menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #14741  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 09:30
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5 FB8A887
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14742  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 09:45
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5FB89D 6C
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14743  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 10:03
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5FB70C A6
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14744  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 10:08
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Miłochna Popielska
ATEIZM kierunek do normalności


tSdop amohor

Religia to nie nauka, nie powinna być w szkole przedmiotem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14745  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 10:43
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Na liście hańby biskupów tuszujących pedofilię znajdują się wszyscy żyjący w Polsce kardynałowie, połowa urzędujących arcybiskupów i jedna trzecia urzędujących biskupów diecezjalnych. W ciągu ostatnich miesięcy każdemu ujawnieniu księdza pedofila towarzyszyło oskarżenie kryjącego go biskupa. Ofiary domagały się nie tylko ukarania sprawcy, ale też pociągnięcia do odpowiedzialności stojącego za nim hierarchy.
Jakkolwiek krycie księży pedofilów przez biskupów jest uważane za powszechną praktykę, to do niedawana media stosunkowo rzadko opisywały takie przypadki. A już zupełnie wyjątkowo w odniesieniu do biskupów aktualnie urzędujących. Ostatnio diametralnie się to zmieniło. Obserwowaliśmy prawdziwy wysyp afer z tuszowaniem przestępstw seksualnych księży wobec nieletnich.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14746  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 10:49
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

  • 23 czerwca 2020 – „Wyborcza” ujawnia upicie się biskupa Janiaka
Poznańska „Gazeta Wyborcza” publikuje artykuł informujący, że 2 czerwca biskup Janiak został przywieziony karetką na szpitalny oddział ratunkowy w Kaliszu. Był z nim ograniczony kontakt i miał problemy z wysławianiem się, podejrzewano więc udar mózgu. Po szczegółowych badaniach okazało się jednak, że to nie udar, a totalne upojenie alkoholowe – miał we krwi 3,44 promila alkoholu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14747  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 10:57
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Leszek Miller
tpiseoso re

Papież poparł związki jednopłciowe.

Ciekawe co na to polska inkwizycja? Szykuje stos?

#Miller
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14748  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 11:04
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Wypominki roczne - czyli odczytanie nazwisk zmarłych w czasie mszy świętej i modlitwa za niego kosztuje dokładnie 50 złotych - taką informację zamieścił proboszcz parafii na poznańskiej Wildze.

Wierni nie kryją oburzenia i uważają, że podawanie tego typu cenników, zwłaszcza w trudnym okresie pandemii, to skandal.

ps. Cwany oszust ksiądz - zawsze znajdzie sposób jak wykiwać prymitywnego parafianina.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14749  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 12:39
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Z polecenia Watykanu toczy się proces kanoniczny w sprawie tuszowania przestępstw seksualnych przez abp. Leszka Sławoja Głódzia - ustaliło OKO.press. Według naszych źródeł badający sprawę księża sprawdzają, jak zareagował w sprawach czterech księży. O dwóch z nich pisaliśmy
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14750  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 14:21
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5 FB54294
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14752  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 14:36
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5FB595 E7
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14753  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 15:19
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Jan Hartman



19thsSp lgonosfddoz.aicremd ˇ



To kończy sprawę. KK jak zwykle po latach zaciętej walki poddaje się postępowi moralnemu. Kiedyś pogodził się z równouprawnieniem wyznań, wolnością dla chłopów, demokracją, prawami kobiet, a dziś robi łachę, że "godzi się" na związki jednopłciowe. Co na to nasi specjaliści od "ideologii LGBT" i "neopogaństwa"? Będą egzorcyzmować Franciszka i modlić się o nastanie "prawdziwego papieża", czy może jak Dziwisz będą rżnąć głupa i udawać, że nic nie wiedzą, nie słyszeli, a tak w ogóle to my nie zrozumieliśmy, "co nam papież chciał powiedzieć"? Pan Hoser mówił przed laty że przede mną nie będzie klękał. Jakoś to przeżyłem. Ale przed papieżem misiu pysiu też nie uklękniesz? A ty, koleżko Jędraszewski, obrońco białej rasy, będziesz posłuszny swemu panu, czy może zostaniesz schizmatykiem? Oj, będzie teraz wesoło w tej kruchcie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14754  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 15:23
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie


Ks. prof. Andrzej Kobyliński potwierdził w rozmowie z TVN24, że przetłumaczył na język włoski list ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. W piśmie do Watykanu duchowny skarżył się na bierność kardynała Stanisława Dziwisza wobec procederu ukrywania pedofilii wśród księży.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14755  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 16:20
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Piotr Szumlewicz

[COLOR=rgba(255,255,255,1)]Władza nienawidząca kobiet tworzy im piekło. Zróbmy wszystko, aby jak najszybciej przegonić tych fanatycznych barbarzyńców.
[/color]
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14756  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 16:37
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Wikipedia pisze :

Antyteizm – postawa polegająca na negatywnym nastawieniu wobec instytucjonalnych religii teistycznych; w wąskim znaczeniu, negatywne nastawienie wobec wiary w boga lub bogów. Według badania z 2014 roku, 15% ateistów deklaruje się jako antyteiści. Pojęcie to występuje również w innych znaczeniach.

Portal http://www.antyteizm.pl pisze.:

Antyteizm – postawa polegająca na negatywnym nastawieniu oraz walce przeciwko teistycznym religiom. Aktywna opozycja względem teizmu. Termin ma swoje etymologiczne korzenie w grece ‘anti-’ i ‘theismos’. Termin posiada szeroki zakres znaczeń. W świeckim kontekście jest to sprzeciw wobec zorganizowanej religii lub wiary w określone bóstwo. Natomiast w kontekście teistycznym oznacza on opozycję względem konkretnego boga lub bogów.

Antyteista jest zdefiniowany przez Oxford English Dictionary jako „Osoba sprzeciwiająca się istnieniu boga lub bogów”.

https://rationalwiki.org/wiki/Antitheism
Antitheism, also known pejoratively as "militant atheism" (despite having nothing to do with militancyWikipedia) is the belief that theism and religion are harmful to society and people, and that even if theistic beliefs were true, they would be undesirable. Antitheism, which is often characterized as outspoken opposition to theism and religion, asserts that religious and especially theistic beliefs are harmful and should be discarded in favor of humanism, rationalism, science and other alternatives.

Antitheistic positions are often erroneously confused for (or strawmanned into) rallying for various persecutory conspiracies against the faithful, including "seeking out and destroying all religion", "wanting to make faith illegal", "forcing the religion of atheism onto everyone" (a suggestion that is not even wrong), and numerous other unfounded fears from the faithful and their apologists.

Poniższy tekst jest tłumaczeniem angielskiego linku wyjaśniającego słowo antyteizm :

Antyteizm, zwany również pejoratywnie „wojującym ateizmem” (mimo że nie ma nic wspólnego z wojowniczością Wikipedia), to przekonanie, że teizm i religia są szkodliwe dla społeczeństwa i ludzi, i że nawet gdyby wierzenia teistyczne były prawdziwe, byłyby niepożądane. Antyteizm, który jest często charakteryzowany jako jawna opozycja wobec teizmu i religii, twierdzi, że wierzenia religijne, a zwłaszcza teistyczne, są szkodliwe i należy je odrzucić na rzecz humanizmu, racjonalizmu, nauki i innych alternatyw.

Stanowiska antyteistyczne są często błędnie mylone z działaniami terrorystycznymi przeciwko wiernym, w tym „ niszczenia wszelkiej religii”, „chęci uczynienia wiary nielegalną”, „narzucania wszystkim religii ateizmu” sugestia, która nawet nie jest błędna) i wiele innych nieuzasadnionych obaw wiernych i ich apologetów.

