością. Kontrświadectwem jest głoszenie ubóstwa i życie jak faraon - oświadczył.
Wielki ból sprawia wiadomość o tym, że duchowny dał się zmanipulować albo, co gorsze, w nieuczciwy sposób zarządził wdowimi groszami - powiedział papież. Jak zaznaczył, włoski episkopat "wiele uczynił w kwestii ubóstwa i przejrzystości". Lecz wciąż można zrobić jeszcze jeden krok naprzód - dodał.
Bardzo skandaliczny jest brak przejrzystości w podejściu do pieniędzy i traktowanie dóbr Kościoła, jakby były osobistą własnością - przestrzegł."
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/new...ampaign=chrome

Nie może być?
Ty w obronie papieża? I rzecz jasna w kontekście problemu
który na policzkach powoduje rumieńce podniecenia
czyli pieniędzy.

A to, że Polaków przyrównał do nazistów na Litwie
wykazując się totalnym brakiem wiedzy historycznej
nie zabolało...polki?

Głupiec i tyle.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7935  
Nieprzeczytane 28-09-2018, 14:07
~gość: maja59.'s Avatar
~gość: maja59.
 
Posty: n/a
Domyślnie

Występuję zawsze w obronie ludzi, którzy dla mnie są przyzwoici bez względu na moja niewiarę. Rażą mnie określenia franca, upaińska szmata itp. Co do Litwy to niech się wypowiedzą Litwini, co do innej mniejszości wypowiedział się mój nieżyjący przyjaciel Misiek. Wypowiedziała się też kobieta w Chicago, która na dźwięk polskiej mowy wezwała policje. Wstyd mi i czekam na uczciwe rozliczeniem z przeszłością, nie jest taka biała jak jako Polacy sądzimy. Na zarzuty należy odpowiadać rozmowa i dokumentami, a nie agresją, albośmy to jacy tacy.
Jest to problem z którym należy się zmierzyć. Bolesne rachunki krzywd są po obu stronach tylko struś sądzi że ich nie ma.

Ostatnio edytowane przez maja59. : 28-09-2018 o 15:58.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7936  
Nieprzeczytane 29-09-2018, 08:28
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Wracając do wczorajszych moich uwag związanych z Polskim KK i jego finansowaniem przez Państwo , cieszę się że ty jesteś za likwidacją funduszu kościelnego ale to szersza sprawa bo to 14 -19 miliardów złotych i nie jedna pozycja w zysku kościoła.
Nie powinien być to 1% z podatku który płacimy ponieważ umożliwia to podatnikom przeznaczenia z kwoty tego co przekazujemy państwu na organizacje pożytku publicznego według uznania podatnika / dzieci ,kotki pieski czy inna działalność charytatywna czy społeczna/. Jest to nauka empatii bo ją zatraciliśmy w egoistycznym społeczeństwie.
Osobny podatek ustalony przez wiernych KK z administracją kościelną jajko pozycja w zeznaniu podatkowym rocznym.

Byłem wczoraj na filmie Kler Smarzowskiego i autora scenariusza Rzehaka , na pewno wzbudzi on w naszym podzielonym społeczeństwie niezdrowe emocje .Jest to opowieść o instytucji kościoła a nie o wierze dla tego niektórych może to rozczarować. Opowieść o czterech księżach wpleciona w realia których jesteśmy świadkami na co dzień czytając media , uczestnicząc na mszy niedzielnej czy oglądając sceny z życia politycznego w TV.

Kuba Wątły TV https://www.youtube.com/watch?v=22zWPYl_204 jak zwykle publikuję co piątek jego wystąpienie w internecie Kuba Wątły TV3 czekamy kiedy opublikuje to co nam zapowiadał.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7937  
Nieprzeczytane 29-09-2018, 12:19
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

ks. Józef Tischner (Fb)
" W moim życiu filozoficzno-kapłańskim nie spotkałem kogoś, kto stracił wiarę po przeczytaniu Marksa, Lenina, Nietzschego, natomiast na kopy można liczyć tych, którzy ją stracili po spotkaniu z własnym proboszczem. Jest to bardzo przykre zjawisko, kiedy lekarz zaraża chorego."


ps. Nie czytałam Marksa, Lenina i im podobnych. Poznałam historie Watykanu oraz wielu niegodziwych księży i dlatego odeszłam na zawsze od kościoła katolickiego. Z oszustami, zbrodniarzami i ze zdemoralizowanymi ludźmi nie chcę mieć nic wspólnego. Każdy przyzwoity człowiek powinien odejść od tej bandy złoczyńców. Jest przysłowie - z kim przystajesz, takim się stajesz".

Ostatnio edytowane przez wankabor : 29-09-2018 o 13:02.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7938  
Nieprzeczytane 29-09-2018, 16:32
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Kościół watykański to jest rak , który wyniszcza Polskę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7939  
Nieprzeczytane 29-09-2018, 18:39
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Kilka dni temu w Kanadzie , Rydzyk pobierał 30 dolarów za wstęp na jego spotkanie z Polonią. Nawet władze kanadyjskie były temu przedziwne. (Fb)
ps. Nawet gdyby mi dawali 100 dolarów nie poszłabym na spotkanie z Tadeuszem Rydzykiem synem Bronisława Kordaszewskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7940  
Nieprzeczytane 29-09-2018, 21:12
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Głosy związane z wczorajszą premierą w sieci.Są i takie .

Ksiądz komentuje "KLER" Smarzowskiego
https://www.youtube.com/watch?v=wdFWjnY9wno

Byłem dziś w kinie na "Klerze". Moja opinia na gorąco w odniesieniu do całej dyskusji na temat tego filmu.
Ksiądz komentuje KLER - odpowiadam na komentarze
https://www.youtube.com/watch?v=rYp-_iJYRhg
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:55.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.