menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Podróże, turystyka
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #641  
Nieprzeczytane 05-11-2020, 13:39
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 415
Domyślnie

Cytat:
Napisał gjotka
Wspomnienia, wspomnienia, wspomnienia.......
Pięknie opowiadacie o swoich podróżach
Dorzucę kilka moich fotek, Lulko
w ten sposób zaakcentuję swoją sympatię i stałą tu obecność
Z tego miejsca pozdrawiam również Martynę, prowadzisz świetne stronki, Martynko

koniecznie przez lewe ramię


Dobrego dnia
Gjotko,
bardzo mi miło, że tutaj zajrzałaś i podzieliłaś się z nami swoimi wspomnieniami.
Świetne fotki! Dziękuję

Przemierzałaś te same historyczne, oryginalne bruki z I wieku naszej ery
Jak wrzuciłaś monetę, to tam wrócimy!



__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #642  
Nieprzeczytane 05-11-2020, 16:23
gjotka's Avatar
gjotka gjotka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2020
Miasto: Warszawa
Posty: 3 370
Uśmiech

Szkoda, że ten rok tak nam się skiepścił
Planowałam, już nawet wybrałam i domniemywam, że Ty Lulko- Podróżniczko też
Rok dla młodych to mgnienie, dla nas, troszkę starszych to spora strataMoje nogi czują niedobór km

Pozdrawiam
__________________
__________

Odpowiedź z Cytowaniem
  #643  
Nieprzeczytane 05-11-2020, 16:26
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 546
Domyślnie

Witam !

Cytat:
Gjotka napisała :
Cytat:
...Z tego miejsca pozdrawiam również Martynę, prowadzisz świetne stronki, Martynko ...
Bardzo miłe słowa Gjotko, dziękuję i pozdrawiam

Lulka, witaj !
Wczoraj znalazłam jeszcze 3 zdjęcia, z Rzymu. Byłam tam dawno ... w ubiegłym wieku.
Twarz zasłoniłam "kółkiem" ponieważ uważam, że jestem niefotogeniczna.
Oto one :

Coloseum





Watykan
Na horyzoncie, mury Watykanu.



Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #644  
Nieprzeczytane 05-11-2020, 17:17
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 415
Domyślnie

Cytat:
Napisał gjotka
Szkoda, że ten rok tak nam się skiepścił
Planowałam, już nawet wybrałam i domniemywam, że Ty Lulko- Podróżniczko też
Rok dla młodych to mgnienie, dla nas, troszkę starszych to spora strataMoje nogi czują niedobór km

Pozdrawiam
Oj tak! Bardzo nam się skiepścił
Pomijając nawet plany zagraniczne, nawet w kraju musieliśmy się ograniczyć z konieczności.
Trochę połaziłam z koleżanką po Sandomierzu i okolicy, zwiedziłyśmy to i owo ale to wszystko mało
w porównaniu z tym, co mogło być.
I koncertów mi żal, dla mnie to odskocznia i ładowanie akumulatorów...
Masz rację, dla nas każdy rok darowany, strata nie do odrobienia.
Pozdrawiam
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #645  
Nieprzeczytane 05-11-2020, 17:45
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 415
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321
Witam !


Bardzo miłe słowa Gjotko, dziękuję i pozdrawiam

Lulka, witaj !
Wczoraj znalazłam jeszcze 3 zdjęcia, z Rzymu. Byłam tam dawno ... w ubiegłym wieku.
Twarz zasłoniłam "kółkiem" ponieważ uważam, że jestem niefotogeniczna.
Oto one :

Coloseum




Pozdrawiam
Dzięki, Martynko
Rozumiem Cię doskonale, też uważam, że jestem niefotogeniczna i nie lubię swoich zdjęć
Dziękuję za zdjęcia
I znowu obudziłaś wspomnienia...
Roma, Roma...wieczne miasto, miałam tam jechać po raz kolejny w tym roku, planowaliśmy wypad
z bratem i bratową, bo oni nie byli w Rzymie, choć wiele razy byli w Italii.
Cóż...nie udało się.

