menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Polityka > Polityka - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 09-02-2010, 11:49
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Blaski i cienie III RP !


Wspominaliśmy i wspominamy PRL, wspominają ją nawet ci ,którzy urodzili już w nowej, niezawisłej, wolnej Polsce, III RP, którzy, moim zdaniem, nie mają żadnych osobistych doświadczeń z tego okresu.
Blaski i cienie obecnej rzeczywistości przeżwaliśmy i przeżywamy wszyscy, renciści,emeryci i pracujący jeszcze "młodzi" emeryci i calkiem młodzi forumowicze, poniżej 50 lat.
Mimo, że jestem urodzony jeszcze w II RP, i całe swoje świadome życie przeżyłem w PRL, i zakończę je zdrowy na ciele i umyśle, mam nadzieję ,w III RP, doceniam blaski każdego z tych okresów swojej Ojczyzny.
Moim zdaniem, cienie w każdym z tych okresów tworzyliśmy sami i sami powinniśmy je usuwać w nowej rzeczywistości.
Większość cieni obecnej rzeczywistości mnie nie dotyczy: brak pracy, płacy i płaczu z powodu zdrowia.
Pracę w PRL tylko dobrze wspominam,rento-emeryturę dostaję regularnie na konto i nie płaczę, że jestem częściowo sparaliżowny już od pamiętnego roku 1989.
  #2  
Nieprzeczytane 09-02-2010, 12:01
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 018
Domyślnie

Kaziu, fajny wątek.


ps.nie wiedziałam nic, że masz takie problemy ze zdrowiem, bo jesteś bardzo energiczny.
Pozdrawiam serdecznie.
  #3  
Nieprzeczytane 09-02-2010, 21:36
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Przeniescie sie na chwile do miasteczka Lapy i popytajcie ludzi jak im sie zyje .
A moze jakis senior z Lap nam cos napisze o " blaskach i cieniach" ?
  #4  
Nieprzeczytane 10-02-2010, 10:48
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie SeniorAP !

Cytat:
Napisał senior A.P.
Przeniescie sie na chwile do miasteczka Lapy i popytajcie ludzi jak im sie zyje .
A moze jakis senior z Lap nam cos napisze o " blaskach i cieniach" ?
Ja będę pisał tutaj tylko o blaskach, aby mnie nikt nie posądzał o tęsknotę za PRL.
Za jedno z największych osiągnięć III RP uważam możliwość korekty niewłaściwego wyboru. Półki w shopach są tak pełne wszystkiego, że tylko przebierać i wybierać, nieważne czy są to televizory, czy wędliny.
Ale, najważniejsze,że istnieje możliwość korekty wyboru noweego leadera coraz bardziej ograniczonej władzy państwa.
Wszyscy wiemy, że prawdziwą władzę dają pieniądze. Nasze pańtwo ma za mało pieniędzy na wszystko: na zdrowie, na naukę, na bezpieczeństwo wew. i zew., na płace w sferze budżetowej, na emerytury i wiele innych rzeczy. Jest zadłużone po uszy . Dług wewnętrzny osiągnął już planowaną wysokość i trudno będzie go obniżyć, co jest konieczne, aby wejść do UE.
Czyli, prawdziwa władza spoczywa w rękach tych, w których rękach leży gospodarka: przemysł i handel.
Kiedyś należały one do państwa, no i wiadomo, czym się to skończyło. Totalną klapą. To se uż, na szczeście, ne vrati.
Zakłady pracy państwowe są już w rękach narodu, czyli ludzi.Ściślej kapitału prywatnego. Do kogo należy kapitał, to już inna sprawa.
SeniorAP ! A co tak ważnego stało się w Łapach, że wyróżnia je od reszty Polski ? Zamiast liczyć na jakiegoś "łapowicza", lepiej donieść nam sam.
  #5  
Nieprzeczytane 10-02-2010, 15:02
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Powazne,moje pytanie przy wypowiedzi Kazimierza do wszystkich:

Kto i dlaczego zadluzyl Polske i jaka jest szansa ja odluzyc ?

