menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Ogólny
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Ogólny Komentarze do artykułów z działu www.zycie.senior.pl.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 08-09-2009, 10:57
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Post Moralność zależy od... wieku - komentarze


Komentarz do artykułu: Moralność zależy od... wieku
--------------------
Czy ja wiem? Myślę, że albo jest się uczciwym albo nie bez względu na wiek /mam na myśli ludzi dorosłych/. Kiedyś to było dawno temu synek moich znajomych przyszedł z dworu do domu z kilkoma lizakami, kiedy wychodził z domu żeby pobawić się z kolegami nie miał przy sobie pieniędzy. Rodzice natychmiast się zainteresowali skąd ma lizaki, początkowo Bartek wił się jak piskorz i serwował opowieści przeróżne, wreszcie powiedział prawdę, okazało się, że lizaki ukradł w osiedlowym sklepie. Co zrobili rodzice? Wzięli chłopaka za rękę, poszli z nim do sklepu, kazali mu się przyznać do kradzieży, przeprosić i zapłacić za lizaki. Lekcja dla Bartka była brutalna ale skuteczna, Bartek dzisiaj jest dorosłym mężczyzną, ma syna i gdyby sytuacja po wielu latach się powtórzyła postąpiłby ze swoim synem dokładnie tak jak kiedyś jego rodice postąpili z nim.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 08-09-2009, 11:48
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 010
Domyślnie

Żeby to było w Polsce, powiedziałabym iż to wschodnia kultura tak zadziałała na młodych.
Ale w Albionie?
Może rozpad imperium?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 08-09-2009, 15:20
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cyt. z art. "W zestawieniu sumarycznym około 30% osób po pięćdziesiątce było skłonnych dokonywać nieuczciwych postępków, w przypadku ludzi przed 35. rokiem życia odsetek ten wyniósł niemal 50%."

I to chyba jest jedyny "dobrostan" starzenia........
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 08-09-2009, 16:39
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

myślałam najpierw, że wątek jest o tym jak nasza moralność zmienia się z upływem lat
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 08-09-2009, 16:48
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Chyba mlodzi zawsze podchodza do niektorych faktow z wieksza nonszalancja.. Starsi sa bardziej wrazliwi na cudze nieszczescie..
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 08-09-2009, 19:35
Jadzia_G's Avatar
Jadzia_G Jadzia_G jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Sosnowiec
Posty: 14 579
Domyślnie

Cytat:
Napisał toy
myślałam najpierw, że wątek jest o tym jak nasza moralność zmienia się z upływem lat

Uważam że moralność nie zmienia się z upływem lat przecież to zależy od charakteru człowieka od tego jak został wychowany. Nie można być niemoralnym za młodu a w późniejszym wieku nagle się zmienić. Takie jest moje zdanie.
__________________
Jadzia G
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 08-09-2009, 20:54
bronczyk's Avatar
bronczyk bronczyk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 10 970
Domyślnie

A dlaczego nie? Wszystko ulega zmianom. Dlaczego mam mieć do końca życia takie same poglądy. Jest jakiś kanon, który będę przestrzegać do śmierci, ale ja moralność postrzegam nie tylko w kategoriach uczciwych postępków. Moralny jest ten co nie krzywdzi innego, a reszta to kwestia interpretacji.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 08-09-2009, 21:42
Arti's Avatar
Arti Arti jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Radom
Posty: 22 485
Domyślnie

Cytat:
Napisał toy
myślałam najpierw, że wątek jest o tym jak nasza moralność zmienia się z upływem lat

też tak temat zrozumiałam

pytanie: Co to jest moralność?
czy każdy rozumie ten termin tak samo?

sł. j, polskiego: moralność.
Cytat:
1. «zespół ocen, norm i zasad określających zakres poglądów i zachowań uważanych za właściwe»
2. «całokształt zachowań i postaw jednostki lub grupy, oceniany według jakiegoś społecznie funkcjonującego systemu ocen i norm moralnych»
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 08-09-2009, 21:48
mimoza's Avatar
mimoza mimoza jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Wałbrzych 58-300
Posty: 47 118
Domyślnie

Cytat:
Napisał bronczyk
A dlaczego nie? Wszystko ulega zmianom. Dlaczego mam mieć do końca życia takie same poglądy. Jest jakiś kanon, który będę przestrzegać do śmierci, ale ja moralność postrzegam nie tylko w kategoriach uczciwych postępków. Moralny jest ten co nie krzywdzi innego, a reszta to kwestia interpretacji.

Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości i od siebie dodam, że "tylko (.....) nie zmienia poglądów. W miejsce kropek można wpisać co kto uważa za stosowne. Cz
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 08-09-2009, 21:50
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
Gaduła Moralność...

Cytat:
Napisał bronczyk
...Jest jakiś kanon, który będę przestrzegać do śmierci, ale ja moralność postrzegam nie tylko w kategoriach uczciwych postępków. Moralny jest ten co nie krzywdzi innego, a reszta to kwestia interpretacji.

Zgadzam się tutaj z Bronczyk.

A moja "moralność" wraz z wiekiem wydaje się być deczko "nadpsuta"...takie czasy, qrna !
__________________
You never have this day again...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 08-09-2009, 21:53
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jadwiga_G
Nie można być niemoralnym za młodu a w późniejszym wieku nagle się zmienić.
a odwrotnie?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 08-09-2009, 23:03
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jadwiga_G
Nie można być niemoralnym za młodu a w późniejszym wieku nagle się zmienić.

No i tu bym się zastanowiła...Bo gdyby nie nagle....

Ale jak by to było odwrotnie, to może mogłoby być nagle?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 09-09-2009, 13:04
Mavronka Freydis's Avatar
Mavronka Freydis Mavronka Freydis jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Haifa(חֵיפָה)
Posty: 807
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jadwiga_G
Nie można być niemoralnym za młodu a w późniejszym wieku nagle się zmienić.
Moralnosc jest przyjeta norma postepowania dzieki ktorej rozrozniamy co jest dobre, a co zle. Z wiekiem reagujemy bardziej emocjonalnie i usztywniamy nasze poglady. Dlatego ludzie starsi maja surowsza ocene i rzadziej zmieniaja zdanie.
Dr Stefan Fafinski (nie Fafinsky) i dr Emily Finch (oboje prawnicy) udowodnili to swoimi badaniami.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 09-09-2009, 13:18
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

Mnie tam nikt nie badał ale to z lektur szkolnych pamiętam, że jak Kali komuś ukraść krowę to być dobrze...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 09-09-2009, 13:30
leluri's Avatar
leluri leluri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 859
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stalin
Mnie tam nikt nie badał ale to z lektur szkolnych pamiętam, że jak Kali komuś ukraść krowę to być dobrze...
..a Kalemu to niedobrze.

<Moralny jest ten co nie krzywdzi innego, a reszta to kwestia interpretacji.>
ale ta interpretacja "reszty" zależy od moralności.

"czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 09-09-2009, 14:22
bronczyk's Avatar
bronczyk bronczyk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 10 970
Domyślnie

Phi, to albo ja starsza nie jestem, albo dziwoląg jakiś. Jestem bardziej tolerancyjna, staram się nie oceniać, a zrozumieć. A z wiekiem to nawet mocniej lubię ten najlepszy ze światów. Oceny przez to wystawiam coraz lepsze. Może dlatego, że nie chcę być ponurą starą babą.Staram się lubić ludzi i cieszyć ich towarzystwem. Co to ma do moralności. Bardzo wiele. Ten co lubi, stara się nie krzywdzić, a to moralne jak najbardziej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 09-09-2009, 14:46
leluri's Avatar
leluri leluri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 859
Domyślnie

co do oceny bądź zrozumienia postępowania blixnich to wiele zależy moim zdaniem od usposobienia oczywiście własnego