Niektórym Rzym się nie podoba, uważają, że jest chaotyczny pod względem architektury,
takie pomieszanie z poplątaniem.
Ale ja uważam inaczej, miasto ma swój urok, to niesamowicie barwne i szybkie życie współczesne, te tętniące życiem ulice,
a obok...historia, którą znamy z kart powieści i wielu filmów...ma swój urok.
Lubię starocie, jak zobaczyłam Colloseum i Forum Romanum - poczułam, że jestem w Rzymie


Colloseum


Forum Romanum, Colloseum w tle






Fora Trajana
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #646  
Nieprzeczytane 05-11-2020, 18:12
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 415
Domyślnie

Udało mi się nawet zgubić w Watykanie dwa razy,
za każdym razem w jakiejś bazylice

Pierwszy raz w Bazylice św. Piotra



słynne okno "papieskie"


a drugi raz w Bazylice św.Jana na Lateranie





Powód był prozaiczny, miałam kamerkę w ręku i kręciłam detale, ołtarze, rzeźby... o bożym świecie
zapominałam
Dobrze, że koleżanka mnie pilnowała, to już była era telefonów komórkowych.

Ale widziałam z bliska poprzedniego papieża, Benedykta XIV
Niezwykle kruchy mi się wydał.
(wygrzebałam zdjęcie w czeluściach galerii seniorka)

__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou

Ostatnio edytowane przez Lulka : 05-11-2020 o 18:18.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #647  
Nieprzeczytane 06-11-2020, 08:36
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 415
Domyślnie Rzym - Panteon

Jak się przyjeżdża po raz pierwszy do Rzymu i niespodziewanie zobaczy z bocznej uliczki Panteon,
to zawsze robi wielkie wrażenie.
Tak doskonale zachowany zabytek starożytności, jeden z najlepszych, a jak jeszcze dowiemy się,
że najpierw stała tu dawna świątynia bogów, jeszcze za panowania cesarza Oktawiana Augusta i zniszczona przez pożar Rzymu pod koniec pierwszego wieku n.e. - to dopiero jesteśmy pod wrażeniem!
Została odbudowana na polecenie cesarza Hadriana w latach 118 – 125 r. n.e

Na tyłach Panteonu zaskakuje piękna rzeźba - słoń dźwigający na grzbiecie kolumnę pokrytą hieroglifami.
To słynna rzeźba i pomysł Giovanniego Lorenza Berniniego, żeby słoń niósł na grzbiecie egipską kolumnę
- tego samego Berniniego, który kierował budową Bazyliki św. Piotra, tworząc dla niej słynny
Baldachim i tron oraz kolumnadę obejmującą Plac św. Piotra.

Ciekawostka;
Podobno Rzymianie obdarzyli rzeźbę niepochlebnym przydomkiem "Świnki Minerwy" - Porcino di Minerva, która do naszych czasów uległa modyfikacji językowej do przyjemniejszej wersji "Kurczaczka Minerwy: - Pulcino di Minerva.
Tutaj cała opowieść o tym zdarzeniu
https://italiannawdrodze.blogspot.co...ieniona-w.html


zdjęcie z własnych zbiorów
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #648  
Nieprzeczytane 06-11-2020, 11:40
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 646
Domyślnie

To jak w Rzymie -śmy
to taki anegdocik mi się przypomniał.

Po smierci Marszałka prezydent Mościcki /co z lekka przygłuchy był ponoć/ pyta kogoś ze świty co zrobić z adiutantem JP gen Wieniawą Długoszowskim? Może do kryminału???
- A do KWIRYNAŁU???
Dobrze!
I w ten sposób I-szy Ułan II RP został polskim ambasadorem w Rzymie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #649  
Nieprzeczytane 06-11-2020, 14:34
gjotka's Avatar
gjotka gjotka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2020
Miasto: Warszawa
Posty: 3 370
Uśmiech Dzień dobry♥

Rzym - Wieczne Miasto kochanków, namiętności i niezapomnianych wrażeń, i najpiękniejszych wspomnień

Lulko, nie można nie kochać Rzymu, może niezadługo uda się żeby tak znać jakieś zaklęcie, które by unicestwiło tego potwora w koronie, żeby toto w jednym momencie znikło Harry Potter już wyrósł i on też nie ma tej mocy
Och... tak sobie bajdurzę, pewnie to jesień, mgła i wspominki.....

Spacer ulicami Rzymu



I Wenecja.......


Pozdrawiam
__________________
__________

Odpowiedź z Cytowaniem
  #650  
Nieprzeczytane 06-11-2020, 17:38
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 415
Domyślnie

Cytat:
Napisał pluto37
To jak w Rzymie -śmy
to taki anegdocik mi się przypomniał.