Jezeli dalem przyklad miasteczka Lapy i bezsilnosc jego burmistrza to dlatego,ze na tym przykladzie mozna zrozumiec kto i za co jest winien .
Moje zdanie w tym jest :
POLSKA RZADZA LUDZIE ,KTORZY NIE DBAJA O INTERESY NARODU POLSKIEGO !
Malo tego przyczyniaja sie do jego ubostwa i zniewolenia !!!
Wladza na niskich szczeblach nie jest w stanie temu zaradzic przy wsopolczesnych ograniczeniach UE dla Polski i Polakow ,zreszta dla innych krajow czlonkowskich tez .
UE to nowoczesny KOLCHOZ !
  #6  
Nieprzeczytane 10-02-2010, 18:51
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 018
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazimierz
SeniorAP ! A co tak ważnego stało się w Łapach, że wyróżnia je od reszty Polski ? Zamiast liczyć na jakiegoś "łapowicza", lepiej donieść nam sam.

Ja jako łapowiczka ( dawałam łapówkę za mięso w PRL)
doniosę..
http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,...za_glodne.html
  #7  
Nieprzeczytane 10-02-2010, 19:37
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Lilu !

Cytat:
Napisał Lila
Ja jako łapowiczka ( dawałam łapówkę za mięso w PRL)
doniosę..
http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,...za_glodne.html
Dziękuję Ci za donos,łapowiczanko.
Muszę wierzyć, że to prawda, choć niektórzy nie wierzą "wybiórczej".
Donosowi SenioraAP,że "POLSKA RZADZA LUDZIE ,KTORZY NIE DBAJA O INTERESY NARODU POLSKIEGO !" nie wierzę. Obwiniać za głód panujący w Łapach UE to hipkryzja.
Winę, moim zdaniem, ponosi kapitalizm bez ludzkiej twarzy, jaki sami tworzymy. A miał być socjalizm z ludzką twarzą. Mam nadzieję,że to odosobniony przypadek i że wkrótce sytuacja w podobnych do Łap miejscowościach poprawi się i III RP odzyska blask. Każdy system ma swoje B i C.
Nie będzie już powrotu do realnego socjalizmu, nie będzie.
  #8  
Nieprzeczytane 13-02-2010, 12:33
siekierka siekierka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 2 494
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazimierz
...Winę, moim zdaniem, ponosi kapitalizm bez ludzkiej twarzy, jaki sami tworzymy. A miał być socjalizm z ludzką twarzą. Mam nadzieję,że to odosobniony przypadek i że wkrótce sytuacja w podobnych do Łap miejscowościach poprawi się i III RP odzyska blask. Każdy system ma swoje B i C.
Nie będzie już powrotu do realnego socjalizmu, nie będzie.
Dopóki libertyni będą przy władzy, to z założenia musi być źle. Bo czyim kosztem żyliby Oni ?
  #9  
Nieprzeczytane 13-02-2010, 14:25
wibi wibi jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Posty: 1 261
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazimierz
Każdy system ma swoje B i C.
Nie będzie już powrotu do realnego socjalizmu, nie będzie.

