menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Kuchnia, kulinaria
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #141  
Nieprzeczytane 27-10-2011, 15:38
Ines's Avatar
Ines Ines jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jul 2011
Miasto: Małopolska
Posty: 391
Domyślnie

Cytat:
Napisał Janczar
Na prośbę Artfilki podaję sprawdzony przepis na nalewkę z pigwowca.
Piszę to z własnego doświadczenia.

Czy to nie o moją prośbę chodziło? Bo prośby Artfilki nie znalazłam.

Tak czy owak, pięknie dziękuję, z tym, ze wcześniej ten Twój przepis znalazłam na podanej przez Ciebie stronie winiarzy; wydrukowałam i...wczoraj zrobiłam nalewkę. Usunęłam też gniazda nasienne, nie wiem czy to było konieczne. Owoce w tym roku są piękne, złociste i zdrowe. A teraz problem czasu.

Pozdrawiam-Agnieszka.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #142  
Nieprzeczytane 27-10-2011, 18:32
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ines
Czy to nie o moją prośbę chodziło? Bo prośby Artfilki nie znalazłam.
Tak, masz rację, przepraszam. Na forum to Ty pisałaś o przepisie na pigwówkę. Artfilka też prosiła o ten przepis, ale na priw.

Cytat:
Napisał Ines
Tak czy owak, pięknie dziękuję, z tym, ze wcześniej ten Twój przepis znalazłam na podanej przez Ciebie stronie winiarzy; wydrukowałam i...wczoraj zrobiłam nalewkę. Usunęłam też gniazda nasienne, nie wiem czy to było konieczne. Owoce w tym roku są piękne, złociste i zdrowe. A teraz problem czasu.

Pozdrawiam-Agnieszka.
Zgadza się, na stronie winiarzy działałem aktywnie i jakiś czas moderowałem dział nalewek.
Wkleiłem tam wówczas kilkadziesiąt przepisów na nalewki owocowe, praktycznie z wszystkich rodzimych owoców.
Usuwanie gniazd nasiennych nie jest konieczne. Pestki oddzielam, ale ok. 20% pestek wrzucam do nalewu, aby uzyskać trochę amygdaliny (kwasu pruskiego) w nalewce, która ma działanie antynowotworowe.

Pozdrawiam
Czarek
Odpowiedź z Cytowaniem
  #143  
Nieprzeczytane 05-11-2011, 10:56
siarzewo's Avatar
siarzewo siarzewo jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Posty: 19
Domyślnie

Cytat:
Napisał Janczar
Na prośbę Artfilki podaję sprawdzony przepis na nalewkę z pigwowca.

Składniki:
1 kg owoców pigwowca japońskiego
0,5 kg cukru
0,5 l spirytus 95%
0,5 l wódki 40%

Sposób wykonania:
Dojrzałe owoce pigwowca umyć, pokroić w kostkę lub ćwiartki, pestki odrzucić. Owoce zalać spirytusem zmieszanym z wódka w szczelnym zakręconym słoju na 4 tygodnie, co kilka dni potrząsając słojem.
Po tym czasie zlać nalew, a owoce pozostałe w słoju zasypać cukrem. Gdy cukier się całkowicie rozpuści, zlać syrop i połączyć z wcześniej uzyskanym nalewem.
Nalewka klaruje się długo, jest kwaskowa w smaku i bardzo aromatyczna.
Dojrzewa 3 miesiące w chłodnym miejscu.

Owoce w słoju, po zlaniu syropu, można zalać jeszcze raz samą wódką na 5 tygodni, bez dosładzania. W ten sposób uzyskamy dodatkową porcje całkiem niezłej nalewki.
Po zlaniu tego drugiego nalewu owoce można jeszcze zasypać cukrem i uzyskamy lekko alkoholowe owocki w syropie do jesiennych herbatek. Zaręczam, że bardzo smaczne.

Niektórzy zalecają najpierw zasypać owoce cukrem, a uzyskany syrop doprawić spirytusem. Ten sposób ma jednak kilka wad. Stwarza ryzyko zapleśnienia owoców i uzyskana nalewka jest mniej aromatyczna. Piszę to z własnego doświadczenia.