ostatnio rozbawiła mnie dyskusja na jednej ze stron internetowych. własciciel tejże do niedawna udzielał darmowych nauk, z których dużo osób korzystalo. ostatnio ukazała się informacja,że stronka będzie odpłatna 4,50 zł za miesiąc korzystania. I co?? zaraz odezwały sie glosy,że to nieetyczne,że jeżeli już - to powinien co łaska. człowiek tłumaczył, wynagrodzenie pobiera opiekun strony, autorzy tekstów,ktoś tam jeszcze, symboliczne, ale zawsze. A jego juź nie stać na opłacanie utrymywania w takiej formie.
jedna z użytkowniczek napisała długie uzasadnienie, że od 6 lat korzystała chętnie, bo dobrych nauk udzielał- ona za swoje usługi pobierała opłatę - a teraz jest oburzona , jak on może? przecież to go nic nie kosztuje, przecież on to po prostu umie.więc kazała autorowi się zastanowic nad słusznością jego zachowania i żadania zapłaty.
tego typu zachowania obserwujemy na codzień i to miałam na mysli mówiąc o interpretacji moralności. kobietce o której opowiedziałam do głowy nie przyszlo,że to ona jest niemoralna w stosunku do swego "nauczyciela" odmawiając mu prawa do zapłaty.
Bronczyku nie jesteś dziwolągiem, bo jeżeli to ja też, a dla dobrego towarzystwa Cygan dał sie powiesić"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 10-09-2009, 02:24
Mavronka Freydis's Avatar
Mavronka Freydis Mavronka Freydis jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Haifa(חֵיפָה)
Posty: 807
Domyślnie

Cytat:
Napisał leluri
co do oceny bądź zrozumienia postępowania blixnich to wiele zależy moim zdaniem od usposobienia oczywiście własnego
Sa pewne normy postepowania, ktorymi kieruja sie ludzie. Generalnie kazdy wie jak ma sie zachowac, ale czesto nie kierujemy sie tym "sumieniem" tylko naginamy swoje postepowanie do panujacej sytuacji.
Opisany przypadek jest checia przekazania swojej opini, ktora jest pewnym rodzajem targu i nie ma nic wspolnego z moralnoscia. Gdyby tak bylo to kazdy handlowiec i kazdy komu placimy znalazlby sie na liscie niemoralnych. No bo jak mozna tak duzo sobie liczyc...itd.
Moralnosc nalezy rozumiec jako norme wedlug ktorej sie kierujemy, a nie przypadek.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 10-09-2009, 08:43
leluri's Avatar
leluri leluri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 859
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mavronka Freydis
Sa pewne normy postepowania, ktorymi kieruja sie ludzie. Generalnie kazdy wie jak ma sie zachowac, ale czesto nie kierujemy sie tym "sumieniem" tylko naginamy swoje postepowanie do panujacej sytuacji.
Opisany przypadek jest checia przekazania swojej opini, ktora jest pewnym rodzajem targu i nie ma nic wspolnego z moralnoscia. Gdyby tak bylo to kazdy handlowiec i kazdy komu placimy znalazlby sie na liscie niemoralnych. No bo jak mozna tak duzo sobie liczyc...itd.
Moralność należy rozumiec jako norme wedlug ktorej sie kierujemy, a nie przypadek.
moralne jest żądanie zapłaty za swoją pracę, oczywiście w granicach rozsądku. natomiast odmawianie komuś wynagrodzenia za wykonaną pracę jest niemoralne.
pokutuje w naszym społeczeństwie pogląd krzywdzący wolne zawody, nieraz spotkałam się z twierdzeniem "on wie - to jest powołanie" to ma to za darmo, ale ta sama osoba nie wie bądź nie chce wiedzieć ile kosztowało zdobycie tej wiedzy czasu, pieniędzy na szkolenia itp.
i nic to nie ma wspólnego z targiem.
ten "wiedzący z powołania" nie włoży do garnka powołania, ani na grzbiet wdzięczności "co łaska".
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 10-09-2009, 16:09
Mavronka Freydis's Avatar
Mavronka Freydis Mavronka Freydis jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Haifa(חֵיפָה)
Posty: 807
Domyślnie

Cytat:
Napisał leluri
moralne jest żądanie zapłaty za swoją pracę, oczywiście w granicach rozsądku. natomiast odmawianie komuś wynagrodzenia za wykonaną pracę jest niemoralne.
Co to sa "granice rozsadku"? Pracownik domaga sie maksymalnej zaplaty, a pracodawca stara sie go pozyskac za minimum. Czy zatrudnianie wolontariuszy jest moralne? A zebractwo "co laska"? Tam gdzie dochodzi do zawarcia umowy konczy sie moralnosc, a zaczyna interes. Bo czy moralne jest kupowanie jablek za zlotowke i odsprzedanie ich z dziesieciokrotnym zyskiem? Czy moralny jest polityk dajacy obietnice bez pokrycia?
Przyklady mozna mnozyc w nieskonczonosc. Odpowiedz zawsze jest jedna "to zalezy". Od czego? Od naszej indywidualnej oceny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wył.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:17.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.