Może tak?może nie? Historia lubi sie powtarzać i jeśli wierzyć w to co głosi KK to na poczatku był RAJ gdzie nie było żadnych partii politycznych i panowała pewnie wspólnota nie tylko łóżkowa (może raczej łąkowa,bo łóżka chyba nie mieli?),później był okres tzw.wspólnoty pierwotnej i tak dalej aż do XIX wieku gdy Marks napisał swoje dzielo pt."Kapitał" i później "Manifest Komunistyczny".
Poglady te spowodowały powstanie różnych ruchów społecznych,nawet o zabarwieniu nacjonalistycznym i rewolucyjnym.Finałem tego było powstanie ZSRR i cała długa historia której nie bede tu wykładał,bo jest po części znana.
Obecnie,w Polsce mamy powrót do kapitalizmu ale nie tego z drugiej połowy XX wieku a raczej tego z końca XIX i poczatków XX,czyli tego nieucywilizowanego,bez jakichś socjalnych udogodnień dla ogółu (jaki jest np.w Szwecji czy innych,rozwinietych krajów europejskich).
Polacy,jak wiemy z historii nigdy zbyt długo nie potrafili żyć w spokoju i bierności.Zawsze były czy to bunty czy nawet powstania.Zazwyczaj kończyły się klęską ale były!
Czy teraz też tak moze być? trudno przewidzieć ale jakieś niezadowolenie społeczne jest wyczuwane i mozna je zaobserwować na np.różnego rodzaju forach o zabarwieniu politycznym.Jeszcze pare lat temu nie do pomyslenia było aby ktoś na forum publicznym powiedział coś "miłego" na okres PRLu.
Wiem to, bo czytam takie fora a głosy ludzi "oszukanych" stanem obecnym wzrasta.Napewno ma na to wpływ bezpardonowa walka dwóch, prawicowych obozów reprezentowanych przez PiS i PO a jak to sie skończy?trudno powiedzieć,czas pokaże
  #10  
Nieprzeczytane 13-02-2010, 14:39
bronczyk's Avatar
bronczyk bronczyk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 10 970
Domyślnie

Z braku lewicy prawica musi się tłuc między sobą. Niestety.
  #11  
Nieprzeczytane 13-02-2010, 14:46
amelia's Avatar
amelia amelia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Posty: 16 396
Domyślnie

Cytat:
Napisał wibi
Może tak?może nie? socjalnych udogodnień dla ogółu (jaki jest np.w Szwecji czy innych,rozwinietych krajów europejskich).............
Polacy,jak wiemy z historii nigdy zbyt długo nie potrafili żyć w Jeszcze pare lat temu nie do pomyslenia było aby ktoś na forum publicznym powiedział coś "miłego" na okres PRLu.
Wiem to, bo czytam takie fora a głosy ludzi "oszukanych" stanem obecnym wzrasta.Napewno ma na to wpływ bezpardonowa walka dwóch, prawicowych obozów reprezentowanych przez PiS i PO a jak to sie skończy?trudno powiedzieć,czas pokaże

He, he, ten PRL to tak jak moja sasiadka Jadzia, wdowa po awanturnym Kaziu, ktory dosc systematycznie loil jej skore, a ona noce spedzala w roznych dziwnych miejscach uciekajac przed awanturami i rekoczynami.
Dzisziaj Jadzia regularnie bywa na cmentarzu i z roku na rok snuje coraz barwniejsze opowiesci o dobroci cudownego Kazia.
Czy ktos chce jej sluchac czy nie.
__________________
Putin: Kraje UE są "nieprzyjazne Rosji".
Kaczyński: UE zmierza w złą stronę.
/z netu/
  #12  
Nieprzeczytane 13-02-2010, 15:03
bronczyk's Avatar
bronczyk bronczyk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 10 970
Domyślnie

Amelio twoja sąsiadka nie jest jedyna w tym wybielaniu męża nicpoty. Też znam takich kilka, które pielgrzymują do grobów i rzewnie wspominają jak to ich wybrańcy półeczkę zrobili. O awanturach i poniewierce słówkiem nie pisną. A prywatnie muszę PRL mile wspominać. Młoda byłam i to się liczy.
  #13  
Nieprzeczytane 13-02-2010, 15:50
siekierka siekierka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 2 494
Domyślnie