Życzę smacznego.
Czarek
Witam serdecznie pozwole sobie na uwagę,że dodanie miodu zamiast cukru i wzbogacenie wszystkiego propolisem uczyniłoby cud naleweczke , pozdrawiam viola
__________________
Pozdrawiam srdecznie
Anna-Violetta;viola
Odpowiedź z Cytowaniem
  #144  
Nieprzeczytane 06-11-2011, 12:35
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie

Cytat:
Napisał siarzewo
Witam serdecznie pozwole sobie na uwagę,że dodanie miodu zamiast cukru i wzbogacenie wszystkiego propolisem uczyniłoby cud naleweczke , pozdrawiam viola
Może masz rację. Na pewno byłaby zdrowsza. Nigdy tak nie robiłem.
Podałem przepis na klasyczną pigwówkę.
Jednak dodanie miodu powoduje zwiększoną ilość osadu i zmienia smak nalewki. A propolis, chociaż jest bardzo zdrowy, nie każdemu smakuje.
Ale o gustach podobno się nie dyskutuje.

Pozdrawiam
Czarek
Odpowiedź z Cytowaniem
  #145  
Nieprzeczytane 07-11-2011, 12:17
rena 880's Avatar
rena 880 rena 880 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: kujawsko-pomorskie
Posty: 3 420
Domyślnie

Ja dodałam naprawdę pysznego miodu lipowego ale że owoce mam swoje to nie żałowałam w przeciwieństwie do alkoholu a wzięłam tak
2kg owoców
0,5 spirytusu
0,5 wódki
50mil.rumu za poradą w internecie
dziś po odstaniu swego czasu zlałam wszystko 1 nalew z spirytusu i wódki 2 rozpuszczonego miodu i boje się czy to nie za kwaśne dolać wódki z miodem czy lepiej więcej rumu a może zostawić tak jak jest przegryzie się i będzie dobrze?
Proszę doradźcie.
__________________

Ostatnio edytowane przez rena 880 : 07-11-2011 o 13:11.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #146  
Nieprzeczytane 07-11-2011, 20:24
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie

Cytat:
Napisał rena 880
Ja dodałam naprawdę pysznego miodu lipowego ale że owoce mam swoje to nie żałowałam w przeciwieństwie do alkoholu a wzięłam tak
2kg owoców
0,5 spirytusu
0,5 wódki
50mil.rumu za poradą w internecie
dziś po odstaniu swego czasu zlałam wszystko 1 nalew z spirytusu i wódki 2 rozpuszczonego miodu i boje się czy to nie za kwaśne dolać wódki z miodem czy lepiej więcej rumu a może zostawić tak jak jest przegryzie się i będzie dobrze?
Proszę doradźcie.
Jeśli dobrze zrozumiałem osobno zrobiłaś nalew alkoholowy (spirytus + wódka), a osobno część owoców zalałaś samym miodem. Obydwa nalewy zmieszałaś ze sobą.
Najlepiej spróbuj czy nalewka jest dostatecznie słodka. Jeżeli nie, to możesz dosłodzić cukrem. Pigwówka musi by słodka, jak jest zbyt kwaśna to jest niesmaczna.

Czy dodać rumu to już tylko od Ciebie zależy, jaka nalewka bardziej Tobie smakuje. Ale rum możesz dodać w każdej chwili, nie musisz się z tym spieszyć. Możesz dodać np. do 1 butelki rum, a drugą butelkę bez rumu i zobaczysz, która nalewka będzie lepsza.

Owoce można zalać alkoholem powtórnie.

Pozdrawiam, i życzę smacznego
Czarek
Odpowiedź z Cytowaniem
  #147  
Nieprzeczytane 07-11-2011, 21:12
rena 880's Avatar
rena 880 rena 880 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: kujawsko-pomorskie
Posty: 3 420
Domyślnie

Czarku dziękuje za podpowiedź po eksperymentuje ja nie za bardzo się w tych sprawach znam a chciała bym mieć coś pysznego na świąteczny prezent dla moich trzech synów.
Co do owoców już dosypałam cukru i usmażyłam konfiturę jest pyszna do tortów i mazurków bo alkohol przez smażenie się redukuje.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #148  
Nieprzeczytane 07-11-2011, 22:31
siarzewo's Avatar
siarzewo siarzewo jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Posty: 19
Domyślnie

Cytat:
Napisał Janczar
Jeśli dobrze zrozumiałem osobno zrobiłaś nalew alkoholowy (spirytus + wódka), a osobno część owoców zalałaś samym miodem. Obydwa nalewy zmieszałaś ze sobą.
Najlepiej spróbuj czy nalewka jest dostatecznie słodka. Jeżeli nie, to możesz dosłodzić cukrem. Pigwówka musi by słodka, jak jest zbyt kwaśna to jest niesmaczna.