Po smierci Marszałka prezydent Mościcki /co z lekka przygłuchy był ponoć/ pyta kogoś ze świty co zrobić z adiutantem JP gen Wieniawą Długoszowskim? Może do kryminału???
- A do KWIRYNAŁU???
Dobrze!
I w ten sposób I-szy Ułan II RP został polskim ambasadorem w Rzymie
Pluto, dobre z tym Kwirynałem
Cytat:
Lulko, nie można nie kochać Rzymu, może niezadługo uda się żeby tak znać jakieś zaklęcie, które by unicestwiło tego potwora w koronie, żeby toto w jednym momencie znikło Harry Potter już wyrósł i on też nie ma tej mocy
Och... tak sobie bajdurzę, pewnie to jesień, mgła i wspominki.....
Gjotko, otóż to, nie można nie kochać Rzymu.
A zaklęcie? Może jak będziemy z całych sił przyciągać, żeby potwór sobie poszedł, to nam się uda?
I znowu będzie można iść na kawę na Piazza Navona?
Dziękuję za piękne zdjęcia, ślicznie wyglądasz

Piazza Navona, Fontanna Maura (fontanna del Moro)

__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #651  
Nieprzeczytane 06-11-2020, 17:54
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 415
Domyślnie

Wracam do Panteonu.
Na fasadzie Panteonu widnieje duża inskrypcja w brązie: M.AGRIPPA.L.F.COS.TERTIUM.FECIT (wzniósł ją Marek Agryppa, syn Lucjusza, konsul po raz trzeci), z czego wynika, że budowniczym pierwszej Świątyni Wszystkich Bogów w Rzymie był właśnie zięć i przyjaciel Oktawiana Augusta, Marek Agrypa.
Marek Wipsaniusz Agrypa lub Agryppa to ciekawa postać.
Wybitny polityk i dowódca wojskowy.
Zięć, minister i przyjaciel cesarza Augusta. Był rówieśnikiem Oktawiana i studiował razem z nim w Apolonii.
W 33 roku p.n.e. został edylem i zasłużył się rozbudowując i upiększając Rzym. Został ponownie dowódcą floty, gdy wybuchła wojna z Markiem Antoniuszem. Zwycięstwo we wrześniu 31 p.n.e. w bitwie morskiej pod Akcjum nad flotą Marka Antoniusza i Kleopatry VII, było w znacznej mierze jego zasługą.
W 27 roku p.n.e. objął po raz trzeci konsulat i na pamiątkę bitwy pod Akcjum zbudował w Rzymie Panteon.
Agrypa był również wybitnym geografem. Stworzył mapę ówczesnego świata, którą Oktawian August kazał umieścić w portyku zwanym Porticus Vipsania.

__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #652  
Nieprzeczytane 06-11-2020, 18:07
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 415
Domyślnie

Wnętrze Panteonu jest imponujące. Właściwości akustyczne oraz piękna gra świateł i cieni to niezapomniane przeżycie dla każdego turysty.
Największe wrażenie robi jedyne źródło światła w tej budowli. Całe światło naturalne wpada do Panteonu przez jedyne okno – otwarte na szczycie kopuły oko (oculus) o średnicy 9 metrów. Otwór nie jest przykryty żadnym dachem ani szybą, dlatego do Panteonu wpada deszcz. By zabezpieczyć świątynię przed formowaniem się kałuż, marmurowa posadzka budowli jest lekko wklęsła pod oculusem i wyposażona w specjalne otwory, pozwalające na odpływ wody deszczowej do kanalizacji.



W bardzo solidnym murze, na którym opiera się kopuła wykute są nisze przeznaczone kiedyś na posągi czczonych tu bóstw; dziś większość z nich zajmują grobowce królów włoskich oraz znanych mistrzów sztuki i architektury. Jest tu grób m.in. wielkiego malarza i architekta Rafaela Santi, jego asystenta Perin del Vaga, groby znakomitego architekta Baltazara Perruziego i znanego malarza Hanibala Carracciego oraz grobowce króla Wiktora Emanuela II oraz jego następcy Humberta I.



__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #653  
Nieprzeczytane 06-11-2020, 18:28
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 646
Domyślnie

To jak na Piazza Navona ..śmy, to tak jak te lody przy fontannie Di Trevi, tak po prawej stronie są restauracje i kawiarnie na wolnym powietrzu.
Mnie utkwił obrazek niespecjalnie większej od stolików dziewczyny grającej /dla grosza/ na flecie.
Jakieś hity z ówczesnych list leciały....