Cytat:
Napisał wibi
... Obecnie,w Polsce mamy powrót do kapitalizmu ale nie tego z drugiej połowy XX wieku a raczej tego z końca XIX i poczatków XX,czyli tego nieucywilizowanego,bez jakichś socjalnych udogodnień dla ogółu (jaki jest np.w Szwecji czy innych,rozwinietych krajów europejskich).
Polacy,jak wiemy z historii nigdy zbyt długo nie potrafili żyć w spokoju i bierności.Zawsze były czy to bunty czy nawet powstania.Zazwyczaj kończyły się klęską ale były!
Czy teraz też tak moze być? trudno przewidzieć ale jakieś niezadowolenie społeczne jest wyczuwane i mozna je zaobserwować na np.różnego rodzaju forach o zabarwieniu politycznym.Jeszcze pare lat temu nie do pomyslenia było aby ktoś na forum publicznym powiedział coś "miłego" na okres PRLu....Napewno ma na to wpływ bezpardonowa walka dwóch, prawicowych obozów reprezentowanych przez PiS i PO a jak to sie skończy?trudno powiedzieć,czas pokaże


W rzeczy samej kapitalizm współczesny w Polsce jest, dzięki libertynom uważającym się za liberałów, baaardzo nieucywilizowany. A sposoby dochodzenia do kapitalizmu, są jeszcze bardziej nieucywilizowane. Kapitał w Polsce jest w lwiej części mafijny czyli złodziejski. Powstawał głównie na zasadzie bezprawnego rozkradania dobra wspólnego zwanego "Państwowym" i wyprzedaży go za grosze w obce ręce. Wałęsa miał w pewnym momencie przebłysk, jak ratować ten majątek, ale później zrezygnował z jego realizacji. Dlatego w ten sposób powstały majątki tzw. "górnych dziesięciu tysięcy" - różnych Bucowatych, Fraszkoniuków, Cimosprytowiczów i im podobnych Jamajkiszonów. Przy ogólnych zachwytach "Ach-ach" i "Och-ach" podziwiających tych "nouveau-riche", mniej sprytnych i mniej odważnych złodziejaszków oraz chwalców i wazeliniarzy. Nieliczne majątki powstające w sposób uczciwy i legalny (np. Kluska), były w sposób bezwzględny wycinane , wyniszczane przez usłużne Urzędy Skarbowe (a raczej ich skorumpowanych urzędników) i prywatne Banki, aby nie dawać "złego" przykładu, żeby ktoś nie myślał, iż bez zapłacenia "komu trzeba" haraczu, można do czegoś dojść. Dopuszczano jedynie działalnoś małych , niezbyt rozwiniętych i o niewielkiej załodze firemek.
Kto nie wierzy, niech sobie poogląda archiwalne zapiski programów red. Elżbiety Jaworowicz "Sprawa dla reportera". Był zresztą okres, kiedy i Ją z temi programami usiłowano "wykasować" z telewizji.

I jeszcze jedno. PiS oraz PO, to nie są dwa prawicowe obozy. Pierwsze z nich (PiS) jest owszem prawicowo-konserwatywne, ale drugie (PO) to ewidentne ugrupowanie libertyńskie, bezideowe, dbające wyłącznie o własne interesy.
  #14  
Nieprzeczytane 13-02-2010, 16:20
siekierka siekierka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 2 494
Domyślnie Powstańcy warszawscy nie mają na leki

Żołnierze Armii Krajowej, którzy narażali swoje życie dla Ojczyzny podczas II wojny światowej, nie mają prawa do refundacji leków. Znaczna ich część znajduje się w bardzo ciężkiej sytuacji życiowej, utrzymując się z głodowych rent inwalidzkich. Na bezpłatne leki mogą liczyć jedynie kombatanci, którzy stali się inwalidami podczas wojny. Pozostali, nawet ci z I grupą inwalidzką, muszą radzić sobie sami. (N.Dz.)
  #15  
Nieprzeczytane 13-02-2010, 17:31
amelia's Avatar
amelia amelia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Posty: 16 396
Domyślnie

Cytat:
Napisał siekierka
Żołnierze Armii Krajowej, którzy narażali swoje życie dla Ojczyzny podczas II wojny światowej, nie mają prawa do refundacji leków. Znaczna ich część znajduje się w bardzo ciężkiej sytuacji życiowej, utrzymując się z głodowych rent inwalidzkich. Na bezpłatne leki mogą liczyć jedynie kombatanci, którzy stali się inwalidami podczas wojny. Pozostali, nawet ci z I grupą inwalidzką, muszą radzić sobie sami. (N.Dz.)