CDN Jutro

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 22-10-2020 o 22:52.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14757  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 16:47
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
(...) Cwany oszust ksiądz - zawsze znajdzie sposób jak wykiwać prymitywnego parafianina.
Tradycja bardzo stara. Wypominki roczne (modlitwa za zmarłych, ups - za jedną duszę, mogą być zbiorówki czyli rodziny, przez cały rok przed niedzielną mszą św.) zwykle kosztują tyle, ile intencja mszalna. Rok, jak wiadomo, ma 52 tygodnie. Jedno wypomnienie kosztuje więc mniej niż złotówkę. Dobrze liczę? Nigdy nie słyszałam, by brak opłaty i wypominania skutkował grzechem dla rodziny (umarły nie grzeszy, brak możliwości). Franciszek nie pochwala płatnych modlitw... ale jeden z Jego poprzedników przytomnie zauważył, że "Kościół różańcem się nie wyżywi". Chcesz "zaistnieć i pokazać się" w zbiorowości? - płać. Wybór należy do parafianina (w określeniu nie zawieram negatywnych konotacji a jedynie przynależność do lokalnego Kościoła). Czy ksiądz jest oszustem pobierając opłaty? tak, jeśli nie dotrzymuje umowy, tzn. nie wypomina. W przeciwnym razie nie miejmy pretensji. Dostaliśmy, co kupiliśmy. Nie było przymusu.
Wydaje mi się, że ateistów nie powinno boleć. W tym samym czasie większą kasę zarabiają ogrodnicy, kwiaciarnie, producenci zniczy, "pańskiej skórki", przewoźnicy i nie wiem kto jeszcze. Bez odprowadzania składek na świętopietrze.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14758  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 19:48
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Ostatku ! wiem, że wypominki to tradycja, ale nie wiem jak bardzo stara. Ja nie jestem zwolenniczką tego obyczaju. Sama tak jak mi serce i rozum wskazuje, wspominam moich bliski , którzy odeszli do wieczności. Nie modlę się do nich, ale myślę o nich. Dla mnie, ich miłość wiecznie trwa. Mam też własne obyczaje związane ze świętem zmarłych np. grób moich bliskich nie może być straganem, a więc może świecić się wyłącznie 1 znicz; gdyby ktoś postawił więcej , to zdejmę i przeniosę na jakiś bezimienny, zaniedbany czy zapomniany, są takie groby na cmentarzu. W zależności od pory roku, kwiat też tylko 1 np. czerwona róża albo 1 doniczka z kwiatami. Rodzina zaakceptowała moje obyczaje, pogodzili się z nimi, nie krytykują mnie. W domu mam portrety: babci, taty i męża. Kiedyś do nich dołączę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14759  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 20:34
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Domyślnie

Pisałam o prawie wyboru. O decyzji jaką każdy z nas podejmuje. Komuś zależy na wypominkach, płaci i ma. Ktoś inny układa stos kwiatów i zastawia mogiłę światem. Jeszcze ktoś uważa święto za zbędne, wymyślone nie wiadomo po co. My/żywi decydujemy.

Cofnęłabym się do czasów słowiańskich, palenia ognisk na cmentarzach, przywoływania zmarłych przodków i szukania z nimi kontaktu. Podobieństwo wypominków i przywoływania dusz rzuca się "na oczy", może tylko moje... przesłonięte słowiańską mgłą. Ciągle uważam, że ten kawałek, jak i inne katolickie tradycje dot. tego dnia, zostały przeniesione z obrzędu Dziadów. Oczywiście są różnice. Słowianie prosili przodków o pomoc i opiekę. Katolik modli się "za duszę" czyli prosi o jej zbawienie, wyzwolenie z czyśćca, uważając, że modlitwa do zwykłego zmarłego jest herezją; no bo jak - modlić się do grzesznika? Cóż, o tym co się podoba Bogu najczęściej decydują ludzie.

Nigdy nie przenoszę zniczy ani nie usuwam kwiatów. Są świadectwem czyjejś pamięci. Powiem więcej, wzruszają mnie, niezależnie od walorów estetycznych jakie przedstawiają.

Kiedyś przejdziemy na drugą stronę... nie jesteśmy wieczni. Czy dołączymy do drogich zmarłych? któż to wie??
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14760  
Nieprzeczytane 22-10-2020, 21:41
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5FB73B 9C
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:34.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.