Właściwie to wszędzie gdzieś ktoś na czymś gra...
Ale nic nie przebije faceta, który na podeście na krzyżówce dwóch linii metra /chyba Ottaviano/ grał solówke na saxofonie Sommertime /brakło Janis Joplin do pełnego zestawu / .. Coś niesamowitego.

Innym razem zaniosło mnie na Ponte Milvio ... z jakims przypadkowym czarnym chłopakiem z góry przyglądamy się
Jakiemus wędkarzowi polującemu w Tybrze na jakies drobne płotki.
Co jakąś złapie, to rzuca z siebie na betonowe nabrzeże . Nawet się nie odwraca pewny że i tak mu nie uciekną.
A tu cichcem spory szczur mu te ryby sztuka po sztuce cap! i do nory..
Odpowiedź z Cytowaniem
  #654  
Nieprzeczytane 06-11-2020, 18:43
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 646
Domyślnie

[quote=Lulka]
Cytat:
Wnętrze Panteonu jest imponujące. Właściwości akustyczne oraz piękna gra świateł i cieni to niezapomniane przeżycie dla każdego turysty.
Największe wrażenie robi jedyne źródło światła w tej budowli. Całe światło naturalne wpada do Panteonu przez jedyne okno – otwarte na szczycie kopuły oko (oculus) o średnicy 9 metrów. Otwór nie jest przykryty żadnym dachem ani szybą, dlatego do Panteonu wpada deszcz. By zabezpieczyć świątynię przed formowaniem się kałuż, marmurowa posadzka budowli jest lekko wklęsła pod oculusem i wyposażona w specjalne otwory, pozwalające na odpływ wody deszczowej do kanalizacji.

A co ciekawe to ta kopuła powstała bez zaprawy i na dodatek te bloki na górze są lżejsze od tych na dolnej podstawie .... to faktycznie stanowi jeden fantastycznych przykładów na jakość inżynierii starożytnych.
A przecie są jeszcze Termy Caracalli ... i wiele wiele innych.

Jest się czym fascynować....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #655  
Nieprzeczytane 06-11-2020, 18:51
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 415
Domyślnie

Ciekawostka;
twórcą Panteonu w latach 118-128 przez cesarza Hadriana (na miejscu pierwotnej świątyni, o której pisałam) był ten sam rzymski architekt syryjskiego pochodzenia Apollodoros z Damaszku, który jako inżynier wojskowy cesarza Trajana budował drewniane mosty wsparte na betonowych filarach, a potem wsławił się wzniesieniem Forum i Term Trajana.

Przy okazji zwiedzania Forum Romanum, czyli najstarszego placu w Rzymie, warto wejść do pobliskich Hal Trajana, wypełniało je 150 sklepów i biur, rozmieszczonych na trzech piętrach.

Jest to jedyne miejsce w Rzymie, gzie można zobaczyć autentyczne, starożytne ulice
- tak piszą w przewodniku, ale nie było nam to dane, bo Rzym starożytny wciąż daje o sobie znać.
Jak byłam ostatnio, przy budowie nowej linii metra odkopano właśnie w tym miejscu nowe znaleziska i stanowisko archeologiczne broniło dostępu.



__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #656  
Nieprzeczytane 06-11-2020, 18:55
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 415
Domyślnie

Cytat:
Napisał pluto37
To jak na Piazza Navona ..śmy, to tak jak te lody przy fontannie Di Trevi, tak po prawej stronie są restauracje i kawiarnie na wolnym powietrzu.
Mnie utkwił obrazek niespecjalnie większej od stolików dziewczyny grającej /dla grosza/ na flecie.
Jakieś hity z ówczesnych list leciały....

Właściwie to wszędzie gdzieś ktoś na czymś gra...
Ale nic nie przebije faceta, który na podeście na krzyżówce dwóch linii metra /chyba Ottaviano/ grał solówke na saxofonie Sommertime /brakło Janis Joplin do pełnego zestawu / .. Coś niesamowitego.

