menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Edukacja > Ogólny
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Ogólny Komentarze do artykułów z działu www.edukacja.senior.pl.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 15-05-2011, 22:47
Ojanna Ojanna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2011
Posty: 1 375
Post Dlaczego starsi mają problemy z zapamiętywaniem nowych rzeczy - komentarze


Komentarz do artykułu: Dlaczego starsi mają problemy z zapamiętywaniem nowych rzeczy
--------------------
Proponuję zatrudnienie tłumacza znającego gramatykę języka polskiego :/ Google to jednak nie wszystko...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 16-05-2011, 10:06
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Wytlumaczę prosciej- w płatach skroniowych miesci sie twor zwany hipokampem- odpowiedzialny za pamiec swieza i te sprzed parunastu- parudziesięciu lat.Z wiekiem czesc komorek i polaczenia miedzy nimi zanikaja , tak jak i reszta mozguNie tworza się nowe połączenia miedzy neuronami-degradacji ulegaja w duzym stopniu tzw neuroprzekazniki- czyli substancje ktore przenosza informacje.Czyli czesc tego co mamy zapamietac-nie zostaje jak gdyby zapisana- bo nie ma co tej informacji zapisac-i stad zapominanie.Cwiczenie pamieci polega na tym, abysmy zapisywali i utrwalali tym co posiadamy w tym hipokampie.Czyli czytanie i powtarzanie, czytanie i powtarzanie- utrwalanie.natomiast z hipokampa nie znika to co bylo zapisane w mlodej czesci hipokampa- stad pamiec o starych zdarzeniach. jest ciekawa forma padaczki- ona nazywa sie naczej- ale nazwe ja skroniowa(bo hipokamp jest w platach skroniowych)- w czasie tego napadu jest pobudzenie wlasnie tej czesci mozgu i chory ma wrazenie czegos przebytego- czegos widzianego-deja vu,deja vecu(nad a powinien być apostrof- ale nie wyszedl mi).Ja to opisałam bardzo prosto i malo fachowo- ale tak to najprosciej mozna ując.Na padaczke te skroniowa cierpial Fiodor Dostojewski( piekny, opis w "Idiocie".
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 18-05-2011, 12:16
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Ciekawa jestem czy neuroprzekaźniki, które zanikły, mogą jeszcze zostać odtworzone? A raczej czy tylko wspomniane czytanie i powtarzanie (nauka) pozwalają na ich tworzenie?
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 18-05-2011, 13:36
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Niestety, nie.Ale zapamiętywanie rzeczy- czesto powtarzanie moga zostać zapisane w tym co nam jeszcze zostałoJest tez teoria , ze jednak czeste powtarzanie powoduja powstawanie nowych połaczen i pobudzenie neuronow nieczynnych( wszak uzywamy ok. 30 procent mózgu)
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wył.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:13.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.