Czy dodać rumu to już tylko od Ciebie zależy, jaka nalewka bardziej Tobie smakuje. Ale rum możesz dodać w każdej chwili, nie musisz się z tym spieszyć. Możesz dodać np. do 1 butelki rum, a drugą butelkę bez rumu i zobaczysz, która nalewka będzie lepsza.

Owoce można zalać alkoholem powtórnie.

Pozdrawiam, i życzę smacznego
Czarek
Witam , moja rada to poczekać, jak się wszystko dokładnie przegryzie około 14 dni- wtedy można dodac jeszcze miodu lub cukru , ja osobiście polecam miód, pozdrawiam serdecznie - viola
__________________
Pozdrawiam srdecznie
Anna-Violetta;viola
Odpowiedź z Cytowaniem
  #149  
Nieprzeczytane 08-11-2011, 00:00
Arti's Avatar
Arti Arti jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Radom
Posty: 22 485
Domyślnie

Janczarku tak sobie myślę o nalewce z miłorzębu
hm, hm a jakby tak zrobić ją z suszonego miłorzębu, chyba jest w zielarskich sklepach.
Co o tym sposobie myślisz ?
Może przepis wymyślisz.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #150  
Nieprzeczytane 08-11-2011, 11:45
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie

Cytat:
Napisał Artfilka
Janczarku tak sobie myślę o nalewce z miłorzębu
hm, hm a jakby tak zrobić ją z suszonego miłorzębu, chyba jest w zielarskich sklepach.
Co o tym sposobie myślisz ?
Może przepis wymyślisz.
Wątpię, czy w sklepach zielarskich uda się kupić liście miłorzębu ponieważ nie jest to nasz rodzimy gatunek.
Przepis jest bardzo prosty. Pokruszyć liście, wrzucić do słoja i zalać wódką (nie spirytusem). Po 2 tygodniach można zażywać.
Smak ma nieszczególny, zielskowaty, ale ma służyć jako lekarstwo, a te nie zawsze są smaczne. Można dodać trochę miodu na dosłodzenie, według własnego gustu.

Pozdrawiam
Czarek
Odpowiedź z Cytowaniem
  #151  
Nieprzeczytane 08-11-2011, 22:46
Arti's Avatar
Arti Arti jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Radom
Posty: 22 485
Domyślnie

Cytat:
Napisał Janczar
Wątpię, czy w sklepach zielarskich uda się kupić liście miłorzębu ponieważ nie jest to nasz rodzimy gatunek.
Przepis jest bardzo prosty. Pokruszyć liście, wrzucić do słoja i zalać wódką (nie spirytusem). Po 2 tygodniach można zażywać.
Smak ma nieszczególny, zielskowaty, ale ma służyć jako lekarstwo, a te nie zawsze są smaczne. Można dodać trochę miodu na dosłodzenie, według własnego gustu.

nooo to trawy żubrowej i miodu dodam.

wdzięcznam ci
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #152  
Nieprzeczytane 09-11-2011, 08:55
Scarlett Scarlett jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 27 416
Domyślnie

Natchnęłam sie na taki przepis
Cytat:
Nalewka pomarańczowo - kawowa z recyklingu
http://przepisy.net/nalewka-pomaranc...-z-recyklingu/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #153  
Nieprzeczytane 09-11-2011, 18:09
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie

Cytat:
Napisał Artfilka
nooo to trawy żubrowej i miodu dodam.
wdzięcznam ci
Aniu, turówka wonna (żubrówka) niewiele tu pomoże. Próbowałem ją dodawać do różnych nalewek.
Lepiej dodać pokrojonych, suszonych śliwek (np. 5 szt na 0,5 litra).
Pozdrawiam
Czarek
Odpowiedź z Cytowaniem
  #154  
Nieprzeczytane 09-11-2011, 18:21
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie

Cytat:
Napisał Scarlett
No, może być ciekawy smak, szczególnie dla lubiących kawę.
Jako osobnik nie pijący kawy raczej się nie skuszę.

Powyżej podałem przepis na nalewkę żołędziową.
Zrobiłem ją według tego przepisu.
Jest bardzo słodka o smaku kawowym, coś jak likier kawowy. Zamiast cukru wanilinowego dodałem cukier zrobiony na bazie prawdziwej wanilii.