Innym razem zaniosło mnie na Ponte Milvio ... z jakims przypadkowym czarnym chłopakiem z góry przyglądamy się
Jakiemus wędkarzowi polującemu w Tybrze na jakies drobne płotki.
Co jakąś złapie, to rzuca z siebie na betonowe nabrzeże . Nawet się nie odwraca pewny że i tak mu nie uciekną.
A tu cichcem spory szczur mu te ryby sztuka po sztuce cap! i do nory..
Pluto, i to są najlepsze wspomnienia, jedyne i niepowtarzalne zdarzenia, które dzieją się tylko tu i teraz
Szczury nad Tybrem raczej mnie nie dziwią ale zdarzenie świetne
Sommertime na saksofonie to musiało być piękne!
Miałam tak w Paryżu w metrze, nie mogłam iść w swoją stronę, bo co rusz ktoś grał, ale JAK grał!
A w Barcelonie stałam z facetem, też w metrze, co grał i śpiewał "Wish You Were Here" Pink Floyd
i śpiewaliśmy razem, bo to akurat znam jak pacierz
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou

Ostatnio edytowane przez Lulka : 06-11-2020 o 19:16.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #657  
Nieprzeczytane 06-11-2020, 18:59
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 415
Domyślnie

Cytat:
Napisał pluto37

A co ciekawe to ta kopuła powstała bez zaprawy i na dodatek te bloki na górze są lżejsze od tych na dolnej podstawie .... to faktycznie stanowi jeden fantastycznych przykładów na jakość inżynierii starożytnych.
A przecie są jeszcze Termy Caracalli ... i wiele wiele innych.

Jest się czym fascynować....
Oj, jest czym!
Nawet gdybyśmy teraz mogli znowu jechać i zwiedzać, to życia i sił nam nie starczy, żeby zobaczyć wszystkie te cuda!
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #658  
Nieprzeczytane 06-11-2020, 19:12
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 415
Domyślnie

Jeszcze w temacie muzyki i śpiewania...
Jesteśmy z wycieczką pierwszy raz w Wenecji, Anno Domini 2001, na placu św. Marka.
Przewodniczka opowiada nam całą historię Pałacu Dożów, a do naszych uszu dochodzi piękny głos...
Julio Iglesiasa Wiadomo, głos jak miód!
Okazało się, że ma próbę przed wieczornym występem nieopodal na tym samym placu.
Na placu stały już rusztowania i scena.
Śpiewał z chórkiem żeńskim po pół piosenki i zaczynał nową.
Bilety na ten koncert wtedy były nie do zdobycia a i cena astronomiczna.
No i co? Przeprosiliśmy panią przewodniczkę, porzuciliśmy historię i polecieliśmy
jak jeden mąż posłuchać Julio!
Historia nam nie uciekła a wysłuchanie koncertu starszego Iglesiasa było na wagę złota
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #659  
Nieprzeczytane 06-11-2020, 19:16
gjotka's Avatar
gjotka gjotka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2020
Miasto: Warszawa
Posty: 3 370
Domyślnie

Pluto i przy oglądaniu zdjęć szare komórki otwierają się i wysypuje się mnóstwo obrazów
Twoje, jak zwykle, są urocze

Lulko, Panteon zapiera dech w piersiach, i to niesamowite rozwiązanie dostarczenia światła.
Na rzymskim Panteonie wzorowany jest także warszawski kościół św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży. W czasie wojny mocno ucierpiał, został odbudowany ale większość zabytkowego wyposażenia przepadła na skutek niemieckich bombardowań podczas powstania warszawskiego.



Lulko, zapachniało kawą........
__________________
__________

Odpowiedź z Cytowaniem
  #660  
Nieprzeczytane 06-11-2020, 19:22
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 415
Domyślnie

Cytat:
Napisał gjotka
Pluto i przy oglądaniu zdjęć szare komórki otwierają się i wysypuje się mnóstwo obrazów
Twoje, jak zwykle, są urocze

Lulko, Panteon zapiera dech w piersiach, i to niesamowite rozwiązanie dostarczenia światła.
Na rzymskim Panteonie wzorowany jest także warszawski kościół św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży. W czasie wojny mocno ucierpiał, został odbudowany ale większość zabytkowego wyposażenia przepadła na skutek niemieckich bombardowań podczas powstania warszawskiego.

Lulko, zapachniało kawą........
Gjotko, u mnie też...tą kawą
Dzięki za info o tym kościele, faktycznie, zupełnie jak Panteon...
mam jeszcze dużo do nadrobienia, jeżeli chodzi o stolicę
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:43.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.