Powstańcy warszawscy nie mają na leki
Sobota, 13 lutego (08:38)
Żołnierze Armii Krajowej, powstańcy warszawscy, którzy narażali swoje życie dla Ojczyzny podczas II wojny światowej nie mają prawa do refundacji leków - czytamy w "Naszym Dzienniku".
Tymczasem znaczna ich część znajduje się w bardzo ciężkiej sytuacji życiowej i utrzymuje się z głodowych rent inwalidzkich. Na bezpłatne leki mogą liczyć jedynie kombatanci, którzy stali się inwalidami podczas wojny.


Poniewaz Napisal to ND to zadam pytanie?

Dlaczego na glodowych rentach inawlidzkich?
Jezeli inwalidztwo jest wynikiem udzialu w powstaniu, czyli podczas wojny to....powini dostawac leki bezplatne.
Jezeli inwalidztwo zostalo nabyte pozniej, to po osiagnieciu wieku emerytalnego przysluguje im wypracowana emerytura - tak jak pozostalym seniorom w naszym kraju.
Nie jest to w zadnym razie umniejszanie roli powstancow tylko analiza "chwytliwego" tekstu w ND.
__________________
Putin: Kraje UE są "nieprzyjazne Rosji".
Kaczyński: UE zmierza w złą stronę.
/z netu/
  #16  
Nieprzeczytane 13-02-2010, 18:11
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Ciekawym co jeszcze ND "Trybuna ludu" prawicy będzie ronić łzy.Ciekawym jestem czy dziennikarz wie jakie są te głodowe renty inwalidzkie?
  #17  
Nieprzeczytane 13-02-2010, 18:12
siekierka siekierka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 2 494
Domyślnie

O ile mnie pamięć nie myli, to młodociani Powstańcy Warszawscy jako kombatanci mieli mieć zagwarantowane (jeszcze przez ZBOWiD) dożywotnie renty oficerskie. Ale może to dotyczy tylko tych, którzy walczyli w formacjach komunistycznych (Armia Ludowa, Gwardia Ludowa)?
A członków organizacji wojskowych podporządkowanych zgniłozachodniemu rządowi Londyńskiemu takie apanaże nie przysługują?
Jak myślicie amelko i Wacku ?
  #18  
Nieprzeczytane 13-02-2010, 18:54
amelia's Avatar
amelia amelia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Posty: 16 396
Domyślnie

Cytat:
Napisał siekierka
O ile mnie pamięć nie myli, to młodociani Powstańcy Warszawscy jako kombatanci mieli mieć zagwarantowane (jeszcze przez ZBOWiD) dożywotnie renty oficerskie. Ale może to dotyczy tylko tych, którzy walczyli w formacjach komunistycznych (Armia Ludowa, Gwardia Ludowa)?
A członków organizacji wojskowych podporządkowanych zgniłozachodniemu rządowi Londyńskiemu takie apanaże nie przysługują?
Jak myślicie amelko i Wacku ?