Czarek
Odpowiedź z Cytowaniem
  #155  
Nieprzeczytane 09-11-2011, 19:01
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Dopiero zrobiłeś, juz znasz jej smak?????...masz rację ja tez cukier waniliowy robię łączac z prawdziwą wanilią..ale tylko w świeta i na wielkie okazje kiedy deser,napój, ciasto ma byc rewelacja....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #156  
Nieprzeczytane 10-11-2011, 22:47
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie

Cytat:
Napisał Malwina
Dopiero zrobiłeś, juz znasz jej smak?????...masz rację ja tez cukier waniliowy robię łączac z prawdziwą wanilią..ale tylko w świeta i na wielkie okazje kiedy deser,napój, ciasto ma byc rewelacja....

Ależ oczywiście Malwinko, obowiązkowo trzeba spróbować co nam wyszło.
Na tym etapie już można poznać potencjał nalewki i jeżeli jest taka potrzeba i możliwość, skorygować jej smak.

Pozdrawiam
Czarek
Odpowiedź z Cytowaniem
  #157  
Nieprzeczytane 12-12-2011, 07:10
MichalXYZ MichalXYZ jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Dec 2011
Posty: 2
Domyślnie

Hej,

Mozecie mi pomoc rozstrzygnac spor, wraz z tesciem zalozylem sie, ze mozna zrobic rownie dobra nalewke na Spirytusie 95% jak i na Spirytusie Nalewkowym marki Soplica. Potrzebujemy niezaleznych ekspertow czyli Was moi drodzy by stwierdzic kto ma racje, bo narazie kazdy obstaje przy swoim

pozdrawiam i dziekuje za pomoc
Odpowiedź z Cytowaniem
  #158  
Nieprzeczytane 12-12-2011, 22:31
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie

Cytat:
Napisał MichalXYZ
Hej,

Mozecie mi pomoc rozstrzygnac spor, wraz z tesciem zalozylem sie, ze mozna zrobic rownie dobra nalewke na Spirytusie 95% jak i na Spirytusie Nalewkowym marki Soplica. Potrzebujemy niezaleznych ekspertow czyli Was moi drodzy by stwierdzic kto ma racje, bo narazie kazdy obstaje przy swoim

pozdrawiam i dziekuje za pomoc
Robię nalewki od wielu lat ale nie zetknąłem się ze Spirytusem Nalewkowym marki Soplica. Zazwyczaj robię na spirytusie lubelskim i czystej wódce.
Ile on może mieć % alkoholu?
Kiedyś dostałem spirytus gorzelniany i nalewki na nim miały wyraźny gorszy smak.
Jeżeli jest to spirytus bez jakiegoś charakterystycznego smaczku i zapachu, to jest równie dobry jak każdy inny.
Poza tym smak nalewki zależy od wielu innych czynników: np dojrzałość owoców, dodatki smakowe takie jak :goździki, cynamon, anyż, wanilia, itp., a także zawartość pestek (kwas pruski).

Dla podkreślenia smaków można np. do nalewki śliwkowej użyć śliwowicę.
Niektóre nalewki dobrze się komponują z rumem, inne z koniakiem czy nawet bimbrem.

Pozdrawiam i życzę osiągnięcia kompromisu przy degustacji.
Czarek
Odpowiedź z Cytowaniem
  #159  
Nieprzeczytane 12-12-2011, 22:44
mimoza's Avatar
mimoza mimoza jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Wałbrzych 58-300
Posty: 47 118
Domyślnie

Czarku - pytanie nie do mnie, ale takowy spirytus można kupić, a wygląda to tak:
- Cz
Odpowiedź z Cytowaniem
  #160  
Nieprzeczytane 12-12-2011, 22:50
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Robię nalewki od dawna też.....ale ten spirytus widzę pierwszy raz....
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Bóle reumatyczne, stawów i inne madalena49 Profilaktyka i zdrowy styl życia 81 01-07-2013 13:30
Bajki, piosenki i inne interesujące strony dla dzieci Melissa Jestem babcią, jestem dziadkiem 23 19-12-2012 15:12
dieta optymalna,dla diabetyków i inne... Ewunia Dieta 109 20-01-2012 21:23
RZS i inne baburka Choroby, badania, terapie 6 18-03-2008 12:10
Cmok-nonsens i inne nonsensy Sunshine Humor, zabawa - wątki archiwalne 71 05-11-2007 12:09

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:35.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.