Nie wiem siekierko,nie ma tutaj materialow na ten temat. To ty poruszyles ten temat i jakis zawies tu jakis link z materialami

AKowcy w ZBOWiDzie?, no chyba ze po 56r. bo chyba nie w moczarowskim? (ale sie nie upieram).Nigdy nie interesowalam sie aspektem finansowym, slyszlam tylko, ze przynaleznosc do ZBOWiD to dodatkowe pieniadze przy recie lub emeryturze

Mlodociani Powstancy co robili przez te wszystkie lata, ze nie dopracowali sie jakiejkolwiek emerytury? myslisz siekierko ze to prawda?,
__________________
Putin: Kraje UE są "nieprzyjazne Rosji".
Kaczyński: UE zmierza w złą stronę.
/z netu/
  #19  
Nieprzeczytane 13-02-2010, 18:58
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 018
Domyślnie

Cytat:
Napisał siekierka
O ile mnie pamięć nie myli, to młodociani Powstańcy Warszawscy jako kombatanci mieli mieć zagwarantowane (jeszcze przez ZBOWiD) dożywotnie renty oficerskie. Ale może to dotyczy tylko tych, którzy walczyli w formacjach komunistycznych (Armia Ludowa, Gwardia Ludowa)?
A członków organizacji wojskowych podporządkowanych zgniłozachodniemu rządowi Londyńskiemu takie apanaże nie przysługują?
Jak myślicie amelko i Wacku ?

Jak myślą, to sam widzisz.

ps. kapitan Dąbrowski z Westerplatte cierpiał nędzę.
Element niepewny. Jego ojca , generała, zamordowało NKWD.
Teraz mamy wolną Polskę.
  #20  
Nieprzeczytane 13-02-2010, 19:28
amelia's Avatar
amelia amelia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Posty: 16 396
Domyślnie

Cytat:
Jak myślą, to sam widzisz.
ps. kapitan Dąbrowski z Westerplatte cierpiał nędzę.
Element niepewny. Jego ojca , generała, zamordowało NKWD.
Teraz mamy wolną Polskę.



Mysla , mysla
ND mysli, ze nie mysla

http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1113

Zmiana uprawnień kombatantów, inwalidów wojennych i osób represjonowanych
Ustawa z dnia 11 października 2002 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (Dz.U. nr 181, poz. 1515) w istotny sposób zmieniła uprawnienia kombatantów, inwalidów wojennych i osób represjonowanych oraz ich rodzin.


Ustawa ta zastąpiła niektóre uprawnienia przewidziane w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, świadczeniem pieniężnym, nazwanym dodatkiem kompensacyjnym.


Dodatek kompensacyjny zastępuje przewidzianą w ustawie z 1991 r.:


10% zniżkę ceny zakupu mieszkania lub domu od skarbu państwa lub gminy,
zwolnienie z abonamentowych opłat telewizyjnych i radiowych,
zwolnienie z opłat za 20 jednostek telefonicznych oraz 50% ulgę za abonament telefoniczny,
ulgę dla kombatantów - inwalidów w opłatach rejestracyjnych samochodów oraz 50% zniżkę w opłacaniu składek na obowiązkowe ubezpieczenie pojazdów samochodowych, jeśli nie są inwalidami wojennymi I i II grupy.


Dodatek kompensacyjny stanowi 15% dodatku kombatanckiego.


Wymieniony dodatek wypłacany jest od 1 stycznia 2003 r. Przysługuje tym kombatantom i innym osobom uprawnionym oraz wdowom i wdowcom pozostałym po tych osobach, którzy są emerytami bądź inwalidami lub pobierają uposażenie w stanie spoczynku albo uposażenie rodzinne.


Dodatek kompensacyjny będzie wypłacany wraz z rentą, tak jak dodatek kombatancki i ryczałt energetyczny.


Nowością jest dla kombatantów, osób represjonowanych i wdów (wdowców) po nich - emerytów, rencistów i inwalidów oraz pobierających uposażenie w stanie spoczynku lub uposażenie rodzinne - ulga przy przejazdach w 2 klasie pociągów ekspresowych, Inter City i Euro City w komunikacji krajowej - na podstawie biletów jednorazowych (osoba podróżująca 1 klasą zobowiązana będzie dopłacić różnicę w cenie biletu pomiędzy 1 a 2 klasą). Ponadto osoby te będą mogły korzystać z 37% ulgi nie tylko przy przejazdach autobusami zwykłymi, ale i przyspieszonymi.


Nowelizacja znacznie poszerza uprawnienia inwalidów wojennych, którzy będą mogli podróżować z 37% ulgą również w 1 i 2 klasie pociągów ekspresowych, Inter City i Euro City w komunikacji krajowej - na podstawie biletów jednorazowych.
Taka sama ulga przysługiwać im będzie nie tylko przy przejazdach autobusami zwykłymi, ale również w autobusach przyspieszonych i pospiesznych.


Inwalidzi wojenni I grupy mają prawo do 78% ulgi (przewodnik lub opiekun towarzyszący w podróży - 95% ulgi) przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego.


Istotną zmianą w tej ustawie jest wyrównanie podstaw wymiaru rent inwalidów wojennych, zróżnicowanych dotychczas w zależności od daty przyznania renty. Wysokość podstawy wymiaru renty podwyższana będzie w latach 2003-2007 tylko dla tych osób, które mają podstawy wymiaru niższe niż 1775,89 zł, poczynając od podstaw wymiaru niższych niż 1350 zł.


Podstawy te podwyższane będą:


od 1 marca 2003 r. do kwoty 1350,00 zł
od 1 marca 2004 r. do kwoty 1424,64 zł
od 1 marca 2005 r. do kwoty 1536,39 zł
od 1 marca 2006 r. do kwoty 1650,00 zł
od 1 marca 2007 r. do kwoty 1775,89 zł.


Od 1 marca 2008 r. podstawa wymiaru w kwocie 1775,89 zł waloryzowana będzie na zasadach ogólnych, przewidzianych dla emerytur i rent.


Zmieniają się również przepisy regulujące uprawnienia inwalidów wojennych I i II grupy w zakresie ulg w opłatach za ubezpieczenie samochodu. Zamiast obowiązującej dotychczas 50% zniżki w opłacaniu składek OC i AC, inwalidzi będą opłacać w zakładzie ubezpieczeniowym 100% składki, ale będą mogli zwrócić się do organu rentowego o refundację w wysokości 50% opłaconej składki. Jeżeli suma ubezpieczenia AC będzie przekraczać równowartość 6000 euro, refundacja przysługiwać będzie tylko od proporcjonalnie wyliczonej części opłaconej składki. Refundację będzie można uzyskać tylko do jednego pojazdu będącego własnością inwalidy wojennego. Samochód ten nie może być jednak wykorzystywany do przewozów zarobkowych. Rozliczenia refundacji - na wniosek zainteresowanego - dokonywać będzie organ rentowy wypłacający świadczenia. Przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2003 r.


Inwalidzi wojenni, którzy w związku z zaprzestaniem przez PZU od października 2001 r. udzielania zniżek w opłacaniu składek na ubezpieczenie OC i AC zmuszeni byli płacić 100% składki, w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od dnia 15.11.2002 r., mogą złożyć wniosek do organu rentowego o zwrot kwoty w wysokości przysługującej im wówczas zniżki.


Jednocześnie wyjaśniamy, iż inwalidzi wojenni I i II grup, którzy posiadają także uprawnienia kombatanckie, zachowują prawo do 50 % zniżki w opłacaniu składek OC i AC oraz otrzymują dodatek kompensacyjny.
__________________
Putin: Kraje UE są "nieprzyjazne Rosji".
Kaczyński: UE zmierza w złą stronę.
/z netu/
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Oczy - cienie, worki, przebarwienia - komentarze bajbus Ogólny 7 04-04-2011 11:24
PRL - Blaski I Cienie... Lila Polityka - wątki archiwalne 552 23-02-2010 00:55
Sabatowo cz.III jolita Humor, zabawa - wątki archiwalne 473 18-02-2009 08:08
Rocznice cz.III jolita Różności - wątki archiwalne 524 10-02-2009 22:15
Co z tą Polską ???...cz.III Lila Polityka - wątki archiwalne 490 17-02-2008 11:57

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:29.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.